DRUKWERK HEUSDEN. Een eigenhuisverzekering bij de N.V. „PHARUS^ Verlangt U NET en toch GOEDKOOP bestelt dit dan bij de Firma Geen beter stof, dan eigen hof. Botermarkt Besparing van pacht. Kapitaalvorming. het bestuur van het waterschap. Spr. heeft er geen gras over laten groeieq en is direct Da afloop der vergadering met den Voorzitter van het waterschap gaan spreken en heeft dezen verzocht om in een vergadering met het Dag. Bestuur deze kwestie te komen bespreken. In plaats van zoo beleefd te zijn op dit verzoek in te gaan, schijnt het bestuur dit niet waard geacht te hebben, en heeft in een briefje geantwoord, dat het waterschap op 't oogenblik geen werken heeft die verbete ring behoeven, en dat, alvorens het ge meentebestuur er toe overgaat steun te verleenen, dan eerst een beroep dient te doen op de eigenaars van landerijen en dezen erop te wijzen, dat zy hunne greppels laten graven. Het voorstel van den Voorzitter om dit weinig vriendschappelijk schrijven voor kennisgeving aan te nemen, wordt hierop met algemeene stemmen aangenomen. Verzoek van v. Berkel te Heesbeen om een stukje grond in erfpacht te mogen ont vangen voor het bouwen van een woning. De Voorzitter zegt dat reeds vroeger aan v. Berkel toestemming is verleend om in de Groene Steeg een woning te bouwen. De raad had hem daarvoor een stukje grond afgestaan groot H.A. tegen een huur van f 10 per H.A. Indien het stukje echter niet in erfpacht wordt afgestaan kan v. Berkel niet aan het bouwen gaan. B. en W. stellen daarom voor het reeds eerder beschikbaar gestelde stukje grond aan van Berkel in erfpacht af te staan voor den tijd van 30 jaar tegen een bedrag van f10 per H.A. per jaar. Met algemeene stemmen gaat de raad met dit voorstel accoord. Verzoek Joh. Thur om een stukje grond op de Hoef in erfpacht te mogen ontvan- voor het bouwen van een woning, tegen door den raad te bepalen voorwaarden. B. en W. stellen voor in beginsel te besluiten tot het afstaan van het gevraagde stukje grond, onder voorwaarde, dat voor de te bouwen woning moet worden geble ven 3 meter uit den kern van den weg; dat de gemeente verkoopt alleen het recht dat zij zelve op den grond heeft, omdat men niet moet vergeten dat E. v. d, Beek daar boomen heeft staan en de gemeente niet van plan is, hiermee een proces aan te gaan dat bet stukje grond zal worden verkocht tegen een bedrag, zooals door de zelfde schatters, die de vorige perceeltjes hebben geschat, zal worden bepaald. Deze schatters zijn W. van Wijk, J. Schreuders en C. Saakes. Ook met dit voorstel gaat de raad met eenparige stemmen accoord. Subsidie aanvraag Groene Kruis. Deze vereenigtng verzoekt een zelfde subsidie te mogen ontvangen als 't vorig jaar. B. en W. stellen voor de vereeniging even als het vorige jaar een subsidie te verleenen van f 100. Met algemeene stemmen wordt dit voor stel aangenomen. De heer v. d. Beek vraagt, hoe of het gaat, als de nieuwe gemeente er eenmaal is, of deze subsidie dan ook geldt. De Voorzitter zegt dat Meeuwen subsidie heeft gegeven, te Drongelen krijgt de ver eeniging het ook en hier in Genderen is ze nu ook gegeven. Voor dit jaar zal de nieuwe gemeente dus geen subsidie meer geven. Subsidie aanvraag van de N.V. A.L.A.D. autobusouderneming. Adressante wijst er in haar adres op, dat zij op 17 Januari een autobusdienst Sleeuwijk's Bosch heeft geopend, dat in de maand van 18 Januari tot 17 Februari 1467 personen van en naar de diverse gemeenten zijn vervoerd, waarbij het per sonenvervoer op Woensdag naar de Bossche markt builen beschouwing is gelalen. Dit aantal beeft hare verwachting verre over troffen en bewijst dat de dienst in een groote behoefte voorziet en noodzakelijk uitbreiding behoeft. De kosten blijken hooger te zyn dan aanvankelijk was ge rekend, zoodat de verinooten huiverig zijn nog meer eigen kapitaal in de onderneming te steken. Dat de provincie subsidie afhan kelijk stelt van de belangstelliug, die de betrokken gemeenten in de onderneming tooneri, waarin de Vennootschap vraagt haar voor 1923 een subsidie te verleenen van 10 cent per persoon, of zoo dit verzoek niet kan worden ingewilligd, haar bedrijf over te nemen. De Voorzitter zegt, dat by het adres is gevoegd een staatje vermeldende de inkomsten en uitgaven over de maand Jan. en Febr. en dat het adres er aanleiding toe heef t gegeven, dat hij met den ondernemer eens over deze zaak heeft gesproken. Spr. heeft gezegd, dat het hem voorkwam, dat wel wat spoedig om subsidie werd gevraagd en dat hem een meer finaritieel overzicht wenschelijker voorkwam. De ondernemers beweerde toen, dat het moeilijk was om over j maand reeds een overzicht te geven, dat het in de bedoeling lag den dienst uit te breiden en dat deze uitbreiding echter alleen mogelijk was, als de gem.besturen hun belangstelling toonden door het ver leenen van een subsidie. Spr. heeft toen in het Dag. Bestuur voorgesteld, voor Genderen een subsidie te verleenen van f 100.onder deze voorwaarde, dat de ondernemers aan het eind van het jaar '23 hare exploitatie-rekening aan het gemeente bestuur overleggen en deze subsidie terug wordt betaald, indien mocht blijken, dat de ondernemers meer dan 10 pCt. van hun geld hebben gemaakt, dat zij in de onderneming hebben gestoken. Het per centage is nogal hoog genomen, omdat iemand, die een dergelijk waagstuk in het belang van een geheele streek aangaat, zoo mogelijk ook wel iets meer rente mag trekken. Het Dag. Bestuur stelt voor, de N V. »A L.A.D.c op deze conditie's voor 1923 een subsidie te verleenen, niet van 10 ct. per inwoner, doch ineens van f100, een bedrag dat ongeveer overeenkomt met 10 ct. per inwoner. B. en W. gaan van de overweging uit, dat, al mag de verbinding nog niet zijn zooals men die graag zou wenschen, de onderneming voor de gemeente en de 3treek van zeer groot belang is en men deze moeilijk meer zou kunnen missen. De heer Boll acht het dwaasheid, nu een subsidie te verleenen, die men misschien later weer terug zou krijgen. Spr. zou geen subsidie geven zoolang geen zekerheid bestaat dat de onderneming subsidie noodig heefthij zou alleen tegemoet willen komen indien er een tekort is. De Voorzitter zegt, voorgelezen te hebben dat de onderneming van plan is haren dienst uit te breiden, doch daar is geld voor noodig. Daarbij komt, geeft de ge meente subsidie dan geeft ook de provincie subsidie anders niet. Van de ondernemers kan niet gevergd worden, dat zij er meer kapitaal insteken zij hebben aangetoond, dat de onderneming in deze streek levens vatbaarheid bezit en meenen dus genoeg gedaan te hebben in het belang der streek. De heer Boll meent, dat de vëreeniging ook in haar eigen belang werkt. De Voorzitter brengt hiertegen in, dat het nog een groote vraag is, of de onder nemers 2 of 3 pCt. van hun geld zullen trekken, geeft de gemeente f100.dan geeft de provincie misschien f150, De heer Boll vindt de voorstelling erg mooi, naar zijne meening neemt echter ook het gevaar door het drukke autoverkeer toe. Toen er sprake was over een bedrag ineens om borden te plaatsen, om het snelle rijden met auto's tegen te gaan, kon dit niet worden toegestaan. Ook met het oog op het gevaar komt het spr. be zwaarlijk voor subsidie te verleenen. De heer G. J. W. Branderhorst is het met den heer Boll eens. Ook vindt deze spr. dat de onderneming wel wat gauw om subsidie komt zij zegt wel, dat zij zal uitbreiden, doch men kan daarom toch geen subsidie geven. Het komt hem ook voor, dat de bus niet zooveel personen meer vervoert als zij gedaan heeft, het belang is dus nog niet bewezen en daarom subsidie verleenen nog niet noodig is. De Voorzitter zegt, dat hy van morgen nog zag dat 2 wagens achter elkaar reden, die beiden vol met passagiers zaten. De ondernemers verklaren zelf dat het vervoer hunne verwachting overtreft. De heer G. J. W. Brander horst meent, dat ze dan ook geen subsidie noodig hebben. De Voorzitter meent, dat men dankbaar moet zijn voor hetgeen de Vennootschap in het belang der streek heeft gedaan. Er wordt nu alleen gevraagd eenige belang stelling te toorien, door een kleine subsidie te geven, geeft Genderen geen subsidie dan geeft ook de provincie die niet. Spr. is van oordeel dat alle redeneeren er slechts op gebaseerd is om geen subsidie te geven. Hij meent, dat iedereen echter moord en brand zou schreeuwen indien de dienst werd opgeheven. Deze subsidie maakt een groot verschil met de f 500.benoodigd voor de borden. Met deze f500.is men er niet, dan moeten er ook chronometers worden aangeschaft, en moet het ook nog treffen dat iemand gewapend met een Chronometer juist aanwezig is, als een auto te hard rijdt, om de snelheid te con troleeren. Hoeveel menschen uit de gemeente maken geen gebruik van de autobus De heer G. J. W. Branderhorst zou eerst af willen zien hoe de dienst rendeert. De vorige week is het voorgekomen, dat bij een autodienst van 5 kwartier 4 herbergen werden aangedaan en de. passagiers ge legenheid werd gegeven daar wat te gebruiken. Er werd toen wel gezegd dat het een pleizierreis was, doch sommige reizigers ergerden zich er aan. De Voorzitter vindt het jammer, dat dit ter sprake wordt gebracht en den dienst een blaam wordt gegeven, die zij niet verdient. Spr. heeft verschillende malen van de autobus gebruik gemaakt voor een reis naar 's Bosch en hy zou het heel gauw hebben gezien als de bewering van den heer Branderhorst waar was. Deze bewering is echter niet waar. De dienst is aange geven van Sleeuwijk naar 's Bosch en om gekeerd. Als men de autobus gebruikt, op een tijdstip dat zij voor den geregelden dienst kan worden gemist, voor een reis naar den Biesbosch, als waarop de heer Branderhorst doelt of voor een reis des noods naar Amsterdam, dan ziet spr. daar geen bezwaar in als de chauffeur, indien de passagiers onderling er pleizier in hebben om aan te leggen, daartoe gelegenheid geeft. De auto-ondernemer zou voor de reis naar den Biesbosch geen passagiers onderweg hebben opgenomen. De auto was door verschillende personen afgehuurd om in den Biesbosch een verpachting bij te wonen, de passagiers hebben er toen een lolletje van gemaakt en werd het meer plagerij. De heer G. J. W. Branderhorst blijft bij zijn bewering dat het wel een dienst van de onderneming betrof, welke bewering door i.en Voorzitter wordt bestreden, deze dienst moest dan ook behoorlijk zijn gepu bliceerd en dit is niet gebeurd. De heer Smits zegt, dat de dienst is Sleeuwijk 'sBosch en 'savondsnaar Heusden. Tot heden hoorde hij van geen klachten. De heer Boll blijft bij zijn bewering, dat de Raad verantwoordelijk blijft bij een ongeluk, zoo geen borden worden geplaatst. Spr. vraagt als dit wel gebeurd, heeft het gem.bestuur dan niet gedaan wat het kon? De Voorzitter vindt het goed, dat de heer Boll deze vraag doet, doch de Raad heeft reeds besloten geen borden te plaatsen, ook met het oog op de groote uitgestrekt heid der gemeente,omdatdan een veldwachter niet voldoende i3. De heer Boll zegt, dat het niet zijn be doeling is veel verbalen te maken, maar als er vandaag of morgen een ongeluk ge beurd, zullen de ingezetenen er den Raad een verwijt van maken, dat geen borden zyn geplaatst. De heer v. d. Beek zou ook nog wel iets willen zeggen over de autobusdienst. Wat het bezwaar betreft om subsidie te verleenen meent spr., dat daarvoor wel iets is te zeggen, als men dit eenzydig uit zuinigheidsoogpunt beschouwt. Hij is ook van oordeel, dat men met de gemeente- financiën voorzichtig moet zijn en men daarmede zooveel mogelijk de zuinigheid moet betrachten, doch de zuinigheid mag niet de wijsheid gaan bedriegen. Spr. is er voor zuinig te zijn als het noodig is, wanneer het echter over het algemeen belang gaat mag men niet te zuinig zyn. Van de autobus wordt zeer veel gebruik gemaakt. Waar men hier spoor of tram mist en men nu een autoverbinding heeft, kan hij niet begrypen dat men er tegen is om zoo iets te steunen. Spr. moet erkennen, dat er wel iets voor is, voor het geen de heer Boll heeft gezegd, om n.l. eerst de exploitatierekening te overleggen, alvorens men subsidie verleent. Bekijkt men echter de zaak van den anderen kant dan is hier ook iets tegen, omdat als Genderen geen subsidie geeft, dit ook de provincie niet doet. Daarbij geeft de onderneming de verzekering, dat wanneer zij meer dan 10 pCt. trekt vari haar geld, de subsidie terugkomt. Naar spr's bescheiden meening heeft de Raad ook een roeping om het algemeen belang te steunen. De heer Boll meent, dat dit algemeen belang ook zijn schaduwzijde heeft. Hiervan profiteert in hoofdzaak 's Bosch, terwijl de neringdoenden hier er de dupe van zijn. De heer v. d. Beek bestrijdt deze bewering. Er zijn verschillende artikelen die er in Genderen niet zyn te krijgen men heeft daar geen veewinkeltje, daarvoor moet men naar een andere plaats zij die in den Bosch willen gaan winkelen doen dit zonder auto bus toch per fiets. Daarbij dient men zich af te vragen wat weegt zwaarder, dat alle menschen zich makkelijker kunnen ver plaatsen of dat eenige neringdoenden worden gepasseerd. Men moet hierbij niet vergeten dat sommige neringdoenden dikwijls kramp achtig vasthouden aan hun hooge prijzen en noodgedwongen eerst tot verlaging over gaan, zoodat het publiek met een betere verbinding ook hier voordeel behaald. De Voorzitter vindt het jammer, dat Over een zaak van algemeen belang zooveel wordt gesproken. In plaatsen waar men boot, spoor en tram heeft leven de men- scheu in veel meer welvaart dan hier, waar niets is. Vroeger heeft de Raad getoond wel belang te stellen in betere verbinding, door subsidie te verleenen aan het Comité ter verkrijging van een spoor verbinding in het Land van Heusden en Altena en aan den tram te Heusden. Het verwondert spr., dat G. J. W. Bran derhorst tegen subsidieverleening is der autobus-onderneming. Hetzelfde lid was het vorig jaar voor het verleenen van f100 aan den tram te Heusden, waarvan het belang voor deze gemeente niet zoo groot is als voor deze onderneming. Het toestaan dezer subsidie zal bij de ingeze tenen niet zooveel gemopper verwekken, dan het vorig jaar voor den tram. Het voorstel van B. en W., om voor 1923 f 100 subsidie te verleenen aan de N.V. »A.L A.D«, wordt met 2 stemmen tegen aangenomen. De heeren G. J. W. Branderhorst en Boll stemden tegen. Verzoek Bestuur Bijz. School om een schoolgebouw beschikbaar te stellen en de schoolmeubelen enz. van haar over te nemen. Het Bestuur van de Geref. Kerk heeft besloten haar schoolgebouw op te heffen daarom komt het Bestuur der Bijz. School met het verzoek tot het gem.-bestuur, om een schoolgebouw beschikbaar te stellen voor haar school, die door 46 leerlingen wordt bezocht. B. en W stellen voor, dit adres aan te houden tot de volgende vergadering. De heer v. d. Beek vraagt, of het de bedoeling is het aan te houden tot de volgende vergadering en de gem.raad van Genderen het adres dus nog moet behan delen, of tot een volgende vergadering, zoodat de nieuwe Raad er over te beslis sen krijgt. De Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is, het adres aan te houden tot een vol gende vergadering, zoodat de nieuwe ge meente dit heeft af te handelen. Spr. betreurt het, dat dit adres op 't oogenblik is ingediend en de tegenwoordige Raad dit nog zou moeten behandelen. Reeds eerder is een dergelijk verzoek tot den Raad gericht, doch op het laatste oogenblik trok het schoolbestuur haar adres in nu de gemeente op het punt staat te worden vereenigd, komt deze zaak opnieuw in behandeling. De besluiten, die de Raad thans neemt, zyn ook bindend voor de nieuwe gemeente. Gaat de gemeente op het verzoek in, dan hebben de gemeenten Meeuwen en Drongelen ook de lasten daar van mee te dragen, terwijl ze er nu niets in hebben te zeggen. Iedereen weet, dat op het gebied van onderwijs in Genderen nog wel wat te praten valt, doch spr. is van oordeel, dat de Raad zich op 't oogenblik dient te onthouden van het nemen van besluiten van ingrijpenden aard. De heer v. d. Beek meent dat dit alleen zou gelden als de zekerheid bestond, dat dan een weg geopend zou worden, die voor de gemeente voordeeliger is, dan wanneer nu een besluit wordt genomen. Als de Openbare school in Genderen zou moeten verdwijnen, hoewel daarvoor nu geen be paalde reden zijn aan te voeren, en er bestond uitzicht dat de nieuwe gemeente dan een andere openbare school zou aan wijzen, dan zou spr. zeggen, het is in het belang het adres aan te houden. Dit is hem echter niet duidelijk. Tot op heden betaalde de gemeente voor het bijzonder onderwijs f 300. De Voorzitter merkt op plus f 700. De heer v. d. Beek vervolgt dat de uitgaaf toch het zelfde blijft en de nieuwe lasten alleen een anderen naam zouden krijgen. Zoo de gemeente de bijzondere school overneemt voor de taxatie van 1921 zou dit voor de gemeente een bedrag vor men van f 6000 a 5 pCt. is f 300. per jaar, hetzelfde wat tot heden werd betaald. De Voorzitter brengt hiertegen in dat men er met deze f 300.niet is, daarbij komt, ook nog een bedrag van f 700. voor leermiddelen. Hoe kleiner de open bare school wordt hoe voordeeliger dit is voor de byzondere, omdat deze voor ieder leer ling het zelfde bedrag ontvangt wat de openbare school krijgt. In de gemeente zijn 3 openbare scholen met, om een roüd cijfer te nemen, totaal 60 leerlingen. Aan de school te Heesbeen is een onderwijzeres in de nuttige handwerken verbonden, die f 200.salaris ontvangt, aan de school te Eethen het zelfde en binnenkort zal ook voor de openbare school te Genderer op hetzelfde salaris een onderwijzeres aar gesteld moeten worden. Het onderwijs in de nuttige handwerke.i kost dus de gemeente f600 of f10 per leerling, zoodat de bijzondere school met haar 46 leerlingen heeft te ontvangen 46 X f10 f460. Het is bekend genoeg, dat spr. voor bijzonder onderwijs is, doch er zitten zooveel belangen aan vast, dat hij meent te moeten voorstellen een besluit uit te stellen. Het Hoofd der school te Genderen heeft zelf gezegd, dat de eenig- ste oplossing was, de openbare school te Genderen op te heffen, terwijl het Hoofd der school te Eethen verklaart, dat het hem niet meevalt voor 6 klassen te staan en hij den ook, zoodra daartoe de gelegen heid open is, weggaat. Desnoods zou spr. den schoolopziener willen vragen de zaak persoonlijk te komen toelichten, om de zaak ernstig onder de oogen te zien. De heer v. d. Beek zou er veel voor voelen als de schoolopziener de zaak nog in dezen raad kwam toelichten. De heer Boll acht dit onzin. De heer v. d. Beek is van oordeel dat men tegen toelichting van den schoolop ziener geen bezwaar kan hebben. De heer v. d. Heuvel vraagt wat er gebeurd als de kerk met 1 Mei de school sluit. De Voorzitter zegt dat dit niet de zaak van het gemeentebestuur is, het adres is pas ingediend, volgens de gemeentewet heeft het gemeentebestuur het recht, het de geheele maand Mei nog aan te houden. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten het adres aan te houden tot een volgende vergadering. De Voorzitter zegt als de heer v. d. Beek er prijs op stelt een vergadering te hebben met den schoolopziener, hij een des betreffend voorstel in rondvraag wil bren gen. Dit voorstel in omvraag gebracht, wordt aangenomen met 3 stemmen tegen. De heer Smits stemde voor, hoewel hij er wel niet direct het nut van inzag. De heeren G. J. W. Branderhorst, en Boll achtten het overbodig en stemden met het lid Brouwers tegen. Benoeming stembureau verkiezing Prov. Staten. Op voorstel van den Voorzitter worden de beide Wethouders benoemd als leden van het stembureau, terwijl de overige leden van den Raad als plaatsvervangers zullen optreden. Vaststelling besluit aangaan geldleening. De Voorzitter licht toe, dat het hier slechts een administratie ven maatregel betreft. De gemeente heeft hare geldleening omge zet in een kasgeldleening, die nu nog een paar 1000 gulden groot is en waarvoor het bedrag nu weder voor dit jaar dient vastgesteld te worden. Met algemeene stemmen wordt hieraan goedkeuring ge hecht. Niemand verder het woord verlangende sluit de Voorzitter de vergadering. Vraagt inlichtingen bij de Directie. Spaar-, Eigenhuis- en Hypotheekverzekering M«atschappij. Archimedesstraat 64, 's-GRAVENHAGE, waarborgt U het bezit van een eigen boerderij met landerijen. ACTIEVE VERTEGENWOORDIGERS GEVRAAGD.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 6