buêéksuchti g£»- MIJNHARDÏ5 MNGEZICHTS-4 j§J 45 Meter in de lucht. Geweldige steen klompen werden honderd meter wegge slingerd. In de stad sprongen ruiten en van houten huizen werden daken atgerukt. Een vrouw van 30 jaar is gedood door een steen, die door een houten wand was heengedrongen. Een andere bewoner van een houten huis werd zwaar gekwetst. Bij de plaats van het ongeval zijn de mi litaire opslagplaatsen van ontplfobare stof fen en munitie. Eieren en beter. In de afgeloopen week was er zeer veel vraag naar eieren voor Engeland en Bel gië. De prijzen varieerden van f 4.75 tot f 6. Wij verwachten geeri daling meer. In Engeland werd het afgeloopen jaar uit Nederland minder boter ingevoerd daarentegen veel meer uit Canada en vooral uit Australië en Nw. Zeeland. In Nederland komt thans ook veel boter uit Australië en Nieuw Zeeland. Daarom verwacht men gaandeweg verlaging van prijzen. o Luchtvervoer. Een Daimler «lucht-expressc heeft een hoeveelheid staafgoud ter waarde van 100.000 pond sterling van Londen naar Nederland overgebracht. Dit vervoer vindt meer en meer toepas sing, met het oog op de beveiliging, die het biedt tegen diefstal. Een samenzwering. Te Hamburg-Altona is een anti-republi- keinsch complot ontdekt. Zes voormalige hooggeplaatste officieren zijn gearresteerd. Het door de Hamburgsche recherche inge stelde onderzoek leidde tot de in beslag neming van talrijke wapendepots. Onder de gearresteerden bevinden zich enkele generaals en een kolonel. Aanslag op een brug. De ijzeren brug over het Rijn-Herne- kanaal, op anderhalven kilometer ten westen van Osterfeld, is gedeeltelijk in de lucht gevlogen. Het vei keer is gestremd. De burgemeester is gevangen genomen en de stad met 100 millioen mark beboet. Het verkeer is 's avonds verboden. Het bandieten-wezen in China Duizenden bandieten uit Honau zijn in de buurt van Hankau gekomen. Zij vroegen 150 duizend dollar en munitie als prijs voor hun vertrek. De stedelingen hebben tot dusver den eisch geweigerd. De vreem delingen zijn uiterst verontrust en ver wachten moeilijkheden. De treinen Peking Hankau worden begeleid door pantser wagen en 40 piketten soldaten met machine geweren. P MEISJES en VROUWEN Gebruikh 5TAAL-TABLE.TTE.N Zij genezen Uw BLOEDARMOEDE ert geven een gezonde gelaatskleur f Per Flacon SO cl bij Apoth. en drogisten BINNENLAND. Concours te Aikel De uitslagen van het Muziekconcours te Arkel zijn als volgt 4e Afd. Fanfare Wilhelmina, Sleeuwijk, le pr., 146 pnt. Concordia, Nederhemert, le pr., 139 pnt. Symphonia, Hoogblokland, le pr. 135 pnt. Kunst na Strijd, Oudendijk, 2e pr., 129 pnt. Kunst en Vriendschap, Rijswijk, 2e pr., 124 pnt. Nooit Gedacht, Nieuwaal, 3e pr., 106 p. 3e Afd. Harmonie Heusdensche Harmonie, Heusden, le pr., 141 pnt. 3e Afd. Fanfare Woudrichem's Fanfare, Woudrichem, le pr., 151 pnt. Oefening Baart Kunst, Brakel, le pr 135 p. De Bazuin, Giessennieuwkerk, 2e pr., 114 p. Bij het Zangconcours werden de volgende prijzen behaald 4e Afd. Gemengde Koren Uitspanning door Inspanning, Kedichem, le pr., 336 pnt. De Lotstem, Poederoijen, le pr., 305 p, Zanglust, Nederhemert, 2e pr. 273 pnt. Excelsior, Brakel, 2e pr. 271 pnt. Aurora, Gameren, 2e pr. 264 pnt. Nieuw Leven, Asperen, 3e pr. 248 pnt. Zanglust, Acquoy, 3e pr. 242 prit. Het hoogste aantal punten van de afd. muziek werd behaald door Woudrichem's Fanfare te Woudrichem, dat tevens het hoogste aantal van het geheele concours bereikte en alzoo 2 eere-prijzen verwierf. Zanglust te Dalem verkreeg den eere- prijs voor het hoogst aantal punten van den Zang. Deze beide vereenigingen lagen hiermede tevens beslag op de 2 directeursprijzen. o Een oude zaak. De zaak van den heer J. D. Vetter, in klokken en horloges, bestaat 17 dezer niet minder dan 175 jaren. Ze is steeds van vader op zoon overgegaan en gevestigd gebleven in hetzelfde perceel aan de Hoogstraat te Gouda. o Bestrijding van den Amerikaanschen Krnisbessenmeeldanw. Sinds 4909, toen de Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw voor het eerst in ons land hevig en allerwege optrad, heeft de Plantenziektenkundigen Dienst zich veel moeite gegeven, een werkz. am en practisch goed toe te passen bestrijdingsmiddel tegen deze ziekte te vinden. Door de aangetaste struiken op bepaalde wijze te snoeien is het in zeer vele gevallen gelukt, een aan tasting van de vruchten te vooi komen. Evenwel zijn aan deze snoeimethode be zwaren verbonden, zoodat ook nog steeds naar een bespuitingsmiddel werd gezocht. Een uitvoeriger mededteling over de proeven, die in verband hiermede genomen zijn, is in bewerking. Nu het tijdstip voor toepassing is aan gebroken, zij hier thans alleen medegedeeld, dat vrijwel afdoende resultaten bereikt zijn met een middel, dat wij «Alcalische Bourgondische pap« hebben genoemd. De pap wordt bereid uit ljK.G. koper vitriool en K.G. watervrije soda op 100 L. water (gewone Bourgondische pap bevat op IJ K.G. kopervitriool slechts K.G. watervrije soda). De beste tyd voor de bespuiting is de eerste helft van Mei, dus kort voordat men gewoonlijk de eerste verschijnselen van de meeldauwziekte waarneemt. In elk geval moet uiterlijk einde Mei de be spuiting afgeloopen zijn, omdat le. men anders de bessen niet try houdt van be smetting, 2e de bespuiting geen resultaat oplevert, als de meeldauwzwam reeds een bruine kleur heeft aangenomen en 3e de pap ongeveer een maand op de struiken zichtbaar blijft. Bij latere bespuilirig zullen de bessen op het tijdstip van den pluk nog eenigszins bezoedeld kunnen zijn, het geen voor den verkoop niet wenschelijk is. Deze bespuiting, goed uitgevoerd, be schermt alle op dat oogenblik aanwezige jonge deelen van de struik tegen aantasting door de meeldauwzwam. Daar de bessen het eerst aan besmetting blootstaan, voor komt dus door de bespuiting de aantasting der bessen. Op zorgvuldig en op het juiste tijdstip bespoten struiken blijven de bessen geheel meeidauwvrij. Het Prov. Kleclr. Bedrijf in Friesland. Het Provinciaal Electriciteitsbedrijf iri Friesland komt voor groote verliezen te staan, zeer veel grouter dan die, weike bij den opzet van het bedrijf na een reeks van jaren werden geraamd. Het saldo verlies over 1921 werd gesteld op f 881.714.78ji, waardoor het verlies is geklommen tot f2.026.313. En het staat vast, dat het verliessaldo voor 1922 belangrijk hooger zal zijn dan 1921. Ged. Staten doen nu een poging om van de gemeenten, welke een gunstig contract hebben met het bedrijf, financi- eelen steun te verkrijgen. o Belastingontduiking. De gemeente-ontvanger uit Heer bij Maastricht heeft zich wegens te lage aan gifte bij de belastingen moeten verant woorden. Hij had van den gemeente-architect van diens loon voor het maken van plannen voor huizenbouw bedongen en het op die wijze verkregen geld, ruim f5000, niet bij zijn inkomsten aangegeven. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. o Bezoek koning Haakon Naar het Hbl. verneemt zal koning Haakon bij zijn bezoek aan ons land ook Rotterdam aandoen. Het moet in de be doeling liggen, dat de Noorsche koning den 5en Juni in de hoofdstad zal vertoeven, den 6en naar de Residentie gaat en den 7en uit Rotterdam vertrekt. Een Nederlander in het bezette Roergebied doodgeschoten Over het doodschieten van den Neder- landschen schipper André Maas in Weissenau wordt uit Fransche bron uit Mainz gemeld, dat de schipper, ondanks het verbod, den spoorweg wilde oversteken. De schildwacht zag in hem een der Duitsche saboteurs^ die aanslagen plegen op de spoorwegen. Op de bruiloft doodgebleven. Te Zuidbroek (Gron.) werd de bruiloft van J. K. gevierd, waarbij ook een ge trouwde zuster aanzat, die zich, hoewel zij ziek was, had laten overhalen om mee feest te vieren. De zieke zakte echter 's avonds plotse ling ineen en overleed eenige oogenblikken later. Zevende leerjaar De Minister van Onderwijs heeft beslist, dat bijzondere scholen, die lóór 1921 bestonden en het zevende leerjaar hebben ingevoerd, die niet weder voor de jaren 1923 en 4924 mogen afschaffen. Brand. Zondagnacht ontstond te Roosendaal brand in de kantoren van den Ontvanger der directe belastingen aan het station alhier. Met 3 spuiten van het- station werd het vuur bestreden, hetwelk dan ook gauw was gebluscht. Geheel het archief en het nieuwe be- lastingmateriaal verbrandde, doch de ko hieren zijn behouden. Ware dit laatste niet geweest, dan zou de verwarring niet te overzien geweest zijn. o Zaandam is niet langer rood meer De Maandag gehouden verkiezing voor den gemeenteraad heeft het resultaat ge had, dat de burgerlijke partijen de meer derheid hebben behaald, zoodat thans de verhouding is geworden 10 socialisten en 11 niet-socialistische leden. Gekozen zijn van de katholieken J. F. Kamphoys, A. J. de Vries. De oude raad telde 8 leden van de S. D. P., 2 van de Soc. Partij, 3 antirev. 3 katholieken, 1 lid van de Vrijheidsbond, 4 vrijz-dem. en 1 middenstander. o Nogal nonchalant. Men meldt uit Delft Toen mejuffrouw Nederlof, die van Delft naar Rotterdam reisde, na de courant ge lezen te hebben, even de couj rondkeek, zag zij in het bagagenet een koffer, een tasch en een regenjas liggen. Te Rotter, dam gekomen, gaf zij hiervan kennis aan den conducteur. Deze ried haar aan eenige oogenblikken te wachten, aangezien hij vermoedde, dat de bezitter van de bagage zich wel zou komen aanmelden. Na een tiental minuten gewacht te hebben, meldde zich ook werkelijk een heer aan, die zeide de eigenaar van de verloren bagage te zijn. Hy bleek te zijn de heer C directeur var. de Amsterdamsche Handelsbank. Nadat de heer C, een resumé van den inhoud der bagage had gegeven, werden de koffers en de tasch geopend Zij bleken ongeveer 50 biljetten van f 1000, pakket ten van f 60 en kleinere geldswaarden te bevatten, benevens een partijtje gouden tientjes. Dit klopte met gegevens van den heer C. Nadat hij mej. Nederlof nog beloofd had, dat zij nog wel van hem zou hooren, vervolgde de heer C. zijn reis naar Lage- Zwaluwe. Inbreker-kindervriend. Men meldt uit Voorburg d.d. 12 Mei aan het »Vad,« Gisteravond tusschen 8 en 10 uur is ingebroken bij den heer G. op de Laan van Heldenhurg 14. Gestolen is een geldkistje met f 650. De bewoners waren uit; alleen twee kinderen van 8 en 5 jaar lagen te bed. Eigenaardig is, dat de dief met het oudste meisje gesproken heeft. Het kind werd wakker en toen vroeg de dief, die juist in de slaapkamer der kleinen was, of papa gauw thuis kwam en waar het geld geborgen was. Het kind heeft toen vriendelijk geantwoord, dat papa wel gauw thuis zou komen, maar waar het geld lag wist ze niet. De dief heeft het kindje toen vriendelijk bedankt, een hand gegeven en goeden nacht gewenscht. Het geld heeft hij toch gevonden, nadat hij alle kasten doorzocht had. Maar de komst van papa heeft hij niet afgewacht. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. De Maréchaussee dezer bri gade, de heer Valkenburg, slaagde bij het te Apeldoorn gehouden examen voor Wacht meester. Op het j.l. Zondag gehouden con cours van scherpschuttersver. uit Kaats heuvel, uitgeschreven door de scherpschut tersver. »St. Jan Baptist c behaalde onze kon. erk. scherpschuttersver. «St. Blasius« 'n prachtige zilveren medaille. Aalburg. De landbouwer J. P. Kolfl alhier, leverde dezer dagen een varken af hetwelk bet kolossale gewicht van netto 662 halve Kilo's had. Andel. Bij de Geref. Kerk alhier is beroepen de heer H. H. van Kapel te 's Gravenhage. Beneden-Langstraat. Naar vette vaikens bestaat tamelijk vraag, terwijl de maiktprijs loopt van 84 tot 86 cent per K.G., levend gewogen. Jonge biggen staan eenigszins minder in prijs en worden ver handeld van f 15 tot f25 per stuk. Men besteedt voor nuchtere kalveren t 12 A f 16 en lammeren f 46 f22, per stuk. Capelle. Op het j.l. Donderdag te Ginneken gehouden Internationaal concours behaalde onze gemengde zangvereeniging «Het Rozeknopje* in de afdeeling uitmun tendheid den eersten prijs met 150 punten. Onze dorpsgenoot, de heer A. Christ, directeur van het muziekgezelschap «Eu terpe® en de zangvereeniging «Excelsior® uit 's Gravemoer, behaalde op het te Din- teloord gehouden concours met het muziek gezelschap den tweeden prijs in de tweede afdeeling en met de zangvereeniging den derden prijs in de derde afdeeling, terwijl hem door de jury in de tweede afdeeling den directeursprijs werd toegekend. Onze dorpsgenoot, de heer J. Lankhuijzen, procuratiehouder der firma Oerlemans Zonen, gaat een admini stratiekantoor openen, ter behandeling van assurantiën, landbouwaangelegenheden en belastingzaken, enz. Bij de gehouden aanbesteding van het glas- en verfwerk van twee woningen voor den heer C. Michael werd als volgt ingeschreven J. Klaassen te Sprang voor f317. J. Oostdijk te Vrijhoeve-Capelle voor f 305. en Wed. J. J. van der Waals te Capelle voor f 290,Het werk is aan den laag- sten inschrijver gegund. Eethen. Als een buitengewone zeld zaamheid mag worden vermeld, dat bij den kantoorhouder Gouda alhier, door duiven uit twee kippeneieren een kuiken is uit gebroed. 's Gravemoer. De prijs der melk is thans teruggebracht tot 12 cent per L. Meeuwen. Uit bezuinigingsoogpunt werd het hulppost- en telefoonkantoor alhier met ingang van 16 Juni opgeheven en zal dit alsdan by het hulppostkantoor Dron- gelen worden gevoegd, vanwaar uit ook de bestelling zal geschieden. Hier wordt dan een post- en telefoon station gevestgd. De moziekvereeniging «Kunst en Vriendschap® alhier behaalde op het con cours te Ginneken een tweeden prijs met 144 punten. De directeur van het gezel schap werd hy de juiy geroepen en gecom plimenteerd met zijn goede opvatting en mooie directie. Jammer, dat de vereeni- ging scbynbaar niet haar gelukkig oogen blik had en daarom met een te kort van 6 punten zich een eersten prijs zag ontgaan. Raamsdonksveer. De alhier beroe pen Predikant Ds. den Oudsten van Din- teloord hoopt Donderdagavond in de Veer- sche kerk voor de Ned. Herv. Gemeente op te treden. Tot onderwijzeres aan de Bijz. R. K. Meisjesschool werd benoemd Mej. Nollen, een paar weken terug, geslaagd als onder wijzeres. De knecht van landbouwer v. A. ging gras maaien. Het kind van den boer niet in het gras ziende liggen, sloeg hij met de zeis tegen het hoofd van dat kind. Een gapende wonde eischte geneeskundige hulp. Sprang. Na in den morgendienst door Ds. Meijers van Capelle tot het ambt te zijn bevestigd deed Ds. Walters, overge komen van Kamperveen, zyn intree bij de Ned. Herv. Gemeente alhier met een pre dikatie over 1 Cor, 5 10 en 20. Door den consulent Ds. Louwe Kooymans werd den nieuwen leeraar toegesproken waarna de gemeente Ps. 21 6 zong. Beide malen was het kerkgebouw geheel gevuld zoodat velen zich met een staanplaats moesten behelpen. A.s. Zondag zal bij de Ned. Herv. Gemeente en bij de Geref. kerk alhier by den uitgang van het kerkgebouw de Pink stercollecte voor de buitenlandsche zending gehouden worden. Veen. Op Donderdag 17 Mei a.s. des n.m. 6.30 uur hoopt Ds. Overduin te Gies- sendam voor de Geref. Gem, alhier op te treden. Wijk. De tent die onze muziekver- eeniging zal worden aangeboden is thans zoover, dat zij, hoewel nog niet geheel afgewerkt in gebruik kan worden genomen. Zij biedt plaats voor 60 personen en is een waar sieraad voor de gemeente. Op een later vast te stellen datum, zal de overdracht aan de vereeniging plaats heb ben. Aangezien deze echter met Pinkster maandag aan het concours te Utrecht, uit geschreven door de Harmonievereeniging Geniemuziek zal deelnemen en buiten moet oefenen, wordt zij thans reeds gebruikt. De vereeniging zal uitkomen in de hoogste eere-afdeeling fanfare met verplicht num mer Le Rocher fantóme, ouverture van H. Staz en als eigen gekozen La Juive, Gran de fantasie brillante sur i. opera F. Ilalevy. Zij heeft zware concurrentie. Op den twee den Pinksterdag toch, zullen niet minder dan 16 vereenigingen kampen in de af- deelingen uitmuntendheid en hoogste eere- afdeeling waarvan 6 in de eere-afdeeling fanfare. Behalve «Oefening en Uitspanning® nemen in deze afdeeling aan het concours deel Kon. Edams fanfare Edam, U.D.O. Utrecht, Eerste Nederl. Bakkersfanfare Amsterdam, Euterpe Rotterdam en Crescendo Krimpen a, d. Lek. Wij wenschen Oefening en Uitspanning veel succes. Werkendam. De dienstbode van v. d. W. had vorige week het ongeluk om van den zolder te komen vailen, waardoor zij inwendig zoo gekneusd werd, dat direct geneeskundige hulp moest worden inge roepen. A.s. Vrijdag hoopt voor de Chr. Hist. Kiesvereeniging in de Nutszaal op te treden Mr. Dr. Schokking, lid der Tweede Kamer en Staten-Generaal. Waspik. Het kruisboog-gezelschap «Willem Teil®, gevestigd bij den heer G. Boom te Waspik, nam Zondag 13 Mei deel aan het concours te Oosterhout en behaalde den 2e en 5e rozenprijs, zijnde een grooten lauwerkrans en een prachtig verguld zilveren medaille. De Stemgerechtigde Ingelanden in den Groot-Waspikschen en Raamsdonkschen Binnen- Buitendijkschen en Overdiepschen polder zullen op Maandag 28 Mei, des namiddags om 3 uur bij Mej. M. de Bont te Waspik, eene vergadering houden. Onderwerpen ter behandeling 1. Rekening over 19211922. 2. Begrooting over 19231924 3. Mededeeling van het Bestuur betref fend het niet uitvoeren van het besluit tot aanleg van een waterleiding aan de zuidzijde van de perceelen Buiten dijks, door weigering van ingeland. Behandeling van wat in deze te doen staat. De prijzen van het vee vooral van melkvee zijn zeer hoog en loopen voor vaarzen tot f 400. Ook voor paarden be steedt men hooge prijzen. De handel is echter flauw. De prijs van het graan is weer dalend. Voor rogge en tarwe wordt respectievelijk f 11.50 en f 12.50 besteed, alle per 100 K.G. De boeren willen voor dien pnjs niet graag verkoopen. Woudrichem. (Het lid A. v. d. Nat was zoo welwillend ons eenige bijzonder heden mede te deelen, uit de ledenverga- deriug van de Vereeniging «Hou en Trou«, gehouden Zaterdag 5 Mei j.l. in café van Gooi.) De opening had plaats door den heer A. C. Havelaar (Voorz.), waarbij hij eenige waardeerende woorden sprak ter nage dachtenis aan het door den dood verloren lid, wijlen de heer G. Hartman, die meer dan 20 jaren getoond had' een trouw lid te zijn. Aan de verplichting, vervat bij art. 15 Huish. Reg., had het Bestuur dan ook met liefde voldaan. De notulen der vorige vergadering, daar na gelezen, werden onveranderd goedge keurd- Uit de rekening van den penningmeester bleek dat op 1 Mei in kas was f 1129.23. Per 1 Febr. bedroeg dit saldo f4194.84, een vermindering dus van f65.61. Een voorstel van den heer B. Kentie, om uit een oogpunt van bezuiniging, voort aan in de openbare school te vergaderen, werd bij meerderheid van stemmen ver worpen, alhoewel sommige leden de goede bedoeling van het lid Kentie wel op prijs stelde. Daarna sloot de Voorzitter, onder dank zegging veor de trouwe opkomst, de ver gadering. pijn. Kies- en Oorpijn. Gebruik SAMAPERIN TABLETTEN BIJ APOTH. EN DROGISTEN. P inkj

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2