Met guustig gevolg liep van stapel iran de werf der N.V. Scheepsbouw werven z.h. P. en A. Ruytenberg de motorboot Onderneming*, groot 130 ton, voor reke ning van dhr. J. Norbart te Madeals mede de sleepboot Teuntje gebouwd voor 3e Gebrs. B. en M. v- Strien Hz. Sleeuwijk. Voor het handwerkexamen, te k. slaagde Vrydag j.l. te Rotterdam ,iej. A. T. v. d. Giezen alhier, leerlinge der Rijksdagnormaallessen te Gorinchem Zooals bekend was, zou de nieuw beroepen pred. der Herv. gem. Zondag namiddag zijn intreerede houden. Was er [8 morgens een groote belangstelling bij de vestiging van Zijne Eerwaarde door diens oroeder ds. Feijkes, van Colijnsplaat, bij de middagdien8t was de schare van opge- komenen, ook uit omliggende plaatsen, zoo groot, dat velen zich met een staan plaats moesten tevreden stellen. Prediker sprak de gemeente toe naar aanleiding van de tekstwoorden »Gewen u toch aan Hem en heb vrede« Job 22: 21, terwyl Z. E. zijn rede in een drietal ge deelten verdeelde n.i. een ernstige aan klacht, een vriendelijke uitnoodiging en een heerlijke belofte. Na de predikatie sprak Z.Erw. enkele personen op hartelyke wijze toe, waarna ds. Kalkman nog een korte aanspraak hield tot den nieuwen predikant en tot de ge meente van Sleeuwijk, die hij thans als consulent ging verlaten. Op uitnoodiging van ds. Kalkman zong de gemeente den predikant toe, eenigszins gewijzigd, Psalm 119 9. Hierna was deze plechtigheid geëindigd. Op Maandag 19 Maart a.s. des nam. 3 uur zal de gewone voorjaarskeuring van springstieren te Almkerk worden ge houden. Sprang. Tot secretaris van de Jongel. Vereen, op G. G. »Timotheus* alhier is in de vacature W, Braspenning benoemd de heer M. d. Hoven Gz. Bij den schoenmaker J. v. D. alhier kwam een postduif aanvliegen, welke hij circa 2 jaar geleden verkocht had. Veen. De Minister van Oorlog heeft aan E. den Dekker, dienstplichtige der lichting 1923, voor één jaar vrijstelling van dienstplicht verleend. Met ingang van 5 Maart j.l. is de broodprys verlaagd als volgtvoor bruin- brood (1.6 K G.) van f 0.30 op f0 28 en voor wittebrood (0.8 K.G.) van f 22 op f 0.20. Op Zaterdag 10 Maart des v.m. van 89 uur, zal ten huize van dr. Schmitz de vaccinatie en revaccinatie tegen pokken plaats hebben. De WelEd. Gestr. Heer Mr. C. W. van Ommeren (Candidaat Provinciale Staten) te Heusden, hoopt Dinsdag 13 Maart a.s. des avonds in de concertzaal van den Heer Jonker, een openbare lezing te houden. Vlijmen. Het oud-lid der 2e Kamer, Jhr. R. R. L\ de Muralt, die voor ons dorp geen vreemdeling is, is benoemd tot burgemeester der gemeente Borculo. 4 Wijk. Gisteren, Donderdagavond werd in het oude schoollokaal de vergadering gehouden, uitgeschreven door het voorloopig bestuur van den op te richten Bezuinigings- bond. In het voorloopig bestuur hadden volgens mededeeling van den voorloopigen Voorzitter den heer B. v. Wijk mede zitting de heeren M. Schouten en C. v. d. Mooren. Aan den oproep hadden ongeveer vijftig kiezers gehoor gegeven. De Voorzitter zette in zijn openingsrede uiteen, dat de bond niet de bedoeling had stemming te maken tegen de thans zittende Raadsleden, het doel was alleen om een bond op te richten, die meer voeling zou houden met de kiezers en indien er in de tóekomst te bezuinigen zou zijn, dat daartoe dan ook de voor den bond zittende Raadsleden zouden mede wer ken. Hierna voerde de heer K. v. d. Velden het woord, die het den Voorzitter als be stuurslid van de Anti-Revolutionaire kies- vereeniging kwalijk nam, thans, naast deze vereeniging, een bond op te richten die zij het dan niet openlijk, toch volgens zijne mee ning in bedekten vorm, tegen deze vereeniging ageerde. Spr. zette verder uiteen, wat oorzaak was van de hooge belastingen, en wekte de kiezers van Wijk en Aalburg op, personen te stemmen, die zij bekwaam achten als lid van den Raad. Aan den oproep om zich als lid van den Bezuinigingsbond aan te melden, werd door geen der aanwezigen gevolg gegeven. Voor aanmelding bestaat nog gelegenheid gedurende 8 dagen bij een der bovenge noemde bestuursleden. Werkendam. Op Donderdag 22 Maart a.s. zal voor het Dep. der Mij. tot Nut van 't Algemeen, optreden Dr. van den Burg van Hardinxveld, de bekende vogel kenner uit onze omgeving. Deze avond zal opgeluisterd worden door een prachtige serie lichtbeelden. Als vice-Voorzitter van de dezer dagen opgenchten Bond van Bieten verbouwers in Zuid-Holland, is benoemd de heer H. Gierum aihier. Het bestuur van de Chr. Historische Kiesvereeniging alhier, bestaat uit de heeren C. de Boon, C. H. Bogers, Adriaanse en van der Wal te Werkendam en de heeren F. Duijnhouwer, K. de Boon en C. Kramer te deWerken. Bij de j.l. Woensdag gehouden aanbesteding, voor een nieuw te bouwen Chr. School waren de laagste inschrijvers de heeren Nagelee te Geertruidenberg en de Zwart te Heukelom, die respectievelijk ingeschreven hadden voor school f 58,490, huis f 11.400, schuur f300.; school f57.180, huis f 12.200, schuur f310 en in massa stonden elk voor f 69.690. Omtrent de gunning is nog niets beslist. Tijdens den brand van Donderdag avond j.l. op Sleeuwijk, werd door een onbekend persoon een fiets geleend van F. v. d. Steenhoven, maar tot nog toe heeft men vergeten de fiets terug te brengen. Woensdagavond hoopt Ds. Barth alhier, op te treden in de Chr. Geref. Kerk. Woadrichem. Verslag jaarvergadering Land- en Tuinb.vereen. »Land van Altena*, gehouden in Café Van Gooi, op Dinsdag 6 Maart 1923. AanwezigEere-Voorzitter, EdelAchtb. Heer P. Verhagen (Burgem.)Voorzitter, de heer F. BiesheuvelSecr.-Penningm., de heer J. Spiering voorts eenige Be stuursleden en een groot aantal leden. De opening en het lezen der notulen hadden hun gewone verloop. De Commissie aangaande de rekening 1922 bracht een zeer gunstig rapport uit, zoodat deze werd goedgekeurd. De gewoonte getrouw las de Secretaris daarna het jaarverslag, het verwonderde ons hoe hij teikenjare de gebeurtenissen in en om het vereenigingsleven zoo duidelijk weet te resumeeren. We willen hem in een klein gedeelte volgen. Het ledental bedroeg op 1 Jan. 1923, 245; de omzet, aard., f 20185,15 fruit f 16154,66, totaal f 36339,81. Naast een aantal bezittingen had de vereeniging nog een flinke kas. De winst bedroeg ruim f 400. Na er nog opgewezen te hebben dat de uitkomsten van het landbouwbedrijf minder gunstig waren, zag hij tevens de toe komst donker in, hij achtte het daarom meer dan anders noodzakelijk, gezamenlijk op te trekken en onder Gods zegen voort te ar beiden, opdat de spreuk »Luctor et emergo«, ik worstel en kom boven, ook thans nog bewaarheid wordt. De E.-Voorz, dankte aan het slot voor dit prachtige verslag, waarnaar een ieder met belangstelling had geluisterd. Van de ingekomen stukken vermelden wij Voorstel A. Millenaar, tot oprichting eierveiling. Dit werd na eenige bespreking in beginsel aangenomen en zal door het Bestuur nader worden uitgewerkt. Op hun verzoek werd aan de Landb.- vereen. »Samen werking* alhier, f 10. subsidie toegestaan voor haar musschen- giide. Het> veilingspercentage werd vastgesteld op 3 pCt. De salarissen voor het personeel bleven onveranderd. Het verplichte veilen van vroege aard appelen voor de leden, werd eveneens met groote meerderheid van stemmen aange nomen. De aftredende leden werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Onder huishoudelijke zaken werd het Bestuur gemachtigd tot het doen van ver schillende uitgaven. Het salaris van den secr.-penningm. werd vastgesteld op f 250, de f 50 die hij van het vorig jaar wenschte te routerneeren, werden niet geaccepteerd, maar uit dankbaarheid voor zijn werk hem geschonken. Bij de rondvraag werden door verschil lende leden inlichtingen gevraagd of voor stellen gedaan. Zoo werd, nadat de heeren van Andel, Vink en van Hemert resp. hadden voorgesteld, het personeel een gra tificatie toe te kennen van 200, 100 of 300 gulden, eerstgenoemd aangenomen. De heer Millenaar zou, nu we het Kro ningsjaar herdenken, bij wijze van gratie het verkoopverbod voorbeen paar kooplieden willen op heffen. Het Best. zal dit nader regelen. De heer de Lorm stelde voor, dezen zomer eens een speciale veiling te houden, van onder deskundige leiding gesorteerd fruit, en op dien dag de leden daarin voor te lichten, zoo iets zou zeker in het belang van de vereeniging zijn. Ook dit zal door het bestuur nader onder de oogen worden gezien. Tevens bracht hij dank, ook namens de knechts, voor de hun geschonken gra tificaties en de waardeerende woorden aan hun arbeid geschonken. Bij de clow van den avond, de gratis verloting, werden een 15-tal leden de gelukkige bezitter van een nuttig landbouw werktuig. Ook werden door den Secr, verschillende brochure's over kunstmest- bemesting uitgegeven. De Eere-Voorzitter bracht allen dank voor de aangename wijze, waarop de vele punten waren besproken, zoodat het voor hem een genoegen was geweest, deze groote bijeenkomst te leiden. Hy wenschte alle goeds voor veeteelt, land-en tuinbouw en hoopte dat 1923 voor alle leden een voorspoedig jaar zou worden. Waspik. De 18-jarige werkman Quirijns kreeg op den Scheepstimmerwerf der firma Ruitenberg alhier, een ijzeren plaat op zijn been, met het ongelukkig gevolg dat dit gebroken werd. Voor het toelatings-examen der R.K. Kweekschool te 'sBosch, slaagde onze dorpsgenoot W. Baater, leerling der R.K. Jongensschool, Hoofd de Heer A. Maas. Da Waspiksche biljartclub, gevestigd by mej. de Wed. Th. Gjjsman alhier, nam deel aan het concours, gehouden bij den Heer W. de Rijer, te Raamsdonksveer en behaalde in de 2e afdeeling den 3e prijs. Znilichem. Toen de echtgenoote van E. C. van Maaren haar kindje van negen maanden op wilde nemen, bleek, dat het was overleden, 's Avonds had zij het ter ruste gelegd en er niets aan gemerkt. o - v - -i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 8