Tegeii den woekerwinst. De Belgische regeering gaat den woeker handel bestrijden, door de winkeliers te verplichten hun prijzen aan te plakken. De rechtbanken zullen iokoops- en verkoops prijzen vergelijken en als ze misbruiken ontdekken, straffen uitdeelen als zoodanig wordt genoemd winkelsluiting van drie tot veertien dagen en bij herhaling zes maanden. vinnen, negenoogen, steenpuisten, dauw-, baard- en ringworm, zwerende borsten, winterhanden en wintervoeten, open beenen, brand- en snijwonden, fijt, likdoorns en wratten, oude- en verwaarloosde wonden enz. enz. wor den radicaal en vlug genezen na 't ge bruik van de Oprechte Winsnmer Zalf. Duizenden gebruikers vonden hierbij baat, daar ons dagelijks dankbare attesten van genezing worden toege zonden. Prijs per bus f 0.75 en f 4,35. Hoe grooter bus hoe voordeeliger in 't gebruik. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brugman coiffeur, AalburgAntonia Bouman, Veen Wed. Jan Vos Bzn., Andel J. G. Schouten, Gorinchem Firma Schoon Co., Apothekers, Hoogstr. Gen.-Agent, J. G. DE VRIES, Winsum (Gr.) PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Van de scheepswerf der firma De Haan Oeriemans alhier, liep met goed gevolg van Stapel het Sambre schip genaamd »Furet« gebouwd voor Holl. Rekening. Het schip is lang 46.95 M., breed 5.03 M. en hol 2.20 M. en is naar de eischen des tijds ingericht. Tot bestuursleden der Buitensocie- teit zijn gekozen de navolgende heeren Mr. Ruitinga, Voorzitter A. J. v. d. Kolk, Secretaris-Penningmeester Joh. v. Laar hoven en P. Smiehausen, Commissarissen. Onze stadgenoot, de heer W. van Wijnen, die 1 Januari jl. door het Gern.- Bestuur van Nederhemert tot Hoofd van den Cursus voor Vervolgonderwijs werd aangesteld, is thans door Burg. en Weth. benoemd tot Hoofd der School aan de Noordzijde, voor het tijdvak 1 Januari 1 Mei. De Zangvereeniging »Crescendo« alhier, hoopt deel te nemen aan het Con cours te Ginneken op Hemelvaartsdag en wel in de 2de afdeeling. Wij wenschen de vereeniging veel succes. Almkerk. In den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. hebben ongenoode gasten een bezoek gebracht a. d. O. L. School alhier en in de Consistoriekamer der Ger. Kerk, alsmede de Consistoriekamer der Ger. Kerk te Waardhuizen (Gem. Almkerk) hoeveel geld er is vermist is nog niet met zekerheid bekend. Onmiddellijk werd door de Rijks- en Gemeentepolitie, zelfs met behulp van een politiehond, een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch tot op heden zonder resultaat. Naar wij vernemen is de Zang vereeniging »Eendracht maakt Macht« door gebrek aan leden (Dames) opgeheven. Dinsdag j.l. trad in de zaal van C. Dekker alhier voor de Chr. Hist. Vereen, op, de heer Tilanus, Lid der Tweede Kamer, met het onderwerp»De Staten- en Gemeenteraadsverkiezing®. Nadat Spr. geëindigd had, werden door eenige aan wezigen vragen gesteld die naar genoegen werden beantwoord. Op Maandag 19 Febr. a.s. hoopt voor de Herv. Jong. Ver. »Eben Haëzer» in de Ned. Herv. Kerk op te treden Ds. Röth alhier. Capelle, 15 Febr. Bij de op heden alhier plaats gehad hebbende candidaatstel- ling voor leden van den gemeenteraad der gemeente Sprang-Capelle werden de volgende candidatenlijsten iugeleverd 1. Lijst der A.R. kiesvereeniging voor Capelle en Vrijhoeve-Capelle, 1 H. Kerst, 2 J. H. Spierings, 3 W. Kuijpers, 4 K. Alblas, 5 Jac. de Jong, 6 G. Koenen 2. Lijst der A.R. kiesvereeniging te Sprang, 1 G. J. v. Willigenburg, 2 M. Zwart, 3 J. de Bie, 4 C. Timmermans, 5 J. v. Drongelen 3. Lijst der C. H. kiesvereeniging voor Capelle en Vrijhoeve-Capelle, 1 Joh. v. d. Hoeven, 2 Adr. Ros, 3 Adr. v. d. Hoeven, 4 Joh. Lankhuizen, 5 A. J. Verhoeven, 6 T. Groen 4. Lijst der C. H. kiesvereeniging te Sprang, 1 B. Verhoeven, 2 J. v. Beek, 3 L. A. Rijken, 4 J. Nieuwenhuijzen, 5 P. J. v. Drongelen, 6 W. J. v. Campen 5. Lijst van een groep kiezers, 1 Jac. Rijken 6. Lijst van een groep kiezers, 1 H. J. Spierings 7. Lijst van een groep kiezers, 1 M. J. Rijken, 2 R. Middelkoop, 3 A. M. Ver- heijden 8. Lijst van een groep kiezers, 1 A. P. de Bruijn, 2 J. Oeriemans, 3 G. J. Heijmans, 4 C, de Rooij, 5 J. W. van Oosterhout 9. Lijst van een groep kiezers, 1 J. Michaël, 2 A. L, Sneep, 3 S. IJ. Oerie mans 10. Lijst van een groep R.K. kiezers, 1 A. A. Moonen, 2 J. F. Koole. Dassen. Jl. Zondagmiddag was ds. de Wit van Uitwijk op weg per rijtuig naar hier om een vacature te vervullen in de Ned. Herv. Kerk, toen onderweg het paard kwam te struikelen, waardoor het rijtuig beschadigd werd en ds. de Wit genood zaakt was de reis verder te voet voort te zetten. Jl. Dinsdagavond gaf het fanfare corps »Wilhelmina® in de zaal van het café Leemans haar aangekondigde uitvoe ring. Het programma werd als naar ge woonte keurig afgewerktzoowel leden als directeur kunnen met genoegen op dezen avond terugzien. Wij willen hopen dat »Wilhelmina« ons weer spoedig op zoo'n avond zal verrassen. i Giessen. Het werklieden-ziekenfonds »Doe stil voort® alhier, hoopt op Maandag 19 Febr. a.s., 's avonds 7 uur in café Westerlaken hare jaarvergadering te houden. Nienwendijk. Zaterdag 40 Febr. 's avonds 7 uur hield de vereeniging »On- derlinge Hulp® alhier, een openbare ver gadering, waarin als spreker optrad de heer J. Monshouwer Jz. van Strijen met het onderwerp»De Antithese en a.s. verkiezingen®. Na opening der vergadering met gebed en het zingen van Ps. 25 7 las de Voorzitter, de heer O. Walraven, Ps. 90 waarna deze het woord gaf aan den spreker. Die bepaalde zijn vrij talrijke gehoor bij de zonde, als oorsprong en einde van alle levenswegen by den grooten ernst van den tegenwoordigen tijd, by de groote verantwoordelijkheid van den mensch tegen over God, zijn naaste en zichzelven bij de Antithese tusschen de leer van het socia lisme en het Chr. geloof. Hierna werd gezongen Ps. 68 1. Vervolgens wees spreker op het groote gewicht van de a.s. verkiezingen en legde er den nadruk op dat de a.s. verkiezings strijd in de eerste plaats is een strijd om het Chr. beginsel en alzoo een onderdeel van den grooten worstelstrijd onzer eeuw die zijn culnienatief punt zal bereiken in het laatste werelddramanjvan den tijd, waarin het rijk van den anti christ zal ondergaan. Hierna ging de spreker voor in dank gebed. Op 1 Maart a.s. zullen D.V, de leden der Coöp. Zuivelfabriek »Altena« een algemeene vergadering houden in het café van den heer C. Dekker te Almkerk. Raamsdonksveer. De prijs van het bruinbrood werd alhier met 2 cent per 8 ons verlaagd, naar wij vernamen onderging die van wit- en krentenbrood geen ver mindering. Sprang. A.s. Dinsdagavond hoopt de Jongel. Vereen, op G. G. »Timotheus« alhier haar jaarfeest te vieren. Ook de Geref. Knapenvereen. »Samuël« zal gelijk jaarfeest vieren. Veen. Het zoontje van den heer H. werd door een losloopende hond van den land bouwer K. zoodanig in het been gebeten, dat een diepe wond ontstond. Het ware te wenschen, dat zulke gevaarlijke dieren wat meer aan den ketting gehouden werden. Werkendam. De gemengde Zangver. »U. d. I.® alhier, zal op het dezen zomer te houden Concours voor Muziek- en Zang- vereen. te Sleeuwijk een nieuw zilver ver zilverden lauwertak beschikbaar stellen. De Nutsspaarbank heeft besloten om met ingang van 16 Oct. jl. de rente van de bij haar belegde kapitalen te verhoogen tot 3,6 pCt. Op Woensdag 24 Febr. a.s. des nm. 7 uur, zal in de Herv. Chr. School als Spreker optreden de heer J. M. Krijger Jr., Directeur van »De Nederlander®, Lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal om te trachten te komen tot het oprichten van een Christ. Hist. Kiesvereeniging. Woensdagavond 6.30 uur hoopt in de Chr. Geref. Kerk op te treden, Ds. J. D. Barth. Waspik. De prijzen van hooi en stroo zijn dalende. Voor goed hooi besteedt men nog f 35 en voor stroo f 20 per 500 K.G., tegen resp. f 45 en f 30 voor on geveer 14 dagen. De familie S. ontving bericht, dat het schip van hun zoon op de Maas bij Rotterdam door een Engelsche boot was aangevaren en onmiddellijk gezonken. De opvarenden wisten zich gelukkig te redden. Bij de voetbalvereeniging »Braban- tiac alhier bestaan plannen om op een nader te bepalen datum seriewedstrijden te houden. In geen jaren hebben de weiden om dezen tijd van 'tjaar zooveel gras ver toond als thans. Vele boeren beweren, dat er in de Meimaand menigmaal niet zooveel gegroeid is als nu. Was men er zeker van dat het mooie weer zou aanhouden, dan zou er veel jong vee geschaard wor den. Als nu de sneeuw maar geen streep door de rekening haalt. Wondrichem. Op initiatief der Jong.- Vereeniging alhier sprak Woensdagavond de heer Smink van 's Gravenhage in de Bewaarschool. De opkomst was slechts matig. Spreker had tot onderwerp »De rede lijkheid der Orthodoxe leer.» Na het zingen van psalm 100, vers 1, 2 en 3 en het gebed, ging spreker over tot de behandeling van zijn onderwerp. Met opgewektheid besprak hij achtereen volgens punt voor punt zijn gedachten aan gaande de Orthodoxe leer in tegenstelling met de moderne richting, Wij willen hier voor noemen God, de Mensch, Geboorte van Christus, Opstanding en de Zonde. Met aandacht luisterde een ieder naar den onvermoeiden spreker, die zijn stellingen steeds met voorbeelden uit het leven wist te verduidelijken en daarbij zeer zeker veler goedkeuring wegdroeg. Met het zingen van psalm 104 vers 1 en dankgebed, werd deze avond gesloten. Jammer dat in W. voor dergelijke lezin gen niet meer belangstelling is, ze zullen nu misschien om financieele redenen achter wege moeten blijven. Vergadering van den Raad der gemeente DRONGELEN, op Dinsdag 13 Febr. n.m. 3 uur. Voorzitter EdelAchtb. heer D. F. Brune. Secretaris WelEd. heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. Na opening door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering gelezen, goedgekeurd en vastgesteld. Ingekomen is 1. Een briefje van M. A. de Wind, waarin deze te kennen geeft, dat, nu het door de inwerking treding der verordening op de vleeschkeuring verboden is, dieren anders te slachten dan met een schiet- masker, het voor een klein bedrijf zooals hij heeft, met het oog op de kosten, be zwaarlijk is een dergelijk masker aan te schaffen. Adressant vraagt het gemeentebestuur een dergelijk masker aan te schaffen en dit aan de slagers te verhuren. De Voorzitter zegt, dat hem de prijs van een dergelijk intrument niet bekend is, het Dag. bestuur heeft het adres echter besproken en is van oordeel, dat het verzoek niet ingewilligd kan worden en de Wind zelf een masker dient aan te schaffen, hij moet de menschen bij wie hij gaat slachten maar iets meer in rekening brengen. Aanschaffing van gemeentewege zou een bron van jammer opleveren, omdat zaken die de gemeente aangaan, niet zoo zorg vuldig worden behandeld als die van particulieren. Met algemeene stemmen wordt besloten afwijzend te beschikken. 2. Een briefje aan den Voorzitter per soonlijk gericht, dat echter in den Raad thuis hoort, van den Ontvanger der Registratie te Werkendam. Genoemde Ontvanger reclameert tegen den aanslag in de straat belasting van de rijkswoningen, die aan den rijksweg by het veer zijn gelegen. De Voorzitter zegt, dat hij direct na ontvangst van het briefje den Rijksontvanger heeft bericht, dat deze zich met zijn reclame vergist en deze waarschijnlijk niet bekend i3 met art. 242c der gemeentewet, waarin duidelijk is aangegeven, dat in die aanslag niets onbillijks is, omdat dit spreekt van huizen aan alle wegen gelegen. Spr. heeft verzocht om, in dien adressant zijn bezwaar schrift terug wilde nemen, dit per omgaande te berichten met het oog op de vergadering van hedenmiddag. Hij heeft geen bericht ontvangen, zoodat hij veronderstelt dat de ontvanger zijn reclame handhaafd. De Voorzitter stelt voor afwyzend te beschikken, omdat de gemeente ook verlichting op de rykswegen aanbrengt. De heer Nieuwkoop gaat met dit voorstel geheel accoord, had adressant gelijk, dan zouden er verscheidene wegen zijn die buiten de straatbelasting vielen. Spr. meent dat men wei de lusten wil, dus dan ook de lasten maar moeten dragen. Met algemeene stemmen wordt besloten afwyzend te beschikken. 3. Een verzoek van den heer C. G. Nieuwkoop om een stukje gemeentegrond naast zijn woning gelegen, aan te mogen koopeo. De Voorzitter zegt dat het loopt over het lage stukje grond, dat de gemeente niet veel opbrengt. Hij stelt daarom voor in beginsel tot verkoop te besluiten. De ingezetenen zal daarvan kennis worden ge geven en deze kunnen tegen dezen verkoop gedurende 14 dagen hun bezwaren inbren gen en in dien tusschentijd kan een com missie bestaande uit de heeren P. v. d. Schans, Donker en T. Vos de waarde be palen. Met algemeene steramen wordt aldus besloten. 4.' Brief van het Burgerl. Armbestuur, waarin wordt medegedeeld, dat dit bestuur verscheidene malen verzocht is kleine stuk jes grond, die voor het Burg. Armbestuur weinig waarde hebben en grenzen aan de eigendommen der aanvragers te verkoopen. Het bestuur acht het, het beste tot ver koop over te gaan en zou den oprit in de achterste gemeente aan de gemeente willen verkoopen. De Voorzitter geeft in overweging dit adres waarin zoovele kadastrale cijfers voor komen voor de leden op de secretarie ter inzage te leggen, men kan hierover maar niet zoo in eens een besluit nemen. Bovendien dienen de perceeltjes elk afzonderlijk ge schat te worden, waartoe hij dezelfde schatters zou willen aanwijzen, als voor het perceeltje dat aan den heer Nieuwkoop zal worden verkocht. In de volgende verga dering kan dan advies worden uitgebracht en een besluit genomen. De heer v. Campen zegt dat dit adres hem geheel onbekend was, had hij hiervan geweten, zou hij er een verzoek bij hebben willen voegen tot aankoop van een gedeelte dijk bij de woning van v. Giessen. De Voorzitter zegt dat de heer v. Cam pen wat hij nog niet heeft gedaan, nog kan doen, de gelegenheid daartoe staat nog open. De heer Nieuwkoop vraagt of door aan neming van het voorstel in principe wordt besloten tot verkoop over te gaan, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. Met algemeene stemmen wordt volgens voorstel van den Voorzitter besloten. Vervolg in het volgend nummer. Vergadering van den Raad der gemeente GENDEREN op Dinsdag 13 Febr. vm. half elf. Voorzitter EdelAchtb, Heer D. F. Brune. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering op de gebruikelijke wijze. Aan de orde is Vaststelling gemeenschappelijke regeling veekring Heusden. Met algemeene stemmen wordt deze aangenomen zooals zij werd aangeboden. Brief Ged. Staten, naar aanleiding van het in de vorige vergadering genomen besluit, tot verhaal van pensioenbijdragen op de salarissen der gemeente-ambtenaren. Gedep. Staten wijzen er op, dat eerst in 1918 het besluit is genomen, de ambte naren premievrij pensioen te verleenen, thans reeds op dit besluit terug te komen achten zij in zoo'n kort tijdsbestek niet gewenscht en als niet getuigend van be ginselvastheid. De Voorzitter zegt, dat in Meeuwen en Drongelen eenzelfde besluit was genomen als hier, bij hun antwoord daar, wezen Ged. Staten er op, dat de salarissen der gemeente-ambtenaren in Noordbrabant lager zijn dan b.v. in de provincie Gelderland en dat verwijzing naar het Rijk ook niet opgaat, omdat dit de salarissen harer ambtenaren behoorlijk heeft verhoogd, iets wat van de provincie niet kan worden gezegd. Ged. Staten kunnen dan ook geen goedkeuring aan het genomen raadsbesluit verleenen. Spr. zal, aangezien hij er zelf bij betrokken is, verder er niets over zeggen, namens B, en W. moet hij echter voorstellen deze zaak uit te stellen. De heer v. d. Beek vraagt, wat de Voorzitter met uitstellen bedoelt, waarop deze antwoordt, dat B. en W. bedoelen, de beslissing over het verhalen der pen sioenstorting uit te stellen en daarover den nieuwen Raad te laten beslissen, men houdt dan ook de eer aan zich zelf. De heer v. d. Beek zegt, dat Gedep. Staten alweer de lakens uitdeelen, de Raad kan net zoo goed maar heengaan. Gedep. Staten luisteren toch niet naar zijn advies. Spr. heeft wel eens hooren beweren, als men iets half betaalt, men dan rechtj van meespreken heeft. Gedep. Staten betalen echter niets en hebben alles te zeggen. Hij meent, dat verondersteld mag worden, dat de Raadsleden, zooals ze hier zitten, toch wel een beetje verstand hebben en geen besluiten zullen nemen, die in strijd zijn met het algemeen belang en toch zeker niet in strijd met het belang der gemeente. Het is waar, de belasting is lager geraamd, doch de vraag is, of deze verlaging wel gelijken tred heeft gehouden met den al- gemeenen achteruitgang. Op grond hiervan heeft de Raad besloten, de pensioenstorting te verhalen. Spr. zegt, dat Gedep. Staten hier niet ter verantwoording kunnen worden geroepen, dit is ongelukkig genoegeen feit is het, dat de Raadsleden voor kwa jongens zitten. Hij zou willen vragen, of er ge^en andere weg mogelijk is, om het Raads besluit te handhaven indien de mogelijk heid daartoe bestaat, zou hij in hooger ressort uitgemaakt wiilen zien, of de Raad in deze gelijk heeft, mocht dit niet gaan, zou hij Gedep. Staten willen uitnoodigen, hier ook te komen betalen. Misschien, zegt spr., heb ik een verkeerden kijk op de zaak, doch mij komt voor, dat het zoo is. De Voorzitter zegt, dat de heer v. d. Beek het woordje »misschien« wel kan weglaten zijn redeneering is beslist onjuist. De taak van den Gemeenteraad is twee ledig. Ten eerste heeft deze te regelen de huishoudelijke aangelegenheden der ge meente en is daarbij zoo vrij als een vischje in het water en is daarvoor tegenover niemand aansprakelijk. De Gemeenteraad is echter ook, onder hooger toezicht, de uitvoering opgedragen van eenige wetten, die meer van algemeen rijksbelang zijn. De uitvoering hiervan is haar opgedra gen, hoewel dit eigenlijk niet tot hare bevoegdheid behoort, omdat de gemeente besturen beter bekend zyn met de plaat selijke toestanden en daarmede rekening kunnen houden. Willen de Gemeente besturen nu deze wetten anders gaan uit voeren dan het hoogere college dit wenscht, dan ontstaat er wrijving, zooals nu b.v. hier, dit geeft niemand echter nog het recht te zeggen, dat men hier als kwajongens zit. Ged. Staten willen we! rekening houden met het advies van de Gemeenteraden in hun circulaire verklaren zij immers, dat het vorig jaar is afgezien van verhooging der salarissen, omdat de Gemeentebesturen daartegen bezwaren hadden en zij daarom hun voorstellen tot verhooging hebben terug genomen. De heer Boll sympathiseert met het het gesprokene van den heer v. d. Beek. De heer v. d. Beek heeft de uitdrukking van kwajongens in betrekkelijken zin ge bruikt met het oog op de salarissen de gemeenteraad mag hierin wel iets zeggen, doch Ged. Staten doen toch hun eigen zin. De raad is van oordeel, dat met het oog op bezuiniging en den algemeenen toestand de pensioenstortingen verhaald moeten worden. Spr. zou ook liever zien dat de toestand zoo iets niet noodzakelijk maakte, zij die beweren dat de toestand nog aardig goed is, zou hij willen toevoegen dat deze er niets van weten. De heer v. d. Heuvel acht het beter dat de salariskwestie in 't geheel niet ter tafel was 'gekomen, men behoefde er zich dan niet warm over te maken Ged. Staten doen toch hun zin. De heer v. d. Beek vraagt den Voor zitter of deze zelf niet moet erkennen, dat men hier als kwajongens zit, in dit opzicht kan men even goed kinderen van 3 jaar hier neer zetten. De Voorzitter kan deze meening niet deelen moeten Ged. Staten dan altijd maar ja zeggen als de raad iets voorstelt. De heer v. d. Beek zegt als het op be talen aankomt, dat men dan wel gehoord wordt, dan wordt men heel lief aange keken. De heer W. J. G. Branderhorst is er voor het eenmaal genomen besluit te hand haven. De heer v. d. Beek zou de eer in deze ook niet aan zich zelf willen houden en steunt het voorstel van den heer Brander horst. Al staat men alleen, dan moet men toch zijne meening nog vasthouden. Het voorstel van B. en W. om de be slissing over het verhalen der pensioenen te verdagen wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen en het eenmaal genomen be sluit dus gehandhaafd. Voor het voorstel stemden de beide wethouders en de heer Brouwers, die van oordeel is dat men toch niets bereikt. Ged. Staten berichten, dat zij hunne beslissing omtrent goedkeuring begrooting '23 hebben verdaagd en maken een paar op merkingen van weinig beteekenis op deze begrooting. In het toegezonden gedrukte model wordt gesproken over Hoofd. Omslag, dit moet zijn Plaatselijke Inkomstenbelasting. Dan is opgenomen f 534.90 onder de ontvang sten, voor verhaal pensioenstortingdeze post mag niet op de begrooting geplaatst worden, zoolang Ged. Staten de wijziging der verordening niet hebben goedgekeurd. Het postje vergoeding van het Ryk voor opcenten personeels belasting dient ge schrapt te worden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2