pen Zij, die zich op dit Blad wenschen te abon- neeren ontvangen de tot 1 April verschijnende iiuniniers GRATIS. bloed armoede; leiden. Men kan met legers koloniën ver overen, maar niet de productie in een in dustriegebied bevorderen. Duitschland zal den strijd door middel van lijdelijk verzet volhouden tot het doel is bereikt. Uit Angora komt ongunstig nieuws. De Nationale Vergadering heeft besloten het vredesverdrag van Lausanne als onaanne- lyk te verwerpen en alle verantwoordelijk heid voor de gevolgen van verdere pressie der mogendheden van zich af geschoven. Klaarblijkelijk hebben de notionalisten dus gezegevierd In ieder geval beteekent dit verwerpen nog geen oorlog. De meerderheid der Nationale Vergadering heeft de regeering gemachtigd de onderhandelingen voort te zetten op voorwaarden die, zoo op het oog, niet volstrekt onaannemelijk lijken. Het geduld van Lord Curzon zei dus aan een nieuwe proef onderworpen worden. De Engelsche regeering handhaaft, vol gens een Reuterbericht, haar houding in zake het verdrag, doch is niettemin bereid de onderhandelingen te heropenen, indien de Turken bewijzen geven van goedertrouw en van den algemeenen wensch om tot een regeling te komen. TTëbtUvk y hiertegen MIJNHARDT'J STAAL-TABLETTEN BINNENLAND. Een flinke straf tegen melkknoeiers De Kantonrechter te Tholen heeft den landbouwer M. G., uit Oud-Vossemeer, wegens het toevoegen van 70 pCt. water aan zijn melk, veroordeeld tot f 1500 boete. Heden herdenkt de oud-minister M. J. C. Kolkman zijn 70ste geboortendag. Men schrijft uit Gorcum Tot voor korten tijd woonden de jon gens, die alhier op de Schorpioenvoor lichtmatroos worden opgeleid, de godsdienst oefeningen in de Ned. Herv, Kerk bij, en wel die om 10 uur. Sedert eenige we ken is daarin verandering gekomen men ziet des Zondagvoormiddags in de kerk geen a.s. matrozen meer ze flaneeren nu in dien tijd in troepjes door Gorcum's straten. Toch zijn ze niet van godsdienst onderwijs verstoken, want te hunnen plei ziere wordt nu, iederen Zondagmorgen van half negen tot half tien, een preek gehou- den in het Hervormd Diaconiehuis. En dit alleen omdat het gedrag dezer knapen onder de preek in de kerk veelal niet zoodanig was als van kerkbezoekers, mag verlangd worden. Daarom wordt nu voor hen afzonderlijk een uur godsdienst oefening gehouden. Dat de militaire au toriteiten nu blijkbaar niet zooveel gezag over de betrokken knapen kunnen uitoefe nen, dat deze zich behoorlijk gedragen op een plaats, waar iedereen zich fatsoenlijk gedraagt, is al erg genoeg, maar dat het rijk nu, in dezen tijd, waar steeds over bezuiniging wordt gesproken, voor deze godsdienstoefening ongeveer f750 'sjaars mag betalen, is meer dan erg. Een der hervormde predikanten wei gerde om in deze godsdienstoefening als voorganger op te treden hij stelt zich op het juiste standpunt, dat bedoelde kna pen zich in de kerk behoorlijk hadden te gedragen, en dat ze daar de godsdienst oefeningen met de andere kerkgangers gezamenlijk dienden bij te wonen. Één van beideóf men moet deze jon gens niet dwingen naar de kerk te gaan, óf men dient ze daar onder zoodanig toe zicht te plaatsen, desnoods van een officier, dat er genoegzame waarborg aanwezig is voor een behoorlijk gedrag onder de gods dienstoefeningen. Het meisje kon geen signalement opge ven. o Opheffing vau 25 >»rmaalseholen Met het oog op de concentratie in de opleiding voor de lager onderwijs-examens zullen met ingang van 1 Mei a.s. 25 van de 70 rijksnormaalscholen worden opge heven, terwijl er vermoedelijk ook later nog eenige zullen verdwijnen. In Noordbrabant worden opgeheven de scholen te Bergen-op-Zoom, Eindhoven en Waalwijk en blijven bestaan die te Breda en 's Hertogenbosch. Voor het Land van Heusden Altena dat na de opheffing der Normaalschool te Heusden, aangewezen was op Waalwijk, beteekent dit alweer een achteruitgang. Schandeiyk 1 Op den Kleinen Houtweg te Haarlem is Maandagavond om halfzeven een 16-jarig meisje in een auto getrokken en geblind doekt, waarna haar de haren werden af gesneden. Na 10 minuten was ze te Heemstede waar ze uit de auto werd gezet. De N. IJ. 31. Het »Hbld.« verneemt, dat de raad van Commissarissen der Nederlandsche Uitvoer Maatschappij by meerderheid van stemmen besloten heeft, geen gevolg te geven aan de aanvraag uitgeoefend door een onlangs gehouden vergadering van aandeelhouders om thans reeds over te gaan tot opheffing van de Maatschappij. Alweer een oneerltyk raadslid. Het sociaal democratische gemeenteraads lid B. K. van Scheemda, sedert 2 Febr. voortvluchtig, heeft zich terzake van ver duistering als penningmeester van den Fa- brieksarbeidersbond bij de justitie te Win schoten aangemeld. Groote werkeloosheid. Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs te Delft zijn thans ook drie ingenieurs als werkloozen ingeschreven. De Beersehe Maasdijk doorgebroken. De Beersehe Maasdijk is ter hoogte van het Overasseltsche veer op twee plaatsen over een lengte van 50 meter met een tusschenruimte van ongeveer 40 meter doorgebroken. De weg Grave Cuijk staat reeds onder water. De Maas te Grave is tengevolge hiervan plotseling 20 c.M. gevallen. ZooV domkop. Een jongmensch te Loosdrecht, niet on der willende doen voor een vuurspuwer wilde dit ook eens probeeren. Hij vulde den mond met benzine, om deze uitbla zende in brand te steken, met het nood lottig gevolg, dat hij zijn aangezicht zeer ernstig verbrandde. o Een liefderijke behandeling 1 Bij den bakker v. T., te Maasland, werd korten tijd geleden door twee controleurs van de Arbeidsinspectie overtreding gecon stateerd. Toen men deze wilde verbaliseeren, wei gerde hij de benoodigde inlichtingen te verschaffen. Ook de zoons van den ouden heer waren daartoe geenszins bereid. Toen de ambtenaren, na eerst zoo vrien delijk mogelijk te zijn geweest, iets hef tiger werden, begon een der zoons zijn vuisten te gebruiken. In een minimum van tijd waren de controleurs de deur uitgegooid, kwamen in een slop terecht en werden daar danig afgeranseld. Op het geroep moord kwamen eenige po litiemannen ter plaatse, die proces-verbaal opmaakten. Vrijwel bewusteloos werden de beide slachtoffers buiten gebracht en moesten onder doktersbehandeling worden gesteld, Gemaskerde indringers. Bij den landbouwer L. op »Helderman« in de buurtschap ïHuppek bij Winters wijk hebben 3 gemaskerde indringers met geweld de deur vernield en daarna den boer en zijn huisgenooten gebonden. Eerst verdedigde de boer zich, maar toen men hem een dolkmes op zijn borst zette, zag hij van verdere tegenweer af. Alle kasten werden opengebroken. De vrouw werd door de indringers boven het oog gewond. Een bedrag van f 400, be nevens 3 rijwielen werden medegenomen. De daders zijn vermoedelijk Duitschers. o Stryd voor den zomertijd. Ter Amsterdamsche effecten beurze werd een adres, waarin geprotesteerd wordt tegen afschaffing van den zomertijd, bin nen korten tijd door 257 personen getee- kend, terwijl het Bestuur van de Ver- eeniging voor den Effectenhandel werd aangezocht te dezer officieel op te treden. Op verschillende groote bank-instellingen en effectenhuizen circuleerden eveneens lijsten, die druk werden geteekend. Afscheid burgemeester Zimmerman. De burgemeester, mr. A. R. Zimmerman is in afscheidsaudiëntie ontvangen door de Koningin, den Prins en de Koningin-Moeder en beeft bij laatstgenoemde het noenmaal gebruikt. Des middags heeft hij bij ver schillende ministers en den commissaris der Koningin in Zuid-Holland afscheidsbezoeken afgelegd. De doodslag te Kaatsheuvel. De Rijksrechtbank uitspraak doende, ver- oordeeelde Thomas van W., 18 jaar, schoenmaker te Kaatsheuvel, ter zake van doodslag op J. Netten, aldaar, tot acht jaar gevangenisstraf. De eisch was twaalf jaar. De drievoudige Tielsche lijst van den Vrijheidsbond, Het hoofdstembureau in den Statenkring Tiel heeft de drie gelijkluidende lijsten van den Vrijheidsbond, ongeldig verklaard, over eenkomstig artikel 44e der Kieswet. De Vrijheidsbond heeft dus bij de a.s. verkiezingen geen candidaten. De burgemeesters-vacature te Rotterdam. Naar de »Tel.« verneemt, zou mr. dr. E. Ketwich Verschuur, burgemeester van Oroningen ernstig in aanmerking komen om tot burgemeester van Rotterdam te worden benoemd. R -K, Universiteit. Gadep. Staten van Gelderland hebben hunne beslissing over het besluit van den raad van Nymegen, in zake de oprichting van een R.-K. Universiteit aldaar, verdaagd. De Staten van Gelderland besloten voor den korten tijd voor de Statenverkiezingen niet meer over te gaan tot de benoeming van een buitengewoon lid van Ged. Staten, zulks in de vacature van Hoogstraten, die tot lid van Ged. Staten werd benoemd. Dit besluit van de Staten zou nog best van invloed kunnen zijn op de beslissing van Gedep. Staten in zaken de subsidie der gemeente Nijmegen, ten bedrage van f 400,000 per jaar voor de R.-K. Univer siteit. Immers wanneer de stemmen in het college van Gedep. Staten staken en eene beslissing volstrekt gevordert wordt, wordt het buitengewoon lid, dat jaariyks in de gewone zomerzitting door de Staten wordt benoemd, in de vergadering geroepen om zijne beslissende stem uit te brengen. En zoodanig lid is er nu niet, terwijl eene staking van stemmen in het college van Gedep. Staten met betrekking tot gemelde subsidie geenszins uitgesloten wordt geacht. De vondst te Lage-Zwaluwe. De medaille, gevonden te Lage-Zwaluwe, is naar het Hbld. meldt, uitgereikt ter her innering aan de ramp, die 29 Maart 1831 Bergem op Zoom trof door het in de lucht vliegen van het laboratorium Stoelemat. Daarbij werden een menigte huizen ver nield, verscheidene menschen gedood en nog meer gewond. beenen, zwerende borsten, snij-, brand en open wonden, oude- en verwaar loosde wonden, steenpuisten, bloed vinnen, negenoogen, fijt, likdoorns, wratten, winterhanden, wintervoeten, dauw-, baard- en ringworm, worden na 't gebruik van de Oprechte Winsnmer Zalf binnen enkele da gen pynloos genezen. Duizenden ge bruikers hebben door 't gebruik van deze zalf baat gevonden. Dagelijks worden ons dankbare attesten toege zonden, welke hierdoor zijn genezen. Prijs per bus f 0.75 en f 1.35. Hoe grooter bus hoe voordeeliger in 't gebruik. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brugman coiffeur, AalburgAntonia Bouman, Veen Wed. Jan Vos Bzn., Andel J. G. Schouten, Gorinchem Hoogstr. Firma Schoon Co., Apothekers. Gen.-Agent J. G. DE VRIES, Winsum (Gr.) PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Dinsdagavond werd in 't Patronaatsgebouw eene vergadering gehou den der R. K. Debatingclub j>St. Catha- rinav. Wegens afwezigheid van den voor zitter werd de vergadering door den vice- voorzitter, den heer G. G, Carpay met den chr. groet geopend. De heer J. B. Sens hield eene causerie over godsdienstige onderwerpen. Bij de rondvraag had een zeer geani meerd debat plaats over het gesprokene op de vorige vergadering betreffende de uitgebreide autobusverbindingen van het platteland met 's Bosch. Het voorstel om actie te voeren ter ver krijging van verbetering in deze autobus verbindingen behoorde naar de meening der vergadering in de Debatingclub niet thuis. Besloten werd de volgende verga dering te houden op 10 April a.s., waarna dan een der leden eene lezing zal houden over Lourdes. Andel. A.s. Zaterdag 17 Maart zal D.V. de Chr. Gem. Zangvereen. »Sursum Corda« haar 4de uitvoering geven, met medewerking van het kinderkoor »Het Bloempje*. Het programma belooft veel. Almkerk. A.s. Donderdagavond 15 Maart hoopt het Mannenkoor >Excelsior« in de zaal van den heer C. Dekker alhier, haar 1ste openbare uitvoering te geven. De voorjaarskeuring voor stieren, zal in deze gemeente gehouden worden op 16 Maart a.s., des nam. 3 nur. Capelle. De voorjaarskeuring van springstieren voor deze gemeente zal ge houden worden te Waalwijk op 19 Maart e.k. des voormiddags te 10 uur. De landbouwer A. V. op de Zand- schel alhier vond een dezer dagen een beste kalfkoe dood in den stal. Voor genoemden landbouwer een reusachtigen schadepost. Bij de j.l. Dinsdag gehouden zitting van het Centraal stembureau voor deze gemeente worden de candidatenlijsten voor de gemeenteraadsverkiezing bij loting als volgt genummerd 1. H. J. Spierings, 2. lijst Moonen, 3a lijst B. Verhoeven, 3b lijst G. J. v Willigenburg, 3c lijst J. v. d. Hoeven, 3d lijst H. Kerst, 4a lijst A. P. de Bruijn, 4b lijst Jac. Rijken, 5a lijst J. Michaël en 5b lijst M. J. Rijken. Bij de j.l. Donderdag gehouden ver gadering der Commissie tot wering van schoolverzuim in deze gemeente werden de heeren W. G. Treffers en Jac. van der Lely, respectievelijk herbenoemd als voor zitter en secretaris van dit college. Dassen. Op de j.l. Dinsdag gehouden publieke verkooping van drachtige varkens alhier, varieerde de prijzen van f480 tot f 220. Bijna alle varkens werden opge houden. Drongelcn. Dinsdag is aan het Veer aangespoeld het lijk van een pasgeboren kind. Het hoofd was van de romp ge scheiden. T. v. B. uit Aalburg had dezer dagen het ongeluk met kar en paard in een sloot te rijden. Snel toegeschoten hulp bracht alles weer op 't droge, de eigenaar kwam met een nat pak en de schrik vrij. Na zich van droge kleeren te hebben voorzien, kon hij zijn reis verder voortzetten. 's Gravemoer. Maandagavond hield de afdeeling van »Het Groene Kruis* te 's Gravemoer eene algemeene ledenvergade ring, waarin de jaarverslagen van den sec retaris, den penningmeester en den maga zijnhouder werden uitgebracht. In de vaca ture, ontstaan door het vertrek van Ds. Dronkers te Dongen werd als bestuurslid gekozen de heer De Ruiter, hoofd der Christ. School aldaar. Genderen. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp, tot vereeniging van de gemeenten Genderen, Drongelen en Meeu wen aangenomen. Met ingang van 1 Mei wordt dus de zelfstandigheid dezer 3 ge meenten opgeheven en worden zij vereenigd tot één, onder den naam van gemeente Eethen. Nienwendijk. Zaterdag 1.1. verga derde de A. R. Kiesvereen. De Secretaris en de Penningmeester brachten op die ver gadering hun jaarverslag uit. De verslagen getuigden van opgewekt politiek leven. De 2e Voorzitter hield een inleiding over de doodstraf. Op grond van Gods woord betoogde hij dat de wederinvoering der doodstraf geëischt moet worden. Op deze inleiding volgde een leerzame bespreking. In plaats van G. J. Wijnands, die naar Werkendam vertrekt, werd de heer J. J. Buijzer als bestuurslid gekozen. Voorts werd besloten op 24 Maart candidaten te stellen voor de gemeenteraadsverkiezingen. De fanfare »Crescendo« is voorne mens in 't laatst van Maart enkel voor donateurs met hunne dames een concert te geven. Maandagavond onstond een vecht partij tusschen een vijftal personen op de steeg nabij de Gebr. v. d. Werken. Het is ons bekend dat er een tweetal individuen meer berucht dan beroemd, er een rol in speelde. De afloop was dat een van de club in a«» sloot terecht kwam terwijl numm, twee na flink te zyn afgeranseld de vlucht nam. Met zekerheid kunnen we melden, dat de reeds eenigen tjjd geleden geopende Auto-omnibusdienst Nieuwendyk-Sleeuwijk door den ondernemer den heer G. Rosier van Werkendam is overgedaan aan den heer W. Bax alhier, die a.s. Maandag den dienst zal voortzetten. Tevens zal de heer Bax den dienst belangrijk uit- breiden, zoodat dit voor het reizend pu bliek zeer aangenaam zal zijn, en elk een van deze gelegenheid kan profiteeren om spoedig op de bestemde plaats, zoo wel bij slecht als goed weer aan te komen. Donderdag 1 Maart 11. is het post kantoor overgeplaatst naar het telefoon kantoor zoodat bei en thans vereenigd zijn. Voor vele inwoners is deze combinatie een groot gerief. Wat betreft de plaats van het kantoor kunnen we ook van verbete ring spreken daar het meer in het centrum gelegen is dan het vroegere postkantoor. Het heeft echter ook zijn schaduwzijde, omdat bij regenachtig weer er geen slechte- ren weg denkbaar is dan juist het gedeelte straatweg van den dijk naar het postkan toor. Met moeite houdt men het dan overeid op dit glibberig pad. Ook hierin moet dus noodzakelijk ver betering komen. Laten de inwoners de handen ineen slaan en trachten, door bij de bevoegde autoriteiten hun welgegronde klachten in te dienen, en deze spoedig het gewenschte bereiken. Nu het postkantoor vereenigd is met het telephoonkantoor, zijn ook de kantoor uren veranderd, het kantoor is voor het publiek geopend als volgt Van 's morgens 8.30 tot 12.30 van 's middags 2 tot 3 en 's avonds van 6 tot 7 uur. Deze kantooruren gelden ook voor de telephoon behalve Zondags, dan alleen des morgens van 7.30 tot 8 uur. Bij den heer O. Walraven (Prikpolder) alhier, is aankomen vliegen een postduif, gemerkt op het ringetje dat zich om den poot bevond Beige 2082439. Wyl de deur open stond vloog het diertje in huis waar het zich welwillig liet pakken. Daags ter na heeft genoemde heer Walraven het diertje weder los gelaten, met een briefje aan den poot, met verzoek verdere aan komst te vermelden. PREDIKBEURTEN. 11 Maart. (Coll. Zending) Geref. Kerk, vm. 9.30 en nm. 6 u. leesdienst. Geref. Kerk, ym. 9.30 en nm. 2 u. ds. Bosch. '8-Gravenmoervm. 9.30 u. ds. Anker. Ger. Kerk vm. 9.30 en nm. 2.30 u. ds. de Jonge. Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. leesdienst. Geref. Kerk, nm. 2 u. ds. André. NederhemertZz. vm. 10 en Nz. nm. 2 u. ds. Kluin. Geref. Kerk vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. de Bruin. van 's-Gravenmoer. Sleeuwijk, vm. 9.30 u. ds. Feijkes. Geref. Kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. Beumee. Ger. Gem. vm. 9.30 en nm. 2 u. leesdienst. André. Ger. Gem. vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst Chr. Ger. Kerk, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. Barth. Per flacon 90ct. bij Apoih. en drogislen. Heusdenym. 10 u. ds. Huijgens. Aalburgnm. 2 u. ds. Huijgens. Andel, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put. Aalst, nm. ds. Oskam van Hedel. Almkerk, ym. 9.30 u. ds. Röth. B^broek, geen opgaaf. Drongelen, geen dienst. Doeveren, nm. 2 u. dr. Tjalma. Dussen, nm. 2 ds. Feijkes van Sleeuwijk. Geref. Kerk, vm. 9 en nm. 2 u. ds. de Bruin. Eethennm. 2 u. de. Gobius du Sart. Genderen, vm. 9.30 u. ds. Rijnenberg. Geref. Kerk, vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. v. d. Sluis. Capelle, geen opgaaf. Heesbeen, geen dienst. Meeuwen, geen opgaaf. Nieuwendijk, geen opgaaf. Raamsdonk(Vvm. 9.30 u. leesdienst. (D.), nm, 2 u. ds. Anker Sprangvm. 9.30 u. leesdienst en nm. 2 u. ds. v. d. Vlucht uit Drunen. Geref. Kerk, vm. 9.30 en nm. 2,30 u. leesdienst. Uitwijk, vm. 9,30 en nm. 2 u. ds. Wit. Veen, vm. 9,30 u. dr. Tjalma. Werkendam, vm. 10 u. (Biduur voor het gewas) en nm. 6 u. ds. Kalkman. Ger. kerk A, vm. 10 en nm. 6 u. ds. Wijk, vm. 9.30 u. ds. Gobius du Sart. Waspikvm. 9.30 u. ds. Jonkers.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2