foor iet Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. lo, 1297. ïrijdag 25 Mei m ASTHMA-Lijders ABDIJSIROOP Jan Gesrlzen, Café- restaurant en Uitspanning BEHOORENDE BIJ HET Rugpijn waarschuwt. Iedere hardnekkige pijn in het smalle gedeelte van den rug waarschuwt u om acht te slaan op uw nieren. Zware, sle pende rugpijn en scherpe steken bij bukken of plotseling keeren, wijzen op gezwollen, ontstoken nieren pijnlijke, overwerkte en vermoeide nieren. De taak der nieren is om het urinezuur uit het bloed te filtreeren. Kouvatting, koorts, overwerking en buitensporigheden overspannen de nieren en veroorzaken ont steking. Zulk een in den aanvang lichte ontsteking leidt bij verwaarloozing metter tijd tot niergruis, waterzucht, theumatiek of een chronische nierkwaal. Let op. uw nieren, zoodra de rug pijn begint te doen. Zie toe of de urine af wijkingen vertoont, te schaarsch of te veel vuldig geloosd wordt, brandend, pijnlijk en vol bezinksel is, een abnormale kleur heeft enz. Let ook op hoofdpijn, aanvallen van duizeligheid, een voortdurend vermoeid ge voel en zenuwachtigheid. Als uw nieren verzwakt zijn, gebruik dan Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het geneesmiddel, dat ruim 50 jaren lang zwakke nieren heeft genezen en over de heele we reld wordt aanbevolen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per doos. BUITENLAND. Ken bange reis. Te St. Malo in Bretagne is bericht ont vangen, dat dé leden van de bemanning der «France et Bretagne* behouden te St. Pierre op New-Foundland zijn aange komen. De «France et Bretagne« kwam op 100 mijl van de kust van New-Found land in aanvaring met een ijsberg. Het schip liep daardoor zulk een averij op, dat het niet lang duurde, of het begon ge vaarlijk over te hellen. De kapitein oordeelde het daarom beter 't schip te verlaten en de pogingen, om het nog behouden naar New-Foundland te brengen, op te geven. Derhalve liet de bemanning de geheel open reddingsboot te water en daalde er in af. De eerste uren bleet men nog in de nabijheid van het schip, doch toen men bemerkte, dat het zinken al sneller en sneller ging, zorgde men ervoor, zoo spoe dig mogelijk weg te komen, om niet mee gezogen te worden. Tien dagen moesten de zeelieden in de kleine boot doorbrengen. Zij leden vreese- lijk van de koude, terwijl ook de voorraad levensmiddelen in de boot, niet op zulk een lange reis berekend, snel verminderde. Ten slotte, op den tienden dag, nadat de ongelukkige zeelieden reeds alle hoop op redding hadden opgegeven, kwam ein delijk een Engelsch vaartuig in zicht, de «Bertha Walter«, dat niet, zooals zoo vele andere schepen, hun noodsignalen onopge merkt liet, doch zich ijlings naar de plaats begaf, waar de reddingsboot dobberde. Een sloep werd te water gelaten en daarin werden de schipbreukelingen overgebracht. Langszij het groote schip gekomen, moesten zij met een touw naar boven worden geheschen, omdat zij te stijf waren, om langs de touwladder naar boven te klimmen. Twee-en-dertig lijken gevonden. Uit de Rio Grande-rivier zijn in de na bijheid van Leredo in Mexico 32 lijken opgehaald. Men gelooft, dat het meeren- deels Italianen en andere vreemdelingen zyn, die bij een poging om clandestien in Amerika te komen, beroofd en vermoord zijn. New-ïork's 300-jarig bestaan. Amerika maakt zich gereed om bet 300- jarig bestaan van New-York te vieren. In de lente van 1623 zijn n.l. een 30- tal gezinnen, afkomstig uit de Zuidelijke Nederlanden, op de thans historisch ge worden plaats Castle Garden geland en zy hebben er toen een kolonie gesticht, waaruit later New-York is ontstaan. Een 100-tal Nederlandsche mannen hebben zich in 1623 met hun vrouwen en kinderen te Castle Garden gevestigd. Ze bleven echter niet alleen op de plaats, waar ze aan land wören gegaan. Sommigen trokken naar Abariy, anderen naar Brooklyn. Tenslotte bleven slechts 4 gezinnen te Castle Garden achter. Dit zijn dus, kan men zeggen, de eerste 4 New-Yorksche families. In 1629 telde de bevolking van New- York 270 zielen. Volgens de laatste volks telling in Amerika (1920) telde New-York toen 10.384.144 inwoners I binnenland" Postbestelling op Zondag. Het is niet de bedoeling met de beper king van de postbestelling op Zondag verder te gaan dan volgens de thans geldende regelen mogelijk is. Met het oog op de daaraan verbonden kosten is de minister evenwel niet bereid tot wederinvoering der Zondagsbestelling, waarin dan tevens alle drukwerken zouden worden opgenomen, over te gaan. Nieuwe cüfer-postxegels. De Minister is na al hetgeen h»j over de nieuwe cijferpostzegels heeft vernomen, bereid aan den wensch, in het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer geuit, gevolg te geven en een nieuw zegel te doen ont werpen, hetwelk voor de geheele cjjferserie (dus voor de zegels beneden 5 ct.) hetzelfde zal zijn. Het spreekt vanzelf dat hiervoor niet de hulp van het buitenland zal worden ingeroepen. o De zamertyd. De zomertijd begint, zooals men weet, 1 Jur.i. Niet bepaald is echter nog, wan neer hij eindigt. Dat zal afhangen ervan, wanneer hij in België eindigt. De Minister heeft reeds de vereischte stappen gedaan om langs diplomatieker! weg omtrent den einddatum van den zomer tijd, welke voor België zal gelden, inlich tingen te verkrijgen. o Aanranding en berooving. De metselaar S. L. uit Lopik is in de Waard onder Montfoort door twee sujetten aangevallen en bedwelmd. Toen hij weer tot zichzelven kwam, bemerkte hij tot zyn schrik, dat men hem zijn geld, ruim f2700 had afgenomen. Door de rijkspolitie uit Montfoort, Oudewater, Hoenkop en Vleuten ziju den geheelen nacht met be hulp van politiehonden nasporingen gedaan, welke echter nog niet tot een resultaat leidden. mishandeling. Op de kermis te Hippolitushoef (Wie- ringen) heeft, naar de Tel. meldt, de 19- jarige J. Ten B., die beschonken was, den rijksveldwachter Admiraal zoodanig met een mes gestoken, dat voor diens leven wordt gevreesd. De dader is gearresteerd en is gevankelijk naar Alkmaar overge bracht. o Zigeuners. Bij 's Heerenberg heeft een zigunerbende, bestaande uit 30 personen met vier wagens, acht beren en acht apen, getracht over de Nederlandsche grens te komen. Ze kwam uit het Duitsche bezette gebied. De troep moest terugtrekken en verspreidde zich in de richting van Gendringen en Anhalt. Men meent, dat het een verkennersbende is van een grootere troep. Goed werk van de bezuinigingsinspectie te Amsterdam. De Ooster-Gasfabriek te Amsterdam is, meer dan een jaar geleden, opgeheven. De aanvankelijke bedoeling was alles te sloopen en het geheele fabrieksterrein ma r met den grond gelijk te maken. De gemeentelijke bezuinigingsinspectie, Dr. J. F. van Oss, meende echter, dat die al braak, welke een anderhalf millioen zou kosten waartegenover maar zeer pro blematische baten stonden toch heele- maal niet noodig was en dat het complex van de afgedankte «Ooster* een schitte rende gelegenheid bood om eens te laten zien, hoe de gemeente kan bezuinigen. Het resultaat van de gevoerde bespre kingen was, dat er van de gebouwen «nog wel wat viel te makenen het voormalige fabrieksterrein is nu hard op weg een «park der wetenschap* te worden. Er worden met betrekkelijk geringe kosten, van de bestaande gebouwen twee laboratoria gamaakt, van het machine-ge bouw voor circa V4 millioen een mooie H. B. S. gemaakt (een geheel nieuwe had zeker een millioen gekost), een politie-bureau kan worden ingericht, het groote zuive ringshuis is gedeeltelijk ter beschikking van de gemeente-tram gesteld (garage voor de auto-bussen). Voor de rest van dit laatste gebouw en voor eenige andere moet nog een bestemming worden gevonden. Taprcrbed bij de viering van het Regeeringsjubileum. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft naar aanleiding van een ver zoek van het Nationaal Comité tegen het alcoholisme onder de aandacht van de ge meentebesturen gebracht de vraag of het geen aanbeveling verdient op de dagen van de viering van het 25-jarig regeeringsju- bileum van de Koningin een tapverbod van sterken drank uit te vaardigen. De Minister heeft de gemeentebesturen uitgenoodigd de wenschelijkheid van zoo danig verbod te overwegen. Candidate» in overvloed. Te Ede zijn niet minder dan 104 per sonen candidaat gesteld voor den gemeen teraad. 0 De Nederlandsche Staatsschuld. Onze totale staatsschuld bedroeg op 31 December 1922 f 3.108.606.632 tegen f 2.939.955.301 een jaar tevoren en f 1.154.266.959 einde 1913. ÉI 38& fif gebruikt als de vastzittende slijm Uw borst beklemt en U naar adem doet hijgen. Duizenden vroegere lijders roemen dit redmiddel. Slijmoplossend, borst versterkend, verzachtend en genezend, ook bij bron chitis, influenza, griep, kinkhoest en verkoudheid. Overal per flacon 230 gram f 1.90, 550 gr. f3 60, ±1000 gr. f6. Eischt handteekening AKKER Geen geld, geen liefde. Een meisje uit Ommelanderwijk wilde trouwen. De bruidegom meende er op te mogen rekenen, dat de bruid f 250 mee ten huwelijk bracht. Voordat de rijtuigen voor kwamen, vroeg hij waar het geld was. De bruid schijnt hem toen geen bevredigend antwoord te hebben gegeven. De bruigom zeide daarop dat hij nog even met iemand moest praten. Toen de rijtuigen voorkwamen wachtte men tevergeefsch op den bruigom. Als de drank is in den man. De 27-jarige G. te Hengelo kwam onder den invloed van sterken drank thuis. Hij greep een broodmes, waarmede hij zijn broers, die reeds te bed lagen, te lijf wilde. Zij slaagden er evenwel in, nadat zij eenige niet levensgevaarlijke wonden hadden be komen, den woesteling het mes te ont rukken, waarna hij alles wat ónder zijn bereik kwam kort en klein sloeg. De politie heeft den woesteling gearres teerd. Uit overouden tyd. Door schipper J. Vermeulen te Breskens is in de Wielingen een volledig gewei met schedel opgevischt, dat bleek afkomstig te zijn van den bison priscus, een diersoort, die in overoude tijden in deze streken voorkwam. Wetenschappelijke onderzoe kingen hebben het ontstaan van dit dier teruggebracht tot den 3den ijstijd. Het gewei is opgezonden aan het Rijks Geologisch Museum te Leiden, waar het dankbaar werd aanvaard, terwijl aan schipper Vermeulen een belooning werd toegekend. Een kat ais konijnenmoeder. De familie v. d. W., wonende aan den Zuidelijken Parellelweg te Velp, heeft een poes, die dezer dagen drie jongen ter wereld bracht. Twee werden er van verdronken, een bleef bij de moeder. Twee dagen later wierp een konijn vijf jongen, maar de moeder stierf kort daarop. Toen kwam men op het denkbeeld de jonge konijnén bij de poes te zetten. En werkelijk, het dier adopteerde het nieuwe kroost en voedde het. Na enkele dagen besloot poes echter te verhuizen naar zolder. Zij maakte daar een nestje en sleepte haar eigen kind, maar bovendien een der jonge konijnen naar de nieuwe verblijfplaats. Toen men dit bemerkte zette men ook de overige konijnen in het nieuwe nest en thans zoogt de poes weer haar eigen jong en de ko nijnentelgen. PLAATSELIJK NIEUWS^ Aalst. De muziekvereeniging «Prins Hendrik* alhier, directeur de heer Van Berkel te Ammerzoden, behaalde op het nationaal concours te Giessendam in de 2e Afdeeling Fanfare een lsten prijs met 308 punten. Directeur en leden van harte geluk gewenscht met dit succes. Andel. Het Fanfarecorps alhier be haalde op het coecours te N.-Hardinxveld een 2en prijs in de 1ste afdeeling. Wij feliciteeren Directeur en leden met hun succes. Dassen. Zondag 27 Mei a.s. zal alhier eene propagandalezing worden gehouden over het «Wit Gele Kruis*. De lezing begint na het lof (dus ongeer om 3 uur). Als spreekster zal optreden Mej. Smi's De vergadering is toegankelijk voor alle vrouwen en meisjes. Daar het hier zoo'n nuttige instelling geldt, hopen we dat velen, ook niet-leden, hiervan gebruik zullen maken en dat er tevens velen als lid mogen toetreden. Terwijl S. en diens vrouw met de muziek mede waren gegaan, lagen bij hun thuis twee kinderen te bed. Toen onder- tusschen een der buren eens ging kijken of de kinderen nog rustig sliepen, kon hij binnenkomende haast niets zien van de rook welke in het vertrek hing en bleek dat hout, welk in den oven der kachel lag, in brand was geraakt. Door dadelijk deuren en vensters open te zetten- was de rook spoedig uit het vertrek verdwenen. Gelukkig dat men dit nog bijtijds heeft bemerkt, daar anders fnisschien beide kinderen gestikt waren. Land van Altena. Het ongunstige weer der laatste dagen werkt zeer nadeelig op de voor 't meerendeel zware kleigronden in onze streek. De droge Aprilmaand had aan de bodem structuur reeds veel verbeterd^ wat door den slappen winter was bedorven en waar door het bouwland overal eerst «stug* lag. De hevige slagregens der vorige week hebben vele akkers voor een oogenblik blank gezet en wie dezen winter riiet heeft gezorgd zijn greppels open te maken, zal ervaren dat zijn gepoote aardappels langs de voren door 't vele water zijn verrot. Ook de bietenplantjes, die zich juist boven den grond vertoonden, hebben veel geleden, voorts bracht hagelslag daarbij op enkele plaatsen veel schade aan dit gewas. Haver, boonen en erwten staan over het geheel goed er was tot heden echter nog geen gelegenheid deze gewassen van onkruid te zuiveren, zoodat zij, blijft het vochtige weer nog wat aanhouden, spoedig een droevig beeld zullen vertoonen. Het winterkoren munt uit door een weelderigen groei van de tarwe, waarvan de verschillende variëteiten zeer stevig stroo leveren, zal dit geen bezwaar zijn, doch van de rogge echter verwacht men te vroeg legeren, wat zeer nadeelige gevolgen voor de korrelopbreogst kan hebben. Sleeawijk. Op den 2en Pinksterdag behaalde de gem. zangvereeniging «Juliana* te Nieuwerkerk a. d. IJsel een 2e prijs in de 4e afdeeling. Rossnm. Bij gelegenheid der kermis te Heerewaarden is op enkele plaatsen al daar ingebroken. Een der daders iemand uit Oss is gepakt. Woadrichem. Op het op 21 Meijl. gehouden Nat. Concours te Lekkerkerk, behaalde de chr. gem. zangvereeniging «Soli Deo Gloria*, dir. de heer A. W. Havelaar alhier, een len prijs met 325 punten in 2e afdeeling. Op hetzelfde concours behaalde het dameskoor «Con Amore* in de 4de afd. een 2en prijs met 275 punten, terwijl het mannenkoor «Het Lied* een 3en prijs verwierf, eveneens in de 4e afd., met 248 punten. Waspik. Heden Vrijdag zal de Raad dezer gemeente des namiddags om 3 uur een openbare vergadering houden. Agenda 1. Mededeelingen, 2. Beëedi- ging v. d. gemeenteontvanger, 3. Bespre king steunregeling. De Heer B. de Winter le ambte naar ter secretarie alhier, werd door het openb. ministerie te 's Bosch beëedigd als Hotel St. Jansstraat 10-12, naby het station, Marktberichten. ambtenaar v. d. burgerlijken stand. »Brabantia« Waspik, zal op Zon dag 27 Mei a.s. deelnemen aan de serie wedstrijden, uitgeschreven door «R.W.B.* te Besoijen en zal uitkomen tegen »S.V.V.« Gorcum. Het Bestuur der Stichting «Moeder- heilte Breda heeft besloten om op Zon dag 8 Juli e.k. een bloem- of vlaggetjes dag te organiseeren waarvan de opbrengst zal dienen om te komen tot de oprichting eene R. K. vroedvrouwenschool in Noord- Brabant. De welwillende medewerking van het damescomité van het W. G. K. alhier is hiervoor gevraagd. Zaltbommel. De heer Parren, die op Hemelvaartsdag met de harmonie «Euterpe* te Bennekom den eersten prijs in de 2e afdeeling behaalde, had op den 2en Pinksterdag wederom succes met 't fanfarecorps «Juliana* uit Gameren. Op het federatiefconcours te Leuvenheim bij Brummer. werd in de 2e afdeeling de 2e prijs behaald met 45 punten ptevens werd de Eereprijs aan dit korps toegekend. Beide korpsen mogen trotsch zijn op hun eminenten directeur. GORINCHEM, 21 Mei. Op de vee- markt waren aangevoerd 170 runderen, 21 nuchtere kalveren, 166 overloopers, 826 biggen, 20 schapen, 437 lammeren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f350f450 melkkoeien f 250f 350 kalfvaarzen f 240f 350 guiste vaarzen f 200f 240pinken f 100 f160; graskalveren f f nuchtere kalveren f 24f 36, overloopers f 30f 50, biggen f 18—f30; schapen f20-f30; lammeren f 16f24. ROTTERDAM, 22 Mei. Aanvoer 406 paarden, veulens, 906 magere en 945 vette runderen, 277 vette kalveren, - graskalveren, 988 nuchtere kalveren, 281 schapen of lammeren, 222 biggen, 9 bokken of geiten, 704 varkens. Koeien f 1.25 a f 0.85 Ossen fl.15 a f 0.75 stieren f 1.10 a f 0.70 kalveren fl.70 a f 0.90, alles per kilo. Melkkoeien f 225 a f 375, kalfkoeien f230 a f390, stieren f145 a f 275, pinken f135 a f155, graskalveren f a f vaarzen f af werkpaar den f 100 a f200, slachtpaarden f 90 a f 140, hitten f af veulens f a f biggen f 20 a f 33, varkens f 32 a f 47, slachtkalveren f 8 a f 14, fokkal- veren f 16 a f 28. De Rotterdamsche elerveiling. Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche- straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4 65f 7.20 Eendeieren f 5.25 f 5.65 Aanvoer 251000 stuks. ZALTBOMMEL, 22 Mei. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 177 biggen, prijs f22 a f34; 36000 eieren, prijs 5 a 5j ct. p. st. 740 K.G. boter, prijs per J K.G. room boter f 1.boerenboter f 0.80 a f 0.95. 's BOSCH, 23 Mei. Op de markt van heden werden aangevoerd 2292 stuks. 1077 stuks hoornvee, 960 biggen, 95 zeugen, 160 schapen en lammeren en 69 kalveren. De prijzen waren als volgtKalfkoeien f 350 a f 425, kalfvaarzen f 260 a f 400, magere ossen en koeien f 200 a f 310, vette ossen en koeien le kw. 65, 2e kw. 57^ ct. p. p., pinken f130 f185, zeugen f 130 af 190, biggen f 3.75 k f 4.25 p. w. schapen f20 a f35, lammeren f9 af 18. Handel vetvee prijshoudend, kalfvee traag. 9ECSEL Jtfenwsblail (Uit het Algem. Hbld. van 5-4-'23). 'm v - a -r 'Cf-. wê

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5