EL, Uitslag stemming voor den Gemeenteraad. Ernstig auto-engluk Vrijdagavond is te Amsterdam een ern stig auto-ongeluk gebeurd. Een particuliere auto uit Utrecht afkomstig, kwam van het Westeinde de brug bij de Stadhouderskade oprijden. Een man, G. Lof, uit Amster dam, die waarschijnlijk geen acht sloeg op de naderende auto, stak de brug over. De bestuurder van de auto, die het ongeluk lag aankomen, remde uit alle macht. Door de gladheid slipte de auto, die over den man heenreed. Het slachtoffer werd ernstig gekwetst naar het Onze Lieve Vrouwen Gasthuis vervoerd, waar het spoedig aan de bekomen verwondingen overleed. —o Brutale inbrekers 1 Toen de familie R. 's avonde even uit was, werd aangebeld in de Frargois Mael- sonstraat te 's Gravenhage. De 14-jarige zoon, die consigne had niemand in te laten, deed open en zag 2 mannen voor zich staan, die onder een valsch voorwendsel wisten binnen te dringen. Eén hield den jongen vast en belette hem hulp te roepen, waarop de ander uit het buffet f 150 nam. Zij gingen op de vlucht en verdwenen, nog voordat hulp was komen opdagen. nyn-ougeluk 1 Terwijl men op de mijn Laura te Engels hoven bezig was met schieten en de scho ten waren afgegaan, gingen 3 mijnwerkers naar de plaats toe. Zij werden echter door gassen bedwemd en men vond hen even later allen bewusteloos. Twee van hen konden nog worden bijgebracht, maar de 3de, M. Spelthaan uit Chevremont, was reeds overleden. De ongelukkige zou deze week gaan trouwen. Verkiezingspropaganda De Weesper-burgerij werd Woensdag avond omstreeks 6 uur naar buiten gelokt door het geronk van een vliegtuig. Op hetzelfde oogenblik begon het stroobiljetten te regenen verkiezingspropaganda. Van de 50.000 biljetten droegen 120 een nummer, waarop de vinders f 2.50 konden ontvangen aan een opgegeven adres. o Tegen den zomerttyd 1 De Blaricumsche boeren zijn algemeen sterk gekant tegen den zomertijd. De bestu ren der Coöperatieve Zuivelfabriek en van den Bond van de Melkveehouders hebben besloten, niet vóór halfacht 's morgens aan Amsterdam melk te leveren. Een krachtige actie wordt verwacht. Een jongetje doodgereden. Een zware slag heeft het gezin Trumm, wonende Snellinckstraat 31 b, te Rotterdam, getroffen. Het 5-jarig zoontje Johannes en zijn 9- jarig zusje Anna bevonden zich op 's Gra- vendijkwal nabij de Mathenesserlaan, op weg naar school. Op dat moment kwam een vrachtauto van de Roland Rijwiel Comp. uit de Bellevoysstrat, van 's Gravendijkwal aan en stevende, doordat volgens ooggetuigen de chauffeur zijn draai veel te kort nam, om de Mathenesserlaan te bereiken, regel recht het trottoir op. Hat noodlottig ge volg was, dat het jongetje en zijn zusje, die op den rijweg vlak nabij het trottoir liepen, slachtoffer werden van deze onge lukkige manoeuvre, beiden werden overreden. Het knaapje, bloedende uit ooren en mond, bleef bewusteloos liggen, had blijk baar een zware hersenschudding en ont vellingen aan het hoofd. Het meisje had verschillende schaafwonden en klaagde over pijn in den buik. Johannes werd, in een laken, in de na- bijzijnde apotheek van dr. B. gebracht van waar hij, samen met zijn zusje per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel werd ge bracht. Bij aankomst aldaar bleek het arme ventje, echter overleden. Het geval heeft in de omgeving groote consternatie ver wekt. Lieve lente 1 Bij een der kasteleins te Aalsmeer hing dezer dagen een bordje voor de ramen waarop stond Hier brandt de kachel o Locomotieven gederailleerd De beide locomotieven van den trein, die te Rozendaal om 9 uur 21 aankomt, zijn te Breda bij het rangeeren in volle vaart gereden op een stilstaande locomo tief. De locomotieven werden uit de rails t en de bufiers en lantaarns waren Een en ander werd spoedig op- Ammerzoden. Bij de gehouden stem ming werden gekozenP. J. G. Baselaar, L. van Run aftr., S. J. Ivens aftr., Johs. van Geffen Ezn. aftr., Jan van Wordragen ailen R. K. en N. van Hees aftr., C. H. en A. van de Graft aftr. A. R. Hedel. Bij de gehouden stemming zijn gekozen op lijst 1 O. Mol met 94, IJ. Dikman3 met 44 st. lijst 2a: H. van Hekezen met 76 st.lijst 2bC. v. d. Anker met 69 en J. Hoeflak met 24 st. lijst 2c C. Sonnevelt met 123 st. en op lijst 3 C. v. Os met 122 st. Kaatsheuvel. Uitgebracht 3207 gel dige stemmen, van onwaarde 167. Hiervan verkregen lijst 1. C. Roestenherg 442 st., J. de Wijs 100 st., A. Snaphaan 105 st., A. Vrinten 6 st. Lijst 2. F. Michael 54 st. Lijst 3a. Swagemakers 58 st. Lijst 3b. L. van der Horst 284 st. Lijst 4. A. Rijken 167 st. Lijst 5. H. van Rooij 137 st. Lijst 6. H. van Rooij 59 st. Lijst 7. A. Ypelaars 104 st. Lijst 8. M. van Beurden 424 st., J. v. Rooij 39 st., J. van Amelsfoort 141 st., H. de Bresser 45 st., G. Wijdeman .28 St., W. van Kuijk 96 St., P. Ethers 43 st., P. van Gestel 19 St., L. van den Hoven 12 st., A. v. Boxtel 7 st. Lijst 9. M. Snoeren 185 st,, J. van Lier 138 st., C. Verschuren 196 St., B. Dari- kers 52 st., G. Nijkamp 37 st., L. Ype laars 27 st. Lyst 10. W. Brokx 202 st. Kiesdeeler 246. Gekozen zijn in Kaatsheuvel de aftr. leden C. Roestenherg, J. de Wijs, A. Snap haan, J. van Amelsfoort, H. de Bressel, W. Brok en de nieuwe leden M. Snaphaan, L. v. d. Horst, M. van Beurden en J. van Rooij en in Loon op Zand de aftr. leden J. van Lier, C F. Verschuren en het nieuwe lid M. Snoeren. Vlijmen. De officieele uitslag der stemming is als volgt: Lijst 1. P. Prinsen aftr. rnet 119 st. Lijst 2. C. v. Heesbeen aftr. 176 st., Joh. v. Wagenberg 184 st., L. Doelmaris 22 st. met overschotstemmen. Lijst 4. Hubertus v. Halder aftr. 125 st. Lijst 5. M. Boom aftr. 120 st. J. v. d. Udenhout 80 met overschot. Lijst 6. P. v. Buul aftr. thans wethouder 138 st. J. v. Hel voort aftr. thans wethouder 122 met overschot. Lijst 7. W. C. v. Sprang aftr. 223 st. L. v. d. Griend aftr. 85 st. met overschot. Waalwijk. Bij de gehouden stemming zijn gekozen de heeren V. Ph. Valstar en F. J. Looye A. R. J. B. Metzelaar aftr. S.D.A.P. N. Barendee aftr. N. J. Dyssel- bloem aftr. Ph. M. Droog, A. J. v. d. Bos aftr., F. M. van Bergen Henegouwen R.K. D. van Vliet aftr., M. Prins af.r. C.H. A. L Verhagen aftr.; J. J. Roels aftr. en J. P. Hofman Vryheidsbond. Dussen. Tot leden van den Gem.raad zijn op 17 Mei j I. gekozen de heeren G. v. d. Koppel, Ch. W. Middelkoop, C.-H.j Joh. v. Dijk, C. H. L. v. Drunen, A. R. J. Leemans, R. K. Joh. v. Balkom, R. K. R. v. d. Pluim, R. K. J. v. Steen, R. K.M. v. d. Pluim, R. K. F. Hermans, R. K.A. Berm, R. K. PLAATSELIJK NÏiÜws? Voor Dames- en Kinderconfectie is de Firma TAVERNE DE MEERE, Hinthamerstraat 69, 's-Bosch, voor deze Omstreken het beste en voordeeligste adres. Hensden. Gisteravond zijn onder leiding van den nieuwen directeur, den heer W. van Helvoirt te Nieuwkuijk, de repetities aangevangen van de fanfare dei' H. Familie alhier. Een veertiental oude leden der fanfare en vijf vergevorderde leerlingen staan onder zyn bekwame leiding, terwijl de heer De Vaan een tiental nieuwe leden onder zijn leiding heeft. De laatste nachten hadden eenige peurders uit deze gemeente een aardig buitenkansje. Behalve pl.m. 10 pond paling per man wisten de nachtvisschers C. M. 4 palingen van 5 pond, M. de B. 7 palingen met een gewicht van 10 pond, M. v. d. O. 3 paiingen van 5 pond, G. v. O. 6 palingen van 8 pond te vangen. Een aardig buitenkansje, als men weet dat de gewone paling 33 ct. en de dikke f 1 per pond opbrengt. Beneden-Langstraat. De hooiprijzen loopen steeds terug. Men besteedt nog f 20 f 21 per 500 K.G. Dit zal bepaald van invloed zijn op de hooigrasverpachtingen, die aanstaande zijn, te meer nu er een goed gewjis te wachten is. Dassen. Tijdens de stemming voor leden van den gem.raad, ontstond in het stemlokaal een begin van brand door snel ingrijpen werd erger voorkomen. De werk zaamheden hadden echter eenig oponthoud. Eethen. Bij het examen voor de vooroefeningen van den vrijwilligen land storm der oefenklasse Eethen slaagden 10 van de 12 vrijwilligers met schitterende cijfers. - De geslaagden genieten hiermede het voordeel dat zy nu maar 6 weken behoeven te dienen en dus slechts 6 weken uit hun bedrijf of beroep zijn. Zij genoten hun opleiding van Sergeant C. G. Laros uit Heusden, Moge dit succes voor de jongelieden in het Land van Heusden en Altena een aansporing zijn om zich op te geven voor de vooroefeningen. Men kan zich daartoe opgeven bij den Sergeant-districts-leider van Veen te Heusden, die tevens alle gewenschte inlichtingen verschaft. Hedikhnizen. Vrijdag vierde onze gemeenteveldwachter de heer J. v. Mierlo zijn zilveren ambtsjubilé. Het ontbrak hem niet aan blijken van belangstelling. Waspik. Naar wij vernemen zal de sWaspiksche Harmonie» op Zaterdag 16 Juni een feeslconcert geven te Oosterhout. Op den 1ste Pinksterdag bracht de Harmonie bij de pas gekozen en her kozen leden van den Raad, voor zoover ze dit wenschten, een serenade. Op den 1ste Pinksterdag hield de postduivenvereen. »Nog Sneller» een wed vlucht uit Vlissingen. Om half elf losge laten, kwam de le duif op haar hok om 11 u. 25 min. en 30 sec. de 2e om 11 u. 54 min. en 45 sec. en de 3e om 12 u. 7 min. en 7 sec. le prijs P. Roovers, 2e P. IJpelaar en 3e H. Vleuten. Wijk. Ons fanfarecorps »Oefening en Uitspanning» behaalde den tweeden Pink sterdag op het Genieconcours te Utrecht in de Hoogste Eere-Afdeeling een eersten prijs en directeursprijs met 52 punten. Als men nagaat, dat 50 muziekver- eenigingen, waaronder de eerste van ons land, aan dit concours deelnamen en slechts 3 directeui sprijzen beschikbaar waren, dan blijkt daaruit het succes dat O. en U weder heeft behaald. Den kranigen directeur de heer Bazelaar uit Ammerzoden en de leden der vereeni- ging van harte geluk gewenscht met hun succes. Openbare vergadering van den Raad der gemeente ALMKERK, op Donderdag 17 Mei 1923, nam. 3 uur. Aanwezig de heeren de Jong, Groene- veld, v. d. Wal, Middelkoop, Buizer, Otte- vanger en Verschoor. Voorzitter EdelAchtb. heer J. W. Eg berts, burgemeester. Secretaris De heer C. J. v. d. Wiel. De Voorzitter opent de vergadering en verzoekt den secretaris de notulen der vorige vergadering voor te lezen, welke onver anderd worden goedgekeurd. Aan de orde zijn Een schrijven van H. H. Ged. Staten dezer provincie, waai in zij den Raad be richten, dat de aanslag van M. Noorloos in den H. O. dezer gemeente dienstjaar 1923 rnet ern bedrag groot f 46.65 wordt verminderd. Het zelfde college bericht de koninklijke goedkeuring van de verordening op de veemarkten dezer gemeente. Een schrijven van de vereeniging tegen liet schenden van Gods heiligen naam, waarin den Raad wordt verzocht, de politie verordening dezer gemeente zoodanig te wijzigen, dat het verboden is op den open baren weg te vloeken. Daar de politie verordening hierin reeds voorziet, wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van den heer Heester mans te Vucht waarin hij den Raad verzoekt teruggave van een bedrag groot f 34.47 H. O. 1922, daar hij ook in 's Bosch was aangeslagen. Het verzoek wordt ingewilligd. Een schrijven van de N.V. ïA.L.A.D.» gevestigd te Meeuwen, waarin den Raad wordt verzocht voor 't jaar 1923 een sub sidie te verleenen van 10 cent per inwoner. B. en W. stellen voor aangezien deze Autodienst nog slechts korten tijd bestaat, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Verschoor betoogt, dat deze N.V. zich maar met eigen middelen moet behelpen. Ook werd nog in 't midden ge bracht door den heer de Jong, dat niet de geheele gemeente gebruik van dezen dienst kan maken. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. In terband met eene aanmerking van H.H. Ged. Staten dezer provincie, betref fende niet uitbetaling van een bedrag a f 8.23, aan Oud-Burgemeester Punt (Ge- raeenterekening) wordt door B. en W. voorgesteld dit bedrag alsnog uit te keeren, wordt als zoodanig besloten. Tot leden van de schattings-commissie voor de Rijksinkomsten- of Personeele- belasting worden benoemd de heeren A. Middelkoop, G. de Leeuw, A. W. Donker en T. Colijn. De heer Ottevanger zegt dat deze functie's van zeer veel gewicht zijn, en stelt voor de inwoners dezer gemeente, van een en ander op de hoogte te brengen, opdat er eventueel gebruik van gemaakt zou kunnen worden, wanneer iemand naar zijne meening te hoog is aangeslagen, moet men weten waar zich voorloopig te vervoegen. Hierna is aan de orde Een schrijven van Mr. Zinniq Bergman, Advocaat dezer gemeente, betreffende de uitspraak van het Gerechtshof te 's Bosch contra Oud-Burgemeester Punt (uitbetaling gedeeltelijk salaris 1919). Mr. Bergman bericht, nu de gemeente veroordeeld is, tot uitbetaling van het bedoelde salaris plus de proceskosten, dat het hem wil voorkomen onder deze omstandigheid in het vonnis te berusten, en adviseert niet in hooger beroep te gaan bij den Hoogen Raad. B. en W. stellen dan ook voor, als zoodanig te besluiten. De heer De Jong zegt, dat hij (mr. Bergman) wel spoedig gedraaid is. Eerst was het we zullen het winnen, en nu juist omgekeerd. Spr. stelt dan ook voor, 2 vooraanstaande advocaten te raadplegen en mochten deze heeren van meening ver schillen, dan nog een derde rechtsgeleerde over deze zaak te hooren en zich dan bij diens advies neer te leggen. Wethouder Ottevanger is het iri deze met den heer De Jong eens. De ver dediger heeft indertijd te kennen gegeven, dat men voor Den Bosch wel geen succes zou hebben, doch in Den Haög wel. Spr. zegt, wij zijn in 't belang der gemeente begonnen en wij moeten ook zoo eindigen en ondersteunt het voorstel van den heer De Jong. De Voorzitter zegt, al meermalen zijn standpunt in dezen te hebben weergegeven. De gemeente legt er geen eer mee in, zich langer te verzetten en verdedigt verder het voorstel van B. en W. door o. m. te betoogen, dat de verdediger, bij nadere bestudeering van de zaak, tot dit inzicht kan zijn gekomen. Wethouder Verschoor zegtVoorzitter, U hebt hun al meermalen gewaarschuwd om niet door te gaan, maar het is niets als grooten hoogmoed, want al3 ze het nu eens gewonnen hadden, dan zouden ze zeggen dat heeft »Almkerk« gedaan. Wethouder Ottevanger vindt, dat de Voorzitter te ver gaat. Het voorstel is niet om door te gaan, maar om nog eens b»j vooraanstaande rechtsgeleerden een ad vies in te winnen, desnoods op eigen kosten hiermede wordt dan ook den mond gestopt van hen, die zeggen, dat alles maar op rekening van de gemeente gaat. De heer de Jong zegt, ja ja twee advo caaten, desnoods drie. De Voorzitter vraagt hierop, op eigen kosten Als 't noodig is zegt de heer de Jong. De Voorzitter brengt hierna het voorstel van B. en W. in stemming, 't welk wordt verworpen met 6 tegen en 1 voor (de heer Verschoor). De Voorzitter stelt voor 't voorstel de Jong in stemming te brengen. De heer Buizer brengt in 't midden, <!at het niet aan zou gaan, dat de Raad per soonlijk de kosten verbonden aan het in winnen van een advies zelf zou dragen, dit is in strijd met datgene, wat 't lidmaat schap van den Raad beoogt. Wat gedaan wordt, wordt geacht in 't belang der gemeente te zijn en behoort op gemeente- kosten te geschieden. Weth. Ottevanger zegt ook nog, dat hij als dit moest zelf zijn aandeel in de geheele proceskosten zou willen betalen, 't gaat hier niet zegt spr., contra Punt, maar contra Ged. Staten. De Voorzitter zegt, contra de wet. De heer de Jong zegt, 't staat niet in de wet, mijn voorstel is om 2 vooraan staande advocaaten te hooren in deze zaak en dan te berusten. De Voorzitter vraagt, wie zijn die twee De heer de Jong antwoordt, geen jonge advocaatjes. De Voorzitter vraagt, of de heeren goed vinden, dat door B. en W. 2 rechts geleerden worden aangewezen. Weth. Ottevanger stelt voor, voor dit doel een commissie te benoemen. Het voorstel de Jong in stemming ge bracht, wordt met 6 stemmen voor en 1 tegen (de heer Verschoor) aangenomen waarna een commissie bestaande uit de heerende Jong, Ottevanger en den Een schrijven van den heer T. Colijc en anderen, waarin den Raad wordt her innerd aan een besluit strekkende tot ver hooging van de »Almbrug«. Adressant had vernomen, dat de brug wel verbouwd doch niet verhoogd zal wordeD zulks zou niet in 't belang zijn van de scheepvaart en aan het voorgenomen doel niet beantwoorden. Naar aanleiding van dit adres ontstaat een levendige gedachtenwisseling. Volgens den Voorzitter heeft de gemeente-opzichter die het plan tot verbouwing samenstelde, geen voldoende rekening gehouden met de hoogte van de bestaande brug't blijkt nu, dat volgens zijn plan de opritten te hoog zullen zijn, waardoor verschillende moeilijkheden niet achterwege kunnen blij ven. B. en W. komen than.s met een voor stel waardoor bereikt kan worden, dat de doorvaarthoogte ongeveer 20 cM. hooger wordt, en waardoor de opritten verlaagd wor den, evenwel niet afdoende. Ook werd nog gesproken over 't aanleggen van een nood brug. De heer Buizer moet thans weer naar voren brengen het voorstel van spreker tot het aanbrengen van een beweegbare brug. Het voorstel van B. en W. brengt volgens spreker absoluut geen verbetering, doch de toestand wordt er slechter medenu er in deze zaak nog een besluit genomen zou kunnen worden geeft spreker B. en W. in ernstige overweging niet enkel het be lang van eenige ingezetenen voor oogen te stellen, doch rekening te houden roet het belang van die velen, welke gebaat zouden zyn. indien een beweegbare brug, los- en ladingplaats werd aangebracht. Dan was iedereen geholpen, 't kan een verschil van f 1000 of f1500 zijn, doch wanneer zulks in ieder belang is, zou 't onverantwoordelijk zijn van 't gemeentebestuur daarvoor terug te deinzen we moeten een kleine groep niet bevoordeelen en daarmede een groote groep benadeeien. De heer Groeneveld zegt, (de oude brug is reeds afgebroken), wij blijven zoodoende lang met een open brug zitten. Wethouder Ottevanger zegt 't is be lachelijk om nu weer met een ander voor stel te komen, het werk is volgens 't plan aangenomen, en dan zou het weer stil moeten liggen. De heer de Jong zegt 't ligt nu toch al stil en wie is daar de schuld van, niemand anders dan de Later. Uit de verdere be spreking blijkt dat de Later, Gemeente- Opzichter die het plan tot verbouwing ontwierp de zaak verkeerd had bekeken en volgens den heer de Jong was het plan van v. d. Broek uit Dussen beter geweest. Spreker wil het voorkomen dat de Raad misleid is. Wethouder Ottevanger zegt dat hier geen spraak is van misleiding, doch hy heeft een fout begaan. De Voorzitter kan zich met het plan voor een beweegbare brug zeer goed ver eenigen. Wethouder Ottevanger zegt, wij kunnen geen besluit r.emen voor het voorstel is afgehandeld. De heer Buizer stelt daarom voor om zich te bfelasten, binnen zeer korten tijd met de noodige gegevens, voor het plaatsen van een beweegbare brug te komen, er zou dan b.v. Dinsdag of Woensdag eene vergadering kunnen worden uitgeschreven, waarin zijn plan ter tafel kon komen. Vele leden kunnen zich hiermede vereenigen. De heer Ottevanger dringt aan om het voorstel van B. en W. om met de voor genomen verbouwing door te gaan in stemming te brengen, welk voorstel wordt aangenomen. Bij de gebruikelijke rondvraag informeert de heer De Jong, hoe of het staat met het plan tot electrische verlichting Ippel- schenhoek enz. De directeur had gevraagd aan den heer De Jong, waarom zulks zoo lang wegbleef. In deze kwestie schijnt een misverstand te schuilen. Op de vraag van den Voorzitter, of de heer De Jong nog iets heeft, antwoordt hij, dat de palen (waarschuwingsbord) nog scheef staan en het gat in de Dorpsstraat nog niet gemaakt is. De heer Buizer verzoekt de bespreking over den bouw van de Almbrug uitvoerig in te notulen op te nemen, opdat zou ge lezen kunnen worden, wie hierbij de be langen van allen verdedigde. Op voorstel van den heer Ottevanger, wordt het marktgeld voor paarden op 25 cent gesteld. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter deze vergadering. Spoedeischende Raadsvergadering der ge meente NEDERHEMERT, op Vrijdag 18 Mei, nam. half drie. VoorzitterEdelAchtb. heer C. W. van Ommeren. Aanwezig alle leden met uitzondering van de heeren v. d. Vliet en Bakker. Burgemeester als Voorzitter wordt benoemd,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2