HOOFDPIJN Vragen op rechtskundig gebied. lamp vond hij het lijk van den 46-jarigen knecht, die blijkbaar in aanraking was gekomen met den draad en den electr. stroom door het lichaam had gekregen. Vreemde eieren. Bij C. S. te Bussum, leggen de kippen vreemde eieren, n.l. met groenen dooier. Waarschijnlijk ligt dit aan zeer eenzijdige voeding. Zoo is het een feit, dat kippen met beukenootjes gevoed, eieren leggen met bijna zwarten dooier. open wonden, bloedvinnen, negenoo- gen, steenpuisten, dauw-, baard- en ringworm, open beenen, winterhanden en wintervoeten, brand- en snijwonden, zwerende borsten, fijt, likdoorns en wratten, oude- en verwaarloosde won den, worden na 't gebruik van de Oprechte Winsnmer Zalf in en kele dagen radicaal en pijnloos ge nezen. Duizenden attesten werden ons toegezonden, welke hunne dank over het gebruik der Winsnmer Zalf melden. Prijs per bus f 0.75 en f 1,35. Hoe grooter bus hoe voordeeliger in 't gebruik. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden J. N, W. Brugman coiffeur, Aalburg Antonia Bouman, Veen Wed. Jan Vos Bzn., Andel J. G. Schouten, Gorinchem Hoogstr. Firma Schoon Co. Apothekers. Gen.-Agent J. e. DE VRIES, Winsum (er.) PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Op Maandag 12 Maart a.s. hoopt de Christ. Jongelingsvereen, »Eben Haëzer® alhier, hare gewone Jaarvergade ring te houden, des avonds 7 uur in de Bewaarschool. Als spreker hoopt op te treden den WelEerw. Heer Ds. H. Bogers te Zoelen. Ter afwisseling zullen eenige stukjes muziek en voordrachten gegeven worden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Februari inge legd f 15503.61, terugbetaald f 16489.44. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9266. Op den 2en Paaschdag zal door de Damestooneelvereeniging uit Elshout eene uitvoering worden gegeven in het Patro naatsgebouw alhier. Aalbnrg en Heesbeen. Woensdag 7 Maart hoopt Ds. 't Sant uit Delft alhier een biduur voor 't gewas te houden, en wei des namiddags om twee uur te Hees been en des avonds om zes uur te Aalburg. Almkerk. Dezer dagen vierde de Knapenvereenigirig »Obadja« alhier, in de Geref. Kerk haar jaarfeest, prachtige en boeiende onderwerpen en samenspraken werden ten gehoore gebracht. De Voorzitter G. de Jong, welke deze vergadering leide, bleek wel in goede handen te zijn ook werd bijzonder goed voor den inwendige mensch gezorgd, hoogst voldaan keerde dan alle huiswaarts. De heer V. kwam zoodanig te vallen, doordat de voorvork van zijn fiets brak, dat hij zich ernstig aan zijn hoofd bezeerde en naoest zijn weg te voet verder afleggen. In de j.l. Raadsvergadering werd tot lid van het Burgerlijk Ambestuur, herkozen de heer W. Noorloos Czn. - Dassen. J.l. Maandagmiddag ondervond de auto-omnibus van de N.V. »ALAD« vertraging, doordat er een defect aan den motor was ontstaan. Telegrafisch werd er een andere wagen besteld, die de rei zigers verder bracht. Dezer dagen geraakte het zoontje van den heer C. alhier, te water. Ge lukkig wisten toegeschoten hulp het kind van een wissen dood te redden. Naar wij vernemen, hoopt het fanfarecorps »Wilhelminat alhier, deel te nemen aan het groot nationaal concours te Breda, hetwelk gehouden wordt op 1 Juli a.s. Donderdagavond 1 Maart vergaderde de ring aHeusden en Altenas der jonge- lingsvereenigingen in de Ned. Herv. Kerk alhier. De afd. Well en Nederhemert kwamen ieder met een autobus hierheen. Ruim 90 jongelingen waren aanwezig. Ds. Kluin, uit Nederhemert, leidde, als Voorzitter, de vergadering. De afd. Dussen leverde de Bijbelinleiding over Hand. 2 25-39. Vervolgens nog een voordracht door de afd. Heusden en een opstel door de afd. Well. Ieder toen aanwezige kan met genoeg doening op deze welgeslaagde vergadering terug zien. 's Gravenmoer. Maandagavond gaf het fanfarecorps ïEuterpec in de zaal van den heer M. J. de Geus wederom eene uitvoering, die uitnemend slaagde. De op komst was daarbij flink en tot middernacht was men zeer genoegelijk bijeen. Genderen. In een vergadering van de Landbouwvereeniging ^Eendracht® afd. Genderen van de N.-Br. Mij. v. Landbouw trad deze week voor een goed gevulde zaal, als spreker op de heer Ariëns, Rijks- veeteelt-consalent voor Noordbrabant, met als onderwerp Vee voeding, c ^pr. gaf een duidelijk overzicht omtrent de veevoeding in 't algemeen en zette eerst uiteen de bestanddeelen waaruit de ver schillende veevoeders bestaan en kwam hierin voornamelijk neer op de eiwit achtige, de vetachtige, de zetmeelachtige stoffen en de zouten en vestigde er vooral de aandacht op, dat de amidezuren die in de verschillende eiwitvoeders voorkomen in hoeveelheid verschillen, zoodat de practi- sche resultaten bij de veevoedering met de verschillende eiwitrijke voeders zooveel kun nen uiteenloopen. Verder lichtte Spr. toe welke functiën de bovengenoemde stoffen voorkomende in de diverse voederartikelen, bij de dieren, in meerdere of mindere mate als bij vr?uchtzettinge, melkgift, opfok en groei, vetaarizetting en werkkracht, vervullen. Ook maakte spr. opmerkzaam op eenige feiten van de meer nieuwere voedingsleer en wees hij wel voornamelijk hierbij op de A- B- en C vitaminen (edelstoffen) die in meer of mindere mate in de veevoeders voorkomen, en welke groote rol deze spelen, bij de verschillende functie's die de dieren hebben te vervullen. Ten slotte wekte spr. nog tot mede werking in het door de N.-Br. Mij. van Landbouw opgerichte Veevoeder-bureau, welks slagen voornamelijk zal afhangen van de medewerking van de leden der Afdeelingen, om getrouw de wijze van voe deren en de resultaten hiervan na te gaan en aan de plaatselijke Gommissie's mede te deelen, om alzoo meer practische ge gevens te verzamelen, waaruit het Vee voeder-bureau dan een Centraal rapport kan vaststellen. Na het beëindigen van spr.'s rede werd nog geruimen tijd op aangename wijze door de vergadering met hem van ge dachten gewisseld omtrent de meer practische veevoeding waarbij verschillende voorvallen door spr. werden opgelost, waarna eindelijk bij sluiting der vergadering de aanwezigen voldaan over dezen leerrijken avond huis waarts keerden. Raamsdonksveer. Voor een volle kerk trad Dinsdagavond op uitnoodiging van den C.N.W. Bond alhier voor de Herv. Gemeente op de Z.Eerw. heer Ds. Meischke, vroeger predikant van Raamsdonk, die naar aanleiding van de Schriftwoorden Strijd den goeden strijd des geloofs« een gedach tenisrede hield in verband met het twintig jarig bestaan van dien Bond. De heer B. J. Wuijten mocht Don derdag herdenken hoe hij voor 25 jaar in dienst trad op de Papierfabriek ï>De Maas- monde. De Chr. Hist. Kiesvereeo. houdt Zaterdag haar Jaarvergadering, waar o.m. 2 bestuursleden moeten worden gekozen, ter wijl zeer waarschijnlijk door uittreding van het Bestuur nog 2 nieuwe leden zullen ge kozen worden. De collecte onder de schoolkinderen der Ned. Herv. school op't Veer gehouden voor de Restauratie van 't koor in de nieuwe kerk te Delft bracht f 46,92 op. Onder zeer veel belangstelling werd het jaarfeest der C.N.W. Bond Woensdag avond gevierd. Ongeveer 170 personen waren aanwezig. Een kort maar kernach tig openingswoord van den voorzitter, den heer Calliber, een feestrede van den heer Broer, vrijgestelde, van Enschede, muziek ®n zang, voordrachten, samenspraken en verschillende versterkingen wisselden fikaar af. Het was reeds na hat middernachte lijk uur eer allen zeer voldaan huiswaarts keerden. Sprang;. Gedurende de maand Februari werd aan het hulppostkantoor alhier, op 's Rijkspostspaarbank belegd f 3192,32 en terugbetaald f 3922,56. Sleeuwijk. Zaterdag zal er gelegen heid bestaan voor kostelooze inenting en wel om 2 uur n.m. in de openbare school te de Werken en om 3| uur n.m. in de openbare school te Sleeuwijk. Bij Kon. besluit van 3 Februari j.l. no. 40 is goedkeuring verleend aan het besluit van den Raad dezer gemeente om de belasting van losloopende honden van f4.op f 5,te brengen. Veen. Dat de Spaansche schatgraver ook in deze gemeente steun zoekt, bleek wel toen Zaterdag j.l. een dorpsgenoot een schrijven uit Madrid ontving waarin hem voor een kleinen dienst f 150.000 belooning werd aangeboden. Daar deze ikleine dienste persoonlijk in Madrid moet worden bewe zen, zal de gevraagde hulp wel op zich laten wachten. Op Donderdag 8 Maart a.s. des avonds half zeven hoopt Ds. Kieviet uit Veenendaal voor de Geref. gem. alhier een bidstond voor het gewas te houden. Tot ouderling bij de Geref. gemeente zijn gekozen de heeren W. v. Wijgerden alhier er. D. van Wijk te Aalburg. 1 Naar we vernemen worden vanwege de vereeniging v Volksontwikkeling® alhier pogingen in 't werk gesteld om boeken beschikbaar te stellen van 't Nut tot Al gemeen. Voorbereidende maaatregelen zijn reeds getroffen. Woudrichem. Op Dinsdag a. s. des avonds 6 uur, hoopt in café Van Gooi de Land- en Tuinbouwvereen. »Land van Al- tena« hare gewone jaarvergadering te hou den. Voor de leden is aan deze vergadering een gratis verloting verbonden. De veiling is vanaf heden gesloten wegens gebrek aan aanvoer. Alleen op verzoek kan nog worden geveild. Naar wij vernemen heeft zich alhier een club gevormd, die een voordrachten avond zal houden, ten bate der T. B. C. Vereeniging. Behoudens wijziging zal deze uitvoering plaats hebben in café Van Gooi op Woensdag 28 Maart a. s., 's av. half acht. Wij wenschen de spelers succes met hun plannen en hopen er voor de T, B. C. Vereen, het beste van. Waspik. Op de Dinsdag j.l. gehouden paardenmonstering bij den heer G. Pruis- sers, werd slechts één paard verkocht. De handel in paarden is op het oogenblik zeer flauw. Met Paschen zal de Harmonie een muziekuitvoering geven met medewerking der tooneelvereeniging »Entra Nous«, welke zal opvoeren de operette j>Dr. Theobald®. Pas hersteld van een beenbreuk, viel het ongeveer 5-jarig dochtertje van den landbouwer J. M. van een dorpel en brak opnieuw een been. Wijk. Van de dienstplichtigen der lichting 1923 zullen op 5 Maart a.s. bij het 3e Reg. Veld Art, te Breda worden ingelijfd de heeren T. Wijgers en J. Mans. Naar we vernemen is het fanfare corps »Oefening en Uitspanning® alhier voornemens binnenkort een uitvoering te geven. In verband met de a.s. gemeente raadsverkiezing bestaat alhier het voornemen een bezuinigingspartij op te richten. Werkendam. Woensdagmorgen 10 uur en nam. 6| uur hoopt Ds. Barth in de Chr. Geref. Kerk een biddag te houden voor 't gewas. De aftredende Bestuursleden der plaatselijke afdeeling van Volksonderwijs, mej. H. A. Bos en de heeren J. Botten berg en H. J. Ph. Duijnen zijn allen her kozen. Dinsdagmiddag had een leerling der Gorinchemsche ambachtschool het on geluk, bij zijn terugkeer naar huis, met de fiets van den dijk af en de onderge- loopen uiterwaarden in te rijden. Met een nat pak en de schrik kwam hij eraf. Morgen Zaterdagavond 7 uur zal de eerste vergadering plaats hebben van de Chr. Hist. Kiesvereeniging van Wer kendam en de Werken. Agenda a. Bestuursverkiezing, b. Bespreking re glement, c. Bespreking Staten- en Gemeen teraadsverkiezing. Zailichem. De heèr J, W. Stassen werd benoemd tot tijdelijk hoofd van de O.L.S. MIJNHARDT'5 ^HOOFDPIJN-TABLETTEN. feaaf vooral MUMHARDT5 wanldil zijnde echla, INGEZONDEN. „Landpachten." M. de Red. Naar aanleiding van het artikel onder opschrift als boven, in het nummer van Vrijdag 23 Febr. jl. verzoek ik U beleefd het volgende in Uw geeerd en veelgelezen blad neer te schrijven. Bij voorbaat mij nen dank. Het bewuste artikel nagaande wijst dit in hoofdzaak op den noodtoestand waarin vele pachters in het Land v. Heusden en Altena en de Bommelerwaard verkeeren en dat vele als 't ware economisch boven den afgrond hangen en betalen der schuldige pachten voor hen beteekentboer af. En spreekt tenslotte de wenscheljjkheid en bil lijkheid uit dat de verpachters op de ver zoeken om uitstel en pachtvermindering zullen ingaan, aangezien niemand de zoo snelle en groote prijsdaling der producten had kunnen verwachten. Ik ga hiermede in alles volkomen met den schrijver accoord, doch voel mij gedrongen hierbij de vraag te stellen »Kan pachtvermindering a 1- 1 e e n den boer uit zijn netelige positie redden?® En dan wil ik aanstonds zelve deze vraag beantwoorden Ja mits het gezond verstand zal zegevieren. Maar dan een nieuwe vraag: Zal dit het geval zijn? En dan geloof ik dat dit met velen niet het geval zal zijn, want bewijzen niet de nog heden besteedde pachten, dat men nog niet is doordrongen van den ellendige valuta toestand in het buitenland, die nog maar steeds de prijsdaling der landbouw producten in de hand werkt. Worden met het oog op den huidigen toestand nog geen verschrikkelijk hooge prijzen besteed voor beiden, bouwland en grasland, en gaat men hiermede voort, des niettegenstaande de malaise, ontstaan door den lage op brengst der producten. Geeft dit nu blijk van gezond verstand, dat hoewel de doo- dende productieprijzen rondvliegen nog opnieuw pachten van f175 tot f200 en zelfs hooger per H.A., voor tal van jaren worden beloofd. Ik denk hierbij aan de vertelling, die ik in mijn jeugd eens hoorde van een oude koloniaal, die een der eerste expeditie's op Atjeh mee maakte. Wegens de rotsachtige kust moest men van af het stoomschip in sloepen aan land roeien. Om nu niet door de inlanders in de pan gehakt te worden, werd eerst een bom aan land geworpen. Dadelijk verdrongen honderden nieuwsgie rigen zich om de sissende bom. Deze spat uiteen, tientallen dooden, overlevenden stuiven uiteen. Weer een bom, ligt te sissen, de overlevenden er om heen, niet tegenstaande ze het gevaarlijke er van hebben kunnen zien, pats de bom ontspringt, weer een groot aantal dooden. Dit gaat zoo door tot de sloep, wegens het vluchten van degenen, die den toestand gaan be grijpen, kan aan land roeien. Tot zoover dit verhaaltje. Maar M. de R. zijn nu vele onzer boe ren wel wijzer dan die inlanders uit vroe gere dagen in Atjeh Immers neen zoolang ze niet economisch dood zijn hou den ze vol. Ik hoorde dezer dagen nog zoo terecht de opmerking ^Zoolang nog een geit op stal is wordt volgehouden®. Neen Mijnheer de Redacteur, hoe goed bedoeld, ik geloof niet, dat pachtvermindering vele boeren kan redden, want ze gaan voort met pachten als in dollen rit en de grond bezitters trekken m«er dan dubbele renten van hun geld belegd in land, terwijl het boertje geen stukje brood op het gepachte land kan verdienen, ja moet toegeven. Hoe lang zal dit nog zoo doorgaan Totdat binnen afzienbaren tijd velen genoodzaakt zijn hun veebezit van tijd tot tijd te ver- koopen voor de pachtpenningen. En dan komt de beurt van malaise voor den verpachter-grondbezitter.f Want, dan het boertje geen vee meer bezittende, is geen weiland meer noodig, geen hooi meer noodig, wordt geen mest gemaakt, alzoo kan moeilijk bouwland gehuurd worden. De boer is boer af, economisch dood. Dan zijn de pachters, die hun verstand hebben gebruikt, hebben gerekend en met weinig land en met niet te grooten vee stapel, door oordeelkundige bemesting en oordeelkundig voederen, zich van hooge pachten zooveel mogelijk hebben weten te onthouden en zich alzoo hebben weten te redden, in de gelegenheid het land voor minder dan behoorlijke pachten te huren, dat de in den afgrond van het pachten verpletterde boertjes, in gebruik hebben gehad, want dan is weg de onzinnige concurrentie. Naast pachtvermindering van de bestaande pachten is dus noodig een billijk pachten voor de toekomst, want wie kan zeggen of de vee- en zuivelprijzen bij de nog hevige buitenlandsche beroeringen in daling der prijzen de andere producten niet spoedig zullen volgen. Hiermede zullen ongetwijfeld rekening houden die boeren bij wie het gezond verstand nog mag zegevieren. Uw abonné X. CORRESPONDENTIE. Een ingezonden stuk van »een abonné uit den donkeren hoek van Noordbrabant« kan niet worden opgenomen, omdat de schrijver ons onbekend is. 1, 2, 3 zijn perceelen land die uitweg hebben over 4. dagteekening 4833 nu is van 4 een gedeelte publieken weg langs den kant heen gekomen maar niet afgemeten van het geheel dus daar wordt grond en polderlasten van betaald. 4 heeft vrijen uit- en overweg over perceel 5 en 6. 1, 2 en 3 komen op perceel 4, heeft nu 1, 2, 3 en 4 recht van overweg over perceel 5 en 6, daar 4 het recht bezit, dagteekening 1848 5, 6 en 4 was in 4848 een eigenaar. Toen heeft 4 vrijen uit- en overweg be komen. Hoe komt 1, 2 en 3 nu te staan? Hoe in dezen te handelen Kan 4, 2, 3, 4 over 5 en 6 heen zonder veel kosten R. X. Uit uwe vraag en de door U overlegde teekeningen maak ik op, dat we te doen hebben met een servituut of erfdienstbaar heid en niet met een zoogenaamden noodweg. Het door U met nummer 4 aangeduide perceel heeft de erfdienstbaarheid van over weg over de met de nummers 5 en 6 aangegeven perceelen. Nu zegt het Burgerlijk Wetboek dat eene bestaande erfdienstbaarheid niet ver zwaard mag worden en dat zou geschieden indien ook de met 1, 2 en 3 aangeduide perceelen het recht van overweg over de perceelen 5 en 6 zouden hebben. Wilt U ook voor de perceelen 1, 2 en 3 de erfdienstbaarheid van overweg over de perceelen 5 en 6 hebben, dan kunt U die slechts krijgen door met den eigenaar dezer laatste perceelen eene overeenkomst te sluiten. Deze eigenaar is geheel vrij om al dan niet zoodanige erfdienstbaarheid te vestigen en kan door niets of niemand daartoe gedwongen worden. Waar de perceelen 4, 2 en 3 reeds uitweg bezitten, kan van een noodweg over de perceelen 5 en 6 geen sprake zijn. Stel ik ben eigenaar van een perceel wei- of bouwland, behoorende, naar men zegt en handelt, tot een z.g. Heerlijkheid, doch in de koopacte staat niet vermeld, dat de jacht gereserveerd is. Waar moet ik mij nu vervoegen om zulks te weten te komen indien de vermeerde eigenaar van het jachtrecht geen bewijzen kan of wil toonen B. C. Vergadering van den Raad der gemeente WIJK c. a., op Dinsdag 27 Februari voorm. 10 uur. Voorzitter, EdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. Secretaris, WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed door den Voor zitter leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken a. Verslag van den correspondent der arbeidersbemiddeling. Na een overzicht te hebben gegeven, wanneer hij heeft zitting gehouden, vermeldt de correspondent, dat door zijn bemiddeling te werk zijn gesteld 2 metaalbewerkers, 14 veldarbeiders, 3 vrachtrijders en 2 grondwerkers en dat in de eerste weken van 4923 reeds evenveel werkzoekenden zijn ingeschreven als over het heeie jaar 1922. Dat meermalen werk werd aangeboden in Frankrijk, doch dat daarvoor niemand bereid werd gevonden. b. Besluit van het Waterschap »dcn Hoogen Maasdijk®, waarbij het Gemeente bestuur machtiging wordt verleend tot ver laging van den Maasdijk nabij het veer te Wijk en de Ebstoep te Aalburg met 75 c.M., onder bepaling dat de dijk niet beneden 6 meter A. P., zal komen en de afgraving zal geschieden met een beloop van 1 op 100. c. Een verzoek van de huurders van het bouwland op den Eng, om verminde ring van de pachtsom, die tengevolge van de heerschende malaise boven hunne krach ten gaat. Adressanten laten het aan den Raad over te bepalen hoeveel vermindering zal worden toegestaan. B. en W. stellen voor om met het oog op de buitengewone hooge pacht van f 80.voor nog geen hont land, een ver mindering toe te staan van 25 pCt. voor de huur die loopt tot 31 Dec. 4923. Het lid v. d. Pol zegt, dat bij de aan vraag om vermindering der pacht van de aanlegplaats, door het lid v. Kuijk is ge zegd, op die aanvraag niet in te gaan, omdat dan ook de pachters van het hooi- gras om vermindering zouden kunnen vragen. Als spr. zich niet bedriegt is v. Kuijk onder de aanvragers om pachtvermindering en vangt hij hem dus op zijn eigen woor den, anders zou hij niet tegen het voorstel van B. en W. zijn. wordt spoedfd verdreven door enkele Per koken 60ct. I Bij Apoth. en Drogisten.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2