I Het is Vragen op rechtskundig gebied. mann, den leider van den Duitsche volks partij, op de rede van Rosenberg, is reeds gebleken, dat de Duitsche industrieelen en agrariërs zich niet meer tegen een derge lijk plan verzetten, en de noodzakelijkheid inzien er toe mede te werken. Zij lijden zelf niet het minst van het gebrek aan crediet dat Duitschland in bet buitenland ondervindt en zij zijn er in de eerste plaats bij gebaat, als de Duitsche handel en in dustrie zich herstellen. Hierdoor is het voornaamste beletsel voor een gezonde schadeloosstellingspolitiek weg genomen. De conferentie te Lausanne is met de zelfde soort moeilijkheden begonnen, waar mede de vorige besprekingen geëindigd zijn. De Turken blijven onhandelbaar, halsstarrig, moeilyk voor rede en Westersche opvat tingen vatbaar. Tenslotte geven zij meest tijds toe, maar zij vergen veel van de overredingskracht, van het geduld en de zenuwen der Westerlingen. De Turken wenschen allereerst de mili taire kwestie te regelen. De geallieerde troepen moeten het Turksche grondgebied ontruimen ook het garnizoen, dat te Konstantinopel ligt en hiertoe diende allereerst besloten te worden. Daarna zou men overgaan tot het bespreken van de politieke en juridische vraagstukken. De Geallieerden noemden dit de paarden achter den wagen spannen. Men moet het, be toogde Sir Horace Rumbold, allereerst eens worden omtreut de politieke en juridische vraagstukken. Dan volgt de militaire re geling, die daaruit logisch voortvloeit van zelf. Als Turken en Westerlingen het eens geworden zijn over de vredesvoorwaarden, behoeft men wellicht geen geallieerde troe pen meer op Turksch gebied te houden en laat zich deze kwestie, die dan van ondergeschikt belang geworden is, gemak kelijk regelen. Tenslotte is de Turksche delegatie voor dezen gedachtengarig gezwicht. ^Schrale w, Jpruwe huid.Gesprongen*^ ^Khanden. Springende lippenjp BUITENLAND. Dreigende spoorwegstaking. Op een te Cardiff gehouden bijeenkomst hebben de georganiseerde spoorwegarbeiders vau Zuid-Wales een resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de voor genomen verlaging der loonen van het werkplaatspersonee! der spoorwegen en het uitvoerend comité der organisatie wordt opgedragen, het »stakingswapen« in wer king te stellen, zooals aanbevolen werd in de speciale bijeenkomst van 27 Maart, en aan elke geforceerde poging der spoorweg maatschappijen «om haar onbeschaamde voorstellen door te voeren® weerstand te bieden. o De Ver. Staten en Ëurepa. Vermoedelijk zal tegelijk met den Ame- rikaanschen gezant, ook die te Londen naar Washington vertrekken en vermoedelijk reizen zij beiden aan boord van de George Washington, die op 3 Mei vertrekt. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook Child, de gezant te Rome, zich naar Was hington zal begeven, waar dan een alge- meene conferentie over den toestand in Europa zal plaats hebben. o Staking te New-York. De staking der transportarbeiders aan de haven, die begon, doordat de arbeiders loonsverhooging en denachturendageischten, had niet veel gevolgen in New-York. In de havens aan den Stillen Oceaan staken maar weinigen. BINNENLAND. Openstelling Hoogen Maasdijk voor auto-verkeer. Ged. Staten van Noordbrabant hebben in hun vergadering van 18 April besloten, den Hoogen Maasdijk van Aalburg tot Andel open te stellen voor het auto-ver- keer. Het besluit is opgenomen in het Prov. blad no. 44 en luidt als volgt: De Gedeputeerde Staten van Noordbrabant doen te weten, dat door hen in hunne vergadering van den 48e April 4923 is vastgesteld hetgeen volgt De Gedeputeerde Staten van Noordbrabant. Voorgenomen het adres d.d. 46 Jan. 4923 Nr. 74 K., van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, houdende verzoek om opheffing van het verbod tot het berijden met motor rijtuigen van den Hoogen Maasdijk vanaf de brug bij Heusden tot de gemeente Andel Overwegeede, dat bij hun besluit van 8 Mei 4907, G. Nr. 66, (Provinciaal blad Nr. 37, in het belang van de veiligheid van het verkeer, voor het verkeer met alle motorrijtuigen op meer dan twee wielen gesloten werd verklaard de weg, loopende over den Hoogen Maasdijk vanaf de Zuid- Oostzijde van de kom der gemeente Andel tot aan den afrit naar de Aalburgsche Lange Steeg dat echter gebleken is, dat genoemde weg voldoende breed moet worden geacht om tot opheffing van voorgeschreven af sluiting over te gaan Gelet op de berichten van de gemeente besturen van Andel, Veen en Wijk c.a., van het dagelijksch bestuur van het water schap de Hooge Maasdijk van het Beneden- land van Heusden en van den Hoofdinge nieur van den Provincialen Waterstaat, die allen met de opheffing der afsluiting hunne instemming betuigen Mede gelet op artikel 4 der Motor- en Rijwielwet Hebben besloten: I. hun voormeld besluit van 8 Mei 4907, G. N. 66 (Prov. blad nr. 37), in te trekken. II. Van dit besluit aankondiging te doen in het Provinciaal blad en mededeeling te geven aan den minister van Waterstaat, aan de gemeentebesturen van Andel, Veen en Wijk c.a., aan het dagelijksch bestuur van het waterschap de Hooge Maasdijk van het Benedenland van Heusden, aan den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, aan de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Langtraat te Waalwijk en aan de besturen van de Koninklyke Nederlandsche Autoclub en de Koninklijke Nederlandsche Motorwielrijders- vereeniging. BEKENDMAKING VERKIEZING GEMEENTERAAD VAN HEUSDEN. ,De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad vari Heusden maakt bekend, dat de voor de kiezers toeganke lijke zitting, waarin het Centraal Stem bureau de ingeleverde lijsten van candida- ten zal nummeren in de volgorde, door het lot aangewezen, zal worden gehouden op Maandag; 30 April a s. des voormid dags ten 44 ure ten Stadhuize alhier. Heusden, 26 April 4923. De Voorzitter voornoemd, H. J. van EGGELEN. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. Tot tijdelijk onderwijzer aan de openbare school te Herpt is benoemd de heer K. J. Stassen alhier. Almkerk. Naar men ons mededeelt zal ingaande 4 Mei a.s. voor rekening van den heer W. Lagrouw alhier in de kom der gemeente Almkerk een filiaal van zijn rijwielhandel gevestigd worden. Ook zal er een reparatie-afdeeling aan verbonden worden. Als vertegenwoordiger treedt op de heer C. Janson van Dussen. Naar wij vernemen zal bij het te geven concert van het fanfarecorps «Nooit Gedacht® op a.s. Zaterdag alhier, ook het Oudendijk's fanfarecorps haar medewerking in deze verleenen. Als bestuurslid van de A. R. Kies- vereeniging alhier is gekozen de heer A. de Graaff. Capelle. Jl. Woensdagmiddag werden in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier vanwege de firma de wed. J. van Nelle voor de schoolkinderen uit deze ge meente gratis bisoscoopvoorstellingen gege ven. De voordracht ter benoeming van een vierde leerkracht aan de O.L. school in de Kom alhier luidt als volgtMej. N. de Visser te Hooge Zwaluwe, Mej. Kraay te Meerkerk en mej. 't Hoen te Molenaars graaf. Volgens uitspraak van den Keu- ringsraad in het eerste District te 's Her- togenbosch werden van de 35 opgekome- nen ter keuring, waaronder 2 der lichting 4923, uit de gemeente Sprang-Capelle, 43 afgekeurd, waarvan 42 voorgoed en 4 voorloopig. Dassen. J.l. Zaterdag is te Hank (ge meente Dussen) een Herv. Jongel. Ver- eeniging opgericht met aanvankelijk 9 leden. Dezer dagen kwam de vrachtauto van de papierfabriek «de Maasmond® met een paard zoodanig in aanrijding, dat het dier zijne beide achterpooten errstig ver wondde, verder liep het onheil vrij goed af. Gameren. De gemeenteraad heeft de distributie-kwestie behandeld. De burgemeester, de heer Hobo, zeide, dat hij aan den commissaris der Koningin het tekort heeft meegedeeld dat deze be scheiden in boeken heeft doen onderzoeken en 44 November heeft bericht, dat het tekort niet kon worden opgehelderd. Uit stukken en rapporten blijkt, dat het tekort f 8439 bedraagt. Voorgesteld werd, het tekort voor rekening van de gemeente te nemen. De heer De Jongh merkte op, dat alles met elkaar voor de gemeente een schade post wordt van ruim elf duizend gulden. Hij begreep niet, dat B. en W. met eeri voorstel durfden komen om deze schuld ten laste van de gemeente te brengen. Hij achtte het noodig, een en ander nauw keurig door een accountant te laten onder zoeken. Wethouder Van Eek meende, dat hier mee weer heel wat geld, zonder eenig nut, zal worden zoek gemaakt. De heer Van Trigt zeide, dat net hem zeer verwondert, dat B. en W. met de behandeling van deze zaak zoo lang hebben gewacht. Ook acht hij het niet moeilijk, den schuldige aan te wijzen, immers heeft de burgemeester, naar hij meent, zelf aan geboden, het tekort te dekken. Burgemeester Hobo erkende dithij heeft indertijd tot den heer De Jongh ge zegd, het tekort te zullen dekken, mits het feit werd geheim gehouden. Hij deed dit aanbod om te voorkomen, dat zijn naam en die van de gemeente Gameren door het slijk gesleurd zouden worden. Thans echter is hij hiertoe niet meer bereid. De zaak is ten volle ruchtbaar. Ter provinciale griffie heeft spreker de verzekering gekre gen, dat hij nooit voor het tekort aanspra kelijk gesteld kan worden. Is de raad van andere meening, dan moet deze hem in rechten aanspreken. De heer De Jongh zeide, dat hij het voorstel van den burgemeester niet mocht aannemen heeft deze zich niets te ver wijten, dan behoeft hij voor zijn goeden naam niet bevreesd te zijn, en de betaling van het bedrag ware dan zeer onbillijk. De heer Westerhof keurde het af, dat de voorzitter de zaak zoo lang heeft stil gehouden en de raad niet eerder op de hoogte heeft gesteld. Hij steunde het voorstel-De Jongh om alle stukken en be scheiden in handen van een raadscommissie te stellen en deze te machtigen, bij het onderzoek zich door der zake kundige per sonen te laten bijstaan. Aldus werd be sloten. 's Gravenmoer. Nog pas is de tweede postbestelling in de kom dezer gemeente afgeschaft, terwijl met het begin der vol gende week ook den geheelen dienst op den middagtrein wordt opgeheven. Door dezen maatregel worden hier slechts twee maal daags brieven meer ontvangen en verzonden. De postdienst neemt wel eene dalende vlucht. Nederhemert. Het Veer alhier, is voor het vervoer van paarden en rijtuigen gesloten wegens eene kleine reparatie aan de pont. Rijswijk. Bij de verhuring der zit plaatsen in de Ned. Herv. kerk alhier, op 24 April, hebben deze f 4074 opgebracht ongeveer f 450 meer dan 't vorige jaar. Gemiddeld berekend, is dat f7 per plaats. Wel een bewijs van belangstelling 1 Raamsdonksveer. Zeer zeker tot genoegen en voordeel van den consument werd de boterprijs alhier verlaagd met 20 cent per K.G. en alzoo gebracht op f 4.05 het pond. Van den jager S. alhier werden door een auto 2 jachthonden overreden. De Echtelieden v. Emmen-v. Seters vierden hun gouden huwelijksfeest onder talrijke blijken van belangstelling. De verkoop van de Emmabloem bracht Woensdag ruim f 458 op. Sleeuwijk. De herijk van maten en gewichten zal voor deze gemeente geschie den te Werkendam op Dinsdag 4 Mei a.s. van 4042 uur en en van 42 uur en voor deWerken van 24 uur. Sprang. Den opperman v. Z. had te Tilburg het ongeluk met een bak kalk over een kruiwagen te struikelen, waardoor hij eenige kneuzingen aan zijn ribben op liep. Een tijdje rust voor herstel werd hem door den ontboden geneesheer voor geschreven. Veen. Op Maandag 30 April a.s. zal het fanfarecorps «Wilhelmina® alhier, onder leiding van den heer van den Akker te 's Bosch, een tweede openluchtconcert geven. Dit belooft een drukken avond. Het 3-jarig dochtertje van den heer Z. alhier, had het ongeluk in een modder sloot te vallen. Een voorbijganger dit ziende, wist de kleine spoedig op het droge te brengen. Door het Hoofdstembureau alhier, zijn in hare openbare zitting van 48 April j.l. de op 42 April 4923 ingeleverd can- didatenlijsten ter verkiezing van leden van den gemeenteraad goedgekeurd en de daarop voorkomende candidaten gehandhaafd. Waalwijk. Bij de op Dinsdag 24 dezer gehouden keuring van springstieren werden van 40 aangeboden exemplaren er slechts 2 bekroond, ieder met een bijdrage van f25, n.l. de 3j-jarige «Hendrik® van de Fok en Controle-vereeniging te Elshout met 82.4 punt en de 4 jarige «Wilhelm II® van de Fok- en Controle-vereeniging te Almkerk met 78.7 punt. Wijk. Dinsdagmorgen brak er in de woning van de Wed. G. v. Helden alhier, een begin van brand uit. Met behulp van eenige emmers water werd door de buren den brand gebluscht waardoor verder onheil werd voorkomen. Waspik. Voor de a.s. vei kiezing voor lid van den Raad in deze gemeente zijn een drietal lijsten gecombineerd, zoodat de candidatenlijsten op de stemkaart zijn ge plaatst als volgt bij loting Lijst 4. J. Kamp; 2. G. Teunen 3. Verbonden lijsten, a J. de Hond b A. Vloeimansc J. Smits en d E. Rubbens 4. Ant. Brokx Jzn.5 A. Pruijs- sers 6. W. B. Verschuren. Voor den tuinbouw ziet het er niet gunstig uit. Door het slechte weer komt het zaad niet uit. Komt er niet spoedig warmte, dan zal er van de vroege groenten in den kouden grond weinig terecht komen. Door de nachtvorst van Dinsdag op Woensdag zijn op verschillende plaatsen de aardappelen afgevroren. Gelukkig stonden ze nog niet hoog boven den grond, zoodat de schade nogal niet groot zal zijn. De vroegst gezaaide suikerbieten komen reeds uit. De zaaitijd zal spoedig geëindigd zijn en met het wieden dat vele handen werk verschaft, zal weldra begonnen worden. Met den handel in oude aardappelen wil het maar niet vlotten. Honderden mud den liggen er nog opgestapeld. Er is echter geen vraag naar. Voor den germgsten prys kan men ze niet kwijt, wat bij men- schengeheugenis niet gebeurd is. Op uitnoodiging van het Bestuur der Harmonie «De Eendracht® te Raams donksveer, zat Waspiks Mannenkwartet op Zondag 29 April a.s. medewerken aan de uitvoering door bovengenoemde vereeniging te geven. Het kwartet zal een viertal nummers ten gehoore brengen. Onze geachte dorpsgenooten, de dames J. Brokx en J. van den Rijken, slaagden heden te Breda voor haar examen onderwijzeres. De eerste ontving hare op leiding v. d. R. K. Kweekschool voor onderwijzeressen te Etten, de laatste te Ma- liënburg ('s Bosch). bekend dat Winsamer Zalf we reld beroemd is. Ze geneest radi- 8 caal en pijnloos steenpuisten, bloed- 8 vinnen, negenoogen, open beenen, oude en verwaarloosde wonden, enz. enz. Prijs p. bus f 0.75 en f 4.35. Verkrijgbaar bij Apoth., Drog. en vele Winkeliers. Te Heusden J. N. W. Brug man coiffeur, AalburgAntonia Bouman, Veen Wed. Jan Vos Bzn., 8 AndelJ. G. Schouten, Gorinchem Hoogstr. F'irma Schoon Co. Apothekers. Gen.-Agent J. C. DE VRIES. Wlnsum (Gr.) Op 7 Maart j.l. kocht ik meel op voor waarde van levering binnen 44 dagen. De levering geschiedde eenige dagen te laat en toen weigerde ik het meel te ontvangen. Mijn leverancier is hiermede niet tevreden en eischt nu van mij schadevergoeding. Heeft hij daar recht op H. J. Wanneer partijen bij het sluiten der koopovereenkomst bedingen «levering binnen 44 dagen® dan wordt daarmede voor de levering een fatale termijn overeengekomen en is de kooper niet verplicht om het na de 44 dagen aangebodene te ontvangen en te betalen. Dezer dagen bemerkte ik dat mijn naam m. i. ten onrechte niet voorkomt op de kiezerslyst, die op 45 Mei a.s. van kracht wordt. Wat kan ik daar alsnog tegen doen K. d- S- Tegen de door Burgemeester en Wet houders op 22 Maart vastgestelde kiezers lijst hadt U kunnen reclameeren tot en met 45 April. Deze termijn is fataal, zoodat er, nu U den termijn hebt laten voorbijgaan, niets meer aan te doen is. Als iemand een erfenis krijgt of hij trekt uit een loterij bijv. 40 of 45000 gulden zoodat hij in de vermogensbelasting valt moet daar dan ook inkomstenbelasting of oorlogswinst of vetdedig. belast, aan be' taald worden. V. A. Van een vermogen van minder dan f46.000 behoeft geen vermogensbelasting te worden betaald en evenmin verdedigings belasting I. Heeft iemand een klein ver mogen, hetwelk vermeerderd met een be drag uit erfenis of loterij verkregen, tot boven de f46000 loopt dan is vermogens belasting en ook verdedigingsbelasting I verschuldigd. Het bedrag dezer belastingen hangt dan af van het bedrag waarmede het totale vermogen de 46000 gulden overschrijdt. Inkomstenbelasting is pas verschuldigd bij een inkomen van f 800, onverschillig uit welke bronnen dit inkomen voortvloeit. Indien men inkomstenbelasting moet be- betalen, is men ook verdedigingsbelasting II verschuldigd. Oorlogswinstbelasting behoort thans tot het verledene. Zij trof de vermeerdering van inkomen of winst als onmiddellijk of middellijk gevolg van den oorlogstoestand. Iedere vermeerdering van inkomen of winst werd geacht een gevolg van den oorlogs toestand te zijn, indien en voor zoover het tegendeel niet aannemelijk werd ge maakt. Kon men nu aannemelijk maken dat de vermeerdering van het vermogen het gevolg was van uit erfenis of loterij verkregen bedragen, dan was geen oorlogs winstbelasting verschuldigd. PREDIKBEURTEN. 29 April. (Coll. Bewaarschool) Geref. Kerk, vm. 9.30 leesdiensten nm. 6 u. ds. Pontier uit Heerlen. Aalburgn m. 2 u. ds. Gobius du Sart. Andel, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. v. d. Put. Aalst, vm. ds. Muller van Kerkdriel. Almkerk, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. Röth. Geref. Kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Bosch. Geref. Kerk, vm. 9 en nm. 2 u. ds. de Bruin. 8-Gravenmoer, vm. 9.30 u. ds. Anker. Ger. Kerk vm. 9.30 en nm. 2.30 u. ds. de Jonge. Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm. 2,30 u. ds. H. Woudstra van Woerden Heesbeen, geen dienst. Geref. Kerk vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. de Bruin. uit Drunen. (D.), vm. 9.30 u. leesdienst. Sleeuwijk, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. Feijkes (vm. Bed. H. A. nm. Dankz. H.A.) Geref. Kerk, vm. 9.30 u. leesdienst en nm. 2 u. ds. André. Baardwijk. Ger. Kerk, vm. 9,30 en nm. 5.30 u. ds. de Jonge (Bed. H. A.) Ger. Gem. vm. 9.30 en nm. 2 u. leesdienst. Ger. kerk A, vm. 10 en nm. 6 u. ds. André. Ger. Gem. vm. 9.30 u. ennm. 6u. leesdienst Chr. Ger. Kerk, vm. 10 en nm. 6 u. leesdienst. Burgerlijke Stand. HEUSDEN. Geboren: Johanna Gerarda Maria d. v. G. G. Carpay en C. M. J. Verbruggen. DE WERKEN en SLEEUWIJK. Geboren: Gerrit Arie z. v. J. C. Schoon en M. Paans Cornelia d. v. Noor loos en A. de Vries. CAPELLE, over de maand Maart. Geboren: Adriana d. v. M. Wa* Gebruik Heuadenvm. 10 uur ds. Huijgens. Drongelen, nm. 2 u. dr. Tjalma. Doeverennm. 2 u. ds. Huijgens. Dussen, vm. 9.30 u. ds. Kalkman. Eethen, geen dienst Genderen, geen opgaaf. Meeuwen, geen opgaaf. Nederhemert, Nz. nm. 2 u. ds. Kluin. Nieuwendijk, geen opgaaf. Raamadonk(Vnm. 2 u. ds. v. d. Vlucht Sprang, vm. 9,30 u. leesdienst en nm. 2 u. ds. Louwe Kooijmans van Uitwijk, nm. 2 u. ds. Benders. Veen, vm. 9,30 u. dr. Tjalma. Werkendam, vm. 10 en nm. 6 u. Mr. Eerhart, Candidaat te 's-Hage. nm. 6 u. in de Nutszaal ds. de Kat Angelino. Wijk, vm. 9.30 u. ds. Gobius du Sart. Waspik, vm. 9.30 u. ds. Jonkers.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2