Und van altena Dit nmer bestaat uit 3 Slatten. RAAMSDONKSVEER. ODE KEMP, IN GQUO EN ZILVER, Waterpoort, Heusden. Z], die zich op dit Itlai wenscheu te abon- neeien ontvangen de tot 1 April verschijnende milliners GRATIS. Aan onze Lezeressen. HET NIEUWE MODEBLAD Correspondentschap Ie Klasse. H. J. ABBIiNK. mmmmmmmm Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4279. Vrijdag 23 Maart 1923, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. b KEIZERSDIJK F. 81. 912 uur. Reparatie-Inrichting. Dit bid verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Aboniementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummer 6 cent. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Ni het binnenkort wederom voorjaar is en ele lezeressen reeds uitzien naar de laatse modellen der nieuwe mode, voor zich zelf of voor de kinderen, vestigen wij de andacht op dat tegen goedkoopen prijs bij onze admini stratie is verkrijgbaar gesteld. Een abonne- meit kost per kwartaal van 6 nummers slechts 95 cents, franco per post 1.25. Om de eerste kennismaking aantrekkelijk te maken, ontvangen de eerste 1000 nieuwe abonné's die ten behoeve van die conti 61e hare aanvraag hebben doen toekomen aan Uitgevers-Maatschappij »Neerlandia« te Utrecht, een Luxe doos Toiletzeep cadeau inhoudende 3 stuks prima zeep van de zoo gunstig bekende fabrieken der Gebrs. Dobbelmann. Men vuile onderstaand bestelbiljet in en vermelde daarop den naam van onzecourant. Het is het beste modebladdat in ons land verschijnt en is om vele redenen te verkiezen boven de in het buitenland ver schijnende modetijdschriften. Daarenboven schrijft Het Nieuwe Mode blad voor zjjne abonné's binnenkort een Alleraardigste Wedstrijd uit, waarbij worden uitgeloofd 100 fraaie prijzen met als HOOFDPRIJS een eerste klas NAAIMACHINE. DE UITGEVER. BESTELBILJET. Ondergeteekende, kennisgenomen hebbende van de bijzondere aanbieding in verzoekt U haar te noteeren als abonné j op HET NIEUWE MODEBLAD (2de uitgave) tegen den prijs van 95 cent j per kwartaal (per post f 1.25) met als j cadeau een Luxe doos Toiletzeep. Hoogachtend, Naam j Adres Hier in te vullen den titel van onze courant. Kunnen gemeenten in staat van faillissement worden verklaard Een ieder weet dat er in den tegen- woordigen tyd vele gemeenten zijn, wier financiën er allesbehalve rooskleurig bij staan en onder deze zijn er niet weinige, waarvan het onbegrijpelijk is dat ze haar hoofd nog zoo lang boven water kunnen houden. Schakelt men een paar gemeenten uit als Emmen, Hoensbroek, Zaandam en Wor- merveer, die zeer nabij den rand des af- gronds zijn geweest, doch ter elfder ure door hulp van buiten nog gered werden, dan mag men zeggen dat de Nederlandsche gemeenten, hoe ellendig haar financieele toestand den laatsten tijd ook was, zich zelf tot nog toe hebben weten te redden. En dit vinden we een gelukkig verschijnsel, want het verleenen van financieelen steun aan in het nauw zittende gemeenten, schept niet alleen een hoogst gevaarlijk voorbeeld voor andere, maar maakt ook de gemeenten, die dien steun krijgen, zorgeloos, omdat ze denken.wanneer de nood op het hoogst is gestegen, is de redding toch nabij,* m. a. w. boven de krachten leven is zoo erg niet, we worden toch geholpen. We schrijven dit naar aanleiding van een arrest van het Hof te Amsterdam van het vorig jaar, met betrekking tot eene faillissementsaanvrage van de gemeente Wormerveer, waarbij wordt gezegd dat bij eene faillissementsaanvraag eener gemeente een gansch andere maatstaf bij de beoor deeling van haren geldelijken toestand moet worden aangelegd dan bij de beoordeeling van dien, van andere rechts- of natuurlijke personen. De rechtsoverwegingen, die tot die uitspraak hebben geleid, een oogenblik daargelaten, kunnen we gerust zeggen dat gemeld arrest de gemeenten, die een beetje royaal zijn uitgevallen, in haar royaliteit steunt, omdat ze nu weten dat hare fail lietverklaring, mogelijk niet geheel uitge sloten, toch zeer moeilijk is te krijgen en er dus feitelijk geen andere weg openstaat om de financiën weer in orde te doen ge raken dan hulp uit 's Rijks kas, of als deze onverhoopt niet mocht komen opdagen de schuldeischers naar de maan laten loopen. Ziedaar de gevaarlijke zijde van het arrest uit doelmatigheidsoogpunt. Maar daarover heeft do rechter niet te oordeelen en daar om mogen wij het arrest uit dien hoofde niet becritiseeren. Het komt mij voor dat de vraag, welke het Hof het eerst uitdrukkelijk had moeten beantwoorden, deze moest zijn geweest »kan eene gemeente zonder meer al dan niet in staat van faillissement worden ver klaard omdat juist de beantwoording dezer vraag als van buitengewoon groot belang is te achten. Dit nu heeft het Hof niet gedaan. Het Hof zegt niet met zooveel woorden dat eene gemeente failliet kan worden verklaard, maar wel, dat bij de beoordeeling eener faillissementsaanvraag eener gemeente geheel andere motieven moeten gelden dan bij zoodanige aanvraag van andere rechts- of natuurlijke personen. Uit den inhoud van het arrest blijkt dus stilzwijgend dat het Hof de faillietverkla ring eener gemeente in beginsel rechtens wel bestaanbaar acht, doch onder deze voorwaar de dat het in grove trekken aantoonen, dat de gemeente in den toestand verkeert dat zij heeft opgehouden te betalen, met gansch andere gevens moet geschieden dan bij gewone faillissementsaanvragen. Zie, dit «voorwaardelijke* wil er bij ons niet in. Men kan zeggen welke meening ook wij deelen op straks aan te voeren gronden dat een publiekrechtelijk lichaam als b.v. eene gemeente, waterschap enz. niet failliet verklaard kunnen worden en we kunnen ons best voorstellen dat er ook zijn, die in een faillietverklaring van zoodanige lichamen geen bezwaar zien, maar deelen we deze meening, dan ook geen voorwaarden er aan verbonden, want dat achten we in lijnrechten strijd met de woorden en den geest onzer faillisse- mentswet, die geen onderscheid kent tusschen objecten van een faillissement. Om in het algemeen failliet te kunnen worden verklaard eischt de wet dat de schuldenaar in den toestand verkeert dat hij heeft opgehouden te betalen. Wanneer die toestand aanwezig is zegt de wet niet, doch laat het oordeel daaromtrent voor elk bijzonder geval geheel aan den rechter over. Evenwel is thans wel de vaste recht- Gevestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatie», enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, spraak dat er méér dan één schuldeischer moet zijn om zoodanigen toestand te doen ontstaan. W ormerveer had meerdere schuldeischers, dit stond vast, zoodat het oude paardje dat terwille van één schuldeischer geen faillissement kon worden uitgesproken, niet van den stal kon worden gehaald. Toch stond vast dat Wormerveer op het oogen blik der aanvrage niet over voldoendé middelen beschikte om ook andere te haren laste bestaande vorderingen dadelijk te kunnen voldoen. In orde, zou men zeggen, Wormerveer is failliet, maar wie dit dacht rekende buiten den waard. Het Hof toch achtte niet in grove trekken aangetoond dat de gemeente verkeerde in den toestand van te hebben opgehouden te betalen. Onbe grijpelijk, geld was er niet en toch werd die toestand niet aanwezig geacht Het Hof evenwel zeide dat de gemeente Wormerveer binnen een niet te langen tijd in staat zou zijn hare betalingsverplich tingen na te komen, waardoor het als het ware een niet gevraagd uitstel van beta ling gaf en daarop grondde het eene af wijzende beschikking op de aanvraag om faillietverklaring. Zoo juist zeiden we dat we nader onze meening zouden ontvouwen dat een ge meente of liever gezegd een openbaar lichaam niet failliet kan worden verklaard. We hebben voor deze meening heel wat bij te brengen, al willen we niet ontkennen dat ook voor een tegenovergesteld gevoelen meerdere gronden zijn aan te voeren wer kelijk ook wat men noemt «degelijke*. Een gemeente is een openbaar lichaam, dat door de grond- en gemeentewet met publiek rechtelijke functiën is bekleed, terwijl zij bij de uitoefening harer over- heidsbevoegdheden in geen enkel opzicht beperkt kan worden door een vonnis tot faillietverklaring. Dat zij daarnevens als zedelijk lichaam onderwerp is van burger lijke rechten en als zoodanig volkomen ge lijk staat, dus ook wat faillietverklaring betreftj met een gewoon mensch, geven we gaarne toe. Immers heeft ieder schuldeischer eener gemeente bij toewijzing zijner vordering het recht om de voldoening aan het vonnis af te dwingen en derhalve kan hij evenals tegen ieder particulier, het vonnis laten ten uitvoer leggen door beslag en verkoop van roerend of onroerend goed, aan de ge meente als burgerrechtelijk lichaam toebe- hoorend. En waar dit nu mogelijk) is, waarom is dan een algemeen faillissementsbeslag met betrekking tot de gemeente niet mo gelijk? Dat wij ons met de uitspraak van het Amsterdamsche Hof gaarne vereenigen, is duidelijk, maar even duidelijk is het dat wij de gronden, waarop die uitspraak rust. niet tot de onze wenschen te maken. O. i. heeft het Amsterdamsche Hof de quaestie vertroebeld en we vinden het jam mer dat een duidelijke beantwoording der vraag of eene gemeente al dan niet in staat van faillissement kan worden verklaard en zoo ja, of eene gemeente bij een fail lissementsaanvraag dan geheel gelijk aan een particulier moet worden behandeld, niet is verkregen. Zeker, het is ons be kend dat het waterschap Groot-Mijdrecht in 1892 bij vonnis van de Utrechtsche Rechtbank in staat van kennelijk onver mogen (thans zouden we zeggen «in staat van faillissement*:) werd verklaard en wel op grond dat uit de overgelegde stukken voldoende was gebleken, «dat verzoekster door onderscheidene harer schuldeischers gelijktijdig tot betaling van schulden wordt vervolgd en door beslag in executie met den verkoop en de slooping des boedels wordt bedreigd, en mitsdien het gedaan verzoek, als op de wet gegrond, behoort te worden toegewezen.* De Utrechtsche Rechtbank laadde dus met haar vonnis koren op den molen van hen, die meenen dat bij een verzoek om faillietverklaring van een openbaar lichaam precies dezelfde gronden moeten gelden als bij zoodanige aanvraag ten aanzien van een particuiier. Dit is een meening die, zooals we reeds zeiden, ook heden ten dage nog velen zijn toegedaan, maar of de hoogere rechterlijke college's er thans ook zoo over denken, weten we niet en dat is jammer. Echter hopen we dat de Nederlandsche gemeenten in de naaste toekomst hare financiën zoo danig kunnen restaureeren, dat zij op tijd aan hare financieele verplichtingen kunnen voldoen, zoodat faillissementsaanvragen van gemeenten tot het verledene behooren. OUITENLANDSCH OVERZICHT. Het nieuws blijft schaars en veel bij zonders valt er niet te schrijven. Over het verzet in het Ruhrgebied loopen de lezingen, als steeds, uiteen. Beginnen er werkelijk teekenen van verslapping aan den dag te treden Van Duitsche zijde wordt volgehouden dat de strijd tegen de bezetting met onverzwakte energie wordt voortgezet. Het Belgische telegraafagentschap meldt uit Dusseldorf, dat de betrekkingen tus schen de bezettingsautoriteiten en de troepen belangrijk verbeterd zijn. De ambtenaren in het Rhurgebied zouden door den re- geeringspresident van Munster gemachtigd zijn, om zich met de bezettingsautoriteiten in verbinding te stellen. Teekenen van verslapping vallen aan Duitsche zijde inderdaad waar te nemen. De Duitsche werkgevers zijn niet van plan offers te brengen en schade te lijden ten gevolge van de nationale belangen. De arbeiders staan sterk en aaneengesloten tegenover de bezettingstroepen, in de over tuiging dat, wat er ook gebeuren moge, hun loonen worden uitbetaald en hun levensonderhoud verzekerd blijft. Maar, zeggen de werkgevers, dit moet niet uit onze zakken gebeuren. Onze mijnen brengen niets meer op, onze fabrieken liggen stil. Onze inkomsten zijn nihil. Wij kunnen den drukkenden last der ar beidersbonen niet meer dragen. De regeering moest dus bijspringen. Want een uitsluiting van de arbeiders op groote schaal zou de noodlottigste gevolgen hebben. Maar in welke mate zal de re geering bijspringen Zij heeft reeds aan geboden van het bedrag der loonen twee derden te betalen, maar de industrieelen vinden dit onvoldoende. Tenslotte zal de rijksschatkist den last moeten dragen. De regeering te Londen heeft aan het departement van financiën der Vereenigde Staten medegedeeld, dat het geen gebruik zal maken van zijn recht om de eerste termijnbetaling van de oorlogsschuld uit te stellen. De 23 millioen pond sterling, die voor dit jaar zijn vastgesteld, zullen worden betaald. Met een grootsch gebaar over handigt Londen dit bedrag aan Washington en zeer zeker zal dit royale gebaar op de bevolking in de Unie een zeer gunstigen indruk maken. De Britsche belastingbetaler is er op voorbereid en zal zich er niet aan stooten. Frankrijk wacht, gelijk men weet, de aflossing van de Duitsche oorlogsschuld af, alvorens op gelijke wijze tegenover Enge land te handelen. Trouwens, de Britsche regeering heeft meer dan eens te kennen gegeven dat zij Frankrijk niet manen zal, daar de strijd voor gemeenschappelijke be langen gestreden is en de schulden ook daarvoor zijn aangegaan. In de bekende nota van Balfour heeft Engeland beproefd dat standpunt ook bij de Unie-regeering ingang te doen vinden, doch vergeefsch. Volgens de »Eeho de Parisc zou de directeur van de Bank van Engeland zich naar Parijs begeven hebben om onderhan delingen aan te vangen over de terugbe taling van de Fransche schuld. Dit bericht klinkt niet bijzonder overtuigend, al is het mogelijk dat Engeland de Fransche regee ring op een of andere wijze in herinnering zal willen brengen juist ook in verband met de bezetting van het Ruhrgebied dat er Britsche vorderingen zijn en dat reeds daarom de Fransche politiek ten op zichte van Duitschland de Britsche regee ring niet onverschillig kan laten. BUITENLAND. Adrianopel en omgeving overstroomd. De overstroomingen te Adrianopel en omgeving zijn volgens de Tel. ernstiger dan aanvankelijk gemeld werd. De plot seling ingevallen dooi veroorzaakt door een ontijdigen zachten Zuidenwind, deed de rivieren buiten haar oevers treden, ten ge volge waarvan veertig dorpen overstroomd werden. De Mohammedanen gaan in Adrianopel in bootjes naar de vermaarde plaatselijke moskee, waar binnen het water voeten hoog staat. Een plaatselijk blad vestigt de aandacht op het merkwaardige feit, dat Adrianopel geregeld om de dertien jaar door overstroomingen wordt geteisterd. Det proces. Het proces tegen den aartsbisschop van Petersburg en de overige Katholieke pries ters vangt heden te Moskou aan en lord Curzon, die antwoordde op de desbetreffende interpellatie van den aartsbisschop van Canterbury in het Britsche Hoogerhuis, zeide te gelooven, dat het proces feitelijk moet dienen om materiaal te leveren voor de anti christelijke betoogingen op Paschen» De Britsche vertegenwoordiger te Moskou heeft opdracht ontvangen voort te gaan met zijn protesten ten behoeve van de ge vangenen en de Britsche regeering zal al haar invloed aanwenden om hun invrijheid stelling te verkrijgen. Aanslagen. Het hoofdbureau der Londensche politie heeft een waarschuwing uitgezonden aan alle gasfabrieken, electrische centrales e.d. te Londen en omgeving, om op hun hoede te zijn tegen aanslagen van de zijde van Iersche republikeinen. Deze zouden n.l. als weerwraak tegen de uitlevering van ver dachte Iersche rebelen door Engeland voornemens zijn aanslagen te plegen. Ook openbare gebouwen te Londen en de wo ningen van hooge ambtenaren en de regee- ringspersonen worden nauwkeurig bewaakt, terwjjl deze heeren zelf onder voortdurende bewaking van geheime politie staan, waar toe ook detectives van Dublin zijn afgezon den, omdat die de Iersche samenzweerders beter kennen. NIEUWSBLAD voor het Land van neusden en AlteiiaJeLangstraat en de Bommelerwaard Het Nieuwe Modeblad wordt uitmuntend geredigeerd, bevat een zeer groot aantal van de laatste modellen voor Dames- en Kinderkleeding in elk genre, lingeriën, nuttige en fraaie handwerken, heeft een gratis Knippatronenblad en stelt van alle modellen geknipte patronen verkrijgbaar. Proefnummer op aanvraag gratis aan het Bureau van dit Blad. Dit uitknipsel te zenden aan Uit gevers-Mij. d Neerlandia"Utrecht, ter contröle voor de eerste 1000 abonné's. Enveloppe kan gefrankeerd worden met 2 ets., overeenkomstig Kon. Besluit van 18 Sept. '19 art. 3, 1, sub 2, letter K.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1