Raamsdonksveer. S. D. LANKHDYZËN Co s Bank. C. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. IN GOUD EN ZILVER, Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No4269. Vrijdag 16 Februari 1923, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. SPAARBANK. Reparatie-Inrichting. ^and VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 41.500.000,- f96.500.000,- AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT-INRICHTING (Brand- en inbraakrrye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden by eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. Vereeniging der gemeenten Genderen, Meeuwen en Drongelen. Bij Koninklijke boodschap van 26 Januari j.I. werd aan de Tweede Kamer een ontwerp van wet tot vereeniging der ge meenten Genderen, Meeuwen en Drongelen aangeboden. Het wetsontwerp heeft voor een goed deel onze volle sympathie. De ligging toch der dorpen behoudens Doeveren en Heesbeen, waarover straks is van dien aard dat eene vereeniging der gemeenten uit dien hoofde, met Eethen als centraal punt, volkomen juist is te achten. De nieuwe gemeente zal den naam «Eethen* dragen en daaruit leiden we af dat het de bedoeling is dat het tegenwoordige dorp van dien naam het hoofddorp zal worden, wat alleszins gewenscht is, omdat dit zoo ongeveer in het midden der nieuwe ge meente is gelegen. Op 1 Januari 1922 telden de drie gemeenten samen eene be volking van 2265 inwoners t.w. Genderen 1075, Meeuwen 807 en Drongelen 383, terwijl zij te zamen eene oppervlakte beslaan van 3700 H.A. n.l. Genderen 1705, Meeuwen 1301 en Drongelen 694, zoodat ook èn het zielenaantal èn de oppervlakte voor ver eeniging pleiten. Zeden en gewoonten, aard en opvattingen der ingezetenen zijn zoo goed als gelijk, hetgeen stellig ten goede komt aan eene vruchtbare samenwerking. Zeker er bestaan wel verschilpunten van ondergeschikt belang. Maar wijst ons eens drie menschen aan, die in aard en opvat tingen volkomen overeenstemmenHet vanuit de gemeente geopperde bezwaar, dat de afstand van vele woningen van ingezetenen naar het hoofddorp, waarmede men dan het tegenwoordige Eethen op het oog heeft, te groot zou worden, mag men niet te ernstig nemen. Neem b.v. Almkerk eensen zie dan hoe verüitwijkenNieuwendyk van het hoofddorp zjjn gelegen. Kijk eens naar Werkendam met zijn «Biesbosch* en naar de Werken met zijn »Kille«. En nooit hoort men uit die gemeenten klachten over de afstanden. Een ander, door de commissie uit de ingezetenen van Meeuwen aan de regeering kenbaar gemaakt bezwaar n.l. dat de bij vereeniging te verkrijgen besparing en bezuiniging niet voldoende beteekenis zyn te achten, is onjuist. Het is waar, dat de vereeniging niet direct groote voordeelen zal brengen, omdat men ten eerste nog heel wat jaren vastzit aan het op wachtgeld te stellen personeel, welk wachtgeld voor verreweg het grootste deel ten laste der nieuwe gemeente komt en in de tweede plaats, omdat de bouw van een nieuw gemeentehuis in het centrum en mogelijk nog andere nieuwe getimmerten en nieuw aan te schaffen zaken den eersten tijd extra offers van de gemeentekas zullen vergen. Maar daar tegenover staat eene directe besparing aan precentiegelden van raadsleden, aan druk werk en reis- en verblijfkosten van plm. f 1200 per jaar. Voorts zal te Meeuwen, in de plaats van den onlangs vertrokken veldwachter, geen nieuwe functionaris aan gesteld behoeven te worden, omdat de veldwachters van Drongelen en Genderen hun bewakingskring best zoodanig kunnen verdeelen, dat een derde veldwachter on- noodig is. Echter zullen de voordeelen steeds grooter wordenen wanneer over tien jaar de gemeente geen wachtgeld meer moet betalen, dan eerst zal men voelen van hoeveel belang de vereeniging der drie ge meenten voor de beurzen der ingezetenen is. Hoe eerder dus de vereeniging tot stand komt, des te eerder kunnen de voordeelen worden geplukt. Ook voor de provincie zal op den duur de vereeniging eene bezuiniging beteekenen, wijl eene gemeente van plm. 2000 zielen weinig meer dan een derde zal vorderen van de moeite, den arbeid en de kosten, welke aan drie gemeenten worden besteed (o.a. bemoeiingen met begrooting, rekening, belasting, politieverordeningen, onderwijs zaken enz.). En voor het Rijk kan eveneens deze besparing van eenige beteekenis worden genoemd. J ammer vinden wij het, dat de Bergsche Maas niet als natuurlijke zuidelijke grens van de gemeente is genomen en de gehuchten Doeveren en Heesbeen, beide thans tot de gemeente Genderen behoorende engelegen ten Zuiden der Maas, niet aan Heusden zijn toegevoegd. De ingezetenen dier ge huchten toch staan steeds in contact met Heusden, doen aldaar vele hunner inkoopen en vertoonen ook meer een Brabantsch karakter dan hun dorpsgenooten van ten Noorden der Maas en wonen veel dichter bij Heusden dan bij Eethen. Nu kan men wel tegenwerpen, dat Heusden een stadje is en Doeveren en Heesbeen zuivere plattelandsche gehuchten zijn, zoodat zich dit niet combineert, maar dan antwoorden wij daarop, dat Heusden wel een stadje is, maar een echt platte- landsch, dat zelfs verscheidene boerderijen binnen zijne wallen telt en door zijne ligging zuiver aangewezen is, om in de toekomst te bestaan niet enkel uit het stadje Heus den, maar uit Heusden, Doeveren, Heesbeen, Herpt en dat gedeelte van Oudheusden, hetwelk is gelegen benoorden het fort langs den provincialen weg. Hoe we de vereeniging ook beschouwen, vast staat dat de berzwaren, die men er tegen aanvoert of aangevoerd heeft, niet opwegen tegen het algemeen belang, dat aan de samenvoeging is verbonden uit hoofde van bezuiniging, van vereenvoudiging der drie administratie's en besturen en van de oeconomische en sociale verzorging der drie betrokken gemeenten. Immers de belastingdruk zal door de vereeniging verminderen en de welvaart er door toenemen. "We moeten onze kracht zoeken in centralisatie, waar 't maar mogelijk is, want ook hier geldt.Eendracht maakt macht*. Het artikel van het ontwerp-wet, dat het wachtgeld regelt willen we hier ge deeltelijk laten volgen, omdat men er wel licht belang in stelt, te weten hoe het met het wachtgeld zit. Voor den burgemeester en de ambtenaren van een der opgeheven gemeenten wordt bij benoeming in de vereenigde gemeente voor de regeling van hun wedde de dienst tijd in aanmerking genomen, in gelijke betrekking in een der opgeheven gemeenten .vervuld. Aan den burgemeester en de vaste ambtenaren van een der opgeheven gemeenten die tengevolge v^n de vereeniging worden ontslagen, wordt ten laste van de vereenigde gemeente een wachtgeld verleend uiterlijk tot 1 Mei 1933 dan wel tot het tijdstip, waarop hun pensioengerechtigheid intreedt dit laatste, indien zij na 1 Mei 1933 pen sioengerechtigd worden en zy op 1 Mei 1923 den leefdtijd van vijftig jaar bereikt hebben. Het wachtgeld wordt verleend tot bedrag, gelijk aan de wedde of de som der wedden, welke zq in hun opgeheven be trekking of betrekkingen laatstelijk vóór 1 Mei 1923 hebben genoten, en wel voor hen, wier wedde door of vanwege het be stuur van een der opgeheven gemeenten werd geregeld, volgens de op 1 Mei 1922 geldende wedderegeling. Onder wedde wordt verstaan de bezoldiging per jaar. verhoogd met genoten kindertoeslag, met dien verstande, dat het wachtgeld verminderd wordt op gelijke wijze, als de kindertoeslag zou afnemen, indien de betrokkenen in dienst zouden zijn gebleven. Wordt bij of na het ingaan van het wachtgeld pensioen wegens de opgeheven betrekking of betrekkingen toegekend, dan wordt het wachtgeld met het bedrag van dat pensioen verminderd. Het wachtgeld wordt genoten, totdat zij een flnantieel gelijkwaardige andere openbare ambtelijke betrekking zullen heb ben aanvaard, met dien verstande, dat bij aanvaarding van een minder bezoldigde betrekking het wachtgeld met het bedrag van die bezoldiging zal worden verminderd. Verhooging van bezoldiging, waarin begrepen toekenning van een toelage of van elomunenten, verkregen na aanvaarding van een betrekking, als in het vijfde lid be doeld, in de vereenigde gemeente strekt niet tot vermindering of opheffiing van wachtgeld. Bij verlies vóór het tijdstip, waarop het wachtgeld volgens het tweede lid uiterlijk eindigt, van de betrekking, welke tot onthouding, intrekking of vermindering van wachtgeld leidde, wordt dit laatste geheel of gedeeltelijk to; het tevoren ge noten bedrag toegekend, tenzij Gedeputeerde Staten van Noordbrabant, den belangheb bende of diens gemachtigde gehoord, ver klaren, dat het verlies het gevolg was van eigen schuld of van eigen verzoek, niet gegrond op deugdelijke redenen. Gelijk gevolg, als aan de aanvaarding van een betrekking, zal zijn verbonden aan een benoeming tot een financieel gelijk waardige openbare ambteljjk betrekking, ook al wordt deze benoeming niet aange nomen, tenzij deze niet-aanneming geschiedt op grond van bezwaren, welke door Gede puteerde Staten van Noordbrabant, den belanghebbende of diens gemachtigde ge hoord, deugdelijk worden verklaard. De nieuwe gemeente moet, zooals wij reeds zeiden, het wachtgeld betalen, maar het Rijk geeft haar jaarlijks eene bijdrage in de wachtgelden tot hoogstens f 600 voor elke der opgeheven gemeenten. BUITENLANDSCH OVERZICHT. De kwestie van het Ruhrgebied heeft in het Engelsche Lagerhuis een belangryke bespreking uitgelokt. Koning George heeft in zijn uitgesproken troonrede, uit naam van de Britsche re geering, onomwonden zyn spijt uitgesproken over de ontwikkeling der gebeurtenissen in het Ruhrgebied, over de actie der Franschen op zichzelf en over de tweespalt daarom trent tusschen de Geallieerden. Kritiek op de handelingen van den bond genoot bevat de troonrede niet. Maar Bonar Law heeft het daaraan bij de debatten niet laten ontbreken en zijn kritiek is zeer scherp, zoo scherp dat men zich onwillekeurig af vraagt, wat de regeering van Groot-Bri- tannië, wat deze overigens zoo gematigde premier, beoogt met zulke onomwonden uitlatingen. ïMiju regeeringt, zegt koning George in de troonrede, »doet, hoewel zij meent niet te moeten medewerken aan de militaire operaties in het Ruhrgebied, al het moge lijke om de moeilijkheden voor haar Ge allieerden niet te vergrootenn. Maar de jongste uitingen van Bonar Law zullen het Poincaré zeker niet gemakkelijker maken om zyn actie voort te zetten, zy zullen den Duitschers nieuwen moed geven om hun verzet vol te houden en zij leggen Frankrijk bedoelingen ten laste, die de openbare meening te Parijs ongaarne er kennen zal. Het zou Frankrijk, volgens den Britschen priemer, minder te doen zijn om Duitsch- land te dwingen tot het betalen van de schadeloosstelling dan wel om de oostelijke grens te beveiligen en den machtsaanwas van het Duitsche rijk tegen te gaan. Frankrijk heeft zich niet laten weerhouden door de waarschuwing van Groot-Britannië, dat een militaire actie in het Ruhrgebied gevaarlijk en rampzalig zou worden voor het economisch leven in Europa en dus ook voor Frankjijk. »Thans is bewezen dat wij gelijk hebben gehad. Het Ruhr gebied is de hoofdader van het industrieele leven in Europa en Erankrijk heeft meer schade gedaan aan zichzelf dan aan ande ren. Aldus de Britsche priemer en een scherpe veroordeeling had men uit zijn mond moeilijk kunnen verwachten. En hij is nog verder gegaan, hij heeft het uit eenspatten van de Entente in het vooruit zicht gesteld. Vroeg of laat zullen wij ons genoopt zien onze troepen uit Keulen terug te trekken en het voorbeeld der Amen- kanen te volgen, maar, zeide hij, dit zou niets anders beteekenen dan het uiteenvallen »an de Entente. Tenslotte sprak Bonar Law de hoop uit, dat er ten laatste nog iets zal gebeuren waardoor het mogelijk zal blijken tussohenbeide te komen. Koning George heeft ook nog zijn leed wezen uitgedrukt over den loop der ge beurtenissen in het Oosten, Ik betreur het zeer, zeide hij, naar aanleiding van de mislukking te Lausanne, dat ondanks den verzoeningsgezinder) geest, door de Geallieerden getoond en de buiten gewone concessies, welke zij bereid waren te doen, het verdrag, toen het op 't punt was om te worden onderteekend, door de Turksche gedeleerden werd afgewezen. Doch ik koester de hoop, dat de Turksche regeering, als zij volledig verslag zal hebben ontvangen, alsnog bereid zal zijn het ver drag te aanvaarden en het de zoo ernstig en moeitevol voorbereide gelegenheid voor het herstel van den vrede in het Oosten en de stabiliteit van het Turksche rijk, niet onbenut zal blijven. Lord Curzon heeft aan generaal Sir Charles Harington, bevelhebber der ge allieerde troepen, en aan den Britschen regeeringscommissaris Henderson telegra fisch een uitvoerig memorandum gezonden, met verzoek Ismet Pasja, na diens aan komst aan den Gouden Hoorn mede te deelen, dat Groot-Brittannië nog altijd bereid is, het vredesverdrag met Tuikije te onderteekenen, zooals te Lausanne was opgesteld, voor dat Lord Curzon van daar vertrok. De correspondent van de «Chicago Tri- brune« te Konstantinopel meldt daarom trent nog, dat Curzons memorandum het Britsche standpunt uiteenzet omtrent de regeling van de economische en juridische bepalingen, waarvoor Borapard, de Turk sche gedelegeerde te Lausanne en Ismet Pasja hebben geconfereerd in den avond toen de Britsche delegatie de conferentie had verlaten en naar Londen terugkeerde. De correspondent verneemt verder nog, dat de Britsche regeering thans bereid zou zijn zich te vereenigen met de Fransche op vatting en dat Lord Curzons nota aan generaal Harington de mogelijkheid opent om de door de Franschen gewenschte rege lingen goed te keuren. Men hoopt nu het beste van een onder houd tusschen Ismet Pasja en de Britsche vertegenwoordigers te Konstantinopel die zullen doen wat zij kunnen om Turkije ervan te overtuigen, dat het in zijn belang is de aangeboden concessies te aanvaarden en hem tevens te verzekeren, dat de Brit sche regeering vurig den vrede wenscht. Men acht het van veel belang dat Ismet Pasja deze mededeelingen ontvangt van generaal Harington, omdat hij in dezen sedert de onderhandelingen te Moedania groot vertrouwen stelt en men hoopt daarbij dat Ismet Pasja er in slagen zal de Nati onale Vergadering te Angora te bewegen het vredesverdrag der Geallieerden te aan vaarden, dat dan te Konstantinopel door de regeeringscommissarissen namens hun regeeringen zou kunnen worden ondertee kend. Maar inlusschen is de toestand nog ge spannen. De Turken zetten hun oorlogs toebereidselen voort, roepen in Klein-Azië lichtingen op, hebben op den Aziatischen oever van de Bosporus bij Ismed een leger van 50.000 man verzameld, dat thans nog tengevolge van het winterseizoen tot af wachten gedwongen wordt, maar dat, zoo dra binnenkort de lente begint, zijn vrijheid van beweging zou krijgen. "Wanneer de Geallieerden dan niet met Turkije tot over eenstemming zijn gekomen, of de onder-, handelingen hebben hervat, wordt de oor- ogskans weer grooter, want de nationalisten te Angora ziju niet bijster tot verzoening gestemd en dringen er al op aan, dat het verdrag van Moedania nu maar niet langer moest gehandhaafd blijven. BUITENLAND. De witte hand. Een openbaar schandaal, dat al weken lang de ingezetenen van Hannover bezig houdt, heeft thans de politie aanleiding tot krachtig ingrijpen gegeven. Onder den dekmantel van de »Christelijk Radicale Volks- partijc heeft de zich noemende letterkun dige Hausser een sekte gevormd, welke volgens het beweren van haar aanhangers een nieuwe moraal wil propageeren en zich daarom richt tegen alles, wat volgens de hedend&agsche zede-begrippen behoorlijk is. Deze sekte, die onder haar leden »de witte hand« genoemd wordt, kreeg grooten aan hang, zelfs onder de welgestelde kringen van Hannover. Zij breide zich in korten tyd uit over Hamburg, Bremen en het Oldenburgsche land. Toen de politie de eerste aanhouding deed, waaronder van vrouwen in mannenkleeren, trachtte de in opwinding geraakte volgelingen van Hausser het politiebureau te bestormen. Dagelijks ontvangt de politie dreigbrieven, waapn gezegd wordt dat het leven van al haar ambtenaren door wapenen en vergift in gevaar verkeert. Te Langenhagen en Hil- desheim, waar de gearresteerden in sanatoria zijn gebracht, waar men hun geestvermo gens zal onderzoeken, ontstond een volks oploop om de bevrijding der sectariërs af te dwingen. Het schijnt dat de overheid machteloos tegenover deze beweging staat. De geheele Hannoversche pers, houdt zich bezig met dit schandaal en eischt krachtige maatregelen tegenover deze ze denbedervende fanatici. o 16-jarige meisjes moesten worden opgesloten. »Elk meisje van vijftien of zestien jaar moest feitelijk achter slot en grendel gezet worden en pas op haar vijf-en-twintigste zou men ze los moeten latenzeide een rechter van het New»Yorksche Hooge Ge rechtshof, toen hij bezig was een heele serie echtscheidingen af te werken. Het meerendeel der huwelijksmoede jufjes, dat hij voor de balie deed komen bleek op haar zestiende jaar bezweken te zijn voor de verlokkingen van den huwelijksstaat en hij hoorde zooveel droeve dingen van die kind vrouwtjes, dat hij tot de conclusie kwam, dat het waarlijk een massa beter voor de wereld zou zijn, als alle maagdelijnen van zestien jaren tot haar vijf-en-twintigste werden opgesloten, zoodat zij pas daarna onrust konden stichten in deze maatschap pij van hard werken en weinig weelde. Speorwegengeluk ia Neord-Frankrijk. De sneltrein van Brussel werd bij het station van Baisioux aangereden door een goederentrein. Zestien reizigers bekwamen kwetsuren. o voor het Land-van Heusden en Atteiia.deLanflstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1