J/erstoppinrf MIJNHARDTS Aardstorting in het meer ran Paros. Aan het meer van Davos heeft zich een grondmassa van 150.000 kubieke meters in beweging gezet en is het meertje van Davos ingegleden. Een pompinstallatie, die op de helling aan het meer stond werd meegesleurd en is met motor en al ver dwenen. Van de twee arbeiders, die zich toevallig op het afglijdende terrein bevon den, wist één zich te redden, maar de an der is verdwenen en reddeloos omgekomen. Cöde,onrege!mabge of UXEER-JABLErTEM A>qs (>OctbtjApo^.en Droqfclefl BINNENLAND. Ernstige rechtparty. Een doode, twee gewonden. Men meldt uit Coevorden In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ontstond bij een feest te Vlieghuis een ernstige vechtpartij tusschen kommiezen buiten diensttijd en burgers. De burger W. werd levensgevaarlijk gewond door een schot in den buik. Zijn broer bekwam een schot in het hoofd, waardoor hij onmiddellijk overleed, terwijl een vriend van W., H. genaamd, een schot in den hals kreeg. Zijn toestand is echter niet levensgevaarlijk. Nader meldt het «Hbld.® By en in de school te Vlieghuis werd het jaarfeest van de IJsclub gehouden. Daarbij bevonden zich twee grenskommiezen, van Nieuw-Schoonebeek. buiten hun dienst tijd. Er schijnen moeilijkheden te zijn voorgevallen over het niet-betalen van entreegelden. Een der kommiezen loste in de gang een schot, gericht op den 18-jarigen Wilpshaar, die levensgevaarlijk werd gewond, waarop buiten een gevecht ontstond tusschen de kommiezen en deri broer en een vriend van den getroffene, een zekeren Holties. De broer bekwam daarbij een schot in het hoofd dat hem doodde. De vriend liep een schot aan den hals op, naar het zich liet aanzien levensgevaarlijk. De dader, de kommies Nevels, is gearresteerd. Een en ander veroorzaakte in de buurtschap groote ver slagenheid. Het gerecht uit Assen is reeds gearriveerd. Twee Nederlandsche matrozen verdronken. Twee Duitsche douane-ambtenaren brachten per boot een bezoek aan den Nederlandschen schoener «Jantine Fenne- gine®, die in het vaarwater van Altefahr ligt. Toen zij wilden terugkeeren kantelde de boot, waarin behalve de douane ambtenaren de Nederl. kapitein en twee Nederlandsche matrozen zaten. De belde matrozen en een douane ambtenaar zijn verdronken. De kapitein en de andere douane-amb tenaar konden zich aan de boot vasthouden, tot hulp kwam opdagen. De Nederl. schoener ligt nog steeds in het Altefahr. De vlag is half stok ge- heschen. De lijken van de beide matrozen zijn nog niet gevonden. Het lijk van den douane-ambtenaar is opgehaald. (Tel) Boerdery door brand vernield. Vrijdagavond is de boerderij van Dam te Kijfhoek, onder Zwijndrecht, door brand vernield. 8 paarden en 12 koeien kwamen in de vlammen om. De motorspuit wist het vuur te stuiten en de belendende woningen te sparen. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat de zoldering boven een petroleum kachel vlam vatte. Dienstbode overstuur. De 23-jarige dienstbode Harmina K., te Leens (Groningen) stal ten nadeele van den landbouwer Siccama een bedrag van f 500 en stak, om dien diefstal te verbergen, de boerderij in brand. Twee schuren, een arbeidershuizing en het woonhuis gingen in vlammen op. Voor dit feit heeft het meisje voor de Groninger Rechtbank gestaan. Eisch 6 jaar. Bedolven. De mijnwerker W. Katlarsky is in de Oranje-Nassaumijn I te Heerlen, onder neervallend gesteente bedolven en onmid dellijk gedood. liet bezoek van den Koning van Zweden. Naar draadloos uit Stockholm gemeld wordt, zal Koning Gustaaf van Zweden den 28 Febr. naar Nederland op reis gaan. Na zijn driedaagsch bezoek aan Neder land zal de Koning een bezoek brengen aan den Koning der Belgen. Dit bezoek was reeds voor-verleden jaar vastgesteld, maar moest toen uitgesteld worden wegens een auto-ongeluk dat den Koning is overkomen. o Frans Rosier getrouwd. Te Hilversum is, naar de «Gooi- en Eemlandert meldt, de bekende Frans Rosier in het huwelijksbootje gestapt met mej. T. Kuyper. Teneinde ongewenschte belangstelling te voorkomen, was deze voor «Frans® zoo gewichtige gebeurtenis geheim gehouden. Kokende thee gedronken. Een 2 jarig kind van den kuiper D., te Bodegraven, dronk in een onbewaakt oogenblik kokende thee, die op tafel stond. De kleine heeft dit met den dood moeten bekoopen. CENTRALE C03I11ISSIE VOOR BEZUINIGING. Een bedrijf dat groote tekorten oplevert. Kan het niet goedkooper In de «Msb.® beklaagt een inzender zich over het feit dat, terwijl allerwege bij den dienst der P. en T. op de meest intense wijze wordt bezuinigd, de technische dienst zóó doorgaat met geldverspillen, dat men zich daaraan wel ergeren moet. Volgens het personeel van den actieven dienst heeft de technische dienst een zeer ruim aandeel in de ongunstige finantieele uitkomsten van den P. en T.-dienst. En als bewijs haalt de inzender de volgende frappante staaltjes van geldver spilling aan, overgenomen uit het orgaan van de Vereeniging van Directeuren en Commiezen 1. Bij den T. D. zijn reeds gedurende geruimen tijd Duitsche ingenieurs en mon teurs werkzaam tegen een loon van resp. f 65 en f 35 p e r dag. 2. De radio-inrichting op het Koot- wijkerzand verslindt schatten gouds en kost nu reeds negen millioen gulden van een geregeld bedrijf is echter nog geen spoor te bekennen. 3. Bij de eerste steenlegging van die inrechting is door technische ambtenaren in grootschen stijl gefuifd op rijks kosten natuurlijk. Er werd een lunch aangeboden, die gemiddeld f 20 per couvert kostte. Een oorkonde werd opgsteld, ter vereeuwiging van de eerste steenlegging. Die oorkonde kostte maar 200 gulden en een afschrift hiervan slechts 175 gld. 4. Het materiaal, door den T. D. aangeschaft, is in het algemeen zóó duur, dat thans reeds ongeveer 35 pCt. van alle telegraaf- en telefoonontvangsten wordt geabsorbeerd door den post «afschrijvingen® van dat materieel. Het ligt voor de hand, dat bij een dergelijk hoog percentage een loonende exploitatie hoogst moeilijk wordt. 5. Het bureel «Telefooncentrales® bij de directie van den T. D. werkt uiterst duur. Voor de nieuwe kantoren te Rot terdam, Haarlem en Utrecht heeft dat bureel telefooninrichtingen besteld, die niet minder dan resp. 2 millioen, l£ millioen en 2 millioen gulden kosten. Voor die 3 kantoren samen 5£ millioen 6. De keuringen van het materieel laten te werischen over en kosten boven dien te veel geld. De keuringen geschied den vroeger gewoonlijk door één persoon. Thans zijn voor die keuringen diverse ingenieurs (of hoofdingenieurs) gelijktijdig of bijna gelijktijdig op reis, dikwijls nog vergezeld van een electro-technisch ambte naar. Zoo komt het voor, dat bijv. 2 ingenieurs te Keulen of omstreken, met als hulp een electro-technisch ambtenaar, aanwezig zijn en weer een ander ingenieur met een electro-technisch ambtenaar voor keuringen naar Berlijn en Hannover zijn vertrokken, terwijl een derde paar in Londen zit. 7. Het aantal hoofdingenieurs en in genieurs is voor ons kleine landje veel te groot. De districtsingenieurs hebben geen werkkring, waarvoor een opleiding te Delft noodig is. De inzender in de «Msb.® komt ten slotte tot verschillende conclusies, o.a. dat de .Technische Dienst algeheel gereorgani seerd moet worden dat in het geheel 6 of 8 ingenieurs voldoende zijndat alle werken van eenigen omvang in het openbaar aanbesteed moeten worden dat strenge controle uitgeoefend dient te worden op dienstreizen en dat het aantal dienstauto's en motorfietsen beperkt moet worden. (Alg. Hbld. van 9-12-'22). Wij werden in de gelegenheid gesteld de Jubileumvaas en bord te be zichtigen, dat is vervaardigd door de plateelfabriek ^Schoonhoven" te Schoonhoven. De Jubileumvaas staat op een lossen voet, ondersteund door drie ronde pootjes. Voet en vaas zijn in donkerblauw sabel uitge voerd. Het voetstuk is omwonden met een Oran jelint, waarin aangebracht het herinnerings feit Regeeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina 1898—1923. De vaas wordt gedragen door het Oran- jelievend volk, zoowel het oudere als het jongere geslacht, voorgesteld door dorrende en groene bladen. Op den strik der vaas zijn aangebracht twee medaillons, waarin aan de eene zijde het kasteel Diez, Stam slot van Orarije-Nassau, aan de andere zijde, de laatste tak van Oranje dragende een voldragen en een ontluikende vrucht, voor stellende H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Deze beide medaillons worden geflankeerd door de wapens van Oranje-Nassau en Nederland. Daarboven beschermende leeuwenkoppen, verbonden door een wel eens gescheurden doch nimmer verbroken Oranjebarid, waarin twee medaillons met inschrift 1898 en 1923. Dit alles wordt gedekt door de Nederlandsche Kroon. Het Jubileumbord heeft in het hart de wapens van Oranje Nassau en Nederland, gedekt door een sierlijken kroon. Het geheel wordt omstrengeld door Oranjetakken. Op den rand van het bord, is op een Oranje ornament het herinneringsfeit Regeerings jubileum H. M. Koningin Wilhelmina 1898 1923 vastgelegd. Vaas en bord worden rechtstreeks aan particulieren geleverd dooi tusschenkomst van den alleenvertegenwoordiger voor Den Bosch en uitgebreide omstreken, de heer C. Wiskerke te Vlijmen, wie is opgedragen vaas en bord aan belangstellenden te ver* toonen en de allegorische voorstelling te vertolken. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Onze vroegere stadsgenoot de heer J. S. Deurloo, thans werkzaam op het Secretarie te Rheden, is benoemd tot Adj. Commies aldaar. Zaterdagavond gaf de «Heusdensche Harmonie® hare aangekondigde uitvoering voor een stampvolle zaal in het café «De Gouden Leeuw®. De verwachting van dezen avond was, getuige de groote opkomst, dat de Vereen, nu eens iets extra's ten gehoore zou brengen, en deze verwachting werd dan ook niet beschaamd. De muzieknummers werden allen goed uitgevoerd en vooral het nummer «La Pléblèinne fantaisie® van J. Martin, waarmee de Harmonie op het concours te Arkel hoopt uit te komen, oogstte veel bijval. Ter afwisseling der muziek had het Bestuur het gevierde Duo Darnme uit Breda uitgenoodigd, welke verschillende voordrachten opvoerden, die zeer in den smaak van het publiek vielen. Er was slechts één roep over hun spel, zoodat allen zeer voldaan huiswaarts keerden. Wij wenschen de «Heusdensche Harmonie® onder leiding v#n hun be kwamen directeur, den heer Van Berkel uit Ammerzoden, veel succes toe en hopen dat zij ons nog dikwijls met zulk een avond zal verrassen. Aalst. Vrijdagavond is alhier een kiesvereen, van de Staatk. Geref. partij «Terug tot de oude paden® opgericht. Staande de vergadering traden 35 leden als lid toe. In het bestuur werden ge kozen de heeren P. J. van Os alhier, Voorzitter H. C. van Os alhier, Secretaris; A. Groeneveld Jz. te Poederoijen, Penning meester Ch. van de Werken te Poederoijen en Ch. A. van Veen te Zuilichem. r Andel. Op Zaterdag 26 Februari 's avonds 7 uur hoopt in de Openbare school op te treden voor het comité van Winterlezing alhier, Ds. J. F. Röth Herv. pred. te Almkerk met onderwerpDe hand aan den boog. Op Woensdag 7 Febr. j.l. hield de Geitenfokvereen. «Goede Verwachting® alhier, haar eerste jaarvergadering met pl.m. 40 leden. De Voorzitter opent de vergadering met een hartelijk welkom, de Secretaris leest daarop de notulen daarna verslag van de Secr.-Penningm. Er zijn 67 leden aan de Vereen. De Penningm. verantwoord nauwkeurig de in komsten en gedane uitgaven, die sluiten met een nadeelig saldo van ruim f 3. Daarna begrooting 1923 en vaststelling con tributie omreden de Penningm. op zwart zaad zit wordt besloten de contributie welke was bepaald op 50 ets te brengen op 75 cents per jaar welk voorstel aller goed keuring wegdraagt. Wjj zien de donkere wolk van 't aangezicht des Penningm. ver dwijnen na aanneming van dit voorstel. Het lid van Eeten verklaart zich bereid dezen zomer den Bok te weiden. Tevens wordt bepaald dat bij den Bokhouder alle jonge geiten moeten worden ingeleverd welke niet door de eigenaars zelf worden gehouden. Na door den Voorzilter op eendrachtige en vriendschappelijke samenwerking ge wezen te zijn, sloot deze de vergadering. Almkerk. Op de j.l. Vrijdag gehouden vergadering van de Zondagschoolvereen. «Samuel® alhier werden tot bestuursleden gekozen de heeren P. v. Drunen (aftr.) en A. Burghout. J.l. Vrijdag had een arbeider van de wed. Kolf alhier, het ongeluk zoodanig tusschen de dorschmachine te geraken, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Brakel. Voor de sedert 1 Januari vacante betrekking van onderwijzer aan de openbare school hebben zich 9 sollici tanten aangemeld. Vrijdagavond geraakte een zoontje van J. S., tengevolge van een val, met z'n hand tusschen ketting en kamwiel van een rijdende vrachtauto, waardoor de hand ten deele verbrijzeld werd. Terstond ver trok de geroepen geneesheer, dr. Warnsinck, met het jongetje per auto naar het ziekenhuis te Gorinchem, waar het kind behandeld werd. Beneden-Langstraat. De prijs der vette varkens is zeer dalend. Men besteedt thans nog 54 a 55 cent per K.G., schoon gewogen, terwijl dit vóór eenige weken nog 64 cent bedroeg. De jonge biggen gelden nog f 20 a f 30 per stuk. Capelle. Naar men ons meedeelt, zal onze gem. Zangvereen. «Het Rozeknopje® met Hemelvaartsdag deel nemen aan het concours te Giuneken. Bij de vorige week te Breda ge houden verloting der geldpryzen, verbonden aan het permanent festival, dat het vorige jaar aldaar gehouden is, viel aan ons muziekgezelschap «Kunst na Arbeid® een prijs van f 75 ten deel. J.l. Zondag speelde het 2e elftal onzer voetbalvereen. «Excelsior® een com- pititiewedstrijd voor de tweede klasse B.V.B. tegen R.W B. II uit Bosoijen, welke wed strijd eindigde in een 1 0 overwinning voor de Excelsior-reserves. In de vorige week gehouden ver gadering van de Chr. Hist. Kiesvereen. alhier, werden tot candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen gekozen dhrn. J. v. d. Hoeven, A. Ros, A. v. d, Hoeven, J, Lankhuyzen, A. J. Verhoeven en T. Groen, Drongelen. Openbare vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 13 Febr. 1923, des namiddags 3 uur. Te behandelen onderwerpen le. Ingekomen stukken. 2e. Verordening Veekring. 3e, Brief van Gedeputeerde Staten, be treffende verhaal van pensioen. 5e. Aankoop Haventje. 6e. Verbetering uitweg Achterste Ge meente. Verslag in het volgend nummer. 's Gravenmoer. Donderdagavond half zeven zal in de Ned. Herv. Kerk alhier in het belang der zending optreden, de WelEerw. heer Ds. J. H. van der Wal van Papendrecht. Meeuwen. Voor de militielichting 1924 zijn alhier ingeschreven 13 personen. De Raad dezer gemeente besloot, een nieuw uurwerk in den toren te Babiloniënbroek te plaatsen. Poederoijen. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk Ds. Kraaij te Gorinchem. Raamsdonksveer. Graanbeurs Tarwe f 11 Rogge f9.75 Haver f 10.50. Aardappelen fl.25 per 70 K.G. Hooi f35; Stroo f18. Een fietser uit Oosterhout geraakte met de fiets in een moddersloot. Na door veldwachter de Kloone op het droge gebracht te zijn, kon de man met een modderpak en grooten schrik naar zijn plaats terug. Sprang. De heeren F. de Jong en G. Vos hebben de hun aangeboden candidatuur door de A.R. verkiezing niet aanvaard. A.s. Maandagavond hoopt in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier, in het belang van het Geref. Studiefonds, op te treden Ds A. F. P. Pop, Ned. Herv. predikant te Nijkerk. Ds. Wolters van Kamperveen heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. Woudrichem. Donderdagavond gaf «Woudrichem's Fanfarecorps® in het Socie- teitslokaal van den heer Wilhelm haar winterconcert. Een keurig zaaltje, versierd met bloemen en guirlandes, een goed verzorgd tooneel, ziedaar onze eerste indruk. De Voorz. de heer van Krieken opende op gebruikelijke wijze en hoopte dat deze avond weder zou behooren tot een waar aan men later in prettige herinnering terug denkt. De zaal was goed bezet, de beste standen uit Woudrichem zag men er, ook den Edelachtb. Heer Burgemeester was tegenwoordig. Het le gedeelte van het programma bestond uit een 6-tal muzieknummers, die alle onder de bekwame leiding van den heer Krielaar, onberispelijk werden uitge voerd. Wij willen hier vooral noemen No. 2 La Fête Trimphale en No. 6 Blanchette. Voor afwisseling eenige aardige duetten, voor gedragen door mej en de heer Wilhelm, met aan de piano de heer Krielaar. Uit bundig succes viel hun daarbij ten deel hadden wij hun niet gekend, stellig had den wij gedacht, beroeps artisten voor ons te zien. Na de pauze een blijspel. «Wie ben ik.® De geschiedenis van den schoenmaker hier weer te geven die tenslotte niet meer wist wie hij was, zou ons te ver voeren, maar 't was een kostelijk stuk, want iedereen heeft genoten. Nog eenige stukjes werden daarna ten slotte gegeven, wat de gezelligheid ver hoogde en het spoedig ver na middernacht was eer wij er aan dachten. Tot weerziens Woudrichem's fanfare Werkendam. Door enkele dames al hier is een vereeniging opgericht, die zich ten doel stellen een avond per week te samen te komen ten einde voor de behoef tige leerlingen der Openb. School kleeding- stukken te vervaardigen. De heer P. J. A. Bril alhier, is met ingang van 16 Februari bevorderd tot adjunct-Commies bij den Post- en Tele graafdienst. De collecte in de Ned. Herv. kerk gehouden voor het Christelijk Zenuwlijders- gesticht te Zeist heeft circa f 50.op gebracht. Op de definitieve candidatenlijst van de Vrijheidsbond voor de verkiezing der Provinciale Staten Kieskring Heusden ko men o.a. voor de heeren W. G. de Waard en H. Glerum alhier. Zooals door veel vereenigingen menigmaal werd ondervonden bleek het ameublement in de Nutszaal niet voldoende te zijn. Bij uitvoeringen, nutsavonden of vergaderingen moesten steeds stoelen worden gehuurd, en werd de zitgelegenheid, die menigmaal nog veel te wenschen overliet, op deze wijze verruimd. Toen de vereeni gingen die jaarlijks eenige uitvoeringen geven in de Nutszaal, van het plan tot den aankoop van stoelen hoorde, werd dit ten zeerste toegejuicht. De vereen, worden thans in de gelegenheid gesteld met de zaal ook de nieuwe meubelen te huren, tegen de vergoeding van f 5.boven den gewonen huurprijs der zaal. Het zal wel onnoodig zijn een beroep te doen op allen om bij het gebruik dezer meubelen de noodige voorzichtigheid in acht te nemen teneinde beschadiging zooveel mogelijk te voorkomen. Bij de Zaterdagavond gehouden stemming voor een gemachtigde van het Kiescollege bij de Ned. Herv. kerk alhier werd gekozen de heer C. W. Deenik. Waspik. In een vergadering van den Christelijken boerenbond werd besloten den Heer Ariëns uit te noodigen eene lezing te houden over veeteelt en bemesting. Tot bestuursleden werden herkozen de Heeren B. Langerwerf Pzn., H. van Steen oven Pzn. en W. de Wit. Voor den jongen boerenstand trad als spreker op de Heer Lotjens, inspecteur der N.C.B., die op duidelijke wijze de werking der ongevallenwet uiteenzette. Door het bestuur werd besloten een proefveld aan te leggen van vier verschil lende soorten nieuw aardappels. Zaterdagavond j.l. gaf de Chr. Jongelingsvereeniging alhier haar debut in de Chr. School, onder leiding van haar Voorzitter. De zaal was goed gevuld de verschillende nummers, zoowel ernst als luim, werden schitterend uitgevoerd. De feestrede van Ds. E. H. Jonkers verhoogde ook zeer het succes van den avond. In één woord alles had een prachtig verloop en zoowel vereeniging als bezoekers zullen met genoegen aan dezen avond terugdenken. De deurcollecte bracht op f 14.17. Zondag 1.1. werden de volgende wedstrijden gehouden voor den Brab, voet balbond Brabantia I Waspik, Juliana I Baardwijk, 50 voor Waspik Brabantia II Waspik, Juliana II Baardwijk, 50 voor Waspik. De toneelvereeniging «Entre nous® gaf Zondagavond haar le Winteruitvoering

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2