voor het Land van lensden en Altena, de Langstraat en de Bümelerwaarfl. No. ^285, Vrijdag 13 til 1 Jan Geertzen, 's-BOSCH I Een eigenhuisverzekering bij de N.V. „PHARUS'' Geen beter stof, dan eigen hóf. Noodseinen. e- Kestaurant enl Jitspanning Spaar-, Eigenhuis- en Hypotheekverzekering-Maatschappij. Besparing van pacht. Kapitaalvorming. BEHOORENDE BIJ HET Geen wonder, dat Moeder bij tijden prikkelbaar wordtHaar tobberig werk binnenshuis, wasschen, strijken, verstellen, poetsen en de eindelooze huishoudelijke zorgen zouden door geen man verdragen worden. Wees voorzichtig Prikkelbaarheid, pijn in de lendenen en zijden, hoofdpijn, rug pijn, urinekwalen, zenuwachtigheid, en duizelingen zijn seinen van nierverzwakking. Om zich te hoeden voor ontwikkeling van de lange nasleep van nog ernstiger nierstoornissen, is het tijd om aan zichzelf te denken en de worstelende nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles genezend middelhet werkt alleen op de nieren en blaas, en het baat tegen pijnlijke verschijnselen van nier- en blaas- kwalen als nierzand, rheumatiek, steenvor ming, waterzucht, ischias, spit, blaasont steking en urinezuurvergiftiging. Passend voor jong en oud, diende geen huis zonder Foster's Pillen te zijn. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1,75 per doos. Burgerlijke Stand. ANDEL, over Maart. Geboren: Grieta Maria, d. van H. van Zanten en H. Smits. Overleden: Teunis van Tilborg, 65 j., echtg, van J. Kuil. NEDERHEMERT, over Maart. Geboren: Johannes z. v. D. Spitzers en O. G. J. van Heemskerk Margaretha d. v. E. H. Smits en M. van Heemskerk. Overleden: W. Bouman 21 j. VEEN, over Maart. Geboren: Eimert z. v. J. Verbeek en W. v. Kuijk Marinus z. v. M. L, v. Brakel en H. v. Vuren. Getrouwd: J. den Besten met C. van Andel. Overleden: E, Vos 69 j. ALMKERK, over Maart. Geboren: Elizabeth Heiltje d. v. J. Versteeg en C. A. v. OosterhoutArie z. v. A. v. d. Stelt en D. Ippel Johanna Hendrika d. v. H. Kaasen en J. v. d. stelt Huibertje Jenneke d. v. J. Burghout en J. C. v. MastrigtWillem Hendrik z. v. J. Teuling en A. Sprengers Jannigje d. v. A. v. d. Plas en C. Verhagen Jannigje d. v. J. Maastricht en A. Colijn Teuntje d. v. H. Koekkoek en C. KantMaria d. v. N. v. Daalen en A. v. d. Koppel Pieter z. v. Petronella de Cloe. Ondertrouwd: P. van Breugel 24 j. met C. Boterbloem 19 j. Getrouwd: J. H. v. Herwijnen 24 j. met M. C. Vink 20 j.H. Smits 30 j. met M. Verhoeven 30 j.J. C. Hak 55 j. met J. Biesheuvel 61 j.C. v. Vugt20j. met J. v. Oudheusden 20 j. Overleden: M. van Noorloos 70 j. A. Romijn 59 j.F. v. d. Koppel 56 j. P. S. Lankhaar 76 j.A. Biesheuvel 77 j. E. van Drunen 77. j. BRAKEL, over Maart. Geboren: Jan z. v. H. Versteeg en G. Versteeg Johanna Engelina d. v M. Versteeg en H. A. van de Laar Gijsbertje d. v. H. S. van der Linden en J. E»n- strang Gerr tje Aike Ida d. v. F. den Tek en G. H. van der Ven. Overleden: L. van Herp 86 j., wed. v. H. van Tongerlo. POEDEROIJEN, over Maart. Geboren: Willemina Tonia d. v. J. van Anrooij en G. W. Hak Cornelis z. v. K. ^Schreuders en A. den Hollander Jo hannes z. v. J v. d. Zalm en D. van Bal- legooijen. Overleden: A. S. Loef 6 m.D. Koolhaas 88 j., wed. v. G. Haasakker. WIJK, over Maart. Geboren: Wilhelmina d. v. K. v. d. Wetering en M. NieuwkoopHendrik Kornelis z. v. A. v. d. Pol en A. Tim merman Rinske d. v. B. Vos en D. L. Bonsink Francina d. v. J. v. Wijk en P. Kerkwijk. Overleden: D. v. Helden 6 m. S. v. d. Pol 77 j., echtg. v. J. Mans J. Kerkwijk 79 j., wed. v. N. v. Loon M. v. Helden 68 j., wed. v. G. Schouten D. Sluijmers 83 j., echt. v. J. Poorter. DE WERKEN en SLEEUWIJK. Getrouwd: H. K. Sterkenburg 26 j. met J. den Bok 22 j. Overleden: C. den Besten 44 j., echtgen. van G. Dekker; N. A. de Heus i i. SPRANG, over Maart. Geboren: Dirkje Jacoba d. v. M Gouda en M. A. van Peer Cornelia Geer- truida d. van P. H. Schiedon en A. J. Frings Johan z. v. A. C. Pol en E. G. Kipp. Getrouwd: J. de Jong 32 j. met W. C. B. Snijders 25 j.W. de Bie 25 j. met M. de Bie 27 j. W. Mandemakers 25 j. met M. Hoefnagels 27 j. Overleden: J. Nieuwenhuizen 6 d. M. C. Timmermans 82 j., wed. van J. de Jong C. Vos 77 j., wed. van J. O. Frings B. van Willingenburg 66 j., echtg. van M. B. Varossieau. 's GRAVENMOER. Geboren: Marinus z. v. H. van Eer- sel en R. van Dalen 1 Adriana Jacoba d. v. C. A. van der Schans en J. A. Snijders Cornelia d. v. A. Rutters en P. van Dalen Marinus Pieter z. v. D. van Loon en C. W. van Beek. Overleden: J. Rossnbrand 44 j. A. Staal 2 w.H. Versteeg 56 j. WERKENDAM. Geboren: Marius z. v. D. C. Hove- stadt en J. Verdoorn Cornelis Pieter z. v. J. Cornet en J. Bakkeren Jannigje Maria d. v. L. A. v. d. Heuvel en H. Hoftijzer. Getrouwd: J. v. d. Stelt 28 j. en J. VisserM. A. Paans 23 j. met T. W. Hakkers 22 j. Overleden: G. Potters 86 j.E. C. v. d. Heuvel 13 j.A. Paans 44 j echtg. v. D. v. d. Heuvel. Marktberichten GORINCHEM. 9 April. Op de vee markt waren aangevoerd 701 runderen, 34 nuchtere kalveren, 244 overloopers, 833 biggen. De volgende prijzen werden besteed zware kaltkoeien f300f420melkkoeien f 250—f 320 kalfvaarzen f 200—f 300 guiste vaarzen f 200f 240pinken f 100 f140; graskalveren f f nuchtere kalveren f 20f 34, overloopers f 30f 55, biggen f20f34. ROTTERDAM, 10 April. Aanvoer 204 paarden, 37 veulens, 1904 magere en 963 vette runderen, 241 vette kalveren, graskalveren, 2170 nuchtere kalveren, 50 schapen of lammeren, 395 biggen, 10 bokken of geit, varkens. Koeien f 0.62| a f 0.35 Ossen f 0.60 a f 0.42Jstieren f 0.522 a f 0.35kalveren f 0.95 a f0.60, alles per kilo. Melkkoeien f 250 a f 490, kalfkoeien f300 a f480, stieren f250 a f475, pinken f100 a f200, graskalveren f- a f vaarzen f170 a f 260, werkpaar den f 250 a f375, slachtpaarden f100 a t 2ü0, hitten f 200 a f 375, veulens t 40 a f75, biggen f 20 a f36, varkens f35 a f55, slachtkalveren f 10 a f 14, tokkal- veren f 25 a f 35. De Kotterdamsche eierveiliug. Op de in ons Veiimgslokaal, Delftsche straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4 50f 6.30 idem (klein) f 4.30-f 4.50 Eendeieren f 5.00f 5.45 Aanvoer 325000 stuks. 's BOSCH, 11 April. Op de markt van heden werden aangevoerd 2351 stuks. 1156 stuks hoornvee, 980 biggen, 100 zeugen, en 115 schapen en lammeren. De prijzen waren als volgtKalfkoeien f 340 a f 420, kalfvaarzen f 265 a f 400, magere ossen en koeien f 185 a f 270, vette ossen en koeien le kw. 60, 2e kw. 52\ ct. p. p., pinken f115 k f165, zeugen f 130 if 200, biggen f 3.75 k f 4.25 p. w. schapen f 20 a f 40, lammeren f 20 a f 30. Flinke aanvoer, handel ruim, prijs houdend. ZALTBOMMEL, 10 April. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 195 biggen, prijs f 22 a f 34 42000 eieren, prijs 4 a 5 ct. p. st. 700 K.G. boter, prijs per room boter fl.15, boerenboter fl.00 a fl.25 Vergadering van den Raad der gemeente W IJ K c. a. op Zaterdag 7 April, vm. half tien. Voorzitter EdelAchtb. R. J. van Doveren. Secretaris WelEd. Heer E. Sluijmers. Aanwezig alle leden, met uitzondering van den heer W. Bouman. Nadat de Voorzitter de vergadering te ruim half tien met gebed heeft geopend, leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering, die daarna, met een kleine opmerking van het lid Roza, worden goed gekeurd. Deze zou n.l. niet hebben gezegd, dat de pachters van hooigras ook vermin dering van hun pachtsom zou moeten worden gegeven, doch dat een verzoek daartoe ook in overweging genomen zou moeten worden. Ingekomen stukken a. Een kennisgeving van den heer W. Bouman, dat hij verhinderd is deze ver gadering bij te wonen. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een verzoek van Gjjsb. Vos, om een stukje grond aan den Hoogen Maasdijk, gelegen tegenover de woning van Vine. Honings ter lengte van 40 M in erfpacht te mogen hebben, voor het bouwen van een woning, tegen een door den Raad vast te stellen bedrag. De Voorzitter zou een stukje grond willen afstaan, te beginnen tusschen den eigendom van de gemeente en het water schap «den Hoogen Maasdijkc, omdat dan, zoo later daar nog iemand wil bouwen, daartoe gelegenheid zou zijn. Spr. zou den aanvrager er tevens het rietgors, achteruit tot de kreek toe, bij willen geven, aangezien dit voor de gemeente geen waarde heeft en de aanvrager daar door meer vrijheid krijgt. De Raad moet daarvoor den prijs en den duur der erfpacht bepalen. Het iid v. d. Velden vraagt, hoeveel de andere lui betalen. De Voorzitter zegt, nadat de Secretaris de verschillende bedragen heeft opgezocht, dat deze varieeren tusschen f 3 tot f 5. Het lid v. Kuijk is van oordeel, dat 40 meter wel wat veel is, hij zou niet meer willen afstaan dan voor den bouw van een woning noodig is. De Voorzitter zegt, dat de aanvrager, volgens zijn zeggen, een woning wil bouwen ter lengte van 17 meter en dat hij 23 meter noodig heeft voor het aanleggen van een stoep. Het lid v. d. Velden zou de erfpacht niet te hoog willen stellen, zeker niet boven de f 5. De Voorzitter kan zich hiermede wel vereenigen hij zou echter een bedrag voor zekerheid willen doen stellen, opdat de aanvrager de kosten vergoedt, die de ge meente voor overschrijving heeft te maken, indien hij niet zou bouwen. Het vorig jaar heeft de gemeente f 10 f12 on kosten gehad omdat de Bruijn niet bouwde en het stukje grond weder overgeschreven moest worden. Spr. zou erfpacht willen verleenen voor 30 jaar, voor een stukje grond nader op te nemen, echter niet grooter dan beslist noodig is, tegen een vergoeding van f 5 per jaar. De Raad gaat met dit voorstel accoord. c. Een adres van den «Bond tegen Schending van Gods heiligen Naamc, waarin het Gem.bestuur wordt verzocht maatregelen te nemen, om het ontheiligen van Gods naam door vloeken, tegen te gaan. De Voorzitter deelt mede, dat een der gelijk verbodsbepaling reeds eenige jaren in de politieverordening is opgenomen en het adres voor deze gemeente dus geen zin heeft. Het lid v. d. Pol zou den Voorzitter dan willen verzoeken, deze verordening meer in toepassing te brengen. Er zijn personen die bij sommige gelegenheden zoo vloeken, dat zelfs niet-godsdienstige menschen zich daaraan ergeren. De Voorzitter zegt, dat tegen een per soon vroeger een proces-verbaal is opge maakt, doch de veldwachter kan niet overal tegenwoordig zijn. Spr. kan zich niet begrypen, dat personen, die zich aan vloeken ergeren, niet een aanklacht in dienen. Het adres wordt hierop aangenomen voor kennisgeving. d. Van den Autobus-ondernemer P. J. Furster, een aanvrage om subsidie voor zijn autodienst Wijk Woudrichem 's Bosch. Adressant betoogt, dat hij 2 autobussen heeft aangeschaft en dat voor den geregelden dienst een 3de aangekocht zal worden, dat dus vooral in het begin de exploitatiekosten hoog zijn en deze niet geheel gedekt kunnen worden, zoodat hij voor 1923 een geldelijke bijdrage verzoekt. Wethouder Boender noemt dit een moeilijke zaak volgens een bericht in de courant zal er een tweede onderneming bij komen en kan ook deze wel om subsidie komen. Kan de ondernemer met zijn onderneming niet uitkomen, dan had hij eerst beter zijn berekening moeten maken, de gemeente kan dit tekort niet dekken, dan kan men wel aan het subsidie geven blijven. Het lid v. d. Pol zou het adres maar willen aannemen voor kennisgeving. Hij heeft den geest van den Raad gehoord en deze is niet voor toekenning van subsidie, hoe minder er over gesproken wordt hoe beter spr. dit acht. De Voorzitter is het met deze bewering niet eens, bet is een openbare zaak en de autodienst is een uilkomst voor de gemeente. De heer v. Kuijk erkent dat de onder neming een gerief is voor het publiek, doch zij is tevens een schade voor de gemeente en voor de winkeliers en kooplui. De ge meente heeft meer uit te geven voor onder houd van den dijk. De Voorzitter is van oordeel dat men dan ook de auto van Bax uit Woudrichem zou moeten weren. Als men de zaak on persoonlijk bekijkt moet men erkennen, dat de gemeente met de enderneming is vooruit gegaan en deze in het algemeen belang is. De heer v. d. Velden gaat er mede accoord, dat de onderneming een algemeen belang en voor het verkeer prachtig is. Om echter te subsidieeren zoolang niet is gebleken dat zy al of niet zal rendeeren, acht spreker een bezwaar. De ondernemer moet eerst eens met cijfers aantoonen, dat hij er niet kan komen, dan eerst zou een subsidie aanvraag in overweging genomen kunnen worden. Nu reeds subsidie te gaan ver leenen nu de dienst nog maar goed en wel geopend is, acht spreker een bezwaar, hij had het beter gevonden indien de ondernemer met zijn subsidie-aanvrage had gewacht tot de dienst een jaar aan den gang was geweest. Spr. heeft van terzijde gehoord dat van een tekort geen sprake kan zijn, als alles wat men er van verteldt waar is, moet het wel een geldwinning zijn. De Voorzitter meent, dat men deze praatjes niet allemaal moet gelooven. Als men zijn verstand gebruikt en men let op de groote exploitatiekosten, dan moet men zich afvragen of er wel genoeg gebruik van maken. De heer v. d. Velden zegt dat 90 pCt. van de bevolking tegenwoordig fietsen en het voor hem een vraag is, of dit gedeelte een subsidie zou goedkeuren. Daarbij zou spr. liever zien, dat de ondernemer niet concurreerde en de tarieven handhaafde. Bij een andere onderneming betaalt men voor een rit van een plaats boven Heusden 60 cent naar den Bosch, terwijl Furster 40 cent rekent, derhalve 20 cent goed- kooper is. Volgens spr. is dit geen eerlijke concurrentie. Dat de gemeente dus het te kort zou moeten dekken en de concurrentie op die manier mogelijk maken acht hij onbillijk. De Voorzitter acht het verstandig van den ondernemer, als hij voor 60 cent geen passagiers krijgt, dat hij zijn tarief dan verlaagd en daardoor wel passagiers krijgt. De heer v. d. Pol zegt, dat, nu de discussie toch gaande is, hij den Raad zou willen afvragen of de gemeente wel subsidie geven mag. De onderneming is een concurrent van de aanlegplaats, een gemeentelijke onderneming, 's Maandags en 's Woensdags varen er booten genoeg en bestaat er vol doende gelegenheid de markt te bezoeken. De heer v. d. Velden moet v. d. Pol gelijk geven. De heer G. P. L. Bouman zou het adres niet geheel willen afwijzen hij zou het voor een half jaar willen verdagen. De onder neming kan dan met cijfers aantoonen dat de dienst niet rendabel is en dan kan men met meer grond een subsidie in overweging nemen. De heer Roza is het geheel met Wet houder Bouman eens, de onderneming dient volgens spr. noodlijdende te zijn om haar te subsidieeren. De overweging van den heer v. Kuijk, dat de zakenmenschen in de gemeente schade van de onderneming zouden hebben, kan hij niet geheel deelen, zij die in den Bosch of Gorinchem hun inkoopen willen gaan doen, doen dit toch. Het voorstel om het adres voor een half jaar te verdagen wordt hierop in stemming gebracht. Drie leden stemmen voor en drie leden tegen, zoodat dit adres in een volgende vergadering nogmaals in behandeling moet worden genomen. Voor stemden de leden G. Bouman, Roza en Boender. e. Adres van de Sportvereen. «D.V.O.t te Aalburg, om het D.V.O.-terrein op de Ebbe gratis of tegen zeer geringe vergoe ding te mogen bespelen. Adressanten betoogen, dat de Ebbe bestemd is voor nuttige doeleinden voor de ingezetenen van Aalburg. Dat jeugdige personen uit Aalburg door de vereeniging nuttig en aangenaam worden bezig gehouden, dat bij het opbrengen der hooge huur de vereeniging zich niet zal kunnen handhaven. De Voorzitter vraagt, of een der heeren, naar aanleiding van dit adres, het woord verlangt. Weth Boender had graag gezien, dat de vereeniging ook haar inkomsten op papier had gezet, wat heeft ze met Paaschmaandag weer niet ontvangen 1 De Voorzitter heeft gehoord, dat er ruim duizend personen op het terrein zijn ge weest. Het lid v. d. Velden zegt, dat als het er 200 buiten de vereenigingen zijn geweest, dat het dan zeker op is. De Voorzitter zou er nog willen bijvoegen, dat men spaarzaam moet zijn met dë Ebs-inkomsten, hieruit moet worden afge lost en de inkomsten zullen wel minder worden, pachten van f 300 zullen wel tot het verleden behooren. Het lid v, d. Velden zou de vereeniging zooveel mogelijk willen steunen, de jongelui worden er bezig gehouden en blijven er door uit de herberg. Dergelijke vereeni gingen worden ook gesteund door het Ryk. Spr. zou liever zien dat zijn jongens naar de Sportvereeniging gingen, dan dat zij in de herberg gingen biljarten of kaart spelen. De Voorzitter merkt op, dat dit alles mooi en goed is, doch dat als er tekort komt, kan voor de Ebbe geen H. O. worden geheven, zooals voor de gemeente. Wethouder Boender zegt, dat de Ebbe een aparte zaak is, wil de gemeente de vereeniging steunen dient zij een terrein beschikbaar te stellen. Wethouder Bouman is van oordeel, dat de vereeniging vermindering van huur op het oog heeftzijn de pachten minder, dan krijgt de vereen, dus al van zelf vermindering Spr. zou ook dit adres een half jaar willen verdagen, totdat de uitkomst der verpachtingen voor dit jaar bekend zijn. De vereeniging kan dan tevens hare boe ken overleggen enh are inkomsten en uitgaven aantoonen. De Voorzitter zegt, dat de raad dan ook de rekening van de Ebbe wel mag opmaken en mag uitrekenen of de in komsten voldoende blijven om de uitgaven VUMkMMm Hotel li /5H p' li ui st. Jansstraat 10—12, nabij het station, f Tel. Interc. 436. Vraagt inlichtingen bij de Directie. Archimedesstraat 64, 's-GRAVENHAGE, waarborgt U het bezit van een eigen boerderij met landerijen. ACTIEVE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD. BIJVOEGSEL l^ienw$blad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5