PU ROL Zweren DE POP EIKENPLANKEN, ^esprofigg^ "të koop. A- BENJAMINS, met elkaar in het lanceeren van tendentieuse berichten over kleine strubbelingen, die, hoe men ze ook opvat, op zichzelf van geen beteekenis zijn. Maar daarmede wint ♦geen der partijen dezen oorlog. De be richten leveren slechts het bewijs van de hardnekkigheid, waarmee de strijd wordt gevoerd. Poincaré en Theunis hebben opnieuw beraadslaagd over de maatregelen, die ge nomen moeten worden, ingeval de Duitsche tegenstand voortduurt. De Fransche en Belgische minister-presidenten, die voor de vereenigde actie de verantwoordelijkheid dragen, confereeren telkens weer, in de hoop een uitweg te vinden uit het moeras, waarin zij geraakt zijn. Want, dat de actie in het Ruhrgebied een dergelijken omvang zou nemen, kunnen zij niet ge- wenscht, noch verwacht hebben. Aan de besprekingen is ook deelgenomen door de ministers van financiën, van openbare wer ken, van de bevrijde gebieden en van oorlog. Verder door maarschalk Foch. Uit de deel neming van den laatste valt op te maken, dat nieuwe militaire manoeuvres worden overwogen. De parlementaire groep van de Engel- sche Arbeiderspartij heeft dezer dagen een deputatie van vier leden naar het Ruhr gebied gezonden, teneinde inlichtingen te verkrijgen omtrent den toestand aldaar, betrouwbare onpartijdige inlichtingen. Het rapport der afgevaardigden is weinig be vredigend. Zij verklaren nadrukkelijk dat de toestand, gelijk deze geworden is, on houdbaar zal blijken en tot noodlottige complicaties voor geheel Europa moet leiden. De Duitschers, die zich allicht gevleid hebben met de hoop dat de Britsche on partijdige, niet-imperialistische parlements leden zouden aandringen op een onmiddel lijke ontruiming van het Ruhrgebied, komen echter bedrogen uit. Want de deputatie spreekt daar niet van, doch geeft als eeni- gen uitweg aan de internationalisatie van het Ruhrgebied. Dit zou een plan zijn waarvoor Erankrijk allicht te vinden zou zijn. Een internationaal Ruhrgebied zou beteekenen, dat dit rijke land los gemaakt zou worden van Duitschland en, zelfstandig maar zichzelf vrij weerloos, onder de on middellijke controle van Frankrijk zou liggen. Dat Duitschland voor een derge lijken maatregel niet goedschiks te vinden zou zijn, schijnen de vier Engelsche par lementsleden echter te vergeten en dat men door het internationaal maken van dit gebied tegen den wil van het Duitsche volk een nieuw Elzas-Lotharingen zou vor men, is klaarblikelijk niet bij hen opge komen. HAMDEN BUITENLAND. Algemeeueu rustdag. Volgens berichten uit Moskou isdeSowjet- regeering bezig maatregelen te treffen tot het invoeren van een algemeenen rustdag per week. Thans heeft men den Zondag der Christenen, den Sabbath der Joden en den Vrijdag der Mohamedanen. Zij willen die drie verschillende rustdagen af schaffen en vervangen door een enkelen die dan op Maandag zal vervallen. In de spoorwegwerkplaatsen te Odessa is deze rustdag reeds ingevoerd, evenals in ver schillende fabrieken enz. te Kiew. In verband hiermede bestaat er een streven om den kalender eveneens te wijzigen. Het jaar zou bestaan uit zestig weken van vijf werkdagen, zoodat er zestig rustdagen en vyf dagen voor communistische herden kingen en feesten overblijven. o Een groote bende rebellen heeft Maandag avond een aanval op een klein garnizoen Iersche troepen, in de nabijheid van Carrick- on-Shannon, gedaan. Aangezien de bele gerden het zwaar te verantwoorden hadden, vroegen zy om versterkingen, die in vracht auto's aankwamen en de rebellen verrasten. Na een vuurgevecht namen de rebellen de vlucht. De rebellen doen eeu aanval ep de regeeringsgebeuwen. Talrijke dooden en gewonden. De Iersche opstandelingen hebben een georganiseerden aanval gedaan op de regeeringsgebouwen te Dublin. De troepen van den Vrijstaat beantwoordden het schieten der aanvallers, die pogingen deden om de regeeringsgebouwen in brand te steken. De bureau's van de belastingen staan in brand. De strijd die plaats vond in het hartje van de stad, duurde^een uur. Er zijn tal van gewonden. BINNENLAND. Verschrikkelijke toestanden, In de nabijheid van Hoogeveen is dezen zomer 'n huisgezin in een koeschuurtje ge trokken. De moeder heeft dezer dagen aan het 16e kind het levenslicht geschon ken. Het gezin woont slechts in één ruimte. Ter beschutting voor de koude is een kleed voor den ingang der schuur gespannen. Een oneerlyk postambtenaar. Door de politie te Vlissingen is aange houden een ambtenaar der posterijen al daar, die er van verdacht wordt niet toe laatbare handelingen te hebben gepleegd ten opzichte der aan zijn zorg toevertrouwde brieven. Een groot aantal postambtenaren is door de politie hierover reeds gehoord. Dure kaas! Eenige huismoeders te Oudkarspel koch ten bij een handelaar in de omgeving kaas. By het doorsnijden bleek dezehol te zyn en opgevuld met allerlei rommel 1 Natuurlijk komen politie en justitie een woordje meespreken. Een dyk doorgestoken. In het in de nabijheid van Enkhuizen gelegen Zwaagdijk ontstond tusschen de ingelanden van een binnenpolder een ci viele kwestie. Nu is één der dammen, dienende tot waterkeering, doorgestoken en is de polder ondergeloopen. De dader is bekend. Stemming voor den Gemeenteraad. Men schryft aan de »Tel.« van ambte lijke zijde Vele gemeentebesturen zullen weldra voor de vraag gesteld worden of zij de stemming voor den gemeenteraad vóór of na 15 Mei a.s. zullen houden. Wordt deze stemming gehouden vóór 15 Mei dan kan op de verschillende stem- bureaux gebruik gemaakt worden van uit treksels van de oude kiezerslijst, die ten vorige jare in vele gemeenten gedrukt werden voor de Tweede Kamer. De nieuwe kiezerslijst behoeft dat enkel geschreven te worden, daar voor het jaar 19231924 geen stemming in uitzicht is. Doet men het op of na 15 Mei, dan moet men uittreksels weer laten drukken volgens de nieuwe lijst, welke op dezen datum van kracht wordt. Aan dit laatste is veel tijd voor in gereedheid brengen en veel kosten van drukken verbonden. Vele gemeentebesturen zullen er dus, met het oog op bezuiniging, voor gevoelen om nog gebruik te majsen van de oude lijst en dus de stemming voor 15 Mei a.s. uitschryven. Anderzijds is het echter een voordeel, dat by een stemming na 15 Mei de nieuwe kiezerlijst gebruikt kan worden en dus pas 25 jaar oud zijn geworden, aan de stem ming deel kunnen nemen, die anders voor deze stemming nog uitgesloten zouden zijn. open wonden, bloedvinnen, negenoo- gen, steenpuisten, dauw-, baard- en ringworm, open beenen, winterhanden en wintervoeten, brand- en snijwonden, zwerende borsten, fijt, likdoorns en wratten, oude- en verwaarloosde won den, worden na 't gebruik van de Oprechte Winsumer Zalf in en kele dagen radicaal en pijnloos ge nezen. Duizenden attesten werden ons toegezonden, welke hunne dank over het gebruik der Winsumer Zalf melden. Prijs per bus f 0.75 en f 1.35. Hoe grooter bus hoe voordeeliger in 't gebruik. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden J. N, W. Brugman coiffeur, Aalburg Antonia Bouman, Veen Wed. Jan Vos Bzn., Andel J. G. Schouten, Gorinchem Hoogstr. Firma Schoon Co. Apothekers. Gen.-Agent J. e. DE VRIES, Winsum (Gr.) PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Bij de Zondag gehouden stemming in de R. Kiesvereeniging werden uitgebracht totaal 104 geldige stemmen en 5 van onwaarde (aantal leden 220) en wel als volgt, wat betreft No. 1, 2, 3 en 4 Mr. P. Loeff 75—17—7—4. G. R. v. d. Ven 21—44—9—30. E. W. Kleijberg 1—31—55—17. J. J. H. Snijders 6—12—33—53, zoodat Loefï bekwam 373 punten, v. d. Ven 264 p., Klijberg 224 p. en Snijders 179 p. Almkerk. J.I. Maandagmiddag werd mej. v. D. alhier, zoodanig door een hond gebeten dat geneeskundige behandeling noodzakelijk was. Door de ongunstige weergesteldheid is de lezing van Ds. Röth voor de Herv. Jongel.-vereen. in de Ned. Herv. kerk j.l. Maandag niet gehouden, en is naar wij vernemen, nu als datum daarvoor bepaald 1 Maart a.s. n.m. 7 uur. Capelle. Op Woensdag 28 Februari a.s. en op Woensdag 14 Maart d.a.v. zal in de school in de Kom alhier gelegenheid zijn tot kostelooze koepokinenting en her inenting, terwijl op Woensdagen 7 en 21 Maart e,k. de gelegenheid daartoe bestaat in de school in de Nieuwstraat. Onze vroegere dorpsgenoot de heer A. W. Verheyen, thans student te Am sterdam heeft met gunstig gevolg zijn examen als candidaat in de Rechten afge legd. Aan den heer J. Michael alhier is bij ministrieelebeschikking een bouwpremie toegekend van f 600. Dnssen. Dezer dagen had mej. P. al hier, het ongeluk door de gladheid zoo danig te vallen dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Met den bouw van de Chr. school (derde lokaal) is heden een begin gemaakt. Gorinchem. Morgen Zaterdag opent de firma Zwijsen Co. alhier, Gasthuis straat 26—27 een zaak, die geheel naar de laatste eischen des tijds ingericht is. Waar deze firma te Dordrecht sinds 1896 haar zaak gevestigd heeft en momenteel op dit gebied te Dordrecht de grootste inrichting is, twijfelen wij niet of de firma Zwijsen Co. zal ook alhier succes hebben. Wij kunnen dan ook een bezoek aan deze magazijnen aan onze lezers zeer zeker aanbevelen en verwijzen voor verdere bij zonderheden naar de advertentie voorko mende in dit nummer. Nieuwendijk. Zaterdag 24 Febr. zal een vergadering worden gehouden van de voor korten tijd opgerichte Oudervereeni- ging. De vergadering vindt plaats in de consistoriekamer der Kerk om 7 uur. Alle ouders worden dringend uitgenoodigd om van hun waardeering blijk te geven, door trouw deze vergadering bij te wonen. Het doel dezer Oudervereeniging beoogt immers niets anders dan het heil onzer knapen en om leiding te geven en opvoedkundig werk zaam te zijn op de Knapenvereenigingen. Ieder vader die dus de verantwoordelijk heid gevoeld voor zijn kind, kan het niet nalaten lid te worden dezer Oudervereeni ging. Financieele steun wordt niet gevraagd ook geen contributie of iets dergelijks zal worden geheven, slechts de tegenwoordig heid van ouders op de vergadering van hedenavond waarborgt een goede samen werking. Verschillende zaken zullen worden behandeld. Door een der leden zal een inleiding worden voorgedragen. Komt dus trouw op 1 We twijfelen niet of het zal ieder aanwezige een genoegen zijn deze vereeniging te steunen. Door het Bestuur der Coöp. Zuivel fabriek ïAltena« is de vorige week publiek aanbesteed, het vervoer der melk van de omliggende plaatsen naar de fabriek. Van de 9 melkrijders zijn er 3 uitge vallen en zullen door nieuwe worden ver vangen. Naar men ons van bevoegde zijde mee- deeld, geeft deze aanbesteding een voor- deeltje aan de fabriek van plm. f 7000. per jaar. Vrijdag 16 Febr. werd in de School met den Bijbel een Ouderavond gehouden. Tal van ouders waren opgekomen. Jong en oud hebben zeer genoeglijk dezen avond doorgebracht. Het openingswoord van den Voorzitter sloeg in, het hoofd der school sprak over verschillende zaken voor ouders en kinderen van belang, terwijl de heer v. Delsen, de vergadering met sprekende voorbeelden omtoonden den gunstigen in vloed eener goede moeder en de verderfe lijke uitwerking van de slechte opvoeding eener goddelooze moeder. De zang der kinderen werd met stille aandacht aangehoord. De voordrachten der kleinen vielen nog beter in den smaak dan vorige jaren omdat er meer afwisseling was. Ds. de Bruin sprak een ernstig slotwoord en ging daarna voor in dankzegging. Sprang. Maandagavond 1.1. trad in het belang van het Geref. Studiefonds in het Ned. Herv, Kerkgebouw alhier op, Ds. A F. P. Pop, predikant te Nijkerk. Zijn eerw. deed dit naar aanleiding van Psalm 25 14. Na een kort woord van inlei ding werden door zijn eerw. de n.v. ge dachten nader ontwikkeld 1 Wat hebben we onder den verborgen omgang te verstaan 2 Voor wie is die verborgenheid des Heeren 3 Hoe wordt die verborgen omgang toch uit gewerkt In weerwil van de minder gunstige weer gesteldheid was het kerkgebouw goed bezet. Dinsdagavond werd door de Geref. Jong. vereen, op feestelijke wijze haar 24- jarig bestaan herdacht. In zeer groote ge tale waren de feestvierende opgekomen. Ver schillende onderwerpen en voordrachten waarbij ernst en luim elkander afwisselde werden ten gehoore gebracht. Met gulle hand werden door de dienende dames verschillende versnaperingen uitge reikt. Om c.a. 12 uur sloot de Voorzitter op gebruikelijke wijze dezen feestavond. Zaterdagavond hoopt de afdeeling »Hulpkas« verbonden aan de afdeeling «Pa trimonium® alhier in vergadering bijeen te komen. De agenda vermeld Bestuursver kiezing. Sleenwijk. Dinsdagavond j.l. hield de de vereeniging tot stichting en instandhou ding van de «School met den Bijbel® al hier, eene jaarvergadering. Te 7 uur opende de voorzitter, de heer G. F. van 't Sant, de vergadering met gebed na het zingen van Ps. 36 2 en lezing van Psalm 33 en heette de aanwezigen hartelijk welkom. De secretaris, de heer G. Vos, las de no tulen der vorige vergadering, welke onver anderd worden vastgesteld. De heer J. B. van der Hoff, onderwijzer, gaf daarna een inleiding over »de Christelijke opvoe ding®, waarop een gedachtenwisseling volg de, waaraan door een zestel leden werd deelgenomen. De secretaris bracht ver volgens verslag uit van den toestand der vereeniging en hare school, waaruit o.a. bleek, dat het ledengetal in 1922 met 12 was toegenomen en thans 90 bedroeg. Daarna deed de penningmeester, de heer J. van Andel Cz., rekening en verantwoor ding van de inkomsten en uitgaven over het afgeloopen tijdperk. Besloten werd, om voor het nazien der rekening over het loopende jaar eene commissie te benoemen. Benoemd werden de leden D. van Arkel en J. Verhagen Gz. De heer J. van der Linden, welke aan de beurt was van af treding werd tot bestuurslid herkozen. De heer J. Spiering deelde mede dat hy we gens beroepsbezigheden niet in staat was de Bestuursvergaderingen getrouw bij te wonen en derhalve als bestuurslid bedankte, onder dankzegging voor de prettige samen werking met het bestuur. In zijne plaats werd gekozen, de heer H. Ottevanger. Bij de rondvraag werd een voorstel aangenomen om een ouderavond te beleggen, waarbij de ouders tevens in de gelegenheid zullen worden gesteld om kennis te nemen van hetgeen door hunne kinderen op de school wordt verricht. Nadat de voorzitter een slotwoord had gesproken, werd de flink bezochte verga dering, na het zingen van Psalm 84 3 met dankgebed door den heer Huisman gesloten. Veen. Bij de aanbesteding op 22 Febr. van een te bouwen woonhuis voor den heer T. v. Tilburg alhier, werd als volgt inge schreven A. Tankens te Andel f 3990. Van Hedikhuizen, Hedel - 4475. C. Honcoop, Veen - 4590. Noorloos, Andel - 4595. H. Colet, Meeuwen. - 4882. J. v. Wijk, Heusden - 4885.— A. H. Kramer, Genderen - 4887. Struick, Woudrichem - 4898. De Graaf, - 4925, J. Zonneveld, Veen - 5100. J. Smits, Andel - 5125. W. v. Wijnen, Wyk - 5550.37| C. Hazeleger, Veen - 6222. Wijk. De laatste dagen begint de in fluenza zich nog al uit te breiden, vooral onder de schoolgaande kinderen. De school is dan ook voor circa 3 gedeelte zonder kinderen. De ziekte is tot dusver van geen ernstigen aard. Waspik. Dinsdag ontving de fam. S. telegrafisch het treurig bericht, dat hun oudste zoon die bij het lossen van het schip, dat de vorige week te Rotterdam door een Engelsche boot werd aangevaren, door een plaatijzer werd getroffen, waardoor hij on middellijk dood bleef. Men kan zich de droefheid der ouders indenken, die in hem een oppassend zoon, de troost en steun van het talrijk gezin verliezen. De deel neming met dit voor de familie zoo smarte lijk verlies is algemeen. Werkendam. De WelErw. Heer Ds. J. D. Barth heeft voor het beroep naar Barendrecht bedankt. Naar wy vernemen is het Fanfare corps iWilhelmina® alhier voornemens ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan, in Augustus een Nationaal concours te organi- seeren. Het ligt in de bedoeling dit concours te houden in de maand Augustus, indien blijkt, dat er voldoende medewerking en deelname zal zyn. Dat het door verschillende particulieren zoowel hier als elders en ook door verschillende vereenigingen uit de omgeving wordt toegejuicht, dat er ook in dit deel van het Land van Heusden en Altena eens iets dergelijks op touw wordt gezet, blijkt wel uit het feit, dat reeds enkele medailles voor dit doel werden beschikbaar gesteld. Afgescheiden nog van den feesdag, die de gemeente wacht, springt bovendien het groote voordeel, dat de neringdoenden en verschillende ingezetenen hebben, bij een dergelijk concours onmiddelijk in het oog. 't Is dan ook te hopen dat de plannen van «Wilhelmina® zoowel hier als in den omtrek algemeenen steun zullen vinden. Zondagavond om 6 uur hoopt in de Nutszaal op te treden Ds. de Kat Angelino van Gorinchem, terwijl Woensdag avond om 7 uur in de Chr. Geref. Kerk hoopt voor te gaan Ds. J. D. Barth. Door de plaatselijke afd. van den Vryz. Democratischen Bond, zyn voor de Prov. Staten in de kieskring Heusden candidaat gesteld. 1. A. I. J. te Broekert, Eindhoven (aftr.) 2. S. SuiijlingSluijter, 's Bosch (aftr.) 3. P. T. v. Griethuizen, Werkendam. 4. A. v. d. Wiel, Woudrichem. 5. J. C. PlantengaHogewint, Tilburg. 6. S. E. Burghout, Zwaluwe. 7. H. P. Yos, Woudrichem. Woensdag 21 Febr. des avonds te 7 uur, trad in de Herv. Chr. School op, de Heer J. M. Krijger Jr. ten einde te komen tot het oprichten van een Chr. Historische Kiesvereeniging. Ds. Kalkman opende deze vergadering met gebed en liet daarna zingen Psalm 38 1Daarna sprak de Heer Krijger, waarna nog eenige personen in debat traden. Aanvankelijk traden 110 leden tot de Vereen, toe. Vervolgens sloot de heer Krijger deze vergadering met dankzegging. Rivierberichten. Op 22 Febr. in Meters in cM. 's-Hertogenbosch 2.30 4- N. A. P. was Nieuwe schutsluis te Engelen (Dieze) 2.25 was 1 (Maas) 1.93 was 6 Crévecoeur (Dieze) 2.25 was 12 Crévecoeur (Maas) 1.98 was 4 St. Andries (Maas) 3.83 was 12 St. Andries (Waal) 4.56 val 2 Venlo 12.17 was 5 Maastricht 43.13 was 3 Keulen 3.25 was 19 Op 21 Febr. Lith 4.60 was 4 Grave 8.02 was 12 Arnhem. 9.42 val 5 ADVERTENTIEN. verloot ten bate van het Diak.-Huis, is gevallen op Noa 76. TE KOOPs Zege Zaaihaver en 50 H.L. Eigenheimers-Pootaardappelen beide eenmaal hier ten velde ver bouwd en een partij frisch Haver- en Tarwestroo, by C. M. DONKEN te Drongelen. voorhekkedammen, brug dekken, varkensbodems enz. Eiken hek- en heiningpalen, brugleggers. IJzeren heining- en hek- palen, buizen- en ander ijzer werk. Ramen met kozijnen, deuren en verder huisafbraak. IJzeren reservoirs, stoom machine 6 P.K. met ketel. Te bevragen: Scheep- en huisslooperij. WOUDRICHEM. Tel. No. 16. Barelen,Kloven, Ruwe en schrale huid, Springende lippen,Winter handen en wïnterleenen. Gebruik

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2