Bij dit nr. Mort een tfoepl SeblöVGTT. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4266. Woensdag 7 Februari 1923. FEUILLETON. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. ^ND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De conferentie van Lausanne is op het laatste oogenblik mislukt. Sinds 20 No vember is men ijverig bezig geweest het met de Turken eens te worden, doch den 4e Februari is de conferentie uiteengespat. Volgens een Reu ter-bericht zou de con ferentie tenslotte spaak geloopen zijn op de kwestie der capitulaties. Maar ten aanzien van dit rechtsvraagstuk hadden de Gealli eerden reeds aanmerkelijke concessies ge daan. Men mag aannemen, dat de misluk king aan andere geschillen te wijten is en het Mosoel-probleem speelt ongetwijfeld een belangrijke rol. De oorspronkelijk door Ismet Pasja ingediende bezwaren tegen het aan de Turksche delegatie aangeboden ver drag betroffen dan ook in hoofdzaak de kwestie van Mosoel en de particuliere ei gendommen en belangen van Turkije. De Turken hebben de vergadering ver laten, zonder het verdrag te onderteekenen en daarop is Lord Curzon haar Londen af gereisd. De Fransche gedelegeerde heeft nog wel een poging in het werk gesteld om Ismet tot vrede te brengen, doch zon der resultaat. »Het is een ramp voor alle partijen*, heeft Bompard, de Fransche gedelegeerde, na zijn mislukte poging om de conferentie ter elfder ure te redden, tegen journalisten gezegd, »en in het bijzonder voor de Tur ken*. Ja, maar niet minder voor de Brit ten, die zich nu op oorlog moeten voorbe reiden. Bompard liet op zijn korte mededeeling aan de pers volgen, dat Curzon afgereisd was en dat hij thans niets meer te Lau sanne te doen heeft en zich voorneemt zoo spoedig mogelijk naar Parijs terug te keeren. Deze verklaring moet vermoedelijk die nen, om de eensgezindheid der Geallieerden te laten uitkomen eji het misverstand weg te nemen, door Poincaré's jongste mede- deelingen aan Ismet Pasja verwekt, als zou Frankrijk gereed staan om, bij een misluk king der conferentie, afzonderlijke bespre kingen met Turkije te openen. Met spanning wacht men thans af wat de Fransche diplomatie doen zal. De Fran sche belangen zijn veel gemakkelijker met de Turksche te verzoenen dan de Britsche, daar tusschen Turkije en Frankrijk geen Mosoelkwestie staat. En waarom zou Frank rijk den weg der verzoening niet opgaan als deze open ligt? De Fransche regeering kan zich op het oogenblik aan Levantijnsche moeilijkheden niet wagen. door L. J. FIKKEE. 3) Slot. »Anna, vrouw, maak mij het scheiden niet zwaarder,fluisterde Heinrich, tever geefs trachtende zich uit hare omhelzing los te maken, »Anna, Anna, laat mij gaan, ik moet heen Het arme schepsel drukte in stomme, radelooze smart nog eenmaal zijn hoofd tegen hare borst, toen liet zij hem gaan. Hij keerde, reeds bij de deur gekomen, nog eenmaal terug, greep hare handen en bracht zjjn mond aan haar oor. ïAnna, bid voor mij, bid voor ons en ons kind,« fluisterde hij. Nog één warme handdruk, nog één lange, lange bb'r toen scheidden zij. Buiten zongen de vogeltjes en gonsden de insecten de veelkleurige vlinders flad derden over de geurende bloemen hoog in het gebergte glinsterden de verblindend witte rotsen en beneden m het dal klonk het geroffel der Duitsche trom, die de vlijtige dorpelingen noodzaakte, de land bouwgereedschappen neder te werpen en de akkers.braak te iaten liggen en vrouw en kinderen te verlaten om om straks j als bloe Idorstige tijger- als waanz ojaigej In ieder geval gaan de Geallieerden, en Engelschen in de eerste plaats, moeilijke dagen tegemoet. Wat zal gebeuren als het verdrag van Moedania automatisch eindigt Zal Griekenland opnieuw met de Turken in botsing komen? Zullen de Geallieerden zich te Konstantinopel kunnen handhaven Zal de zwakke Britsche bezetting uit de streek van Mosoel worden geworpen? In het Ruhrgebied blijft de toestand sta tionair. De bezettings-zone wordt geleide lijk eenigszins uitgebreid en de Fransche autoriteiten kampen in hoofdzaak tegen de ontwrichting van het spoorwegverkeer. Deze ontwrichting en de weigering van de Duitsche autoriteiten om de Fransche ex pres-treinen naar Oost-Europa op Duitsch gebied te laten rijden heeft de Fransche overheid tot het nemen van nieuwe dwang maatregelen geprikkeld. De grens van het bruggehoofd van Kehl, tegenover Straats burg, is verder naar het Oosten verlegd en de Franschen hebben de stations Offen- burg en Appenweiler in Baden bezet. Als de Duitschers het verkeer der internationale treinen mochten willen saboteeren, zullen de Duitsche treinen bij Offenburg worden vastgehouden. De Franschen beheerschen nu den grooten en belangrijken Duitschen verbindingsweg FrankfortFreiburg—Basel Dr. Cuno, de Rijkskanselier, heeft een bezoek gebracht aan het Ruhrgebied, is te Essen, Dortmund en Borkum geweest en zal zijn tijd zeer zeker gebruikt hebben om de rijksautoriteiten en de invloedrijke particulieren tot verder verzet te prikkelen. Poincaré heeft voor persvertegenwoordi gers het woord gevoerd en zich bereid verklaard loyale voorstellen der Duitsche regeering te onderzoeken. Weliswaar laat de Fransche premier er op volgen, dat hij het thans genomen onderpand onder geen voorwendsel en tegen geen beloften van welken aard ook, zal prijsgeven, maar zijn bereidwilligheid om Duitsche voorstellen aan een onderzoek te onderwerpen is des niettemin belangrijk. Ook dr. Cuno is niet afkeerig van nieuw overleg. Begint men aan beide zijden het hopelooze van den stillen strijd in het Ruhrgebied te zien? BUITENLAND. Stakingsgereehten te lexico. Een hevige botsing had plaats tusschen stakend tramwegpersoneel en de militaire macht te Mexico-City, waarbij 10 stakers werden gedood en 50 gekwetst. Het conflict is verscherpt, doordat de extremisten wei geren de voorwaarden aan te nemen, die reeds tusscben de gematigden en de tram maatschappij waren overeengekomen. duivels op hunne medemenschen aan te vliegen en medeplichtig te worden aan den schandelijksten gruwel, die ooit door men- schen is nitgedachtaan den driewerf, neen, honderd-, duizendwerf gevloekte, den ramp der rampen, de kwaal der kwalen, de vreeselijkste van alle verpestende ziekten, den nimmer diep genoeg te verfoeien oorlog. II. Behoedzaam, met de meest mogelijke omzichtigheid, trok eene sterke afdeeling van het Duitsche leger in slagorde voort. Alle voorzorgmaatsregelen tegen een onver- hoedschen aanval der Franschen waren genomen, langzaam, naar alle zijden rond glurende, trok de spits tusschen de donkere stammen en door de talrijke holle wegen voorwaarts, in de richting van het zoo be kend geworden Gravelotte. Het was in het midden van de maand Augustus brandend heet vielen de zonne stralen op de armen, zwaar bepakte sol daten neer, en in groote druppelen liep nigeen het zweet langs het gelaat. 0 der hen, die zich slechts nog met moeite voortsleepte, behoorde ook Heinrich Neumann. ögend van vermoeidheid, teneenemale uitgeput door den ontzettend langen, ge- ti ceerden marsch, had hij al meer dan is op het punt gestaan, zich maar te laten vallen en aan den weg te blijven liggen. Doch de gedachte aan zijne Anna, die ver, heel ver weg in het kleine dorpje op hem Demonstration te Koningsbergen. Te Koningsbergen duurden de tegen de Franschen gerichte demonstratiën voort, doch de Duitsche veiligheidspolitie wist groote buitensporigheden te verhinderen, behalve voor het Fransche consulaat, waar alle ruiten werden ingeslagen 50 personen werden in hechtenis genomen. De Fran sche en Engelsche leiders eener protest - delegatie bij den opper-president gaven toe, dat de overheden al het mogelijke hadden gedaan, om de Fransche commissieleden te beschermen. o Duur brood. Van nu af kost te Berlijn een brood in den vrijen handel de bagatelle van 2200 mark. Treinontsporing. De D-trein BreslauBerlijn is bij Som- merfeld ontspoord. Twee personen werden gedood en verscheiderien gewond. Hevige aardbeving in de stille Zuidzee. In het Observatorium van Florence werd Zaterdagmiddag te 5 uur 7 minuten 35 seconden een aardschok waargenomen, die duurde tot 10 uur. Men berekent, dat deze zich voordeed in Midden-Amerika. Deze aardbeving zou in hevigheid die, welke onlangs de Chileensche kust teisterde, verre overtreffen. New-York, 5 Februari. Er wordt be richt ontvangen, dat Zaterdagmiddag een aardschok van gelijke sterkte als die in 1906 San Francisco heeft verwoest, den bodem van het Zuidelijk gedeelte van de Stille Zuidzee geteisterd heeft, tengevolge waarvan ook het eiland Hawaï van seis mische golvingen had te lijden. Volgens de totnutoe ontvangen berichten zijn er betrekkelijk weinig menschen omgekomen. o De influenza-bacil gevonden. Twee bacteriologen van het Rockefeller- instituut voor medisch onderzoek in New- York zyrt er in geslaagd, de fluenza-bacil af te scheiden, welke zoo klein is, dat zij gemakkelijk door de poriën van een filter uit aardewerk kan dringen en zelfs nau welijks zichtbaar is bij een duizendvoudige vergrooding. De directeur van het instituut schrijft de ontdekking toe aan dr. P. K. Olitsky en dr. F. T. Gates. Door deze ontdekking zal men in staat wachtte en mogelijk op datzelfde oogenblik verlangend door het venster tuurde of wel een gebed voor zijn behouden terugkomst ten Hemel zond, die gedachte hield hem telkens van voornemen terug en schonk hem telkens nieuwen moed en nieuwe krachten, om verder te gaan. En hij ver droeg geduldig de brandende hitte en den vreeselyken dorst en de niet minder hevige pijnen, welke hem zijne doorgeloopen voe ten veroorzaakten hy verdroeg den steeds grooter wordenden druk van het zware pak op den rug en het geweer op den ontvelden schouder. Men ging nu lang zaam, (uiterst langzaam voortwant er waren ongeveer een uur geleden berichten gekomen, dat de Franschen, van het in allerijl verzamelde leger onder Mac-Mahon afgesneden, tot een nieuwen slag schenen te hebben besloten en niet ver meer af waren. Men diende dus dubbel waakzaam en op alle gebeurtenissen voorbereid te zijn. Ieder oogenblik meende men de spits het teeken te zien geven, dat de vijand werd ontdekt, doch ook telkens zag men het kleine, moedige troepje met den officier voorzichtig weer verder gaan. Plotseling midden in een hollen weg, verscheen een Fransch cavalerist. Onmid dellijk klonk van de Duitsche zijde het halt. Doch bijna op hetzelfde oogenblik verschenen van alle kanten de Fransche ruiters, en voor men nog recht wist, wat er eigenlijk gebeurd was, zagen de Duit schers zich aan alle kanten door hnnne zijn een serum ter voorkoming en gene zing van de griep te bereiden. .i Roode hond, huidschilveriMf, eczeem en alle jeukende huidaandoeningen moeten spoedig zwichten vooR.?srle uitstekend ver zachtende heelendf* en genezende eigen schappen van Fjplter's Zalf. Verkrijgbar in alle apotheken en drogist zaken a énT.75 per doos. BINNENLAND. Is dat juist 1 Men deelt mede aan het Hbl. In 4920 werden ze waren toen noodig 40 tijdelijk adjunct-inspecteurs der registratie aangesteld voor den tijd van drie jaren. Primo Mei loopt de aan stelling dezer ambtenaren, voor 't meeren- deel candidaat-notarissen, af. Werk is er voor hen absoluut niet meer. Hier en daar schijnt er nog een inspecteur der registratie te zijn, die zjjn adjunct nog wat te doen kan geven, maar dat is dan ook alles. Om nu geen ongelijkheid te scheppen en niet van een enkelen ambtenaar de aanstelling te verlengen, zou nu aan het departement van Financiën besloten zijn deze 40 ambtenaren allen maar weer voor een tol jaar in te huren. Wat het rijk f 160.000 zal kosten. Vadermoord te VHssingen. In de bovenwoning van den 52-jarigen visscher M. in de Molenstraat te Vlissingen, hadden den laatsten tijd dikwjjls huiselijke onaangenaamheden plaats, welke meestal om de kinderen liepen. Op de benedenwoning woonde de 27- jarige zoon, die zich nu en dan in de twisten tusschen zijn vader en moeder mengdeook omdat hij vermoedde, dat zijn vader zijn moeder mishandelde. Zaterdagavond halftien ontstond weer een dergelijke twist. De zoon hoorde het rumoer boven zich en vreesde, dat zijn moeder zou worden geslagen. Hij nam uit zijn woning een dolkmes mede, waarmede hij naar boven rende en als een wildeman met het mes op zijn vader toestormde, wien hij in de boret, ter hoogte van het hart een 6-tal steken toebracht. Doodelijk getroffen stortte de vader neder. De zoon vluchtte daarop en begaf zich naar het politiebureau, waar hij een vol- verbitterde vijanden aangevallen. Als een wervelwind stoof de Fransche cavalerie vooruit, en bijna waren de Duitschers tot wijken gebracht, toen van achteren hulp opdaagde. Thans begonnen de geweren mede te spreken en weldra bulderden van weerzijden ook de kanonnen. De moord dadige slag bij Gravelotte was aangevangen en een der eersten, die als slachtoffers van den bloedigen krijg vielen, was Hein rich Neumann. De sabel van een vijandelijk cavalerist scheidde hem den linkerarm bijna geheel van het lichaam en terstond daarop ontving hij een tweeden honw op het hoofd, waardoor zijn hoofd tot aan de oogen in tweeën werd gespléten. Anna O An na sta melde hij, nèderstortende. Niemand lette op den ongelukkige de paarden vertrapten hem onder hunne hoe ven de strijders liepen over hem heen en stortten, insgelijks gewond, naast en op hem neer, de zware wielen der kanonnen verpletterden ten slotte stervenden en ge storvenen en herschiepen de lichamen in eene onkenbaren, afgrijselijk verminkten vleeschklomp. III. De oorlog was geëindigd Franschen en Duitschers keerden naar hunne haardsteden terug. HelaasDuizenden en nogmaals duizenden waren gevallen, om nimmer weer op te staan. Er was vreugde in de steden ledige bekentenis aflegde. De vader is overleden. Noodlottige waaghalzerij. Een 43 jarige knaap, de jonkeheer X., beging het waagstuk over de Goenoensa- rissluizen te Soerabaja te flesten. In het midden gekomen verloor hij zijn evenwicht en viel met zijn fiets in het bruisende water. De knaap werd het slachtoffer van zijn waaghalzerij het lijk is, niettegen staande voortdurend dreggen, nog niet gevonden. De »N. S. Ct.c vernam, dat er getuigen bij dit ongeval zijn geweest, die slechts den mandoer waarschuwden en daarna wegfietsten. IHoord onder Inlanders. Naar het »Bat. Nbl.« bericht, ontstond op straat te Batavia twist tusschen een Palembanger en twee Bataviasche inlan ders. De Palembanger trok een mes en stak den eenen inlander in het hart en den anderen eveneens in de borst. Het eerste slachtoffer viel dood neer, het tweede leeft nog. De nachtwaker van de firma Krauze en Co. had nog getracht, tusscfyenbeide te komen, maar tevergeefs. Hij zat ook van boven tot onder met bloed. De moordenaar reed daarna in een dee- leman weg, maar werd dooa voorbijgangers «grepen en aan de politie overgeleverd. Buskruit ia dc steenkool Dé k dendrager Burger te Alkmaar vond df-zer dagen een brok steenkool, waarin zich een boorgat met buskruit bevond. Onder leiding van luitenant Stevens der Cadettensshool en een onder-officier der genie, zou het buskruit door electrische ontsteking tot ontploffing worden gebracht. De ontploffiing bleef echter uit, omdat het buskruit nat bleek te zijn. Wagons verdwenen. Door de Limburgsche kolenmijnen waren juist voor de staking der spoorwegen in Duitschland eenige convooien steenkolen over Herzogenrath naar Zwitserland ge zonden. Toen nu dezer dagen werd ge- informeerd, of deze kolen konden worden doorgezonden, ontving men de mededeeling dat deze steenkolen reeds verzonden waren naar onbekende bestemming in Frankrijk. Men zou later mededeelen aan wien. o en dorpen over de terugkeerenden, maar er was ontzettend veel gejammer en rouw over de dooden het gejuich der overwin naars werd menigmaal overstemd door het geschrei der treurenden. Vurige dankge beden stegen ten hemel, maar daartusschen mengen zich de vervloekingen des ooriogs en de wanhoopskreten der weduwen en dochteren. En de glimlach der vreugde over het weerzien werd verduisterd door de van smart verwrongen gelaatstrekken dergenen, die de gevallen beweenden de engel des vredes keerde zich, vol van on- eindigen weemoed, af van den zwijgenden, ernstigen broeder, den engel der smarte. En ver, ver van hunne dierbare betrekkin gen, sluimerden de gevallenen, Franschen en Dnitschers, naast elkander in hetzelfde groote graf. Zij kenden noch haat noch strijd meer, hun leed was geleden, ook daar was het vrede vrede 1 En in het kleine dorpje klonk op zekeren middag de Duitsche krijgsmuziek, de helmen der terugkeerenden blonken en schitterden in de zon. Vrouwen en kinderen kwamen toeloopen, en spoedig wist ieder, dat ook HeinrichjNeumann nimmer zou worden weer gezien in het huisje, bij zijne Anna, die nu met twee kinderen op hem wachtte, met twee popjes om lief te hebben en te verzorgen, zooals Heinrich bij zijn heengaan gezegd had. Heinrich zou het tweede nimmer zien. Hij was in den strijd ge bleven. voir kit Laid lai Heusden en AlteiaJeLaiostraat en tie Bonelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1