lij dit nr. üeiiaort een üaegsel De Schipbreukelingen her Zuidzee. Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden* No 4286 Woensdag 18 April 1923 FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19 Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Poincaré heeft te Duinkerken eeri groote redevoering gehouden waaruit blijkt, dat er weinig hoop bestaat, dat er in Ruhr- kwestie spoedig overeenstemming zal wor den bereikt. Het eindresultaat van de conferentie te Parijs is, dat de regeeringen van Frankrijk en België bij hun tot dusver gevolgde po litiek volharden en dat er geen verdere pogingen zullen worden gedaan om met de regeering van Engeland tot een vergelijk te komen. De ministers zijn tot de conclusie ge komen, seint Havas, dat het onmogelijk is de besprekingen met Engeland, omtrent de kwestie der schadeloosstelling, op dit oogenblik met vrucht te hervatten, »daar het Britsche standpunt al te zeer afwijkt van het Fransche en Belgische®:. Dit is dus de conclusie die getrokken werd uit de gegevens welke door Loucheur en Klotz te Londen verzameld zijn. Frankrijk en België gaan, onafhankelijk van Engeland, hun weg en de stryd in het Ruhrgebied wordt hervat en duurt voorloopig voort. Poincaré en Theunis hebben, toen dit besluit eenmaal gevallen was, nog bepaald dat eventueele Duitsche betalingen, die een gevolg zijn van de bezetting, allereerst aan gewend zullen worden tot delging var» de kosten die door beide Geallieerden voor die bezetting en voor de exploitatie van het Ruhrgebied gemaakt zijn. Wat dan overblijft zal onder de Geallieerden worden verdeeld. Minister van Rosenberg heeft in den Duitschen Rijksdag een rede gehouden naar aanleiding van de beraadslagingen over de begrooting voor het departement van bui- tenlandsche zaken, over het vraagstuk der schadeloosstellingen in het algemeen en den inval der Franschen in het Ruhrgebied in het bijzonder. De minister verklaarde dat de uitslag van den or.gelyken strijd in het Ruhrgebied en in het Rijnland van betee- kenis is voor de geheele wereldgeschiedenis. Als het Frankrijk gelukte de ongewapende bevolking tot knielen te dwingen, zou het militairisme voor altijd troef zijn en voor den gang der wereldpolitiek ware voortaan alleen nog het aantal bajonetten beslissend. Bewijzen de Duitschers echter dat de 19) De eerste stuurman bracht de rechter hand boven de oogen en tuurde in het verre verschiet. »Nietste bekennen®: mompelde hij levens lang veroordeeld op dit eiland te blijven dokter.®; »Het kan mogelijk zijn, ik kan daar geen beslist antwoord op geven.®: Men wandelde langs het strand, waar tal van schaaldieren lagen verspreid, zeer fraaie exemplaren, die de dokter opraapte en in zijn zak stak. ïHet mag zeer zeker een vreemd ver schijnsel heeten« vervolgde de dokter »dat we nog geen enkelen zeevogel gezien heb ben en geen schildpadden, waarvan het hier gewoonlijk wemelen kan. Al voortwandelende had men zoowat een paar uren in een nietsdoen doorgebracht, toen noen aan een breeden stroom kwam, waarin zich tal van eilandjes bevonden, met den weelderigsten plantengroei bedekt. Als in een tooverslag veranderde het een- tonige landschap. De dokter kwam voor de eerste maal in opwinding. ongewaperiden onoverwinnelijk zijn, dan is tevens het bewijs gebracht, dat de macht der oorlogsuitrusting en het militair geweld hun grenzen hebben, en dat de op gezond verstand en recht steunende en vastberaden wil vac een volk meer is en sterker is dan tanks en machinegeweren. Na eerst de verschillende voorstellen die Duitschland gedaan heeft om een oplossing te vinden, te hebben besproken vervolgde de minister dat de ryksregeering andere wegen gezocht heeft om van de dagelijks scherper wordende spanning en economische ver waring, waaronder Europa lijdt, een einde te maken, de kwestie der schadeloosstel lingen uit het moeras te halen, waarin Duitschland zelf en tevens Europa dreigt te verstikken. Volgens de meening der regeering moet een internationale onpartijdige commissie zoo spoedig mogelijk bijeenkomen van zaken- menschen, waaraan Duitschland en Frank rijk met volkomen dezelfde rechten deel nemen en zij moet de volgende vragen beantwoordenTen eerstewat heeft Duitschland totnogtoe betaald Ten tweede wat kan en wat moet Duitschland rechtens nog betalen Ten derde op welke wijze kunnen deze betalingen geschieden Wordt deze of dergelijke weg betreden, dan zou de Duitsche regeering bereid zyn om zich tot de internationale kapitaalmarkt te wenden ter bewilliging van een zoo groot mogelijke leening, waarvoor elke zekerheid, die het leeningsconsortium noodig acht, zou worden verschaft en waarvan de opbrengst aan Frankrijk of de Geallieerden als een onmiddellijk contant voorschot zou worden overhandigd. De Duitsche regee ring is overtuigd, en zal daarvoor ook zor gen door maatregelen langs wettigen weg, dat de Duitsche industrie en de econo mische kringen hun steun hiertoe geven. Er gaan geruchten dat Bonar Law zich, wegens gezondheidsredenen, voor de tweede maal uit het politieke strijdperk zal terug trekken en dat hij zal worden opgevolgd door een der kopstukken van zijn partij en dat de politieke leiding in gelijken geest voortgezet zal worden. De geruchten zijn tegengesproken, maar blijven desondanks hardnekkig en men gist naar Bonar Law's vermoedelijke opvolger. De namen van Curzon, Chamberlain en Birkenhead worden genoemd. Dat de keus op een der laatsten zou vallen is niet waarschijnlijk, daar deze »Wel, wat zegt ge van zulk een plan tengroei, Johnson riep hij in vervoering uit. jZiedaar het voorportaal van een tropisch woud welk eene breedte Wat een kristalhelder waterDat het hier vischrijk is kunt ge op myn woord van eer aannemen I Hier is het goed wonen 1 Welk een rijkdom aan contrasten I Als we dezen stroom naar zijn oorsprong vol gen, treden we het hartje dier Polynesi sche dierenwereld binnen, met haar veel kleurige vlinders, goud- en zilverglazige torren en kevers, prachtige vogels, met haar laat dat een verrassing voor u blijven.®: »Een voortzetting van den watervale mompelde Black. »Neent vervolgde de dokter »de ons nog onbekende rivier, waarvan de waterval een gedeelte vormt, loopt naar het Oosten af, deze, zooals gij ziet, naar het Westen. Ik meen hieruit te mogen besluiten, dat in de kern van dit eiland zich een ge bergte of een hoogland bevindt, waar de bronnen zijn, die de beide stroomen voeden. Harry, de matroos, liet zijn blikken over de zachtgolvende oppervlakte weiden, ter- wiji de dokter met verbazing het dicht geboomte aanstaarde, dat aan beide oevers aan het geheel zoo'n machtigen indruk gaf. Een levendig gillen en schreeuwen, dat men met vragen en antwoorden kon ver gelijken, klonk heftig trillend uit het ge boomte en deed zdfs den kalmen dokter hevig ontstellen. De schipbreukelingen ver mannen zich in de oogen der rechtgeaarde unionisten, te veel gecompromitteerd hebben, door hun coalitiesamenwerking met Lloyd George. Wat Curzon betreft, hy heeft zijn titel en rang, die hem beletten in het Lagerhuis te verschijnen, tegen zich. Bovendien laat ook Curzon's gezondheids toestand veel te wenschen over. En welke andere conservatieve staatsman is sterk genoeg, om in dit moeilijke tijdperk en met een zoo kleine meerderheid in het Lagerhuis als ruggesteund, de leiding van het Britsche wereldrijk in handen te nemen Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen hebben een ver rassende uitwerking. Zij beteren lever stoornissen en genezen galzucht, verstop ping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BUITENLAND. Uit Ierland. Austin Stack, de republikeinsche minis ter van financiën, is Zaterdag in de bergen gevangen genomen. De afdeeling publiciteit van het Vrij- staatsche leger publiceert den tekst van een stuk, gevonden op Austin Stack, den re- publikeinschen minister van financiën, die gevangen genomen is. Het stuk is een ontwerp tot overgave, ter teekening door den commandant van het republikeinsche leger. Het doet een beroep op en machtigt aden president van de republiek®:, het onmiddellijk staken van de vijandelijkheden te gelasten. Braud te Londeu. In het Victoriaveem te Londen heeft een brand 6000 ton tabak vernietigd. De waarde bedroeg meer dan een millioen pond sterling. Uit Britsch-Indië. Een afschuwelijke tragedie wordt gemeld uit Kohat, aan de N. W. grens, waar een Afridi in een bungalow waar Engelsche officieren woonden, is gedrongen, de vrouw van een hooggeplaatst officier heeft ver moord en zijn vijftienjarige dochter ont voerd. De troepen hebben den heelen dag nasporingen gedaan, maar de schul dige is niet gevonden. De misdaad heeft scholen zich achter een dikken manggo- boom en keken onwillekeurig naar de lucht, vanwaar de schrille geluiden tot hen kwa men. Spoedig werden zij echter gerust gesteld, toen zij by tientallen apen zagen verschijnen, die met elkaar in een hevigen strijd schenen gewikkeld te zyn. Het waren reusachtige dieren, met lange staarten. Als bezetenen holden zy langs de beide oevers en als het water hen niet tegenhield zou men werkelijk een vreeselijk bloedbad kun nen aanschouwen. Nu bepaalden zij zich slechts tot razen en schelden, wat wel in staat was, de lachspieren der mannen hef tig in beweging te brengen. uk waag er een schot aanc sprak John- soh »wij zijn hier tamelijk veilig dokter. »Neen volstrekt niet, niets mag onze aanwezigheid verraden, laten we hier onze neutraliteit bewaren en de rivier opgaan* antwoordde de dokter. «En de grot van Conetti vroeg Dobson. »Ja, ja, ge hebt gelijk, keeren we terug, opdat we nog vóór het invallen van den avond bij den waterval zyn. c De terugtocht ging langs denzelfden weg. Omstreeks vier uur in den namiddag be reikte men de hut, waar alles nog in orde was, waarop men de reis vervolgde naar de beruchte plek, waar Black de geheim zinnige gestalten had gezien. De afstand bedroeg geen mijlen, zoodat zij spoedig werd bereikt. Rusteloos stortte zich de massa van den waterval van een hoogte, die de dokter op ongeveer tien meter groote verontwaardiging veroorzaakt, na den moord op twee Engelsche officieren, in het district Khyber. Trein op een stootblok gereden. Aan het station Liverpoolstreet te Londen is een trein met zooveel kracht op een stootblok gereden, dat 15 lieden gekwetst werden. Gelukkig waren de kwetsuren niet ernstig. o Negen vliegtuigen neergestort] Volgens de bladen te Madrid zouden er tusschen Foreinas en Tarifa negen vlieg tuigen neergestort zijn. die zich naar de feesten te Sevilla begaven. o Verdronken. De bisschop van Belize (Mexico), twee nonnen en 17 andere passagiers zijn ver dronken bij het omslaan van een motor boot in een plotseling opkomenden storm tusschen Beliza en Payobisto. Vijftig men- schen zijn gered. De godsdienstvervolging in Rusland. De strijd tegen den godsdienst breidt zich in heel Rusland hoe langer hoe meer uit. Onlangs heeft de overheid een besluit genomen, waarbij het herstel of de herbouw van elke kerk, van welk geloof ook, wordt verboden, zonder dat men voor elk geval een bijzondere vergunning heeft verkregen. Elke inbreuk op dit bevel zal streng worden gestraft. Ernstig vliegongeluk te Beriya. Uit Berlijn wordt dato 14 dezer gemeld Heden voormiddag brachten verschillende overheidspersonen een officieel bezoek aan de vlieghaven Tempelhofer Feld, onder lei ding van Stadtbaurat Haber. Daarbij wer den verschillende vluchten gedaan meteenige vliegtuigen. Tegen twaalf uur stortte één dezer machines plotseling van een hoogte van 75 Meter neer. Het vliegtuig was volkomen vernield. De vlieger zoowel als de drie passagiers werden zwaar gewond. De drie passagiers zijn spoedig na het ongeluk overleden. De kabinetscrisis in Zweden. De koning heeft Ernst Trygger, den leider van de conservatieven, opgedragen het nieuwe kabinet te vormen. Trygger heeft de opdracht aanvaard en zal beginnen te trachten een coalitieregeering uit alle niet-socialistische partijen te vormen. Slaagt schatte, in den afgrond. De schipbreukelingen stonden even stil, doch niets, wat hun bizondere aandacht, trok. Eenige fraai gevlekte herten en knorrende zwijnen namen de vlucht. John son watertandde. Hoe gaarne had hij een dezer dieren geschoten, maar de altijd voorzichtige dokter bleef zich hardnekkig tegen het lossen van een schot verzetten. Het liep tegen zonsondergang. De ka- longs doorkleefden bij zwermen van tien tot twintig stuks het luchtruim, hier en daar klonk reeds de aanhef van den tro- pischen nachtzang, door duizenden en mil jarden insecten aangeheven. Langzamen, maar uiterst voorzichtig, met den vinger aan den trekker liep men voort. Weldra bereikte men een plek, waar eenige half uitgebrande stukken hout lagen verspreid en waar het gras tot over eene groote oppervlakte was plat getrapt. Eene tamelijk diepe kuil had tot vuurhaard gediend, terwijl eene in den grond rechtop gestoken stokken bewezen, dat hier een maaltijd was gehouden, waarvan de brok stukken, in de vormen van beenderen, waar onder zelfs zeer groote exemplaren, de be wering van Black logenstrafden, volgens welke de kannibalen hier duchtig zouden huisgehouden hebben. De dokter onder zocht de restantjes en sprak toen half fluis terend, doch luid genoeg, om verstaan te worden»Men is hier aan het smullen geweest. Een flink hert is de hoofdschotel geweest van den maaltijd der heeren smul- hij daarin niet, dan wil hij een conservatief kabinet vormen, waaraan waarschijnlijk ook leden van den boerenbond zullen deelnemen. Straatgerechten in Spanje. Zondagmorgen in de vroegte werden er in de Calle San Pablo te Barcelona ge weerschoten gewisseld tusschen groepen werklieden. Er was een gewonde. Eenige minuten later werd er opnieuw geschoten tusschen twee andere groepen er waren hierbij geen slachtoffers. o Foch. De president van de Poolsche republiek heeft, volgens besluit van den ministerraad, aan maarschalk Foch den titel van maar schalk van Polen verleend. De minister van oorlog zal Foch tot de Poolsch-Tsjechische grens tegemoet gaan en hem, uit naam van den president, het besluit van die benoeming overhandigen. o Afbraak van den Eifeltaren Het reeds vroeger gemelde plan om den wereldberoemden Eifeltoren af te breken, schijnt steeds vaster vormen aan te nemen. Architecten en sloopers zijn reeds drut bezig, hun deskundige rapporten en ad viezen over dit afbraakplan ten beste te geven. Uit radio-telegrafisch oogpunt schijnt de toren niet meer van zooveel nut te zijn als vroeger. Het draadloos station van Sainte-Assise bij Melun, dat onlangs is opgericht, heeft een grooter zend- en ontvangvermogen dan de Eifeltoren. Onder deze omstandigheden is de Eifel toren van geen ander belang meer dan dat hij steeds op de aanzichtkaarten van Parijs komt te prijken en als een soort wegwijzer dient voor provinciale en buitenlanasche reizigers, die Parijs bezoeken. Het ijzer van den toren zou, evenals dat van het groote rad, voor den heropbouw in de verwoeste gebieden dienen. BINNENLAND. Een record I Voor de betrekkelijk kleine gemeente Rucphen zijn voor de gemeenteraadsver kiezing niet minder dan 19 lijsten inge diend, waarvan 11 met één candidaat, 3 met twee, 4 met drie en 1 met zeven candidaten. papen. De eerste stuurman gaf een wenk om hier niet lang te vertoeven. De dokter knikte toestemmend, waarop de kleine troep zich in beweging zette. Men daalde nu langs een smallen bergweg ter linker- en ter rechterzijde door hooge, steile, rots achtige wanden begrensd. »Als we hier overvallen wordenfluis terde de eerste stuurman »zijn wy verlo ren We kunnen voor noch achteruit en tegen dien muur opklauteren zal wel geen onzer bij machte zijn te doen.« De dokter legde den vinger op den mond, waarmede hy wilde zeggen, dat het goed was, hier een diep stilzwijgen te bewaren. Johnson begreep het teeken en sprak niets meer. Na ongeveer een kwartier voortgeloopen te hebben sloegen zij een hoek om, waar de engte of liever de kloof zich verwijdde en men aan den rand van een diepte stond: een dal, waardoor een flinke stroom voortijlde. De dokter wenkte om stil te staan en wees toen met een ernstig ge baar naar een punt in het dal, dat alleen voor hem zichtbaar was. ïMaar, wees voorzichtige sprak hij zacht »het is zeer glad en steil. Esn rilling ging door de leden der schip breukelingen toen zij, eenigszins voorover gebogen, hun nieuwsgierige blikken naar den tegenovergestelden kant wierpen. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD ïüop iet Lui tu Heisstsi n AitenaJeLangslraal en Ie Bonelerwaird

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1