GORINCHEM. DORDRECHT. Beddengoederen Complete Meubileeringen Tapijtgoederen De Rooij Bourgonjen i IN DE MEIMAAND NAAR DEN BOSCH. t bij Firma A. MEIJRING 1 Grordijn. stoffen.. Allovernets. Yitra_ges. I^andliuisstoffen. Pelzerstr. o 65 Heusden. lopsrilagiFij Lood- @s Z iakwerken Pompenmaker!,]. Niemeijers Stertabakken Daar vindt ge een uitgebreide keuze in s f GROOTSTE EN GOEDKOOPSTE SPECIAAL-MAGAZIJNEN VREEST GEEN EXAMEN 4? Schapenmarkt 1-3 (tegenover het Stadhuis) 's-B O S C H. KAPOK BEDSTELLEN f26 50, f36.50, f42.50 VEEREN BEDSTELLEN f58.f68f78.—, volslagen 2 persoons met peluw en 2 kussens. HOUTEN LEDIKANTEN 2 persoons f8 25, f9.75, f10 80. IJZEREN WIT LAK LEDIKANTEN met Staaldraad Matrassen f 14.50, f18 50, f24.50. Enorme sorteering KARPETTEN. Alle soorten. Alle maten. Alle prijzen. ZEILEN en LINOLEUMS, rijke keuze, de laagste prijzen. Bezoekt onze Ma^azynen. Steeds h.et Nieuwste. Steeds de Grootste Voorraad. Steeds de Laagste f rij zen. Tramongeluk by Leeds. Omtrent een ongeluk bij Leeds, waar een tramwagen uit de macht van den bestuurder geraakte bij het afrijden van een steilen helling, tengevolge waarvan zes personen werden gedood en een dertigtal gewond, vinden wij vermeld, dat een aantal passagiers het dreigend gevaar ziende, naar de deuren snelde om uit den wagen te springen. Daar de snelheid van den wagen ieder oogenblik toenam, durfden slechts drie passagiers den sprong te wagen. Zij werden alleen maar licht gewond. De remmen wilden niet werken ondanks de wanhopigste pogingen van den bestuurder om de vaart van het heen en weer zwaaiende voertuig te stuiten. Aan den voet van den heuvel had de wagen een geweldige vaart gekregen. Bij een bocht bleef hij in de rails, maar even verder ontspoorde hij bij een kruising, botste tegen een muur aan, sprong terug en sloeg om. In hun worsteling om zich te bevrijden trapten de slachtoffers p elkaar en uit de worstelende massa klonken kreten van doodsangst en om hulp. Getuigen van het ongeval snelde toe om hulp te bieden en een aantal passagiers, die niet te erg gewond waren, wisten door den versplinterde zywanden van den wagen naar buiten te klauteren. o Centrale Commissie roor Bezuiniging. 45 Hoogleeraren voor 142 studenten. Aan de openbare en de vrije instellingen voor hooger ouderwijs gezamenlijk telt men thans 45 hoogleeraarsplaatsen in de theologie, schryft prof. Fabius in »Studiën en Schet sen®, en dat terwijl hun aantal voor een halve eeuw een dozijn bedroeg. Alleen aan de Rijks-Universiteiten is het aantal 16en voegt men daarbij de 6 hoogleeraren van het Ned. Herv. Kerk genootschap, dan wordt het 22. Het aantal studenten in de theologie aan die universiteiten was in 1919-20 206 in 1920-21 192; in 1921-22 224. Volgens ïHet Vaderland* zou het to taalcijfer der theol. studenten aan die uni versiteiten thans slechts zijn 142. Zelfs zonder principeel in den toestand iets te wijzigen, was één faculteit van 5 a 6 hoogleeraren -f- 2 vanwege het Ned. Herv. Kerkgenootschap, alleszins voldoende. Zoo kan men althans 14 A 15 hoog leeraarsplaatsen doen vervallen. Terwijl dan tevens ware te voldoen aan het ver zoek, door den Gemeenteraad van Amster dam reeds tweemaal gedaan, om vrijstelling van de verplichting tot het instandhouden van een theol. faculteit. Het pogen tot bezuiniging bij de Gemeente bedrijven. Aan de Mauritskade (te 's Hage), langs een strook van ruim een kilometer bij 7 Meter breed, wordt het bestaande trottoir versmald, de boomen zijn gerooid en nieuwe boomen worden er geplaatst. Een weik, dat men gevoeglijk zou kunnen vergelijken met dat van een particulier die een kamer in zijn huis laat opknappen en van een nieuw vloerkleed voorzien. Zoo'n particulier, als hij tenminste niet idioot is of wegens verkwisting onder cu- rateeie staat, zal beginnen met het oude kleed te laten opnemen. Niet aldus het naar bezuiniging stre vende Gemeentebedrijf. Dit gaat verven en boenen, terwijl het te vernieuwen kleed nog ligtmet andere woorden, de over 1000 X 7 7000 M8. liggende, nog zeer goed voor andere doeleinden te ge bruiken klinkers en dure tegels, blijven liggen, worden bij het omspitten van den grond ondergespit en verder door de straat jeugd in het water gegooid, waar zij zich bij de honderden, reeds telkens te voren in het water gegooide klinkers en steenen voegen. Een spel waarlegen blijkbaar geen afdoende verordening is te maken. Wat zou een particulier doen, die een rentmeester had evenals onze bezuinigende gemeente een bedrijfsdirecteur Schadeloosstelling roor de „Tubantia". De Berlijnsche berichtgever van het »Hbld.« meldt De huishoudelijke commissie van den Rijksdag heeft zich bezig gehouden met de schadeloosstelling voor het Nederlandsche stoomschip »Tub&ntia«, dat gedurende den oorlog in den grond geboord is. Een overeenkomst zal worden voor gesteld, waarbij Nederland zal worden schaeeloos gesteld door een groep Duitsche reeders. Als contra-prestatie voor de groep neemt het Rijk op zich de levering van twaalf schepen, waarvoor het Rijk 126 milliard papiermark heeft te betalen. Door deze overeenkomst hehoeft het Duitsche Rijk niet den wereld-marktprijs te betalen, doch slechts den binnenlandschen prijs in papiermarken. [MIJnHARDT'5 Zenuw-tabletten] .maken Ukalm en houden U rustig, terwijl Uw geest helder blijft. ven- 6®. T'Sct bij Apof-h en dro^ 1 Verbrand. Een driejarig jongetje van den heer J. Koomen Jzn. te Wotrnermeer trok een ketel met kokend water van de tafel. Hevig verbrand werd het in het zieken huis te Wormerveer opgenomen, waar het is overleden. o Aardbeving. Een zware aardbeving heeft te Maos, Ned.Indië, eenige bruggen verwoest. De brug over de Serajoe is gescheurd. Spoor- en telegraaflijnen vernield. Het station is aan de achterzijde gescheurd. Alle dienst woningen van de Staatsspoor zijn onbe woonbaar en gedeeltelijk ingestort. Er zijn drie dooden. Hulpbrigades werden gezonden. Het spoorverkeer zal eenige dagen gestremd zijn. o Oneeuigheid. De ïGooi- en Eemlander* schryft Sinds jaar en dag bestaat er tusschen de landbouwers M. en S. te' Laren een geschil over het eigendomsrecht van een tusschen beide huizen gelegen gang, wat reeds meermalen tot heftige tooneeltjes aanleiding heeft gegeven. Zaterdag liep de strijd tusschen beide buren over het graven van een put voor waterafvoer door S., wegens de verbou wing van een gedeelte van de boerderij, zoo hoog, dat politiehulp moest worden ingeroepen. De landbouwer M., die reeds vergeefs beproefd had den put weder dicht te gooien, werd geholpen door den oudsten zoon, die een ander, meer afdoend middel ging be proeven om den kuil te dichten. Met een vollen wagen mest, waarvoor twee paarden gespannen waren, kwam hij de steeg inrennen, zonder acht te slaan op de waarschuwingen van politie, recht op den put aan, waarin de metselaar V. aan 't werk was. Een der paarden zakte met de voorpooten in den kuil, terwijl de wagen naar beneden stortte. Het paard werd met vereende krachten naar boven gebracht. Voor den werkman, die onder den wagen geraakt was, werd 't ergste gevreesd. Uit zijn netelige positie met veel moeite gered, bleek hij gelukkig geen ernstig letsel te hebben bekomen. Het driftige jongmensch werd naar het politiebureau gebracht, om in verhoor te worden genomen wegens zijn roekelooze handelwijze. 175-Jarig bestaan rail het Regiment Genietroepen. Ter gelegenheid van het 175-jarig be staan van het regiment Genietroepen, dat te Utrecht gevierd werd, zijn de volgende onderscheidingen uitgereikthet officiers kruis in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden aan kolonel O. Bulno de Mesquita, commandant van het regiment Genietroepen het ridderkruis van die orde met de zwaarden aan kapitein J. C. van Reenen, adjudant van het regiment Genie troepen de eeremedaille in zilver met de gekruisde zwaarden van die orde aan adju dant-onderofficier P. Zwerver, sergeant majoor A. Flack en sergeant H. Schuur- mans en bij bevordering, aan den concierge S. A. H. Heltzel, van het bureau van den geneeskundigen dienst der landmacht. De malversaties te Maasdam. Bij het voortgezet onderzoek inzake de malversaties te Maasdam is, volgens de »Tel.« gebleken, dat behalve het Weduwen- en Weezenfonds voor 's lands Dienaren iri Ned.-lndië en het Mijnwerkersfonds te Heerlen, nog een groote bankinstelling te Den Haag groote leeningen heeft verstrekt. Het is de Eerste Nederlandsche Verzekering Maatschappij op het Leven en tegen In validiteit, die in 1919 den heer Klaar ten behoeve der gemeente Maasdam een leening groot f7750 verstrekte en in 1920 een leening groot f 15.000. Van de laatste leening is f 3000 afgelost. Eerst nadat de fraude met de leening van het Weduwen- en Weezenfonds was ontdekt, werd door de Eerste Nederland sche een onderzoek ingesteld naar de be stemming van de door haar ten behoeve van Maasdam versterkte gelden. Besluiten tot het aangaan van leeningen, als met de Eerste Nederlandsche afgesloten, werden door den Raad nimmer genomen. Voor zoover bekend, is het totaal ge leende bedrag thans ruim f 90.000, waarvan werd afgelost f 8000 door de gemeente Maasdam en pl.m. f 5000 door den heer K., zoodat een bedrag van pl.m. f76.000 ongedekt is gebleven. Hiervoor wordt de gemeente Maasdam aansprakelijk gesteld. Nog is gebleken, dat de heer K. deze bedragen leende om ze op zijn beurt weer te kunnen uilleenen. m was te Maasdam de toevlucht voor de kleinere boeren, die hij steeds bereidwillig en op zeer gemak kelijke en billijke voorwaarden aan kleine bedragen hielp. Hij heeft echter bij het leenen van een grooter bedrag tevergeefs op aflossing gewacht en is daardoor ook zelf vastgeloopen. Men beschouwt hem te Maasdam meer als een slachtoffer van zijn bereidwilligheid dan als fraudeur. PLAATSELIJK NIEUWS. Nienwendijk. Het bericht, aangaande de meikleveringaan de boterfabriek »Altena« alhier, moet niet zijn 25000 liter, doch 35500 liter welke op 7 Mei werd aan gevoerd. In den loop van enkele weken zal door een paar ingezetenen een lijst ter onderteekening worden aangeboden, om te komen tot openstellen voor het publiek van het postkantoor op Zaterdagmiddag tus schen 5 en 6 uurde laatste gelegenheid dat men nu terecht kon was tusschen 2 en 3 uur. Daar vele inwoners zullen be grijpen, dat dit "verbetering brengt, twij felen wij dan ook niet, dat er vele hand- teekeningen zullen komen. Benoemd tot onderwijzer aan de school met den Bijbel alhier, de heer R. Visser, thans reserve-sergeant te Breda. De heer J. v. Delzen is benoemd tot onderwijzer aan eene Chr. school te Rijnsberg. -- Naar men verneemt, werd bij den arbeider A. C. werkzaam in den Briel, uit zijn kist ontvreemd een bedrag van ongeveer 32 gulden. De andere daar werkzaam zijnde arbeiders, dekten gezamenlijk het ontvreemde Bij voldoende deelname zal op 2e Pinksterdag een motortocht plaats hebben van Nieuwendijk naar Breda. Kaarten 1 gulden retour per persoon verkrijgbaar bij den heer H. v. d. Heuvel. Vertrek 's morgens 7 uur. Verder kunnen we nog mededeelen, indien de reis door ongunstig weer of om andere omstandigheden niet doorgaat, alsdan wordt het reeds betaalde teruggegeven. Liefhebbers die Breda wen- schen te bezoeken, maakt van deze gelegen heid gebruik. Door den heer W. Bax is aange kocht een luxe personen auto, die, naar hij ons mededeelt, in gebruik zal genomen worden voor diegene die zich per auto willen laten rijden. Daar het tarief zeer aannemelijk is, twijfelen wij niet of deze onderneming zai slagen. Hemelvaartsdag maakte onze knaperi- vereeniging Benjamin* een pleizierreisje naar Rotterdam. De tocht welke per boot geschiedde, werd om 7 uur aanvaard, zoodat men om 11 uur de groote handelsstad bereikte. Nu werd een bezoek gebracht aan den diergaarde, museum, witte huis, enz. enz. totdat het weer tijd werd om te vertrekken. Ondanks het ongunstige weer dat zij dien dag hadden getroffen, kwamen zij des avonds om half elf toch hoogst voldaan met den pleizierboot alhier aan, met de hoop, om spoedig weer een uit stapje te maken, doch dan liefst met gun stiger weer. Een woord van dank aan de leiders. BELEEFD AANBEVELEND. WAALWIJK. Speciale grossiers in Douwe Eg:bertstabak, Koffie en Thee en alle binnen- en buitenlandsche cigaretten, uitsluitend tegen fa- brisks-prijzen. Beleefd aanbevelend, ALS BOVEN. Waschstellen Koffie- en Tafelserviezen Glas en Kristal Gas-, Electrische- en Petroleumlampen Wekkers, Klokken en Pendules (met garantie) Nikkelen J Serviezen Tafel-, Dessert- en Broodmessen (van F. Herder) Lederwaren. Lepels en Vorken, in alle prijzen. HOUTWAREN, GOUDA FAIJENCE. TABAK- en SIGARENPIJPEN. t - fL (De Telegraaf van 31-3-'23.) o Iemand die met moeite zijn belasting opbrengt. (Ingezonden stuk in de Nieuwe Courant van 27 3-'23 A.Richters 1 Groote prijsverlaging van Aardewerk

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 6