Bij flit nr. behoort een bijvoegsel SIIMIÏW Co s Bank. De Schipbreukelingen der O. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. Raamsdonksveer. IN GOUD EN ZILVER, Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4289. Vrijdag 27 April 1923, SPAARBANK. FEUiLLETONÏ Reparatie-Inrichting. Int. Telefoon no. 19 Postrekening no. 61535. UND VAN AlTENA Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Gestort Kapitaal f55,000 000,- Reservefonds - 41.500.000,- f 96.500.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12. Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld, Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrieven op 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakrrtye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. Opleiding in de gemeente-administratie Vervolg. Het spijt mij te moeten constateeren dat het vak-examen niet die resultaten afwerpt, die men er redelijkerwijs van zou mogen verwachten. Ik schrijf zulks voornamelijk toe aan de opleiding, die m.i. in vele ge vallen meer dan gebrekkig is. Zeker er zijn vele wegen, die naar Rome leiden, maar ze zijn niet alle even goed en zoo ook met de opleiding. Men kan zich voor het examen op meerdere wijzen prepareeren, maar lang niet alle zijn deugdelijk. Te weinig is men zich over het algemeen nog bewust dat het eenig deugdelijke middel om het beoogde doel te bereiken is: een goede en degelijke theoretische en practische vorming op eene goed geadministreerde secretarie door in theorie en practijk uit- 22) »Het is hun te doen den vos uit zijn hol te jagen,® merkte Dobson op, »maar de vos zal slim genoeg wezen, om in zijn sterkte te blijven en het hol is groot ge noeg, om een veilige schuilplaats te ver- leenen.® jAls er tenminste geen ongelukken ge beuren,c liet de dokter er onmiddelijk op volgen. Nauwelijks had hij dit gezegd, of een ontzettend gehuil weergalmde door de lucht. »Nog meer wilden Honderd duizend kannibalen,® sprak de dokter, »het gansche eiland schijnt zich hier vereenigd te hebben. De stroom was nu geheel bedekt met kano's, waarvan sommige vijftien tot twintig man droegen. Toen allen, tenminste de meesten, waren uitgestapt, ontstond er even stilte. Men zag ze levendige gebaren maken, waaruit ten duidelijkste bleek, dat zij de grot wenschten te bestormen. Voortdurend werden er echter vurige stukken hout naar binnen geworpen, doch zonder eenige resultaten. Eindelyk besloten zy den vyand in zyn nemend geschoolde leermeesters. En nu weet ik zeer goed, dat niet ieder in de gelegenheid is om zulke leermeesters te kunnen krijgen. En wat dan Dan, maar alléén dan, neme men het beste surrogaat, dat men kan bekomen. Hoewel sporadisch komt het toch nog voor dat zonder hulp of leiding gestudeerd wordt. Een ernstig leerling zal spoedig ervaren hoe moeilijk zulk studeeren is. Studeeren is heusch niet alleen quaestie van feiten en wetsartikeltjes uit het hoofd leeren, neen, het is in de eerste plaats een trachten om zich algemeen te ontwikkelen, voorts de stof, die men voor het examen noodig heeft, te begrijpen en te verwerken en ten slotte het noodige feitenmateriaal te leeren. En zulk studeeren slechts, gepaard aan degelijke practische vorming, kan den. gemeente-ambtenaar het noodige geven, dat hij behoeft om geheel zelfstandig de hoogere betrekkingen bij de gemeente-administratie naar behooren te kunnen vervullen. Ik sprak zooeven over gebrekkige op leiding. Dit vindt zijn oorzaak in de beun hazerij, die op geen gebied grooter is dan op dat der gemeente-administratie Ieder als 't ware geeft zich uit voor opleider, bekwaam of niet bekwaam, 't doet alles niets ter zake als er maar mede verdiend wordt. Als lid van de commissie voor het af nemen van het vak-examen heb ik meer malen jongelui geëxamineerd, die op het kantje af hun diploma verwierven en kort na dien adverteerden dat zij de opleiding van jongelui hadden ter hand genomen. Kan het treuriger? De laatste kwarteeuw komt schriftelijke opleiding meer en meer in zwang wat zijn oorzaak vindt eensdeels in de omstandig heid, dat velen wegens de ligging hunner woonplaats geen mondelirge lessen kunnen nemen en anderdeels in de kosten, welke bij schriftelijke opleiding minder zijn. Hoewel ik in geenendeele een bewonderaar van zoodanige opleiding ben, meen ik toch te mogen zeggen dat zij den laatsten tijd in qualiteit wel wat is verbeterd. Voor een leerling met goede hersens en werk zaam op eene goede secretarie, waar hij de praktijk flink onder de knie kan krijgen, is zij eene niet geheel te verwerpen manier om de noodige examenkennis te verkrijgen. Anders evenwel staat het met discipelen met weinig aanleg voor deze acht ik schrif telijke opleiding uit den booze. Immers zijn er zoowel op staats- als administratief rechtelijk gebied tal van onderwerpen, die zich oneindig beter en duidelijker laten verklaren door het levende woord dan op papier. De leerling neemt het gesprokene veel vlngger in zich op en zal het gehoorde beter verwerken. De leeraar bemerkt bij mondelinge lessen dra of een leerling na versterking op te zoeken. Allen verlieten de kano's en drongen op den oever. Een der zwarten, met hoofdversierselen getooid, voerde het woord, dat soms door gillen en lachen werd onderbroken. Hevig zwaaide hij met zijn knods in de lucht. Hij sprak eenige onverstaanbare woorden, als antwoord waarop allen de grot instormden. Men kan er zich geen betere voorstelling van vormen, dan zich te verbeelden, dat eenige honderdtallen muizen en ratten een gat invluchten. De een gunde den ander geen tijd er fatsoenlijk in te gaan. Toen de laatste verdween hoorde men slechts een dof gegons. »Ge kunt er vast op aan® zeide dokter Arling, die nu wat ruimer adem haalde, dat een gansch dorp de grot is binnenge trokken. Het zou mij wel wat waard zijn.. Meer kon hij niet eruit brengen, want op hetzelfde oogenblik klonk er een slag, waarvan de dreuning als een electrische schok werkte. De schipbreukelingen werden tegen elkaar aangeworpen. Het scheen, of de rotsen vaneen zouden splijten. Een verpletterend gekraak klonk, gevolgd door een zwaren knal en een ontzettend hooge vuurzuil, gelijk men dien bij vulkanische uitbarstingen ziet, verhief zich tien meter hoog in de lucht, zware steen- en rotsblokken opwerpend, welke met donderend geweld nederstortten, Daartusschen vernam men een luid sissen en woest bruisen als van den wilden bergstroom, in den Indischen uitlegging iets begrepen heeft, hetgeen bij schriftelijke lessen niet of dikwijls pas veel later voor den dag komt. Bovendien is opleiding per brief een hollen en drillen voor het examen, terwijl de bevordering der algemeene ontwikkeling een zeer secun daire plaats inneemt. Zij werkt zeer ma chinaal en doodt alle poëzie. Zij, die hun dagelijksch werk van schriftelijke opleiding voor het examen in de gemeente-administratie maken, hebben stellig examen-successen te boeken, hier voor getuigen meerdere ad verten tie's in vakbladen. Maar welk percentage het aantal geslaagden, die schriftelijke opleiding ge noten, vormt van het aantal candidaten, die schriftelijk werden opgeleid en aan het examen deelnamen, wordt nimmer vermeld. En als zulks naar waarheid werd opge geven zou dan het succes met schriftelijke opleiding verkregen, werkelijk groot blijken te zijn Het is eene vraag, waarop ik geen antwoord durf geven. Zeker zou het gewenscht zijn dat de opleiding voor het vak-examen in de ge meente-administratie in betere banen kon worden geleid. Het examen rijksinstituut en de opleiding in vakscholen of op andere wijze onder rijkscontróle zou ongetwijfeld nog heel wat verbetering in het gehalte der gemeente-ambtenaren kunnen brengen. Maar zoolang deze wenschen nog onder de vrome moeten worden gerangschikt ware het bestaande examen o.m. in dier voege te wijzigen, dat in de eerste plaats het on derzoek in het z gn. vak »praktijk« niet zoo oppervlakkig geschiedt als thans het geval is. Men bestede aan dit vak niet zooals du 3 H uren, maar minstens 2 dagen. Het examen toch is een vak-examen, dus komt het er in de eerste plaats op aan dat de candidaat het bewijs levert dat hij met de praktijk der gemeente-administratie vertrouwd is. En zulks kan niet grondig blijken uit werk, waarvoor slechts 3 4 uren worden gegeven. Niettegenstaande de gebreken, die er nog aankleven, sta ik toch symphatiek tegenover het vak-examen, en breng gaarne hulde aan de Nederl. Vereen, voor gein- belangen, die, zooals ik zeide het examen instelde, het alom ingang heeft weten te doen vinden en steeds een open oog heeft gehad om aan leemten en gebreken, die zich in den loop der jaren openbaarden, te trachten tegemoet te komen. Gerust mag gezegd dat bedoelde vereeniging door haar vak-examen groote diensten aan de administratie heeft bewezen. Maar er is meer. Volkomen terecht heeft de Vereeniging ook begrepen, dat een examen, hetwelk in verband met de steeds meer en meer in belangrijkheid stijgende gemeentelijke comptabiliteit, als Archipel bekend onder den naam van bandjir. Door den slag verdoofd bleven de schip breukelingen onbeweeglijk op den grond liggen. De dokter was de eerste, die tot bezinning kwam en toen hij de oogen opende, stond hij op en liep naar de opening. Een wreed schouwspel vertoonde zich aan zijn oogen. De tegenover hem zich bevindende rotswand was vaneen gespleten, door een kracht, die ontzettend groot moest geweest zyn. Blokken van verbazende afmetingen waren in de rivier gestort en hadden de oevers weggeslagen. Dikke rookwolken verhieven zich kronkelend uit een geweldi gen vuurpoel, waar het knetterde, siste en kookte. De dokter stond op zijn beenen te trillen. Hier en daar, op de punt van een rotsblok, waren de lijken gespietst dergenen, die het slachtoffer werden van den algemeenen ramp. De dokter wekte zijn metgezellen uit den staat van verdooving, waarin zy zich nog gedeeltelijk bevonden. »Staat op en volgt mij,® sprak hij, naar de opening wijzend. »Een ontploffing vroeg de tweede stuurman. »Niets anders,® liet Johnson er op volgen, »de bandiet heeft de lont in het kruit ge stoken. We mogen gerust aannemen, dat er eenige honderden wilden naar de maan zijn 1 Toen de dag na zulk een verschrikkelijken nacht aanbrak zag men eerst duidelijk, welk eene verschrikkelijke verwoesting de plek eisch stelde meerdere kennis van de ad ministratie en contröle der gemeente-finan- ciën dan voor het meergenoemde vak examen werd gevorderd, in eene behoefte zou voorzien en daarom heeft zij zoodanig examen in het leven geroepen. Hoewei het aantal candidaten, dat jaar lijks aan dit examen deel neemt, niet groot is, geloof ik toch te mogen constateeren dat, indien de voorteekenen niet bedriegen, dit aantal langzaam meer zeker grooter zal worden. En zeker zou zulks heel wat sneller gaan, indien goede gelegenheid tot opleiding ook voor dit examen ruimer kon worden geboden dan thans het geval is. Want ook bij dit examen is jammer genoeg het gebrek »geen voldoende in theorie en praktijk uitmuntend geschoolde leer krachten.* Ik zal niet spreken over het, enkele jaren geleden, door den Nederl. Bond van Gem.Ambtenaren ingesteld examen, in 't leven geroepen voor hen, die in de hoogere rangen in de gem.administratie wenschen werkzaam te zijn. Dat examen schijnt geen voldoende levensvatbaarheid te be zitten, hetgeen genoegzaam blijkt uit de omstandigheid, dat geen of slechts één can didaat het diploma heeft kunnen verwerven, terwijl zich zelfs in 1921 niemand aan het examen onderwierp. Het is m.i. niet twijfelachtig, dat de opzet van dit examen verkeerd is geweest en het wil mij voorkomen, dat in andere richting naar verbetering moet worden gestreefd. Men trachte eene betere opleiding te verkrijgen dan nu nog in het algemeen mogelijk is en wijzige het bestaand vak examen in dier voege dat er een verzwaard gedeelte aan worde toegevoegd, hetwelk dan alleen wordt afgelegd door hen, die in het bezit wenschen te zijn van een diploma, waaruit blijkt dat zij geschikt worden geoordeeld voor de vervulling van hoogere betrekkingen bij de gemeente administratie. Zulks zoude ook dit groote voordeel hebben, dat het examen in één hand blijft en wel in die der Nederl. Vereen, voor Gemeente-belangen, welke vereeniging op het gebied van examens een naam heeft weten te verwerven. had getroffen. De schipbreukelingen ver lieten hun schuilplaats en nu eerst kwamen zij tot de ervaring dat zij hunne redding hadden te danken aan de omstandigheid, dat de bergwand, die hun had beschermd in een schuin vlak stond, waardoor de ge slingerde stukken een gedeelte van hun vernielende kracht moesten verliezen. Deze kracht is toch afhankelijk, behalve van de massa en snelheid van het voorsnellend lichaam ook van denhoek, welke de richting der beweging met het stootvlak maakt. Hoe kleiner hoek, hoe zwakker stoot. Wanneer wij ons loodrecht tegenover de grot hadden bevonden,® sprak hij, »waren wij verpletterd geweest.® De rivier, die beneden hen stroomde, lag bezaaid met verminkte lijken. Van sommige waren de ledematen afwezig, van anderen het hoofd, terwijl hier en daar bloedige vleeschklompen dreven. In den bergwand, aan den kant, waar de ramp had plaats gehad, waar kloven en spleten ontstaan, waaruit eenig water sijpelde, volgens den dokter het opgeworpen water van een of ander holenmeer, door een kracht der ontploffing opwaarts gedreven en zich nu langs deze wegen ontlastend. »Met dat al,® sprak Harry, >zijn onze vijanden minder talrijk 1® »En is de rivier minder bevaarbaar® liet Dobson er op volgen. Hoewel de meesten verlangden de ramp zalige plek aan een nader onderzoek te onderwerpen, achtte de dokter het geraden, BUITENLANDSCH OVERZICHT Met spanning wacht men af, wat de Duitsche regeering thans zal doen en met welke voorstellen zij voor den dag zal ko men. In Frankrijk neemt men aan dat Berlijn voeling zal zoeken met Londen en dat men daar aan de Duitsche vertegen woordigers een beter inzicht zal geven om trent de verwachtingen, die te Parijs en te Brussel worden gekoesterd, zoodat de rijksregeering haar voorstellen dienover eenkomstig inkleeden kan. Inderdaad heeft de Duitsche gezant te Londen een bezoek aan White Hall gebracht en de Engelsche gezant te Berlijn een bezoek aan het mi nisterie van buitenlandsche zaken, zoodat men mag aannemen dat Cuno en Rosen berg thans volkomen op de hoogte zijn van hetgeen de Britsche regeering wenscht en de meest raadzame procedure acht. De rijkskanselier heeft trouwens, naar aan leiding van dit voorafgaand overleg, reeds medegedeeld, dat hij de rede van Lord Curzon niet als een aanbod tot bemidde ling beschouwt en op geenerlei wijze be middeling van Engeland verwacht. De rijksregeering zal zich met nieuwe voor stellen tot de Geallieerden wenden, maar niet tot een der mogendheden in het bij zonder. Het zal echter nog eeriigen tijd duren eer Duitschland met het opstellen van de nieuwe voorwaarden gereed is. Te Parijs vraagt men zich af, in hoe verre Duitschland aan de eischen der West- Europeesche mogendheden tegemoet zal komen, en of de rijksregeering cijfers zal noemen. Men herinnert in dit verband aan een verklaring van den socialistischen leider Hermann Muller, die gelijk men weet, eenmaal rijkskanselier geweest is, en die gezegd zou hebben, dat het aanbod van Duitschland in ieder geval de eischen der Geallieerden, betreffende het herstel van Frankrijk en België zou moeten bevredigen. Hermann Müller schat de sommen, noodig voor het herstel der verwoeste gebieden, op 30 a 31 milliard goudmarken, hetgeen ongeveer het bedrag is, dat ook door minister Rosenberg in verband met het aanbod van Januari j.l. genoemd is. Wat de waarborgen betreft, de socialistische hoofdman wil deze vinden in de douane-ontvangsten en in het batig saldo der spoorwegen. Handel, industrie en landbouw zullen ten overvloede het hunne moeten doen, om deze waarborgen doel treffend te maken. Uit het jongste antwoord van Strese zoo spoedig mogelijk deze plek te verlaten. ïGe begrijpt zeer goed, dat dit feit niet onopgemerkt zal blijven en dat het voor zichtig zal wezen, ons niet te laten zien Men kon den geleerde geen ongelijk geven. De mogelijkheid bestond, dat ook de in boorlingen van de andere eilanden, in wier midden men zich bevond, zouden overkomen, om hunne nieuwsgierigheid te bevredigen en dan ware het ontegenzeglijk een kwade partij. Hij was bovendien mogelijk, dat in de streek, die zij doortrokken, zich eenige inboorlingen bevonden, waardoor het raad zaam kon heeten, zoo gedekt mogelijk den terugtocht te aanvaarden. Het moeielijkste en gevaarlijkste zou dus nog komen. Aan het eene gevaar ontsnapt stond het andere voor de deur. Allen waren gewapend, maar wat beteekenden die enkele geweren, vergeleken bij de duizenden pijlen en speren, waarmede men zou worden begroet. De dokter, die over al deze dingen nadacht, was zeer stil geworden. Hij vermoedde iets, waaraan hy nauwelijks durfde denken, want langs den weg van een zeer natuur lijken gedachtengang had hij zich de vraag gesteld, in welken staat de zoogenaamde hut van Conetti zich zou bevinden. Daar was alles, wat zij bezatenlevensmiddelen, amunitie en tal van andere zaken, die zij niet konden missen. Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor hst Land van Heusden en AitenaJeLangstraat en de Bonimelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1