ilj nr. Helmen een üaegsel. C. DE KEMP~ IN GOUD EN ZILVER, De Schipbreukelingen der RAAMSDONKSVEER. Waterpoort, Heusden. Und van altena Reparatie-Inrichting. KEIZERSDIJK F. 81. Uitgave: Firma L- J. VEERMAN, Heusden. No4291, Vrijdag 4 Mei 1923, Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. FEUILLETON. Correspondentschap Ie Klasse. 912 uur. J. ABBINK. i Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. ÖUITENLANBSGH OVERZICHT Woensdag is de nota van de Duitsche regeering aan de kabinetten der gealli eerden overhandigd. De vrees dat het Duitsche kabinet ook ditmaal zich tot al- algemeenheden zou bepalen en geen cijfers zou noemen, is niet bewaarheid. Of de cijfers echter aan de verwachtingen van Frankrijk zullen beantwoorden, mag sterk worden betwijfeld. De Duitsche regeering die oorspronkelijk niet van het standpunt wilde wijken, dat geen voorstel tot schadeloosstelling zou worden gedaan zoolang er nog Frarische en Belgische troepen in het Ruhrgebied stonden, heeft den wensch van Lord Curzon ter harte genomen en komt thans met een voorstel om haar schuld te delgen, dat getuigt van den wil om iets te doen. De belangrijkste punten der nota kunnen als volgt worden samengevat. lo. Het lijdelijk verzet zal worden voort gezet, totdat de gebieden, welke bij wijze van dwangmaatregel bezet zijn, zijn ontruimd en in het Rijnland de toestand in gevolge het verdag van Versailles is hersteid. 2o. De Duitsche regeering verklaart, dat elke oplossing een elastischen factor moet bevatten, waarmede zij zeggen wil, dat het aanbod in geen geval het maximum is. De leening, welke Duitschland wil uitgeven, moet tegen normale voorwaarden op de geldmarkt kunnen worden opgebracht. Ingeval de eerste 20 milliard niet tegen zulke voorwaarden kunnen worden geplaatst, zal Duitschland eerst in 1927 aanvangen met de betaling der rente. 3o. De rente zal evenwel niet meer dan 5 pCt. bedragen (een rentevoet, waartegen men thans nergens ter wereld een leening in goud kan opnemen). 4o. Gaan de Geallieerden niet accoord met het Duitsche voorstel, dan is Duitsch land slechts bereid, het vraagstuk der 24) Nu eerst trad de rijkdom van de fauna en de flora heider te voorschijn. Gom- boomen, broodboomen, tal van sierlijke va rens, wier reusachtige bladeren soms een oppervlakte van een vierkanten meter had den, reuzenstruiken met welriekende, sterk geurende bloemen, vormden de stoflage van het tafereel, waarop zich papegaaien parkieten, paradijsvogels en honderd andere soorten van woudbewoners bewogen. Mie ren en spinnen, van reusachtige grootte, kropen over den grond of hadden hare netten in de takken der planten uitgespreid. Van tijd tot tijd stuitten ze op een zwerm wilde zwijnen of herten, terwijl honden van een eigenaardig ras, dof keffend, voor de vreemdelingen de vlucht namen, reus achtige slangen, met prachtige zwarte vlekken, nieuwsgierig de koppen omhoog staken en zich daarna snel terugtrokken. «Wat ge hier ziet,sprak dokter Arling «is nog geen tiende gedeelte van de plan- ten- en dierenwereld der Salomonseilanden. In 1626 leefde hier een vogel, dodo of dronte genaamd, die thans uitgestorven is schadeloosstelling door een internationale commissie te doen orderzoeken, indien dit probleem in zijn geheel door deze inter nationale autoriteiten opgelost kan worden. 5o. De Duitsche regeering verklaart wel, dat zij bereid is speciale waarborgen te geven, maar zy zegt niet, waarin deze garanties zullen bestaan. Zij zegt alleen, dat deze waarborgen vastgelegd moeten worden door een internationale leenings- consortium en de Commissie van Herstel. De levering in natura zullen slechts ver zekerd worden door de sancties, welke te vinden zijn in het vredesverdrag. 6o. Als tegenprestatie wordt door Duitschland verlangd a. dat in de toekomst geen panden met geweld zullen worden in bezit genomen en dat de toepassing van sancties achter wege blijft b. dat aan de op Duitschland rustende onproductieve uitgaven (m.a.w. de bezetting) een einde wordt gemaakt. c. het sluiten van privaat-economische overeenkomsten over een langen termijn in zake de levering van kolen en cokes (m. a.w. een kartelverhouding tusschen de Duitsche en Fransche groot-industrie. Het aanbod van de 30 milliard, waar van 20 onmiddellijk betaald zullen worden en tien milliard in latere termijnen zal te Parijs geen vreugde wekken: In Fransche kringen is men de meening toegedaan dat Duitschland ontheffing vraagt van een enorme schuld door 3ü milliard te bieden, waar 13.2 werd geëischt, terwijl het verlangt, dat de commissie van Herstel voor het vaststellen van Duitschlands be talingscapaciteit zal worden op zij gezet en vervangen door een internationaal comité, waarbij de geallieerden in de minderheid zijn en hun het recht tot het riemen van sancties en waarborgen wordt ontnomen. Ook de toon der Engelsche bladen luidt niet hoopvol. De Frarische gezinde bladen beschouwen het als een oneerlijk stukje propaganda, dat ten doel heeft Engeland en Italië te bewegen tot interventie en tevens zich te verzekeren van de welwil lendheid van de Vereenigde Staten. De liberale en arbeidersbladen gelooven wel, dat Duittchland oprecht naar een op lossing streeit, doch zijn tevens overtuigd dat de wijze, waarop Fransche woordvoer ders de rechten van hun land uiteenzetten en met klem daar aan vasthouden, niet veel meer is dan een kwalijk verborgen voorwendsel, waarachter zich de bedoeling en in uiterlijke vormen op een phenix moet geleken hebben. Zijn lichaam was bolrond en een vetkwab gelijk, waardoor hij zich slechts langzaam kon bewegen. Het vieesch was niet eetbaar en de vogels waren zoo klein, dat de dodo niet eens fatsoenlyk kon vliegen. In het Britsche en Parijsche museum bevinden zich eenige overblijfselen van dezen vogel. Kokospal men, suikerriet, ahornboomen, arecapalmen, gemberstruikeri, en tal van andere gewas sen waarmede wij wel eens zullen kennis maken, sieren deze vulkanische eilanden. En behalve de zooeven genoemde dieren, wonen hier de beruchte hondskopsvleer muizen, de vischotter, de buidelrat, het muskusdier, de eekhoorn ge ziet myne vrienden, dat wij geen honger behoeven te lijden, maar mijn boeken, mijn instrumenten Plotseling kwam men op een open plek, waar. in de verte de piek van een vulkaan zichtbaar werd, gedeeltelijk door wolken omhuld. «Over een paar uur, mijne vrienden, geloof ik den kern des eilarids bereikt te hebben en bevinden wij ons in het ge bergte, waar wilden noch gekken ons in onze rust zullen storen. Intusschen zal het niet kwaad zijn, als we een stuk wild konden machtig worden !t Johnson, wiens maag begon te jeuken, begroette deze woorden met ingenomenheid. «Tot uw dienst dokter, wat verkiest u, gevogelte of een hertebout van Frankrijk verbergt om niet tot een schadeloosstelling te geraken, teneinde zoo doende Duitschland te verhinderen zich te herstellen en op den duur weder sterk en gevaarlijk te worden. Wonder boven wonder is de 1 Mei-dag in Duitschland zonder bloedvergieten afge- loopen. De sociaal-democraten en de com munisten hebben zoowel in het Ruhrgebied als ts Berlijn en München betoogingen ge houden, maar zonder dat zij met hnn po litieke tegenstanders in botsing gekomen zijn. De plaatseiijke autoriteiten hebben uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen en daardoor konden incidenten worden ver meden. De beweging der nationaal-socia- listen in Beieren is klaarblijkelijk ook niet zoo sterk als de snoevende leiders willen doen gelooven en Hitler, die bij hoog en laag gezworen had, dat hij den betoogen den arbeiders alle roode vlaggen zou ont rukken, heeft een jammerlijk échec ge leden. Zijn nationaal-socialistische volge lingen hadden zich reeds om zeven uur te Riesenfeld, een voorstadje vari München. verzameld. Allen bij elkander genomen, waren er evenwel niet meer dan 7 a 8000 en daarom waagde Hitier het niet zijn dreigement ten uitvoer te brengen. Staten» en Gemeenteraads verkiezing. "We maken thans weer eene periode door, waarin we ons hart kunnen ophalen aan lectuur van couranten-artikelen en strooi biljetten, waarin het stemmen op de candi- daten van de eene of andere politieke partij warm wordt aanbevolen of waarin tal van deugden en verdiensten van eenige onzer gewest of gemeeutegenooten den volke bekend gemaakt worden. Pas zijn de ver kiezingen voor de Provinciale Staten achter den rug en ternauwernood is de rust na eene verkiezingscampagne teruggekeerd of de propaganda voor de gemeenteraadsver kiezingen is in vollen gang. Nu is het zeker een opvallend verschijnsel, dat de belangstelling in de verkiezingen in het algemeen niet zoo groot is als vroeger, toen we nog het zoogenaamde meerderheids stelsel hadden. En toch is zulks zeer verklaarbaar. Immers bij het zgn. meerder heidsstelsel stemt men in veel meerdere mate dan bij het zgn. evenredigheidsstelsel, dat in 1917 in ons land zijn intrede deed, den persoon. Bij het evenredigheidsstelsel, hetwelk beoogt elke partij het aantal afge vaardigden te geven dat haar in verhouding «Het laatste heb ik liever dan het eerste, maar het laatste is niet zoo licht verkrijg baar. Wees zuinig met de kogels Johnson De eerste stuurman had een paar koe- roekoeroe's opgemerkt. Hij legde aan. Het schot knalde en de grootste der dieren viel doodelijk getroffen neder In een kwartier tijd hadden de beide stuurlieden een twaalftal vogels gedood. «Zoeken wij nu een geschikte plaats, waar wij onze intrek kunnen nemen. Na eenig voortwandelen stuitte men op een snelvlietende beek, die van onder een galerij van overhangende rotsen stroomde. Een dezer rotsen vormde het afdak van een ruimte, welke de dokter voorkwam een dier onderaardsche holen te zijn, waar de overblijfselen van voorwereldlijke dieren gevonden worden. «Ziehier mijne vrienden een dier merk waardige natuurscheppingen, waarbij alle bouwwerken der menschenbanden in het niet vallen Door middel van eenige groote steen blokken, die boven den waterspiegel uit staken, bereikte men spoedig de grot, welke zeer merkwaardig een trap vertoonde, waarlangs men op een rotsachtigen bodem afdaalde, waar verschillende gangen op uit liepen. Deze bodem, een cirkelvlak van ongeveer drie meter middellijn, bood een uitstekend nachtverblijf aan. Bovendien bevond zich deze ruimte niet rechtstreeks voor de opening, doch een weinig ter zijde, zoodat men, aan het vuur gezeten, minder met hare getalsterkte toekomt, wordt als regel in de eerste plaats op den candidaat eener partij gestemd, omdat hij de candidaat der partij, tot welke men zich het meest voelt aangetrokken, is en niet omdat men hem als, persoon boven de andere candidaten verkiest. Daarentegen loopt de stemming bij het meerderheidsstelsel veel meer over personen en wordt er veel gemakkelijker op een candidaat gestemd, omdat men hem zoo geschikt vindt, terwijl de partij, waartoe hij behoort, pas in de tweede plaats de aandacht van den kiezer heeft. En nu is het wel te begrijpen dat een stemming over personen den kiezers meer belang inboezemt dan eene stemming, waarbij het in de eerste plaats om de partijen te doen is. Dat de meeste kiezers niet bijzonder door de verkiezingsdrukte worden getroffen, staat wel vast en het is slechte een klein contingent dat zich het vuur uit de sloffen loopt. De Nederlanders zijn nu eenmaal wat kalm aangelegd en als ze zich nog eens een enkele maal warm voor iets maken dan is dat stellig voor andere gebeurtenissen dan een stembusstrijd. De vrouwen staan over 't algemeen al zeer onverschillig tegenover het nog kort geleden aan haar toegekende stemrecht. En nu kan men wel zeggen dat dit door den loop der tijden veranderen zal, gelooven doe ik zulks nog zoo grif niet. „De vrouwen naar de stembus" is nu betrekkelijk nog een nieuwtje en daarom trekt het nog wat, maar als het nieuwtje veranderd zal zijn in iets gewoons, dan zal de lust der vrouwen om te gaan stemmen er mijns inziens meer en meer op verminderen en zullen zij haar stemplicht steeds meer als een noodeloozen last beschouwen en liever thuis blijven dan een wandeling naar het stemlokaal maken, zulks nog te meer nu ze praktisch toch geen kennis met den strafrechter maken. Nu zal er waarschijnlijk voor de gemeente raadsverkiezingen meer belangstelling be staan dan voor de pas achter den rug liggende verkiezingen voor de Staten. Ik zeg „waarschijnlijk", omdat de Statenver kiezingen steeds een heel wat kalmer ver loop hadden dan die voor Tweede Kamer en Raad. wat een gevolg is van de omstandig heid dat de kiezers het werk van de Staten minder kennen en het daardoor minder belangrijk vinden. En toch is zulks jammer, daar ook de taak der Staten zich de laatste jaren zeer heeft uitgebreid en hun arbeidsveld heel wat verder reikt dan het verkiezen van leden van de Eerste Kamer. Zoo is de inrichting en het be stuur van het provinciale huishouden aan de Staten opgedragen en zoowel op sociaal als economisch gebied laten zij zich tegen woordig lang niet onbetuigd. Ook kiezen de Staten de leden van Gedeputeerde Staten, gevaar liep door den gloed verraden te worden. «Het is hier donker,sprak de dokter, «we zullen ons dus licht verschaffen. Door wrijving ontstaat warmte en zoo de wrij ving slechts zeer snel gaat, kan er vuur opgewekt worden «Hadden we nu maar de luchtpomp der Melanesiërs,* merkte Black op. «Ja,« hernam de dokter «dat helpt ons op het oogenblik niet*. De geleerde dacht eenige oogenblikken na. «We zullen ons van het middel der Dacotah-Indianen bedienen, die een lange aan beide einden eenigszins puntige staaf van hard droog hout tusschen twee planken snel doen ronddraaien. Dit laatste ver krijgen zij door om de staaf een koord te slaan en dit koord met kracht heen en weer te trekken. Verstaat ge mij, met een snelheid, die aan het onbeschrijfelijke moet grenzen Planken bezitten we niet doch in plaats daarvan, kunt ge twee stukken droog hout nemen. Inplaats van de staaf gebruikt ge een tak, waaraan ge met uwe messen het fatsoen van de pun tige staaf kunt verschaffen*. «Touw zit in mijn zakken*, sprak Harry. «Welnu*, vervolgde de dokter, «als ge het goed aanlegt zullen we spoedig in het bezit van vuur wezen. Intusschen zal ik eenig zwam zien te krijgen, die onder den schors van den suikerpalm in groote mas sa's zit. die o.m. uitvoering moeten geven aan aller lei wetten en toezicht uitoefenen op de Gemeentebesturen en Waterschappen. Zooals uit het bovenstaande reeds blijkt kiezen de Staten de leden van de Eerste Kamer en daardoor wordt de politiek in meerdere mate in de Statenvergadering gebracht dan wel wenschelijk is met het oog op de behartiging der provinciale be langen. En juist thans, nu de verkiezing van de Eerste Kamer op het punt staat ook te worden geregeld volgens het stelsel van evenredige vertegenwoordiging en dus de stem van elk Statenlid eene gansch andere beteekenis krijgt dan zij tot nu toe had, is de politieke kleur van een Statenlid stellig van meer beteekenis dan voorheen. Ondanks deze omstandigheid hebben toch de onlangs gehouden Statenverkiezingen niet die belangstelling weten te wekken, waarop zij met het oog op de belangrijk heid der Staten recht hebben. We zeiden dat de a. s. Raadsver kiezingen den kiezers waarschijnlijk wat minder onverschillig zullen laten. Immers heeft men bij de Raadsverkiezingen meer belang wat de beurs befreft. Het feit dat vele gemeenten boven hare krachten hebben (t evestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignatie», enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, En, terwijl de dokter zich van zijn taak kwijtte, gingen de mannen aan den arbeid. Toen de geleerde na een klein half uur terugkwam waren de beide stuurlieden druk aan het vuur maken. Weldra zag men eenige rookwolkjes omhoog stijgen. «All right,sprak de dokter, een hoe veelheid zwam aanstekende. VIII. «Om u de waarheid te zeggen* sprak de dokter, toen de maaltijd, welke bijster goed smaakte, was afgeloopen, «geloof ik, dat wij ons nu eerst in veilige haven be vinden en als straks, of liever morgen mocht blijken, dat geen slangen of ander giftig gespuis in deze grot huist, mogen we ons zelve gelukwenschen, hier aange land te zijn. Het verblijf in de hut zou op den duur gevaarlijk worden, nu vooral gebleken is, dat dit eiland bewoond is, of tenminste door Melanesiërs wordt be zocht «Volkomen waar* sprak Black, ofschoon ik het ten zeerste betreur, dat onze goe deren aan het vuur zyn prijsgegeven 1* De dokter haalde diep adem. «Mijn boeken, mijn instrumenten* mom pelde hij «het kostbaarste, wat ik bezat, mijne vrienden, mijn beste raadslieden, die ons in menig opzicht van dienst zouden kunnen zijn Wordt vervolgd.) Mil ttSRIAB voor iiel Land van Heusdon en AltenaJeLatigstrait en de Gomiglgrwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1