Be teestand in Rusland. Het Amerikaansche Reliefbestuur meidt, dat wegens de verbeterde voedingstoestanden in Rusland de voedselverschepingen naar Rusland den 15en Maart zal eindigen. Staatssecretaris Hoover heeft zich over den Russischen graanuitvoer niet willen uitlaten, maar, naar verluidt, heeft hij vergeefsch gepoogd, de Sowjets over te halen om met dien uitvoer op te houden. Niettemin zullen de Amerikanen de kin dervoeding voortzetten, tot dat de fondsen op zijn, d.i. waarschijnlijk dezen herfst. o— De burgeroorlog in Ierland. Wraak der rebellen. Wegens de arrestatie van zeven hunner leiders hebben in den nacht op Zaterdag de rebellen een tiental overheidsgebouwen te Dublin beschoten. Zij slaagden er in een soldaat der Vrijstaters te dooden en er twee te wonden. Men was echter op hun aanvallen voorbereid, en de regeerings- troepen beantwoordden bij elk gebouw het vuur, maar met welk gevolg is onbekend. Onder de aangevallen gebouwen bevonden zich het stadhuis, het telefoonbureau en het gerechtsgebouw. Het vuren jjield op even nadat de dag was aangebroken. Het beste geneesmiddel vhor een trage lever, schele hoofdpijn, is een dosis Foster's Maagpillen. Deze pillen régelen de vloeiing der gal van de lever pilar de ingewanden. Nu en dan een dqifis Foster's Maapillen verzekert goede werking van lever en in gewanden, en is hét beste voorbehoedmiddel tegen een sle^fte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apothekgjS en drogistzaken. BINNENLAND. Een oud vrouwtje beroofd. jte Utrecht zag Zondagnacht omstreeks ,2 uur de weduwe v. L., het schijnsel van een electrische lantaarn op haar slaapkamer. Dadelijk daarna zag zy een man binnen komen, die onmiddellijk op haar bed toe trad en vroeg, waar zij haar geld had geborgen. De man sloeg daarop het vrouwtje met de vuist op het hoofd en het linkeroog. Uit vrees, dat de indringer haar zou vermoorden, stapte zij uit het bed en ging met hem mede naar haar winkeltje in de benedenverdieping. Uit een lade wilde de vrouw den indringer f 10 geven, doch toen de kerel zag, dat er nog meer geld in de lade was, eischte hij dat eveneens. De vrouw gaf hem daarop nog f 14.50 waarop de man, die blijkbaar goed met de situatie op de hoogte was, door de voor deur verdween. Nadat de vrouw bij de politie aangifte had gedaan, werd onmiddellijk ter plaatse een onderzoek ingesteld door den com missaris van politie den heer Wijnmalen en den hoofdinspecteur der recherche, Verschillende voorwerpen werden voor een nader onderzoek in beslag genomen. Vast staat, dat de indringer door overklimming van een schuurtje in de woning is geko men. Het vrouwtje is ter behandeling naar het Ooglijdersgasthuis gebracht. «De Ct.« Er van dour. Op het politie-bureau Stadhouderskade te Amsterdam is door den secretaris van de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbeiders aangifte gedaan, dat een man dier organi satie te Scheemda, die belast was met het uitkeeren van gelden aan werkloozen, f 2000 verduisterd had. In zyn boeken was geknoeid. De man is inmiddels naar het buitenland uitgeweken. »N. v. d. D.t o Vereeniging van genieenten. Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot vereeniging van de gemeenten Genderen, Drongelen en Meeuwen verklaar den eenige leden tegen de voorgestelde vereeniging bezwaar te hebben. Zij achtten de financieele voordeelen zeer gering, de nadeelen daarentegen niet onbelangrijk, In 't bijzonder vestigden deze leden er de aandacht op, dat de gemeente Drongelen belangrijke eigendommen heeft, welker op brengst uiteraard ten bate der burgerij komt, die daardoor aanzienlijk minder aan belasting moet opbrengen. o Niets doen voordeeliger dau werken 2 Iemand te Sneek zoo vertelt het »Nbl. v. Fr.c zou voor een ander een karweitje opknappen en had bovendien nog meer bezigheden. Op zekeren morgen kwam hij mededeelen, de geheele volgende week niet te zullen komen werken. Hij had n.l. aangesloten bij.... de werkloozen en mocht nu natuurlijk niet werken. Ook een motief. o— Salaris tegen wil en daak 1 De beide wethouders van de gemeente Voerendaal (Limburg) hadden den Raad voorgesteld, met het oog op de bezuiniging, hun salarissen te schrappen ze waren ge negen hun ambt gratis waar te nemen. De Raad nam het voorstel aan. Gede puteerde Staten van Limbvrg wilden van de belangeloosheid der wethouders evenwel niats weten en ze deelden mede, dat de wethouderssalarissen wel verminderd moch ten worden, doch niet van de begrooting mochten verdwijnen. Meisje geschaakt Als verdacht van het wegvoeren van een minderjarige, werd te Roermond aan gehouden en ter beschikking der justitie gesteld een gehuwd man aldaar. Het ont voerde 18-jarige meisje, dat voorheen te Roermond in dienstbetrekking was, werd reeds de vorige week te Dalheim (Duitsch- land) opgespoord en naar haar ouders te Venraai teruggebracht. o Een gift ran nr. Zimmerman. Men meldt uit Weenen Mr. Zimmerraau heeft 5 millioen kronen geschonken voor de ontslagen overtollige ambtenaren. De gift was vergezeld van een brief, die in heel Weenen een gevoel van dankbaarheid heeft gewekt. Openbare vergadering van den Raad der gemeente WASPIK, op Donderdag 22 Februari. Voorzitter Burg. Dekkers. Aanwezig alle leden, behalven de heer Ruijtenberg. Na opening door den Voorzitter werden de notulen gelezen en onveranderd goedge keurd. Hierna neemt de Voorzitter het woord en herdenkt in gevoelvolle woorden, het overlijden van den Heer Ant. Verschuren, ambtenaar en gemeenteontvanger. Hij spreekt ongeveer als volgtAlvorens de agenda aan de orde te stellen, wenschte ik in enkel woord tot u te richten. Op betrekkelijk jeudigen leeftijd is van ons heengegaan de Heer Ant. Verschuren, ambtenaar der secretarie en gemeenteont vanger. Hij genoot ons aller hoogachting en symphatie waar het van hem gevraagd werd, vergat hij zichzelf om het leed van anderen te verzachten. Daarbij was hij steeds gereed een ieder hulp en bijstand te verleenen en werkte van den vroegen morgen tot den laten avond. Zijn heen gaan stemt ons tot diepen weemoed. Wanneer wij het leven afmeten niet naar zijn jaren, doch naar zijn werken, dan is zijn leven een voltooid, rijk en welbesteed leven geweest. Het moge zijn familie ten troost zijn, dat hij door iedereen werd geeërd en hooggeacht en dat zijn nage dachtenis in denkbare herinnering zal voort leven. Medegedeeld werd een schrijven van Ged. Staten inhoudende; regeling jaarwedde gem.ontvanger. Ontvangen een schrijven van Ged. Staten betreffende beroep Hoofd. Omslag van den heer N. van Son, aangeslagen voor f623.50, voor een inkomen van f 25000, belastbaar f 24600. Werd voorgesteld door Ged. Staten te brengen op f 107.50, belastbaar f 103 50, te betalen f 253.50 dus te ver minderen met f 369.50. Voor ambtswoningen aan gemeenteambte naren werd tot heden een bedrag vast gesteld. Burgemeester huurt een huis voor f 350. Volgens Ged. Staten bedraagt huurprijs 12 pCt. van jaarwedde is dus f 330. Burgemeester blijft liever f 350 betalen. Ingekomen schrijven van Minister van Financiën die terugvraagt de door de gemeente geïnde pacht van f 5.per jaar in totaal f 33.van een stukje grond, verhuurd aan N. Smeur. Tot teruggave besloten met algemeene stemmen. Ingekomen een Kon. Besluit tot heffen van keurloon. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Door Ged. Staten gevraagd de goed keuring tot opheffing der veemarkt te Capelle. Aangenomen Burgerlijk Armbestuur vraagt goedkeuring van een besluit om een post van f1350 als subsidie voor Armlastige krankzinnigen van de begrooting af te voeren en dit op rekening van de gemeente te stellen. Dit besluit wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. De wijziging in de verordening voor de veemarkt werd eveneens met algemeene stemmen goedgekeurd, zooals dit door Ged. Staten werd voorgesteld. Een verzoek van het bestuur der Hanze* om de subsidie voor de teekenschool met f100 te verhoogen, werd aangehouden tot een volgende vergadering. Reclame J. Gennissen tot vermindering van zijnen aanslag in den Hoofd. Omslag werd terzijds gelegd, als te laat bij den Raad te zijn ingekomen. Vervolgens werd met algemeene stemmen goedgekeurd de machtiging van B. en W. tot het houden van gewone verpachtingen. Tot lid van het Armbestuur werd met algemeene stemmen herbenoemd de heer A. Kamp. Tot lid van de commissie tot wering van Schoolverzuim de heer D. v. d. Rijken. Aan de beurt van aftreden zijn 4 leden der schattingscommissie, n.l. de heeren P. N. Dekkers, J. Kamp, H. Langerwerf en C. TeuDen. Herbenoemd Dekkers en Kamp, terwijl in de plaats van den heer Teunen werd benoemd de heer de Hond en die van den heer Langerwerf de heer Rijken. Vervolgens wordt de borgtocht van den gem.ontvanger vastgesteld op f 6000. Een besluit van 17 Nov. 1922 tot toe kenning van vergoeding voor het plaatsen van woonwagens aan den heer Kanters welke deze niet wenschte te ontvangen, werd ingetrokken. Voor leden van het stembureau te Waspik- boven werden met algemeene stemmen benoemd de heeren P. Pruisen Azn. en A. Kamp Azn. BEKENDMAKING Verkiezing Provinciale Staten. De Voorzitter van het Hoofdstembureau voor de verkiezing van leden der Prov. Staten van Noord-Brabant in den kieskring IV Heusden, maakt bekend, dat op Dinsdag 6 Maart 1923, des namiddags 4| uur ten Stadhuize alhier eene openbare zitting zal gehouden worden om te beslissen over de geldigheid der op heden ingekomen can- didatenlijsten en over de handhaving der daarop voorkomende candidaten. HEUSDEN, 27 Febr. 1923. De Voorzitter voornceuid, H. J. VAN EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Het getal ingeschreven voor de militielichting 1924, bedraagt voor deze gemeente 22. Het concours van de Scherpschutters- vereeniging ïSt. Blasius* alhier, ter her denking van het 80-jarig bestaan der vereeniging, is thans definitief bepaald op Zondag 1 Juli. Verschillende medailles zijn de vereeniging voor dit doel reeds aangeboden, terwijl H. M. de Koningin een zilveren en Z. K. H. Prins Hendrik een bronzen medaille beschikbaar stelde. Aalburg. Naar ons wordt medegedeeld, zal de Manden- en Rietmeubelenfabriek van de firma W. Bouman Co. alhier worden verplaatst naar een dorp gelegen aan het spoor. Almkerk. J.l. Vrijdag vierde de heer C. v. Dijk en echtgen. onder vele blijken van belangstelling, hun 40-jarige echtvereen. des 's avonds bracht het fanfarecorps «Nooit Gedachte alhier, de Jubilarissen een serenade 't welk de feestvreugde verhoogde. Andel. Zaterdag had hier de aange kondigde uitvoering der Gem. Chr. Zang- vereeniging »Heb dan de Waarheid en de Vrede lief,plaats, welke in alle opzichten als geslaagd mag worden beschouwd. De verschillende zangnummers werden goed gezongen in de ter afwisseling gegeven voordrachten vielen zeer in den smaak, vooral de Kerstnacht, wat velen de tranen in de oogen bracht. Door de muziek vereeniging Andels Fanfare,* zal worden deelgenomen aan het te Giesseudam te houden concours op 2e Pinksterdag. Beneden Langstraat. Nu de hooi- prijzen dalende zijn, komt er meer genegen heid om te verkoopen en wordt er zoodoende nog al afgeleverd. Men besteedt voor het goede handelshooi nog tot f 38.per 500 K.G. Capelle. J.l. Vrijdagavond werd door den heer Klaas de Vries uit Amsterdam, in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier, een lezing gehouden. Deze ver gadering werd geopend door den heer E. Colet, die het talrijk opgekomen publiek, alsmede den spreker hartelijk welkom heette, waarna hij het woord gaf aan den geachten inleider ter behandeling van zijn onderwerp Welke school moeten de ouders voor hun kinderen kiezen Op kalme en bevatte lijke wyze hield Spr. een beschouwing over den toestand op onderwijsgebied onder de tegenwoordige wet en zonder ook maar iets ten nadeele van het bijzonder onderwijs te zeggen, hield hij een krachtig pleidooi voor de openbare school, omdat zij de school is, die toegankelijk is voor iedereen, dus de school, waar geen scheiding ge maakt wordt en waar de grondslag gelegd wordt voor elke geloofsbelijdenis. Aan de hand van enkele leeslesjes uit leesboekjes, die speciaal op de openbare school gebezigd worden, toonde hij aan, dat in die school wel degelijk over Gods Woord gesproken wordt. Onder ademlooze stilte werd deze interressante lezing aangehoord en dat het gehoorde indruk gemaakt had op de aan wezigen, bewees het luid applaus, dat den referent na het uitspreken zijner rede ten deel viel. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de heeren P. Verhagen, burgemeester van Woudrichem, Adr. Ros, Voorzitter der Christelijk Historische Kies* vereeniging alhier en J. H. Spierings, Voorzitter der A.-R. Kiesvereeniging te dezer plaatse. De drie debaters, die be gonnen met er op te wyzen, dat ze alle drie oud-leerlingen der openbare school waren en over het onderwijs, dat ze op die school genoten hadden, niets dan goeds wisten te vertellen, braken een lans voor het bijzonder onderwijs, zonder daarbij te wijzen op de beweegredenen, die zij hadden tot oprichting eener bijzondere school. Alvorens de spr. met zijn repliek begon, werd nog even het woord gevoerd door de heeren W. B. Rijken en W. G. Treffers, waarna de inleider het gesprokene door de drie debaters op afdoende wijze weer legde. Hierna werd deze zeer goed geslaagde vergadering, die op initiatief van het Voor- loopig Comité voor Volksonderwijs alhier was uitgeschreven, met een woord van dank door den heer E. Colet gesloten, waarna besloten werd een afdeeling van Volksonderwijs op te richten, waartoe zich staande de vergadering een 70 aanwezigen leden opgaven. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer A. de Jong, is tot bestuurslid van de Gemengde Zangvereen. ï't Rozeknopje« alhier gekozen de heer E. Colet, die zijn benoeming heeft aange nomen. Dassen. Naar wij vernemen, hoopt op 1 Maart a.s. n.m. 6.30 uur de Bonds- ring «Heusden en Altena« in de Ned. Herv. Kerk alhier een vergadering te houden. Op 1 Maart a.s., 's avonds 6 uur hoopt Ds. Zuidersma van 's Gravendeel, in de Chr. Geref. Kerk alhier, biduur voor 't gewas te houden. Naar wij vernemen, bestaan thans hier weer plannen tot het oprichten van een Gem. Zangvereeniging. Drongelen. Op uitnoodiging van de Plaatselijke afdeeling der Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw werd Donder dagavond alhier door den heer H. E. Hui- zinga, Rijkslandbouwleeraac te Breda, een lezing gehouden over «verbetering van zaaizaad en pootgoed« Aan de hand van verschillende voorbeelden wist spreker het groote nut duidelijk te maken van de keu ring der gewassen te velde. De vergadering, die niettegenstaande het minder geschikte uur (4 uur nam.) goed was bezocht, volgde met vele aan dacht deze leerrijke les. Eethen en Drongelen. Tot Predi kant der Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen ds. D. van Lutterveld te Blauw- Kapel. 's Gravenmoer. Aan de dames J. S. Blom, T. v. Dongen en A. M. Rutters, die met goed gevolg een bakercursus bij woonden, is een diploma uitgereikt. Herpt. Tot Hoofd der openbare lagere school alhier is benoemd de heer J. B. Straver, thans onderwijzer aan de M.U.L.O.- school te Geldermalsen. Door haar bestuur is gekozen tot voorzitter van de afdeeling Herpt c.a. van den N. C. B. de heer C. J. van Greven- broek. Dinsdagavond is door den heer van Roosmalen vanwege den N. C. B. voor de leden der R. K. Vereeniging van den Jon genboerenstand en de leden der afdeeling een cursus geopend in fruitteelt. Woens dagmiddag had een spuitdemonstratie plaats en des avonds werden de theoretische lessen hervat, welke 24 Maart vervolgd zullen worden. Meenwen. Tot tijdelyk gemeente veldwachter alhier is benoemd W. v. d. Pol, veldwachter te Drongelen. Tot lid van het Burgerlijk Armbe stuur te Babiloniënbroek en Hill is benoemd de heer Adr. v. d. Beek Mzn. De levering en plaatsing van het nieuwe torenuurwerk te Babiloniënbroek is opgedragen aan de firma Eijsbouts te Asten. Inplaats van één wijzerbord op het dak der kerk, zullen thans twee wijzer- borden worden aangebracht aan den toren zelf. Geleverd wordt een achtdaags uur werk met heel en hal ven slag. Nederheznert. Voor de Vrije Geref. gemeente hoopt Vrijdag 2 Maart, des mid dags te 2 uur, in de schuur van den heer Van der Vliet op te treden ds. R. Kok te Aagtekerke. Raamsdonksveer. Woensdagavond houdt de C.N.W. Bond haar 20ste jaar feest. Het Programma belooft zeer veel. Marktbericht Tarwe f 11 Haver f9.75; Rogge f 10. Boonen wel aanvoer, doch geen handel. Hooi f40 en Stroo f18. Uit het jaarverslag van de Afdeeling van het «Groene Kruisc blijkt dat deze vereeniging 411 leden telt, met een contributie van f 1302.50. De uitgaven overtroffen de inkomsten met ongeveer f 400. Voor ruim f350 werd aan verplegingsartikelen betaald. Het aftredend lid dhr. J. Ruijtenberg werd met algemeene stemmen herkozen. In de oude bakkerij van dhr. S. brak des nachts brand uit. Het gelukte den nachtwaker, met den inmiddels gewekte eigenaar, den brand te blusschen. Sprang. J.l. Zaterdagmorgen had de heer V., aan den gevaarlijken bocht, het ongeluk dat zijn paard uitgleed, waardoor het tegen den grond viel en een burry van het rijtuig brak. Door den smid Brouwer werd deze onmiddelijk zoodanig hersteld, dat genoemde zijn reis kon ver volgen. Wonder boven wonder kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. J.l. Zondag speelde onze voetbalclub S.V.V. II tegen Brabantia II uit Waspik. Brabantia won met 31. Naar wij vernemen hoopt Donderdag avond 15 Maart e.k. voor de C. H Kies- vereen, op te treden, Ds. Voorsteeg van Katwijk. Tot bestuursleden van de Hulpkas, verbonden aan de Afd. Patr. alhier, zijn benoemd M. Genuït en H. Spiering, die deze benoeming hebben aangenomen. Wondrichem. In café van Gooi hield Donderdagavond de landbouwvereeniging «Samenwerking* hare jaarvergadering. De vergadering die druk bezocht was, werd geopend door den heer A. Vink Lzn. voor zitter. De Secretaris de heer C. Vink Wz. las daarna de notulen welke onveranderd werden goedgekeurd. Ook het jaarverslag door hem voorgelezen, mocht de goed keuring der vergadering weg dragen. We willen er aan ontleenen dat de omzet be droeg f5765,91 (vorig jaar f 10567,79), de inkomsten waren f 142,41, de uitgaven f118.748, batig saldo aldus f 23.66|. De rekening door een paar leden nage zien, werd in orde bevonden en daarvoor geteekend. De Secretaris deelde aan de vergadering mede, dat overeenkomstig een besluit der vorige ledenvergadering, een schrijven was verzonden aan Ged. Staten met verzoek vernietiging Raadsbesluit tot afschaffing nachtwacht in wijk B. Een desbetreffend antwoord dienaangaande ingekomen, ver melden dat zij, na ingewonnen advies bij den Raad, geen termen konden vinden, dit besluit te vernietigen. Verschillende leden konden zich moeilijk met dit ant woord vereenigen, vooral ook om de reden, dat door Ged. Staten alleen bij den Raad advies was ingewonnen. De heeren C. H. Schaap, B. C. van Andel en T. Biesheuvel werden benoemd tot leden eener commissie voor beantwoor ding der door de N. B. M. van Landbouw gestelde vragen betreffende afwatering, gebruik van aardappelen als veevoeder, en over melkerij. Een voorstel van den Voorzitter behel zende vaststelling salaris van den Secr. Penningm. werd, omdat dit niet op de agenda voorkwam, aangehouden tot een volgende vergadering. Nu echter toch over deze functie gespro ken werd, klaagde een der Bestuursleden er over, dat de Secretaris niet steeds de werkzaamheden voor de vereeniging op tijd had verricht. Ook bleek dat ten onrechte een paar Bestuursleden voor periodieke aftreding op de agenda voorkwamen. Toen dit alles bekend werd, ging het er in de vergadering nogal rumoerig toe, zoodat de Voorzitter voortdurend moest hameren. Om echter tot een vredig einde te komen, stelde een der leden voor, ook de verkiezing tot een volgende vergadering aan te houden. Er werd nog menig harde noot gekraakt, alvorens men hiertoe over ging, maar eindelijk moest men wegens de slordige agenda, wel in dien geest be sluiten. Daarna hield de heer F. C. Huizer een lezing over kalibemesting. Op leerzame wijze besprak hij de nieuwe inzichten der moderne bemestingsleer, er vooral op wijzen de dat naast een matige stalmestbemesting het gebruik van kunstmest zeer aan te bevelen was. Ook wees hij er op, dat in stalmest en stalmest een groot verschil bestaat.. Ie. door doelmatige, 2e. door de wyze van voederen, 3e. door het strooisel. Deze drie factoren spreken stellig een woordje mee in de waarde van de mest, zoodat men hiermede steeds rekening dient te houden. Nadat door de leden inlichtingen gevraagd waren, aangaande de te gebruiken A

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2