/oor liet Land van leusden en Altena. de Langstraat en de Bommelerwaard. no.4271, vrijdag 23 Feliruari I^GBIEP* A.Vos-v.Mersbergen behoorende bij het en heldevoel van onwelrijn 1 dafaam Griep voorafgaat Neen I a SAMAPERIN M TABLETTEN Br BIJ APOTH. EN DROOGST EN 'rgadering van den Raad der gemeente ANDEL op Woensdag 14 Febr. nm. 2 u. Voorzitter EdelAchtb. Heer A. D. v. H. Schans. Secretaris WelEd. Heer B. v. Andel. Aanwezig alle leden. Na openinig met gebed door den Voor zitter, leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, die daarna onveranderd worden goedgekeurd en vastgesteld. De Raad machtigt B. en W. om in 1923 op de gebruikelijke wyze de jaarlijksche verpachtingen te houden. Benoeming leden stembureau voor de Prov. Staten en voor leden van den Ge meenteraad. De Voorzitter zegt, dat den vorigen keer hiervoor aangewezen zijn geweest de heeren Verwijs en Schouten, terwijl de verdere leden van den Raad als plaatsvervangers fungeerden indien de Raad hiertegen geen bezwaar heeft zou spr. dezelfde heeren willen aanwijzen. Met algemeerie stemmen wordt dit voor stel goedgekeurd. Benoeming schatters voor de Inkomsten belasting. Aftredend zijn de Voorzitter, de beide Wethouders en de Secretaris. De heer Schouten vraagt, of de Raad niet zijn keuze bij de Raadsleden beperkt is, waarop de Voorzitter ontkerirend ant woord. De uitslag der stemming is, dat de Burgemeester 6, de Secretaris 7, de heer Verwijs 6 en de heer Millenaar 4 stemmen verkreeg, zoodat alle aftiedenden zijn her kozen, die verklaren zich deze benoeming i«j laten welgevallen. Op de heeren Van Wijgerden, Z Bouman, Schouten, Naaijen i -i Elshout was ieder een stem uitgebracht. Met algemeene stemmen wordt besloten, .iet percentage voor de Plaatselijke In komstenbelasting '23 24 te bepalen op 1, het vorig jaar bedroeg dit 1.7. Af- en overschrijving begrooting 1922 Eenige postjes dezer begrooting zijn •/erschreden, o.a. de post voor geplaatste dvertentie's met f 45, kosten voor verkiezin- a wegens aanschaffing van nieuwe lesse- s en stembus met f 20, onderhoud pompen f 100. De boerenleenbank te Meeuwen ft de leening, groot f1200, die de meente heeft gesloten, opgezegd, zoodat •k voor dit bedrag een post op de be- ooting geplaatst moet worden. Kosten or de Huurcommissie te Heusden zijn drschreden met f 10, terwijl voor om- nouw van het electr. net f 720 te laag vas geraamd. De post voor jaarwedde van den ge- 7K ^nte-veld wachter is niet geraamd zooals m - volgens de voorgestelde regeling van 1. Staten had behooren te geschieden. In den loop van het jaar is diens gezin meerderd met het 3e kind, waarmede ioet opmaken der begrooting geen reke- :.C. kon worden gehouden. De betreffende zou dus nog verhoogd dienen te worden V 35. Voorzitter vraagt, of een der heeren pre inlichtingen wenscht. De heer Schouten meent, dat de post onderhoud pompen, waarvoor f150 stond uitgetrokken, met f 100 nog al belangrijk overschreden is, spr. vraagt of er iets bijzonders is verricht en of voor de mis schien hooge rekeningen ook behoorlijk werk is geleverd. De Voorzitter licht toe, dat de pompen er geheel uitgehaald zijn en de nota niet abnormaal hoog of overdreven was. )e heer Schouten vraagt, of de over rijding van het electr. net heeft gelegen at i den aanleg van de binnenleidingen, spr. meent te weten dat het net zelf be neden de begrooting is gebleven. De Voorzitter zegt, dat de overschrijding hierin is gelegen, dat vergeten is rekening te houden met de aansluiting van de binnenleiding aan de buitenleiding. De Secretaris merkt op, dat de geheele ombouw f 3000 is tegengevallen. De heer Schouten vraagt, of nu ook alles in orde is en naar de eischeti des tijds is ingericht. De Voorzitter zegt, dat hij de vorige week, naar aanleiding van de geruchten over het stelen van stroom door onvoldoende montage, met een ingenieur van de P.n.E.M. een onderzoek heeft ingesteld, daarbij is gebleken, dat de montage niets te wenschen overliet. Er is gebleken, dat bij sommige meters het stelen van stroom door het verbinden der draden vrij eenvoudig is. De heer Schouten wil, nu de Voorzitter, die er meer van zal weten dan spr., het ter sprake brengt, ook wel mededeelen wat hij er van weet. Men heeft hem ook gezegd, dat het stelen vrij gemakkelijk is bij sommige meters, bij de latere, die vaneen nieuwe constructie zijn, zou dit niet zoo ge makkelijk gaan. Met kleine kosten zouden de draden bij de oude meters onzichtbaar gemaakt kunnen worden en daardoor het stelen van stroom onmogelijk zijn. Spr. weet niet of het stelen noemenswaard is, zoo ja, dan zou hij willen zorgen, dat alles zoo goed mogelijk in orde is en de meters doen verbeteren. De Voorzitter zegt, dat de kosten van verbetering der meters op 35 ct. per stuk zou komen, zonder het plaatsen. Wat het stelen van stroom betreft, blijkt men dit hier en daar wel eens geprobeerd te hebben, doch zoover men kan nagaan uit de boeken schijnt het heel weing te zijn geweest. Spr. zou daarom nog eens willen afzien, alles valt toch reeds tegen. De heer Schouten vraagt nog een toe lichting op de kinderbijslag voor den ge meente-veldwachter, is men hierbij aan een voorschrift gebonden De Voorzitter zegt, al? de veldwachter niet het salaris krijgt, wat hem volgens het Prov. Blad toekomt, Ged. Staten de begrooting niet goedkeuren. Misschien zou voor 1922 de gemeente van de ver hoogde kinderbijslag vrijgesteld kunnen blijven indien Ged. Staten daarop niet opmerkzaam worden gemaakt. Bij de toezending der begrooting ter goedkeuring aan Ged. Staten, wordt vanwege het ge meentebestuur een verklaring gevoegd, dat aan alle wettelijke voorschriften is voldaan, twijfelt men in den Bosch echter, dan moeten alle stukken worden overgelegd. De heer Schouten is er niet voor, als de zaken zoo staan, het dit jaar het bedrag te smokkelen en zou het den veld wachter dan ook willen uitbetalen. Spr. vraagt, of de verhoogde uitgaven ten volle gedekt kunnen worden Hierop antwoordt de Voorzitter bevestigend, bij eenige posten is voldoende over om deze uitgaven te bestrijden. Met algemeene stemmen wordt machti ging verleend tot at- en overschrijving. Ingekomen stukken De Voorzitter zegt, dat naar aanleiding van het Raadsbesluit, om bij Ged. Staten aan te dringen met voorstellen tot herziening der salarissen van Gemeente ambtenaren te komen, door het gemeente bestuur een schrijven tot genoemd college is gericht. Het antwoord dat hierop is ingekomen, spreekt alleen over het pre sentiegeld der Raadsleden. Is de Raad van oordeel dat dit te hoog is, dan ver wachten Ged. Staten gaarne een voorstel tot verlaging. Verder is ingekomen de circulaire van 6 Dec., waarin wordt te kennen gegeven, dat de regeling der jaarwedden voor Bur gemeesters, Secretarissen en Gemeente- Ontvanger bij Ged. Staten berust en een circulaire gedagteekend 7 Febr. waarin wordt bericht, dat bij vacature van het ambt van Gem.-Ontvanger hiervan kennis geving wordt verzocht, opdat bij ieder afzonderlijk geval de jaarwedde opnieuw kan worden geregeld. De heer Schouten merkt op, dat dit alles geen antwoord is op de gestelde vraag. Spr. kan nu niet zeggen, dat Ged. Staten erg naar de stem van de Gem.raden luisteren. Besloten wordt het schrijven aan te nemen voor kennisgeving. Van de ingezetenen C. Kalis, kinderen van Wijgerden, Van Andel en Krielaard is een verzoek, gedagteekend 8 December, ingekomen, voor kosteiooze herstelling van electr. installatie's in hunne stallen. De Voorzitter zegt, dat het hier dus gaat over kosteiooze ombouw in hunne stallen. Er mag in deze wel rekentng mede worden gehouden dat de ombouw in de woningen van de leidingen, die waren aangelegd voor de nieuwe regeling kwam, ook kosteloos is geschied. Het verzoek heeft in de vergadering van het Dag. Bestuur een punt van bespreking uit gemaakt, doch B. en W. konden niet tot een definitief besluit komen. De heer Schouten meent, dat een be slissing in deze niet moeilijk is. Indertijd is door den Raad een besluit genomen, dat ook op] dit verzoek toepasselijk is. In dit besluit was bepaald, dat de kosten van ombouw voor den oorspionkelijken aanleg, voor rekening van de gemeente zouden komen en dat alle latere uitbreiding door de betrokkenen zelf moest worden be kostigd. Even onbillyk als spr. het zou vinden om adressanten de kosten te laten betalen van het gedeelte dat voor den ombouw reeds was aangelegd, even on billyk zou hij het vinden, dat de gemeente de kosten zou dragen van den aanleg die na dezen ombouw eerst tot stand is gekomen. De Voorzitter vraagt, wat de heer Schouten met voor en later bedoelt. De heer Schouten meent, dat dit spoedig uitgemaakt is. In hei begin is aan ieder ingezetene gevraagd hoeveel lichtpunten zij wenschten aan te leggen, deze werden aangelegd voor rekening der gemeente. Tot zoover acht spr. het begin. Nadien kon ieder net zooveel lichtpunten er bij laten aanleggen als hij wenschte, doch moest daarvan zelf de kosten betalen. De Voorzitter zegt, dat de verlichting in de stallen er allemaal later is bijgekomen. De heer Schouten acht de zaak dan ook zoo afgedaan, adressanten hebben dan geen recht op kosteloozen aanleg, dit zou hoogst onbillyk zijn. De heer van Houwelingen is het volko men met de opvatting van den heer Schou ten eens. Met algemeene stemmen wordt' hierop besloten afwijzend op het adres te beschik ken. De Voorzitter zegt dat nog een verzoek is ingekomen van zeer jongen datum n.l. 13 Febr. Spr. vindt het altijd goed, dat alleen bij dringende reden een adres zoo spoedig mogelijk wordt behandeld, opdat geen overhaast besluit wordt genomen en het voor en tegen eerst eens goed kan worden overwogen. Mogelyk is echter de meerderheid van den Raad er voor niet op het adres in te gaan en behoeven B. en W. dan ook geen verdere moeite te doen en behoeft geen berekening der kos ten te worden gemaakt. Het adres is van de verschillende be woners van de Sluis, die de gemeente ver zoeken een lichtpunt te willen aanbrengen nabij de stoep van het Zuid-Oost waardje nabij het Hot. Behalve de lantaarn krijgt men dus het doortrekken van de geleiding De heer Schouten merkt op dat de pa len er staan en dus alleen de leiding aan gebracht behoeft te worden. De heer Millenaar vreest dat het ge meentebestuur te veel zal ingrijpen in het particulier bezit. Het pad over het waardje naar de sluis is geen openbaren weg, door het aanbrengen van een lichtpunt aan de stoep zou de gemeente aanwijzing geven het pad te gebruiken. Spr. is van oordeel dat het gemeentebestuur tot zoo iets niet mag mee werken. De heer Schouten noemt dit een zwak argument. Over dit pad vanaf de sluis over de waard is veel te doen geweest en het slot is geweest, dat er een biug getje is gemaakt. De weg is nooit afge sloten en de eigenaar heeft den overweg schijnbaar niet kunnen verhinderen. Spr. meent dat de Waterstaat hiervoor een zeker recht schijnt te bezitten. Alleen over het eindje waard dat naar den dijk loopt zou hij niet gaarne uitspraak willen doen. Het is echter een feit dat als er geen hooigras te velde staat geen pogingen worden gedaan den overweg te verbieden. De menschen van de sluis behooren ook tot de ingezetenen der gemeente Andel, dragen ook hare lasten mede en moeten bydragen in de kosten van het electrisch bedrijf, zonder daarvan eenig genot te hebben. Het is voor de bewoners van de sluis van veel belang, dat zij niet den geheelen omweg over Giessen behoeven te maken, als zij naar het dorp willen, waar nu de eigenaar den overweg niet verhindert, gelooft spr. niet, dat het gem. best. door het aanbrengen van een licht punt zal ingrijpen in het particulier bezit. De heer Millenaar blijft bij zijn meening, dat de gemeente door het aanbrengen van een lichtpunt daar, een aanwijzing zal geven dat de weg naar de Sluis over de waard loopt en er daardoor een grooter gebruik van zal worden gemaakt, wat voor den eigenaar misschien een reden zou kuDnen zijn om den weg af te sluiten, wat niet in het belang van de bewoners der sluis zou zijn. De heer Schouten gelooft niet, dat de plaatsing van het lichtpunt aanleiding zal geven om een grooter gebruik van den overweg te maken. Het is de eenigste manier dat de bewoners der sluis van het electr. licht kunnen profiteeren, spr. zou er voor zijn het verzoek in te willigen. De Voorzitter zegt, dat er stemmen voor en tegen het verzoek zijn en zal daarom in omvraag brengen of een begrooting der kosten zal worden gemaakt, ja dan neen. Wordt hiertoe besloten dan kan in de volgende vergadering altijd nog een definitief besluit worden genomen. De heer Schouten meent, dat in dien tusschentijd nog een onderzoek kan worden ingesteld naar het recht van overweg. Met 6 tegen 1 stem wordt besloten een begrooting der kosten te doen maken. De heer Millenaar stemde tegen. Bij de rondvraag vestigt de heer Schouten er de aandacht op, dat de motorrijwielen een druk gebruik maken van het voetpad in de straat. Spr. acht dit zeer gevaarlijk en zou er dan ook paal en perk aan willen stellen. Hij acht het berijden van dit voet pad per stoomfiets bedenkelijker dan per hondenkar. De Voorzitter gelooft niet, dat zoo proces verbaal wordt opgemaakt straf zal worden opgelegd. De heer Schouten zou de motorrijders beleefd willen verzoeken niet op het voet pad te rijden. Een dergelijk verzoek op een bord aangebracht, treft naar sprs. meening meer doel dan een proces-verbaal. De Voorzitter verwacht van een dergelyke waarschuwing niet veel en blijft bij zijn meening, dat het feit niet strafbaar is, er zou dan een verordening gemaakt moeten worden. De heer Schouten meent, dat de be staande verordening voldoende is en zou de overtreders eerst willen waarschuwen en daarna proces-verbaal op doen maken. De Voorzitter zegt toe, de politie in dezen zin opdracht te zullen geven. De heer v. d. Vliet merkt op, dat het stembureau niet goed is ingericht, het publiek kan van uit de zaal zien hoe de kiezer stemt. De Voorzitter zegt, dat de stemgelegen- heden geplaatst worden zooals de wet aangeeft. Het stembureau en het publike moet toezicht hebben op de stemming. Spr. zal echter zien of de stemhokjes iets verder terug gezet kunnen worden. Hierop wordt de vergadering gesloten. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Donderdag 15 Februari werden aan de Pastorie de kleedingstukken tentoongesteld, die vervaardigd zijn dpor de vereeniging Dorcas II. Verschillende ingezetenen waren opgeko men om hunne belangstelling te toonen. Het waren zulke degelijke en nuttige stuk ken, die gemaakt zijn. O. m. mansbroeken, vrouwenbroeken, borstrokken en wollen rokken, dat het een lust was om te zien, welke nu j.l. Dinsdag in circa 40 pakjes door de meisjes bezorgd werden, zoodat vele gezinnen dien avond verblijd waren. Een woord van dank in de eerste plaats aan Mej. Gobius du Sart, die door de slechte tijden die we beleven, gedrongen, zooveel zorg op haar heeft willen nemen als leidster van Dorcas II, Ouk Mevr. Gobius du Sart en de naaimeisjes verdienen een woord van dank. Moge Dorcas 11 verder bloeien onder lei ding van Mej. Gobius du Sart en daartoe rijkelijk gesteund worden door de gegoede ingezetenen uit onze gemeente. Een woord van dank voor uwe plaats ruimte. Een aboni Naaivereeniging DORCAS II te Wijk heeft deze week de onderstaande kleedingstukken uitgedeeld 42 Lakens, 8 sloopen, 7 molton vrouwen broeken, 9 manshemden, 19 vrouwenhem den, 13 groote boezeroenen. 3 zwarte bo venrokken. 7 zware mansonderbroeken, 12 molton vrouwen borstrokken, 5 kinderhem den, 6 zware vrouwen onderrokken, 6 luiers, en 4 paar flinke vrouwenkousen. Tezamen 124 zelfvervaardigde stukken. Verder ontvingen wij ten geschenke 2 Vrouwenmutsen, 5 flinke geweven hemds- rokken, 2 shawls, een half dozijn kinder zakdoekjes en 2 servetjes. Tezamen nog 42 stuks. Er zijn dus in 1923 ter uitdeeling ge komen 436 stuks, tenen 108 ten vorigen jare. Aan allen, die daartoe financieel of actueel bygedragen hebben onzen harte - lijken dank. Wij hopen ook in dit jaar met dezen arbeid voort te gaan, overtuigd, dat daar mede in eene dringende behoefte onzer min vermogende dorpsgenooten eenigszins kan voorzien worden. Hoogachtend, DORCAS II. Kantongerecht te Heasden. Uitspraak 46 Februari 1923. Art. 424 SrA. H. te W'dam, f 3 of 1 week T.S. TrekhondenwetA. S. te Rijswijk f3 of 2 d. IJkwetE v. d. K. te Almkerk, f2 of 1 d. verb, verkl. RijkswegenreglH. v. d. M. te Alm kerk en C. v. d. D. te Dewerken ieder f3 of 2 d. Pol. verordening W'dam en Art. 426 Sr C. d. W. te W'dam, f5 of 3 d. f 10 of 5 d. Art. 460 Sr.J. B. Hz., G. A. S. bei den te Almkerk en H. K. te Dewerken ieder f2 of 1 d. Art. 453 Sr G, M. B. te Almkerk en A. S. te W'dam ieder f10 of 5 d. A. V. te Dewerken f 5 of 3 d. T. M. B. te W'dam f 15 of 10 d. Rijwiel z. bel P. v. D. te Tiel, L. v. R. te Aalburg, J d. F. te Veen en T. d. K. te Giessen, ieder f 2 of 1 d. Rijwiel z. licht H. B. te Eethen en J. v. H. te Heusden, ieder f 2 of 1 d. A. R. te Genderen en J. V. te Veen, ie der vrijspraak. Overige overtredingen rijwiel z. licht allen f3 of 2 d. PREDIKBEURTEN. 25 Februari (Coll. Diac.Huis) Geref. Kerk, geen opgaaf. Zuid-Beierland. Andel, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put. Aalst, nm. ds. Stipriaan Louisius v. Well Almkerk, vm. 9.30 u. ds. Röth. Geref. Kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Bosch. (Doopsbed.) Geref. Kerk, vm. 9 en nm. 2 u. ds. de Bruin. Geref. Kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. v. d. Sluis. Bruyn van R'dam. 's-Gravenmoernm. 2 u. ds. Anker. Ger. Kerk vm. 9.30 en nm. 2.30 u. ds. de Jonge. Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. de heer Van Stempvoort van Veenendaal. Heesbeennm. 2 u. ds. Ewoldt uit Zuid-Beierland. Geref. Kerk., nm. 2 u. ds. André van Werkendam. NederhemertNz. vm. 10 en Zz. nm. 2 u. ds. Kluin. Geref. Kerk vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. de Bruin. Rijswijk. Geref. Kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. Beumee. Geref. Kerk, vm. 9.30 en nm. 2.30 u. leesdienst. Ger. Gem. vm. 9.30 en nm. 2 u. leesdienst. Ger. kerk A, vm. 10 en nm. 6 u. ds. André. Ger. Gem. vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst Chr. Ger. Kerk, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. Barth. Sart. (Bed. H. A.) In de van ouds bekende Zaak van W. 112 - HEUSDEN, zijn verkrijgbaar alle soorten fijne sigaren en Sigaretten, van de duurste tot d# goedkoopste soorten. Aanbevolen merken: VELASQUES. SENORITAS. CHIC. IDEAL. ROYAL. VUELTA. IMPERATOR. Het Seriemerk KAREL DE STOUTE NESTOR (Vorsten landen Sigaar.) Rookt het merk WEGWIJZERS. Alle soorten fijne sigaretteni een pracht-collectie HOUTEN PIJPEN. Aanbevelend ALS BOVEN, BIJVOEGSEL jNi«wsMa4 Heusdennm. 5 u. ds. Huijgens. Aalburgvm. 9.30 u. ds. Ewoldt uit Drongelen, geen dienst. Doeverenvm. 9.30 u. ds. Huijgens. Dussennm. 2 ds. Röth van Almkerk. Eethennm. 2 u. dr. Tjalma. Denderen, vm. 9.30 u. Rijnenberg. Capellevm. 9.30 en nm. 2 u. ds. de Meeuwen, goen opgaaf. Nieuwendijk, geen opgaaf. Raamsdonk(V.), geen opgaaf. n (D.), Sleeuwijk, nm. 2 u. ds. Benders van Sprang, vm. 9.30 u. ds. Anker van 's Gravenmoer. (Bed. H. A Uitwijkvm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Wit. Veenvm. 9,30 u. dr. Tjalma. Werkendam, vm. 10 en nm. 6 u. ds. Kalkman. Wijk, vm. 9.30 nm, 2 u. ds. Gobius du Waspik, vm. 9.30 u. ds. Jonkers.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 7