Baard-, te dekken. De pachten zuilen, naar zijne meening, niet hooger dan f 200 per bunder loopen. De Raad gaat hierop accoord met het voorstel van Wethouder Bouman, om het adres aan te houden. f. Een bericht van Ged. Staten, dat dit college nota nam, van het verzoek om den bouw van een arrestantenlokaal uit te stellen tot 1924 en dat het met dit voor stel accoord gaat. g. Van hetzelfde College een kennis geving, dat het door den gem.ontvanger te veel ontvangen bedrag aan salaris in de gem.kas terug gestort moet worden. h. Goedkeuringsbesluit van de door den Raad voorloopig vastgestelde rekening der Ebbe, i. Een adres van den veerman J. v. d. Maaden, om vermindering der pachtsom der aanlegplaats. Adressant toont door overlegging zijner boeken aan, dat over elf maanden van het vorige dienstjaar zijn ontvangsten f 1370.67 en zijn uitgaven f 755, zoodat er overbleef f615.67. Volgens adressant was 1921-'22 een gunstig jaar voor hem en zijn de ontvangsten over het loopende dienstjaar belangrijk minder. Verder zou de auto- dienst een schadepost voor hem zijn, waar om hij den Raad vermindering der pachtsom verzoekt. Wethouder Boender zegt, dat de veerman van f615 er dan nog een knecht moet op na houden. De Voorzitter meent, dat hij dit zelf moet weten, kan de veerman er niet mede uit, dan zou hij hem willen raden eerst zijn knecht weg te doen. Spr. kan den Raad niet adviseeren om op het verzoek in te gaan. De heer v. d. Pol is het hiermede niet eens, de Voorzitter zou met vrijmoedigheid subsidie willen verleenen aan de autobus onderneming en deze dus willen bevoor- deelen boven het veer, een gemeentezaak. De Voorzitter brengt hiertegen in, dat de auto-ondernemer nog geen subsidie heeft gekregen en hij ook niet heeft verklaard voor subsidieverleening te zijn. Wethouder Boender gelooft, dat v. d. Maaden op 't oogenblik verlies lijdt op het veer. De heer v. d. Pol is dezefde meening toegedaan, spr. meent, dat volgens het re glement 2 veerlui op het veer aanwezig moeten zijn. De Voorzitter zegt, dat dit niet waar is, dit is nooit gebeurd. Het reglement wordt ingezien en hieruit blijkt, dat slechts 1 bekwaam veerman dient aanwezig te zijn. De heer Roza noemt het een moeilijk geval. De Voorzitter merkt op, dat men ook wel rekening mag houden met het feit, dat de H. O. pl.m. f 4000 minder opbrengt dan de verwachting was. De heer v. d. Velden zou in verband hiermede willen wijzen op de onbillijke aanslagen. Spr. kent menschen in Wijk die zijn aangeslagen waar het nergens naar lijktiemand met eigendommen en kapitaal betaalt belangrijk minder belasting dan spr. en zoo zijn verschillende gevallen aan te wijzen. De Voorzitter meent, dat men wel van oordeel kan zijn, dat iemand te hoog is aangeslagen, doch de ingezetenen zullen wel hun schuld opgeven aan den Inspecteur der Belastingen, doch dit niet zoo gemak kelijk aan het Gem.bestuur doen, vandaar dat men thans andere aanslagen krijgt dan vroeger toen deze door den Raad werden vastgesteld. De heer v. Kuijk gelooft, dat de heele schatting het werk der commiezen is. De heer v, d. Velden vindt het noodig, dat de schatters meer gekend werden, het Gem.bestuur moet naar zijne meening wijzen op de ongelijke aanslagen. De heer Roza zou hen, die te laag zijn aangeslagen, zoo mogelijk een navordering willen zenden, om daardoor het tekort aan H. Omslag zoo laag mogelijk te doen zijn en om de onbillijkheid tegenover hen, die wel juist zijn aangeslagen en in de toe komst een nog hoogere belasting zullen moeten opbrengen om dit tekort te dekken, weg te nemen. Wethouder Bouman gaat met dit voorstel geheel accoord, doch zou zich thans willen bepalen bij het adres van den veerman. De Voorzitter zegt, geen vrijmoedigheid te vinden een voorstel te doen om aan het adres tegemoet te komen, zoolang iemand nog 6 a f 700 overhoudt behoeft hij niet om vermindering der pacht te komen. De heer Roza meent, dat de veerman ook verstandiger had gedaan, om zoolang te wachten met aanvraag om vermindering der pacht, totdat hij kon aantoonen dat er werkelijk een te kort is. De heer v. d. Pol zou willen voorstellen, om den veerman toch eenigszins tegemoet te komen. Het schijnt wel, zegt spr., dat de Voorzitter den autobus-ondernemer voortrekt boven den veerman. De Voorzitter vraagt, wat de belasting betalers zullen zeggen, als iemand, die f 700 in elf maanden overhoudt, een sub sidie wordt verleend. Spr. protesteert tegen de bewering van v. d. Pol, als zou hij Furster voortrekken boven den veerman. Furster is geen subsidie verleend en zoo deze niet kan aantoonen dat hij met zijn onderneming niet kan uitkomen, is spr. van oordeel, dat geen subsidie toegekend mag worden en daarom zou hy ook den veerman geen vermindering van pacht willen toestaan. De heer Roza is van oordeel, dat van de redeneering van den Voorzitter veel te zeggen is. De heer v. d. Pol is het hiermede niet eens. Het veer is een onderneming van de gemeente door de autodienst lijdt de veerman belangrijke schade, spr. zou den veerman daarom f 200 per jaar pacht vermindering willen toestaan. De heer v. Kuijk zegt, dat, zoo de veer man er niet mede uit kan, hij ontheffing der pacht zou kunnen vragen en het veer opnieuw verpacht zou moeten worden. De Voorzitter kan het voorstel van den heer v. d. Pol niet in stemming brengen, omdat dit niet ondersteund wordt zooals het reglement van orde eischt. De heer v. d. Velden is van oordeel, als de subsidieaanvraag van den auto- ondernemer in overweging wordt genomen, men den veerman ook vermindering dient toe te staan. De heer Roza zou ook dit geval willen behandelen, evenals het vorige en zou den veerman eerst een opgaaf willen doen over leggen over zijn inkomsten en uitgaven over het dienstjaar Juli '22 tot en met Juni '23, dan kan blijken of er motieven aanwezig zijn om vermindering der pacht in overweging te nemen. Wethouder Boender zou dan ook nu reeds de verzekering willen geven, dat een eventueel tekort, zoo mocht blijken dat er dit is, door de gemeente zal worden gedekt. De heer v. d. Pol houdt vol, dat de veerman, al mocht hy 'n f700 per jaar overhouden, nog niet genoeg voor zich zelf verdient. De heer Roza zegt, dat daar niet mede gerekend mag worden, er zijn tegenwoordig verscheidene zaken die ook niet genoeg verdienen. De Voorzitter zegt, dat hier iets beoordeelt moet worden in het belang der gemeente en dat daarbij geen persoonlijke overwegingen mogen gelden. Spr. blyft bij zijn bewering dat de veerman, zoo hij niet genoeg ver dient, eerst moet beginnen om zijn knecht weg te doen. De heer v. d. Pol wil zijn voorstel om f 200.pacht vermindering toe te staan, in stemming gebracht zien. De Voorzitter kan hiertoe niet overgaan dit voorstel wordt niet ondersteund. De heer v. d. Velden vraagt, of het misschien niet beter zou zijn, te handelen zooals het lid Roza voorstelt en het adres aan te houden. De heer Roza noemt het een groote moeilijkheid, vermindering toe te staan zoolang er geen tekort is, spr. is het met den heer v. Kuijk eens dat dan eerder tot nieuwe verpachting overgegaan zou moeten worden. Weth. Bouman zal in deze niet veel zeggen, spr. voelt ook veel voor het voor stel van den heer Roza. Dit voorstel hierop in stemming gebracht, wordt aangenomen met 4 stemmen voor, Weth. Bouman blijft buiten stemming, terwijl de heer v. d. Pol tegen stemde. Benoeming stembureau en Hoofdstem bureau. De Voorzitter wijst aan voor Wijk als Voorz. R. J. v. Doveren, als leden Weth. Bouman en K. v. d. Velden, plaatsver vangend Voorz. B. Roza, als leden G. v. d. Pol en H. v. Doveren. Voor Aalburgals Voorz. Weth. Boender, als leden W. v. Kuijk en E. Sluijmers, als plaatsvervangend Voorz. W. Bouman, als leden K. H. C. v. Doveren en B. A. de Waal. De benoeming geschiedt voor 4 jaren, de Raad gaat hiermede accoord, terwijl de aanwezige heeren verklaren zich de benoeming te laten welgevallen. In het Hoofdstembureau zullen zitting nemen de heeren J. Boender, G. P. L. Bouman, B. Roza en K. v. d. Velden, ter- wyl de overige leden van den raad als plaatsvervangend lid worden aangewezen. Vaststelling vermenigvaldigingscijfer. De Voorzitter zegt dat het geschat inkomen voor '23'24 is geraamd op f 350.650. en bij deze raming het percentage bepaald zal moeten worden op 2.3. Spreker vraagt of een aftrek van f700.met f 100 voor de vrouw gehandhaafd kan blyven hier door vallen verschillende personen buiten de belasting die er .ook heel goed in konden bijdragen. Als men den aftrek kon ver lagen, dan zou men een belangrijk hooger bedrag krijgen. Wethouder Boender meent dat men dan den aftrek dient te verlagen. De heer v. d. Velden is er niet voor deze te verlagen, men gaat dan menschen treffen die 10 a f 12 per week verdienen, en hoe moeten die daarvan nog belasting betalen. Hoe moeten men.schen met een paar kinderen in tegenwoordigen tijd rond komen van 10 12 guldenvan hen krijgt men toch geen belasting binnen, omdat ze die niet kunnen betalen. Spr. zou het beter vinden om den Inspecteur te wijzen op hen die veel en veel te laag zijn aan geslagen. De heer Roza zegt dat v. d. Velden, lid van de schattingscommissie, met zijn col lega's moet spreken en met hen een con ferentie met den Inspecteur der belastingen moet aanvragen, om een en ander te be spreken, hij verwacht daar meer van, dan dat men er hier over spreekt. De raad betuigt zijn instemming met dit voorstel. De heer v. d. Velden zegt toe in dezen zin te zullen handelen. Bij de rondvraag zegt Wethouder Boender dat hij gaarne, voor hij voor goed uit den Raad ging vertrekken, eerst nog een af rekening zou willen zien van het voormalige distributiebedrijf, opdat dit onder den tegenwoordigen Raad nog wordt gelikwi- deerd. De Voorzitter zegt toe in de volgende vergadering met een geheele afrekening te zullen komen. De Secretaris deelt mede, dat deP.N E.M. binnenkort een lezing zal houden in de gemeente en de ingezetenen een brochure zal thuis zenden over het nut en de voor- deelen der electriciteit. De heer Roza vraagt, of de P.N.E.M heeft geantwoord, op het schrijven der garantiestroom. De Secretaris leest het schrijven van de PNEM. hierover voor, waaruit blijkt, dat deze de garantiestroom over '22 met f 463 heeft verminderd. Niemand verder het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. dauw- en ringworm, negenoogen, bloed vinnen, steenpuisten, open beenen, zwerende borsten, winterhanden en wintervoeten, fijt, likdoorns en wratten, snij brand- en open wonden, oude en verwaarloosde wonden, en alle mogelijke wonden tengevolge van door liggen, smetten, kloven, barsten en huidverschilvering genezen binnen en kele dagen door 't gebruik van de Oprechte Winsumer Zalf. Duizenden lijders zijn door deze roemrijke zalf genezen. Dagelijks worden ons steeds dankbare attesten toegezonden, welke geheel door deze zalf zijn genezen. Attesten ter inzage. Prijs per bus f 0.75 en f 1.35 Hoe grooter bus hoe voordeeliger in 't gebruik. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brugman Coiffeur, Aalburg Antonia Bouman, Veen Wed. Jan Vos Bzn., Andel J. G. Schouten, Gorinchem Hoogstr. Firma Schoon Co. Apothekers. Gen -Agent J. e. DE VRIES, Winsum (Gr.) -■ - '.v-iv' BINNENLAND. CENTRALE COMMISSIE VOOR BEZUINIGING. Dure regenten. Een van de verschynselen van den tegen woordigen tijd is, dat de bestuurdersambten hoe langer hoe beter moeten worden be taald. Ministers, Kamerleden, Gedeputeerden, Wethouders, Gemeenteraadsleden, zij laten allen hun kostbare diensten goed honoreeren. In Maastricht heeft in de Katholieke kiesvereeniging de heer van Term er een en ander over gezegd en omdat men blijk baar niet overtuigd was heeft hij er in •De Limb. Koerier* de becijfering nog eens van gegeven. Deze vierjarige dienst, zeide de heer van Term, komt de gemeente te staan op een som van bij de f 33.000, zoodat elk dienst jaar haar op meer dan f 8000 en, het weduwenpensioen meegerekend, wel op dichtbij de f 9000 zal komen te staan. De berekening is als volgtHet trakte ment van een wethouder te Maastricht is f3500 per jaar. Gaat af 15 pCt. premie betaling alzoo f525. Rest dus f2975 vrij salaris. Maakt over 4 jaar 4 maal 2975 is f 11.900, Het pensioen na vier dienstjaren is 4 X f175 per jaar, zijnde f700.— Dit geniet de ex-titularis in het bedoelde geval ge durende dertig jaren. In 't geheel ontvangt hij dus 30 maal f 700 is f 21 000. Aan traktement en pensioen heeft hij dus aan het einde zijns levens (wordt hij 70 jaar of ouder, dan wordt het bedrag nog hooger) ontvangen f 11 900 plus f21.000 is f32.900. En dat voor vier jaren dienst. Maakt per jaar f 8225. Rekent hier het weduwen- pensioen bij dan komt men tot het bedrag van tusschen de 8 en 9000 gulden. Goedkoop zijn ze niet, onze huidige re geerders. Als ze nu nog maar goed werk leveren, dan is het nog tot daaraantoe (De Tijd van 28-2-'23). Vloekverboden. Dat de gemeenten die den laatsten tijd een verordening tegen het vloeken in het leven roepen, daarmee volstrekt geen nieu we verboden scheppen, moge uit de vol gende publicatie blijken die opgediept is uit de »Navorscher« Publicatie van den Hove van Holland, tegen het vloeken, ligtvaardiglijk zweeren en misbruiken van Gods Naam. Den 8 April 1777. Willem, bij de gratie Gods, Prinse van Orange en Nassau, enz. enz. Erfstadhouder, Erf-Gouverneur,Erf Capitein- Generaal en Admiraal, mitsgaders der Prae- sident en Raaden over Holland, Zeeland en Vriesland Allen den geenen die deesen zullen zien of hooren leesen salut. Doen te weeten Dat niettegenstaand bij ver scheidene Placaten van hun Edele Groot Mog. de Heeren Staaten van Holland en Westvriesland, en insonderheit bij hoogst derselver Placaat van dato 10 January 1709, seekere mulcten en poenen tegen het Vloeken, ligtvaardiglijk Sweeren en misbruiken van Gods Naam zijn gestatu eert, egter aen ons zeedert eenigen tijd, vele klagten zijn voorgekomen, dat alhier in 's Gravenhage, het Vloeken, ligtvaardig lijk Sweeren en misbruiken van Gods Naam op Straaten en Weegen, in Herbergen, Coffy- en andere Huisen en Geselschappen, onder vele Menschen, grooten en kleinen, ouden en jongen, soodanig is toegenomen, dat desweegens Gods Regteveerdige Toorn te dugten is. Soo is 't, dat wij daar inne willende voorzien, goedgevonden hebben, ingevolge van het voorsz. Placaat van dato 10 Ja nuary 1709 te ordonneeren en statueeren mits deesen, dat een iegelijk hetzij groot of klein, oud of jong, die bevonden werd op Straaten ofte Weegen, Herbergen, Cof fy- of andere Huisen ofte Geselschappen te Vloeken, ligtvaardiglijk te Sweeren, ofte Gods Naam te misbruiken, voor de eerste reise zal verbeuren een boete van zes gul dens, voor de tweede reise twaalf guldens, en voor de derde reis boven het zelve, arbitralijk zal worden gecorrigeert, te ap- pliceeren een derde part van de boete voor den Aanbrenger, het tweede derde part voor den Officier die de calange zal doen, en het resteerende derde part voor den Armen. En sullen de ouders gehouden zyn de boeten voor hun Kinderen te be- taalen, ofte deselve Kinderen bij gebreke van dien arbitralijk worden gecorrigeert. Lastende den Procureur Generaal en den Bailliuw van 's-Gravenhage zig naar den inhoude deese te reguleeren en zoo veel mogelijk te vigileeren, dat deese Ordon nantie exactelijk werden naar gekoomen. En op dat niemand van deese onze goede meeninge eenige ignorantie zal kon- nen pretendeeren, zoo begeeren wij dat deese alomme gepubliceert en geaffigeert zal worden, daar het behoort, en te ge schieden gebtuikelyk is.« Heide- en boschbranil. Men meldt uit Putten o. d. Veluwe: Zondagmiddag woedde er op de Noord- West-Veluwe een uitgestrekte heide- en boschbrand. Het vuur moet aangekomen zijn nabij Leuvenum en verspreidde zich van daar over de Leuvenumsche en Sta verensche heide, zette, aangewakkerd door den hevigen noord-oosten wind zijn tocht voort over 't z.g. Ermelosche veld door de Ermelosche gemeentedennen. Toen had het vuur het groote boschcomplex Putten Ermelo—Garderen bereikt en tastte de bosschen van Nw. Groevenbeek aan. Na eenige uren arbeid mocht het aan de hon derden helpers, o. w. de brandweer van Ermelo, gelukken het vuur te stuiten en te dooven. Op de heide brandde het nog den geheelen dag. Prof. Treub zal 12 Mei uit Indië naar Nederland terugkeeren. o Weggeld in de provincie Noord-Brabant. De verordening op de heffing van weg geld in de provincie Noordbrabant is be langrijk gewijzigd. Voortaan zullen ook den ingezetenen dier provincie geen rijkaarten meer voor één persoonsrijwielen, landbouwpaarden, honden en dergelijke worden verstrekt, dan tegen directe betaling van het weggeld bij de aangifte. Tegen inlevering van het beschrijviogs- biljet, kunnen van af 16 April as. de rij kaarten worden afgehaald ten kantore van de Rijks-ontvangers. Bovendien zullen buiten de standplaats van den ontvanger in ver schillende gemeenten extra zitdagen voor dat doel worden gehouden. De Rijks-ontvanger te Woudrichem o.a. te Nieuwendtjk 19 April van 10—1 uur. te Dussen 23 April van 103 uur. te Hank 25 April van 101 uur. te Werkendam 26 April van 101 uur. te Sieeuwijk 26 April van 24 uur. te Almkerk 27 April van 104 uur. te Andel 28 April van 10—11 uur. Het van den weg gebruik maken zonder voorzien te zyn van een geldige rijkaart, is strafbaar. Het belastingjaar loopt van 1 Mei tot einde April. o de beste KINDERZALF ic^en "feere.roodejOtalstoken 5 pijnlijke huid bij nuigelirujen Hoard te Uden. Zondagavond is te Volkel zekere Willem Nooijen bij een kleine oneenigheid, die ontstaan was over de ruiling van een fiets, door zekeren Jos. v. d. K. zoodanig met een mes gestoken, dat hij binnen het uur overleed. Beiden zijn afkomstig uit Uden en ongeveer 35 jaar oud. De vermoede- lijken dader is voortvluchtig. Het Haagsche Gerechtshof heeft den 33-jarigen advertentieverzorger, K. R. van Staal te Gouda, die door de Rotterdamsche rechtbank tot 4 maanden gevangenisstraf was veroordeeld, wegens smaadschrift ten opzichte van den inspecteur van politie van Hoorn, ontslagen van rechtsvervolging op grond dat hij klaarblijkelijk gehandeld heeft in het algemeen belang. De Provinciale Statenverkiezing in Lintburg. De verkiezing van de Provinciale Staten van Limburg heeft plaats gehad. Gekozen werden 38 Roomsch-Katholieken, één Christ.-Historische, vier Sociaal-Democraten, één Vrijheidsbonder, één Vryz.-Democraat. Verdronken. Te Teraar is het 4-jarig zoontje van Rietveld te water geraakt en verdronken. Door een auto overreden. Op den rijksweg te Ellekom werd de 70-jarige arbeider J. Lentink door een naar Dieren rijdende auto overreden, door dien de man op het laatste oogenblik zonder noodzaak den weg dwars overstak. Den chauffeur treft dan ook geen schuld. De man werd met gebroken ribben en schouder blad per auto naar het ziekenhuis te Velp overgebracht. Van een trap gevallen. Het 4-jarig zoontje van P. Majoor, aan de Beukenlaan te Soest, viel zoodanig van een trap, dat het na eenige uren aan de verwondingen is overleden. Spelen met lucifers. Te Holbert (Groningen) is de nieuwe woning van R. v. d. V., die afwezig was, geheel afgebrand. Er is niets gered alles was laag verzekerd. Een jongetje had vlak bij de woning met lucifers gespeeld. o Strenge nachtvorst. Vooral in het Oosten van ons land heeft de strenge vorst belangrijke schade toege bracht aan vroegbloeiende vruchtboomen en jong groen. Arbeidstijd verplegingspcrsoneel. Naar de Resb. verneemt, heeft de Mi nisterraad besloten over te gaan tot het invoeren der 55-urige werkweek voor het geheel verplegend personeel in Rijksinrichtin gen. De datum van invoering zal in nadere bespreking der directies van de gestichten met de organisaties worden vastgesteld. Verschillende organisaties hebben zoo wel tegen deze verlenging als tegen de wijze, waarop deze is voorbereid, bezwaar gemaakt. o li

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 6