Bij dit nr. üehoort een ünepl. C. DE KEMP, IN GOUD EN ZILVER, Paschen. Be Schipbreukelingen der O. LMK1ÏÏ6M Co's Baok. Waterpoort, Heusden. Raamsdonksveer. ^■and van altena Uitgave: Firma L. J. YEEKMAN, Heusden. No. 4281. Vrijdag 30 Maart 1923, Reparatie-Inrichting. FEUILLETON. SPAARBANK. Int- Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van i 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Nieuw leven, overwinning na strijd, van leven na dood, van een opstaan uit het somber graf, ziedaar de ge dachte die ons vervuld op den Paaschmorgen. De Paaschmorgen vervuld ons met nieuw leven, als wij rond ons blikken en aanschouwen de eerste bloemen, als we merken dat de lente met haar blankrose voeten is rondgetreden, de planten en het mos doende ontluiken, de boomen omsluiert met welig groen, terwijl zij hier en daar reeds bloemen strooide op weide en veld, den dorren en killen winter voor zich uitdrijvend en slechts zalige en hoopvolle vreugde achter zich latend. En gelijk; met deze overwinning valt ons schoon Paaschfeest, dat ons herinnert aan den strijd die 19 eeuwen geleden plaats greep, tusschen waar heid en leugen, weken van lijden, van hoon en bespotting waren voor afgegaan vóór de waarheid zege vierde. Met hoeveel geestdrift waren de jongeren hun Meester gevolgd, die opkwamen voor de waarheid, voor het goede en het reinein een van deze woorden verkondigde Hij de waarheid en zij die haar aannamen, waren eenvoudigen van hart, de armen naar de wereld. Zij geloofden, dat allen, evenals zij, de waarheid zouden aannemen en liefhebben. Hoe bitter werden zij teleurgesteld. Smaad, hoon en bespotting was het loon, en aan het einde de kruisdood aan Hem, die het durfde wagen de waarheid te verkondigen. Is het wonder, dat zij, die de waarheid lief- 14) Zeg eens Johnson, zou er vandaag geen wildbraad op kunnen overschieten vroeg de dokter «ik zou wel wat versch lusten,* «Het is geen weertje, om te jagen dok ter, we zullen ons vandaag nog met wat blikjesvleesch moeten vergenoegen. Maar toch heb ik nog wel wat frisch voor u vruchten op water, een glaasje oude port Laten we maar eens op onze behouden aankomst drinken.* «Goed zoo, ik ben zoo flauw als een mossel. Wat ik zeggen wil, de jongens blijven lang weg. Het schijnt hun in den regen te bevallen «Dat schijnt wel zoo. Ik vind tenminste ook, dat zij lang wegblijven.* Nauw had hij deze woorden gesproken, of Black en Harry traden binnen, ieder met een flinken tros bananen beladen. De dokter lachte. Hij naderde een tros en trok er onmiddelijk een vrucht af, die hij in minder dan geen tijd wegtooverde. «Wel, hebben jelui eenige tonnetjes me degebracht «Ze staan buiten, gevuld met nog eenige hadden terneergeslagen waren dat zij weenden nu hun Meester was heengegaan, dat zij vreesden dat de leugen had overwonnen, dat de duis ternis plaats maakte voor het licht? Maar ziet, op den heerlijken Paasch morgen, terwijl zij bedrukt van hun legerstede oprezen, vervuld met droeve gedachten aan de afgeloopen dagen, geen licht ziende in de duis ternis, gaat van mond tot mond de blijde mare„De Heer is opgestaan, de waarheid heeft overwonnen, de duisternis heeft moeten wijken voor het licht." Telken jare keert dit schoone Paaschfeest weder, dat ons leert van menschenliefde en dat we de waar heid moeten liefhebben bovenal, dat de leugen verre van ons zij. Door alle eeuwen heen heeft de waarheid gezegevierd, maar als in Jezus' dagen was spot en vooral hoon haar deel. En heden ten dage, wij allen die de waarheid liefhebben, gedragen wij ons waarheidslievend Ziet op het groote wereldtooneel. Onuitsprekelijke rampen zijn over tal van huisgezinnen gebracht, Waarom? Om macht is het te doen 1 En daarom moet zooveel ellende worden geleden Maar is er dan geen menschelijk rechtsgevoel en erbarmen dat tus- schenbeide treedt en dit duivelswerk belet Dwaze vraag. Staatkunde is niet zoo naïef te rekenen met recht en beginselen. En denk eens aan u zelfAl zijt gij niet schuldig aan grove vergrijpen, dan ook niet aan laakbare zwakheden Gevoelt ge u ook niet verontrust over uwe ijdelheid, uwen naijver, uw eerzucht Wat is er van uw waarheidsliefde geworden, als, zooals vaak gebeurde, lafheid en behaag zucht zich deden gelden En toch niettegenstaande dit, slui mert er in den mensch iets voor het goede, voor de waarheid. Ieder mensch wil het goede, al doet hij het vaak niethij verfoeit het kwaad al maakt hij er zich aan schuldig. Laat dit Paaschfeest er toe bij dragen ons waarheidlievender, vrede lievender en reiner te maken, dan zal ook deze Paschen iets er toe hebben bijgedragen tot onze vol making. voorwerpen, die wij hebben gevonden lood, zink en spykers. De Seabird heefj er duchtig van langs gehad. Er staat nog slechts een klein gedeelte van den romp. Het zou wel de moeite waard zijn alles te sloopen, in de eerste plaats, omdat wij het hout kunnen gebruiken en ten tweede, om elk spoor van ons verblijf op dit eiland uit te wisschen.* «In dit stormweer vroeg Dobson. «Dat is een zaak van later datum*, sprak de dokter, voor heden kunnen we ons goed roeren, ofschoon, ja, daar heb ik nog niet aan gedacht, een tafel en eenige stoelen, hier niet te onpas zouden komen. «Die zijn kort en klein geslagen dokter* gaf Harry ten antwoord «maar kisten bezitten we in overvloed komaan mijnheer Black, als u mij gelieft te helpen zullen we eenig meubilair vervaardigen. «Als ik wist, dat hier zwijnen in de buurt waren« sprak Johnson «zou ik mijn schutterstalent wel willen beproeven. Een geroosterd boutje zal ons verkwikken. «Een vogel versmaad ik evenmin« sprak dokter Arling «kom, ga maar fluks heen, dan ben je weer spoedig terug. Mijn maag jeukt ontzettend.* Terwijl de eerste stuurman op buit uit ging, de overigen eenige tafels en stoelen vervaardigden, rangschikte de geleerde den ons bekenden inhoud der kisten. Dat was nog zijn eenige troost. Met een opgeruimd gelaat bekeek hij zijn instrumenten, nam Koopvernietigende gebreken in den Paarden- en Veehandel. Een van de opvallende verschijnselen in de rechtspraak in de laatste jaren is mede het veelvuldig voorkomen van pro cedure's betreffende den handel in paarden en vee. Iemand heeft een paard of een koe ge kocht, de koop valt tegen en meermalen is een rechtsgeding het gevolg, met de bedoeling om den koop ongedaan te krijgen. Zijn er nu inderdaad wettige redenen om te trachten van den eenmaal gesloten koop af te komen, dan is er natuurlijk niets tegen dat de kooper pogingen aanwendt, om zoo min mogelijk de dupe van de historie te worden, maar zijn het verzonnen motieven, die hem drijven om vernietiging van den koop te krijgen, dan valt zijne handelwijze uit den aard der zaak ten zeerste te laken. En toch komt dit laatste maar al te dikwijls voor. In het algemeen staan in den handel in paarden en vee verkooper en kooper niet gelijk en is deze laatste de zwakkere partij. De verkooper toch kent in den r,egel zijn dier en zijne eigenschappen, die hij dikwijls op meesterlijke wijze weet te verbergen, terwijl de kooper slechts kan afgaan op hetgeen hij ziet. Het is dan ook maar gelukkig dat onze wetgeving, voor zoover zij betrekking heeft op den handel," zich ten doel stelt den zwakkeren kooper tegen den sterker staan- den verkooper in bescherming te nemen, hetgeen ten duidelijkste blijkt uit de ver plichtingen, die de wet den verkooper oplegt. Deze moet duidelijk uitdrukken, waartoe hij zich verbindt, terwijl hij voorts verplicht is de verkochte zaak te leveren en den kooper te behoeden voor schade, die hij wegens den koop zou kunnen lijden. Dit laatste geeft de wet nog wat dui delijker aan, door te zeggen, dat de ver kooper moet zorgen dat de kooper het rustig en vreedzaam bezit van het gekochte kan genieten en dat de verkooper moet zorgen dat de kooper geen schade lijdt door verborgen gebreken van het verkochte of zoodanige gebreken die aanleiding geven tot vernietiging van den koop. Nader worden deze verborgen gebreken aangeduid als die welke het verkochte goed ongeschikt maken tot het gebruik, waar voor het bestemd is of die dat gebruik zoodanig verminderen, dat, wanneer de kooper de gebreken gekend had, hij óf de zaak niet zou hebben gekocht óf de zaak wel gekocht, maar dan voor veel lageren prijs. Tot goed begrip van het bovenstaande moge hier worden vermeld, dat onze wet geen speciale bepalingen voor den veehandel een slipje van zijn jas en ging toen duch tig aan het poetsen. Intusschen bulderde het voort. Men bevond zich in het hartje van den regen tijd. Ontzettend waren de rukken en stooten, die de bamboezen hut schokten, zoodat men somtijds voor een instorting vreesde. De schipbreukelingen waren trou wens aan het noodweer gewoon, zoodat zij er betrekkelijk weinig op letten. Eens echter werd men door zulk een angst overvallen, dat allen er uit stormden, uit vrees van door het instortende dak ver pletterd te worden. De grond dreunde en daverde. De boomen bogen zich vree- selyk en dreigden elk oogenbiik door midden te breken. «Verbazend* mompelde de dokter bin nensmonds «een orkaan of een wervelstorm*. Hij ontving geen antwoord, de overigen zaten in doodsangst neergehurkt op den grond. Als er soms iets kraakte bogen zy onwillekeurig het hoofd. In dezen toe stand brkchten zij ettelijke uren door, toen tegen het vallen van den avond eene ken tering scheen aan te breken. Doornat van den plasregen ging men de hut weer bin nen, waar de storm, wonderlijk genoeg de orde niet verstoord had. «Dat bewijst* sprak de dokter «dat de grond in de beweging van den orkaan heeft gedeeld, een niet zeldzaam verschijn- kent, maar telkens spreekt van de verkochte zaak of het verkochte goed, waaronder dus in de door ons besproken gevallen het ver kochte dier moet worden verstaan. Wat nu de verborgen gebreken aangaat, die we zoo juist nader omschreven hebben, de wet wil in 't kort zeggen dat zij dus belangrijk genoeg moeten zijn. Eerst dan kan een verborgen gebrek als koopvernietigend worden beschouwd. Het spreekt immers vanzelf, dat een ge kocht dier in het gebruik meer kans heeft om tegen- dan mee te vallen. En om iedere kleinigheid een koop ongedaan te maken, zou toch niet mogelijk en ook volstrekt niet noodig zijn. De wet noemt de verborgen gebreken niet stuk voor stuk op, en geeft hiervan ook geen algemeene beschrijving. Hier moet de praktijk dus den weg wijzen. Men kan in 't algemeen zeggen •Verborgen gebreken zijn die, welke •alleen na nauwkeurig onderzoek, soms •alleen na onderzoek door deskundigen, •die van de ziekten en gebreken van vee een bepaalde studie hebben gemaakt, •kunnen worden ontdekt. De omschrijving is gegeven door den heer A. van Leeuwen te Utrecht en om hare beknoptheid en duidelijkheid meen ik goed te doen, haar hier over te nemen. Toch is zij naar mijne meening niet volledig, omdat de rechterlijke macht hier te lande, steeds meer schijnt over te hellen naar een ruime opvatting van het begrip •verborgen gebreken« en er ook onder wil begrijpen ongewenschte eigenschappen, zoo dat ook deze laatste als koopvernietigende gebreken kunnen worden aangemerkt. Zoo las ik onlangs dat bij vonnis eener rechtbank een koop van een landbouwpaard vernietigd was, omdat het dier bij den kooper op hol was geslagen en bovendien de gewoonte had om uit de weide, waarin het thuis behoorde, te breken. De rechtbank overwoog wat het op hol slaan aanging, dat zulks op zich zelf reeds een koopvernietigend gebrek was, indien bleek dat het paard bij den verkooper ook al eens gehold en deze dit voor den kooper had verzwegen. En met betrekking tot het uit de weide gaan werd overwogen dat ook dit als een koopvernietigend gebrek moest worden aangemerkt, wijl een landbouwpaard, dat de gewoonte heeft uit de weide te breken, voor den betrokken landbouwer veel min der waard is dan een dito exemplaar dat met zijn eigen weide tevreden is. Zeker is dat de rechterlijke macht in Nederland niet steeds dezelfde opvattingen huldigt omtrent het begrip »verborgen ge breken* en daarom is het stellig gewenscht sel bij vulkanische eilanden.* Het middag- of liever het avondmaal bestond uit gebraden gevogelte, gekookte rijst en eenige vruchten, waarvan de ba naan of pisang de hoofdschotel vormde. «Een smakelijk eten,« sprak Johnson. «Maar niet zeer voedzaam* liet de dok* ter er op volgen, «de banaan bevat 74 pCt. water, gedroogd.en tot meel verwerkt, is zij eveneens minder als voedingstof aan te bevelen, dan het meel der gewone graan soorten, De onrijpe vrucht wordt soms na droging in een oven als brood genut tigd. Zoo gedroogd, kan zij langen tijd, zonder bederf te ondergaan, bewaard wor den en gewoonlijk wordt door de inlanders de vrucht in dien toestand op lange reizen medegevoerd.* «Een boom, die hier op de Zuidzee- eilanden voorkomt,* merkte de tweede stuurman op, «is de broodvruchtboom, wiens vrucht, na eene gisting ondergaan te hebben, in smaak zeer veel gelijkt op Westfaalsch roggebrood*. «Maar niets gaat boven de vrucht van den kokospalm* liet Harry er op volgen, «waarmede we dikwerf zullen kennis maken*. «De kokospalm*, sprak de dokter, is voor den bewoner der Indische en Austra lische Archipels zijn alles. Touw, olie, melk, zeep en nog tal van andere zaken meer dankt hij aan den klapperboom.* Zoo zat men gezellig en kameraadschap pelijk aan den maaltijd, die blijkbaar in om voorzichtig te zijn met het aangaan van processen. Het spreekwoord »wie procedeert om een koe, geeft er dikwijls eene op toe« wordt in de praktijk maar al te vaak bewaarheid. De wet geeft verder nog eenige artikelen, die voor den paarden- en veehandel van groot belang zijn. Zoo legt zij den ver kooper de verplichting op in te staan voor de verborgen gebreken, al heeft hij ze ook zelf niet gekend, echter met deze uitzon dering, dat hij bij den verkoop kan bedin gen, dat hij hiervoor niet zal behoeven in te staan. Ook geeft de wet aan partijen de bevoegdheid om bij uitdrukkelijke over eenkomst de door de wet opgelegde ver plichting uit te breiden of in te korten, terwijl zij ook kunnen overeenkomen dat de verkooper nergens voor behoeft in te staan. Bij onderlinge afspraken kan dus van de gewone bij de wet vastgestelde bepalingen worden afgeweken, doch zulks kan niet bij opzettelijk bedrog. De verkooper blijft Gestort Kapitaal f 55.000.000,- Reservefonds - 41.500.000,- f 96.500.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- cn inbrankvrye Lipskluis.) ZEER SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. den smaak viel. Het dessert bestond uit wijn en vruchten op water, die door de goede zorgen van Harry gered waren. »De zeven vette jaren*, sprak de dok ter «zullen spoedig ten einde zijn, mijne vrienden, en dan breken de zeven magere aan, dat kan niet anders. Maar ik geloof, dat wij alle redenen van dankbaarheid heb ben, de Voorzienigheid te prijzen, die ons hier heeft gebracht. Het kon duizendmaal slechter zijn nietwaar Op de Seabird verschilden wij van stand. Maar hier zijn wij lotgenooten. Door het lot, ons opge legd, gemeenschappelijk te dragen, wordt de last lichter. Het is mogelijk, dat wij hier levenslang moeten blijven, het kan ook zijn, dat wij hier slechts voor korten tijd zullen wonen. In beide gevallen moge nooit de vrede en de eendracht verstoord worden I Kom Johnson, schenk ons allen nog een glas wijn in zie zoo, laat ons nu op aller welzijn drinken De glazen klonken en aangedaan werd de wijn aan de lippen gebracht. VII. Het zal ongeveer acht uur in den avond geweest zijn, toen de dokter, met een pijpje in den mond, het weder ging op nemen. Er was in de wolken eene scheu ring ontstaan, waardoor enkele sterren, in een waterachtigen glans gehuld, nieuwsgierig blikten. NIEUWSBLAD voorlietLaniivanHeiisilgnenAltenaJiiUigstraatGnileBoiiiineigrwaarii Wordt vervólgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1