voor bet Land van lensden en iltena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NO. 4275. 9 |s II BEHOORENDE BIJ HET INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mynheer de Redacteur, In de Nederlander van 28 Februari j.l. viel mijne aandacht op een artikel van de hand van Jhr. Mr. S. P. de Savornin Lohman, oud-Minister var. Binnenlandsche Zaken en oud-Lid der Tweede Kamer. De inhoud er van trof mij dusdanig dat ik direct bij mij zelf dacht: «kyk, dat artikel, geschreven door een gereformeerd man van groote beteekenis en bekendheid, verdient gelezen te worden ook in het Land van Heusden en Altena en de Bommelerwaard, waar gereformeerden en confessioneelen maar al te dikwijls gereed staan om andersdenkenden uit te bannen.En daarom is het, Mijnheer de Redacteur, dat ik hieronder het artikel laaf volgen. Hot luidt aldus «Met den besten wil kan ik in de Schrift niets vinden, dat ons het bijeenblijven op grond van eene door roenschen vastgestelde formuleering der heilswaarheden hooger doet stellen dan de zorg voor het zieleheil onzer medechristenen, zoodat wij ter wille van de gaafheid der doctrine ieder, die daarmee niet ten volle instemt, zouden moeten uitstooten. Niet alsof alle leerlingen of richtingen in de Christelijke kerk dezelfde waarde hebben 1 Cor. III leert ons dat anders Maar de apostel laat het oordeel daarover aan God zelf, en legt aan niemand verplichting op, de meeningen en inzichten van anderen, want daarop komt het toch Zijn de Gereformeerden er wel zoo zeker van, dat het speciaal hun taak is «de richting* te bepalen, waarin de Christenen zich zullen moeten bewegen. Zijn zij er zoo zeker van, dat wij o.a. door taal- en door historie-studie, niet dieper inzicht in de goddelijke Waarheid kunnen erlangen, dan waartoe de Christenen in de 16de eeuw in staat waren? Of zou het misschien geestelijke traagheid zijn, die een groot deel der geloovige gemeente van die studiën terughoudt De leden der Gereformeerde Kerk, die dezelfde belijdenis hebben als de confessioneeien in de Hervormde, beroepen zich, om de vastheid hunner inzichten te belichten, op den grooten Calvyn. Maar deze zelfde menschen hebben een zeer gewichtige wijziging aangebracht in het bekende art. 36, omtrent den plicht der overheid tegenover de Kerk. Het daarin neergelegde leerstuk, verplichte uitroeiing der afgoderij, was drie eeuwen lang als echt-gereformeerd beleden en door Calvijn zelfs toegepast. Het stond in ver band met heel Calvijn's opvatting van God's Woord. Toen die Gereformeerden de onhoudbaarheid van het leerstuk omtrent de verhouding van kerk en overheid aan eigen lijve gevoelden, hebben zy de ver keerdheden er van ingezien, en onder leiding van enkele hunner medegeloovigen, een juister inzicht in het Woord Gods gekregen, dat leerstuk verworpen en art. 36 gewyzigd. De Confessioneelen willen daarvan niet weten. Wat blijft er nu over van die «vastheid* wie is in het «bezit der waarheid*? Er zijn sedert den aanvang der Reformatie heel wat feiten aan het licht gekomen, die bij zeer vele ernstige Christenen eerie afwijking teweeg hebben gebracht omtrent de inzichten onzer vaderen ten opzichte van het leerstuk der «onfeilbaarheid der H. S.«. Zijn de mannen die thans zich houden aan de door hen vastge?pijkerde inzichten dier vaderen, er zoo zeker van, dat dezen niet soms hebben gedwaald, of is het niet vaak de vrees hun standpunt niet te kunnen vasthouden, die hén weerhoudt van nader onderzoek Zijn er onder hen niet meerderen die dat wel toegeven, maar die dit liever niet openlijk uitspreken, uit vrees van in kwaad gerecht te geraken bij hun naaste omgeving Die vrees moge op zich zelve gewettigd zijn maar verraadt zij niet dat die vastigheid toch wel minder vast is dan zy voorgeven Voor de mij voor bet vorenstaande ver leende plaatsruimte zeg ik U, Mijnheer de Redacteur, vriendelijk dank. Hoogachtend heb ik de eer te zijn Uw dn. J. M. S. van der Plank, 's Hertogenbosch, Maart 1923. i \wer f W ufid|ao>^ i'Qipipuaig'uilii?! 'pioijqDsaa^ i 'pua^iz^A l'P,aMPn0>H3Aj 1S30H. A,,isaon PLAATSELIJK NIEUWS. Genderen. In de gehouden jaarver gadering der Coöp. Zuivelfabriek «Op Hoop van Zegen* alhier, bleek uit het jaarverslag, dat aan de leden in druk was verstrekt, het volgende Over 1922 zijn ontvangen 1842439 L. melk met een gemiddeld vetgehalte van 3.09. Uit deze melk zijn gefabriceerd 38458| K.G. boter, waarvoor is ontvangen f86590.17, 7986 Goudsche kazen V.V. 62 247 8055 209 5040 16067 Leidsche Edammer 40 30 20 20 -j- 40 20 c <D ct) I "3 Verder is nog ontvangen voor verkochte volle melk, tapte melk, karnemelk en wei f 20899.17|. Aan melkgeld werd uitbe taald f 149986.77 of per liter 8.14 ct3., terwijl het totaal onkosten (inbegrepen f 2353.06 afschrijving fabriek en terreinen, f700 bijschrijving reserve en f1000 be schrijving ledenkapitaal) f 46789.98a be draagt dit is per liter melk bijna 2.54 ets. Dank zij den verbouw en inrichting der fabriek gaf het product in vergelijking met voorgaande jaren, reden tot tevreden heid. Bij verkiezing van bestuur en commis sarissen werd als bestuurslid herkozen de heer J. v. d. Heuvel, bij de verkiezing van een Bestuurslid, wegens het bedanken van den heer C. J. Branderhorst, werd deze, daar het geiucht ging dat hij zich weder als bestuurslid disponibel stelde, opnieuw gekozen als commissaris werd herkozen de heer Jac. Buis, injplaats van den heer J. J. Brouwers, die als zoodanig heeft bedankt, werd gekozen de heer Jac. Verdonk. Bij punt rondvraag ontspon zich over verschillende onderwerpen een breedvoerige discussie, vooral over losse leveranciers. Over dit en eenige andere punten zal binnen korten tijd eene nieuwe vergadering worden belegd. Hedel, 2 Maart. In de heden gehouden raadsvergadering werd de heer J. Westrik, burgemeester der gemeente Kerkwijk, ge ïnstalleerd als burgemeester dezer gemeente. Ongeveer half vier arriveerde Z.Ed.Achtb., van zijne woonplaats Nederhemert afgehaald per auto door heeren wethouders, ten gemeentehuize. Bij den aanvang der ver gadering werd Z.Ed.Achtb. op hartelijke wijze toegesproken door den waarnemend burgemeester, den heer O. M. A. Mol. In welgekozen bewoordingen sprak daarna de heer Westrik den gemeenteraad toe in de eerste plaats zijn dank betuigende aan H. M. de Koningin voor zijne benoeming tot hoofd dezer gemeente. Z Ed.Achtb. verklaarde zijn beste krachten te zullen wijden aan het welzijn dezer gemeente en hoopte daartoe op steun en medewerking van heeren wethouders, raadsleden, gemeente ambtenaren en burgerij. Verschillende collega's en vrierden waren bij de plechtige installatie aanwezig. De heeren Mes en Van Hasselt, resp. burgemeester van Wadenoijen en Zatbommel, hielden daarna een toespraak tot den heer Westrik. Na afloop der vergadering bracht de fanfare »S'. Willebrord* een serenade aan Z.Ed.Achtb., waarvoor hartelyk dank werd betuigd. Verscheidene personen maakten gebruik van de gelegenheid om het hoofd der ge meente te verwelkomen. Nederhemert: Ds. C. Verloop, thans predikant te Zoelmond, vroeger alhier, zal binnenkort emeritaat aanvragen. Oudendijk. Maandagavend hield in d openb. school de landbouwvereeniging «Sa menwerking* een ledenvergadering, die zeer druk bezocht was. Nadat de Voorzitter de vergadering had geopend, las de secretaris de notulen, die na tal van opmerkingen werden goedgekeurd. Als antwoord op het verzoek aan het Gemeentebestuur gericht om de straatver lichting ook in de maand Maart te doen doorgaan, was ingekomen een schryven van B. en W.f waarin zij weerlagen dat dit verzoek wel wat voorbarig was geweest, daar nooit in dien geest besloten was. Er ontspon zich een heftige discusie tus- schen de Voorz. en Eere-Voorz., waarhjj voor afwisseling de Secretaris over zichzelf een loflied zong en zich trachtte op te werken uit het moeras van verwikkelingen. De Eere-Voorz. liet vooral uitkomen, den laatsten tijd genegeerd te worden door het Dag. Bestuur. Zulks werd door verschil lende leden ook betoogd, die dat zeer be treurden. De Secretaris ontving voor zyn werk in 1922 het batig saldo der kas„ zynde ruim 23 gulden. Gekozen werden tot bestuursleden de heeren C. M. Schaap en Aart Vink. De Huizer zegde zijn medewerking toe, tot het bijeenbrengen van een voedercom» missie. Hij deelde voorts mede, dat hier een voederproef zal worden gehouden met varkens, voor ons land een nieuwigheid. Nog werd besloten over te gaan tot aan koop van een yzeren landrol. In de rond vraag werden nog eenige huishoudelijke zaken besproken, waarna mer. ten slotte met de verzuchting, «'t is vanavond nog niet tegengevallen* huiswaarts ging. Raamsdonksveer. Tot Bestuursleden van de Christ. Hist. Kiesver. werden her kozen de heeren II. Netten en C. Sneep, en wegens uittreding van 't Bestunr de heeren J. Faro Az. en L. v. d. Waals. J BIJVOEGSEL Kicnw$blad j eigenlijk neer, te veroordeelen en zijn eigene alleen voor goddelyk en waar te houden. Ongetwijfeld is het Woord Gods voor ieder onzer beslissend, maar niet ieder leest daarin hetzelfde. Evenmin als de Joden steeds den juisten zin van het Oude Testament hebben verstaan, is dit het geval met hen, die na Christus gekomen zijn en de Roomsche Christenen, wier leerstellingen wij voor een deel verwerpen, steunden op de Heilige Schriftuur, zij het ook niet op haar alleen. Had God gewild dat wij allen precies het zelfde zouden moeten denken, dan had Hij ons zonder twyfel een anderen Bijbel ge geven. Hij heeft ons blijkbaar een Boek gegeven om dit steeds beter te leeren verstaan en zóó te komen tot geestelyke zelfontwikkeling.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 7