AANGEZICHT5 °OFOp| jdTABL^ Moordaanslag op een Duitsche dienstbode. Verleden week omstreeks vier uur werd aangebeld ten huize van den hoofdonder wijzer Van der Poel in de Dwarsstraat te Schiedam. Een Duitsche dienstbode, die bij de fa milie Van der Poel in dienst is, de 23- jarige Erna Abraham, deed open en zag zich tegenover den 28-jarigen metaalslijper John. Filla, met wien zij vroeger eenigen tijd omgang heeft gehad. Filla schijnt haar te hebben aangeboden de betrekkingen opnieuw aan te knoopen, wat door de dienstbode werd geweigerd. F. haalde daarop een revolver te voor schijn waaruit hij een aantal schoten op het meisje loste. Deze vluchtte, achtervolgd door haar aanvaller, door de gang naar de tuin, waar F. opnieuw op haar schoot en haar boven dien met een zakmes verscheidene steken toebracht. Ook op een buurman, die het gegil van het meisje hoorend, met het hoofd boven een schutting kwam kijken, loste de drif tige metaalslijper een schot, dat echter geen doel trof, daar de man aan de andere zijde van de schutting zich zoo snel mogelijk liet vallen. Inmiddels was de dienstbode ernstig ge wond ineen gezakt. F, bracht zichzelf daarop eenige steken met het zakmes toe, die echter geen ern stige wonden veroorzaakten. Hij werd evenals zjjn slachtoffer in het Ziekenhuis opgenomen. Het meisje was Zondagavond buiten gevaar, Crt. o De 100.000ste postrekening. Het bestuur van den Postchèque- en Giordienst deelt mede, dat postrekening 100.000 is geopend. Ongeveer half No vember 1921 werd de 50.000ste aanvraag om opening van een rekening ingeschreven, welk aantal binnen 4 jaren na opening van den dienst is bereikt. En nu, na circa 17 maanden, is dat aantal reeds verdubbeld Uit het bovenstaande mag gerust de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de belangstelling van het publiek in den post chèque- en girodienst in hooge mate toe neemt. De Statenverkiezingen. Naar wij vernemen zal de heer M. C. Ridderhof, het gekozen derde lid der S. D. A. P. zijn zetel niet kunnen innemen, daar hij de provincie metterwoon heeft verlaten. Zijn opvolger is de heer J. W. Gulden te Sieeuwijk. Twee kinderen verdronken. Een vier-jarig zoontje en een 3-jarig dochtertje van de wed. van der M. H. te Scharnegentum, geraakten bij de boerderij in een sloot en verdronken. Een komeet. Te Enkhuizen heeft men Vrijdagavond omstreeks negen uur, gedurende ongeveer tien minuten, een komeet waargenomen, die zich bewoog in noordelijke richting. o Gevaarlijke krankzinnige. De 32-jarige P. V., te Maasdam, die ruim 2 jaar geleden als genezen uit het krankzinnigengesticht te Bergen-op Zoom ontslagen werd, gaf den laatsten tijd we der blijken van die kwaal. Dit werd enkele dagen geleden zoo erg, dat hij de geheele gemeente in opschudding bracht en met een revolver verscheidene schoten loste, zoodat de hnlp van de politie moest worden ingeroepen. Na veel moeite is het deze gelukt hem eindelijk te pakken te krijgen, waarna hij onder strenge bewaking per auto weder naar het gesticht is moeten worden vervoerd. De schoten hebben ge lukkig niemand getroffen. Afschaffing van den stemplicht 1 Minister Ruys heeft verleden week in de Eerste Kamer verklaard, dat de Regeering de afschaffing van den stemplicht in ernstig beraad zal nemen. We kunnen het ons voorstellen, want de stemplicht wordt meer en meer een paskwil. Bij de stemming voor de Piovinciale Staten waren alleen in de stad Rotterdam pl.m. 40.C00 thuis blijvers. Saluut met één vinger. Een marechaussee had te Nijmegen een sergeant der infanterie gesalueerd door met één vinger aan zijn pet te tikken. (De sergeant hield hem aan en gelastte hem de houding aan te nemen, Hy deed dit niet en de Krijgsraad te Arnhem ver oordeelde hem tot 14 dagen militaire ge vangenis. o Een bank opgelicht voor f 50.000. Naar de «Tel.* verneemt is dezer dagen een bank te Rotterdam op zeer geslepen wijze voor een bedrag van f 50.000 op gelicht. Van een firma uit Duitschland, waarmede zij in relatie stond, ontving zij onlangs een telegram met verzoek om voor een harer cliënten, zekeren O. B. te Den Haag op den Post- Chèque en Girodienst een bedrag van circa f 50.000 over te schrijven. Eenigen tijd daarna ontving zij van dezen cliënt uit Den Haag bericht, dat hij kennis had gekregen van de verzending van dit telegram en drong hy er op aan het bedrag op zijn giro rekening over te maken. De bank voldeed hieraan. Het bleek later, dat op de rekening van O. B. twee maal een bedrag was afgehaald eenmaal f 20.000 en eenmaal f 25.000. Van het restant stuurde de girodienst een rekening aan het adres van O B. aan het Bezui- denhout. Deze afrekening kwam echter als onbestelbaar terug. Op het aangegeven adres was O. B. onbekend. Toen hiervan aan de bank te Rotterdam werd kennis gegeven, kreeg deze argwaan en infor meerde telegrafisch bij de Duitsche firma, die opdracht tot uitbetaling had gegeven. Deze firma wist echter van nietshad nooit een dergelijk telegram verzonden en kende niemand met den naam van O. B. Toen de politie de zaak verder onder zocht, bleek de naam gefingeerd. De vogel is natuurlyk gevlogen. o Ernstig auto-ongeluk. Op den Bunnikschen weg voorbij de Lunetten, even buiten Utrecht is een ern stig auto-ongeval gebeurd. Vermoedelijk ten gevolge van een defect in de stuurin richting is de auto van Baron van Harden- broek, uit Bunnik, tegen een boom gereden, de drie inzittenden, de chauffeur, Barones van Hardenbroek en een Engelsche dame van gezelschap, werden vrij ernstig gewond. De Barones moet er het ergst aan toe zijn. Alle drie werden terstond naar het Diaco- nessenhuis te Utrecht vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Tramongcluk. Te Enschede is de 41-jarigen A. H., die op den Gronauschen weg de straat wilde oversteken juist toen de electrische tram passeerde, onder de tram geraakt, waarbij hem een voet werd afgereden. o Treurig ongeval. Men meldt uit Stavoren aan de Tel Tengevolge van het op hol slaan van hun paard, zijn de gebroeders S. en A. Feenstra, fouragehandelaars te Molkwerum, met hun rijtuig in een sloot gereden. S. F. werd gedood, terwyl zijn broeder aan een been gewond werd. o De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben over de afge- loopen maand ruim f 3 millioen minder opgebracht dan over Maart 1922 over de eerste drie maanden van dit jaar f 6| millioen meer dan over die periode van het vorige jaar. De inkomstenbelasting bracht op f 8.830.255 tegen ruim f 11 millioen in Maart 1922, de vermogenbelasting f 1.083.713 tegen f 1.917.068 in 1922. De opbrengst der andere belastingen was ongeveer gelijk. pijn. Kies- en Oorpijn. Gebruik SAMAPERIN TABLETTEN BEKENDMAKING BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van Heusden, maken bekend: dat dit jaar voor den Herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden in het locaal naast het Gemeentehuis (Pel sestraat) op 19 April a.s. van 10 12 en van 14 uur voor hen, wier geslachts naam begint met een der letters A tot en met L. Op 20 April a.s. van 8|12 en van 1 3 uur voor hen, wier geslachtsnaam begint met een der letters M tot en met Z. Aan belanghebbenden wordt in herin nering gebracht le. dat de maten en gewichten schoon, droog, roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden. IJzeren maten binnen en buiten geverfd. Blikken maten blank geschuurd. Koperen gewichten afgewasschen en ook de gaten gereinigd. IJzeren gewichten mogen niet gepotlood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met ge kookte lijnolie. 2e. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1923 gestempeld moeten zijn met de letter a en dat er bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het IJk- kantoor te 's-Hertogenbosch, Postelstraat 60, op eiken Woensdag en Donderdag van 91 uur. 3e. dat de maten en gewichten, welke worden gestempeld met het afkeurings- merk niet winkels enz. mogen terug gebracht worden. 4e. dat betaald moet worden voor het onderzoek van maten en gewichten (ykloon) en voor het justeeren van gewichten (jus- teerloon) en wel ten bate van 's Rijks schatkist. 5e. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het IJk- kantoor herijkt kunnen worden. (Opzenden per post franco, met insluiting van een postbewijs tot een bedrag overeenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Ook is mede te zenden de bij de laatste verificatie afgegeven gezegelde enveloppe, daar de gewichtjes anders aan de eischen gesteld voor nieuwe zullen moeten voldoen). Heusden, 5 April 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. De Wethouder, VAN EVERDINGEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Hensden. Den len Mei a.s. is het een halve eeuw geleden dat de R. K. Jongensschool alhier werd geopend. Naar we vernemen, is zij de eerste, die toen in onze provincie werd opgericht uitsluitend met leekenpersoneel. Ten huize van den heer A. de H. viel een 9-jarig dochtertje uit bed en had daarbij het ongeluk een sleutelbeen te breken. De veekoopman J. W. vervoerde een stuk rundvee. Even buiten de Herptsche poort viel het neer en was dood. 't Werd voor de consumptie afgekeurd en moest ter plaatse worden begraven. Herbenoemd zijn door Z. D. H. den Bisschop van 's-Bosch tot R. K. Arm- meester de heeren P. de Mol en Fr. Ver hoeven. Bij de gehouden verkiezing voor Leden der Prov. Staten van Noordbrabant werd o m. ook gekozen Mr. C. W. van Ommeren, Kantonrechter alhier. Door deze verkiezing keert de vertegenwoordiger, die Heusden sedert jaar en dag in de Staten had daarin weder terug. Wij wenschen Heusden geluk met deze verkiezing, omdat wij niet twijfelen of de heer v. Ommeren zal de belangen dezer streek en ook die onzer gemeente zooveel mogelijk in de Staten voorstaan. Zaterdag waren velen opgekomen om het opnieuw gekozen Lid te feliciteeren. Des avonds bracht de «Heusdensche Harmonie* hem een serenade. De voerman v. d. H. uit Haarsteeg reed met zijn wagen tegen een lantaarn paal nabij de R. K. Kerk, zoodat deze aan duizend stukken over de straat rolde. De gemeente-politie maakte proces-ver baal op. De kermis zal dit jaar plaats hebben van Donderdag 10 Mei (Hemelvaartsdag) tot Zondag 13 Mei a.s. De volgende ker misvermakelijkheden hebben ingeschreven Stoomcarroussel. Zweefmolen. Draaimolen. Electro Hippodróme. Schouwburg. Panorama. Touwtrekkerij. Slagmachine. Koekkraam. Amerikaansche Lijntreksport. Confeseriekraam en Vroolijk Koekrad. Touwtrekkerij. Galanteriekraam. Attractietent, Vischtent en Werpsport. Gebakkraam. Paling en Zuurkraam. Gebakkraam. Schiettent, Hoepla, Hoofd van Jut. Snelfototoestel. Aalbnrg. Heden is de Autobusdienst van G. Garstman Co. alhier geopend, onder den naam van Nieuwe Autobusdienst «N.A.O D.«. (Zie advertentie). Almkerk. Naar wij vernemen, hoopt het fanfarecorps «Nooit Gedachte alhier, op Zaterdag 28 April haar eerste zomer- concert te geven. De heer W. Noorloos Cz., die als no. 1 voorkomt op de candidatenlijst voor den Gemeenteraad alhier vanwege de S.D.A.P., verzoekt ons te berichten, dat hij voor het lidmaatschap van den Raad niet in aanmerking wenscht te komen. Ammerzoden. Naar wij vernemen zullen binnenkort 2 onzer grootste man- denfabrieken worden stopgezet. Het ziet er in de mandenindustrie hier treurig uit. Andere jaren was men nu in den druk- sten tijd, terwijl thans de orders uitblijven of prijzen worden besteed, die met verlies gepaard gaan. Het mandenpakhuis van den man denmaker L. v. D. Jzn. is geheel door brand vernield een heele partij bushels ging in de vlammen op. Een woord van dank mag niet onthouden worden aan onze brandweer, die onmiddellijk ter plaatse was en de belendende woningen wist te beschermen, zoodat erger voorkomen werd. Beneden-Langstraat. Naar vette varkens blijft goede vraag bestaan aan den prys van 94 96 ct. per K.G. levend gewicht. Niettemin er sterk wordt gefokt, zijn de jonge biggen zeer duur en gelden die nog steeds f25 f35 per stuk. Genderen. De collecte voor het Hul deblijk aan H. M. de Koningin heeft op gebracht de navolgende bedragen Te Eethen f22.10 Drongelen fl8.71| Babiloniënbroek f 59.15 x» Doeveren f 14.50 Heesbeen f 16.30 Meeuwen f21.65 Genderen f86.70 Een woord van dank aan de dames die in bovengenoemde dorpen de collecte heb ben gehouden mag zeker niet worden ont houden en dat te meer niet, als men be denkt dat zij in het belang van de goede zaak de opoffering niet te groot hebben geacht om bij sommigen zelfs twee en driemaal terug te gaan om te vernemen of men al besloten is, hoeveel zal worden bijgedragen. 's Gravenmoer. Uit een oogpunt van bezuiniging heeft men hier de tweede postbestelling in de kom der gemeente laten vervallen. Geertrnidenberg. Op de alhier Za terdag door het Kroon Domein gehouden verpachting van weilanden was aanvankelijk, wat de perceelen aan den vasten wal be treft, goede animo, doch op het laatst ver slapte deze zeer, zoodat de weilanden op Spits en Hennip en de Tongplaat slechts f70 f80 per H.A. opbrachten. Gorinchem. Men deelt ons mede, dat de uitvoering van Bach's «Matthaus Passion* door de gem. zangvereen. «Con Amore«, directeur de heer Frans H. Appel te Go rinchem, zal plaats hebben op 1 Juni a.s. in de Groote Kerk aldaar. Aan de uit voering zullen medewerken Mevr. A. Noor dewier Reddingius, sopraan Suze Lüger, altLouis van Tulder, tenor Max Kloos, bariton Jac. Caro, basAnton van der Horst, orgelFrancis Koene, vioolP. Kwant, fluit en het Utrechtsch stedelijk orkest. Hedel. Alhier woedde Zondagmiddag een groote brand. De hooipers met schuur en hooiberg, benevens het huis van W. van Hekezen, bewoond door J. v. Meuten en H. v. Hekezen aan den Rijksweg, gin gen in vlammen op. Daar het vuur snel om zich heen greep, kon er niet veel ge red worden van de inboedels duizenden kilo's hooi zijn verbrand. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Nederhemert. Tengevolge van het overmoedige rijden met zijn motor hadj.l. Zondag de heer K. V. alhier het ongeluk zijn stuur kwijt te raken, zoodat hij in volle vaart tegen den grond sloeg. Met een paar verwondingen aan de hand en eenige beschadiging aan den motor liep dat ongeval bizonder goed af. By de te Brakel gehouden keuring voor de militieplichtigen der lichting 1924 zijn van de 10 jongelingen slechts 2 af gekeurd. Ons fanfarecorps bracht Zaterdag een serenade bij notaris de Jongh te Am merzoden, die gekozen is als lid der Pro vinciale Staten van Gelderland. Sprang. Zaterdag 21 April e.k. hoopt men in deze gemeente het Emmabloempje ter bestrijding der tuberculose ten verkoop aan te bieden. de fabriek van den heer L. te Kaatsheuvel het ongeluk van den zolder te vallen. In bewusteloozen toestand werd zij opgenomen. Door den onmiddellijk ontboden geneesheer werd de verwonding aan het hoofd ver bonden. A.s. Zaterdagavond 7.30 uur zal voor de afd. «Patrimonium* alhier, in openbare vergadering optreden de heer M. Dalmayer van Rotterdam met het onderwerp «De Kerk en de Sociale kwestie*. Belangstellenden hebben vrijen toegang. Veen. Bij de jongste candidaatstelling voor den Gemeenteraad zijn 3 lijsten in geleverd met een totaal van 20 namen. Donderdagavond gaf ons Fanfarecorps «Wilhelmina* alhier onder leiding van haar Directeur, de heer Van den Akker uit 's Bosch, voor een talrijk publiek haar aangekondigd openlucht-concert. Nu, we mogen constateeren dat de stukken keurig ten gehoore werden gebracht, we zijn dat trouwens van «Wilhelmina* gewoon. De beer Van den Akker en zijn corps mogen we danken voor den aangenamen avond, welke zij ons bdzorgd hebben en we hopen dan ook dat spoedig een tweede concert daarop mag volgen. Wijk en Aalburg. Zaterdag j 1. speelde «D.V.O.* alhier een vriendschap pelijke match tegen «Juliana* Heusden. De wedstrijd eindigde in een overwinning van 3 1 voor «Juliana*. Wijk. Naar we vernemen heeft de firma Furster alhier het voornemen, binnen eenige weken weer een derde auto aan te schaffen voor het transport Woudrichem's Bosch. Wel een bewijs, dat door den ondernemer de zaak flink wordt aangepakt. Wij wenschen hem dan ook veel succes. Waspik. «R.W.B.* te Besoijen «H.C.W.* j Dordrecht 10 voor «R.W.B.* Afmattingswedstrijd «Hercules« Ooster- i hout «Brabantia« Waspik 51 voor »Bra- bantia* Finale bekerwedstrijd «R.W.B-* Be- soijen «Hercules« Oosterhout 21 voor «Hercules*. le prijs (beker) «Hercules* Oosterhout, 2e prijs «R.W.B.* Besoijen (lauwerkrans), 3e prijs lauwertak »H.C.W.« Dordrecht. De wedstryd werd opgeluisterd door de j muziek van Waspiks Harmonie. De Emma-bloempjes zullen hier op Zondag 22 April ten verkoop worden aan- 1 geboden. De opbrengst komt ten bate der tuberculose-bestrydicg. Moge Waspiks bekende liefdadigheid zich ook thans niet verloochenen. Marktberichten. J.l. Donderdag had mejuff. Q. op GORINCHEM. 16 April. Op de vee markt waren aangevoerd 500 runderen, 30 nuchtere kalveren, 344 overloopers, 861 biggen. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f300f4'20melkkoeien f 250—f 320 kalfvaarzen f 200—f 300 guiste vaarzen f 200f 240; pinken f 100 f140; graskalveren f f nuchtere kalveren f 20 f 34, overloopers f 30f 55, biggen f20f34. ROTTERDAM, 16 April. Aangevoerd 639 vette runderen, 303 vette graskalveren, 147 schapen, 697 varkens. Koeien f 0.35 f 0.57 Ossen f0.50 fl.50; Kalveren f 0.60f 0.87 Varkens t 0.45—f 1.00; Schapen f 0.50—f 0.55; Lammeren f 32f 48. De Kotterdamsche eierreiiing. Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche- straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4.95f 6.90 idem (klein) f 4.85f 4.90 Eendeieren f 5.05f 5.35 Aanvoer 325000 stuks. BUITENLAND. Groote mijnramp te Kandfontein. Te Randfontein is, volgens de «Crt.« een groot rotsblok van 30 voet lang en 30 voet dik in een schacht van 2000 voet gevallen. De rots sleepte alles met zich mede, ook de inlanders, die juist uit de schacht naar boven werden gebracht. Ten gevolge hiervan zijn twintig inlanders in de mijn bedolven en men vreest, dat zij allen gedood zijn. Verscheidene lijken zijn reeds uit de mijn gehaald. Onder de slacht offers bevinden zich geen Europeanen, daar de ramp plaats had, voordat de ploeg van blanke arbeiders opkwam. Het reddingswerk wordt voortgezet. o Een rolkaan in werking. Een telegram uit Chiaquèl in Amerika maakt melding van een hevige uitbarsting van den Sungalagua vulkaan. Reuzen vlammen stijgen uit den krater op. Dikke gloeiende steenen vallen neer over de stad verdwijnt spoedig Koker 60 ct. bij ApoMien Drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2