Vragen op rechtskundig gebied. bemiddeld is of niet, dit mag er niet bij in aanmerking genomen worden. De heer v. d. Vliet zegt, dat die baantjes vroeger meer eere-baantje waren, hij ge looft dat er voor f 300.best iemand voor te vinden is. Het verwondert den heer Bakker, dat in 1921 bij het voorstel tot verhooging der jaarwedden van Burgemeester en Secre taris, geen voorstel werd gedaan tot ver hooging der jaarwedde van den Gemeente Ontvanger, omdat zooals Ged. Staten zelf beweerden, de Gemeente Ontvanger minder werkzaamheden zou verkrijgen. En nu komt hetzelfde college met een voorstel om wel te verhoogen, spr. verklaart zich hier tegen. De heer Hobo meent, dat heeren Ged. Staten zich niet kunnen verplaatsen in een gemeente als Nederhemert, men heeft het nu pas weer gezien met de hulpkracht voor de openbare lagere school, de Inspecteur achtte aanstelling niet noodig, terwijl sommige Raadsleden er voor waren en het is gebleken dat de Inspecteur er naast keek. Thans kijken ook Ged. Staten er naast, spr. zou maar niet direct op alle voorstellen ja en amen willen zeggen. De heer Bakker merkt op, dat het school geld opgehaald wordt door den gemeente veldwachter, waartegen de Voorzitter inbrengt dat men dit toch bezwaarlijk den Gemeente Ontvanger er bij kan laten doen. De heer de Gaaij zegt, dat het ophalen in het belang der ingezetenen is, die zouden het anders iedere maand aan huis van den Ontvanger moeten gaan betalen. De heer v. d. Werken heeft hooren voorlezen hoe Ged. Staten de salarisregeling voorstellen en men kan daar nu lang of kort over redeneeren, doch de Gemeente Ontvanger krijgt het salaris, zooals dit in de regeling wordt genoemd. De heer Bakker zou er toch nog iets aan willen toevoegen. De heer de Gaaij is wel van oordeel dat de opmerking van den heer v. d. Vliet, dat de Gemeente- Ontvanger bemiddeld is, bij de bepaling van het salaris niet mag mee tellen, doch volgens spr. maakt het wel verschil of iemand bemiddeld is, of dat deze van het salaris moet leven. Deze omstandigheid mag wel in aanmerking worden genomen en behoeft daarom de jaarwedde niet verhoogd worden. Hierop wordt het voorstel om de jaar wedde van den Gemeente Ontvanger te verhoogen zooals door Ged. Staten wordt voorgesteld, in omvraag gebracht en ver worpen met algemeene stemmen De heer v. d. Vliet merkt op, dat de Gemeente Ontvanger het voorgestelde salaris nu toch krijgt. De heer de Gaaij zegt, dat bij de be paling van de jaarwedde is gerekend naai de salarissen van Burgemeester en Secretaris, volgens spr. was het echter beter als men omgekeerd handelde en de salarissen van Burgemeester en Secretaris bepaalde naar de jaarwedde van den Gemeente Ontvanger. Adres van den Bond tegen het schenden van Gods Heilig Naam door vloeken, waarin wordt verzocht maatregelen te willen nemen, om dit kwaad door het maken van bepalingen tegen te gaan. De Voorzitter oordeelt een verordening waarbij vloeken strafbaar wordt gesteld voor Nederhemert overbodig, omdat dit kwaad hier niet van zoo'n omvang is. dat het deze maatregelen noodig maakt, daarbij bevat de politieverordening een bepaling, waarbij het razen en tieren in de gemeente strafbaar wordt gesteld. De heer Bakker zou het adres maar voor kennisgeving aannemen. De heer Smits meent, dat een dergelijke verordening moeilijk zal zijn na te volgen, anders achtte spr. deze wel wenschelijk. De heer Hobo is van oordeel, dat de onderwijzers en de dominé meer de aange wezen personen zijn om dit kwaad tegen te gaan en deze meer kunnen bereiken dan men dit met een strafbepaling zou kunnen doen. De heer Bakker zegt, dat iedereen na tuurlijk tegen het vloeken is, doch acht een verbodsbepaling niet noodzakelijk. De heer v. d. Vliet acht een verbod van sigaretten rooken door jeudige personen veel noodzakelijker, dit veroorzaakt hier en daar nog al eens brand, men heeft dit laatst weer gezien te Hedei. De Voorzitter zegt, dat een dergelijke bepaling ook al moeilijk is na te volgen. De heer v. d. Vliet meent, dat als de veldwachter een paar proces-verbalen heeft opgemaakt deze reeds hun gunstigen invloed zullen doen gevoelen. De heer Bakker merkt op, dat als de ouders niet voor dit euvel waken de politie ook niet veel zal bereiken. De heer v. d. Vliet zegt, dat de ouders in de eerste plaats op hun kinderen hebben te letten, doch er doen zich gevallen voor, dat deze hun kinderen in plaats van thuis te houden ze de straat op sturen. De heer v. d. Werken zegt, dat in vele gemeenten een rookverbod voor de jeugd is ingevoerd, doch dit meest de steden betreft, waar veel politie is om er op te letten. De heer v. d. Vliet acht het in de plattelandsgemeenten, met het oog op het brandgevaar zeker zoo noodzakelijk. Tot heden heeft het rooken door jeugdige personen hier geen onheil veroorzaakt, doch dit is mogelijk en dan zou het gem.bestuur het treffen niets te hebben gedaan om het verwijt tegen te gaan, spr. zou willen dat in een volgende vergadering met een voorstel voor een rookverbod werd gekomen. Met algemeene stemmen wordt hierop het adres aangenomen voor kennisgeving. Vaststelling vermenigvuldiging cijfer. De Voorzitter deelt mede dat het geschat inkomen f 184.650 en het grondbedrag f 2775.bedraagt. Noodig is f 7500. zoodat het vermenigvuldingscijfer moet worden 2.7. Het vorig jaar bedroeg dit 2.2 doch het is gebleken, dat men er daarmede niet kan komen en men f1500 te kort kwam. De heer Hobo zegt dat het blijkt dat er noodzakelijk bezuinigd moet worden. De Voorzitter merkt op dat het tekort niet het gevolg is van de grootere uitgaven, doch omdat het vermenigvuldigingcijfer te laag is gesteld. Kijkt men naar verschillende andere gemeenten dan behoeft men hier wat de belasting betreft heusch niet te klagen. Met algemeene stemmen wordt het ver menigvuldigingcijfer bepaald op 2.7. Telefoon kwestie. De Voorzitter heeft laatst den Post directeur uit Heusden bij zich gehad, die hem mededeelde, dat de tegenwoordige telefoniste niet bereid meer was de telefoon te blijven bedienen, omdat haar salaris door het rijk van f 550.is teruggebracht op f125.— en dat indien niemand bereid gevonden werd het telefoonkantoor voor dit bedrag te bedienen het dan zeer waar schijnlijk zou worden opgeheven. Mejuffrouw Bakker verklaarde zich toen bereid, doch de postdirecteur zeide dat het rijk bezwaar maakte, dat de telefoon bij Bakker, zoo ver van de kom der gemeente zou komen. Eindelijk verklaarde de tegenwoordige tele foniste zich bereid om het te blijven waar nemen, doch nu komt Jac. Smits, die een kamer aan het Rijk verhuurde voor het telefoonkantoor, met het verzoek, of de gemeente hem de f 60 huur wil betalen, aangezien het Rijk ook deze niet meer wenscht te betalen, thans is in de jaar wedde van f125 voor de telefoonhoudster de huur van het lokaal begrepen. De heer v. d. Werken vraagt of het Rijk op alle plaatsen zoo doet, waarop de Voorzitter antwoordt zulks niet te weten, wel heeft hij van meerdere plaatsen ge hoord, waar aldus wordt gehandeld. De heer Bakker kan er niet mede a<xoord gaan, dat in dezelfde zaal waarin de tele foon hangt ook vergaderingen of verpach tingen worden gehouden, de telefoon is daardoor niet geheim. De heeren Smits en de Gaay verkeeren in de meening, dat het lokaal alleen voor andere doeleinden wordt gebruikt als het telefoonkantoor gesloten is. De heer Bakker zegt dat laatst in de telefoonuren een vergadering is gehouden van het polderbestuur. Eenige leden opperen het denkbeeld, dat Smits beneden een vertrek zou afstaan voor de telefoon, waartegen de Voorzitter inbrengt, dat dit door den postdirecteur uit Heusden ongeschikt is bevonden. De heer v. d. Vliet zegt, dat Smits f60. Vraagt, hij zou het willen halveeren en f30.geven, daarbij dient men rekening te houden met het door den heer Bakker genoemd bezwaar. De heer de Gaaij zou er f 40.van willen maken, het zou voor de gemeente een groot ongerief zijn als het telefoon kantoor werd opgeheven. Dit voorstel, aangevuld, met de bepaling dat j uur na sluiting van het telefoonkantoor het lokaal eerst mag worden gebruikt voor andere doeleinden, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Rondvraag. De heer v. d. Werken vraagt, hoe of het met de steun aan de werkloozen zit, of deze is opgehouden. Spr. heeft gehoord dat er nog verschillende lui zijn die geen slag werk hebben gehad en al is het nu Zomerdag gaat het volgens hem niet aan, deze menschen maar aan hun lot over te laten, zij moeten toch ook leven. De Voorzitter zegt, dat deze lui zich dan tot de diaconie moeten wenden, waaraan de heer de Gaaij toevoegt dat er nog ver schillende personen door de diaconie worden ondersteund. De heer Bakker vraagt, of de diaconie nog in staat is om te steunen, waarop de heer de Gaaij antwoordt dat deze zoolang zal geven als zij heeft. Dit is echter een moeilijk en ondankbaar werk zoo lang men blijft steunen, blijft men steun vragen. Spr. zou daarvan staaltjes kunnen ver tellen, doch wil dat hier in de openbare vergadering niet doen. v. d. Werken. Uit de courant kun je zien dat ia andere plaatsen nog geregeld steun wordt verleend. Als ze nu van de Diaconie, laat ons zeggen, f 3 krijgen, dan kan men toch niet spreken van steun. De Gaaij. Als je f 8 geeft, zien ze niet op werk uit. v. d. Werken. Dan sluit je die uit. De Gaaij. Wil je het baantje over nemen v. d. Werkend Neen. Voorzitter. Het is geen gemakkelijk baantje, dat weet ik wel. v. d. Werken. Ik heb alleen het ge voelen van de heeren eens willen hooren, wij dienen toch ook voor den minderen man iets te doen, ik zou deze menschen willen helpen. De Gaaij. De Diaconie helpt ze toch. v. d. Vliet. Er is indertijd gezegd, dat de Diaconie de steunregeling zou worden opgedragen, doch dat de Raad er zich d n ook niet meer mede moest bemoeien, dus de heeren moesten er nu niet over spreken. Bakker. De steun van de gemeente is dus vervallen en wordt deze alleen ver leend door de Diaconie. v. d. Vliet. Het is nooit geen steun geweest, de Diaconie helpt de menschen. Het verwondert me dat er nu over ge sproken wordt, doch ik vermoed dat de a.s. gem.raadsverkiezingen hierbij in 't spel zijn, als die achter den rug zijn dan hoort men er niet mee van. v. d. Werken. Het heeft niets met de verkiezingen te maken, doch die menschen dienen geholpen te worden. Bakker. Ik wil op den voorgrond zeggen, dat de raadsverkiezingen hier mede niets hebben uit te staan, doch naar mijne meening, maakt het een groot verschil of men van de Diaconie bedeeld wordt of dat de gemeente de werkloozen steun verleent, er zijn menschen die schuwen de Diaconie. Ik weet niet of ik weder in den Raad zal komen, doch als dit wel het geval is, zou ik de steun van gemeente wege willen splitsen van de ondersteuning door de Diaconie. v. d. Viiet. Ik geloof dat hier verkie zing achter schuilt. Bakker. Als u denkt dat het mijne bedoeling is hiermede stemmen te halen, dan is mij dit goed. v. d. Werken. Wij hebben hier vroeger al meer op aangedrongen, doch als het over die menschen gaat krijgen wij geen bijval. Als wij hiermede in den Raad moeten blijven, dan zullen wy er wel uitgaan. Smits. Er zijn zooveel candidaten, dat de kans om er in te blijven, niet groot is. Bakder. Daarmede ben ik het eens, dus geen verkiezir.gspolitiek. De heer Hobo zou nog een paar vragen willen stellen. Vooruit wil hij verklaren, dat hij niet spreekt uit hoogmoed of, zoo als de heer v. d. Vliet beweert, met het oog op de verkiezing, doch alleen in het belang van de gemeente. Het wil spreker voorkomen, dat in de gemeente tweeërlei recht gedaan wordt als het gaat over meerderen of minderen man. Het is voorge komen, dat eenvoudige menschen, die met handenarbeid hun brood moeten verdienen, werden bekeurd en gestraft met f40. omdat zij langer gewerkt hadden, dan vol gens de wet mocht. Indertijd zijn de kin deren van wethouder Smits verbaliseerd voor het loopen over een voetpad, doch men heeft daar niets meer van gehoord. Wethouder Smits merkt op dat de Of ficier van Justitie het verbaal ter zijde heeft gelegd, |omdat de kinderen minder jarig waren. De heer Hobo zegt verder dat wethou der Smits hier in 't openbaar vrouw Jansen heeft belasterd, op de bakkers heeft ge scholden, doch wethouder Smits vergeet dat hij het slachtverbod heeft overtreden. De veldwachter heeft spr. gezegd, dat hij bij den Burgemeester is geweest om een ver volging in te stellen, doch dat er niets van is gekomen. De Voorzitter merkt op, dat al wat de heer Hobo heeft gezegd, niets met de ge meentezaken heeft te maken en hij daarop dus niet zal antwoorden, alleen wil hij verklaren dat de bewering van den veld wachter een leugen is, de zaak heeft zich zoo niet toegedrager dit zijn echter politie zaken, waarover hij zich niet zal uitlaten, die hooren hier niet thuis. Hierop sluit de Voorzitter de vergadering. Mag men met een hond aan een touw op een fiets rijden, mag dat met een paard ook. B. B. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Onze stadsgenoot, de heer M. van Slrien, exploitant van het Hotel «Wapen van Amsterdam® heeft door ver bouwing en restaurieering een niet onbe langrijke verbetering aan genoemde zaak aangebracht. Het geheel ziet er keurig netjes uit en door deze verbouwing is het «Wapen® nog meer dan tot heden reeds het geval was, een zaak geworden waarmede Heusden voor den dag kan komen, zij getuigt van ondernemingsgeest van den eigenaar. De heer Van Strien die tot veler tevre denheid de zaak 10 jaar lang wist te ex- ploiteeren, wenschen wij veel succes. Morgen neemt de «Heusdensche Harmonie® deel aan het concours te Arkel en wel in de 3de afdeeling, met als ver plichte nummer l'Arménienne, fantaisie van F. Mourgue en als eigen gekozen La Plébèienne, fantaisie van J. Martin. De Gemengde Zangvereeniging »Crescendo« zal deel nemen aan het concours te Ginneken, in de 2de afdeeling met twee eigen gekozen nummers, n.l. Droome-Vrouw, kom van Isr. J. Olman en Brechtjebuur van Jacob Hamel. Wij wenschen beide vereenigingen veel succes. Morgen begint de «Heusdensche kermis« die heel wat beloofd. Tal van ver makelijkheden bieden het publiek in Heus den en omgeving de gelegenheid op een gezellige wijze kermis te houden. Op de vischmarkt staat een groote stoom - caroussel, zweefmolen en luchtschommel. De Nederl. Tooneelvereeniging uit Amster dam, directie W. Veitman heeft haar groote ruime electrisch verlichte tent aan het Wilhelminaplein opgeslagen en biedt de liefhebbers van tooneel een viertal mooie comedie-stukken aan. Op de Botermarkt zijn behalve, schiet tent, vischvermaak hoepla enz, ook de van ouds bekende firma's Sas en Jansen met hunne koek- en wafelkramer gearriveerd. De muziek in de café zal er buiten het kermisterrein de vroolijkheid in houden. Aalburg. D.V.O. heeft voor aanstaande Hemelvaartsdag weer een schitterend Gymnastiek feest georganiseerd dat zeer veel belangstelling zal trekken aangezien er ongeveer honderd turners aan zullen deel nemen en het programma veel schoons beloofd. Beneden-Langstraat. De appelboo- men staan in voilen bloei en onvoorziene omstandigheden voorbehouden zal er weer overvloed van fruit zijn, althans wat appels betreft. De vooruitzichten voor peren zijn niet zoo groot en de steenvruchten hebben aanzisnlyk geleden door de nachtvorsten. Capelle. J.l. Zondag hield Ds. A. Meijers, overgekomen uit Woubrugge, voor de Ned. Herv. gemeente alhier zijn intree rede, naar aanleiding van Jer. 42 vers 1 tot 6. Den nieuwen predikant werd op verzoek van Ds. Jonkers uit Waspik staande toegezongen Ps. 20 vers 4. De bevesti ging had in de voormiddaggodsdienstoefe ning plaats door Ds. Eerdbeek uit stand aardbuiten. Beide malen was het kerk gebouw tot in den nok gevuld. Onze vroegere predikant Ds. J. H. Paddenburg, thans te Elspeet heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. ge meente te Oude-Tonge. De heeren A. G. Zijlmans en J. C. Timmermans, beide volontair ter secre tarie alhier, hebben met gunstig gevolg het schriftelijk gedeelte van het candidaats- examen van gemeentesecretaris afgelegd. Aan het binnenkort te houden jaar lijks onderzoek van dienstplichtigen moeten uit deze gemeente deel nemen 26 dienst plichtigen. Naar wij uit goede bron vernemen zal door de firma Gebr. Konirigs alhier in de Kom dezer gemeente een machinale anthraciet- en cokosbrekerij worden opge richt. Op initiatief van eenige dames is in onze gemeente een dameskrans opge richt, die zich bezig houdt met het ver vaardigen van kleedingstukken en derge lijke. Het plan is om eenmaal per jaar een bazar van alle gemaakte goederen te houden en de netto-opbrengst hiervan af te dragen aan de plaatselijke afdeeling van het Groene Kruis. Naar men ons mededeelt, zijn de praatjes, ais zou deze vereeniging, die momenteel een twintig leden telt, geen nieuwe leden meer aannemen, uit de lucht gegrepen. We hopen dan ook, dat de dames, die nog geen lid van dezen krans zijn, hetzij jong of oud, zich alsnog als lid zullen opgeven, teneinde mede te werken aan de verwe zenlijking van het mooie doel dezer ver eeniging. Het bestuur bestaat uit de dames Mej. N. Treffers, presidente, Mevr. M. \ermeu- len-de Rooij, secretaresse, Mej. I. Oerle- mans, penningmeesteresse. A.s. Donderdag (Hemelvaartsdag) des morgens half 10 hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds A. Meijers, terwijl Zondag d.a.v, geen dienst zal worden gehouden, wegens bevestiging van Ds. Wolthers te Sprang. De alhier bestaande postduivenver- eeniging «de Zwaluwen® hield j.l. Zondag een wedvlucht van uit Mons (België). De prijzen werden als volgt behaald 1 en 2 M. v. Peer, 3 G. Rosenbrand, 4 en 5 A. de Waard, 6 C. v. Oers. Eethen. De WelEerw. Heer J. J. van den Berg, cand. tot den H. Dienst te Appingedam heeft het beroep naar de Ned, Herv. Gemeenten Eethen en Drongelen aangenomen. 's Gravenmoer. Door het hulppostkan toor zijn in de vorige maand behandeld 43 telegrammen, waarvan 16 verzonden en 27 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken be droeg 168. Op de Rijkspostspaarbank werden 14 inlagen gedaan tot een bedrag van f 4250.54. terwijl 20 terugbetalingen plaats hadden ten bedrage van f3891.76. Door het centraal stembureau voor de verkiezing van leden voor den Gemeen teraad is beslist, dat de ingeleverde can- didatenlijsten zullen worden genummerd als volgt: No. 1, lyst'W. Versteeg Jzn. A.R.no. 2, lijst D. J. Millenaar-Loeff Lib.; no. 3, lijst C. Mouthaan, gemengd. Het fanfarecorps «Euterpe® en de Chr. Zangvereeniging «Excelsiora uit deze gemeente zullen 'samen deelnemen aan het op Hemelvaartsdag te Dinteloord te houden muziek- en zangconcours. Nederhemert. Van Zaterdag op Zondag is alhier bij de winkefierster de Wed. Baks ingebroken, alwaar enkele bussen met koloniale waren werden leeg gemaakt, ook eieren, vet en eenig geld werd er ontvreemd. Van de daders geen spoor. Men deelt ons mede dat morgen Donderdag de pont aan het overzetveer alhier weder in gebruik wordt gesteld. Raamsdonksveer. Door de melk- slijters alhier werd de prijs der melk ver laagd en gebracht op 12 cent per Liter. De opbrengst der Zendingbusjes in de Chr. School op 't Veer bedraagt over het tijdvak 1 Mei 192230 April 1923 f 88.71|. Naar ons medegedeeld werd zal de Harmonie «De Eendracht® op 2e Pinkster dag deelnemen aan 't concours te Zeven bergen, in de afdeeling «Uitmuntendheid® met het verplicht nummer »Les exi!és« en het vrije nummer »Le Retour au Paris®. Voor de nieuwe eerste klasse der R. K. school kwamen 52 leerlingen en in die der Herv. school 37. Den heer Kr. Timmers, het her kozen Statenlid, komt dezer dagen voor de Chr. Hist. Kiesvereeniging in openbare vergadering spieken in verband met de gemeenteraadsverkiezing. De Kon. Erk. Postduivenvereen. »De «Vredesduif® hield een wedvlucht van uit Schaerbeek, afstand 95 K.M. Opgelaten om 8 uur arriveerde de eerste duif om 9 uur 16 min. 18 sec. De prijzen werden behaald als volgtle prijs J. v. d. Kieboom, 2e prijs J. Tempelaars, 3e prijs K. P. Hommel, 4de prijs K. P. Hommel, 5de prys M. Heijblom, 6de prijs W. v. Dongen. Overduif C. Hommel. De Postduivenvereeniging «Prinses Ju liana® hield eveneens een wedvlucht uit Schaerbeek. De eerste duif kwam aan om 9 uur 9 min. 22 sec. De prijzen vielen ten deel aan le prijs L. v. Schijn- del, 2e prijs J. v. d. Pluijm, 3de prijs A. de Ruijter, 4de prijs J. Oomen, 5de prijs P. v. d. Kieboom. Overduif W. Rutters. Sprang. J.l. Zaterdag hield de post duivenvereen. «De Zwaluw® een wedvlucht van uit Baarle- Nassau. Om 1 uur werden de duiven losgelaten, de eerste arriveerde om 1.30 uur. A.s. Zondagmiddag hoopt Ds. Wolters zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Uit het voormalige Sprang hebben in het comité ter viering van het 25-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin de n.v. heeren zitting: Burgemeester Meijer, G. J. v. Willigenburg en W. J. H. Helmsing.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2