Und van altena Bij Uil nr. ftenoort een npegsel. Wijziging der Huurwetten, De Schipbreukelingen her Zuidzee. Raamsdonksveer. S.D. ÜI1YZEM Co's Bank. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No4273, Vrijdag 2 Maart 1923, FEUILLETON. SPAARBANK. Reparatie-Inrichting. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De Huurcommissiewet en de Huurop- zeggingswet, achtereenvolgens van 1917 en 1918, zijn als noodwetten te beschouwen, d.w.z. wetten in het leven geroepen door den drang der omstandigheden met de bedoeling om ze zoolang te laten gelden, tot dat de omstandigheden, waaraan ze haar ontstaan danken, hebben opgehouden te bestaan. Nu heeft de regeering onlangs overwogen of het oogenblik tot intrekking der huurwetten thans al dan niet gekomen was en is toen tot de overtnigirg gekomen dat intrekking niet in het algemeen belang zou zijn doch dat eene wijziging noodig was, die mede dienstig kon zijn om de intrekking te zijner tijd te vergemakkelijken. Terwijl wij dit artikel schrijven is men in de Tweede Kamer druk bezig met de be handeling der door de regeering voorge stelde veranderingen en die behandeling is reeds zoover gevorderd dat aangenomen mag worden dat de veranderingen, die wij gaan bespreken en als de belangrijkste beschouwd kunnen worden, in de huur wetten zullen worden aangebracht Tot dusverre kan de huurcommissie ver hoogingen toestaan, als regel tot 50 pCt. boven den normalen huurprijs van 1916 en tot 37 Va pCt. boven dien van 1918, Thans wordt voorgesteld den verhuurder vrij te laten, zonder tusschenkomst der huurcommissie, met den huurder overeen te komen een huurprijs, die niet te boven gaat den geldenden huurprijs van 1916 met 50 pCt. en dien van 1918 met 3772 pCt. Op dit oogenblik is de verhuurder vrij tot 20 pCt. boven 1916 en 10 pCt. boven 1918. Oogenschijnlijk beteekent de verhooging van 20 pCt. tot 50 pCt. en van 10 pCt. tot 37V2 pCt. meer dan zij in werkelijk heid is. Immers zijn tal van huren sedert de totstandkoming in 1921 eener wijziging in de huurwetten door de huurcommissies reeds verhoogd met een percentage dat gemiddeld aanzienlijk hooger is dan de voormelde 20 pCt. en 10 pCt, en hier en daar is zelfs een percentage van 50 reeds bereikt. Nu is het de bedoeling der voorgestelde wijziging om zoo spoedig mogelijk eene ontmoeting te doen plaats hebben tusschen den loonenden huurprijs en den volgens het voorstel verhoogden huurprijs. En hoe meer de bouwkosten dalen, des te eerder heeft de ontmoeting plaats. Is de ont moeting er, dan is het oogenblik gekomen om de huurwetten in te trekken en vol ledige vrijheid van huur te herstellen. 6) Het geval had op de bemanning een diepen indruk gemaakt. Alleen Julius Brown bleef volmaakt kalm en onverschil lig. Hij zat, met groote kaarten vóór zich, in zijn kajuit. Van tijd tot tijd speelde hem een glimlach om de lippen. «Het is zaak,« mompelde hij half hoor- baar, «dokter Arling te vriend te houden, de man heeft op de bemanning een grooten invloed, grooter invloed dan ik. Het blijft een waagstuk. Dat zal ik niet erkennen. Maar de prijs is te aanlokkelijk, om daar voor geen waagstuk te ondernemen.* Hij sloeg den atlas dicht en, met de handen onder het hoofd, gaf hij zijn ge dachten den vrijen loop. Wie hem nauwkeurig had gadegeslagen zou spoedig tot de overtuiging komen, dat Brown trots alle moeite, die hij in het werk stelde, om kalm te blijven langzamer hand onrustig begon te worden. Het geval van i den matroos beviel hem maar eenigszins De Seabird was er ditmaal genadig afge komen, maar wie gaf hem de zekerheid, dat het doorgestane gevaar het laatste zou wezen. Hij stond op, sloot de kajuit en Met het denkbeeld der regeering kunnen wij ons geheel vereenigen en wij begrijpen zeer goed dat zij het oogen olik om de huurwetten geheel op zij te zetten, zooals sommige kamerleden wenschen, thans nog niet gekomen acht. Immers werden de huurwetten nu aan den kant gezet, dan zou daardoor het be ginsel der geleidelijkheid worden prijs gegeven en zou een plotseling ongemotiveerde groote huurverhooging niet zelden voorkomen. Het regeringsvoorstel effent zeer juist den weg tot algeheele intrekking der wetten op het oogenblik, waarop zulks wenschelijk is en het opent bovendien nog de moge lijkheid tot buiten werkingstelling der huur wetten ten aanzien van bepaaldelijk aan te wijzen gemeenten. Nu naar liquidatie der huurwetten moet worden gestreefd, is het niet wenschelijk dat nieuwe huurcommissie's worden inge steld zonder medewerking van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid aldus de regeering. Tot nu toe kan in iedere gemeente, waarin naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders of van Gede puteerde Staten daartoe aanleiding is, door Burgemeester en Wethouders eene huur commissie worden ingesteld. In den ver volge zal dus de Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid toestemming moeten geven om eene huurcommissie in eene gemeente in te stellen en is zulks niet meer overgelaten aan de vrije keuze van Burgemeester en Wethouders of van Gede puteerde Staten. Den laatsten tijd zijn verschillende ge meenten reeds overgegaan tot opheffing van huurcommissies o.a. Heusden en van onoverkomelijke moeilijkheden is daarbij niet gebleken. Nu door het in het wijzigings voorstel gekozen vrije percentage de be moeiingen der huurcommissie nog voor een groot deel worden beperkt, zal de opheffing van huurcommissiën in de toekomst nog minder bezwaarlijk zijn. In den vervolge zal in eene gemeente, waarvoor geen huurcommissie is ingesteld, de kantonrechter in de plaats van de huur commissie treden. Deze zal dus be slissen in aangelegenheden, waarover hij thans slechts in hooger beroep heeft te oordeelen. Door sommige kamerleden werd de vraag gesteld of de taak, welke hier aan den kantonrechter wordt opgelegd, wel in overeenstemming is met de plaats, die hij overigens inneemt. O.i. hangt de beantwoording dezer vraag af van het karakter hetwelk men aan het ambt van kantonrechter toekent. Ziet men in den kantonrechter enkel en alleen den rechtsprekenden ambte naar dan behooren bemoeienissen met de huurwetten bij hem niet thuis, maar be schouwt men hem als den Vrederechter, die in gevallen buiten zijne burgerlijke- en straf- ging naar boven. De eerste stuurman had de wacht. Brown beklom de brug, van waar hij op den Oceaan een prachtig gezicht had. «Is er iets bizonders geweest Johnson« vroeg hij een licht rookwolkje uitblazend. «Een komeet kapitein.* «Anders niet.* «Neen kapitein. «Zoo, nog niets verdachts dus opge merkt.* «Neen, gelukkig niet.« «Hoe is het met Glaston «Dat zou ik u niet kunnen zeggen.* «Dokter Arling is een prul. Welke ge neesheer kan niet onmiddellijk het vergif aan zijne werking herkennen. We weten toch allen, dat de bewoners der Oost- Indische eilanden hun pijlgift bereiden uit het «oepas-antar*, het melksap van den oepasboom.* «De vraag is echter* merkte Johnson op «of het vergif, waarmede de pijl was bestreken, plantaardig vergif was en wel het vergif, dat u noemt.* »We zullen zien, vraag of hij even hier komt, dan zult je het zien.* «Johnson ging naar de dokterskajuit en klopte aan. Hij ontving geen antwoord. De deur was op slot. Hij klopte twee of driemaal, doch tevergeefs. Johnson ging heen, doch bij de trap kwam hij den ge leerde tegen, die hem bijkans tegen het lijf was geloopen. «Moet je mij hebben Johnson rechtspraak, ook wel doelmatigheidsmotieven mag laten gelden en dat behoort hij naar onze meening te zijn, dan is hij de aan gewezen autoriteit om zich met huuraan- gelegenheden in te laten. Immers zal de oplossing van vele huurquaestie's gelegen zijn in een toegeven van beide partijen, waartoe de kantonrechter als vrederechter zijn medewerking zal hebben te verleenen en waarbij zoowel de doelmatigheid als de rechtmatigheid in het oog moeten worden gehouden. Gestort Kapitaal f 55.000 000, Reservefonds - 41.500.000, f 96 500.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie vau vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakvr(je Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. BUITENLANDSCH OVERZICHT Het optreden der Franschen te Bochum en de daaruit gevolgde incidenten, heeft er niet toe bijgedragen om de sympathie van Poincaré's politiek in het buitenland te versterken. De «Daily Telegraphberoept zich op de onpartijdige getuigenis van gezagheb bende personen en deelt mede, dat de be- «De kapitein wenscht u te spreken. «Waarvoor »Dat kan ik u niet zeggen.* «Ik kan op het oogenblik niet komen. Ik kan den stervenden kerel toch niet aan zijn lot overlaten.* Even later bevond Julius Brown zich in de kajuit van Glaston, waar ook Arling bezig was, eenige morphine inspuitingen op het lichaam te verrichten, teneinde den lijder het laatste lijden te verzachten. De zware wondkoortsen teisterden het lichaam allerschrikkelijkst. Benauwde aan vallen en schuddingen wisselden elkander af, terwijl een paar uur geleden een totale verlamming was ingetreden. Er heerschte een doodsche stilte in het vertrek. Brown naderde den dokter. «Vreeselijke uitwerking van het oepas* vergif* fluisterde hij. «De dokter schudde ontkennend. «Wat was het dan?* De dokter trok de schouders op. «Als ik u bidden mag kapitein, verlaat dit vertrek Glaston opende de oogen, die met een dof waas waren overtrokken. Toen volgde een zware zucht de laatste ademtocht. Dr. Arling keerde zich om «kapitein, dat is het eerste slachtoffer van uw boosaardige vermetelheid 1* Brown zweeg en ging heen. V. Eenige dagen na het bovenstaand kreeg doelde incidenten de vernieling van het gebouw der Kamer van Koophandel en het neerschieten van enkele burgers voor het eerst sedert de Franschen het Ruhr- gebied binnenrukten, kritiek uitgelokt heb ben in hooge politieke kringen te Londen. De incidenten maken geen officieel© stappen of het uitspreken van een meening noodig, maar de mogelyke gevolgen zijn van dien aard, dat de ongerustheid der Engelsche regeering is toegenomen. En de Italiaansche «Gazetta del Popoio* verneemt van haar correspondent te Londen, dat de ontstemming der Engelschen steeds toeneemt, terwijl men er meer en meer van overtuigd wordt, dat de Rubr-actie mislukken zal. Er zijn twee factoren, zegt de Londen- sche correspondent van de «Chica^oTribune*, die ten aanzien van de Britsche Fransche verhouding bezorgdheid wekken in Britsche regeeringskringei), waar men er steeds op uit is geweest, alles te vermijden wat ook maar zou gelijken op een minder goede of hartelijke verhouding. De eene factor is de beschuldiging, die op het Engelsche publiek een onaangenamer) indruk heeft gemaakt, dat de Franschen te Bochum noodeloos ruw waren opgetreden, door in het stadhuis vernielingen te plegen. Ofschoon dit bericht van Fransche zijde is tegengesproken, heeft die tegenspraak den onaangenamer) indruk van het eerste bericht niet kunnen wegnemen. Dan is er nog een omstandigheid die de verhouding tusschen Engeland en Frank rijk in gevaar brengt, het wekt in Engeland n.l. ongerustheid, dat Frankrijk naar 't schijnt bezig is toenadering tot Rusland te zoeken. Men heeft te Londen bericht ontvangen, dat de Sovjet-regeering bereid zou zijn Ruslands schuld aan Frankrijk te erkennen, en alle mogelijke beloften te doen, als het maar staatkundig en politiek werd erkend, waardoor het in het Oosten de vrije hand zou krijgen. De Bolsjewiki hopen ook dat Frankrijks bescherming van Polen zou ophouden, wanneer Frankrijk daarvoor in de plaats een verbond met Rusland zou sluiten, hetgeen veel voordeeliger zou zijn. Het is de laatste dagen in de Vrijstaat weer flink rumoerig geweest, doch daar staat tegenover, dat ook weer verscheidene belhamels gearresteerd zijn. Geregelde Iersche troepen, die met 8 gevangenen terugkeerden naar Westport, men de Salomons-eilanden in het gezicht. De Seabird bevond zich nu ongeveer in het midden van de gevaarlijke doorvaart tusschen dezen Archipel en de Louisiaden. Van het Noord-Westen naar het Zuid- Oosten, evenwijdig aan elkaar loopend, zijn de beide eilandengroepen van vulkanischen en bergachtigen aard, terwjjl er de weel derigste plantengroei heerscht. Halmen, broodboomen, suikerriet, schildpad, hars, gevogelte en ontelbare specerijsoorten zijn de voornaamste producten dezer beide Ar chipels, waarvan de Salomons-eilanden in 1567 door den Spanjaard Mendana en de Louisiaden in 1708 door Bouganville ont- dekt zijn. De grond is vruchtbaar, mild besproeid en met dichte wouden bezet. Het dierenrijk wordt vertegenwoordigd door wilde zwijnen, honden, vampyrs, tal van vogels en slangen. «Deze streken zijn betooverend schoon, sprak de dokter die met een kijker gewa pend het land bezichtigde «het is jammer, dat de woestheid der bewoners den reizi gers belet deze Archipels nauwkeurig te onderzoeken.* «Zoude al die eilanden bewoond zijn* vroeg de eerste stuurman, tot wien de dokter had gesproken. «Dat zou ik wel denken In het alge meen hangt de bewoonbaarheid van een eiland af, ten zeerste van zijn natuurljjke gesteldheid en ten tweede van den rijkdom aan planten of dieren, dien men er vindt.* «Ik houd het er voor* hernam de stuur- in het graafschap Mayo werden tusschen Shraghmore en Furness door een groote bende opstandelingen overvallen. Er werd verscheidene uren gevochten en de leider der Vrijstaten, kapiteia Tober werd gewond, evenals een luitenant. Herhaaldelijk gaven de rebellen hun tegenstanders den raad zich over te geven, doch die bleven daar doof voor en wisten zich, al vechtend met hun gevangenen een weg naar huis te banen. Van de opstandelingen werden er twee gevangen genomen, één gewond en later nog 12 gearresteerd. Bij Blessingtori, ln het graafschap Wick- low, heeft men door mijnen drie bruggen in de lucht laten vliegen, waardoor ook de waterleidingsbuis naar Blessington werd vernield. Twee spoorweg-stations, Kils- heelan (Tipperary en Carrigtohill (Cork) zijn door brandstichters vernield. In Liverpool heeft de politie een onder zoek ingesteld naar het zenden van wapens en munitie van de Mersey naar Iersche havens. Zaterdag werd ergens in Horfield-street huiszoeking gedaan, waarbij 5 revolvers, 500 patronen en verscheidene langs elec- trischen weg tot ontploffing te brengen mijnen werden ontdekt. De eenige be- bewoner van het huis weigerde alle inlich tingen en wilde zelfs zijn naam niet zeggen. Ook de Ieren in Amerika steunen nog maar al te dikwijls de onverzoenlijke» thuis. De politie te New York heeft juist Zondag weer in een huis bij de dokken voor Oceaan- stoomers 175 kisten met wapens en munitie gevonden, waarin 200 legergeweren, 25 mitrailleuses en 2 ton munitie. De huis bewaarder en een bestuurder van een vracht auto, beiden Ieren, werden gearresteerd. Het Amerikaansche departement van Jus titie is overtuigd, dat de voorraden voor de republikeinsche troepen waren bestemd. BINNENLAND. Het gevaar der electriciteit. Te Woudenberg zag de landbouwer S. licht branden in den koestal. Bij een electr. man «dat de vischrijkdom er ook zeer veel toe zal bijdragen. Toen de walvisch, om een voorbeeld aan te nemen, zich nog in de streken van Spitsbergen bevond, vormde er zich eene Hollandsche kolonie, die na het verdwijnen van dit dier uit die ooiden, opgeheven is, zoodat die groep thans on bewoond is.« «De lage eilanden zijn daarentegen voof het grootste gedeelte onbewoond, omdat er in de planten- en dierenwereld groote ar moede heerscht. Maar de ontzettende hoe veelheden graan, die men er vindt, ver goeden weer ruimschoots wat de Natuur te weinig heeft gegeven.* «Wel jongelui* klonk het uit den mond van den kapitein, die buiten was genaderd «komen wij er niet goed door Prachtige luchtHet is maar goed, dat ik heb door gezet nietwaar Wat zegt u van het weer dokter «Och, doet u mij een plezier kapitein* viel de stuurman den gezagvoerder in de rede «en kijk eens in die richting« «Wat zie je dan «Och, zie er eens door als u wilt Brown zette den kijker voor de oogen, «Ja, als mijn oogen goed zijn, dat stel ik op den voorgrond, zie ik een paar palen aan het strand «En ik* liet de dokter er op volgen «ik zie menschelijke gestalten «Dat zou ik ook haast denken* gaf de stuurman ten antwoord, MEUWSBLAD vior list Liif van HeusdsienAltsiajeLanostraat en de fioiielerwaaril Wordt vervólgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1