Und van altena c. de kemp, IN GOUD EN ZILVER, De Schipbreukelingen der RAAMSDONKSVEER. Waterpoort, Heusden. FEUILLETON. Correspondentschap Ie Klasse. H. J. ABBINK. Reparatie-Inrichting. KEIZERSDIJK F. 81. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Uitgave: Firma L J. VEEBMAN, Heusden. >ro. 4295 Vrijdag 18 Mei 1923 Int. Telefoon no, 19 Postrekening no. 61525. Advertentiën van 4 6 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 4 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Bij tiit nr. tieHoort een j/Jcpl De rechterlijke macht en de bezuiniging. We behoeven niet opnieuw te gaan be togen dat wij groote voorstanders van gepaste bezuiniging zijn, daar dit in onze hoofdartikelen van den laatsten tijd al meer dan eens naar voren is gebracht. Evenwel wenschen wij geenszins bezuiniging, die de wijsheid bedriegt d.w.z. wij zijn geens zins voorstanders van eene bezuinigings manie, die zich uit iri eene luk»rake ver mindering van uitgaven op alles, zelfs op datgeen, waarop vermindering allerminst op hare plaats is. Zoo achten wij bezuini ging op onze rechtspraak uit den booze, omdat wij daarvan niets verwachten dan eene verslechtering der rechtspraak in hooge mate. Naar onze meening mag bij de bezuini- gingsvraag de rechtsbedeeling niet op eene lijn worden gesteid met andere takken van staatszorg. De staat is in de allereerste plaats rechtstaat en de zorg voor de hand having van het récht is zijn eerste plicht. Alle andere takken van staatsdienst zijn tweede rangs. Derhalve mag bij de in richting van de rechtspraak en van de rechtspleging slechts in zeer betrekkelijke mate met de daaraan verbonden kosten worden gerekend. Het benoodigde geld moet er zijn om eene zoo goed mogelijke rechtspraak te verzekeren. De Staatsbe groting beloopt thans bijna 600 millioen en de kosten van de rechterlijke macht bedragen nauwelijks 4V2 millioen. Gaat men nu op de rechterlijke macht beknibbelen dan levert zulks financieel toch nog maar geringe voordeelen op vergeleken bij het totaal der uitgaven. Uit dien hoofde is er dus geene aanleiding hier den drang der bezuiniging sterk te doen gelden, al willen we onmiddellijk toegeven dat er ook bij Justitie wel uitgaven worden gedaan, die we gerust onnoodig kunnen noemen en waaraan dan ook een einde dient te worden gemaakt. Dat Justitie de bezuiniging op de rechter lijke macht gaat zoeken in de opheffing 27) Toen de krankzinnige zich vrij gevoelde schaterde hij het uit van het lachen en begon toen zulk een wartaal te spreken, dat de dokter er niets van begreep. Plot seling kwam hij tot bedaren, tilde het lampje op en maakte een uitnoodigend ge baar. De wandeling ging door kleine gan gen, welke men soms moest doorkruipen, totdat men een gewelf bereikte, waar het bruisen van water duidelijk werd vernomen. De grotbewoner liep behoedzaam voort en stond aan een gapenden afgrond stil. Hij hief het licht in de hoogte en sprak met holle stem ïDat is de afgrond der dooden I« De dokter greep hem krachtig bij den arm: iWat wilt ge doen, ongelukkige?* De gek had zyn volle verstand voor een oogenblik teruggekregen »Wat ik wil doen sprak hij kalm, vop dit uur bren gen de dooden mij een bezoek. Kijk, ziet ge die schim ons niet naderen. Ziet ge niet, hoort ge niet, dat ze mij roept 1 Stil, hoort ge niet dat heerlijke Requiem uit Lykzang. van eenige rechtbanken en meerdere kanton gerechten heeft allerminst onze instemming. Het onlangs ingediende wetsontwerp tot ontbinding der rechtbanken te Zerikzee en Heerenveeri, hetwelk inmiddels, jammer genoeg, door de 2e Kamer is aangenomen, is de eerste stap op een verkeerden weg. En als de voorteekenen niet bedriegen zal deze eerste stap binnen zeer afzienbaren tijd door meerdere worden gevolgd en zullen nog meerdere rechtbanken en een groot aantal kantongerechten het lot van Zierikzee en Heerenveen gaan deelen. Dat door de ontbinding van rechtbanken en kantonge rechten gewichtige belangen van groote groepen personen zullen worden geschaad, staat wel vast. De reizen van en naar den zetel der rechtbank of het kantongerecht worden voor tal van justiciabelen heel wat kost baarder en bezwaarlijker gemaakt en dit beteekent in strafzaken meerdere kosten voor het Rijk voor getuigen, dagvaardingen enz., terwijl het voor vele bij een burgerlijk of strafgeding betrokken bewoners econo mische schade beduidt. Moge dan ook de opheffing van een paar rechtbanken en eenige kantongerechten voor de schatkist eenig voordeel opleveren, zoo wordt dit voordeel stellig overtroffen door de schade aan tijd en geld, die de justiciabelen er van zullen ondervinden. Werkelijke be zuiniging zal derhalve niet worden bereikt. Dat door de opheffing van rechtbanken en kantongerechten andere college's heel wat meer werk zullen krijgen, staat vast en nu is het de vraag of de belangen der rechtspleging niet zullen worden geschaad door eene zóó sterke uitbreiding van werk zaamheden als voor sommige rechtbanken en kantongerechten zal plaats vinden. Als een groot bezwaar tegen de opheffing van rechtbanken en kantongerechten in kleinere gemeenten werd in de 2e Kamer ook aangevoerd dat daardoor kleine intellec- tueele centra komen te verdwijnen, die van groote beteekenis voor ons land zijn te achten. Plaatsen als Zierikzee worden bij verlies harer rechtbank nog doodscher dan zij reeds zijn, terwijl er tal van plaatsen in den lande zijn die bjj gemis van haar kantongerecht buitengewoon veel van hare beteekenis verliezen. Neem b.v. Heusden, Zaltbommel, Vianen, Tholen, Schoonhoven enz. enz. Is het kantongerecht voor al deze gemeenten niet op meerdere punten een der kurken, waarop zij drijven? Zeker i3 dat door de verdwijning van meerdere rechtbanken en kantongerechten het geestelijke leven in vele kleinere plaatsen een deuk krijgt en meer en meer naar de grootere gemeenten wordt verplaatst. De belangen, die hierdoor worden geschaad, moet men niet onderschatten. Welke rechtbanken en welke kan tonge de wateren oprijzen. Mijne heeren hij had Black het lampje gegeven, »ge denkt in mij een krankzinnige te zien, nietwaar. Ge kunt gelijk hebben. Het is mogelijk, dat de wroeging over een begane misdaad mij krankzinng heeft gemaakt. Ge ziet in mij een misdadiger, gevlucht, om de band der Nemesis te ontgaan, maar door de Voorzienigheid op dit eiland geworpen, om hier de kwellingen dier wroeging te onder gaan. Elke avond drijft een onzichtbare kracht mij naar deze plaats, om de zwaarste beschuldigingen te hooren, die dan tegen mij worden uitgesproken. Gij behoort evenals ik tot het land der levenden, maar op dit land heb ik geen recht meer. Eén wensch weerhield mij, een zelfmoord te begaan, de wensch om voor de Voorzienig heid en voor de meüschen mijn schuld te belijden. Voor de menschen heb ik het gedaan, voor de Voorzienigheid zal ik het straks doen. Denkt ge nu nog, dat ik krankzinnig ben Omdat Ik u had willen dooden, u, die ik beschouwde als piraten, als boeven I Neen I Sta mij toe, dat ik met de geesten der afgestorvenen spreek, staat mij ook toe, dat het licht wordt uit gedoofd, want de Duisternis haat het licht Straks, als ik gesproken zal hebben, zult ge het licht weer kunnen ontsteken I Hier zijn eenige zwavelstokken It De tweede stuurman blies het lampje uit. »Groet Frankrijk en den beul I De ge rechtigheid is aan het werk Er ontstond eene pijnlijke stilte. Daarop rechten de regeering voornemens is te doen opheffen is nog niet bekend. Wat de kantongerechten betreft wil de Staatscom missie, die over een en ander rapport heeft uitgebracht, het getal op 50 bepaald zien en dit is heel wat als men weet dat in ons land 101 kantongerechten zijn. Bij de behandeling van het wetsontwerp tot ont binding der rechtbanken te Zierikzee en Heerenveeu heeft de Minister echter gezegd dat er wel geen 50 door den doodsteek getroffen zouden worden, maar dat er toch naar zijner Excellentie's meening meerdere beschikt waren om te verdwijnen. Gelukkig is er eene strooming in den lande en ook onder de leden der Staten-Generaal, die tegen opheffing van elk kantongerecht is omdat juist de kantonrechter de vertrouwens man in familiezaken behoort te zijn en het dus van het grootste belang is dat hij niet te groot rechtsgebied heeft, opdat hij vooral ten plattelande gelegenheid heeft zich van de verschillende familieaangelegenheden op de hoogte te stellen. Dat er onder de invloedrijke personen velen mogen gevonden worden, die zich verzetten tegen de opheffing van elk kantongerecht, hopen wij van ganscher harte. G evestigd: TELEF. 45. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee- ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van 912 uur. Nadere inlichtingen verschaft gaarne De Correspondent, 1 hoorde men een gil en een zwaren val in het stroomende water. Toen de schipbreukelingen het lampje weder ontstaken was de grotbewoner ver dwenen. Den dokter biggelden de tranen over de wangen en ook de overigen schenen aangedaan. »Kom« sprak dokter Arling »laat ons van deze plaats gaan de ongelukkige heeft het recht aan zichzelven voltrokken was hij krankzinnig IX. De zelfmoord van den grotbewoner, wiens verschijning zoo uiterst geheimzinnig was, bleef nog dagen lang het onderwerp der gesprekken, die tusschen de schipbreuke lingen werden gevoerd en de dokter, op wien het geval een zeer diepen indruk had gemaakt, vond het een onverdraaglijk denkbeeld, getuige geweest te zyn van een daad, die hij had moeten voorzien. Maar ten slotte herkreeg hij zijn vorige natuur en op zekeren morgen, niet lang na het gebeurde, opperde hij het denkbeeld, ztch van de gesteldheid hunner nieuwe woon plaats te vergewissen. »Want,« sprak hij, »het is niet goed alleen, dat wij weten, waar wij wonen, maar ook, hoe wij wonen. Misschien zal uit dat onderzoek dan blijken, wie de man is, van wiens verleden wij zoo goed als niets weten. Intusschen waren zij reeds in het bezit van een vertrek, waar zij, nu het weder BÜITSNLANDSCH OVERWICHT Terwijl Japan zich nu ook bij Frank rijk, België, Italië en Engeland beeft aange sloten, wat de algemeene afkeuring der jongste Duitsche voorstellen betreft en de Duitsche regeering inmiddels in verband met den nieuw-geschapen toestand over weegt, wat ztj zal doen om Duitschland's prestatievermogen in overeenstemming ie brengen met de verlangens der geallieerden de democratische Duitsche bladen geven het advies in geen geval te blijven be neden Bonar Law's voorstellen van begin Januari gaan Frankrijk en België door met hun maatregelen te nemen. Zij pro beer en, in afwachting van hetgeen Duitsch- land thans zal aanbieden, te halen wat er te halen is en vleien zich misschien tevens met de hoop om door dit krasse optreden, dat met een uitbreiding der bezetting gepaard gaat, pressie op Duitschland uit te oefenen. Zoo zijn niet alleen de Höchster Farbwerke en de Badische Anilinwetke te Ludwigshafen bezet door de Franschen, klaarblijkelijk om zich schadeloos te stellen voor het niet-leveren door Duitschland van chemische producten, die Berlijn moet leveren volgens het verdrag, maar ook op tal van andere fabrieken hebben de be zettingsautoriteiten beslag gelegd. Duitsch land zal natuurlijk opnieuw protest-nota's zenden, het zal besluiten bij het lijdelijk verzet met nog meer kracht te volharden, het zal zijn persbureaux verontwaardigde beschouwingen laten houden, maar daarmee komt Duitschland er niet. Misschien, dat Curzon's nota ditmaal deze goede uitwer king heeft, dat Duitschland in een aange namer vorm dan de vorige maal met be hoorlijke voorstellen voor den dag komt en wel met bekwamen spoed. Een redelijk bod moet als een rem werken voor het krasse Fransch-Belgische optreden. Daarmee bewijst Duitschland zoowel de wereld als zich zelf een goeden dienst. Het arbeidersconflict in België, waarbij de mannen van de spoorwegen en P. T. T. zijn betrokken, ontwikkelt zich niet in een voor de Belgische regeeririg guustigen zin. Veeleer dreigen de partieele stakingen zich uit te breiden, waardoor het ongerief en schade, die toch reeds aanzienlijk zijn, nog grooter zouden worden. De regeering heeft naar men zich herinnert zelf erkend, dat de loonen niet geheel en al bevredigend waren, maar zij motiveerde koud en guur begon te worden, beschut ting vonden tegen den kouden regen en wind, twee plagen, waaraan zij in de laatste dagen nog al blootgesteld waren geweest. De dikke laag «eegras bleek nog zeer versch te zijn, iets, wat den dokter niet onaangenaam kon zijn, aangezien zijn lichaam in geruimen tijd niet gerust had. »Ik kan niet zeggen,sprak hij, »dat het hier onprettig is. Wij bevinden ons in een merkwaardige grot, die reusachtig groot moet zyn en tal van onderaardsche gangen bezit; welke waarschijnlijk het binnenste gedeelte, de kern van dit eiland doorkronkelen. Ongetwijfeld zuilen er op tal van kleine grotten, rotskamers zijn, zoodat we, goed beschouwd, in eene sterke vesting ons bevinden.* »Van meer belang zal het wezen te weten,liet Johnson er op volgen, »of de vesting voorraadschuren bezit, waar de Franschman zijn levensmiddelen heeft ge borgen. Het is toch zeer zeker aan te nemen, dat de schelm er tenminst eenige op nahoudt!t »Dan zouden ze niet ver hier vandaan moeten zijn,® gaf de dokter ten antwoord. »We hebben licht nietwaar en olie ïVan de laatste stof zeer weinig,* meikte een der matrozen op, wellicht vinden we eenige vaten olie 1* De dokter gaf geen antwoord. Hij knikte toestemmend en liep naar de uitgang van de rotskamer. Hij staarde in een schemer achtig duister en onwillekeurig ging hem de weigering om aan de gestelde looneischen te voldoen met de toch reeds zware belas ting van het budget met inwilliging van het gevraagde zouden millioenen zijn ge moeid. Een onaangenamen indruk heeft het gemaakt, dat de regeering 8 lichtingen spoorwegpersoneel en P. T. T. mannen heeft gemobiliseerd om door dezen militairen maatregel de moei k lij heden het hoofd te biedên. Zelfs mannen, die overigens wel licht nog aan het werk zouden zijn gebleven achten de mobilisatieinaatregelen der regeering van dien aard, dat zij niet langer aan het werk willen tilyven. Zoo is ook te verwachten, dat de machinisten en stokeis van het centraal station te Ant werpen hun locomotieven gaan verlaten zij kunnen 't niet met hun geweten overeen brengen, dat de strijd van hun kameraden wordt gebroken door gemobiliseerden. Voortzetting van hun arbeid d. w. z. be stendiging van den passagiersdienst, zeggen zij dan ook slechts toe, wanneer de regee ring haar mobilisatiemaatregelen ongedaan maakt. Er kan dan ook worden gezegd, dat het conflict telkens scherper vormen aanneemt. Beide p rtijen blijven hard nekkig staan op hun standpunthet per soneel vev:ht voor een redelijker loon, de regeering weigert pertinent de eischen te bevredigen. Dat het Belgische bedrijfsleven door een en ander geducht in den knel geraakt, behoeft geen nadt ukkelijken uit leg de partieele staking is voor het per soneel wellicht nog de geschiktste strijd- methodede onreddering, die bedoeld wordt, wordt toch wel bereikt, terwyl een algemeene staking het personeel op veel grooter bedragen zou komen te staan. Nu de sovjetnota, waarin het antwoord van Moskou was vervat op tal van Britsche bezwaren, te Londen is ontvangen, heeft de Engelsche regeeririg haar houding kun nen bepalen tegenover het door Rusland te berde gebrachte. Men herinnert zich, dat de Erigelsche regeering - trouwens krachtens een bepaling van bet Engelsch- Russisch handelsaccoord deze overeen komst dreigde te annuleeren, wanneer Rusland zich tegenover Engeland niet schap- pelijker gedroeg. Het onschappelijke van het gedrag der sovjets bestond nu blijkens de Britsche verwijten uit een krachtige anti-Bi itsche propaganda in Engelsche in- vloedssfeeren, de aanhouding van Engelsche treilers, die volgens de Russen te dicht een rilling door de fècren, ars ny^aan »e vreeselijke ontmoeting dacht, die hij nooit zou vergeten. De stilte, gelijk aan die van het graf, slechts afgebroken door de doffe klanken van het water, waarin de rampzalige zijn do >d had gezocht, had hem aangegrepen. Welk een verleden had die man, om op zulk een wijze zijn leven te eindigen Zou hij wel ooit van dit won derlijk vraagstuk een bevredigende oplos sing kunnen vinden Zoo'n poging zou gelijk staan met het streven van den wijs geer, om goud te maken. De dokter was in zyn overdenkingen zooverdiept, dat hij niet eens de stem van den neerste* hoorde, die hem her haaldelijk vroeg, of hij gereed was te ver trekken. Eerst nadat Black het gewaagd had hem flink aan te stooten, ontwaakte hij uit zijn droomerijen. Met groote ver wilderde oogen zag hij de beide stuurlieden aan, doch wist zich spoedig te herstellen. ïlk was in gedachten verzonken, mijne vrienden, en ge zult wel begrijpen, waar om. Maar ge hebt gelijk, dat ge mij hebt aangestooten. Wij moeten voort I Kom laat ons gaan 1 Harry, met het licht voor op Voortschuifelend om op den weg, dien zij niet kenden, niet te struikelen, liepen de schipbreukelingen dicht bij elkaar, totd&£^- de nauwte der gangen hun verplichtte "krui pende voort te gaan. (Wordt vervolgd.) MEUWSBLAB gt Land va b en AüBoaje Lanystraat on qb BonidieigrwaarB

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1