Schrale w ruwe huid,Gesprongen»^ handen Springende lippen M l Gebruik JP Drama in een kerk. Te Lindau, aan het meer van Constanz, is dezer dagen aan een huwelyksplechtig- heid onder bijzonder tragische omstandig heden een einde gemaakt. Een huwelijk zou er in de kerk worden ingezegend. De geestelijke stelde de tra- ditioneele vraag Wilt ge elkander tot echtgenoot Waarop de jeugdige bruid onmiddellijk antwoordde Nee, nee Ik bemin een ander en mijn ouders weten dat heel goed. Ik sterf liever, dan met dezen man te trouwen 1 Toen haalde zij uit haar corsage een revolver en schoot zich voor de oogen van de ontzette getuigen dood. o— De Roemeensche Kamer is wederom het tooneel geweest van een formeele vecht partij tusschen leden der regeeringsparty en die der oppositie, welke laatsten hun tegenstanders met stokken te lijf gingen, terwijl het publiek van de tribune in de zaal drong en wakker meedeed aan deze apolitieke actiec. Meer dan 30 afgevaardigden werden meer of minder zwaar gewond. De vice- president van het parlement heeft in ver band met dit incident zijn ontslag inge diend. Een gevaarlijk ambacht. De Londensche muskusmakelaars worden niet oud, meestal 40 jaar 50 is uitzon dering. Zij moeten zooveel sterke parfums keuren met hun reuk, dat zij na een poosje, om nog een zuiver oordeel te kunnen vellen, muskus gaan kauwen, met het gevolg, dat ernstige keel- en ademhalings-stoornissen hun een vroegtijdig einde bezorgen. BINNENLAND. Verdronken. De 12-jarige zoon van den visscher K. Tuyp, te Volendam, is bij Enkhuizen over boord geslagen en verdronken. Te Valthermor.d is de 15-jarige dochter van den arbeider De Jong op haar rijwiel in het kanaal gereden en verdronken. Bij Valkenburg (Zuid Holland) is de 41 jarige B. uit Oegstgeest van een zandschuit in den Rijn gevallen. Zijn 18-jar ige broeder sprong hem na om hem te redden. Beiden zijn echter verdronken. Hijn lijken zijn kort daarna opgehaald. floonl te Koewacht. Het O. M. bij de Rechtbank te Middel burg heeft tegen A., uit Koewacht, be klaagd van moordaanslag aldaar, 3 jaar gevangenisstraf geëischt. VUschersvaartuig omgeslagen. Tengevolge van een rukwind sloeg Vrij dagmiddag het vaartuig Urk 206 in volle zee ondersteboven. Gelukkig werd het ongeval door andere visschers opgemerkt, die het geluk hadden de drie opvarenden te redden. Het vaartuig werd door een motorbotter omgekeerd in de haven van Urk gebracht. Tel. fflorphine-rergiftiging. De vorige week is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden een 20-jarig Rotter- damsch meisje ter verpleging opgenomen, dat door het innemen van morphine-tabletten ernstig vergiftigd was haar toestand is tot heden zeer zorgwekkend. In verband hier mede heeft de Centrale Recherche te Rot terdam den 33-jarigen bufïetchef P. J. van C. aangehouden, verdacht het meisje op 3 Maart j 1. 8 a 10 morphine-tabletten te hebben verschaft. De onveiligheid aan de grens. In het buurtschap Wold (bij Winters wijk) is een burgerwacht opgericht met 300 leden. Ook in andere buurtschappen wordt door de landbouwers druk gepatrouil leerd. (Dezen doen dus eigenlijk het werk der militaire politie). Dit is zeker geen onnoodige arbeid, want iederen nacht wor den vele Duitschers opgepakt of aange schoten. Woensdagnacht wilden een 6-tal Duit schers bij den landbouwer L. te Kotten inbreken. Reeds waren een aantal planken weggebroken, toen juist een patrouille voorbij trok. Eenigen der boeven werden gevat en in het bezit gevonden van touwen (om de bewoners te knevelen), revolvers en messen. De bewoners zelf hadden nog niets gemerkt, maar werden door het schie ten wakker. Kinderen uit het Roergebied. A.s. Vrijdag komen onder leiding van de Nederlandsche Centrale voor vacantiekin- deren uit Duitschland ruim 500 kinderen, (hoofdzakelijk uit het bezette Roergebied, per extra trein via Oldenzaal in ons land. Ze zijn voor verschillende plaatsen bestemd. o Buurtverkeer. Gemeld is, dat met ingang van 1 April bij de Nederlandsche spoorwegen een proef zal worden genomen met de invoering van het buurtverkeer op verschillende baan vakken. De Cour. meldt thans, dat onder deze nieuwe regeling de volgende baanvakken vallen Van Amsterdam naar Zandvoort, IJmui- den, Beverwijk, Alkmaar, Baarn H.S.M., Utrecht via Breukelen, Alstmeer en terug. Van Leiden naar Den Haag, Woerden en terug. Van den Haag naar Gouda, Schiedam en terug. Van Rotterdam D.P. naarHoek van Holland, Rijswijk, Dordrecht en terug. Van Rotterdam Maas naar Gouda en terug. Van Utrecht naarAmersfoort, Gouda, Hilversum, Driebergen en terug. Van Arnhem riaar Nijmegen, Zutphen, Ede en terug. Van Nijmegen naar Oss en terug. Van 's-Hertogenbosch naar Oss, Breda, Eindhoven en terug. Van Breda naar Eindhoven en terug. Van Sittard naar Eysden, Kerkrade Rolduc en terug. Van Maastricht naar KerkradeRolduc over Voerendaal, Simpelveld en terug. Van Deventer naar Zutphen, Zwolle en terug. Van Hengelo naarEnschede, Almelo en terug. Van Leeuwarden naar Sneek, Buiten post, Harlingen en terug. Van Groningen naar: Buitenpost, Nieuwe Schans, Assen en terug. Op deze trajecten zullen de meeste treinen voor het buurtverkeer worden open gesteld, waarvoor een afzonderlijke dienst regeling zal verschijnen. Vermeld dient hierbij, dat voor alle aan bovengenoemde baanvakken liggende tusschenstations ook onderling het buurtverkeer wordt ingevoerd. De prijzen voor de ééndaagsche retour biljetten zullen bedragen 10 cent per K M. voor de le '.klasse, cent voor de 2de klasse en 5 cent voor de derde klasse. Voor de gewone reizen heen en terug be draagt de vrachtprijs per K.M. 13 cent voor de le klasse, 9.75 voor de 2de klasse cent voor de 3de klasse. en 62 Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal,*bevordert de spijsverteeririg, verschaft normale werking der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vqrmen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismiddel veilig toepassen. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeiigste adres. Hensden. Naar wij vernemen wenscht de heer G. van Everdingen, wegens hoogen leeftijd, by de e.k. verkiezing als lid van den gemeenteraad niet meer in aanmerking te komen. Op Maandag 19 dezer werd alhier de voorjaarskeuring van springstieren ge houden. Van de 53 aangeboden exemplaren werden de volgende 26 goedgekeurd Uit de gemeente Wijk en Aalburg een zwartbonte van P. van Drunen een zwartbonte van D. van Wijkeen zwartbonte van L. van Wijk een zwart bonte van wed. N. Mouthaan en een zwartbonte van W. van Wijk. Uit de gemeente Engelen twee zwartbonten van J. de Haas. Uit de gemeente Veen geene. Uit de gemeente Drongelen een zwartbonte van Gebr. Oerlemans v. d. Schans. Uit de gemeente Vlijmen twee zwartbonten van Kievits. Uit de gemeente Genderen een zwartbonte van J. van den Heuvel twee zwartbonten van Ant. van der Kolk te Eethen een zwartbonte van Erven G. Voseen zwartbonte van A. Nieuwkoop te Heesbeen een zwartbonte van Erven J. van Gorkum. Uit de gemeente Hedikhuizen een zwartbonte van Ant. de Korteen zwartbonte van Gebr. van Oudheusden. Uit de gemeente Nieuwkuijk een zwartbonte van den Boerenbond. Uit de gemeente Oudheusden een zwartbonte van Snelders. Uit de gemeente Herpt een zwartbonte van J. C. van Bokhoven; een zwartbonte van A. J. van Bokhoven een zwartbonte van Jac. Buis een zwart bonte van Wed. M. Buis een zwartbonte van Zondagavond vergaderde het bestuur der R. K. Kiesvereeniging alhier tot vast stelling der volgorde bij loting der candi- daten op de voorloopige lijst. Door de aanwezige leden had de loting plaats en werd als volgt vastgesteld A. Cox L. de MolF. S. M. Schreu- der P. Schmiehausen N. F. Vermeulen Hubert Verhoeven Lzn.F. II. Verhoeven Chr. de Jongh F. J. L. Klijn. Op den 2den Paaschdag 11| tot 12£ uur en van 4 tot 5 uur n.m. en op 3 April des avonds van 78 uur zal er in het Patronaatsgebouw alhier, worden ge stemd door de leden der R.K. Kiesvereeni ging tot vaststelling der volgorde van de candidaien voor de officieele candidatenlijst. De inlevering der candidatenlijsten ter verkiezing der nieuwe gemeenteraads leden zal plaats hebben op 10 April a s, van des voormiddags 9 tot 's middags 4 uur. Aalburg. Door den landbouwer P. Bouman alhier is ingevoerd, een meermalen bekroonde stamboek- en premiehengst »Carlo« B 842, afstammende van vaders zijde van »Mon Rëve de Roeulx« B 82. Carlo werd op de jongste tentoonstelling to Den Haag bekroond als vierjarigen met de hoogste onderscheiding. Almkerk. A.s. Woensdagavond 6.30 uur hoopt Ds. Röth in de Ned. Herv. Kerk alhier, biduur voor 't gewas te houden. De j.l. Vrijdagavond gehouden collecte voor de Noodlijdende Prot. kinderen te Boedapest, waarvoor Dr. Kallaij in de Ned. Herv. Kerk alhier een rede hield, bracht totaal op f 118.94. J.l. Donderdagavond gaf het Mannen koor »Excelsior«, onder leiding van den Heer N. Snijders uit Raamsdonksveer, voor een flink bezette zaal haar 1ste aange kondigde uitvoering. Het programma werd op verdienstelijke wijze afgewerkt, aan het einde werd op verzoek nog een paar nummers herhaald, ^Excelsior* kan met genoegen op dezen avond terug zien en wij willen hopen dat zij ons weer spoedig op zoo'n avond als dezen zal verrassen, alles had een uitstekend verloop. Het Hof te 's Bosch deed uitspraak in 't proces, oud-Burgemeester Punt, contra gemeente Almkerk, wegens het niet betalen van een gedeelte salaris over 1919, het Hof veroordeelde conform de uitspraak der Rechtbank, de gemeente tot uitbetaling, plus de proceskosten. Naar wij vernemen zal de Candidaat- stelling voor leden van den Gemeenteraad alhier plaats hebben op 40 April a.s. Beneden-Langstraat. Voor den on gekend lagen prijs van fl.per mud worden thans de eigenheimers opgeruimd, zoowel voor de consumptie als voor vee voeder. Het is best te begrijpen, dat onder zulke omstandigheden de bouwboer zucht onder zyne hooge pachten. Drongelen. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag 21 Maart 1923, des namiddags om 3 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvrage verkoop gemeente-eigen dommen. 3. Advies verkoop eigendommen Burger lijk Armbestuur. Dassen. A.s. Donderdagavond hoopt Ds. Roth van Almkerk, in de Ned. Herv. Kerk alhier, biduur te houden voor 't gewas. 's Gravenmoer. Vorige week is onder de jongelingschap, behoorende tot de Ned. Herv. Kerk alhier, opgericht eene jongel.- vereen. op Geref. grondslag. Herpt. Den 82-jarigen J. de Wilt zag men dezer dagen bezig met fietsen leeren. Als men met den krassen man over zijne moderne sport spreekt, durft hij nog te beweren :»Ik zal 't best leeren, want ik heb nog niks geleden.* Hedikhuizen, 16 Mrt. In de Woens- dag j.l, gehouden vergadering van den Raad van State afdeeling geschillen van bestuur, werd behandeld het beroep van J. de Bruin en 39 anderen, allen ouders van school gaande kinderen te Haarsteeg, tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant, waarbij goedkeuring is verleend aan bet besluit van den Raad der gemeente Hedik huizen van 5 en 9 Mei 1922 tot opheffing der O. L. School Afd. Haarsteeg en tot overdracht van dit schoolgebouw aan het R. K. Parochiaal Kerkbestuur ten einde daarin een R. K. bijzondere jongensschool te vestigen. Van de zijde der gemeente werd deze zaak nader toegelicht door den Heer Cou- wenberg, Secretaris Ontvanger dezer ge meente. Uit het door den rapporteur uitgebracht verslag bleek, dat Ged. Staten dezer pro vincie in overleg met den Heer Hoofd inspecteur van het L. O, adviseerden tot niet ontvankelijkverklaring van het inge stelde beroep en tot handhaving van hun besluit van 25 October 1922, op grond dat de gemeente Hedikhuizen, bij opheffing der O. L. School afd. Haarsteeg toch nog een O. L. School in het dorp Hedikhuizen in stand houdt, welke school is gelegen binnen 4 K.M. van het dorp Haarsteeg, hetgeen de gemachtigde van het Gemeente bestuur nog aantoonde door overlegging van een kadastrale teekening. Ook vestigde de gemachtigde de aan dacht op de inconsequente handeling van de onderteekenaren van het beroepschrift, immers toen op 1 Februari door omstan digheden de O. L. School afd. Haarsteeg daadwerkelijk werd omgezet in een R. K. bijzondere jongensschool voor do parochie Haarsteeg van de 128 leerlingen der O. L. school er 123 overgingen naar de R. K. bijzondere jongensschool 5 Meisjes, waar van 2 protestanten, konden uit den aard van de zaak niet overgaan. Hiermede werd het beste bewijs geleverd, dat de actie tegen de opheffing der O. L. school afd. Haarsteeg en de sttchting van een R. K. bijzondere jongensschool aldaar niet var» principiëelen, doch slechts van persoonlijker» aard is. De koninklijke beslissing volgt later, doch men heeft uit het rapport van den Raad van State wel kunnen opmaken, dat het raadsbesluit in kwestie wel ge handhaafd zal worden. Nederhemert. Bij de alhier gehou den verpachting van vee- en veulenscharen op de Atkenswaard van de Erven Ridder Huijssen van Kattendijke werden tamelijke prijzen besteed. Veescharen f95 a f104. veulenscharen f 77 f 85. Van de N.V, de Rijswaard, de koescharen op de Ko- nijnenwaard (Rietschoof) f 75 f 90. Alhier is men druk bezig met het contracteeren van bieten. Nu de prijzen nogal hoog zijn, zal er van de verbouwing veel gebruik worden gemaakt. Oudendijk. Vrijdagavond vergaderde in café Vink alhier de landbouwvereeniging »Samenwerking«, ditmaal onder leiding van den Eere-Voorzitter, de heer F. C. Huizer. Wegens afwezigheid van den Secretaris werden de eerste punten der agenda ge passeerd en deelde de Eere-Voorzitter mede dat het bestuurslid C. M. Schaap, was gekozen tot vice-Voorzitter. Breedvoerig werd daarna de wijze van aankoop van een ijzeren landrol besproken en door den heer Schaap de gedachten van het bestuur vertolkt. Tenslotte besloot men door het uitgeven van aandeelen (waarvan 5 pCt. rente zal gegeven worden) het benoodigde bedrag bijeen te krijgen. Het beheer zal worden opgedragen aan een der bestuursleden, terwijl voor hfet gebruik door de leden 25 cent en door niet-leden 30 cent per 100 roeden zal moeten worden betaald. Door den Secr. die inmiddels ter ver gadering was gekomen, werden de notulen gelezen. Evenals de vorige vergadering, verschillende bezwaren, daar de notulen zeer onvolledig waren, en slechts na de noodige wijzigingen goedgekeurd konden worden. Een der leden verzocht echter aan den Eere-Voorzitter der» Secr. er eens flink op te wijzen in 't vervolg niet meer zulke slordige notulen te schrijven, daar hy van oordeel was, dat de Secr. het wel beter kon. De Eere-Voorzitter gaf hieraan gevolg, doch de Secr. trachtte zich niet 't minst te verdedigen. De Eere-Voorzitter deelde mede, dat van de veiling te Woudrichem f10 subsidie was ingekomen, als bijdrage in de kosten voor de musschenbestrijding. Dit bedrag werd in dank aanvaard en men besloot dat de musschenbestrijding dit jaar weer op dezelfde wijze zou plaats hebben. Het Bestuur had, om de vele nabestel lingen bij den aankoop van kunstmest enz. te voorkomen, zich daarvoor een regeling gedacht. De vergadering kon er zich mede vereenigen, zoodat de leden er re kening mede zullen moeten houden. De aankoop van voederartikelen zal voorloopig nog op de gewone wijze plaats hebben. Men drong er echter op aan, na elke omschrijving de prijzen aan de leden bekend ,te maken of desnoods deze te publiceeren in de pers. Een paar leden deden ontstellende rae- dedeelingen, van wat een handelaar hun voor 't zelfde artikel per 100 K.G. meer had laten betalen, dan waarvoor hij het bij de.vereeniging geleverd had. Bij ac clamatie werd de heer M. Schaap als lid toegelaten. Aan het einde der vergadering hield de Eere-Voorzitter nog een leerzame bespre king over de teelt van aardappelen, die met aandacht gevolgd werd. In aansluiting op ons bericht aan gaande bietenprijs van de Centr. Suiker Maatschappij kunnen wij vermelden, dat voor alle termijnen de prijs met 50 cent per 1000 K.G. is verhoogd. Raamsdonksveer. De publieke ver- koopingen van drachtige varkens vlotten niet best meer. Zaterdag werd er hier maar een verkocht. Veen. Door den Heer A. Vos, Kantoor houder der Posterijen en Telegraphie, is als zoodanig tegen 1 April a.s. eervol ontslag aangevraagd. In zijn 38-jarige diensttijd heeft hij zich door getrouwe plichtsbetrachting doen kennen, als een voorbeeldig ambtenaar. Daarom is ons aller wensch dat hij nog tal van jaren van zijn welverdiend pensioen zal mogen genieten. Werkendam. Aan het postkantoor alhier, werd gedurende de maand Febr. op de Rijkspostspaarbank ingelegd f4489.53 en terugbetaald f3819.44. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4590. Vrijdag j.l. had Otto Groeneveld het ongeluk om een anker op zijn voet te krijger», waardoor zijn voet zoo ernstig gekneusd werd dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Doordat de voorvork brak van zyn Gets kwam A. R. zoodanig te vallen dat hij bewusteloos bleef liggen en zijn gelaat geheel stuk was. Per rijtuig werd hij naar den dokter gebracht. Waspik. Op Woensdag 28 Maart a.s. zal in de Harmoniezaal een verplichte jaarvergadering worden gehouden voor de leden der Stoomzuivelfabriek aNooit Ge dacht*. Aan de orde zijn Wijziging der Statuten en Rekening en Verantwoording van den penningmeester. Bij de publieke aanbesteding van het. afbreker» en weder opbouwen van een pakhuis voor rekening van den Heer M. san Dor»gen'(architect de Heer A. de Bruyn) werd ingeschreven als volgt J. van den Broek, Waspik f 3628. A. Roovers x» - 3358. Gebr. Boom - 3255. C. Roovers t - 3250. A. de Graauw - 2857. P. de Graauw - 2850. Het werk werd aan den laagsten in schrijver gegund. Bij de openbare verhuring van Bouw- Hooi- en Weiland onder Waspik en Dussen voor de Algemeene Armen der Ned. Herv. Kerk van Waspik, werden voor Bouw- en Weiland hooge, voor Hooi land lagere prijzen besteed. De verhuring van Bouw- en Hooiland van het Oude Maasje tot den Kanaaldijk loopt van 1924 tot en met 1928 (5 jaren); huurprijs van f 100 tot f180 per H.A. De verhuring van Hooiland over het Diep voor 2 jaren, 1923 en 1924; huurprijs van f50 tot f60 per H.A. Weiland f150 tot f200 per H.A. Door de Centrale Suiker-Maat schappij waren de prijzen voor 15 Maart vastgesteld bij levering le termijn tot 13 Oct. op f 17.50 en bij 2e termijn tot 17 Nov. op f 16 de 1000 K.G. Thans zijn deze gebracht op 118 en f 16.50. De prijs voor levering 3e termijn, dus na 17 Nov. is bepaald op f 12 per 1000 K.G. Door Belgische beestenkooplieden werden na afloop der gehouden veemarkt aan het Station 18 stuks vee geladen, welke hier voor en op de markt waren aangekocht. Nu de markt hier zoo'n gun stig verloop heeft, waren vele boeren van meening, dat meerdere markten, vooral in het voorjaar, zeer gewenscht zouden zyn. Wijk. Maandag 18 Maart j.l. is alhier door het voorloopig Comité voor afschaffing van den Zomertijd een vergadering gehou den in het oude schoollocaal. Deze ver gadering werd zeer druk bezocht, ruim 300 personen waren aanwezig. Door den heer N. v. d. Maaden alhier werd deze vergadering geleid en deze zette verder uiteen wat het doel er van was, en waarvoor men hier bijeen kwam. Nadat de bekende bezwaren van den Zomertijd waren besproken, werd aan de aanwezigen gevraagd, welke gegronde be zwaren zij nog hadden. Velen werden er nog opgegeven, die allen in een adres

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2