^and van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4264. Woensdag 31 Januari 1923. FEUILLETON. Seblsven. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. In de vergadering van de Kamer van Koophandel voor de Neder-Betuwe van Vrijdag 26 Januari 1923 te Tiel gehouden, sprak de Voorzitter H. e. de Jong te Ammerzoden de na volgende Nieuwlaarsreden uit. De algemeene vooruitzichten op het gebied van handel, nijverheid en landbouw zijn zeer somber. Het afgeloopen jaar zag een voortzetting der crisis en een overgang tot een toe stand van malaise. De malaise is over den handel en de industrie blijven hangen. De malaise heeft zich scherper afge- teekend en dientengevolge heeft de werke loosheid steeds grootere afmetingen aange nomen. Werkeloosheid ook waar de lust tot arbeiden aanwezig is. Gebrek aan verdiensten ook waar de kracht om te werken vaardig blijft. Niet verwacht kan worden dat binnen een bepaalde periode de geweldige crisis voorbij is en weer een normale toestand van voortbrenging en verbruik mag worden tegemoet gezien. Boven de vooruitzichten van de industrie blijft hangen de donkere wolk van gebrek aan afnemers. Handel en nijverheid lijden onder de verminderde koopkracht in alle landen, die voor ons eeri afzetgebied moeten zijn, terwij! ook de groote fluctuatie's der verschillende valuta's de zaken sterk belemmeren. Voor Nederland is als vanzelf sprekend een stabiele verhouding tusschen onze valuta en de Duitsche van het grootste belang. De te zware belastingen en de overmatige productiekosten zullen mede remmend werken op een geleidelijk herstel. Beperking der overheidsbemoeiingen, be zuiniging en vereenvoudiging in den openbare dienst zijn dringend noodzakelijk. Het platteland wordt wel als achterlijk beschouwd bij de stad, doch in het betalen van gemeentebelasting wint het platteland het. De bezuinigingsleus is gemeen goed geworden. Niet productieve Staats- en Gemeente uitgaven moeten tot het uiterste worden beperkt. Krachtige bezuiniging in het Overheids bestuur van Rijk, Provincie en Gemeenten is van belang voor den Gulden. De Gulden moet gaaf blijven. En toch is de inflatie van den gulden niet denk beeldig in aanmerking nemende de tekorten door L. J. FIKKEE. Het was in het begin van den Fransch- Duitschen oorlog. Beide legers waren reeds met elkander slaags geweest en de Franschen hadden ruimschoots de gelegen heid gehad zich er van te overtuigen, dat hunne vijanden in de kunst van het dooden, vernielen, verbranden en verwoesten niet behoefden onder te doen voor de geest driftig te wapen gesnelde bewoners van het ïLand der Europeesche beschaving*1 Op de Spicherer hoogte waren aan weers zijden tal van mannen gevallen, die elkan der tevoren nimmer gezien, nimmer zelfs bij name gekend hadden, die tevoren, ver van elkander, als gelukkige huisvaders als broodwinners hunner bejaarde, hulpbehoe vende ouders of als toekomstige echtge- nooten een rustig, vreedzaam, nuttig leven hadden geleid totdat de takkel des ooriogs was ontstoken en het tromgeroffel hen had weggeroepen uit den kring der hunnen, uit de ^rmen hunner gelieven, van de borst hunner jammerende ouders, om ginds in den vreemde als wilde dieren, met van kunstig opgewekte woede en razernij ver trokken aangezichten, hunnen naaste te vermoorden, wiens eenige misdaad het was, op de begrootingen, de nadeelige handels balansen en de groote buitenlandsche beleggingen in guldens. We nemen waar de gevolgen van het systeem eer.er Staats huishouding, waarbij eerst de uitgaven en daarna de inkomsten worden geraamd. Wil de depressie haar dieptepunt bereikt hebben dan is een eerste vereischte de definitieve regeling van het vraagstuk der Duitsche schadevergoeding en de regeling der internationale schulden. Ook voor het kleinbedrijf is het afge loopen jaar weinig gunstig geweest. De goede tijden gedurende den oorlog én kort daarna beleefd, behooren geheel tot het verleden en de geringe koopkracht van het publiek doet zich sterk gevoelen. Bovendien drukken de groote valuta schommelingen sterk op het bedrijf. De toestand van malaise en industrie heeft vanzelf zijn terugslag op den toestand van den handel, niet het minst ook op den handeldrijvenden middenstand. Ruim twee jaren geleden trad de ge vreesde corijunctuuromslag in en de uit haar evenwicht gekomen economische krachten ontnamen aan het bedrijfsleven tijdelijk elke stabiliteit. Het eerste crisis jaar was het tijdvak der groote verliezen op de voorraden 1922 bracht een meer gezuiverde basis met als gevolgherstel der bruto winstmarge, waarbij evenwel geen voldoende omzet werd behaald om den thans afgesloten jaarkring tot de gunstige te doen behooren. De industrie volgt met belangstelling de behandeling der Arbeids-Geschillenwet en spoedig zal de Eerste Kamer beslissen om trent haar lot. Bedoeld wordt de arbeidersconflicten uit de wereld te helpen door vreedzamen bij legging, doch de bezwaren der industrie gaan tegen de gedwongen enquete en het verplichte boeken onderzoek. Met belangstelling zal ook de midden stand tegemoet zien hetgeen in 4923 gebeuren zal op het gebied van Bedrijfs organisatie, waarbij ter sprake komt de urgentie van de wettelijke regeling en van de bindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomsten. Min of meer sluit zich hierbij aan de reorganisatie van onze sociale verzekeringen. Belangrijk is de vraag voor de industrie of de collectieve arbeidsovereenkomst al dan niet bindend moet worden verklaard. En thans volgt zoowel het Groot als het Klein bedrijf den strijd omtrent de tijdelijke door andere trommen tot hetzelfde mensch- onteerende bedrijf te zijn gedwongen. Stroomen bloeds, maar nog meer tranen misschien waren er vergoten en vreugde der »overwinnenden« werden luide over stemd door de klaagtonen en het jammer - geschrei der nagelaten betrekkingen van hen, die gevallen waren, om nimmermer op te staan. Ver van het oorlogstooneel, in een klein Duitsch dorp, stond de woning van een horlogemaker. Half weggescholen tusschen het zware geboomte, omgeven door eenen krans van frisch, jeugdig groen en voor het grootste gedeelte met klimop bewassen, geleek het woninkje meer op een pnëeltje, door de luimen van den grilligen eigenaar daar geplaatst, dan op eene woning, die reeds eenige jaren lang aan een gelukkig gezin schuilplaats verleende. Heinrich Nu- man, had door vlijt en spaarzaamheid eindelijk zooveel overlegd van zijn niet al tegroote verdienste, dat hy het wagen durfde, met zijne Anna een huishouden te beginnen. Dit was nu ruim twee jaren geleden, en thans, nu hun huwelijk met de geboorte van een dochtertje was ge zegend, kende de vreugde der echtgenooten geene grenzen. Het was de moeite meer dan waard, te zien, met welk een opgeruimd, van geluk stralend gelaat Heinrich des morgens/* de woning verliet om zijn dagtak te beginnen, en hoe zijn Anna hem dan voor het raam stond na te oogen, tot hij om den hoek verdween. invoerbelemmeringen. Vrijhandelaars tegenover protectionisten, terwijl volgens de derde groep het aller minst gaat om het begingsel van vrijhandel of bescherming doch deze invoerbelemmering alleen moet worden beschouwd als een noodzakelijke tijdelijke uitzonderingsmaat regel. Dit jaar slechts bespreking van enkele bedrijven. Wat betreft het groot bedrijf de steenbakkerijen als zynde de industrie van dit ressort doorsneden en begrensd door de drie groote rivieren. Temeer waar de toekomst voor de bak steenindustrie zeer somber is. Er zijn groote voorraden steen op de fabrieken, hetwelk tengevolge zal hebben stilleggen van het bedrijf. Geringe vraag naar baksteen wegens stilstand van parti culieren bouw. De gemeenten en bouw verenigingen verkiezen beton boven bak steen. Het hoofdmotief is bekend Betonbouw brengt mee een werkeloozen- bestrijding door het te werkstellen van on geschoolde arbeidskrachten. En toch is dir niet anders als een verr plaatsing der werkeloosheid. Immers de ongeschoolde arbeiders heb ben in kleinen getale werk, doch de steen- fabriekarbeiders moeten in grooten getale by gebrek aan werk worden ontslagen. Zelfs voor het maken van straten en groote verkeerswegen wordt tegenwoordig de voorkeur gegeven aan buitenlandsch verhardingsmateriaal. Het oudvaderlandsch product de straat klinker geraakte in ongebruik hoewel de klinkerbestrating soliede is en goed- kooper in aanleg en onderhoud. De groote rivieren van het district Ne- derbetuwe vragen vanzelf mede een enkel woord betreffende de visscherij, temeer waar haar toestand niet rooskleurig is. De vischstand is zeer verminderd. Zal men in klein aantal. Elften geheel ver dwenen. De riviervisschers zijn uitsluitend op de palingvisscherij aangewezen, daar andere visscherijen niet meer loonend zijn. Voorziening is wel gewenscht, terwijl bij een eventueele bespreking in onze Kamer mede ter sprake komt het bekend zalra- tractaat van 1886 en het laatste vissche- rijreglement van 1 October 1922 in ver band met den toestand van 1871 tot 1886. En thans de mandemakerijen een uitgebreide industrie behoorende tot het En als des avonds de zon ten ondergang neigde en de landlieden van hunne akkers en de herders en jagers van het gebergte terugkeerden, dan kon men de jonge vrouw, eenvoudig, doch hoogst zindelijk gekleed, weder op dezelfde plaats voor het kleine venster zien staan, haren Heinrich opwach tende en hem reeds van verre vriendelijk toeknikkende. Als dan de gelukkige echt genoot zijne Anna in de armen sloot en zich vervolgens naast haar neerzette, om de gebeurtenissen van den dag te bespre ken, vergat hij den vermoeiden arbeid, om alleen aan zijn geluk te denken, en menig bezitter van een aanzienlijk kapitaal zou jaloersch kunnen zyn op de graagte, waar mede het uiterste eenvoudig, bijna armoe dig avondmaal door het echtpaar werd genuttigd. Gewoon aan de kwellingen van een harden bestaansstrijd en soberen kost, waren ze met weinig tevreden en kenden geen grooter genoegen, dan des Zondags arm in arm door het bosch te wandelen, dat zich achter het dorp tegen de berg helling allerwegen uitstrekte. Zoo waren nu ongeveer twee jaren voorbijgegaan, en tot nog toe had geen enkele ramp, geen enkel onheil van eenige beteekenis het gelukkig paar getroffen, toen Hfiinrich op zekeren avond, geheel tegen zyne gewoonte de achterdeur inkwam, en zwijgend het woonvertrek binnentrad, waar Anna reeds aan het raam naar zijne komst stond uit te zien. Snel wendde de jonge vrouw by zijn binnentreden het hoofd om klein bedrijf in ons district. Op een enkele uitzondering na ligt de mandenfabricatie geheel stil. Ook de voor uitzichten zijn duister. Handel in fruit is er niet. De fruit- overvloed van den afgeloopen zomer heeft dalende prijzen gebracht, zooals die alleen bekend zijn in overvloedsjaren van voor den oorlog. Minderwaardige soorten en mindere kwaliteiten zijn zeer laag in prijs en moeilijk te verkoopen. Voor de appels is thans geen redelijke prijs te maken. Groote voorraaden zijn nog aanwezig. Onze fruithandel is de laatste jaren zeer sterk gewijzigd. Duitschland eerlang een onzer grootste afnemers is thans geheel van onze markt verdwenen en de afzet moet worden gevonden naar het Westen of naar het Noorden. Vraag naar fruitmandjes is alzoo beperkt. Meer en meer wordt overgegaan tot de kistenverpakking waardoor de bussels zeer ten nadeele van de mandenmakerij worden verdrongen. En toch zijn er voor ons district licht punten. Al blijven de moeilijkheden vele toch kan de overtuiging worden uitgesproken dat de Betuwe, Bommelerwaard en Maas en Waal met de energie de bewoners dezer streek eigen de bezwaren zullen weten te overwinnen. Hunne energie zal worden geprikkeld en voeren tot een ge leidelijke verbetering van den economischen toestand in de verschillende takken van bedrijf en handel. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De toestand in het Ruhrgebied wordt steeds dreigender en men vraagt zich met een angstig hart af, waarop hij moet uit loopen. De Engelsche arbeidsleiders Thomas noemt den toestand dreigend en meent, dat hij veel overeenkomst heeft met dien waarin Europa verkeerde in de sombere Augustus dagen van 4914. De Duitschers zijn hun verzet in de mijnindustrie thans begonnen met een uit gebreid leidelijk verzet op de spoorwegen, dat het geheele verkeer in het Ruhrgebied dreigt te ontwrichten. Het is een eigenlijk veel meer dan lijdelijk verzet, want er wordt niet alleen sabotage gepleegd, maar ook op groote schaal ge staakt. Het spoorwegpersoneel in het en trad haastig op hem toe. »Ge doet me bijna schrikken, Heinrich. Ik heb u niet aan zien komen. »Dat is geen wonder, Anna. Ik kom van Jurgen.* »Van Jurgen vroeg zij verwonderd. »Van Jurgen, uit de herberg ïJa, vrouw.c Zij zag hem nogmaals vragend aan hij begon te glimlachen. alk was er niet, om te drinken, Anna, dat weet ge wel beter, nietwaar Als eenig antwoord sloeg ze hare armen om zijn hals. alk moest er zijn,* ging hij zachter voort, terwyl er een ernstige, bijna som bere trek op zijn blozend gelaat kwam, ik moest er zijn, Anna.* aWaarom Heinrich a Men dwong er mij toe. Zij namen mij mee, en ik moest volgen »Wie »De soldaten, c a Wat? De soldaten vroeg zij ver schrikt. aZijn er soldaten in het dorp a Ja, vrouw. Beneden bij den grooten lindenboomen zijn er stellig eenige honder den. Ze zijn van middag aangekomen en zullen hier tot morgen vroeg blijven,* ant woordde hij somber. a Wat hadden die soldaten met u uit te staan, Heinrich vroeg zij zacht, a Dat zal ik zeggen, Anna.* Hij ging naast haar zitten, legde hare hand in de zijne en begon op schnnbaar Ruhrgebied is een algemeene staking be gonnen ook op den rechter Rijnoever te Dusseldorf en omgeving wordt gestaakt en de staking op den linker Rijnoever wordt ieder oogenblik verwacht. Het spoorweg verkeer naar het westen is totaal in de war we merken het hier te lande maar al te zeer en ook de verbinding met België via Herbesthal is gestoord, zoodat daar geen treinen meer loopen. Stelselmatig en blijkbaar volgens een vast plan hebben de Duitschers de spoor lijnen naar het westen, naar het reeds vroeger bezette gebied en naar Frankrijk en België onbruikbaar gemaakt, en zooveel mogelijk locomotieven en spoorwagens naar het onbezette Duitsche gebied gevoerd. Dat daarbij het Ruhrgebied en zijn talrijke bevolking zelf ook leelijk in het gedrang komen, schynt pas in de tweede plaats in aanmerking te komen. Hoofdzaak is thans naar 't schijnt voor de Duitschers, dat zij het den bezettingsautoriteiten door verzet en sabotage op groote schaal waardoor ook botsingen en vernieling van spoorweg materiaal zijn veroorzaakt zoo moeilijk mogelijk maken. De bezettingsautoriteiten gaan voort met weigerachtige ambtenaren, die hun tegen werken te arre3ieeren of te schorsen en inmiddels gaan ze voort met het doane- cordon rondom het Ruhrgebied te trekken. Zaterdag was dat cordon nog niet voltooid, zoodat er toen nog steeds steenkooltreinen en ook ledig rollend materiaal en vooral veel locomotieven naar het Oosten zyn weggevoerd. De bezettings-autoriteiten zullen zich nu wel beijveren om de douane- grens zoo spoedig mogelijk in te stellen en in verband daarmede worden nieuwe troepenzendingen gemeld, en zijn er weer verscheidene spoorwegstations bezet. Inmiddels wordt ook in het reeds vroe ger bezette gebied de houding van de be volking en van de ambtenaren hoe langer hoe weerstrevender, zoodat te Koblentz en te Aken, mede naar aanleiding van vijan dige betoogingen, de staat van beleg is afgekondigd en te Aken de regeeringspre- sident en het hoofd der politie werden gearresteerd en de Belgische militairen zelf de ordebewaring ter hand hebben ge nomen. Er werden voor Zondag in Beieren ern stige dingen verwacht. Men vreesde nl. een Putsch. De nationaal-socialisten hadden een nationalen partijdag, een vaandelwijding en andere plechtigheden aangekondigd. De kalmen toon aLuister eens, Anna. Zoo als gij weet, zijn er in den laatsten veld slag vele soldaten gesneuveld. Ik heb u dat uit de nieuwsbladen voorgelezen, die in het dorp nu en dan rondgebracht en uitgeleend worden. aJa, Hienrich.* aNiet alleen zijn er echter eene groote menigte Franschen gevallen, maar ook ons eigen leger is aanmerkelijk gedund. En daarom tracht men nu zoo 'spoedig moge lijk nieuwe soldaten te krijgen. Begrijpt ge mij, vrouw aJawel, Heinrich,t antwoordde zij, hem in angstige spanning aanziende. aWelnu,* ging hij langzaam voort, avan- middag zijn er eenige Duitsche officieren bij Jurgen gekomen, vergezeld van den burgemeester, om al de dorpbewoners, dat wil zeggen, dat al de mannen, die geschikt zijn, om als gids of soldaat te dienen, on middellijk bijeen te roepen. Ik moest ook aanstonds mijn taak vaarwel zeggen en meegaan. Zoo kwam ik by Jurgen.c Hij hield even op en zag zijne vrouw onderzoekend aan. Zij hield hare wijdge opende oogen straks op hem gerichthare hand hield de zijne vast omklemd. Maar de frissche blos was van haar wangen ge weken het was, alsof zy een voorgevoel had van hetgeen er op zijne woorden volgen zou. lMEUWSBLAK voor liet Land m Heusden en Alteia,deLangstraat en tie fiommelarwaard Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1