aan mmssstan Vragen op rechtskundig gebied. Anti-seHitiiche relletjes in Pelen. Bij de Anti-semitische relletjes te War schau, tengevolge van het protest tegen het Moskousche doodvonnis, zijn 44 joden ernstig gewond. Eenige winkels zijn verwoest. HOEST HOEST BINNENLAND. Be salarissen ran gemeente-entrangers in de provincie Noord-Brabant. In de laatste maanden is de door Ged. Staten van Noord-Brabant opgemaakte salaris-regeling voor burgemeesters, secre tarissen en ontvangers in bijna iederen gemeenteraad aangevallen, waar men overal deze salarissen wilde verlagen. De Staten wezen echter iedere inmenging af en berichten dat de salarisregeling tot hun competentie behoort. In een schrijven aan de gem.besturen in de provincie, deelen Ged. Staten thans mede, dat zij alsnog hun salarisregeling handhaven, doch dat zij in den vervolge bij benoeming van gem.ontvangers ten aanzien der salarieering beslissingen zullen nemen, overeenkomstig de omstandigheden. o Branden. Zondagmorgen is ongeveer 200 H A. bosch en hei, toebehoorende aan den beer Padhuis Cremers te Vilsteren nabij Ommen, een prooi der vlammen geworden. De brand was ontstaan door vuur uit een locomatief. Niets was verzekerd. Zondagvoormiddag ontstond te Emmen 'n ernstige veenbrand op terreinen zuidelyk van Emmeenerf Scheidenveen gelegen. Met behulp van de motorspuit van het veenschap gelukte het door snel optreden, het vuur spoedig te beperken, Belangrijke hoeveelheden oude turf verbrandden, echter geen woningen. Zondagavond brak brand uit in een woning te Woensel aan de Lymbeekstraat. De brand nam vrij spoedig zoodanig in hevigheid toe, dat drie woningen geheel afbrandden. De brandspuit, die spoedig ter plaatse was, voorkwam verdere uit breiding van den brand. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Te Tolbert (Gron.) is de nieuwe woning van R. v. d. V., die afwezig was, geheel afgebrand. Er is niets gered alles was laag verzekerd. Een jongetje had vlak by de woning met lucifers gespeeld. Licht den koers kwijt. Als de Arnhemmers nu en dan den koers kwijt raken is het toch niet te ver wonderen wanneer men bedenkt, dat Oos terbeek ten Westen van hen ligt en Wes tervoort ten Oosten, dat zy Noord-Brabant in het Zuiden moeten zoeken en de Zui derzee in noordelijke richting. Nog steeds Mijnen. Zondagmiddag spoelde te Zandvoort, recht voor Hotel d'Orange een mijn aan, welke in het zand vastzit. De marine kustwacht te Amsterdam is gewaarschuwd, terwijl bij de mijn een politiepost is ge plaatst. Slaapziekte. Te Coevorden komt bij een 19-jarige dochter van den heer L. een geval van slaapziekte voor. De politie te Barneveld is zes jongelui van 17- tot 23-jarigen leeftijd op het spoor, die op twee verschillende tijdstippen, in Roskamp's fabrieken aldaar hebben in gebroken en daaruit ongeveer 30 K.G. biscuit gestolen. Actie roer den Zomertijd. Vrijdag is ter griffie van de Eerste Kamer ingekomen het adres van het comité van actie voor den zomertijd, dat zijn zetel gevestigd had in hotel Krasnapolsky te Amsterdam. Blijkens een bijlage ging het adres vergezeld van 398.286 handteeke- ningen. BEKENDMAKING De Voorzitter van het Hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van den Raad dezer gemeente, maakt bekend: dat de openbare zitting voor de beslissing over de geldigheid der ingekomen lysten en de handhaving van de daarop voor komende candidaten, zal worden gehouden op Maandag 16 April a s. des voor middags 111 uur ten Raadhuize dezer gemeente. HEUSDEN, 10 April 1923. De Voorzitter voornoemd H. J. VAN EGGELEN. •verreden. Te Goor is Vrijdagavond een 14-jarige jongen door een vrachtauto overreden en gedood. Flier's Maagpillen regelen de lever en wakken de maag op. Zy geneïen verstop ping, slechte spijsvertering, maagpyn en galzucht. Houdt uw gestel in orde uw geest helder en uw lichaam flink door nu en dan een dosis Foster's Maagpillen te gebruiken. Prijs per flacon van vyftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. INGEZONDEN. Zeer geachte Heer Hoofdredacteur, Beleefd verzoek ik U om een plaatsje van het navolgende in uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. In de «Protestantsche Noordbrabanter* van 7 April j.l. trekt een artikel met den suggestieven titel «Geen verdichting maar feiten« myn aandacht. In dit artikel schrijft de ongenoemde schrijver o.a. het volgende Wanneer men nu leden van andere «partijen daarom brj de kiezers wil af- «breken en zeggen Ziet U, wij Vrijheids- «bonders zyn jullie mannen en andere «b.v. de Antirevolutionnairen leggen het «toe op je vrijheid, zoo weinig letten ze «op 't belang der bevolking, dan betreu- «ren wij zulke handelwijze, meerwij «keuren ze af. Thans wordt de heer A. «D. van der Schans op dergelijke wijze bestreden® en verder «Dat men hem «van zekere zijde een persoonlijke be- «strijding aandoet, die zij (toch zeker hy) «niet verdienen (toch zeker verdient) «deed ons de gelegenheid aangrypen enz.c Uit hetgeen aan het bovengeciteerde voorafgaat, moet elk lezer opmaken, dat het Mr. van Ommeren is, door wien de heer Van der Schans op dergelyke wijze en «persoonlijk* bestreden wordt. Tegen eene dergelyke verdraaïog der feiten moet ik met den meesten nadruk opkomen. Want niets is minder waar Ik tart den schry ver plaats, dag en uur te noemen, waarop bovenaangehaalde woorden door Mr. van Ommeren of welken Vrijheidsbonder ook zouden zijn gesproken 1 Feit is en geen verdichting 1 dat Mr. van Ommeren, op de vergaderingen te Veen, Sleeuwijk en Wijk waar hij sprak op geheel zakelijke wijze het Stierenregle ment, het troetelkindje van den heer Van der Schans, heeft bestreden, en daarbij noch dezen laatsten, noch zelfs de A. R. Partij heeft genoemd of eenige toespeling heeft gemaakt op hetgeen te dezer zake door bedoeld Statenlid of bedoelde party is verricht. Ieder, die met mij op die ver gaderingen aanwezig was en wien de waar heid lief is, kan zulks getuigen Feit is ook, dat Mr. van Ommeren heeft beweerd, dat het Stierenreglement, hetwelk immers verbetering van den veestapel beoogt, inderdaad geen verbetering heeft gebracht, eene bewering waarbij de heer Van Ommeren den bijval ondervindt van den oud keurmeester Jan van Bokhoven te Herptterwyl de heer Van der Schans, blijkens zijn antwoord aan den heer Van Beek in de Statenvergadering gelooft, dat ook het Stierenreglement tot verbete ring het zijne heeft bijgedragen. Hy ge looft dus slechts, maar weet het dus niet zeker 1 Wat het tweede bezwaar van den heer Van der Schans betreft, dat het vroeger vaak voorkwam, dat de boaren hunne jonge vaarzen brachten op een uur afstands van hun huis en dat een buurman, die mis schien 5 of 6 uur verder woonde in die zelfde weide een minderwaardige stier bracht, die hij liefst niet bij zijn eigen vee had. Aan dit bezwaar kan wel op andere afdoende wijze worden tegemoetgekomen, zonder al den rompslomp van dit stieren reglement En voorts als het den heer v. d. Schans ernst is mat zyn verklaring, dat de Noord bra bantsche boer niet gebonden wil zijn, had hij dan niet met Mr. van Ommeren tegen het Reglement moeten stemmen Ten slotte nog dit. Indien Gy ons be- stryden wilt, goed 1 Maar dan toch zeker op waardige en nobele wyze, heer Scribant, en niet den tegenstander woorden in den mond gelegd, door hem niet gebezigd en daden aangewreven, door hem niet be dreven. Dat past nooit en stellig niet den schryver van een hoofdartikel in een im mers toch Christelijk blad 1 Mag ik eindelijk nog een vraag stellen Mr. van Ommeren geeft altyd gelegenheid en zulks staat ook steeds op de aankon digingsbiljetten vermeld, tot debat aan zit tende Statenleden en Candidaat-Statenleden in Noord-Brabant. Nu vraag ik, waarom wordt van die gelegenheid geen gebruik gemaakt door de A. R leden of candidaten, indien zij meenen dat de heer Van Om meren ter zake van het Stierenreglement of op andere punten onjuiste meeningen verkondigt Met de opmerking nog, dat het mijn bevreemding heeft gewekt, dat het artikel in quaestie in het nummer werd opgenomen, dat het laatst vóór de stem mingsdag verscheen, zoodat daardoor mij de gelegenheid benomen werd om plaats ruimte te vragen in de Protestantsche Noordbrabanter om van antwoord te dienen, wil ik eindigen. Met de meeste hoogachting heb ik de eer te zijn Uw dw. M. UHL Voorz. afd. Heusden v. d. Vrijheidsbond. Heusden, 8 April '23. Ik heb de vorige week mijn belasting biljet thuis gekregen voor de Rijksinkom stenbelasting en Hoofd. Omslag, waarop vermeld staat, dat het bedrag vóór 1 April betaald moet zyn. Kan het Ryk den belastingbetaler ver plichten, in zoo'n korten betalingstermijn het verschuldigde te voldoen Waarheen moet ik mij wenden tot uitstel van betaling B. A. Het Ryk heeft het recht u een aanslag biljet te doen toekomen en den aanslag zelfs terstond invorderbaar te doen zijn. Dit is natuurlyk dikwijls eene vervelende historie voor den betrokkene, maar 't is nu eenmaal zoo en er valt niets aan te veranderen. Uitstel van betaling kunt u vragen aan den Ontvanger, by wien u betalen moet. Wordt u dit uitstel ver leend, dan is u verplicht 7 pCt. rente bij te betalen. Ik ontving 26 Maart j,l. een belasting biljet 1 Mei 192230 April 1923, waarop ik aangeslagen ben tegen een zuiver in komen van f 900 met aftrek voor levens onderhoud voor mij en mijn vrouw f 600, nu moet ik betalen f 14.55. Ik ben los werkman en werk meestal in het aange nomen nu heb ik mijn verdienste van 1 Mei 1922 tot nu aangenoteert en zullen die 30 April 1923 hoogstens maar f700 bedragen, daarbrj heb ik dan van 1 Mei 1922 tol 30 April 1923 een huishuur te betalen van f156. Waarvan moet ik nu die f 14.55 betalen? Hoe moet ik nu handelen E. L. Indien u bezwaar hebt tegen den u opge- legden aanslag, kunt u binnen twee maanden na dagteekenirig van het aanslagbiljet, een bezwaarschrift indienen by den Inspecteur der Directe Belastingen te Waalwijk. Daarbij kunt u dan het verlangen te ken nen geven om persoonlijk door den Inspec teur te worden gehoord. We raden u aan zulks te verzoeken, daar u met een mondeling onderhoud al licht verder komt dan met eene schriftelijke uiteenzetting. Of u veel of weinig huishuur betaalt, doet voor de Rijks-inkomstenbelasting of Gemeente-inkomstenbelasting niet ter zake. Uw bezwaarschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. Zaterdag en Zondagmiddag waS in de teekenschool tentoongesteld het werk van den cursus 1922'23, dat al leszins getuigde zoowel van den ijver der leerlingen als van de toewijding der onder wijzers. Des avonds om 7 uur had Za terdag na een toespraak van den voorzitter de uitreiking der prijzen plaats, waarna personeel en leerlingen ook nog met eenige hartelijke woorden, getuigend van belang stelling, werden toegesproken door den EdelAchtb. Heer Burgemeester. De uitslag der bekroningen is als volgt Bouwkundig teekenen Klasse II, le prijs B. Stevens (Doeveren) 2e prijs J. Garst- man (Wijk) en P. de Graag (Heusden) klasse III, 2e prijs P. Redert iAndel) en G. van Alphen (Wyk) klasse IV, le prijs E. W. Bouman (Heusden)2e prijs H Haspels (Genderen) en H. R. Reedeker (Meeuwen). Scheepsteekenen Klasse I, le prijs G. van Helden (Veen)3e prys W. Colet (Genderen) klasse II, 3e prijs D. Bovet (Aalburg) en H. Baaijens (Heusden) klasse III, 2e prijs A. van 0»erbeek (Heusden). Handteekenen Klasse I, le prijs L. de Joode (Meeuwen)2e prijs K. Deurloo (Heusden) en C. de Joode (Meeuwen) klasse II, 2e prys C. Garstman (Aalburg) 3e prys A. van Bergeijk (Aalburg) klasse III, le prijs E. W. Bouman (Heusden Machine- en smidsteekenen Klasse I, le prijs C. Schaap (Heusden); 2e prijs J. van Beeck (Heusden) 2e prijs F. van Hoorn (Herpt) 3e prys K. Deurloo (Heus den) klasse II, 2e prys J. Steenbergen (Heusden) en Jac. Hobo (Nederhemert) klasse III, le prijs R. Visser (Nederhemert). De prijs voor de minste verzuimen be kwam J. van Beeck, die van de minste verzuimen in de technische vakken K. Deurloo, terwijl een diploma werd uitge reikt aan J. Timmermans en G. Vos de laatste vier allen uit Heusden. De collecte welke j.l. Zaterdagmorgen gehouden is door het comité voor het na tionaal huldeblijk van H. M. de Koningin bracht op een totaal van f 164.49. Onder eene meer verdiende belang stelling trad Zondagavond in het Vereni gingslokaal de Dames-Tooneelclub uit Els- hout op, met een komische «Aristen-revue* als voorspel, gevolgd door het leerzame en keurig-uitgevoerde tooneelspel «Het lokaas* van Gerard Nielen. Onder ademlooze stilte werd het stuk van het begin tot het einde gevolgd. Ten volle verdiend was het welsprekend woord van lof, dat de Edelachtb. heer burgemeester by het einde de dames voor haar schitterend spel toezwaaide en haar een Tot wederzien met meer belangstel ling toeriep. Bij de op heden gehouden Candi- daatstelling voor leden van den Gemeente raad zijn twee lijsten ingeleverd. Door de Protestantsche Kiesvereeniging is ingediend een lijst bevattende de namen der navolgende personen 1. A. A de Haan. 2. M. Uhl. 3. G. van Everdingen. 4. J. H. Roza. 5 K. Hoekstra. 6. Mej. de Haan. 7. Mr. W. Ruitinga. 8. E. A. de Bruijn. 9. Dr. J. U. Auër. 10. L. Majoor. 11. H. v. Wijk. 12. H. van Bennekom. Door de R K. Kiesvereeniging 1. L. de Mol. 2. Hub. Verhoeven. 3. Chr. de Jong. 4. A. Cox. 5. F. Ver hoeven. 6. P. Smiehau8en. 7. N. Ver- meulen. 8. F. Schreuder. 9. F. Klijn. Gisteravond hadden twee leden der schoone sekse, de dames v. B. en A., hooggaande ruzie in de Engstraat, waarbij het aan de lieflijkste scheldwoorden niet ontbrak. Deze liep zoo hoog, dat zij vech tende bij den heer H. v. Herwaarden door de ruiten vielen. Almkerk. A.s. Zaterdagavond 6 30 uur zal ten huize van J. Pruyse te Ippelschen- dijk (gem. Almkerk) onder leiding van Ds. Róth, Herv. predikant alhier, eene verga dering worden gehouden met het doel eene Herv. Jongel.-vereen. in dat gedeelte der gemeente op te richten. Andel. Vrijdagochtend is de 10-jarige L. R., die zijn Paaschvacantie doorbracht bij een sluiswachter alhier, een kennis zijner ouders, bij het helpen dichtduwen van de brug voorovergeschoten en tusschen den staart der brug en de brugleuning ge vallen, waardoor zijn hoofd werd verplet terd en de dood onmiddellyk intrad. De knaap zou denzelfden dag met de boot huiswaarts zijn gegaan. Op Donderdag 12 April a.s. des avonds te 7 uur zal in de Openbare school alhier, een spreekbeurt worden vervuld door Mr. C. W. van Ommeren te Heusden, lid der Provinciale Staten van Noord bra- bant. Debat is toegestaan aan zittende en candidaat-leden voor de Staten. Beneden-Langstraat In den hooi- handel bestaat slechts redelijke vraag en nu door het koudegure weder den gras- groei wordt tegengehouden, blijft die vraag nog eenigzins aanhouden. Men besteedt voor het goede handelshooi tot f 36 en voor schraal pershooi f 20 k f 24, alles per 500 K.G. naar kwaliteit. Dassen. J.l. Vrijdag ontving de Echt- genoote van W. D. alhier, het treurig be richt dat haar man (werkzaam te Amster dam) des nachts door de kolendamp gestikt was. D was een oppassend werkman en laat thans een weduwe na met 9 kinderen. 's Gravenmoer. De heer H. Versteeg, lid van het Burgerlijk Armbestuur en ouderling bij de Chr. Geref. Gem. is plot seling uit dit leven weggenomen. Terwijl zijne vrouw en kinderen voor een dag op reis waren, is hy in zijn tuin tengevolge eener hartverlamming overleden, alwaar men eerst den volgenden morgen zijn lijk vond. Meeuwen. A.s. Donderdagavond ten 7 uur zal D. V. de heer C. B. van der VERKIEZING PROVINCIALE STATEN Buiten verantwoordelijkheid der Bedactie.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2