De Schipbreukelingen der Und van alten* Uitgave: Firma L J* VEERMAN, Heusden, No. 4294. Woensdag 16 Mei 1923 FEUILLETON. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en I franco per post beschikt /4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 1—6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT Duitschland heeft thans ook de antwoor den van Engeland en Italië op haar schade- vergoedingsvoorstellen ontvangen. Deze nota's toonen wel eenige overeenkomst met de Fransche en Belgische nota's, doch toonen op andere punten een aanmerkelijk verschil. Daar de Italiaansche nota maar in een beknopt uittreksel van een persbureau be kend is geworden en het Britsche antwoord uitvoeriger en daardoor vollediger bekend is, heeft het zin ons met het laatste bezig te houden. In weinig woorden kan worden gezegd, dat Engeland de Duitsche voor stellen verre van bevredigend acht, maar niet, naar Franschen trant, allen verderen onderhandelingen den pas afsnijdt, doch veeleer door een beroep te doen op een grooter bereidheid van Duitsche zijde, de deur voor besprekingen geopend wil houden. De Italiaansche nota heeft dezelfde strekking. Curzon verklaart in zijn nota, dat de Duitsche voorstellen zoowel voor de Britsche als voor de overige geallieerden een groote teleurstelling zijn geweest en dat noch de inhoud, noch de vorm ervan beantwoordt bij lange na niet aan hetgeen Brit- tannië redelijkerwijze had kunnen verwach ten. Onvoldoende acht Curzon allereerst het aangeboden bedrag, dat hij vrijwat lager noemt dan de bescheiden som, die in 't Britsche ontwerp was genoemd, dat begin dezes jaars ter Parijsche conferentie werd ingediend door de regeering te Londen. Bovendien wordt de betaling nog afhankelijk gesteld van het uitgeven van een aantal internationale leeningen, terwijl tevens als een bezwaar tegen de Duitsche garanties door Curzon wordt aangevoerd, dat zij niet concreet en deugdelijk genoeg zijn wat Duitschland als waarborgen aanbiedt, wordt vaag en practisch-waardeloos genoemd. Het opmerkelijke van de Britsche nota is ditmaal, dat zij in scherper bewoordingen is vervat dan de gewone Engelsche nota's. Dit komt vooral tot uiting in de volgende zinsnede van Curzon's antwoord «De teleurstelling wordt verhoogd door het geloof, hetwelk de regeering van Z. M. gaarne zou koesteren, dat de Duitsche regeering de verantwoordelijkheid erkent, die op haar rust om een ernstige poging aan te wenden, teneinde zich van haar verplichtingen, welke voortvloeien uit het tractaat van Versailles, te kwijten en wel derwijze, dat de geallieerden het nakomen der verplichtingen als billyk en oprecht 26) Op goed geluk ging men een der gan gen in, waar het minste geluid zóó duide lijk werd weerkaatst, dat men zeer zacht moest loopen. Langzaam, tegen den muur voortschuifelend, ging de tocht langs tal van bochten en gevaarlijke krommingen, totdat men aan een ruim onderaardsch gewelf kwam, van tien meter hoog, vijf meter breed en zes meter lang, een ont- zagelijk groote ruimte, waarvan de vloer bedekt was met zeegras, waarop eenige dierenhuiden lagen uitgespreid. In den hoek stonden een tafel en stoel en daarnaast lag de gestalte van een man. Op de tafel stond een lampje te branden, dat een on- aangenamen geur verspreidde. Johnson stootte den tweede stuurman aan en fluisterde «Hij is hetDe boef slaapt Black zag hem vragend aan. Johnson begreep dien blik en wenkte hem te vol gen. Zeer behoedzaam sloop hij voort, gaf den tweeden eenig touw en maakte daarbij eenige duidelijke gebaren. Het gold hier eene verrassing, die zeer snel en zeker kunnen beschouwen. Wanneer Duitschland inderdaad van zins was den weg te openen voor een werkelijke en spoedige oplossing van het vraagstuk, waarvan de mislukking en regeling van den politieker! en econo- mischen toestand van Europa gevaar doet loopen, ja, zelfs de situatie van geheel de wereld verstoort, dan valt het te betreuren, dat zij geen betere appreciatie heeft ge toond van de richting, waarin een dergelyke regeling alleen kan worden gezocht.® Wat Engeland tenslotte blijkens de nota wenscht, is, dat Duitschland royaler over de brug komt, een duidelijk hlijk geeft van zijn bereidheid om te betalen, zijn voorstellen nog eens overweegt en dermate aanvult, dat zij een geschikten grondslag vormen voor discussies. In parlementaire en diplomatieke kringen te Berlijn heeft de Engelsche nota.verwon- dering gewekt, niet wegens de afwijzing, maar wegens de anders by de Engelsche nota's niet gebruikelijken scherpen toon. Er wordt in het bijzonder op gewezen, dat ook lord Curzon, als vele andere ge allieerden de fout maakt het Duitsche prestatievermogen te overschatten en ten gevolge daarvan de verzoeken om waar borgen en leeningen verkeert uitlegt. Ook in sociaal democratische kringen is men ven ast door den toon van de nota. Zij hechten evenwel meer aan het feit, dat door nieuwe Duitsche voorstellen nog onder handelingen mogelijk zijn. De rijksdag zal zich nauwelijks voor Pinksteren op grond van een af te leggen regeeringsverklaring nog met deze zaak kunnen bezig houden. Alleen de Montag- post heeft reeds commentaar geleve'rd. Volgens de meening van dit blad biedt de nota van lord Curzon voor de Duitsche regeering in ieder geval de mogelijkheid de onderhandelingen over de schadevergoe dingskwestie voort te zetten. De spoorwegstaking in België is wel niet algemeen, maar toch van dien om vang, dat zij het verkeer vrywel geheel in de war heeft gestuurd. Er zijn maatregelen door de regeering afgekondigd om in haar geest een eind aan de staking te maken. De regeering zou de beambten, die Maandagochtend het werk niet hadden hervat, als ontslagen beschouwen, er zal in hun vacatures wor den voorzien. De ambtenaren, die aan de beweging hebben deelgenomen, zullen wor in haar werk moest gaan, want, naar alle waarschijnlijkheid zou er eene hevige wors teling plaats grijpen. Toen het oogenblik was aangebroken stapte Johnson over den slapende heen, greep de beide polsen en hield ze met zijn yzeren vuisten zoo stevig vast, dat de aangevallene met een door dringenden gil ontwaakte en zich trachtte op te richten. Maar de »eerste« was een athleet en drukte hem zoo terug, dat het hoofd met geweld op den grond neder viel. Een ontzettend gebrul weergalmde in het gewelf. Men zou gezegd hebben, dat er een moord plaats had. Toen de aange vallene begreep, dat alle weerstand nutte loos zou zijn, barstte hij in een luid geween uit en liet zich kalm binden. «All right,® sprak Johnson, «deze man zal ons niet langer plagen. Versta je Engelsch, deugniet De deugniet had de oogen gesloten en hield de lippen stijf op elkaaj. Daarop vervolgde hij tot den «tweede® «Ga fluks naar de anderen en vertel hun het groote nieuws I Maar spoedig, want deze man kan zijn handlangers hebben.® Black vloog als een razende door de gangen en keerde na tien minuten met het geheele gezelschap terug, en den dokter aan den spits. «Ziedaar dokter,® sprak Johnson, «de man, die onze nachten heeft verontrust I Zullen wij het recht van den sterkste laten wedervaren De dokter knikte ontkennend en be den geschorst in afwachting van het onder zoek, dat dienaangaande zal worden inge steld. Zij zullen later worden ontslagen, als daartoe aanleiding bestaat. Masson, de minister van justitie heeft een onderhoud gehad met het hoofd van het Brusselsche parket, wien hij verzocht heeft, instructies te geven aan de parketten in de provincie, dat er civiele processen dringend zouden worden aangespannen tegen eiken staker, die zich aan een of ander misdrijf tegen de autoriteiten zou hebben schuldig gemaakt. Er wordt reeds gemeld, dat een onder-stationchef te Antwerpen zich in dit geval zou bevinden. De regeering heeft niet alleen van de drie laatste lichtingen de spoor weg-bataljons opgeroepen, maar van de acht laatste lichtingen, ten einde de orde in den Antwerpschen spoorwegdienst te herstellen, 't Nationale syndicaat heeft zijn houding tegenover dezen regeeringsmaatregel be paald. Als de regeering gemilitariseerde spoorwegmannen naar Antwerpen blijft zenden, zal de algemeene staking voor het personeel van de stations en de goederen treinen worden afgekondigd. Iedereen heeft bij tijden een zacht la xeermiddel noodig voor de lever en inge wanden. Foster's Maagpillen werken recht streeks op de lever, wekken de vloeiing der gal op en verschaffen natuurlijke wer king der ingewanden. Slaap, eetlust en een goed humeur worden door Foster's Maagpillen verzekerd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apo theken en drogistzaken. BUITENLAND. Tramoiigeluk. 6 dooden. 30 gewonden. Een tram vol arbeiders, die een steilen heuvel tusschen Morley en Leeds afreed, geraakte buiten de macht van den be stuurder en is aan den voet van den heuvel tegen een muur opgereden en omgeslagen, Er zijn zes menschen gedood en meer dan dertig gekwetst. o Twee menschen verdronken. Op den Rijn onder Millirigen, even over de Duitsche grens, is een ernstig ongeluk gebeurd. De dokter van dit Duitsche grensplaatsje was met een drietal vrienden een boottochtje op den Rijn gaan maken. Tengevolge van een stormvlaag sloeg het schouwde aandachtig het gelaat van de gevangene. «Verstaat hij Engelsch, Johnson «De boef vertrapt het een mond open te doen »Zoo, zoo, dan zal ik hem in het Fransch aanspreken I« De dokter richtte in deze taal eenige woorden tot den onbekende. Deze opende nu zijn oogen en keek den geleerde zoo wanhopig medelijdend aan, dat zelfs John son aangedaan werd. De dokter vervolgde «Zoo, ge verstaat dus Fransch Zjjt ge een Franschman De man knikte en met een zeer vreemd accent kwam het er uit «Ja «Mooi zoo I Hoe komt gij hier Geen antwoord verscheen, maar wel schitterden er tranen in de oogen. «Waart ge van plan ons te dooden «Ja.® «Prachtig I Dat schiet goed op «En waarom waart gij van plan ons te dooden «Omdat gij myne vervolgers zijt I® «Wij, uwe vervolgers? Hoe komt ge daartoe 1 Ge hadt ons bijna in de lucht willen laten springen I® De man begon nu vervaarlijk te lachen en liet van tijd tot tijd een gebrul hooren, dat in hevigheid met het geluid van een leeuw kon wedijveren. «Houd op, kerel,® schreeuwde de dokter «en geef my liever antwoord op myn vragen vaartuigje om en verdwenen de inzittenden in de diepte. Twee konden worden gered, doch de beide anderen, waaronder de dokter, kwamen om het leven. Een der lijken is opgehaald. Het medigch schandaal. Het schandaal van de knoeierijen met de bonboekjes voor medische, hulp van de gewonden en verminkten uit den oorlog, dat te Marseille o a. al tot tientallen op zienbarende aanhoudingen heeft geleid, breidt zich steeds uit. Nu is te Grenoble weer een geneesheer beklaagd van knoeie rijen ten nadeele van den staat door middel van deze bonboekjes. Ds betrokken ge neesheer was al eerder gedwongen ontslag te nemen als dokter van 't militair sana torium en tot het storten van 'n belangrijk bedrag in de schatkist. De bewuste bonboekjes worden verstrekt aan gewonden of verminkten, die tegen inlevering van de bons medische hulp en medicijnen kunnen verkrijgen, terwijl de dokters, ziekenhuizen en apothekers de bons later bij den staat kunnen inwisselen In deze boekjes nu werd levendige handel gedreven, vaak geheel buiten de gewonden, aan wie ze ten goede moesten komen, om. De zaak is aan het rollen gebracht, doordat een oud-strijder, een neger, een oproeping kreeg in verband met de inwisseling van zijn boekje en toen om inlichtingen kwam, daar hij van niets wist. Het bleek toen, dat op zyn naam, buiten zijn medeweten, reeds vijfmaal een boekje was verstrekt. Toen de knoeierij op die wijze aan het licht was gekomen, heeft men steeds meer soortgelijke gevallen ontdekt, in alle deelen des lands. Drie kinderen verbrand. Te Billwarder nabij Plamburg (D.land) ontstond op nog niet opgehelderde wijze brand in een met stroo gedekte arbeiders woning. Daar de bewoners sliepen, werd de brand eerst laat bemerkt. Toen de man wakker werd en het gevaar bemei kte, ijlde hij onmiddellijk naar den zolder waar zijn drie kinderen sliepen. Toen hij het zolderluik opende, sloeg hem een vlammen zee tegen. Hij zag nog slechts de resten van de verkoolde legerstede en moest toen terugkeeren. De kinderen waren verbrand. Het geheele huis werd tenslotte een prooi der vlammen. Maar de man girig zoo geweldig te keer, dat de dokter moest zwygen. Toen hij scheen uitgeraasd te zijn, vervolgde de geleerde «Zijt ge Conetti «Dood brulde de woestaard. «Maar dan zijt ge Max Epier nietwaar Hebt ge deel uitgemaakt van de Conetti- expeditie «Neen «Wie zijt ge dan De man sloot de oogen en gaf geen antwoord. «Goed® mompelde de dokter en zich tot zijn vrienden richtende zeide hij «Ge begrijpt zeker wel, waarom ik vroeg of hij Max Epier was nietwaar? Ik vermoed, dat het een banneling is of, wat ook mo gelijk kan wezen, een misdadiger In allen gevalle zal ik trachten den sluier op te heffen, die het verleden van dezen man bedekt 1® «Een schurk, dokter,® bromde Johnson, «die hierheen is gebracht, om zijn gerechte straf te ontloopen Misschien Johnson 1® De dokter li<»p in deze eigenaardige ver blijfplaats rond en scheen zich nu weer bijzonder op zijn gemak te gevoelen. Hij keek naar de wanden, waar verschillende wapenen hingen en maakte daarbij zijn gewone opmerkingen, daarop begaf hij zich naar het lampje en sprak «hij zit goed in de spulletjes het zou mij niets verwonderen of de kerel houdt er een goede proviandkast op na. Mij dunkt dat Droevig. Te Parijs hebben twee kinderen, een jongen van 44 en een meisje van 42 jaar, zelfmoord bedreven door zich in de Seine te werpen. De twee kinderen hadden zich des mor gens, als gewoonlijk, van het ouderlijk huis naar de fabriek begeven waar zij werkten. Daar zy 's avonds niet terugkeerden, werd de politie verwittigd. Later werden de lijken der twee kinderen uit het Mor- land-Kanaal bij de Bastille opgehaald. In één der zakken van den jongen vond men een stuk papier, waarop vermeld wordt, dat het jeugdig tweetal zelfmoord ging plegen, omdat beiden op de fabriek waren uitgescholden. Een tram-ongeluk. Een tram vol arbeiders, die een steilen heuvel tusschen Morley en Leeds afreed, geraakte buiten de macht van den bestuur der en is aan den voet van den heuvel tegen een muur opgereden en omgeslagen. Er zijn zes menschen gedood en meer dan dertig gekwetst. Het Engelsche koninklijke paar te Kome. De Engelsche koninklijke gasten hebben Rome verlaten. Het Italiaansche koninklijke paar, de kroonprins, Mussolini en een groote menigte deden hen uitgeleide. De moord op Worofski. De Zwitsersche regeering heeft alle be toogingen en openbare vergaderingen in verband met den moord op Worofski en het vervoer van zijn stoffelijk overschot, verboden. Ook de vergaderingen, die in particuliere zalen zouden plaats hebben, moeten vooraf toestemming der plaatselijke politie hebben verkregen. Alleen is toege laten dat socialistische groepen vaandelaf- deelingen zenden in den stoet waarmede het lijk naar het station wordt overge bracht. Redevoeringen zijn strikt verboden. Volgens een BerUjnsch correspondentie bureau zou de Russische regeering alle aan Zwitsersche ondernemingen verleende con cessies in Rusland annuleeren. Erustige ontploffing. Naar Wolff uit Drontheim meldt, heeft daar in het Noordelijk gedeelte van den muur, die de vesting Christiensen omsluit, een zware ontploffing plaats gehad. De muur vloog over een lengte van ongeveer hÜ ons omtrent deze zaak wel eenige in lichtingen zou kunnen verschaflen. Ik zal hem eenige vragen doen.® De dokter trachtte hem wakker te schud den. Werkelijk opende hij de oogen. «Zeg eens mon ami (waarde vriend) ge zult wel begrijpen, dat we eenigen trek hebben. Kunt ge ons ook van het een en ander voorzien «Als gij mijn touwen losmaakt.® «Neen vriend, dat gaat niet, we zullen uwe voeten ontbinden, maar de handjes blijven voorloopig in den toestand, waarin zij zich thans bevinden De wilde oogen rolden woest«Zegt het mij, wie zijt gij Komt ge mij bin den, om mij weg te voeren en aan het schavot over te leveren «Ja, dat hadt ge wel verdiend, sedert ge ons in de lucht hadt willen werpen. Maar zoover zal het wel nooit komen Het verzoek, dat ik u doe, geschiedt uit naam van onze hongerige magen Weer klonk dat honend gelach. De dokter zag hem strak in de oogen «Man, je bent krankzinnig en daardoor zeer gevaarlijk I Oppassen is de boodschap, mijne vrienden Hij zal steeds onder scherp toezicht moeten blijven. Johnson, maak de touwen van zijn handen los. Hij zal ons nu niet kunnen ontloopen I® Wordt vervolgd.) NIEUWSBLAD voor ligt Land vast Heusilgii en Altenaje Langstraat en de Bommslerwaaril

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1