Brieven uit liet „Land van Altena" De Schipbreukelingen der Uitgave: Firma L, J. VEERMAN, Heusden. No4278 Woensdag 21 Maart 1923, Zij, <lie zich op dit Jilad weiischeii te abon- neeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS. FEUILLETON. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. ^AND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 4.40. Afzonderlijke mummers 6 cent. Advertentiën van 4—6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. IV. Hoewel het voor onze afdeelingen een groot succes beteekende, die levering op vetgehalte er door gewerkt te hebben, was het natuurlijk niet voor allen die daar van gebruik maak ten voordeelig. Want hoe schoon de woorden ook mogen klinken uit een oogpunt van billijkheid en recht „betaling naar vetgehalte" elk vee houder weet bij ervaring, dat bij een plotselingein voering van een zoodanige regeling, niet elke veestapel daarvoor is ingericht. Men kan hierin ook niet in een oogwenk verandering brengen, maar deze verbetering dient te komen na jaren contröle te doen uitoefenen op de melk uwer koeien. Dan pas kan men in een goede richting fokken en na verloop van enkele jaren kan zonder bezwaar, een ieder zijn melk op vetgehalte leveren Van dien kant gezien is dus nauw keurige controle op de melk uwer koeien, haast onmisbaar geworden. Wil echter een zoodanige controle zijn nut afwerpen, dan dient zij te worden uitgevoerd over 't geheele melkdistrictook om de kosten per koe berekend tot een minimum terug te brengep, iets wat in dezen tijd niet over 'thoofd gezien mag worden. Van het begin af heeft mij dit voorgestaan, dat algemeene controle der melk op boerderij een eisch des tijdsgeworden is, en die ook zonder veel kosten ten uitvoer kan worden gebracht. Naar ik verneem, maken ook de Coöperatieve melkfabrieken plannen voor controle op de melk der koeien hunner leden tijdens het melken, zoodat dit dan als 't ware éen groote fokvereeniging zou vormen. Nu wij voor een groot deel onze melk ongeveer op dezelfde wijze af leveren als de leden eener Coöperatie, 41) De dokter was inmiddels weer verdwe nen en holde jnaar zijn vorige zitplaats terug. Intusschen waren cok de anderen wak ker geworden en toen zij den dokter niet zagen, bedachten zij zich niet lang, ston den op, kleedden zich aan en stormden de hut uit. Strompelend en struikelend, nog eenigszins versuft van den slaap, liepen zij voort. «Ik geloof, dat dat document hem de nachtmerrie heeft bezorgd I« mompelde de tweede stuurman, «Of de jaagkoorts* voegde Johnson er aan toe. Toen zij de boomen van het struikgewas achter zich hadden, zagen zij den geleerde als een razende heen en weer loopen. Verschrikkelijk riep hij uit kijk eens mijne vrienden, wat een ontzettend drama daarginds wordt afgespeeld Een bran dend schip. De bemanning was hem nu genaderd en met ontzetting staarden zij het schouw spel aan, dat op een schitterend vuurwerk geleek. is het thans onzen plicht met het onderzoek ook met hun gelijken tred te houden. Niet alleen is onze gedachten uit gegaan naar controle op de boerderij, maar wij zouden gaarne nog een stapje verder gaan. Zooals bekend, wordt uit onze melk pas bij aankomst aan de betrokken fabriek een monster getrokken. We willen hier nu niet zeggen, dat dit niet steeds eerlijk zal geschieden, maar dit ontslaat ons niet van den plicht, de bepalingen van de woorden onzer producten, steeds door een ver tegenwoordiger te doen bijwonen. Hadden wij dan een controleur ten onzen dienste voor controle op boerderij deze zou dan ook tegen contröle aan de fabriek kunnen uitoefenen, en menigeen die het thans wel wat ge waagd vindt, zou dan met gerustheid zijn melk op de nieuwe wijze afle veren. Dat tot heden nog niets van ge noemde tegencontröle gekomen is stuit af op het bezwaar, dat nog niet alle melkveehouders in 'tLand van Altena georganiseerd zijn. En zoo doende komen wij al weder op ons oude punt terug maar wel het ge wichtigste van de heele zaak n.l dat samenwerking door de nieuwe wijze van verkoop meer dan anders, noodzakelijk geworden is. Wellicht zullen er onder de lezers zijn, die reeds gaarne zouden willen weten, welke voordeelen er door de levering op vetgehalte reeds zijn behaald. Precies dit weer te geven kan ik natuurlijk niet, men kan slechts van hen die daarvan geen geheim maken, eens een en ander te weten komen, andere manier is natuurlijk niet denkbaar. Een geval is mij echter bekend, en dat zal wel niet van het slechtste zijn, waarin een boer, (ik ben niet gemachtigd zijn naam te noemen) in het eerste half jaar aan 5 melkkoeien ruim 100 gulden meer ontving, dan dat hij zijn melk op vasten prijs ge leverd bad. Ik geloof dat met zoo'n winstje iedereen wel tevreden zou zijn, ik ten minste wel hoor 1 Ook zag ik verleden week nog een uit betalingsbriefje, waarop een prijs «Dat is het leven van den zeemans mompelde Dobson «steeds aan Gods genade overgegeven in een drijvende doodskist Johnson stond te stampvoeten van onge duld »Arme kerels, wij kunnen ze niet helpen. Voortdurend werden seinen gegeven. Lichtkogels, die een vurige streep achter lieten, verhieven zich tot op eene onmeet bare hoogte in de lucht, totdat een ont zettende knal, die boven het loeien van den storm uitblonk, het eiland deed dreunen. Dat was de genadeslagEen granaat gelijk zag men naar alle zijden het vuur heenspatten. Toen werd alles donker. De storm verdubbelde zijn kracht. Heel in de verte begon het te weerlichten. De sterren waren verdwenen. «Het is volbracht« mompelde dokter Arling. De overigen beantwoordden hem met een dof onverstaanbaar gemompel. Nu niets meer hen ean deze plaats bond keerden allen naar de hut terug. Dokter Arling bleef in de achterhoede, Het voor val had hem tenzeerste bewogen. Ook de overigen waren aangedaan, want zij dachten aan het lot dergenen, die waar schijnlijk in dezen donkeren nacht rond zwalkten, aan de woede der elementen P'ijsgegeven, zonder eenig uitzicht op hulp 0 ledding, omringd door zwermen vraat- baaien of, zoo voor hen de dag J',' aanbreken, overgeleverd aan de genade der golven. van 44 cent p. Liter berekend was, terwijl vasten prijs slechts 11 ct. bedroeg. Cijfers om van te water tanden en die meer voor U zeggen, dan boekdeelen De hiergenoemde zijn wellicht de beste, maar over 't algemeen, heeft onze melk een tamelijk hoog vetge halte, zoodat er nog vele leveranciers zijn, die door ook eens een proef te nemen met levering op vetgehalte, mogelijk nog aardig wat voordeel konden behalen. Men neme het eens in overweging W. (Slot volgt.) L. BUITENLANDSCH OVERZICHT. Zaterdagavond is op den propagandist Smeets, voor een republiek Rijnland en afscheiding van 't overige Duitschland, een moordaanslag gepleegd en is diens secretaris gedood. Een totnogtoe onbekende persoon bevond zich met Smeets en diens secretaris in het particulier bureau van Smeets in zijn wo ning Luxemburgstrasse 26. Deze derde persoon schoot met zijn revolver op Smeets eu diens secretaris, waardoor de laatste dadelijk gedood en Smeets door een schot in 't hoofd levensgevaarlijk werd gewond. De dader is gevlucht, elk spoor van hem ontbreekt. Smeets werd overgebracht naar het Augusta-hospitaal, waar hij geopereerd werd. De moordaanslag op Smeets was vroeg of laat te verwachten, sinds de vijandige stemming tusschen Frankrijk en Duitsch land en de nationalistische hartstochten aan de overzijde van den Rijn door de bezetting van het Rhurgebied en de daar mee verband houdende dwangmaatregelen opgezweept zijn. De Al-Duitsche heeren zijn er vlug met de revolver bij Erzberger en Rathenau hebben het ondervonden. En deze mannen hadden nog wel op hunne wijze hun best gedaan om de belangen van het Duitsche rijk te behartigen. Hoe veel grooter was dus het gevaar voor de leiders der separatistische beweging in het Rijnland, die te Berlijn als landverraders aangeschreven stonden. De moordaanslag is te Keulen gepleegd, in het door de Engelsche bezette gebied. De Britsche gedelegeerde in de hooge com missie te Keulen heeft bijzondere instruc- Na een lange rust van ongeveer zes uur kwam er weder leven in de kleine kolonie. Daar buiten stortregende het geweldig, terwijl van tjjd tot tijd een dof gerommel, meer en meer naderend en in kracht toe nemend, de komst van een hevig onweder voorspelde. Het was schier zoo donker als de nacht. De dokter was zoo stijf als hout. Hij gevoelde pijn in al zijn lede maten, alsof hij uren lang in het koude water gelegen had. Met groote moeite richtte hij zich op en toen hij de verslagen aangezichten der overigen zag, sprak hij met doffe stem «Weet ge wel, mijne vrienden, wat Boeddha eenmaal leeraarde De matrozen zagen hem vragend aan. «Boeddha* vervolgde de dokter heeft eenmaal deze woorden gesproken, die ik zeer goed mag herhalen «Als het nog niet onze tijd is deze wereld te verlaten zal geen slangenbeet ons deren, maar wanneer die tijd genaderd is kan zelfs de steek van een grassprietje onzen dood veroor zaken Daarom houdt goeden moed. Er is toch zooveel niet verloren. Onze vrij heid Wij zijn hier zoo vrij als een vogeltje in de luchtOns leven Wij bevinden ons op een vruchtbaar, kostelijk ingericht eiland Onze goederen, onze be zittingen Alles is gered, tenminste op enkele voorwerpen na Kijk die kist eens aan (hier wees hij op een langen, zwarten koffer) daar in die kist zijn medicijnen, voor een menschenleven lang. Als een van ties ontvangen voor het toepassen van ver geldingsmaatregelen, doch men mag aan nemen, dat deze niet al te streng zullen zijn. De aanslag is meer gericht tegen den Franschen invloed in het bezette ge bied, dan tegen den Britschen en zal de Engelsche autoriteiten, die voor de sepa ratistische actie van Smeets uiteraard wei nig of niets hebben kunnen voelen, vrij koud laten. Moord en doodslag zijn trouwens aan de orde van den dag. Te Essen is Zaterdag nacht weer een Fransch soldaat vermoord, terwijl hij zich in een sousterrain van het station bevond. Een voorbijganger op straat zou hem, door het venster doodgeschoten hebben. De Fransche patrouille, die op het geluid toesnelde, heeft vuur gegeven op een Duitscher die ijlings de vlucht nam en hem gedood. Men neemt nu maar aan, dat deze man de dader is geweest, maar het kan natuurlijk evengoed zijn dat hij slechts een onschuldig slachtoffer van de paniek was. Men is in het Ruhrgebied niet meer zuinig met kruit en lood. Daarentegen is te Buer eeriige ontspan ning ingetreden. De gijzelaars zijn weer in vrijheid gesteld. De Fransche autoritei ten zijn tot de conclusie gekomen dat de bevolking van Buer geen schuld draagt aan den moord op de beide Fransche offi cieren, wier lijken tusschen Recklinghausen en Buer op den straatweg gevonden zijn. Men neemt nu maar aan dat de twee Duitschers, die kort na den moord gevan gen genomen en gedood zijn, schuldig wa ren aan den moord. Het officieuse Wolff- bureau komt tegen deze lezing der feiten in verzet. Maar de burgerij van Buer herademt nu de staat van beleg is opge heven. De korte inhoud der Turksche tegen voorstellen is in de bladen gepubliceerd, maar met het oog op de conferentie van geallieerde deskundigen, die a.s. Woensdag plaats heeft, zijn de commentaren gereser veerd. De tegenvoorstellen zijn een uit daging evenzeer aan Brittannië, als aan Frankrijk en Italië en moedigen, zooals de «Observer* opgemerkt, een gemeenschap pelijke actie tusschen deze landen aan. Ofschoon zij de voorwaarden in het ver drag billijk en werkelijk edelmoedig achten, zijn de bladen overtuigd, dat de door de Turken opgeworpen bezwaren, opnieuw volledig en geduldig onderzocht zullen worden in het belang van den vrede, dien de re geering van Angora verklaart te zoeken. u allen ziek wordt kan i1t u genezen. Maar daar zit meer in die zes aan elkaar vast gespijkerde planken. Brengt hem hier en ge zult misschien verbaasd staan over wat er alzoo in is.« »Ik heb daar natuurlijk niets op tegen* merkte Johnson op. «We hadden ons eigenlijk voorgenomen vandaag het raadsel te ontsluieren, dat in gindschen hoek ver borgen ligt. Het gure regenachtige weder heeft ons veroordeeld de hut te houden. Mij dunkt, dat we nu er wel eens mede konden beginnen. «Gij hebt gelijk* antwoordde de dokter «daar had ik waarlijk niet aan gedacht. Ik stel dus voor, om onmiddellijk na het ont bijt aan den arbeid te gaan.* Dit werd goed gevonden. Eenige blikjes werden geopend en weldra zat men rustig het ochtendmaal te gebruiken, waarbij de harde scheepsbeschuit tamelijk goed smaakte. De honger was echter zoo groot niet, zij was niet grooter dan de nieuwsgierigheid naar dat bizonder geheimzinnige. «Komaan* sprak de dokter «naar den linkervoorhoek Hebt ge eenige messen bij u Allen knikten toestemmend. De dokter stond op gevolgd door de anderen. Toen men ter aangeduider plaatse was aangekomen zag men niets bizonders of tenminste niet iets, wat den bizonderen aandacht kon trekken. De geleerde bukte zich, woelde met een mesje in den grond en hoorde toen een scherp gekras. BUITENLAND. Opiumsmokkelaar. Foyden Humphrey, een bekend grossier in aardewerk is te Londen veroordeeld tot 200 boete en zes maanden gevangenis straf wegens smokkelhandel in verdoovende middelen. Men gelooft, dat hij een der hoofdmannen is van de bende, die overal cocaïne en dergelijke middelen onder het publiek brengt, doch zelf zoowel bij het binnensmokkelen als het verkoopen achter de schermen blijft. Hij was betrapt, door dien men in het bekleedsel van meubelen, die oogenschijnlijk op den gewonen weg werden uitgevoerd naar Hongkong, opium enz. aantrof ter waarde van 120 000, waarvan de politie wist vast te stellen, dat ze van Humphrey afkomstig was. Overstroomingen in Roemenië. Tengevolge van de hevige regens wor den uit verschillende deelen van Roemenië overstroomingen gemeld. Verscheidene bruggen zijn vernield. Het spoorwegver keer is onderbroken. De schade is zeer groot. o Aardbeving in Dalmatië. Reuter seint uit Italië, dat daar Don derdagmorgen even voor zeven uur een hevige aardschok is gevoeld. De schok was zoo sterk, dat de seinnografen be schadigd werden. Het centrum van de aardbeving moet in Dalmatië zijn gelegen. o Zijn kleinzoon voor 2» francs verkocht. Te Langeac, in Zuid-Frankrijk, had de vrouw van een in den oorlog gesneuveld militair, toen zij weer in het huwelijk zou treden, haar kind aan zijn grootvader toe vertrouwd. Onlangs gaf een circus te Lan geac een serie voorstelling. De grootvader sprak met den directeur en verkocht aan dezen zijn kleinzoon van 14 jaar vooreen bedrag van 25 francs. Deze transactie veroorzaakte groote verontwaardiging in het stadje. Het kind werd teruggevonden en onder de hoede gesteld van de overheid, terwijl de grootvader terecht moest staan voor den politie-rechter te Brioude. Deze heeft hem thans veroordeeld lot een boete van 25 francs, waarbij hij den hoogen ouderdom van den man, die 80 jaar is, in aanmerking nam. «Hoort ge dat Johnson De eerste stuurman knikte. Dr. Arling zette het onderzoek voort, waarin hij door een der matrozen werd geholpen. Naarmate de grond werd weg- gegraven steeg de nieuwsgierigheid ten top, totdat eensklaps tot aller verbazing het deksel van een ijzeren kistje te voor schijn trad. Het zag er zoo verweerd en verroest uit, dat de tweede stuurman het eerst door het stuiten op een hangslot tot die ontdekking kwam. Met eenige inspan ning werd het een en ander opgeheven, waarbij de dokter de opmerking maakte, dat het tamelijk zwaar voelde. «De sleutel zit er in, maar het zal de vraag wezen, of wij het kistje zonder eenig geweld kunnen openen.* Harry, een sterke matroos, met ver bazend veel spierkracht in de vingers, zette al zijn kracht op het sleuteltje doch alle pogingen bleken te vergeefs, zoodat met algemeene stemmen werd besloten het kistje open te breken. Maar dit ging evenmin gemakkelijk. Er werd aan deze werk zaamheid een vol uur besteed. Eindelijk bezweek het ijzer voor het gestadig hame- ion en mokeren, het slot was vernietigd en een dik stevig ingenaaid manuscript beloonde al de moeite en al de inspanning, die men had aangewend, ora dit geheim zinnige te ontdekken. Men zag elkaar verbaasd aan. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD N8or let Uii ui Heusden e» AlteiaJeLaigstraat en de luitltrvnrl

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1