Wat nu de begrafenis zelf betreft, van geallieerde zijde wordt de opmerking ge maakt, dat men eerder spreken kan van een xprotestbetooging* dan van een be grafenisplechtigheid. De Duitschers doen in de kunst, om dergelijke droeve rampen aan hun politieke doeleinden dienstbaar te maken en daarmede invloed uit te oefenen op de volksverbeelding, niet onder voor andere nationaliteiten. De begrafenisstoet moet, volgens deze berichten, uren lang door de straten van Essen getrokken zijn, in plaats van rechts- streeks naar het kerkhof te gaan. Aan den ingang der Krupp-fabrieken waren groote, imposante zuilen opgericht, waar boven vuur brandde, dat een zwarten walm verspreidde. De winkels waren natuurlijk gesloten en de geheele bevolking was uit- geloopen om den stoet te zien. De communisten hebben zich vry rustig gehouden. Of liever, de bevolking heeft zich rustig gehouden, ondanks de commu nisten. Van de algemeene staking, waarvoor zij propaganda hadden gemaakt, heeft men niet veel gemerkt. Ook de rouwdienst in den Rijksdag was georganiseerd op een wijze, die indruk moest maken. Het Opera-orkest speelde Beethovens treurmarsch en rijkskanselier Cuno hield de groote rede ter herdenking van de slachtoffers. Ook deze rede heeft men vrij uitvoerig in de telegrammen ge lezen en wij behoeven daarop niet terug te komen. Zij brengt een lange opsomming van Duitschlands bittere grieven en nog maals de verzekering, dat het lijdelijk ver zet vastberaden en met bezonnenheid voort duren zal, tot een regeling gevonden is, die Duitschlands territoriale rechten op Rijnland en Ruhrgebied ongemoeid laat. De redevoeringen die aan het graf ge houden werden, droegen geen politiek karakter en waren over het algemeen in gematigde bewoordingen] gesteld. Ver moedelijk hebben de geallieerde autoriteiten alleen op die voorwaarde toestemming ge geven tot het houden van toespraken. De Britsche regeering heeft een neder laag geleden. De regeering bleef met 7 stemmen in de minderheid, ten opzichte van een kwestie van ondergeschikt belang. Politieke beginselen waren niet in het spel, het was een zuiver technische kwestie en betrof de vraag, of de discussie over de kwestie der behandeling van_ oud-soldaten in burgelijken dienst al dan niet voortgezet zou moeten worden. Deze regeeringsne- derlaag kwam niet geheel onverwachts en was meer een gevolg van de buitengewone laksheid van Bonar Law's supporters, die van den beginne af op een gunstige gelegen heid wacht, om onverwachts op de regee ring aan te vallen. Het was een kwestie van enkele minu- nuten voor de regeeringde supporters waren gewaarschuwd om 9.30 uur tegen woordig te zijn, op dat uur verwachtte men de stemming, maar de oppositie, wel licht hiervan op de hoogte, dwongen een stemming af om 9.20 uur. Een parle mentaire manoeuvre, die al dikwijls regee ringen met een kleine meerderheid ten val bracht. Men verwacht algemeen, dat de neder laag, die de regeering heeft geleden, geen ernstige gevolgen zal hebben. De kwestie die aanleiding tot deze nederlaag gaf, zal heden opnieuw in stemming worden ge bracht de kiezers der regeering zullen dan ongetwijfeld in voldoende getale aan wezig zijn om de regeering een meerder-- heid te verschaffen. BUITENLAND. De Duitsche schadevergoeding aan Amerika. Naar de bladen uit Washington melden, wordt in olficiëele kringen verklaard, dat Amerika van Duitschland ongeveer 1187.736.000 dollar zal eischen voor oor logsschadevergoeding en vergoeding voor aan Amerika tijdens de vijandelijkheden veroorzaakte schade, met inbegrip van de vergoeding voor het torpedeeren der Lusi- tania. Zoowel aan den Duitschen gezant te Washington als aan de Kriegslasten-Kom- mission is van dezen eisch kennis gegeven. De zomertijd wordt in België 27 April ingevoerd. Het ïJournak verneemt uit Mainz, dat de beide Marokkaansche tirailleurs die in dronkenschap een Duitschers dooden, zijn gefusilleerd. GekkemaRs*erk. Het gaat met de dansrecords als met de records in de vliegsportelk oogenblik worden zij verbeterd aEen dag of wat geleden werd melding gemaakt van de verrichting van een juffrouw Cummings, die 27 uur had gefoxtrot*. Zij had daarbij haar schoentjes, kousen, vijf part ners en twee orkesten versleten*. Maar de glorie van juffrouw Cummings (die nog lang zou hebben doorgedanst, als zij maar bruikbaarder schoentjes had gehad) is al weer verduisterd. Haar record is geslagen door het fox trottende paartje Ruth MoilockJack But ler, dat 36 uur aan één stuk de foxtrot heeft uitgevoerd. De danspartij vond plaats in het cabaret >Roseland«, in Broadway te New-York. BINNENLAND. Liefdesdrama te Rotterdam. In de Aert van Nesstraat te Rotterdam gebeurde iets, dat groote opschudding ver wekte. De 35-jarigige M. v. T., uit de Crispijnlaan, had sedert vier jaar verkeering met de 28-jarige A. v. d. W., wonende Aert van Nesstraat. In den laatsten tijd was de verhouding echter minder vriendschappelijk, daar er een andere man in het spel kwam. Er ontstond tusschen de verloofden een woor denwisseling, met het resultaat, dat talrijke nieuwsgierigen zich om de twee verzamel den. Plotseling trok v. T. een revolver en loste 2 schoten op de vrouw, die een kogel door de rechterwang kreeg, welke in de linkerwang bleef zitten. Toen richtte v. T. 't wapen op zichzelf en schoot zich bij den slaap dwars door het hoofd. Hij stortte met de revolver in de vuist op straat. De vrouw werd de bakkerij van H. binnengedragen, vanwaar ze met een auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis op den Coolsingel werd overgebracht. Daarheen werd ook de man vervoerd. Bij aankomst bleek deze reeds overleden. De vrouw is buiten gevaar. In de operatiekamer van het Ziekenhuis kon men den kogel verwijderen. o Ernstig ongeluk. Toen de 27-jarige G. H. v. d. Veldt te Haarlem in een opbouw achter perceel Brouwersvaart 124 bezig was met een autogeen lasch en snytoestel, sprong het toestel uit elkaar en een zich daarin be vindende looden schijf trof den schedel van v. d. Y. die onmiddellijk aan de verwon dingen overleed. Het lijk van den onlangs gehuwden jongen man, is per brancard naar de Maria- stichtiog overgebracht. De oorzaak van het ongeluk is vermoe delijk te wijten aan het met vuur te dicht bij het toestel komen. Aldus de verklaring van den technischen ambtenaar de arbeids inspectie. FLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. In de slagerij van den heer de Bont alhier is een koelinrichting in werking gesteld. Een motor van 4 P. K. brengt een apparaat in beweging die de koelkast op de gewenschte temperatuur brengt en die hiermede dus de oude om slachtige manier, waarbij dagelijks ijs in de cel moest worden gebracht, vervangt. De machine doet in korten tijd de tem peratuur dalen tot 4 graden Celsius en vervaardigt daarbij, door een aangebrachte inrichting haar eigen ijs. Door drijfriemen wordt in een andere lokaliteit, een worst machine in beweging gebracht voor het vervaardigen van gehak en worst. Het geheel ziet er keurig uit en bewijst dat de vleeschhouwerij van den heer de Bont op zeer modernen leest is geschoeid, zooals er nog slechts weinigen in de pro vincie Noordbrabant worden gevonden. Dinsdagavond werd in het Patronaats gebouw de maandelijksche vergadering ge houden der R.-K. Debf>tingsclub j>St. Catharina*. De vergadering werd door den vice-president, den heer G. G. Carpay geopend. Hierna werd het woord gegeven aan den heer A. Metselaar, die eene zeer interessante causerie hield over zijne reis naar Lourdes. De heer J. Sens merkte op, dat 2 April de vereeniging 12^ jaar heeft bestaan en stelde voor, dit alsnog officieel te herdenken. Besloten werd hiervoor een algemeene vergadering te houden en daarvoor als spr. uit te noodigen Pater Zeij uit Vugt. Onder buitengewoon groote belan- stelling had Donderdagavond het aange kondigde concert plaats van Mevr. Lamers Hoogveld uit 's-Hertogenbosch met haar jongedameskoor en den Heer van Noorden aan de piano. Na een openingswoord van Mevr. Auër werd den avond begonnen met het »Wilhelmus,« dat door alle aan wezigen staande werd aangehoord. De verschillende nummers van het pro gramma werden daarna onder de grootste aandacht van het publiek ten gehoore ge bracht. Zoowel de pianomuziek van den Heer van Noorden als de zangnummers vielen ten zeerste in den smaak. Mevr. Lamers deed zich kennen als een zeer begaafde zangeres, die èn door haar voor dracht èn door haar zang allen wist te boeien. Ook »Het Gouden Tientje* verdiende allen lofDeze bij uitstek goed geslaagde avond werd besloten met een gezellig »onder-onsje«. Aalburg. De herijk van maten en gewichten zal voor hier worden gehouden op 23 April e.k. des namiddags van 1 4 uur in het Gymnastieklokaal te Wijk. De manden- en stoelenfabriek van de Firma W. Bouman Co. alhier, waarvan het personeel eenige weken geleden, wegens overplaatsing der zaak, werd ontslagen, is thans weer begonnen en zal op den ouden voet worden voortgezet. Er zijn verschil lende personen weer aan het werk gesteld, zoodat het aantal werkloozen in het man- denbedrijf weer i3 verminderd. Almkerk. Op 19 April a.s. zullen eenige dames alhier zich belasten met den verkoop van Emmabloeropjes. De opbrengst is ten bate der Tuberculosebestrijding spe ciaal voor deze gemeente. Op 21 April a.s. zal in de zaal van 't café Dekker alhier in 't belang van 't Volksonderwijs op treden: mej. Tuininga van Amsterdam. Vanwege de A.R. Kiesvereeniging te Uitwijk en Waardhuizen zijn op de candidatenlijst voor den gemeenteraad ge plaatst de heeren P. v. d. Wal, T. Colijn en Z. van Herwijnen. Door een groep kiezers zijn alsnog voor 't lidmaatschap van den gemeenteraad gecandidateerd de heeren A. de Jong, B. Koekkoek, P. L. Koekkoek en P. M. Pouli. Dezer dagen is bij den heer J. v. d. Ven alhier, een postduif komen aan vliegen gemerktBerchem Anvers 5600 22. De stemming voor de gemeenteraad zal plaats hebben op 14 Mei a.s. Tot onderwijzer aan de Chr. School te Nieuwendijk (gem. Almkerk) is benoemd de heer M. van Helden, thans te Wer kendam. Te Scheveningen is aan de Iden- burgschool benoemd de heer P. Christen, thans, als zoodanig werkzaam te Nieuwen- dyk (gem. Almkerk). De melkslijters dezer gemeente heb ben den prijs van de melk met 2 cent per Liter verlaagd en gebracht op 12 cent. Ammerzoden. Bij de aanbesteding voor den bouw van een pakhuis voor den R. K. Boerenbond alhier waren de volgende biljetten ingekomen J. Brekelmans, 's Bosch, f 6385 J. van Hekezen, Hedel, - 3870 A. van Broekhoven, Zaltbommel, - 3864 J. Smits, Nederhemert, - 3846 S. v. Diggelen, Well-Ammerzoden, - 3795 J. Goesten Merxs, Ammerzoden, -3785 W. J. Baggerman de Hek, Kerkdriel - 3765 J. Smulders, Hedel, - 3699 G. Goesten P. de Wit, Ammerzoden - 3425 Gunning aangehouden. Capelle. Voor de betrekking van vierde leerkracht aan de O. L. School in de Kom alhier hebben zich 16 sollicitanten aange meld. Onze vroegere predikant Ds. J. H. Koster, thans te Wouterswoude heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gem. te Driessum. Naar men ons mededeelt zal de bij de Ned. Herv. Gem. alhier beroepen predikant Ds. Meyers te Woubrugge op op Zondag 6 Mei e.k. zijn intree prediken. Bij den landbouwer A. v. d. H. alhier werd dezer dagen door baldadigen van een beste koe de pezen der pooten doorgesneden. Ds. J. H. Paddenburgh, vroeger predikant alhier, thans te Elspeet, is be roepen te Besoyen. J.l. Woensdag, 11 dezer, des namiddags te 3 uur werd ten raadhuize alhier de eerste vergadering gehouden van den raad der gemeente Sprang-Capelle. Tegenwoor dig waren allen leden. Nadat de vereischte beëediging had plaats gehad werd overge gaan tot benoeming der Wethouders. Als zoodanig werden gekozen de heeren J. v. d. Hoeven en G. J. van Willigenburg. Vanaf heden worden ter gemeente secretarie alhier wederom aanvragen ter bekoming van jacht- en vischakten ver krijgbaar gesteld van des voormiddegs 9 tot 1 uur. Dassen. In de j.l. Dinsdag gehouden raadsvergadering werd met 5 tegen 4 stem men besloten, de N. V. Autobus-onderne ming »ALAD* geen subsidie te verleenen. Dezer dagen won de heer A. van den Assem alhier in 't café xBruinpaard* met biljarten een nieuw heerenrijwiel. Dongen De Weleerw. heer Ds. A. Dronkers, voorheen predikant der Ned. Herv. Gemeente alhier, laatstelijk te Anke veen, is aldaar overleden. 's Gravemoer. Bij de door het Da- gelijksch Bestuur van het Waterschap »de Lage Weg met de Velden* gehouden aan besteding voor het maken van een weg in drie perceelen, als 1. het leveren en leggen van kleine buizen2. van groote buizen en 3 het vervoer van zand per M8. is ingeschreven als volgt N. V. A. Struijck Co te Oosterhout perc. 1 f75,perc. 2 f448. L. A. Kemmeren te Waspik, perc. 3 f 0.80. C. Schellekens te Waspik, perc. 3 f 1.05. A. van den Broek te Waspik, perc. 1 en 2 f390.perc. 3 f0.73. P. van Oort te Raamsdonk, perc. 1 f99.60, perc. 2 f324.10, perc. 3 f0.98. A. Smits te Waspik, perc. 3 fl.10. A. Verschuren te Waspik perc. 1 en 2 f449.40, perc. 3 fl.03 A. Kommers te Raamsdonk, perc. 1 en 2 1376.— Chr. Suos te 's Gravemoer, perc. 3 f 1.44 M. Savelkouls Zn. te Waspik, per. 1 en 2 f460.50. C. van Dongen Thzn. te Waspik, perc. 3 f 0.82. H. H. Martens Zn. te Oosterhout, perc. 2 f373.60. C. de Wit Azn. te Waspik, perc. 3 f 0.80. N. V. Zuiderhout te Oosterhout, perc. 1 f 96,perc. 2 f316.perc. 3 f 0,998 Het werk is gegundperc. 1 en 2 aan A. Kommers te Raamsdonk en perc. 3 aan A. van den Broek te Waspik. Bij de verkiezing voor den Gemeen teraad zyn drie candidatenlijsten ingeleverd, bevattende de navolgende namen Lijst 1 (Antirev.) W. Versteeg Jzn. aftr., G. Hoefnagel, G. Verhagen, aftr., P. van der Dussen, aftr., J. P. van Dongen, A. Borstlap Jzn,, D. J. van der Sar en C. Dekkers Hzn. Lijst 2 (Lib.) Mevrouw Millenaar-Loeff, C. de Jong, aftr., A. van Willigen en A. van Suijlekom. Lijst 3 (Gemengd) C. Mouthaan aftr., W. Begeer, Chr. Timmermans Lzn., C. C. Dekkers en A. Heijblom Hzn. De stemming is bepaald op 24 Mei a.s. Gameren. Bij de gehouden stemming van leden van de Prov. Staten, werden uitgebracht 736 st., van onwaarde 17. Verdeelt als volgt Löben Seis Ant.-rev. 314de Jorigh Christ. Hist. 203Nannenberg S D A.P. 75; Dingemans Platteb. 19; op de vrijh.bond werden uitgebr. 7 Vrijz. Democr. 5 Geref. Staatsp. 56 stemmen de overige partijen gingen met slechts 1 of 2 stemmen uit de bus. De tuinders beginnen steen en been te klagen over de droogte en de nacht vorsten welke de laatste dagen het ont wikkelen der aardbeienplanten zeer belem meren. Als 't niet gauw veranderd is de verwachting dien aangaande niet groot. Giessen. Bij de candidaatstelling voor leden van de Raad werd slechts één lijst ingeleverd, waarop voorkomen: 1. C. M. Verhoeven, 2 A. Roza, 3. J. Nieuwenhuizen, 4. H. de Lorm Jzn., 5. P. Nieuwenhuizen, 6. G. Jungerius, 7. J. v. Herwijnen. De eerste zes zijn aftredend, terwijl in de plaats van den heer J. C. v. Eeten, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer v. Herwijnen staat. Genderen. Wegens plaatsgebrek Raadsverslag in het volgend nummer. Herpt. Bij de gisteren gehouden can didaatstelling voor den gemeenteraad wer den candidaat gesteld de heeren J. C. van Bokhoven Adr. Buijs Adr. Verhoeven P. v. d. Broek Adr. Couwenberg en A. J. van Bokhoven, allen aftredende leden en Chr. v. Herpt, Jac. de Wilt, Ant. van Korven en Matth. van Bokhoven, zoodat de aftredende leden plus Chr. v. Herpt gekozen zijn, daar maar één lyst is inge diend. Maandagavond is alhier gesloten de cursus in fruitteelt vanwege den R. K. Jongen Boerenstand, gegeven door den heer Van Roosmalen uit 's Bosch, Tuinbouwcon- sulent N C.B. Tot bestuurslid van den R. K. Jon gen Boerenstand is gekozen in de plaats van Th. van Bokhoven, die bedankt had als zoodanig, Th. Buijs Mzn. Tot secretaris Adr. Buijs lzn. Hedel. Door de A.-R. Kiesvereeniging zijn tot candidaten voor den gemeenteraad gesteld: 1. H. van Hekezen Azn. aftr.; 2. T. van Maastricht3. B. van Dnijnen 4. K. Wolfert5. A. Stuvers. De heer A. Hoeflak (aftr.) wenschte niet meer voor een candidatuur in aanmerking te komen. Door de Chr. Hist. Kiesvereeniging: 1. C. van den Anker (aftr.), 2. J. Hoeflak Gzn. 3. C. van der Steeg, 4. C. van Dig gelen, 5. A. van den Bigert Czn., 6. K. van den Bogert Azn. Door de R. K. Kiesvereeniging: 1. O. M. A. Mol (aftr.), 2. H. Dikmans (aftr.) 3. R. van Leeuwen, 4. A. J. van Beers, 6. W. van der Ven Wzn. Verder werd nog ingeleverd een lijst met de namen C. Sonnevelt aftr., en W. van Hekezen en een lijst voor C. v. Os (R.K.). Hedikhnizen. 1. P. H. Vugts en H. L. v. d. Heijden, beiden aftr. 2. J. C. Winkel, aftr. 3. D. v. Hemert4. J. Buijs 5. A. A. v. Vrede, aftr., Jac, Pul les, Herm. v. Beurden 6. J. v. Engelen 7. Dobbelsteen en F. v. d. Brand, aftr. Meeuwen. Bij de heden gehouden zitting voor de candidaatstelling voor den Raad werd ingeleverd één lijst, vermeldende alle thans zittende raadsleden, zulks in verband met de a.s, vereeniging van ge meenten en de daaruit voortvloeiende nieuwe verkiezingen. Poederoyen. Deze gemeente is toe getreden tot de regeling vervat in het Werkloosheidsbesluit 1917. Raamsdonksveer. De ZeerEerw. Heer Ds. Bus heeft voor de beroeping als Predikant der Ned. Herv. Gemeente te Raamsdonk bedankt. Tot leden van de commissie van bijstand in zake de landbouwstatistiek wer den door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw benoemd de heeren J. B. Zijlmans, Andr. Kommers, E. C. de Wit en A. J. Lankhuijzen. De boterprijs onderging een groote daling van f 2.50 per K.G. toch, werd hij gebracht op f 2.20 per K.G. Sleenwijk. Den lOen April j.l. zijn alhier 10 candidatenlijsten voor den Ge meenteraad ingediend. Ie lijst. 1, A. Kolf. 2, P. D.Dekker, 3, A. H. Donker. 2e lijst. 1, K. C, de Boon. 2, B. van Driel. 3, Ch. D. Kramer. 4, C. Dekker. 3e lijst. 1, M. T. van Anrooij. 2, Th. van Burgel. 3, J. W. Gulden. 4, C. van der Stelt. 5, W. Kieboom. 6, A. van Ros malen. 7, W. A. E. van Rosmalen. 4e lijst. 1, C. Verhagen. 2, D. van Arkel. 5e lijst. 1, D. Koman. 2, L. B. van der Straaten. 3, G. Rosier. 4, W. van Driel. 5, C. Pruissen. 6, T. P. Roubos. 7, II. Koman. 8, D. A. Groeneveld. 6e lijst. 1, M. Hoeke. 2, H. de Ruiter. 3, L. de Rooij. 4, J. van der Stelt Mz. 5, G. Hoeke. 7e lyst. 1, O. Walraven. 8e lijst. 1, L. van 't Sant. 2, H. N. van Arkel. 3, J. van den Linden. 4, J. van Andel Cz. 5, J. H. Meerburg. 6. W. P. van Beest. 9e lijst. 1, C. de Koter. 2, G. Pruissen Mz. 3, L. Rijkers. 4, A. P. Verdoorn. 5, C. Ritmeester. 6, A. J. van Herwijnen. 10e lijst. 1, C. Pellikaan. 2, A. Dekker. 3, Ph. van der Giezen. 4, P. G. de Jong. 5, M. Dekker. 6, P. Dekker C.Oz. De stemming zal plaats hebben op 22 Mei a.s. Vrijdagmorgen j.l. waren de meisjes, welke de openbare school dit jaar verlaten hadden, uitgenoodigd ten huize van den heer C. Godschalk, om een naaikistje in ontvangst te nemen, belangloos aangeboden door den heer en Mevrouw Verschoor van Sleeuwijk. Een woord van dank is hier zeer zeker op zyn plaats. Sprang. Onze dorpsgenoot de heer G. J. van Willigenburg werd in de j.l. Woens dag gehouden raadsvergadering der ge meente Sprang-Capelle tot Wethouder ge kozen. J.l. Woensdag herdacht de heer F. M. de Jong den dag waarop hij voor 25 jaren werd gekozen tot lid van den Raad der voormalige gemeente Sprang. Als A. R. raadslid heeft hij steeds ge tracht voor deze beginselen pal te staan, In een druk bezochte vergadering kwam j.l. Dinsdagavond onder leiding van haar voorzitter de heer G. J. Willigenburg de A. R. Kiesvereen. bijeen. Na opening herdacht de voorzitter in zijn openingsrede de uitslag der raadsverkiezing, waarin spr. deed uitkomen dat deze uitslag duidelijk te zien gaf dat de A. R. partij niet is een

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2