$erstoppind MIJMHARDTIS *4ïOfi>onre^mal'ge ofPV. UxEER-TABLErTErt A>oi 60ctb»J Apo^.e/i Droqöle^ onder leiding van Ismet Pasja, is uit Kon- stantinopel vertrokken, op weg naar Lau- sanna waar Maandag a.s. de vredesconferentie wordt hervat, die naar men hoopt, aan den Levant eindelijk de rust zal hergeven, die dit in de laatste jaren deerlijk ver ontrustte deel onzer, overigens ganschelijk niet vredige, wereld zoozeer behoeft. Frankrijk heeft geprotesteerd bij de regeering te Angora en te Washington tegen de concessies die Turkije aan groote Amerikaansche Maatschappijen heeft ver leend voor de aanleg van spoorwegen, havens en andere kunstwerken en de exploitatie van mijnen in Klein Azië, omdat hierdoor de concessies worden te niet gedaan, die Turkije in 1914 aan Fransche concessie narissen had verleend in ruil waarvoor Frankrijk toen aan de berooide Turksche schatkist een leening had verstrekt van 500 millioen francs. Groot-Brittannië zou zich eveneens in een nota aan Washington alle rechten hebben voorbehouden ten aanzien van deze over eenkomst en zal dus te Laussanne vermoe delijk, evenals Jusserand de Fransche af gevaardigde, zich beroepen op de tijdens de vorige besprekingen aldaar door den Amerikaanschen toehoorder Child aange nomen houding. Child heeft er toen namelijk herhaaldelijk op gewezen, dat zijn regeering veel waarde hecht aan het beginsel van de open deur in Turkije, maar er bij ge voegd, dat de toepassing van dit beginsel niet gold voor de concessies, welke vóór den oorlog in Turkye aan buitenlanders waren toegestaan. Men hoopt nu te Parijs, dat onder deze omstandigheden de regeering te Washing ton niet zonder voorbehoud haar steun zal verleenen aan de bovengenoemde plannen, maar intusschen is uit New York bericht, dat Hughes aan Child en aan den Ame rikaansche gezant in Zwitserland, Grew instructies heeft gegeven, om de concessie van de American Ottoman Development Cy. te verdedigen. BUITENLAND. In een hol, ongeveer 100 voet van den top van een rots, die aan het strand van de Shannonkust (graafschap Herry) Ierland loodrecht omhoog stijgt, wordt een aantal vooraanstaande rebellen belegerd. Het hol is slechts langs een gevaarlijk steil pad te bereiken. Sinds Maandagmorgen vallen de vrijstaat- troepen het garnizoen met mijnen en ma chinegeweren aan. De belegerde man schappen zijn goed van minutie voorzien. Een nationaal soldaat is gedood, eeri luite nant gewond. Volgens een bericht uit Cettinje, werden aldaar onlangs tal van groote kisten met voorwerpen van waarde, weike het voor malige Montenegrijnsche hof toebehoorden, opgegraven. Bij deze gelegenheid werden tevens eenige koffers met documenten ge vonden, welke het politieke geheime archief van den overleden^koning Nikita voorstellen De kisten werden in 1915 bij de vlucht van het Montenegrijnsche hof begraven. BINNENLAND. Overmen dour eeu motorboot. Men meldt uit Zuid-Zype: Toen de heer J. F. te Burgerbrug een paar dagen ge leden met een schuitje de Groote Sloot overstak om een huisgenoot over te halen, werd zijn boot overvaren door een motor boot, met het gevolg, dat het bootje met den bestuurder in de diepte verdwenen. Gelukkig wist deze boven te komen en zich te redden. Spoedig echter openbaarden zich de gevolgen van het ongeval. De 70-jarige heer F. werd aangetast door een hevige longaandoening, waaraan hij is bezweken. o De f 50.000 000 Premieleeaing. Maandagavond heeft in de Diamantbeurs te Amsterdam de eerste trekking plaats gehad van de f 50.000.000 premieleening der Hollandsche Verzekeringsbank te Am sterdam, een nieuwe schepping van den heer Broekhuis. Deze heeft zyn jongste kind zelf ten doop gehouden, iets wat nog niet is voorgekomen. Blijkbaar werd ge vaar voor den jonggeborene geducht. De belangstelling was enorm, het groote gebouw tot de nok gevuld met een menigte uit alle standen. Er hing een groene schemer van de groene obligaties, als een amulet in de handen gekneld. Hoewel het om een millioen premies ging, bleef de kalmte der schare voorbeeldig. De heer Mebius, voorzitter der controle commissie, leidde met een enkel woord de nieuwe leening in. Hij zeide, dat de uit gevende bank van naam veranderd was, ingevolge moeilijkheden met de Rotter- damsche autoriteiten, maar overigens was alles precies hetzelfde gebleven. De trekking geschiedde met de bekende Simplex machine. De overheid heeft niet ingegrepen. Vad. Een kranig redder. Zondagmiddag viel het 3-jarig dochtertje van den vischhandelaar De Rook te Lemmer spelende in de diepe sluis. Hoewel er vele jonge mannen op den wa! stonden, durfde niet een hunner ter redding in de sluis te springen. De in de nabijheid wonende reeds bejaarde bakker Loen, een goed zem- mer, zich niet bekommerende om zijn nieuw Zondagspak dat hij dien dag juist voor het eerst droeg, maar het gevaar ziende waarin de kleine drenkeling verkeerde, sprong on middellijk gekleed in de sluis en wist nog juist bijtijds het kind te redden. o Meisje verdwenen. De 21-jarige Anna Gehlmann uit de Busken Huetstraat te Rotterdam ging Maandagavond per motorrywiel een tochtje maken met haar verloofde, een onderwijzer, wonende in de buurt van den Plantage- weg. Het meisje was Dinsdagmorgen nog niet in de ouderlijke woning teruggekeerd. De ouders verkeerden in doodelijke ongerust heid en deden aangifte bij de politie, waar ze tevens vertelden van den onderwijzer een telegram te hebben ontvangen «alles in orde.« Ook de moeder van den jongen man had een dergelijk telegram gekregen. De onderwijzer zou Dinsdagmorgen met gescheurde en bemorste kleeren in de stad zijn gezien. Van zijn motorrijwiel was echter niets te ontdekken. Men acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het meisje een ongeluk is overkomen en dat haar verloofde het treurige nieuws niet durfde overbrengen. In de ziekenhuizen in Rot terdam of omgeving is zij echter niet op genomen. Reden om wat ergers te denken schijnt er niet te zijn. o Ontploffing. In de smederij van den heer J. Hendriks te Erp is een ongeval gebeurd, dat bijna 2 menschenlevens heeft gekost. Terwijl men bezig was met bet verhitten van een vlambuis, ontstond plotseling een geweldige ontploffing, welke uren in den omtrek werd gehoord en waarschijnlijk is veroorzaakt doordat zich ontplofbare stoffen in de buis bevonden. De smidse is grootendeels verwoest. Een knecht had de tegenwoordigheid van geest op handen en voeten naar binnen te kruipen. Op zijn roepen kreeg hij geen antwoord. Al tastende vond hij den zoon van Hendriks, die ernstig gekwetst was en dien hij dood waande. Even later vond hij een knecht, die geholpen had, eveneens ernstig gewond. De toestand van de gekwetsten is niet levensgevaarlijk. Dood in den toren. Te Vinkeveen ging de koster der Herv. kerk J. Kamper in den toren om de klok op te winden. Toen hij wat lang uitbleef, kwamen de huisgenooten zien en vonden den man dood. o Lijkauto te water. Ten gevolge van het plotselinge weigeren van de stuurinrichting is op den Haarlem merweg tusschen Halfweg en Sloterdijk een chauffeur met een lijkenauto in de sloot gereden. Van de 5 inzittenden zijn twee aansprekers die gewond waren, naar het Wilhelmina-Gasthuis overgebracht. Zij had den hoofdwonden gekregen. Lijk opgehaald. Uit de rivier de Waal is opgehaald het lijk van een man van middelbaren leeftijd, gekleed in rood baaien hemd en aan een der voeten een schoen. Aan het achter hoofd waren sporen van twee schotwonden. Vermoedelijk is het lijk uit Duitschland met den stroom meegevoerd. o Aangevaren door een onderzeeboot. Uit Hoek van Holland meldt men Vanmorgen heeft de loodsboot Nr. 18 hier binnengesleept den logger «VI 160*, die ongeveer 23 mijl N.-W. van IJmuiden met een onbekenden onderzeëer in aanva ring was geweest en daardoor zwaar lek was geworden, De onderzeëer die plotse ling voor den steven van de logger oprees werd na de aanvaring nog even gezien en gepraaid, doch men kreeg geen antwoord, o Bet ontwerp-Braat, tot afschaffing ran den xomertijd, verworpen. Het wetsontwerp-Braat wordt verworpen met 35 tegen 9 stemmen. De zomertijd zal vermoedelijk ingevoerd worden met 1 Juni. o Groenten bij de aardappelen. Zelden waren de aardappelen in Fries land zoo goedkoop als thans. Groenten- koopiui geven aan eiken kooper van een bus groenten a f 35 ct. cadeau5 pond beste Roode Star kleiaardappelen. o Uit 's Gravenhage wordt bericht, dat de onderzeeër, welke met den Vlaardinger logger op de Noordzee in aanvaring kwam, Hr. Ms. onderzeeboot K. 8 is geweest. Beide schepen zijn met geringe schade teruggekomende onderzeeboot te Vlis- singeri en de logger in den Waterweg. Een groot tippelaar. Op 95-jarigen leeftijd is te Bredevoort (Geld.) de oudste inwoner de heer H. Schepers overleden. In 1884 deed hij een reis naar Jeruzalem geheel te voet. Voor hem schijnt Shakespeare geschreven te hebben dat een toegewijde pelgrim zelfs voor een tocht door vele koninkrijken niet terugschrikt. o Het amendement-Beumer tot afschaffing van den stemplicht door de Tweede Kamer verworpen. De Tweede Kamer neemt de wijziging der Invaliditeitswet met 59 tegen 10 stem men aan. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Belangrijk voor sigarenwinkeliers. Hensden. Vele winkeliers, enz. heb ben tot nog toe verzuimd bij den ontvanger der accijnzen over hunne woonplaats het verzoek in te dienen tot teruggaaf of af schrijving van 50 percent van den accijns betaald of verschuldigd voor de in begin Juni 1922 in hunne voorraadsaangifte op- gènomen sigaren en sigaretten, die op 1 Februari 1923 verkocht waren. Onder verwijzing naar hetgeen te dien aanzien werd medegedeeld in de (Neder- landsche Staatscourant van 10 Januari 1923, no. 7,) wordt ter kennis van belang hebbenden gebracht, dat verzoeken om teruggaaf of afschrijving als hiervoor be doeld, die niet vóór 1 Mei 1923 bij den betrokken ontvanger zijn ingekomen, niet meer in behandeling zullen worden genomen. Almkerk. Maakten wij in een onzer vorige nummers melding, dat mej. Tuininga van Amsterdam a.s. Zaterdagavond om 6.30 optrad in 't belang van 't volksonderwijs, thans moeten wij berichten, dat bovenge noemde niet om 6,30, doch om 7.30 op treedt. Trouwe opkomst zeer gewenscht. Toen de landbouwer S. alhier dezer dagen zijn vee naar de weide bracht, had een dezer dieren 't ongeluk een been te breken, waarna het beest direct moest worden afgemaakt, voorwaar een schade- postje voor bovengenoemde. Dassen. Naar wij vernemen, zal de verkiezing voor leden van den gemeente raad plaats hebben op 17 Mei a.s. Zaterdagavond a.s. om half zeven zal te Hank (gem. Dussen) in de Herv. Kerk «Uw Koningkrijk Kome* een ver gadering worden gehouden tot het oprich ten van eene Herv. Jong. Vereeniging. Drongelen. Bij de gehouden candidaat- stelling voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad zijn alhier twee lijsten ingediend, vermeldende de namen der thans zittende leden. Het tweejarig zoontje van den heer v. d. S. geraakte deze week spelenderwijs in den Eethenschen Boezem. Gelukkig werd het ongeluk nog bijtyds door den vader bemerkt, die weldra den kleine drenkeling weer op het droge wist te brengen. In deze omgeving komt aanmer kelijk meer belangstelling voor de pluim veehouderij. Meer algemeen wordt ingezien, dat de2e tak van het boerenbedrijf alleen dan winstgevend kan zijn, als zij met kennis van zaken en niet geheel stelselloos wordt gedreven. Als bewijs voor deze belangstelling kan dienen, dat de heer H. Vos, alhier, die in het bezit is van een ruim 20-tal patrijs leghorns, alle eieren als broedeieren van de hand kan zetten. Het succes van zijn klanten is buiten gewoon. De heer T. alhier kocht n.l. van den heer Vos een broedsel dezer eieren, waarvan uit elk ei een kuiken het levens licht zag. Geuderen. Werden verleden jaar vele paarden guist gelaten wegens de lage prijzen der paarden en veulens, thans is dit echter geheel anders. Nu de paarden handel zich gaat herstellen, laten velen weer hun paarden dekken. Land van Altena. Wij verwijzen onze lezers naar de in dit nummer voor komende advertentie, betreffende aankoop paarden voor de Remonte. Voor dit doel worden gekocht, wat betreft de Remonte, paarden-van 4 en 5 jaar terwijl voor den marechaussée-dienst gekocht worden dieren van 5 jaar en ouder. De laatste categorie moet evenwel onder den man kunnen worden voorgereden. Het is in het belang van paardenfokkers, dezen aankoop door groote aanbieding te bevorderen, vooral met het oog op de toekomst, om deze streken tot een geschikt aankoopcentrum te maken. Opgaven vóór Woensdag 25 April bij J. Vervoorn, Meerkerk, Comm. Remonte commissie. Nederhemert. Hoewel vele steenfa brieken stil liggen, is op de steenfabriek »de Rijswaard* alhier, weer een aanvang genomen met het vormen. Op de voordracht, voor Dijkgraaf van het Polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidijk is als No. 1 geplaatst de heer W. de Gaaij alhier, terwijl de heer A. van de Graft te Well als No. 2 is geplaatst. Als Heemraad staat de heer A. J. H. Maas te Aalst als nummer twee. Nieuwendijk. De stamboekkeuring van het type trekpaard zal gehouden worden te Werkendam, den 13 Mei a.s., aangiften uiterlijk 25 April a.s., bij den secretaris A. Bax Czn., te Zevenbergschehoek. De Knapen vereeniging Benjamin zal op Hemelvaartsdag een bezoek brengen aan den diergaarden te Rotterdam enz., onder toezicht van haar lijders. De reis zal geschieden per motorboot vanaf Nieuwen dijk, verders kunnen degenen die dit reisje ook mee willen maken zich aanmelden hij het bestuur, zoo dat ieder in de gelegen heid wordt gesteld per boot vanaf Nieuwen- dyk mee te varen. Vrijdag had de koetsier C. B., het ongeluk met paard en wagen omver te tuimelen, de ingezetene, een vrouw die haar plicht ging vervullen aan het stem bureau, maakte dit onheiltje mede, echter wonder boven wonder is de ingezetene er zeer goed afgekomen, ook de koetsier be kwam geen enkel letsel. Eenige personen die aanwezig waren op de plaats verleende hulp, waarna C. B. weer in vollendraf wegreed, en de vrouw ging haar gekozen canaidaat rood maken. Raamsdonksveer. Naar wij verne men geeft Za'erdag 21 en 28 April de heer Natris, vrijgestelde van den Bosschen Dioc. Werkliedenbond in het Bondsgebouw alhier hulp en inlichting inzake belasting. De heer Broeders, thans te Tilburg slaagde bij liet examen L. O. te Breda. Zondag hield de Postduivenvereni ging «Prinses Juliana* haar eerste wed vlucht uit Strijbeek. De duiven werden om half elf in vrijheid gesteld de eerste kwam aan om 11 uur 2 mnt. 2 sec. le. prijs P. v. d. Kieboom 2e pr. L, van Diem 3e pr. A. Oomens 4e pr. P. Zijl- mans 5e pr. W. Luijbreehts. Overduif P. Zijlmans. Sprang. De heer J. L. van Santen alhier is benoemd tot gemeenteontvanger der nieuwe gemeente SprangCapelle. Vanaf Vrijdag 20 April is de secre tarie van het voormalige Sprang tijdelijk overgebracht naar het gemeentehuis te 's Capelle voor de inwoners van het voor malige Sprang blijft het secretariaat der Huurcommissie de Steunregeling der werk- loozen en de Beurs der arbeidsbemiddeling tijdelijk in het raadhuis van Sprang ge vestigd, zoo ook het bureau van den ge meenteontvanger. Bij een alhier in aanbouw zijnde woning stortte een stelling in. Wonder boveo wonder liep alles zonder persoon lijke ongelukken af. -* Sleeuwijk. In den nacht van Maan dag op Dinsdag is alhier in de Chr. School en in de Consistorie der Geref. Kerk in gebroken. Op beide plaatsen zijn kasten opengebroken. In de Chr. School is niets gemist, terwijl in de Consistorie een bus voor de Chr, School en een van de Jongel. Vereeniging is geledigd. Het hoofd der school, de heer Huisman, bemerkte de in braak. Op diens hulpgeroep zijn de in brekers gaan vluchten. In de school zijn twee ruiten vernield, terwijl men zich in de Consistorie toegang heeft verschaft door opschuiving van een raam. Van de daders geen spoor. Veen. Voor de a s. gemeenteraadsver kiezing alhier, werdén Dinsdag 10 April jl. 4 candidatenlijsten ingeleverd waarop 18 personen voorkomen. De heer A. v. Pinxteren, werkzaam bij de firma de Vries en Robbé te Gorin- chem, had het ongeluk met zijn rechter hand tusschen een zwaar ijzeren voorwerp te geraken. Hterdoor werd hij aan dat lichaamsdeel zoodanig verwond, dat hij zich na voorloopig te zijn verbonden onder be handeling van Dr. Schmitz alhier, meest stellen, Waspik. Zoowel op de zand- als de kleigronden staat het graan over 't alge meen goed. De rogge vooral groeit welig, zoodat er dit jaar een rijken graanoogst verwacht mag worden. Op Zondag 22 April a.s. zal «Bra- bantia I« alhier deelnemen aan den zilve ren bal wedstrijd, uitgeschreven door S.V.V. te Sprang. Onze dorpsgenoot, N. v. d. Rijken, slaagde voor zijn toelatingsexamen 2e cur sus der R. K. Kweekschool voor onder wijzers te Dongen. Heden vertrok de ZeerEerw. Heer A. Langerwerf met nog een paar dorps- genooten naar Rome. De reis zal ongeveer vier weken duren. Een bezoek aan Lourdes staat ook op het reisprogram. Waalwijk. In de groote zaal van de R. K. Werkliedenvereeniging werd Dins dagavond ter gelegenheid van 't eerste lustrum van Waalwijk's Gemengde Zang- vereeniging door een koor van pl.m. 80 zangers en zangeressen, begeleid door de bekende Arnhemsche Orkest-Vereeniging en met medewerking der beste Solisten uit het land, n.l. mej. D'Hont, sopraan, den heer Jos. Holthaus, tenor en den heer Jos. Ph. Caro, bas, voor een uitgelezen over groot publiek, het prachtige Oratorium »Die Jahreszeiten», van Jos. Haydri onder directie van den heer G. Gerritsen, op schitterende wijze opgevoerd. In de pauze werd door den president der vereeniging, den heer N. van Loon, onder het aanbieden van een prachtig schilderstuk in gouden ly3t, van den Waal- wijkschen kunstschilder Th. van Delft, de directeur gehuldigd voor zijn onvermoeid werken voor de vereeniging. - Een daverend applaus werd aan 't einde van den kunstvolien avond aan solisten- vereeriiging en directeur gebracht. Werkendam. De heer M. v. Helden, onderwijzer aan de Chr. School alhier, is als zoodanig benoemd te Nieuwendijk. De WelEerw. Heer Ds. J. D. Barth heeft voor het beroep naar Aiphen aan de Rijn bedankt. Morgen (Zaterdag) zullen een 10- tal jonge dames zich belasten met den verkoop van Emmabloempjes. Wij hopen dat zij evenals het vorige jaar veel succes zullen hebben. Dinsdagmiddag j.l. had op de Mer- wede een aanvaring plaats tusschen een sleepboot van Van Loon te Dordrecht en de «President Krüger* van de stoomboot- reederij Fop Smit Co. De goederen die voor op het dek van de Krüger ston den gleden door den schok overboord, van de kajuit van de 2e klasse passagiers werd een groot stuk afgestooten terwijl nog een gedeelte van het z.gn. berghout werd stuk gevaren, Van de sleepboot werd de boeg spriet verbrijzeld en den boeg ingedrukt. De oorzaak van dit ongeluk is dat de sleepboot verkeerd heeft uitgeweken. Woensdagavond gaf de Harmonie «Concordia*, directeur de heer Bertrand van Dordrecht, een concert in de Nutszaal. Een groot aantal belangstellende had zich opgemaakt cm dit concert bij te wonen, en geen wonder, het programma hield veel aantrekkelijks in en beloofde een in alle opzichten gezelligen avond. Ter afwisseling werden de aanwezigen oog vergast op een aantal voordrachten, waarmede de leden ook buitengewoon succes hadden. De rollen waren goed ingestu deerd en wat meer zegt, alles liep vlot van stapel. In het bijzonder mag wel ge noemd worden het blyspel in één bedrijf «Schuiven gaan ze*. Er werd menigmaal hartelijk gelachen, en voor de meesten er erg in hadden, was het programma afge werkt en noodzaakte de tyd tot sluiten. Deze week had de dienstbode van V. te de Werken het ongeluk om hij het goedspoelen te water te vallen. Met de schrik en een nat pak kwam zij vrij. De herijk van maten en gewichten zal voor hier worden gehouden op 2 en 3

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2