Se Schipbreukelingen der fólËJ UNO VAN ALTENA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4296 Woensdag 23 Mei 1923. FEUILLETON Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt /1.40. Afzonderlijke rummers 6 cent. Advertentiën van 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Wees liever verstandig dan spij'ig waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. BüITENLANDSCH OVERZICHT Mag men het bericht gelooven dat uit Parijs aan de Times wordt geseind, dat er n.l. sprake zou zijn van een wapenstil stand in het Roergebied, dan zou het waar schijnlijk zijn dat het te verwachten nieuwe Duitsche aanbod ernstig wordt onderzocht. De correspondent noemt het van beteekenis dat eeri van de Fransche Kamerleden, die over het denkbeeld heeft gesproken, een industrieel is, die bijzonder goed ingelicht over de Duitsche bedoelingen mag worden geacht. Geüjk de meeste denkbeelden van deze soort is ook dit denkbeeld nog vrij vaag en de voorwaarden voor zulk een wapenstilstand kunnen nog niet precies om schreven worden. Zeker is, dat Frankrijk voldoening zal moeten krijgen ten opzichte van zijn eisch, dat het «lijdelijk verzet« in de Roer ophoudt vóór het eenigerlei Duitsch voorstel in overweging neemt hoe goed dit ook mocht zijn. De Times-correspondent acht het denk beeld van een wapenstilstand bijzonder ge lukkig. Het verdient z. i. in alle landen, die bij de zaak gemoeid zijn, ten ernstigste overwogen te worden. De voorwaarden voor dezen wapenstilstand zouden volgens hem als volgt kunnen luiden lo. Dat Duitschland van zijn kant alle verordeningen, besluiten en geheime instructies intrekt, die het staken van den arbeid door mijn werkers en spoorwegpersoneel en het weige ren om steun te verleenen door Duitsche officieele personen in de Roer ten doel hebben 2o. dat arbeiders en ambtenaren hun gewone werkzaamheden zullen hervat ten en geen obstructie zullen plegen tegen de levering van kolen volgens het verdrag van Versailles3o. dat Frankrijk van zijn kant, hoewel het noch zijn troepen, noch zijn ingenieurs terugneemt, slechts een toe ziende houding aanneemt, en voor zoover- mogelijk de bezetting meer passief dan actief zal maken 4o. dat deze hervatting van het normale industrieele en civiele leven 28) De dokter, die een goed herinnerings vermogen bezat, gaf echter wijselijk den raad, niet de gang binnen te treden, die naar den «afgrond der dooden* leidde. «Ik ben niet bijgeloovig,fluisterde hij, «maar ik heb toch een afschuw van plaatsen, waar moorden zijn geschied «Men zegt,* merkte Harry op, «dat de geest van den zelfmoordenaar op die plaatsen verblijf houdt, waar hij aan zijn leven een einde heeft gemaakt De dokter gaf er geen antwoord op. Over dergelijke onderwerpen liet hij zich nooit uit. Hij mompelde slechts enkele onverstaanbare woorden. Nadat men zoowat tien minuten in eene gebogen houding had voortgekropen, ver wijdde zich de koker plotseling, waardoor de schipbreukelingen een hol bereikten, dat groot genoeg scheen een gansch huis te bevatten. Toen Harry de zwakke stralen van het licht in de donkere ruimte liet vallen vernam men een geheimzinnig ge- druisch als van een voorbijgaanden wind, terwijl van tijd tot tijd eenige zware voor in de Roer zal voortduren tot op het oogen- blik, waarop er een schikking wordt bereikt of waarop de poging tot een schikking wordt opgegeven. In Fransche officieele kringen, zoo zegt de correspondent verder, wordt ernstig aangenomen, dat Duitschland van plan is voorstellen te doen, die gewichtige wijzigingen zullen inhouden van die, welke in het begin van deze maand zijn ingediend, en waarbij rekening is gehouden met de kri tiek in de geallieerde landen. Volgens de inlichtingen aan de Quai d'Orsay ontvangen, zou het kabinet-Cuno voor het oogenblik nog aanblijven en heeft het besloten het nog eens te probeeren, alvorens het veld voor een opvolger te ruimen. De Belgische spoorwegstaking duurt voort en breidt zich zelfs nog uit, doch de Belgische bladen verspreiden het gerucht, dat in verband met de uitnemenden indruk, dien de rede van minister president Theunis in de Kamer heeft gemaakt, de opheffing der staking spoedig zou zijn te verwachten. De geruchten omtrent het a.s. aftreden van Bonar Law, tengevolge van zijn ziekte, zijn opnieuw opgedoken. In gezaghebbende kringen wordt geloofd, dat de berichten aanmerkelijk overdreven zijn. Ofschoon de keelaandoening van den premier slechts langzaam vooruit gaat, is zijn algemeene toestand uitmuntend. BUITENLAND. Tientallen personen omgekomen. Reuter meldt uit New-York, dat tijdens een opvoering in een school te Camden (Caj-olina) een lamp op het tooneel omviel. Het geheele gebouw was spoedig een vlam menzee. Honderden mannen, vrouwen en kinderen worstelden wanhopig om langs een nauwe trap te ontkomen. Het ge bouw stortte ten slotte in. Er kwamen 42 kinderen, 15 vrouwen en 16 mannen in de vlammen om. Van de gedeporteerde Ieren, die, na in Engeland teruggebracht te zijn, daar ter stond weer werden gearresteerd, zijn er vier naar Londen en drie naar Liverpool vervoerd. In het geheel zyn er van de 90 teruggekeerden 16 weer in hechtenis genomen, waaronder ook twee broers uit Birmingham, die in het bezit werden ge vonden van drie revolvers en de noodige werpen schenqn te vallen. De matroos schrikte zoo geweldig, dat hij bijkans het lampje uit de hand had laten glippen. De dokter ging eveneens onwillekeurig achter uit, toen hij al die vreemde geluiden hoorde, maar hij vermande zich, nam den matroos het lampje uit de hand en zette het op eenigen afstand van hem neer. «Achteruit I Hierheen beval hij fluis terend en drong zijn metgezellen naar eene plaats, waar het licht van het lampje hen niet kon bereiken. In spanning wachtte men hier de dingen af, die zouden komen, toen eenige kleine zwarte massa's zichtbaar werden. Johnson barstte in een lachen uit en met luider stemme verbrak hij het stilzwijgen. «Hondskopvleermuizen, die op onze ver-, schijning de vlucht nemen. All right! we zullen er eenige vangen de soep van het vleesch dezer dieren moet zeer smakelijk wezen.* Bij deze woorden sloeg hij met den kolf van zijn geweer er ettelijke dood. Het aantal dezer dieren, dat echter verscheen, was zoo groot, dat de dokter aan eene andere oorzaak begon te denken, vooral, toen hij deze zonderlinge beesten eigenaardig piepende geluiden hoorde voortbrengen. Hij nam het lampje op en liet de stralen in allerlei richtingen vallen. Een kreet van verbazing oitsnapte zijn lippen, toen hij vlak voor zich, doch nog op eerbiedigen afstand, een reusachtige slang tusschen de massa's kalongs zag kronkelen. Met buiten ammunitie. o Oude veeten. Corsica schijnt nog steeds het land van de oude veeten en de lang gekoesterde wraak te blijven, en volgens een bericht uit Ajaccio heeft dezer dagen het geweer op bloedige wijze een eind gemaakt aan een lang bestaande twist. In het bosch van Savella, bij Zonna in het arrondisse ment Corte, kwamen de twee gebroeders Rossini onvermoed de gebroeders Lucciani tegen. Tusschen de vier mannen bestond een oud geschil. Van weerskanten werd dan ook het vuur geopend en de Rossini's werden gedood. De gebroeders Lucciani werden gekwetst. Volgens getuigen zou het geweervuur langer dan tien minuten geduurd hebben. o Een moeilijke weddenschap. Een Amerikaan van 51 jaar, Joseph Brenkus genaamd, had het vorig jaar een weddenschap aangegaan, dat hij zich te voet naar Lourdes, Jeruzalem en Rome zou begeven. De inzet was 40.000 dollar. Brenkus wandelde van Nhitung (Indiana) te voet naar New-York, nam daar de boot naar Cherbourg en wandelde dan naar Lourdes en Marseille. Daar ging hij weer scheep naar Beyrouth en legde alsdan te voet den weg naar Jeruzalem en Rome af. Dezer dagen is de man weer te Cher bourg aangekomen om in Amerika de wel verdiende dollars op te strijken. Hij spreekt nu behalve Engelsen ook zeer goed Duitsch, Russisch, Tsjechisch, Hongaarsch, Fransch en Italiaansch. Bomaanslag. Een telegram uit Mexico-City meldt, dat aldaar in de laatste 14 dagen een tweede bomaanslag op Amerikaansch ei gendom is gepleegd, zonder ernstige schade aan te richten. De eerste bom werd op 4 Mei in de tuin van de Amerikaansche ambassade geworpen en veroorzaakte eenige schade aan het gebouw. De bom, die daarna geworpen werd, ontplofte in het huis, waar het Amerikaansche consulaat gevestigd is Eenige ruiten zijn gebroken en de inboedel is vernield. Naar verluidt had de aanslag plaats als protest tegen de Obregon-regeering en werd door eenige fanatici gepleegd. Het Krupp-proces. De revisie-rechtbank van het Fransche gewone vaardigheid trachtte het ondier zooveel slachtoffers als maar mogelijk was te maken. Het had trouwens al duchtig huisgehouden. De eerste stuurman zou zich juist gereed maken op het dier te vuren, toen een matroos hem met kracht achteruit trok en naar boven wees. Boven hunne hoofden vertoonden zich ettelijke gaten, waaruit, zacht wiegelend, als door den wind bewogen twijgjes, de lichamen van talrijke slangen hingen. «Groote goedheid,* riep de dokter, «kolossaal, kolossaal, wat 'n slangen I We zijn in een slangennest verdwaald. Er uit, zoo snel mogelijk, anders krijgen we het nog te kwaad De schipbreukelingen lieten zich dit niet tweemaal zeggen. Zij maakten onmiddellijk rechtsomkeert en weldra hadden zij de plek des doods verlaten. «Sapperloot I* bromde de dokter, toen hij zich weder in veiligheid bevond en het zweet van het voorhoofd afwischte, «dat had een gevaarlijk halfelfje kunnen worden. Wilt ge wel gelooven, dat ik mij in deze onderaardsche verblijven niet meer op mijn gemak gevoel. Stel u voor, dat wij, terwijl wij hier liggen te slapen, van een dier dieren bezoek krijgen «Dat kunnen wij niet verhinderen,* ant woordde Johson. «Neen, natuurlijk niet,* antwoordde de dokter. «Maar die Franschman dan «Ja,* zeide de dokter peinzend, «die Rijnleger velde het volgende vonnis De voor Krupp von Bohlen en de andere di recteuren aangevraagde revisie wordt ver worpen. Daarentegen wordt de rivisie van den bedrijfsraad Müller aangenomen en wordt diens zaak voor hernieuwde behan deling naar den krijgsraad teruggewezen. De laatste der JUhikanen. Het laatste Indianenhoofd van de stammen welke tot het uiterste weerstand boden aan de blanken, is onlangs in de buurt van het Salt Lake overleden tengevolge van verwondingen, opgeloopen in een botsing met een Amerikaansche patrouille. Zijn lijk werdt ontdekt tusschen hooge rotsen, waarheen hij zich, badende in zijn bloed, had gesleept om rustig te kunnen sterven. Old Tosey, zooals hy werd genoemd, was in de geheele streek bekend wegens zijn bitteren haat tegen de blanken in dringers. De even onverzoenlijke als dappere Roodhuid had het dan ook menig keer met de «bleekgezichten« te kwaad. Of schoon hij zijn verzet met zijn leven heeft moeten boeten, heeft hij toch nog een eerbiedwaarwaardigen leeftijd bereikthij was naar verluidt, reeds ver over de 100 jaar oud. In Maart jI. riep hij zijn getrouwen opnieuw ten strijde tegen het gezag. Twee zijner stamgenooten waren gevangen genomen en hij stelde zich aan het hoofd van een troep, die zou trachten de gevan genen te bevrijden. Te dien einde deed hij een aanval op een naburige stad. Doch de bewoners waren gewaarschuwd. Zij hadden zich op een aanval voorbereid en Old Tosey en zijn mannen moesten met bebloedé koppen afdeinzen. Vijftien gevangenen vielen bovendien in handen van de blanken. Dit was Old Tosey's laatste wapenfeit. De moord op Worofsky. De Russische regeering heeft een nota, geteekend door den volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Tsjitsjerin, aan de Zwitsersche regeering gezonden, waarin de Zwitsersche regeering verantwoordelijk wordt gesteld voor den jongsten aanslag te Lausanna op de vertegenwoordigers der sowjet regeering'. Zij beschuldigt de Zwit sersche autoriteiten voor onvoldoende be waking te hebben zorg gedragen. o Noodlottige brand. In het Zwitsersche dorp Murren is een opmerking is zeer juist. Daarom geloof ik dan ook, dat er een oorzaak moet zyn, waardoor deze dieren in de grot gekomen zijn. Ongetwijfeld is het een verblijfplaats van vleermuizen. Ik denk aan een plot- selingen overval. Wanneer deze verklaring juist kan genoemd worden, moet de grot openingen, zoogenaamde kanalen bezitten, waardoor de reptielen van buitenaf hier binnengedrongen zijn. Ik raad u dus aan die kanalen zoo spoedig mogelijk op te sporen, ze dicht te stoppen en dan den brand er in te steken «Een onmogelijk plan,* sprak Johnson lachend. Op dat oogenblik verschenen eenige kalongs in het vertrek, waar de dokter zich met zijn metgezellen bevond. De stuurman wilde ze een kopje kleiner maken, maar de dokter hield hem tegen. «Laat gaan kameraad, laat gaan Prachtig I Prachtig Johnson zag den dokter vragend aan. «Begrijpt ge mij niet,* vervolgde de dokter, «weldra zullen hunne vervolgers ook hierheen komen. Als wij er maar voor zorgen er uit te zijn. Een prachtiger val bestaat er niet.* Allen gingen er nu uit, om de vluch tende dieren ruimschoots de gelegenheid te verschaffen binnen te treden, Weldra kwamen zij dan ook in groote getale aan zetten en de dokter begon reeds aan het welslagen van den list te twijfelen, toen er eindelyk een slang verscheen, gevolgd huis afgebrand, waarbij 4 kinderen van 2 tot 6 jaar in de vlammen omgekomen zijn. De Chineesche reorers. Te Shanghai is bevestiging ontvangen van een bericht, dat de bandieten uit Suchow, drie van hun Chineesche gevan genen hebben vermoord, door hen van een rots in de Pao Tzu Du heuvels te werpen. De drie slachtoffers werden vele weken geleden opgepakt en zijn gedood, omdat het beloofde losgeld niet ontvangen werd. Staking en relletjes. Op verschillende mijnen in het kolen- gebied van Dortmund zijn botsingen voor gekomen, tusschen stakers en politie. 's Avonds trokken ongeveer duizend sta kende mijnwerkers naar de mijn Minister Stein en zetten de toegangen tot de mijn af. De aanwezige politie kreeg versterking. Uit de menigte werd op de politie-beambten geschoten en met steenen gegooid. Toen de stakers de hekken vernielden, maakte de politie van de blanke sabel gebruik. Op de mijn kon de dagploeg ongehin derd huiswaarts gaan. Ook de nachtploeg kon zich aan het werk begeven. Bij de botsing werden zes politiebeamb ten zwaar gewond en drie licht. Een van hen had een messteek gekregen. Van de stakers werd een mijnwerker door een schot in de borst gedood, terwijl vier an dere zwaar gewond werden. BINNENLAND. Pakkende verkieiingsreclame Wie de Domstraat te Utrecht passeert moet de verkiezingsreclame zien, die de Vrijheidsbond daar heeft bedacht op het onbebouwd terrein tegenover het belasting kantoor. Een reuzenharid wyst naar dit gebouw, de schrik van vele eerzame burgers van Utrecht. Boven de dreigende hand, die rood had kunnen zijn als de beruchte hand van Per- rol, is een bordje geplaatst met het woord «daar*, terwijl de zin vervolledigd wordt op een reusachtig doek, dat gespannen is over de heele breedte van het terrein en de woorden zwarte letters bevat (Da&r) «betaalt gij uw tienden penning. De hooge gemeentebelasting moet lager worden.- Stemt daarom Keitlitz lijst 5b. Deze reclame is stellig beter dan tien redevoeringen. door andere, die als razende de rotskamer binnentraden. De dokter wreef zich vergenoegd in de handen. «Bravo, jongens, komt er in I komt er in I Plaats genoeg 1* Met verbazing staarden de schipbreuke lingen dit zeldzaam schouwspel aan. Na ruim een kwartier schenen vervolgers en vluchtelingen zich in de rotskamer verzameld te hebben. Een langgerekt piepen gaf duidelijk te kennen, dat er een flinke slachting werd aangericht. De dokter achtte nu zijn tijd gekomen, om de meer derheid van den mensch boven de dieren te toonen. Zeer voorzichtig stak hij een papier aan, dat zich in zijn zak bevond en wierp dit op het zeegras dat kurkdroog was. In minder dan een oogenblik ver spreidde de vlam zich door en over de brandstof en een verstikkende dikke rook vulde het vertrek. Onder een allerhevigst knappen ontstond er zulk een geweldige hitte, dat de schipbreukelingen zich naar buiten moesten spoedden, om niet in den rook, die de gangen binnentrad, te ver stikken. «Waarlijk,* mompelde Dobson, «het kan niet beter. Zoo'n finale opruiming lucht op.* WordL - 1 I voor bet Land no Heusden en AltenaJeLangstraat en de Bommeterwaaril

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1