Vragen op rechtskundig gebied. Fruitteelt, Sleeuwijk, Provinciale Statenverkiezingen. Thans zijn in alle provincies de stem- noingsdata voor de Prov. Statenverkiezingen vastgesteld. Maandag 9 April in Limburg. Woensdag 11 April in Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Gelderland, Drente, Groningen en Friesland. Donderdag 12 April in Utrecht en Overijssel. Vrijdag 13 April in Noord-Brabant. Voor alle provincies is de candidaat- stelling bepaald op 27 Februari a.s. Afschaffing Engelsch pasrisum Van 15 Februari af zal geen Engelsch visum meer vereischt worden voor naar Engeland reizende Nederlanders. Een Hol- landsch paspoort is voor de reizigers vol doende. o Door gas bedwelmd. Te Domburg is een 14-jarig dienstmeisje tijdens de afwezigheid van haar mevrouw, door gas bedwelmd dood gevonden. De gaskraan stond open. Melk uit Nederland. De Duitsche Rijksregeering is voornemens groote hoeveelheden melk uit Nederland naar het Roergebied te doen zenden. o Ontslag van Duitscbers. Bij de Dominiale Mijnen te Limburg zijn in Januari een 50-tal Duitschers ontslagen, voor wie Nederl. arbeiders in dienst zijn gesteld. —o Handel in meisjes. Te Bocholt is een Hollander gevangen genomen, die als meisjeshandelaar gesigna leerd was. Hij wilde juist met een meisje uit Ober- hausen naar Holland oversteken. Kolen uit Bnitsehland! Van Fransche zyde is officieel medege deeld, dat de kolentreinen naar Nederland en Italië, die aanvankelijk waren aange houden, naderhand naar hun bestemming zijn doorgelaten. Dood door worstelen. De 19-jarige jongeman te Hilversum, die eenige dagen geleden by een worstel- oefening plotseling werd verlamd, is over leden. Donderdag vergaderde de landbouwver- eeniging afd. van de N.B. Mij. van Landb. alhier, waarin als spreker optrad de heer R. Lijsten te Arnhem, redacteur van het Orgaan der Ned. Pomologische Vereeniging »de Fruitteelt® der Ned. Heide Maatschap pij te Arnhem. Spr. begon er op te wijzen, dat bij dalende markten, de inspanning zal moeten worden vergroot om de fruitteelt te doen rendeeren Vereischten 1. Geschikt terrein. "Waterstand moet ook 's-winters 1 M. beneden het maaiveld blijven. (Buitendijks doet hooge rivier waterstand geen kwaad). 2. Goede grondbewerking. 50 cM. losse grond, te verkrijgen met behulp van ondergrondsploeg. In bestaande weiden gaten maken van minstens 2 M. in het vierkant, 60 cM. diep. Appels afstand 12 M. peeren 8 a 10 M. 3. Voldoende bemesting. Jaarlijks aanbrengen per H. A. evenals in den proefboomgaard der Pom. Ver. te Eethen. 500 K.G. 40 pCt. kalizout. 1000 K.G. Superphosphaat. 400 K.G. zwavelzure Amo- niak en om de 4 a 5 jaar 3000 tot 5000 KG. schuimaarde. Zwavelzure amoniak op zure gronden te vervangen door chili. Vooreen enkele appelboom, die 25 jaar oud is, be draagt dit rantsoen 240 gram chili. 64 gram super. 130 gram 40 pCt. kali. 46 gram kalk. Landbouwers, die hun ijver om jaarlijks te mesten niet voldoende vertrouwen, kun nen voor 10 of 15 jaar ineens eene bemes ting aanbrengen, eene z.g. voorraadsbe- mesting, zijnde 5000 KG. Thomasslakkemeel en 10 a 12000 KG. kalk, die niet wegspoelt. Kali toch jaarlijks aanbrengen. Van tijd tot tijd stalmest werkt goed. Alleen stal mest is te eenzijdig. (Bevat naar evenredig heid teveel stikstof). 4. Niet krenterig zijn bij den aankoop van een goeden niet te ouden boom. 5. De eerste 4 a 5 jaar goed insnoeien ter verkrijging van 3 a 4 goede gesteltakken, later bovendien regelmatig zorgen, dat licht en lucht in den boom vrijen toegang hebben. Harttak niet wegnemen. Kweekers leveren graag veel hout, daar om na het planten insnoeien, gekneusde en beschadigde wortels tevens verwijderen. 6. Ziekte en insecten bestrijding. Kanker, gevolg van hooge waterstand, treedt vaak op bij te snelle groei in het weeke hout, b.v. bij eenzijdige bemesting met stalmest. De bestrijding van verschillende insecten plagen, bloedluis, bladluis, schildluis be handelde spreker breedvoerig. Praktisch was voornamelijk het bespuiten met eene oplossing van vruchtboomcarbo- lineum, dat meestal geschiedt in de maand Januari. Voor appels en peren neme men eene oplossing van 8 a 10 pCt. Voor kersenen pruimen 6 a 7 pCt. Bessen 6 pCt. Van goede karbolineum moet de oplossing wit zijn en de boombast even na inspuiting wit kleuren. Is er in Sleeuwijk reeds iemand, die zich met 't apparaat bij de boeren aanbiedt? De inleiding van den heer Lijsten, was zeer interresant, zoowel voor hem, die tien of twaalf boomeu heeft, als voor den eige naar van Hectaren. g?Vooral de films deden de aanwezigen zien, dat men bij de fruitteelt, evenals bij zoovele andere dingen op kleinigheden heeft te letten. De Voorz. de heer Van 't Sant dankte den Spreker hartelijk voor zijne inleiding. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakten vele leden gebruik, die daarbij tevens vaak blijk gaven, hun bedrijf keurig in orde te bebben. PLAATSELIJK NIEUWS Hensden. Donderdagavond werd in de Buiten-Societeit de jaarvergadering gehou den dcor de leden der Buiten-Societeit. De opkomst der leden was zeer slecht. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren A. J. v. d. Kolk, Ruitinga, P. Schmiehausen, H. v. Herwaarden en Joh. v. Laarhoven. Op een eerstdaags te hou den bestuursvergadering zullen de bestuurs- functien worden verdeeld. De rekening en verantwoording van den Secr.-Penningmees ter de Heer A. J. v. d. Kolk werd door eene Commissie bestaande uit de heeren Dr. Otto en Joh. v. Laarhoven nagezien, fieze sloot met een batig saldo en werd goedgekeurd. In de commissie tot wering van schoolverzuim werd benoemd tot Voorzitter J. H. Verhoeven tot vice-voorzitter F. Hilwig tot secretaris W. van Wijnen. Zoo mogelijk had nKunst en Ver maakt bij haar laatsten tooneelavond nog grooter succes dan gewoonlyk, waartoe het blijspel j>De Gril van den Hertog* zelf by- zonder meewerkte, 't Was hier niet amen lachte«, doch men »gilde« het uit. Ook het Duo Johns kweet zich verdienstelijk van zyn taak evenals naar de gewoonte de heer Chr. Merkx mer zijn prachtige nummers op de piano. Aan 't slot bracht de heer Burgem. aan heeren dilettanten hulde, waar bij de leider de Eerw. heer kapelaan na tuurlijk niet vergeten werd. Almkerk. Op Maandag 12 Febr. a.s. 's avonds 7 uur hoopt alhier voor de Chr. Hist. Kiesvereen., in de zaal van C. Dek ker als spreker op te treden de heer H. W. Tielanus, lid der Tweede Kamer met het onderwerp »De aanstaande Staten- en Gemeenteraadsverkiezingen.* De gehouden collecte in de Ned. Herv. Kerk alhier, ten bate voor de Em. Pred. en Wed. bracht op f 37.42,. Door Z.Eerw. Heer Ds. Röth, Ned. Herv. Pred., werd Zondag van den kansel bekend gemaakt dat door Jongedochters vereen. ïArbeid Adelt* alhier de som van f 25 is beschikbaar gesteld voor de ver bouwing der Consistoriekamer. Beneden-Langstraat. In den hooi- handel is niet veel beweging en niettegen staande de voorrraden gering meer zijn, is de marktprijs dalende, hetgeen aan den invoer van buiten wordt toegeschreven. Men besteedt voor het goede hooi tot f 42 per 500 K.G. Beneden-Bommelerwaard. De dor pen uit de Beneden-Bommelerwaard worden door de autobusdiensten uit hun isolement verlost. Op het oogenblik rijdt er sMaan- dags een autobus op de Gorkumsche markt van Ammerzoden naar Woudrichem, Dins dags rijden er twee van Nederhemert over Zuilichem enz. naar Zalt-Bommel en 's Woensdags tuft er een uit de beneden- dorpen naar de Bosche markt. Door de concurrentie zijn de tarieven ook reeds gedaald, zoodat de wagens meestal stampvol zitten. Capelle. Gedurende de afgeloopen maand werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f5905.71 en terugbetaald f4482.19. Het aantal inlagen bedroeg 57, dat der terugbetalingen 30. Er werden 82 telegrammen behan deld, waaronder 36 verzonden en 46 ont vangen, terwijl 143 telefoongesprekken ge voerd werden, waaronder 14 celgesprekken, benevens 3 telefoonoproepberichten. De heer A. de Jong, rijksveearts alhier, zal wegens zijn benoeming tot di recteur van den Keuringsdienst in den Keuringskring Waalwijk eerlang onze ge meente verlaten en zich te Waalwijk ves tigen. Hij zal aldaar 1 Maart e.k. zijn nieuwe functie aanvaarden. Moge het hem in zijn nieuwe standplaats goed gaan. Jl. Zondag speelde bet eerste elftal onzer voetbalvereeniging haar dertienden competitie wedstryd voor de eerste klasse B.V.B. tegen Korvel I te Tilburg, welke match eindigde met gelijken stand. 11. Dassen. A.s. Donderdagavond 7 uur hoopt de Chr. Jong. Ver. lEmanuëlc alhier jaarfeest te vieren in de Ned. Herv. Kerk aldaar, terwijl hare Eere-Voorzitter Ds. van Stein Callenfels, predikant te Nieuwland, de vergadering zal leiden. Jl. Donderdagavond trad voor de Chr. Jong. Ver. *Emanuël« op de heer Smitz van 's Hage met het onderwerp »De dwaas zegt in zijn hart er is geen Godt. Jammer dat niet meer deze rede hebben kunnen volgen, want door de slechte weergesteldheid, was het kerkgebouw slechts gedeeltelijk bezet. Gameren. De laatste dagen zijn de prijzen in vette varkens aanmerkelijk gedaald, men besteedt nu 50 cent per pond voor zware. Biggen erg duur doch geen omzet, er worden op 't oogenblik weinig biggen aan gekocht. Aardappelhandel zeer traag, pjijs met weinig vraag f 1.15 a f 1.30. Hooi stil. 's Gravenmoer. De opbrengst der op 31 Januari j.l. door de meisjesvereeniging Dorcas* in de Chr. school gehouden bazar bedraagt f 160, welk bedrag grootendeels ten bate komt van de zendingskas. Door het hulptelegraafkantoor alhier, zijn in de vorige maand behandeld 37 telegrammen, waarvan zyn verzonden 15 en ontvangen 22. Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 161. Op de Rijkspostspaarbank waren 24 inlagen gedaan tot een bedrag van f 2398.50, terwijl 14 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage vanf 1917.90. Nederhemert (Eiland). De heer Wes- trik, burgemeester van Kerkwijk, doch al hier woonachtig, is tevens benoemd tot burgemeester der gemeente Hedel. Onze Zangvereen. »Zanglust« en de Muziekvereen. »Concordia« hopen deel te nemen aan het groot nationaal concours van Muziek- en Zanggezelschappen te Arkel. Raamsdonksveer. Gedurende de maand Januari geven de verkeerscijfers Postcheque en Girodienst, alhier, aan Gestort, enz. f 455.746.73,. Uitbetaald, enz. f416.084.19. De regenval over Januari bedroeg hier 42 m.M. Tot Bestuursleden van den C. N. W. Bond werden gekozen of herkozen de heeren D. de Rooij Jz., A. P. Calliber, M. de Rooij en F. J. Schott. Sprang. Op den candidatenlijst voor de a.s. Raadsverkiezing der Chr. Hist. Kiesvereen, komen de nav. heeren voor B. Verhoeven, J. v. Beek, L. Ryken, J. Nieuwenhuizen, P. v. Drongelen en W. v. Campen, Jl. Vrijdagavond hield de afdeeling Sprang van den Ned. Chr. Fabrieksarbeiders- bond haar jaarvergadering. Tot Bestuurs leden werden herkozen de heeren H. Chabot, H. Spierings, J. Vos en A. Chabot, in de plaats van M. Rijken werd L. Varossieau benoemd. Tielerwaard. De vraag naar aard appelen is gedurende de laatste weken niet bijster groot. Hoofdzakelijk is dit te wijten aan de reuzenvoorraden, welke in Zeeland aanwezig zijn en die thans voor tamelijke hooge prijzen (althans voor dezen tijd) voor de groote plaatsen worden gekocht. Hoewel de aardappelen in deze streek niet minder van kwaliteit zijn dan die der Zeeuwen, komen hier de uanvragen pas, als ginds de voorraad op is. Dit is sinds jaar en dag zoo geweest. Kleine partijen worden hier verkocht tegen f0.75 (zegge vijf-en-zeventig cents) per H.L. Sedert menschenheugenis is dit niet voorgevallen. Ouden van dagen herinneren zich wel uit hun prille jeugd, dat toen voor de boter 40 cents per pond, voor een mud steen kolen 50 cents werd betaald, voor een pond spek 23 cents, een boerenarbeider 60 cents per dag verdiende en de klepper man met f 2.40 per week gesalariëerd werd, dat toen de aardappelen f 1 per mud kostten, doch 75 cents is slechts be kend in het jaar 1923. Wijk. J.l. Vrijdag vierde onze EdelAchtb. Heer Burgemeester R. J. v. Doveren zijn 25-jarig ambtsjubileum. Dat deze dag niet ongemerkt voorbij is gegaan getuigen de vele blijken van belangstelling welke hij op dien dag mocht ondervinden. Des avonds werd hem door het fanfarecorps ^Oefening en Uitspanning* een serenade gebracht, welke in alle stilte was voorbe reid. We hopen dat zijne EdelAchtb. nog vele jaren aan het hoofd onzer gemeente moge staan. Zaterdagavond gaf de Gymn.vereen. D.V.O. alhier, met welwillende medewerking van de Gymn.vereen. Olympia uit Zalt- Bommel, hare aangekondigde uitvoering. Dit is de eerste uitvoering die op het gebied van Gymnastiek alhier gegeven werd. Dat de oefeningen, welke gegeven werden zeer in den smaak vielen, getuigde het daverend applaus. Volledig verslag volgt in het Zaterdag nummer. Werkendam. Vrijdagavond 7 uur werd in de Chr. School aan de Keizer straat wederom een ouderavond gehouden. Na het zingen van Psalm 25 vers. 6 werd de vergadering door den Voorzitter de heer D. Koman met gebed geopend. Na het lezen van Spreuken 8 sprak hij een openingswoord, waarbij hij vooral op den schoolstrijd wees en zeide dat hy zoo gaarne gehoopt had dat zijn overleden vriend de heer C. J. Visser het einde van dien strijd in deze gemeente had mogen beleven. Hierna kreeg het hoofd der school, de heer J. v. Herp het woord, over het on waarheid spreken der schoolkinderen. Hij verdeelde het liegen in bewust en onbe wust liegen en gaf van ieder verschillende voorbeelden. Bovendien sprak hij den wensch uit, dat de ouders niet altijd zonder voor behoud gelooven wat hnn kinderen vertellen en wanneer het bleek, dat de kinderen onwaarheid spraken direct de straf op de overtreding zou volgen. In de pauze hadden de ouders, die in grooten getale waren opgekomen gelegen heid om het werk hnnner kinderen te be zichtigen en konden de dorstigen zich te goed te doen, aan een kopje melk. Na de pauze behandelde de onderwijzer Meiresonne een onderwerp, hetwelk geen titel had, doch tot inhoud een vergelijking tusschen een ouderwetsche en een tegenwoordig schoolexamen. Tevens gaf hij verschillende gebreken en onhebbelijkheden aan van het kind en eindigde met de mededeeling, dat kinderen behalve verdriet ook veel blyd- schap in de school verschaffen. Be heer v. Herp sprak daarna over de nieuwe school en de schoolregeling en eveneens werd door enkele andere perso nen over dit laatste punt iets gezegd. Na het zingen van Psalm 103 7 werd de vergadering door den heer Van Herp met dankzegging gesloten. Donderdagavond trad voor de Geref. Jongel.-vereen. ïTimotheus* in plaats van Ds. Meijster van Rotterdam, die wegens omstandigheden verhinderd was op, Ds. v. d. Berg van Fijnoord. Zijn WelEerw. had tot tekst gekozen Prediker 11 't laatste vers en Prediker 12, le vers. De Jongel.-vereen. noemde spr. de oefen school en juist daar worden de karakters gevormd voor Kerk, Staat en Maatschappij. Hij betreurde het dat er tegenwoordig zooveel oneenigheid bestaat op de Jongel.- vereenigingen. Door de slechte weergesteldheid was de kerk slechts matig bezet. Heden (Woensdagavond) 7 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor het Chr. Zenuwlijdersgesticht op te treden Ds. Sap van Gouda. De collecte de vorige maand in de Ned. Herv. Kerk gehouden voor de Chr. Herv. school heeft opgebracht f 56 54j. Ds. J. D. Barth alhier heeft een beroep ontvangen naar de Chr. Ger. Kerk te Barendrecht. Waspik. Zondag speelde »Brabantia 2« Waspik een competitiewedstrijd tegen de »Langstrateri« Kaatsheuvelvoor den Brabantsche voetbalbond. ïBrabantia* won met 5—0. Als een bijzonderheid mag gemeld, dat het schaap van den heer H. reeds lammeren heeft gekregen wat bijzonder vroeg genoemd mag worden. Terwijl de heer v. D. met kar en paard tegen de helling van een dijk op reed, kantelde de kar, het paard in haar val met zich nemende. Van alle kanten kwam hulp opdagen en spoedig wist men het paard los te snijden. Gelukkig liep het ongeval zonder persoonlijke ongelukken af. De voerman kwam met den schrik vrij. De jonge biggen zijn weer verbazend dnur. Er worden prijzen besteednaar gelang de kwaliteit van 30 k f 40 per stuk. Znilichem. In den Woensdagavond gehouden ouderavond voor de O. School, waarop een kleine 40 ouders aanwezig waren, wprden met bijna algemeene stem men tot leden van de Oudercommissie dier school herkozen de heeren P. A. v. d. Bogerdt, A. R. J. Maas, G. Bok, A. Kan selaar en Hendrik Westerlaken. Dinsdagavond j.l. 6 uur hield de Veilingvereeniging »Zuilichem« e.o. een ledenvergadering in het café Van Horssen, Door den secretaris werd verslag uitge bracht over de werkzaamheden in 1922, De uitgaven in dat jaar bedroegen f2617,802l de inkomsten f 2324,30|, nadeelig saldo f 293,50. De totale omzet bedroeg f 49057,88 en het aantal H.L. geveilde aardappelen 21864. De 3 aftredende bestuursleden de heeren G. Bok, E. v. Dalen en J. v. Lopik werden herkozen. De heer E. van Dalen werd als veilingmeester herkozen. Het salaris van den secretaris werd van f175 op f50 gebracht en dat van den veilingmeester werd op 2 pCt van den omzet vastgesteld. Heeft een onbezoldigd rijksveldwachter het recht iemand te visiteeren buiten openbare wegen en voetpaden A. B. Het Wetboek van Strafvordering legt o.m. aan de veldwachters, waartoe ook de onbezoldigde rijksveldwachters behooren, de verplichting op om in geval van ontdekking of vervolging van een strafbaar feit op heeter daad, waaronder men o.a. verstaat niet slechts het ontdekken van een feit terwijl het gepleegd wordt of terstond na dat het gepleegd is, maar ook het bij ie mand vinden van goederen, wapenen enz. die aanduiden dat hij de dader is, onmid dellijk alles aan te wenden wat dienstig kan zijn om het feit tot klaarheid te bren gen. Hiertoe behoort ook het in beslag- nemen van allerlei voorwerpen, die den rechter van de schuld van den verdachte zouden kunnen overtuigen. Onder de goe deren nu, die by iemand worden bevonden zullen in de eerste plaats moeten worden verstaan de goederen bevonden in de zak ken enz., doorgaans aangeduid met de »fouilleering«. Maar de veldwachters mogen verder gaan en alle kleedingstukken visi teeren. Uit een en ander volgt dus een toestemmend* antwoord aan den steller der vraag, zuiks met bijvoeging dat visi tatie ook buiten openbare wegen en voet paden mag geschieden. Heeft een onbezoldigd rijksveldwachter het recht een jas of ander kleedingstuk van den eigenaar, waarvan hij 100 M. verwijderd is, ook te visiteeren A. B. Visitatie van een jas of ander kleeding stuk door een onbezoldigd rijksveldwachter is zooals we boven zagen bij ontdekking op heeterdaad toegelaten. Of zulks geschiedt wanneer de eigenaar 100 M.^ verwijderd is, doet niet ter zake de veldwachter is er toe bevoegd. Ik heb een huis gekocht waarin zich eene electrische installatie bevindt, welke door de gemeente gratis is aangelegd. Moet ik met deze installatie genoegen nemen, of mag ik deze verwijderen L. B. De electrische installatie, die de vorige eigenaar der woning, naar ik veronderstel, van de gemeente in bruikleen kreeg, behoeft u niet te behouden. Immers kan u niemand dwingen electriciteit te gebruiken. In uw plaats zou ik Burgemeester en Wethouders uwer gemeente per brief doen kennen, dat u geen prijs stelt op het be houd der installatie in uwe woning en hun daarom verzoekt deze te laten wegnemen. Geven zij geen gevolg aan uw verzoek dan kunt u de installatie zelf gerust wegnemen, maar dan komen de kosten van het weg nemen voor uwe rekening. Door het weg nemen van de installatie zal stellig eenige schade aan uw perceel worden toegebracht. Deze echter kunt ge niet op de gemeente verhalen, omdat het aanbrengen der instal latie op verzoek en met goedvinden van den vorigen eigenaar plaats vond. Sedert eenige jaren heb ik zoowat om de veertien dagen of drie weken een rund of een varken geslacht in eene schuur, die vaststaat aan mijne woning. Dat slach ten deed ik om het vleesch te verkoopen. Nooit heb ik voor dat slachten vergunning gehad en daarvoor krijg ik nu proces-ver baal. Is dat in orde en welke vergunning moet ik aanvragen H. R. v. D. Waar u er eene gewoonte van maakt om te slachten is de localiteit, waar zulks geschiedt, eene slachterij in den zin der Hinderwet en moet u dus in het bezit zijn eener vergunning van Burgemeester en Wet houders. U hebt die vergunning niet en is u dus terecht geverbaliseerd. Vraag zoo spoedig mogelijk eene ver gunning ingevolge de Hinderwet. Hoe ge dit moet doen, daarvoor raad ik u aan in lichtingen ter secretarie in te winnen, wijl anders bij de aanvraag gemakkelijk fouten gemaakt kunnen worden, die noodeloos

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2