bij de Moermarisk-kust viscbten, de gevan genneming van de bemanningen dezer visschersvaartuigen, het kwalijk handelen van Britsche onderdanen in Rusland, on hebbelijke antwoorden op bemiddelingspo gingen van Engelsche regeeringszijde, ten einde het leven van bedreigde priesters te redden, enz. Tegen veler verwachting in heeft Rusland op de Engelsche nota, die een termijn stelde en in zekeren zin een ultimatief karakter droeg, op redelyke wijze geant woord. Het antwoord vermeed elke provo catie en was in welwillenden toon gesteld. De kwestie van de drie mijlszóne, aldus wordt in het document voorgesteld, zou het onderwerp kunnen worden van een conferentie. De juistheid van de Britsche verwijten inzake de anti-Engelsche agitatie wordt evenwel geloochend. Verder heeft Rusland, ten blijke van zijn tegemoetkomend heid, de treilers en bemanningen vr ijgelaten. Men ziet, dit is van Moskou een waarlijk bemoedigend-redelijke houding. Doch dit heeft niet kunnen verhinderen, dat de Engelsche regeering het Russische antwoord onbevredigend acht en zij heeft nadruk kelijk in het Lagerhuis bij monde van Mc. Neill, den on der-minister van buitenlandsche zaken, laten verklaren, dat men (die sment is dan Rusland) niet moest meenen, »dat de Engelsche regeering met iets minder genoegen zou nemen, dan met inwilliging van haar eischen.oc Dat is kordaat en positief gesproken, doch de soep wordt gemeenlijk niet zoo warm gegeten als zij wordt opgediend en het ligt voor de hand, dat die positieve eisch dan ook is terug te brengen tot een prestige-gebaar, dat indruk moet maken op de Russen. „SPROETEN fKon-ien vroeg inl voorjaar? Voop b» een pol5pRUTo ^erkn^b.bij alle drog,sten BUITENLAND. Het nieuwe Duitscke aanbod. Volgens een bericht van het »Berl. TageblatU rekent men er in goedingelichte kringen te Berlijn op, dat de verzending van de nieuwe Duitsche nota met een uit gebreider en in sommige gedeelten verder uitgewerkt aanbod reeds Zaterdag of in het begin der volgende week aan alle ge allieerde regeeringen kan geschieden. Het kabinet-Cuno zal, naar het blad er, om aan de reeds eenmaal opgedikte tegenoverge stelde geschillen een einde te maken, aan toe voegt, ook deze actie doen zonder eenige persoonsverandering in zijn midden. o Wolven. Naar uit Dyon (Frankrijk) aan de Matin wordt gemeld, worden er in het departe ment Cóte-d'Or weer wolven waargenomen. In het gehucht Creusot bij Saii.t-Thibault zijn er gezien en in een weide zijn daar drie-én-dertig schapen doodgebeten. De inbeslagneming van de „Elizabeth". Reuter verneemt uit Bergen (Noorwe gen), de volgende bijzonderheden over de inbeslagneming* der «Elizabeth*het Duit sche stoomjacht van 200 ton, dat 40000 ton sterken drank «droog® Noorwegen trachten binnen te smokkelen, 's Avonds werd eerst de bemanning van een motor boot, die naar den wal was gezonden, om kolen te halen, door 17 welgewapende politie- en douane-beambten vervangen. In de buurt van de »Elizabeth« gekomen, riep een der beambten, een Duitscher den smok kelaars toe met een roeiboot, de kolen te helpen overladen, Drie matrozen voldeden aan dit bevel. Zij werden overmand en gebonden. Daarop naderde de politie het smokke- laarsechip, en sprong aan boord. Er volgde een wanhopig gevecht, waaraan ook een reusachtige Duitsche dog deelnam, die een der douane-beambten naar den keel vloog. Hij werd met den revolverschot onschade lijk gemaakt. Ten slotte bleef de politie meester van het terrein. Naar een bericht uit Dusseldorf meldt, is een onderaardsche rioleering voor het overbrengen van olie, welke van de Phoe- nixfabrieken naar onbezet Duitschland leidde, door de Fransche autoriteiten ontdekt. Fransche ingenieurs, die onmiddellijk een onderzoek instelden, kwamen tot de ont dekking dat de onderaardsche geleidingen voor het vervoer van benzine dienden. Kademuur verzakt. De correspondent van de N. R. Ct. te -^russel meldt AaTK de Kattendijksluis te Antwerpen, dicht bij de Schelde en de aanlegplaats van de Red Star Line is een kademuur over een lengte van circa honderd meter verzakt en meer dan twee meter vooruitgeschoven. Gevreesd wordt, dat de totale instorting van den wegzinkenden kademuur door het zuigen van het water bij laag tij niet meer kan worden belet. o Engeland en sovjet Rusland. Krassin heeft verklaard, dat er nog geen afspraak voor hem was gemaakt om Cur- zon te ontmeten. Hij sprak de meening uit. dat opheffing van de handelsovereen komst mogelijk tot oorlog zou leiden. o BINNENLAND Een drama Men meldt uit Enschedé De 30-jarige monteur H. W. die ver keering had met de 21-jarige B. T. heeft dit meisje, nadat zij plotseling de verkeering had verbroken, ten huize van haar tante aan den Westelerweg met een revolver in het achterhoofd geschoten. W. joeg zich daarna twee kogels door het hoofd. Beiden zijn in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. o— De directeur-generaal der P. en T. Naar wij uit goede bron vernemen heeft de heer E. P. Westerveld thans Minister van Marine, dezer dagen zijn verzoek om ontslag uit zijn vorig ambt, van directeur- generaal der Posterijen en Telegrafie in gediend. Tougblaar Te Delft zijn een aantal ingezetenen, onder wie vele kinderen, lijdende aan tong- blaar als een gevolg van het gebruik van ongekookte melk. o Een doode en een gewonde In de haven van Sassnitz is de Hollandsche kof «Voorwaarts« uit Groningen, kapitein Hoover, met een lading ijzer op weg van Stettin naar Randers aangekomen. De bemanning van de kot had op zee nood seinen gegeven, waarop het zeilschip »Dorothea« uit Liibeck langszij kwam. De bemanning riep reeds van verra. om hulp, daar zij door den krankzinnig geworden kapitein bedreigd werd. Een der matrozen was zoo door den kapitein geslagen, dat hij bloedende hoofdwonden had. Men had daarop den kapitein over boord geworpen, maar hij werd door de bemanning van de «Dorothea® gered. De «Voorwaarts® werd de haven binnen gesleept en de bemanning verliet het schip. De kapitein bleef alleen aan boord achter. Van het schip af loste hij verschillende schoten en trof den toevallig uit de kajuit kijkenden kok der »Dorothea«, die ver scheidene kogels in het hoofd kreeg. De man stierf kort daarop. Vervolgens trachtte de kapitein zijn vaartuig buiten de haven te brengen. Hij werd echter ingehaald en gearresteerd. O— Het spoorwegverkeer met België Men meldt uit Amsterdam In verband met de spoorwegstaking in België is het passagiersverkeer met België via Antwerpen thans geheel gestremd. De Parijsche trein, die te 12 46 uur moest arriveeren, is niet aangekomen. Slechts een trein van de grens naar Amsterdam ge zonden, kwam binnen, evenwel zonder passagiers uit België en Frankrijk. Onder een auto geraakt Dinsdagavond is op den Rijksstraatweg onder Wassenaar de wielrijder B. uit Leiden, komende uit Den Haag, door een uit de richting Leiden komende auto ondersteboven gereden. De man werd ernstig verwond opgenomen. Hij had een diepe wonde in het achterhoofd en ernstige verwondingen aan de beenen. Nadat hij voorloopig was verbonden, werd hij door een passeerende auto naar zijn woonplaats vervoerd. Vol gens ooggetuigen berust de schuld bij den chauffeur, die zeer ver aan den linkerkant van den weg reed de fietsrijder reed op het rijwielpad. Tegen den chauffeur werd proces-verbaal opgemaakt, en de auto is in beslag genomen. De veehouder J. Oosten te Oudeschoot, die aldaar door een auto overreden is, is in het ziekenhuis te Heerenveen overleden. o In een ketel met kokend water gevallen Woensdag had het 2| jarig zoontje van den landbouwer B. Vermeltoort op de Koevering te St. Oedenrode het ongeluk in een ketel met kokend water te vallen, met het noodlottig gevolg, dat het na een paar uren van hevig lijden overleed. o Een geschenk ran H. B, de Koningin De Geschiedkundige Kring te Bergen op Zoom kreeg bericht, dat H. M. de Koningin honderd gulden schonk aan den Geschied kundigen Kring tot steun der plannen om tot restauratie van den gevel van het stadhuis te Bergen op Zoom te komen. o Een liefdesdrama. Een jongeling die zijn meisje wilde verdrinken. Voor de Haagsche Rechtbank stond te recht de 20-jarige jongeling L. Z. uit Delft. Met het oogmerk om haar van het leven te berooven zou hy zijn 17-jarig meisje op den Verwersdijk te Delft in het water hebben geworpen. Een voorbijganger slaag de er gelukkig in de drenkelinge te redden. Uit de verklaringen van den beklaagde en het meisje, dat als getuige werd ge hoord, bleek het volgende Reeds geruimen tijd was beklaagde ver loofd. Zijn ouders wareri daar echter tegen, voornamelijk met het oog op de jeugd van hun zoon en het meisje. Het gevolg hier van was, dat de beklaagde eenige keeren getracht heeft de verloving af te maken. Het meisje wilde daarvan echter niets weten en klampte zich steeds weer aan den jongen vast. Zoo bleef alles bij het oude. In den avond van den 24sten Maart gingen beklaagde, het meisje en een vriend wandelen. Zij begaven zich naar den Water weg en gingen aan den kant van dien weg liggen. De beklaagde wilde wat ruslen en sluimerde in. Toen hij weer wakker werd, dacht hij, dat zijn meisje en de vriend elkaar een kus gaven. Er ontstond toen een twist en beklaagde zei tot het meisje, dat het nu maar voor goed uit moest zijn en zij maar met zijn vriend moest meegaan. Het meisje gaf hieraan echter geen gehoor en liep met den be klaagde mee, die naar huis ging Onder weg werd er voortdurend ruzie gemaakt. Beklaagde ging even het ouderlijke huis binnen, haalde zijn brood en wilde zich toen naar zijn werk begeven. Het meisje was blijven wachten en vergezelde he klaagde opnieuw. De ruzie werd voort gezet en op den Verwersdijk gekomen, liep de twist zóó hoog, dat beklaagde het meisje in het water duwde. Zij ging ge heel onder, kwam weer boven en wist zich aan den walkant vast te grijpen, waarna zij door een voorbijganger op het droge werd gehaald. De beklaagde ontkende, dat hij de be doeling zou hebben gehad, het meisje te verdrinken. Het meisje deelde nog mede, dat de beklaagde, voordat hij haar in het water wierp, gezegd had «Ik zal je verz Iemand, die de ruzie aan de overzijde had gadeslagen, verklaarde nog, dat be klaagde na het plegen van het misdrijf was weggeloopen met de handen in de zakken en zonder om te kijken. Het O. M., waargenomen door Mr. Hermans, achtte het ten laste gelegde I e- wezen en eischte, de verschillende omstan digheden, waaronder een en ander gebeurd is en de jeugd van den beklaagde in aan merking genomen, één jaar gevangenisstraf. "PLAATSELIJK~NliüWS. Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Heusden. De kermis behoort weder tot het verleden. Het slechte weer was niet bevorderlijk voor een druk bezoek, niettegenstaande hebben de verschillende café's geen reden tot klagen, er werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot dansen. Het geheel had een kalm verloop, van vechtpartijen hoorden wij niets. Volgens de op 22 Maart j.l. vast gestelde kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor deze gemeente 1045, te weten 1045 voor de 2e Kamer der Staten-Generaal 1008 voor de Prov. Staten en 955 voor den Gemeenteraad. Almkerk. De gehouden collecte in de Ger. Kerk jl. Zondag, ten bate der zending, bracht op ruim f 75. Naar wij vernemen heeft Ds. C. Dekker pred. der Ger. Kerk te Waard huizen wegens voortdurende ongesteldheid bij de classis Almkerk Emeritaat aangevraagd. Capelle. Ons muziekgezelschap «Kunst na Arbeid® zal a.s. Maandag, onder leiding van haar directeur, den heer A. Christ, deelnemen aan het concours te Zevenbergen en wel in de 4de afdeeling. Wij wenschen deze jonge vereeniging dien dag veel succes. Zekere v. R. in de dreef had een dezer dagen het ongeluk de hand dermate te verwonden, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Deze consta teerde bloedvergiftiging. Genderen. Het derde gouden huwe lijksfeest in de eerste helft van Mei alhier, gevolgd op de twee waarvan we reeds melding maakte is achter den rug, n 1. dat van Aritonie van Mersbergen en Huibertje de Jong. Het heeft de brave oudjes niet aan belangstelling ontbroken en geen wonder, want wie kent niet Toon, de tui nier van het dorp, die de tuinen van de domine's en de hoofden der scholen in z'n ouden dag nog zoo keurig netjes verzorgd. En wie gevoelt niet alle sympathie voor het oude Huibertje die zoo een reeks van jaren de toevlucht was van hen die de ooievaar verwachten Huibertje die verre weg het grootste gedeelte van het thans levende geslacht van Genderen heeft ge bakerd. Jammer dat zij genoodzaakt was een paar jaren geleden om gezondheids redenen hare praktijk neer te leggen. Geen wonder dat de belangstelling over groot was, want men moet de huismoe dertjes hooren, hoe warm hun hart klopt voor het oude Huiberije, als zij herdenken de liefdevolle zorg en toewijding van Hui bertje in zorgvolle uren en dagen onder vonden. Onder de vele feestgeschenken zagen we er een van een dokter uit deze omgeving, hetgeen wel ter opluistering kart dienen, n.l. een groote waardevolle koek met een ooievaar er op afgebeeld ter her innering aan Huibertjes praktijk. De school jeugd vergat ook hunne belangstelling niet, want de leerlingen van beide scholen brach ten ook hun gelukwenschen. 's Avonds bracht de muziekvereeniging een serenade. Moge deze brave oude lieden nog tal van jaren voor elkander en voor hunne kinde ren gespaard blijven. Land van Altena. De fa. v. d. Bergh te Rotterdam deed heden bericht, dat zij genoodzaakt was, de melkprijs vanaf 16 Mei te verlagen tot 6J cent per liter of 2.20 cent per procentvet, af boerderij. Oudendijk. Vrijdagavond hield de weegbrug-vereeniging Vooruitgang« hare 12e algem. vergadering in de school alhier. Uit het verslag bleek dat over 1922 in totaal was gewogen 352039 K G., waarvoor in totaal was ontvangen f 121,36 De laatste der rentelooze aandeelen, waardoor de brug eertijds in zijn geheel was tot stand gebracht, werden uitbetaald, zoodat de brug thans geheel vrij is. Aan het slot werd met bijna algemeene stem men herkozen tot secretaris de heer A. B. Holster. Raamsdonksveer. De heer A. P. Calliber, Hoofd der Chr. M.U.L.O. alhier, werd benoemd tot Hoofd eener school voor L. en U.L.O. te Utrecht. Noode moet men hem hier zien vertrekken. Van den visscher B. werd al de paling uit de kaar ontvreemd. Van den dader nog geen spoor. Tot Voorzitter van de weegbrug werd benoemd dhr. J. R. van Wageningen en tot Secr.-Penningmeester dhr. J. Lank- huizen Sz. G. de B. wilde een eksternest uithalen, kwam daarbjj uit den boom te vallen en liep kwetsuren op aan hoofd en been. Een der timmerlieden had het ongeluk op de wer f met een dissel in het been te hakken, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Sprang. J.l. Woeusdag kwamen een motorfietser met een gewonen fiets in bot sing. Het teere rijwiel werd zoodanig be schadigd dat de eigenaar zijn reis te voet moest voortzetten. Persoonlijk kwamen beiden met den schrik vrij. Veen. Bij de op 7 Mei j.l. gehouden zitting van het centraal stembureau tot nummering der candidatenlijsten voor den Gemeenteraad, is door het lot de volgorde aldus vastgesteld No. 1 lijst J. v. d. Pol. No. 2 lijst C. Schreuder No. 3 lijst Ant. 't Lam No. 4 lijst J. van Ballegooijen. Tot leden van het stembureau voor de a.s. Gemeenteraadsverkiezing zijn be noemd de heeren T. D. Jiskoot A. G. Vos en tot plaatsvervangende leden de heeren J. v. d. Pol en J, d. Dekker. Het aantal personen dat aan de a.s. Gem.- raadsverkiezing deel kan nemen, bedraagt 432. Op Woensdag 23 Mei a.s. des n.m. 6.30 uur, hoopt Ds. Kok uit Aagtekerke voor de Ger. Gem. alhier op te treden. Vrijdagavond jl. ontstond bij den heer V. alhier een schoorsteenbrand die zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Door de spoedig verschenen hulp welke krachtig optrad was men den brand, die zich reeds tot de huiskamer had uitgebreid, spoedig meester en daardoor erger voorkomen. De prijs der melk is verlaagd en gebracht op 11 ct. per L. Wijk. Onze vroegere dorpsgenoote, Mej. J. L. de Graaff, behaalde Dinsdag, op het gehouden examen, haar diploma voor Zenuwverpleging. Waalwijk. Naar de »E. v. h. Z.c verneemt kan de uitbreiding der afdeeling Schoenmakerij der Ryksvakschool alhier, met vier lokalen, thans spoedig tegemoet worden gezien. Werkendam. De heer P. A. van Griethuizen alhier is benoemd tot Voorzitter van de Commissie tot Wering van School verzuim. Waspik. Na een voorspoedige reis keerden de Z.Eerw. Heer A. Langer werf en de heer en Mevrouw Van Son van hunnen pelgrimstocht naar Rome terug. Zij waren hoogst voldaan en roemden vooral de voortreffelijke diensten, welke Z.Em Kardinaal van Rossum hun te Rome bewezen had. Woadrichem. Door de Coöperatieve- visschersvereeniging alhier, is dezer dagen een nieuw gebouwtje voor den afslag van visch i gebruik genomen. Gebeurde dit den laatsten tijd maar in de open lucht, thans biedt dit gebouwtje, hoewel niet groot, veel gemak zoowel voor afslager als voor den kooper. Op verschillende uren van den dag wordt thans afslag gehouden, waarbij het oude sein van aanvang, het luiden der bel, ook weder door den afslager kan worden uigevoerd. Wij twijfelen niet of deze verandering komt zeer ten gunste van de visscherij. Afloop verkooping van huis en landerijen door Notaris De Jongh op 16 Mei l.l. Koop 1—7, ruim 8 H.A. bouwland, werd gemijnd op f13125.maar werd niet gegund. Het heerenhuis met tuin bracht op f8175.en werd evenals enkele perceelen wei- en griendland gegund. Tijdens de terugreis van de Gorin- chemsche markt werd Maandagmiddag een koe plotseling woest, rukte zich los en holde de stad uit. Spoedig achtervolgd door burgers en gewapende politie, werd het dier later in een naburige gemeente gegrepen. PREDIKBEURTEN 20 Mei (beide dagen Coll. Zending). Geref. Kerk, vm. 9.30 leesdienst en nm. 6 u. ds. v. d. Sluis. 2e P.dag, vm. 9.30 u. ds. Kraay van Gorinchem. Almkerkvm. 9.30 u. ds. Röth. 2e P.dag, idem. Geref. Kerk, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. de Bruin van Nieuwendijk. (Pinkstercoll.) Du8sen, nm. 2 u. ds. Feijkes v. Sl.wijk. (Coll. v. d. Zending) Geref. Kerk, vm. 9 en nm. 2 u. ds. de Bruin. Rijnenberg. Geref. Kerk. vm 9.30 en nm. 2 u ds. v. d. Sluis. 2e P.dag, vm. 9.30 u. dezelfde. a-Gravenmoer, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Anker. 2e P.dag, nm. 2 u. dezelfde. Ger. Kerk vm. 9.30 en nm. 2.30 u. ds. de Jonge. 2e P.dag, vm. 9.30 u. dezelfde. Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm. 2.30 u. leesdienst. 2e P.dag, vm. 9.30 u. idem. Geref. Kerk vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds. de Bruin. (Pinkstercoll. v. d. Zending). Raamsdonk(V.), vm. 9.30 u. leesdienst. (Z).), nm. 2 u. ds. v. d. Vlught. Sleeuwijkvm. 9.30 u. ds. Feijkes. Geref. Kerk, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Beumee. 2e P.dag, vm. 9.30 u. dezelfde. Uitwijkvm. 9.30 en nm. 2 u. ds. de Wit. Veen, vm. 9,30 u. dr. Tjalma. Ger. Gem. vm. 9.30 en nm. 2 u. leesdienst. Kalkman. Ger. kerk A, vm. 10 en nm. 6 u. ds. André. Ger. Gem. vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst. Chr. Ger. Kerk, vm. 10 en nm. 6 u. ds. Barth. Gobius du Sart. 2e P.dag, vm. 9.30 u. dezelfde. Waspik, vm. 9.30 u. ds. Jonkers. 2e P.dag, idem. (Coll. Zending) Heusden, vm. 10 u. ds. Huijgens. 2e P.dag, idem. Aalburggeen dienst. Andel, geen opgaaf. Aalstnm. 2 u. ds. de Bres. Drongelen, geen dienst. Doeverennm. 2 u. ds. Huijgens. Eethennm. 2 u. dr. Tjalma. Oenderenvm. 9.30 en nm. 6 u. ds. Herpt, geen dienst. Heesbeen, geen dienst. Nederhemert, geen opgaaf. Nieuwendijk, geen opgaaf. Sprangvm. 9.30 en nm 2 u. ds. Wolthers. 2e P.dag, vm. 9.30 u. dezelfde. Ger. Kerk, vm. 9,30 leesdienst en nm. 5.30 u. ds. de Jonge. Werkendam, vm. 10 en nm. 6 u. ds. Wijk, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2