De Schipbreukelingen der Carnaval te Nice. Und van altena Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No. 4268, Woensdag 14 Februari 1923. FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van J 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote tters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De houding der Turken, ten aanzien van de geallieerde oorlogsschepen in de haven van Smyrna, blijft dubbelzinnig. Wat willen zij nu eigenlijk met hun dreigementen De Engelschen bang maken Maar dezen hebben toch reeds bewezen dat zij zich zoo licht niet laten wegjagen. Reuter meldt thans, dat de Turken een nieuw ultimatum tot de Geallieerden hebben ge richt, waarin zij eischen dat de geallieerde oorlogschepen de haven van Smyrna binnen drie dagen zullen verlaten. Verder hebben zij nieuwe mijnen gelegd aan den ingang van de haven. Ofschoon het bericht van het ultimatum officieel schijnt te zijn heeft de Engelsche regeering van de Turken hieromtrent geen bericht ontvangen. Men is daar geneigd den eisch der Turken te beschouwen als een voortduring van het misverstand bij de Turksche autoriteiten te Smyrna en misschien ook te Angora over den toestand die is ontstaan na de Conferentie te Laussanne. Het schijnt echter dat de toestand ernstiger is, hoewel men hoopt, dat de kwestie zonder ernstige verwikkelingen zal worden opgelost. Zoowel de Britsche regeering als de geallieerden in het algemeen wenschen een betreurens waardig incident te voorkomen, waarvan de gevolgen zouden neerkomen op de Turken. 4 4 Uit het Ruhrgebied steeds dezelfde be richten. De Fransche regeering neemt telkens nieuwe en krachtiger maatregelen. Duitsche ministers zullen de door de Geallieerden bezette zone niet meer mogen betreden. Het bezoek van den rijkskan selier heeft de opgewondenheid onder de bevolking doen toenemen en het verzet verscherpt. Dit zal niet meer mogen ge beuren. Voortaan worden de rijksministers en de ministers der Duitsche staten uit het Ruhrgebied geweerd. Een desbetref fende nota is aan de rijksregeering te Berlijn overhandigd. Het is natuurlijk onmogelijk om een paspoortsysteem in het bezette gebied in te voeren, maar ministers die daarin mochten doordringen, zullen onmiddellijk naar het onbezette Duitschland teruggebracht worden. Men begrijpt hoe groot de verontwaar diging over dezen maatregel in de Duitsche pers is. De Duitsche ministers zullen zich dus voortaan niet meer vrij mogen bewegen op Duitsch grondgebied De Geallieerden 2) Tusschen den Louisiade-Archipel en de Salomonseilanden®, herhaalde de dokter, met een verbaasd gezicht den hofmeester aanziende, »je hebt den Oude bepaald ver keerd begrepen. Het is haast niet te ge- looven, dat Brown zoo'n stommiteit wil uithalen en dan in dezen tijd Groote goedheid I® 8 Wat bedoelt u dokter ïWel in dezen moesson loopt men iederen dag gevaar door een storm te worden ver rast en dan is het alles behalve raadzaam, naar een plaats koers te zetten, waar dat gevaarlijk, rotsachtig goedje bij massa's wordt aangetroffen 1® *Ja, maar ik heb wel eens matrozen gesproken, die in Oost-Indië jarenlang ge varen hadden. Zij vertelden, dat de moes sons alleen in de Indische zeeën voorkomen. Zij gaven daaraan den naam van droge en natte jaargetijden.® >Dat komt op hetzelfde neer«, antwoord de de dokter, xmoesson is een Arabisch woord en beteekent jaargetijde. Aangezien nu in den Westmoesson het op de Soen- daeilanden bijna dag aan dag regent, waar- handelen, zeggen de Duitsche bladen, alsof het Ruhrgebied reeds door hen geannexeerd was. De Duitsche regeering heeft te Parijs en te Brussel tegen dezen maatregel door hare zaakgelastigden doen protesteeren en in dit protest verklaart zij, dat zij weigert voorschriften in ontvangst te nemen van de Franscbe regeering, betreffende het optreden van hare ministers. Een andere maatregel waarvan door Frankrijk en België eveneens kennis ge geven werd in een officeele nota aan Ber lijn, is van grooter beteekenis. Wij be doelden het verbod om de metaalproducten uit het Ruhrgebied naar onbezet Duitsch land te vervoeren. Die nota deelt mede, dat de Fransche en Belgische regeeringen, in verband met de bevelen, welke door de Duitsche regeering aan haar ambtenaren in het Ruhrgebied gegeven zijn, en met de moeilijkheden van allerlei aard, welke de Duitsche regeering daar tracht te verwek ken, besloten hebben om van 12 Februari af geen uitvoer van metaal- en andere producten, vervaardigd in het bezette ge bied naar het onbezette Duitschland meer toe te staan. Op deze wijze worden de industrieelen, die zich zoo weerspannig toonden tegen de Fransch-Belgische autoriteiten, in het hart getast. Gij wilt geen steenkool meer aan Frankrijk leveren en troost u met de ge dachte dat ge rustig doorwerken en uw bedrijf voortzetten kunt Wacht even. Dan zullen wij uw bedrijf op een andere wijze aanpakken. Men moet toegeven, dat de maatregel, waartoe klaarblijkelijk op de conferentie tusschen de Belgische en Fransche minis ters besloten werd, doeltreffend is. En als nu nog die andere bedreiging uitgevoerd wordt en ook de aanvoer van erts naar het Ruhrgebied tegengegaan wordt, zullen de ovens tusschen Ruhrort en Dortmund weldra gedoofd moeten worden. Dan begint de ellende van de werkloosheid en dan kunnen de arbeiders er over denken, of zij den politieken strijd zullen voortzetten aan de zijde van hun regeering en werk gevers, dan wel zich zullen richtèn naar de wenschen der bezettingsautoriteiten. Dat de Geallieerden met het nemen van dezen maatregel het gevaar van onlusten en Bolsjewistische troebelen vergrooten, is buiten kijf. Maar de Fransch-Belgische troepen zijn sterk genoeg bewapend om zulke onlusten binnen de perken te houden. door geweldige overstroomingen ontstaan, zou men voor Westmoesson even goed kunnen zeggennatte jaargetijde. Men noemt de moessons ook wisselwinden, om dat ze het eene halfjaar in deze, het an dere halfjaar in de tegenovergestelde rich ting waaien. Het Noordelijke gedeelte van Australië bevindt zich nog in de streek der moessons, die, ter onderscheiding van de Indische, Australische moessons worden genoemd. »Maar dokter, om niet van ons onder werp af te dwalen, zou u den kapitein niet van zyn gevaarlijke onderneming kun nen doen afzien, 't Is toch wel wat on verantwoordelijk, om ons aller leven op het spel te zetten. Zou er wellicht een geheim achter zitten »Dat weet ik niet Stoneman. Maar ik geloof niet, neen, ik kan onmogelijk gelooven, dat Brown zoo'n plannetje zal ten uitvoer brengen. Daarvoor ken ik hem te goed. Aan gezonde hersens faalt het hem niet !c »Nu, het zal mij benieuwen, waar we vandaag over een week zitten De hofmeester verliet brommend de dok terskajuit en liet Arling door zijne mede- deehngen wel wat van streek gebracht, in zijne overdenkingen, alleen. De geleerde gevoelde niet den minsten lust zijn afge broken arbeid te hervatten. Hij trachtte zich van Browns handelwijze rekenschap te geven. Met driftige stappen liep hij in zyn kajuit op en neer. Brown 1 Brown hoe komt het toch Ik wil trachten in eenige korte artikelen u een kleine indruk te geven van de wij ze, waarop men hier in Zuid-Frankrijk carnaval viert. Nice heeft altijd op dit gebied een eerste plaats ingenomen, en naar de intocht van Zyne Majesteit te oor- deelen, zal ook dit jaar de korte regeering van den vorst wederom luisterrijk zijn. Reeds lang van tevoren was men in de weer de stad een feestelijk aanzien te geven, en electricians waren overal bezig duizenden lampjes aan te brengen om de toeschouwers in de gelegenheid te stellen, de intocht van Carnaval de vijf-en-veertigste te bewonderen. Laat ik, om een klein idee van de menschenmassa, die den avond van de optocht op de been was, te geven, U vertellen, dat het aantal buitenlanders, dat op 't oogenblik hier vertoeft, tusschen de 40 en 50 duizend wordt geschathierbij komen nog de inwoners van de stad en van de omstreken, die per trein, tram, autobus of taxi de stad binnen stroomden. Geen raam, geen balcon, geen dak was dan ook onbezet, en reeds uren voor den aanvang zag men langs den weg, dien de stoet nemen zou toeschouwers, die in de openlucht hun avondeten voleindigden. Het groote plein, het einddoel van den optocht, was door kundige handen in een staat gebracht, waardig om vorst Carnaval te ontvangen. Rondom waren larigs de gevels carnavaltafereelen aangebracht, ver licht door gekleurde electrische lampjes, terwijl de toegangswegen voorzien waren van groote ponten waarop clowns en pier rots hun vreugde aan de menigte vertoonden. Te negen uur, terwijl de zes tribunes op het plein overvol geloopen waren en rondom een dichte haag menschen zich verdrong, kondigden kanonschoten den komst van den stoet aan en onder een zee van bengaalsch licht betraden de he rauten, die den optocht openden, het plein. Ik zal u niet alle wagens en verdere voorstellingen van den stoet beschrijven, maar me bepalen tot de voornaamste. Vorst Carnaval deed ditmaal zijn intrede als visscher uit Nice, hetgeen pleit voor zijn nuchter verstand. In deze tijden, nu zooveel vorsten wegens hun te groote pracht en 'praal, hun rijk in den steek moeten laten, is de eenvoud het eenige middel om aan de regeering te blijven. En de in woners van Nice hebben hun visscher-vorst niet minder er om toegejuicht. in hemelsnaam in je hersens op Zou Sto neman gelijk hebben Is het wellicht een weddenschap 1 We komen er onmogelijk door I Het is er bezaaid met riffen. We moeten in elk geval schipbreuk lyden I Zou hij er mij over spreken Daar begrijp ik niets van Orakel der orakelen Op dit oogenblik hoorde men een zwaren stap. *>Dat zal 'm wezen,® mompelde de dok ter, »het zal mij benieuwen, of ik hem niet van zijn helsch plan kan afbrengen. Het is wel een schotsche stijfkop, maar enfin den moed niet opgeven.® Julius Brown klopte en trad even later binnen. 8 Ik hoop niet, dat ik u stoor dokter, u verwachtte mij stellig niet op dit uur, nietwaar ïEenigszins wel, kapitein, vooral naar aanleiding van het waagstuk, dat u van plan is te ondernemen! Waarom? Ja, dat mag de Hemel weten !c Brown lachte en mompelde »Hij weet het ook al »Ja zeker,® vervolgde de dokter, »ik wil met u open kaart spelen en ik hoop niet, dat u mij dit zal ten kwade duiden.® xVolstrekt niet! In geen geval!® 8 Welnu, als ik het dan zeggen mag, uw plan komt mij voor, een halsbrekende toer te zijn. Ieder, die het gezonde ver stand raadpleegt, zal, neen moet mij gelyk geven. Ten eerste en dit zal ik niet met bewyzen behoeven te staven De wagen, waarop hij troonde, stelde een oud hoekje van Nice voor, de groen- tenmarkt. Men zag er de koopvrouwen met hun waren zitten en in het midden de marktmeester in zijn hokje, vanwaar hij de orde bewaart. Temidden van den in vollen gang zijnde markt nu was Z.M. uit den hemel gevallen, zonder evenwel ongelukken te maken, daar vier andere visschers een groot laken opgehouden had den om hem op te vangen. En daar zat hij nu glimlachend tegen zijn onderdanen, die hem met luide toejuichingen ontvingen. Na eenige malen het plein rondgegaan te zijn, werd hij in een daarvoor gereed gemaakte koepel geplaatst, vanwaaruit hij gedurende veertien dagen zijn goede en trouwe stad Nice zal regeeren, om daarna ten aanschouwen van allen ter brandstapel gevoerd te worden, zooals bij door een heraut in de stad heeft laten verkondigen »Ik breng u voor korten tijd vroolijkheid en dolheid, Mijn regeering duurt kort, omdat ze gelukkig is. Vermaakt u, weest vroolijk, weest dol.® En hij kan er zeker van zijn, deze 44 dagen door zijn onderdanen gehoorzaamd te worden. NICE, Febr. '23 H. Wees liever verstandig dan spijtig waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor de goede spijsver tering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0 65 in apotheken en drogistzaken. BUITENLAND. Ondergrendsch drama. Nabij Johannes burg bevindt zich een der diepste mijnen van de wrreld, de City Deepmijn. Een aardschok heeft er groote rotsblokken losgebroken in hetondergrondsche bouwsel, en bij het neerstorten zijn zeven mijnwerkers op slag gedood en twaalf anderen zwaar verwond. Het ongeluk gebeurde op een diepte van 1.000 meter en is te vergelijken met de ramp, welke onlangs geschiedde in de Simmer en Jack mijn aldaar. Men vreest voor herhalingen. o tiebrek aan steenkool te Berlin. Te Berlijn zijn 12 openbare scholen ge- heeft u kans elk oogenblik op een klip vast te zitten ten tweede loopt u gevaar in dezen tijd door een storm overvallen te worden en dan mogen de Seabird nog zoo sterk zijn het vaartuig slaat onver mijdelijk te pletter ten derde wordt de bemanning, zoodra we die streken zijn bin nengetreden, door kannibalen en zeeroovers, tenminste door een van beiden, aangevallen, die met hunne overgroote meerderheid ons zullen bemachtigen. Denk slechts aan het lot, dat de ïNeptunus® is wedervaren. Slechts twee der bemanning, de kajuits jongen en de bootsman zijn aan de vraat zucht der kannibalen ontkomen, terwijl het prachtige schip in brand werk gestoken. In die streek, kapitein, wagen zich geen schepen.® 8 Maar mijn waarde heer,® gaf hij ten antwoord, >ge ziet door een donkeren bril. Hebben wij dan geen wapenen, geen kannonnen, geen kruit aan boord, waarmede we ons kunnen verdedigen Één onzer kogels verbrijzeld de sterkste rots 1 Vóór dat men ons bereikt, hebben we .ze naar den Dood gejaagd En wat spreekt u van stormen We zijn toch in de Stille Zuidzee en nog wel in de keerkringen, waar stor men tot de zeldzaamheden behooren. Ik geloof niet, dat er een sterker schip dan de Seabird bestaat. Ik verzeker u, dat zij een orkaan kan trotseeren, die, zooals u weet, bij een snelheid van 90 zeemylen in het uur, op den vierkanten meter een drukking uitoefent van 195 kilogram. Stel sloten wegens gebrek aan steenkool en het kolenbureau heeft aan 't Acht Uhr Abendbl. meegedeeld, dat binnenkort wellicht alle scholen gesloten worden, daar binnen 2 of 3 weken een nijpende kolennood te ver wachten is. De mijnen in Opper-Silezië zijn zoozeer met bestellingen uit alle deelen van Duitsch land overladen, dat zij slechts een klein deel ervan kunnen uitvoeren. Hevige braad te Chatté. Te Chatte heeft een hevige brand een aanzienlijk goederenmagazijn in de asch gelegd. De brandweer van Chatte en die van de St. Marcellin hadden groote moeite om het vuur, dat het geheele dorp be dreigde aan te tasten, te beperken. Het magazijn is een ruïne, terwijl de belendende perceelen ernstige schade hebben gekregen. De verliezen bedragen ongeveer een mil- lioen francs. Een cacao-testament. Wijlen George Cadbury, voorheen een van de eigenaars van de Daily News en oprichter van de modeltuinstad Bournville in Engeland, waar personeel van zijn cacao fabrieken een gezonde woning vonden, heeft naar schatting een millioen pond sterling aan onroerend en meer dan een millioen pond aan roerend goed nagelaten. o België'» bciettingskosten. De kosten van het Belgische bezettings leger in het Rijnland, dat op het oogenblik 18.425 manschappen, 875 officieren en 4550 paarden sterk is. bedraagt volgens de Msb. de enorme som van 103 millioen francs per jaar. IHoord. Het hoofd van de Russische kerk in Polen, de metropolitaan George, is te Warschau vermoord door den Russischen monnik Smaragd. De moordenaar behoort tot een groep van geestelyken, die tegen den me tropolitaan in verzet was op grond van diens pro-Poolsche politiek. Een geschenk. De Duitsche communistische partij heeft aan het Roode Leger in Rusland een vaandel ten geschenke gegeven, dat aan de 4e devisie zal worden uitgereikt, die dan den naam zal krijgen van ahet regiment der Duitsche proletariërs®. u zoo'n drukking eens voor Dus, dokter, alle vrees op zyde gezet.® 0 Ik blijf bij wat ik gezegd heb kapitein, o '<rengt ons allen in het verderf en wel nui' dwillig. Wat zelden gebeurt kan nu j .1*1 gebeuren, nu, terwijl ge u op weg Lh indt, net waagstuk te volvoeren en de groots - dwaasheid te beginnen. Hebt ge weer f wind in uwe macht 1 Misschien is wel een zotte weddingschap de drijfveer, die u tot een daad aanzet, welke men eerder zou verwachten van een lijder uit Bedlam*) dan van Julius Brown, den ka pitein der Seabird Brown verbleekte en zijn gelaat ver toonde de voorteekenen van een op handen zijnden storm. »Dokter, ge hebt mij beleedigd.® ^Integendeel ik heb u mijn meening gezegd. »Ik, Julius Brown, kapitein van de Sea bird, ik, verstaat ge mij, ik ben hier de baas, mijn wil geldt hier als de voornaam ste en aan dien wil is iedereen gehoor zaamheid verschuldigd, begrepen 1 Dat ontken ik niet kapitein, maar ik vraag, of we het slachtoffer moeten worden van een onzinnige weddenschap.® Wie geeft u het recht zoo te spreken »U zelf.® (Wordt vervolgd.) Een krankzinnigengesticht. NIEUWSBLAD voor lint Land van Hensmi ti AltenaJeLangstraat en de Biiitltrwnrl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1