PUROL Conflict tuuchea Polen en LiUuei, Er komen uit "Warschau berichten tan nieuwe aanvallen van de Litauers in de neutrale zone op plaatsen, die aan Polen zijn toegewezen. Uit Kowno wordt gemeld, dat de lichting van 1902 is gemobiliseerd. De Turksehe kwestie. De ministerraad te Angora is bijeenge komen in buitengewone zitting om eenige der vredesvoorstellen van de geallieerden te bespreken. •rereeukonst tusschen Japan en Brazilië. Amerikaansche bladen melden, dat de regeeringen van Japan en Brazilië een over eenkomst hebben gesloten voor de vestiging van vijfhonderd-duizend Japansche arbeiders in Brazilië voor rijst en ooftcultuur. Be weerd wordt, dat de Japansche regeering bereid is, voor eiken emigrant een hoofde lijke belasting van 8 dollar te betalen. o— Needweer en strenge koude in Amerika. Over het geheele land der Vereenigde Staten gaat thans een koude golf, die uit het N.W, van Canada komt en de koude is strenger, dan zij er den geheelen winter geweest was. In verschillende steden zijn menschen van de koude omgekomen. Ook hebben op sommige plaatsen sneeuwstormen gewoed, waardoor het spoorwegverkeer is belemmard, en treinen zyn ingesneeuwd. Te Pittsburg is bij een zwaren storm een derde verdieping van een huis afgewaaid en zijn eenige kleine huizen ingestort. Het ergst was het gesteld op de kusten, waar geweldige stormen woedden, die ver scheidene scheepsrampen hebben veroorzaakt. Een aantal menschenlevens gingen verloren toen het Britsche stoomschip ïTuscan Prince» strandde nabij Natewan op het Voncouver- eiland. De zeesleepboot »Sea monarch» trachtte het schip nog af te sleepen, maar rapporteerde later, dat het geheel verloren was. Het houten schip »Nika« verloor bij Umatilla haar roer, strandde toen op de klippen en geraakte in brand, zoodat het tot de waterlijn afbrandde. De bemanning werd gered door de kustwacht. De »San Tarta», die er op noodseinen van de »Nika« was heengegaan om hulp te verleenen, strandde zelf op de kust. De schoener «Friendship» werd in zin kenden staat aangetroffen 5 mylen uit de kust van Oregon. De kustwacht van Inlet zond er de sleepboot «Modoe» heen om hulp te verleenen. Op den Atlantischen Oceaan verkeert het Italiaansche stoomschip «Moncensio» in zinkenden toestand. Het schip bevindt zich op 15 naijl afstand van Cape Hnery (Vir ginia). HAMDEN vredenheid van de bevolking over de hooge belastingen. Er zijn relletjes voorgekomen, waarbij harde klappen gevallen zijn. O.a. werd wethouder Dorland mishandeld. (N. R. Crt. 22-12-'22), BINNENLAND. Yereeniging van Kantonrechters. J.l. Maandag is te Utrecht een verga dering van Kantonrechters gehouden, waarin besloten is tot oprichting van een Vereen, van Kantonrechters, ten doel hebbende eens of meermalen per jaar de gelegen heid te bieden een bespreking te houden in het belang van de kantonnale rechts spraak. In het voorloopig Bestuur werden be noemd de heeren mr. J. J. Bergsma, te Zalt-Bommel, Voorzitter; mr. J. I. H, Hoeben, te Druten mr. G. Kolff, te Gel- dermalsenmr. F. A. Ebbinge Wubbe, te Eist, en mr. C. W. van Ommeren, te Heusden, Secretaris-Penningmeester. Nog werd besloten een vergadering samen te roepen, ten spoedigste na het verschijnen van het wetsontwerp betreffende de op heffing van Kantongerechten en alsdan dat ontwerp aan een bespreking te onderwerpen. Bezuiniging hy de rechteriyke macht. Er is een wetsontwerp ingediend tot opheffing der Rechtbanken te Zierikzee en Heerenveen. o Schaatsenrijden ia Friesland. In Friesland is Zondag heel wat schaatsen gereden ondanks den sterken en kouden oostelijken wind. Daar het op de groote kanalen nog niet vertrouwd was, kon er van tochten-maken geen sprake zijn. Invaliditeitswet. Op 1 Februari 1923 waren toegekend 25,184 ouderdomsrenten, 1.862 weduwen- renten, 3,784 weezenrenten en 838 invali- diteitsrenten. Op dien datum werd aan 5,606 ver zekerden geneeskundige behandeling ver leend, terwijl in 1,004 gevallen observatie niet of nog niet door behandeling was ge volgd. Arme heud. Vrijdagmiddag is te Utrecht een paar denstal van de Stichtsche Melkcentrale, door een uitslaanden brand op den hooi zolder ontstaan, gedeeltelijk afgebrand. Een der knechts, die op den zolder sliep werd door zijn hond wakker geblaft en kon zich door uit het luik naar beneden te springen, redden. De hond kon niet meer naar beneden komen, zoodat een politieman het vreeselijk verwonde dier met een revolverschot moest afmaken. De paarden zijn allen gered. De brand werd spoedig met vier stralen op de waterleiding gebluscht. •nrust #p Marken. Men meldt ons van Marken, dat dit eiland in rep en roer was wegens onte Nederlaadsche dame bereofd. Een uit Rotterdam geboortige Duitsche dame, die vier ondervoede Duitsche kinde ren uit het Roergebied voorjjhun herstel naar Holland zou meenemen, werd in het gedrang op het station te Wesel beroofd van haar handtaschje met een vrij groot bedrag aan Hollandsch geld en haar pas, alsmede van een reiskoffer. De daad is des te schandelijker, zoo schryft men uit Essen daar het hier iemand betreft, die zich reeds jaren lang op het gebied der kinderverpleging heeft verdienstelijk ge maakt. Gemeenteraadsbesluit niet gaedgekenrd. Gedeputeerde Staten van Limburg hebben het besluit van den gemeenteraad te Roer mond om 5 pCt. pensioenpremie te korten op de salarissen der ambtenaren, niet goedgekeurd. Wanneer men op reis gaat, verzuime men niet een doos Foster's Zalf mede te nemen. Lichte ongevallen doen zich zoo vaak onverwacht voor. Met Foster's Zalf bij U, zijt gij gewapend tegen brandwon den, kneuzingen, doorioopen, huidsmetten, aambeien en alle jeukende huidkwalen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken k f 1.75 per doos. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. De Rijksklerk der Directe Belastingen enz. L. van 't Iloff is by Re solutie van den Minister van Financiën met ingang van 4 Maart 1923 verplaatst van Purmerend naar Heusden. Aalburg en Heesbeen. Zondag a.s. hoopt onze vroegere Predikant Ds. H. Ewoldt, thans te Zuid-Beierland, des voor middags te Aalburg en des namiddags te Heesbeen in de Ned. Herv. Kerk op te treden. Aalst. Op de candidatenlijst van de Staatk. Geref. partij voor de Prov. Staten van Gelderland komt als no. 5 voor onze dorpsgenoot de heer P. J. van Os. Almkerk. Met ingang van 1 Maart a.s. is tot Kantoorhouder bij de Posterijen te Nieuwendijk (gem. Almkerk) benoemd de heer H. Ebert, thans Telefoonhouder. Beneden-Langstraat. Groote voor raden aardappelen zijn er ingekuild, doch nu het vóórjaar in aantocht is komt er toch geene vraag naar dit product. De eigenheimers worden voor den haast onge- kenden prijs van f 1 25 per H.L. aange- iboden. Brakel. Op de voordracht voor onder wijzer aan de openbare school zijn geplaatst de heeren 1. Den Ottelander te Rotter dam, 2. Mazure te Groede, 3. Klein te Herwijnen en 4 Van Ommeren teHeuke- luro. Capelle. A.s. Vrijdagavond, 7 uur zal in de zaal van den heer L. F. v. Dongen alhier een openbare vergadering plaats heb ben, waarin als spreker zal optreden de heer Klaas de Vries uit Amsterdam met het onderwerp «Welke school moeten de ouders voor hun kinderen kiezen.» Bij het vorige week te Eindhoven gehouden examen voor de akte nuttige handwerken slaagde onze dorpsgenoote, mej. C. v. de Haart. Onze vroegere dorpsgenoote, mej. A. C. H. v. Campen, thans onderwijzeres aan de school met den Bijbel te Besoijen is in gelyke betrekking benoemd te Heerlen. Wegens zijn vertrek uit deze ge meente heeft de EdelAchtb. Heer C. H. L. V. Valter bedankt als beschermheer van onze zangvereeniging «Het Rozeknopje» en als eere-voorzitter'van ons muziekgezelschap «Kunst na Arbeid.» Dassen. Als een bijzonderheid kan worden bericht dat bij den landbouwer H. v. G. alhier, de eerste aardappelen op den kouden grond zijn gepoot. Drongelen. De Jongelir.gsvereeniging op Geref. Grondslag «Jonathan» te Meeu wen, hoopt D.V. op Donderdag 1 Maart haar openbare jaarvergadering te houden in de Geref. kerk te Meeuwen, 's avonds 6 uur, en niet 22 Februari. Giessen. Op Vrijdag 23 Febr. 's avonds half zeven hoopt in de Ger. kerk alhier voor de Jongel.-vereeniging op te treden Ds. Rolloos van Zwijndrecht met het onder werp «Sinai Bijbel.» 's Gravenmoer. De 84-jarige schip per W. W. is temidden van de sneeuw stormen Zonda gavond op de straat in- eengezegen en was terstond een lijk. Sterk en kras als hij was, is dit wel een plot seling verscheiden. Vorige week hebben de meeste dorps- genooten hun aanslag in de rijksinkomsten belasting thuis gekregen, maar het viel over het geheel niet mede. Velen trokken eene rare neus op, nu hun zoo'n kies ge trokken wordt. Genderen. Op Vrijdag 23 Febr. half zeven hoopt D.V. in de Geref. Kerk op te treden, den Weled. Heer Boender, Hoofd der Chr. school te Dussen met het onder werp «Daniël aan het hof te Babel.» Op de gehouden Jaarvergadering van de Afdeeling Genderen van de Noord- brabantsche Mij. v. Landbouw werden tot bestuursleden herkozen de heeren S. v. Gorcum, W. v. Wijk, M. v. Wijk en G. v. d. Beek Lzn., terwijl in de plaats van den heer C. J. Branderborst, die als be stuurslid heeft bedankt werd gekozen de heer C. v. d. Kolk. Na het jaarverslag van den secretaris werd de rekening door den penningmeester voorgelezen en zonder hoofdelijke stemming door de vergadering goedgekeurd en den penningmeester van zijn financieel beheer gedechargeerd. Hierna hadden bestellingen plaats van kunstmest. Ten slotte werd besloten de Coöperatieve aankoop van veevoeder ter hand te nemen en ook de niet-leden tegen een kleine ver hooging gelegenheid te bieden hieraan deel te nemen. Ook werd nog besloten ter bevoegder plaatse aan te dringen op vernieuwing van de sluisdeuren in de zomer- kade om een beteren waterstand te ver krijgen in de uiterwaard onder deze ge meente. Hedel. Het Raadsbesluit dd. 22 De cember 1922, waarbij is goedgevonden op de ambtenaren door gemeente 8J pet. te verhalen voor eigen-, weduwen en weezen- pensioen, is door Heeren Gedeputeerde Staten van Gelderland, blijkens hun besluit dd. 6 Februari jl., niet goedgekeurd als n strijd met de billijkheid. Meeuwen. Morgen (Donderdag) des avonds te 6 uur hoopt voor de Ned. Herv. Gemeente alhier op te treden de heer Verheul, Godsdienstonderwijzer te Cies- sendam. Sprang. J.l. Maandag was men aan de Biersteeg alhier druk bezig met het werpen van sneeuwballen. Van Z. werd door een knaap gegooid die hij hiervoor een flinke klap voor zijn broek gaf. Zijn oudere broer hierover in woede ontstoken greep genoemde v. Z. aan en wierp hem tegen den grond [waardoor hij met zijn hoofd met den lantaarnpaal in aanraking kwam en een diepe wonde aan zijn rechter- hoofd opliep. De omstanders wisten de vechtende te kalmeeren. Dezer dagen kwam een auto met een met boomstammen beladen wagen in botsing. De auto liep hierdoor averij op aan tree plank en spatbord. Nadat men zoo goed mogelijk een en ander had hersteld kon de auto haar weg vervolgen. Naar men ons mededeelt heeft de A.R. kiesvereeniging naar aanleiding van een ingekomen verzoek met algeraeene goedkeuring besloten den candidatenlyst voor de a.s. raadsverkiezing, met die der zustervereenigingen te verbinden. Waspik. Op Zondag 18 Febr. hield het W. G. Z. alhier zijne jaarvergadering in de Harmoniezaal. Bij ontstentenis van den President, den Heer G. Vermeulen, opent de vice-Voorzitter de vergadering met den gebruikelyken christelijken groet. De Secretaris-Penningmeester bracht zijn jaarverslag uit, deed rekening en ver antwoording, welke verslagen onder dank werden goedgekeurd. Hierna hield de ZeerEerw. Heer A. Langerwerf zijn aangekondigde rede, maakt een vergelijk tusschen de verzorging en verpleging der zieke Maori's in Nieuw- Zeeland, waar hij 21 jaar als missionaris was werkzaam geweest, en in deze parochie, zette het groote voorrecht, dat wij hier bezitten in het W. G. K. duidelijk uiteen en spoorde vervolgens aan om trouwe leden dezer nuttige vereeniging te blyven. In goedgekozen woorden dankte de vice Voorzitter, de Heer D. van Rijken, den gewijden spreker voor zijn aangename en leerzame causerie, waarna hij deze, helaas weer slecht bezochte, bijeenkemst sloot met den gebruikelijken christelijken groet. Werkendam. P. H. had de vorige week het geluk om op het Steurgat een zeehond, van plm. 42 pond, te schieten. Op Donderdagavonnd 7 uur hoopt het Chr. Kinderkoor «De Lofstem», directeur de heer v. Hartingsvelt, in de Chr. School alhier een uitvoering te geven. Voor de lichting 1924 hebben zich alhier 40 personen doen inschrijven. Znilichem. In de 7 dezer gehouden leden vergadering van de afdeeling «Zuilichem en O.» van Volksonderwijs werd in de plaats van den vertrokken voorzitter, den heer M. Nieuwenhuijsen, tot bestuurslid gekozen de heer Eering te Brakel. Burgemeester en Wethouders heb ben met ingang van 4 Maart a.s. tot tij delijk hoofd der openbare school den heer J. M. Maat te Baarland (Z.) benoemd. Tot ouderling der Ned. Herv. kerk is met algemeene stemmen de heer A. Westerlaken gekozen, die deze benoeming evenwel niet heeft aangenomen. Vervolg Raadsverslag DRONGELEN. Verordening Veekring. De Voorzitter zegt dat Ged. Staten het gemeentebestuur van Heusden hebben ge machtigd om de aanstelling van een vee arts voor den veekring Heusden, weder gemeenschappelijk te regelen. Spr. heeft de verordening voor zich, die ook hier reeds in beginsel is goedgekeurder is toen een klein abuis ontstaan over de kos ten van inenting. De inenting zal zooals vroeger gratis geschieden, doch het serum zal den belanghebbenden in rekening worden gebracht, oorspsonkelijk was inenting en serum kosteloos, doch dit laatste is zoo belangryk gestegen, dat de veearts het on mogelijk er gratis meer bij kan leveren. Verder is de verordening aangevuld met de bepaling omtrent de inenting van var kens. Er zal gelegenheid worden geboden om biggen 2 maal per jaar in iedere ge meente te doen inenten, op dag en uur nader door den veearts in overleg met het gemeentebestuur te bepalen. Worden meer dan 10 varkens tegelijk aangeboden om ingeent te worden, dan bedraagt de prijs daarvoor 50 en bij minder dan tien 75 cent per varken. Verder is de verordening gelijk luidend en zou spr. willen voorstellen deze zooals ook reeds in de omliggende plaat sen is geschied, goed te keuren. De heer v. Gammeren vraagt wat het maximum is voor het serum van runderen. De Voorzitter zegt hierop geen antwoord te kunnen geven, omdat de prijs hiervan geregeld wisselt. Met algemeene stemmen wordt hierop de verordening op de gemeenschappelijke regeling vastgesteld. Brief Ged. Staten, betreffende verhaal pensioenen. In hun schrijven van 7 Febr. halen Ged. Staten aan dat de raad den 46 Februari 1921 een ander standpunt innam omtrent het verhalen van pensioenstorting dan thans, Verandering van standpunt in zoo'n kort tijdsbestek achtten Ged. Staten nietgewenscht daarbij zijn de jaarwedden in deze provin cie niet te hoog te noemen, ze zijn lager dan in andere provincie's b.v. Gelderland. Verwijzing naar het Rijk gaat volgens het College ook niet op, omdat het Rijk de salarissen harer ambtenaren wel be hoorlijk heeft verhoogd en de provincie Noordbrabant niet. Ged. Staten kunnen dan ook een raads besluit tot verhaal der pensioenstorting niet goedkeuren, alleen voor die ambtenaren, die na het raadsbesluit van 16 Febr. '21 in dienst zijn getreden, zou verhaal toe laatbaar zijn. De Voorzitter zegt dat hij namens B. en W. met geen voorstel kan komen. Bij de vergadering van het Dag. Bestuur was alleen Wethouder v. d. Stelt tegenwoordig. Spr. heeft dan wel een beslissende stem, doch daar hij zelf bij de kwestie betrokken is heeft hij daarvan geen gebruik willen maken en zou liever hooren wat de raad er van zegt, ook Wethouder v. d. Stelt zag dit liever. De heer Nieuwkoop zegt, dat de gronden door Gedep. Staten aangevoerd onaanvecht baar schijnen en hetgeen zy beweren, zal ook wel waar zijn, doch een ding vergeten zij, n.l. dat Drongelen in geheel andere verhouding staat als in 't algemeen het geval is. In een kleine gemeente zijn aan de verschillende functie's weinig werk zaamheden verbonden. Dat de ambtenaren flink worden bezoldigd, hiermede kan spr. zich vereenigen, doch de werkzaam heden moeten dan in overeenstemming zijn met dit salaris. Hier vormen de werkzaamheden zoo'n klein stukje van hetgeen een raensch kan presteeren, dat daarmede wel rekening mag worden ge houden. Nu worden wij wel een grootere gemeente, doch als gemeente zal men moeten blijven betalen. Spr. acht het daarom niet goed, de gemeente met de pensioenstorting te belasten en zou willen voorstellen het ingenomen standpunt te handhaven. Dit voorstel wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen, tegen sternden de heeren v. d. Schans en Vos. Aankoop haventje. De Voorzitter deelt mede, dat een tee- kening van het haventje is ingekomen, waarop staat aangegeven welk ge ieelte zal worden gekocht, tevens is van den Ont vanger der Registratie uit Werkendam een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de prijs voor het gedeelte water f50 en voor het gedeelte hooiland f 1500 per H.A. moet bedragen. Spr. zou namens B. en W. willen voorstellen dit aanbod aan te nemen. De heer Nieuwkoop meent, dat niemand tegen den prijs bezwaar zal hebben, hy zou echter willen bepalen, dat wijl het Rijk het recht behoudt op den berm te storten, de gemeente er deze ook bij koopt, omdat later niet de verplichting opgelegd zal worden er een afscheiding te maken, want of deze dan 10 Meter verder van of korter by het water staat, dit zou voor de gemeente niet veel beteekenen en deze schoot er nog niets mede op. Spr. zou ook willen vragen dat gedeelte te koopen tegen f 50 per H.A. Wethouder v. d. Stelt vreest, dat dit niet zal gaan. De heer r. Campen vraagt, of de heele zuidkant wordt bedoeld. De heer v. d. Stelt zegt, dat het loopt over het gedeelte zooals het kaartje aan geeft, het geheel is groot 10 A 90 cA. Met algemeene stemmen wordt volgens voorstel van B. en W. besloten. Verbetering uitweg Achterste Gemeente. De Voorzitter zegt, dat het Dag. Bestuur den toestand daar is gaan opnemen en tot de conclussie is gekomen, dat er iets moet gebeuren, wijl anders ongelukken daar niet achterwege kunnen blijven. De uitweg loopt kort langs het water en dit knabbelt er geregeld aan, zoodat er op een gegeven oogenblik heele stukken af zullen brokkelen, misschien juist als men met kar en paard er over rijdt. De acte van verhuring zegt wel, dat de eigenaars van de verschillende perceelen dezen uitweg in orde hebben te houden, doch B. en W. vreezen dat dan de toestand niet zal worden ver beterd, zooals het vereischt is. De uitweg moet minstens 1 M., misschien wel lj M. naar den dijk worden verlegd. B. en W. vragen den Raad machtiging deze werk zaamheden uit te doen voeren en daarvoor een blanco crediet toe te staar. Weth. v. d. Stelt zegt, dat de toestand hoognoodig verbetering behoeft, de weg is thans onberijdbaar. De heer v. Gammeren vraagt, of de gemeente niet in conflict zal komen met de huurders. De Voorzitter zegt, dat men deze zou kunnen verplichten, het werk zelf uit voeren, doch men krijgt dan toch maar half werk. De heer v. Gammeren zou de kanten extra willen voorzien, anders blijven deze toch geregeld inzakken, men zou dit kunnen doen met cementplaten. zooals ze in den handel te krijgen z(jn. De Voorzitter vreest, dat dit te duur zal worden. Ook de heer v. d. Stelt is dezelfde meening toegedaan, deze zou overal hout willen planten, dit versterkt de kanten. De heer v. Gammeren is ook van oor deel, dat er iets moet gebeuren, doch zouden de huurders geen bezwaar hebben tegen aanplanting De heer Nieuwkoop vraagt, of de huur ders niet schadeloosgesteld dienen te worden? De Voorzitter zegt, dat de huurders waarschijnlijk wel eenig terrein zullen ver liezen, doch deze hebben ook meer land genomen dan mocht, daarbij met het contract in de hand zouden zij het zelf moeten doen. De heer Nieuwkoop zou aan het voorstel van B. en W. nog iets willen toevoegen, n.l. om het woord uitweg in meervoud te lezen en het blanco crediet ook te gebruiken voor andere uitwegen. De heer v. Gammeren meent, dat de weg by Donkers ook hoog noodig verbetering behoeft, deze is ook zeer slecht. Barsten,Kloven, Ruwe en schrale huid. Springende lippen,Winter handen en winterleenen. Gebruik

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2