i i - 1 voer ktt Linl van Heisden sn AlteiaJeLaigstraat en tie Bommelerwaartl De Schipbreukelingen der Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 4298. Woensdag 30 Mei 1923, FEUILLETON. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Het beste geneesmiddel voor een trage lever, schele hoofdpijn, verstopping en slechte spijsvertering is een dosis Foster's Maagpillen. Deze pillen regelen de vloeiing der gal van de lever naar de ingewanden. Nu en dan een dosis Foster's Maagpillen verzekert goede werking van lever en in gewanden, en is het beste voorbehoedmiddel tegen een slechte gezondheid. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. BUITEXLANDSCH OVERZICHT Het dreigende conflict tusschen Rusland en Engeland is door de groote concessie der Sovjetregeering in der minne geregeld, althans de scherpe kanten zijn van het geschil afgeslepen. De kwestie der anti-Britsche propaganda zal waarschijnlijk het onderwerp worden van Russisch-Engelsche besprekingen verder zal Moskou schadeloosstelling betalen voor leed en last, lijf en goed van Britsche onderdanen aangedaan, terwijl Groot- Brittanië vrijelijk mag visschen buiten de driemijls territoriale zóne langs de Russi sche kust. Onhoffelijke en grove, tot Engeland gerichte nota's zullen ten slotte eveneens woiden ingetrokken. Door deze tegemoetkomendheid is een veel prettiger atmosfeer geschapen en het woord «oorlog* dat in beginne, toen het conflict nog zijn scherpe karakter droeg in verband met het stellen van een ultimatum door Engeland, wordt thans heelemaa! niet meer gehoord. Een Britsch-Russische beslechting van het geschil door middel van de wapenen be hoort. menschelijkerwijze gesproken, voor- loopig dan ook tot de onmogelijkheden. Ook in het Grieksch-Turksche conflict is ontspanning gekomen en het gevaar dat het tusschen deze landen weder tot een oorlog zou komen is meer geweken. Vooral Griekenland, de onderliggende partij, scheen van zins te zijn een wan- hoopspolitiek te gaan voeren in verband met den Turkschen eisch betreffende een schadeloosstellings-bedrag, dat Griekenland niet meende te kunnen betalen. Het kon digde wat luidruchtig aan zich van de conferentie te zullen terugtrekken en het gaf tevens te verstaan, dat het desnoods van plan was het geschil met de wapenen uit te vechten. De geallieerde autoriteiten hebben heel wat moeten bemiddelen, plooien en schikken om Griekenland van zijn, door 29) De getroffen aap viel met een doften slag op den grond en gaf geen teeken van leven. De «eerste* had hem goed geraakt. Na dit betrekkelijk kort oponthoud ging men verder en kwam toen aan eene merk waardige plek, wellicht de merkwaardigste van het gansche eiland. Tot op een omtrek van circa tien meter zag de grond er uit, alsof hij aan den invloed van het vuur was bloodgesteld geweest, dat allen planten groei had vernietigd. Niet verder* sprak de dokter tot Black, dezen bij den arm grijpende. «Hier be vindt ge u mijne vrienden, aan de grenzen van het doodenrijk. Ziet ge dien zwaren boom, met zijne uitgestrekte, eeuwiggroene takken, zijn bruinen schors niet staan Dat is de arbor toxicaria van Rumph, de woorave, die aan de oevers der Amazone rivier groeit, die aan de oevers van den Orinoco gevonden wordt de Oepasboora der Maleiers, wiens gebied zich over den gan- schen Indischen- en Australischen-Archipel uitstrekt, het strychine voortbrengend ge- hen dwaas en nadeelig voor den wereld vrede geachte plannen af te houden. In het tusschen Griekenland en Turkije door bemiddelling van onderscheidenlijk Venizelos en Ismet Pasja gesloten accoord erkent Griekeidand in principe, dat het schadeloosstelling is verschuldigd aan Tur kije in verband met het optreden van 't Grieksche leger in Klein-Azië, waardoor de oorlogswetten werden geschonden. Wegens den slechten staat der Grieksche financiën ziet Turkije evenwel af van een schade loosstelling in den vorm van geld. Ter vergoeding voor Turkije zal in de streek van Karagatsj een grenswijziging plaats hebben, waardoor Turkije in het bezit komt van Karagatsj, de stad in West-Thracië, die het spoorwegstation vormt van de Oost- Thracische stad Adrianopel, benevens eenig gebied in de buurt van Karagatsj. Verder is er een bepaling, dis eveneens voordeelig is voor Turkijegestipuleerd is namelijk, dat de regeeringen van Griekenland en Turkije elkander wederzyds weer in het bezit zullen stellen van de schepen, die het eene land het andere heeft afgenomen tij dens de vijandelijkheden. Voor Turkije is deze schikking vooral daarom van belang, omdat Griekenland enkele tientallen groote Turksche schepen terug moet geven, ter wijl Angora maar enkele minder belang rijke Grieksche schepen heeft terug te geven. De Duitsche regeering is nog steeds bezig hare nieuwe voorstellen uit te werken. Naar de «B.Z.a.M.* volgens de Crt.« mededeelt, heeft het Reichsverband der Deutsche Industrie ter kennis van de Duitsche rijksregeering gebracht, dat de Duitsche industrie bereid is spoedig dusdanige bin dende en bij de wet geregelde garanties te verstrekken, welke tot verzekering en aanvulling van het Duitsche aanbod aan de geallieerden noodig worden geacht, en aan het verstrekken waarvan door de gealli- den groote waarde wordt gehecht. Cijfers voor het bedrag, tot hetwelk deze garanties zich zullen uitstrekken kunnen op dit oogen- blik nog niet worden genoemd. De te verstrekken waarborgen zullen echter over eenkomen met het bedrag, hetwelk de rijksregeering na grondig en zorgvuldig onderzoek en na overweging van alle door het buitenland op het jongste aanbod in gebrachte bezwaren als te dragen zal be palen. Door deze verklaring van de zyde der was. Alles, wat in zijn omtrek zich bevindt, wordt vernietigd, de adem van dezen boom, de druppels sap, die langs den stam af druipen, hebben den bodem vergiftigd. Een enkele druppel, op de huid gevallen, ver oorzaakt hevige ontsteking. Wie bloothoofds onder zijn takken gaat, verliest al het haar. Een vogel, die zich in het gebladerte begeeft, valt dood op den grond. Wie door dit gift is aangetast sterft binnen een kwartier. Na den dood vertoonen zich op de hand vlekken, het gelaat zwelt op en het wit der oogen wordt geel.* De dokter bewaarde voor eenige oogen- blikken het stilzwijgen. De anderen waren onder den indruk zijner woorden. «Wanneer het dan zoo gevaarlijk is, dien boom te naderen* sprak Johnson eindelijk «kan ik mij niet voorstellen, hoe de Javanen, Maleiers, die met de eigenschappen van het gift zekerlijk bekend moeten wezen, het durven wagen, dien boom te naderen om het gift in te zamelen.* «Geloof maar vrij* gaf de dokter ten antwoord «dat zij de noodige voorzorgen nemen. Zij bedekken het hoofd, het gelaat, de handen, kortom het gansche lichaam, om tegen de uitwasemingen van dezen boom gevrijwaard te zijn. Zij blijven zelfs op een eerbiedigen afstand staan. Maar, om toch het gift machtig te worden, hakken zij vijf k tien bamboezen staken, verwijde ren de tusschenschotten, snijden aan bet eene uiteinde een scherpen punt en steken de aldus gevormde kokers in den stam. Duitsche industrie is een van de meest belangrijke punten uit de nieuwe nota, welke de Duitsche regeering aan de geallieerden zal aanbieden, op gunstige wijze geregeld. Wie weet of de Roerbezetting geleidelijk weg ook niet tot het verleden zal gaan behooren. Bij de botsingen Zaterdag te Bochum tusschen communisten en Selbstschutz zyn volgens een voorloopige opgave 18 dooden en 80 gewonden gevallen. De dooden wa ren allen aan de zijde der oproermakers. De Selbstschutz heeft thans de beschikking over 2000 man en heeft van de Fransche bezettingsautoriteiten wapens ontvangen. Over het algemeen wijzen verschillende teekenen er wel op, dat de Franschen be ginnen in te zien, dat zij een ernstige fout hebben gemaakt toen zij de Schupo uit het Ruhrgebied verwijderden. Verschil lende commandanten hebben hier en daar de in het nauw gebrachte brandweer en de crimineele politie, die voor den veilig heidsdienst moeten zorgen hulp aangeboden in den strijd tegen de communisten. Ook in Dortmund moe' de Fransche comman dant zijn bereidwilligheid om te helpen te kennen hebben gegeven. De Selbstschutz streeft er echter voortdurend naar om zon der vreemde hulp den toestand meester te worden en de communistische terreur tegen te gaan. Openbare Vergadering van den Raad der gemeente WASPIK. Voorzitter EdelAchtb. Heer Dekkers. Secretaris WelEd. Heer B. van Schijndel. Aanwezig de heeren J. Kamp, D. van der Rijken, G. Teunen, E. Rubbens, J. de Hond, A. Pruissers, A. Vloeimans en A. Nollen. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. Vei volgens deelt hij mede, dat hij aan de orde wenscht te stellen, de beëediging van den gem.ontvanger, den heer B. de Winter. Hij zegt, dat de borgtocht is vastgesteld duor een vereenigirig te 's Gravenhage, met toestemming van den minister. Het eedsformulier wordt voor gelezen, waarna den heer De Winter den eed aflegt. De Voorzitter houdt de vol gende toespraak Geachte Heer De WinterWordt in het algemeen voor de beoordeeling van een candidaat als voorwaarde gesteld zijn kennis van hetgeen die werkkring eisch t, voor In dezen toestand blijven deze kokers vier vijf dagen, zoodat het sap ruimschoots gelegenheid heeft, weg te vloeien. De kokers worden nu weggehaald en het gif wordt zorgvuldig bewaard. Na een jaar echter verliest het sap zijn giftige werking. «Maar gedurende dat jaar,* liet Johnson er op volgen, «kan het genoeg kwaad doen.* «Natuurlijk. Drie jaar geleden was ik in de gelegenheid te Soerakarta op Java eene terechtstelling bij te wonen, wellicht de verschrikkelijkste in haar soort. Dertien vrouwen werden ter dood veroordeeld. Des morgens om elf uur werden zij naar een plein, tegenover den kraton geleid, waar de rechter haar het vonnis des doods voorlas daarop ontving ieder een koran, waarop zij moesten zweren, dat het vonnis recht vaardig was. Hiertoe had elk harer de hand op het boek te leggen en de oogen ten hemel te heffen. Na deze ceremonie ging de beul zijn werk doen. Men had dertien staken in den grond geplant, aan eiken staak werd een vrouw vastgebonden. Zij streefden volstrekt niet tegen, maar prevelden gebeden. Nadat de rechter het. teeken had gegeven, prikte de beul met een fijn gepunt stukje bamboe, tevoren in oepasgif gedompeld, in de huid. Bijna oogenblikkelijk werden zij door eene beving overvallen en zes minuten later waren allen gestorven. Hun huid werd met vlekken bedekt, haar aangezichten waren opgezwol len, haar huidskleur nam een blauwen tint aan, terwijl het wit der oogen geel zag. gem.ontvanger wordt behalve dit alles nog als hoofdvoorwaarde gesteld een absolute betrouwbaarheid in financieele zaken. Door U aan te stellen als ontvanger der gem,- gelden, heeft de Raad U een bewijs ge geven van groot vertrouwen. Ik twijfel niet of U zult door eene zorgvuldige en accurate administratie toonen dat vertrouwen in alle opzichten te verdienen. Uwe taak is niet zoo eenvoudig ze is des te moeielijker omdat wij hier in dit opzicht wel eenigs- zins verwend zijn. Het is me dan ook een genoegen te kunnen verklaren, dat, zoolang ik de eer heb gehad Burgemeester dezer gemeente te zyn, en dat wordt in November toch reeds 18 jaar, zich nooit moeilijkheden, zelfs niet van geringen aard, bij de finantieele administratie dezer ge meente hebben voorgedaan. De taak van den gem.ontvanger is, indien zij goed wordt vervuld, ook eene belangrijke taak in verband met het algemeen bestuurs beleid. Immers, zij geeft aan het voordeel, dat zij in staat stelt, steeds spoedig dui delijk en gemakkelijk te overzien, de finantieele gevolgen van bepaalde besluiten, hetgeen vooral in den tegenwoordigen tijd van groot belang is. Mijnheer De Winter, ik feliciteer U, ook namens den Raad en het College van B. en W. met Uwe benoeming. Vervul Uwe werkzaamheden met ijver en toewijding en vooral met accuratesse. Wij rekenen hierop, doch zijn tegelijkertijd stellig overtuigd, dat U ons vertrouwen niet zult beschamen. De heer De Winter dankte hierop in goed gekozen woorden het College van B. en W. voor het vertrouwen in hem gesteld en tevens den Voorzitter voor zijn gesproken woorden. Hij zal trachten steeds in het belang der gemeente te werken, vooral steeds accuraat te zijn, zoodat zijne benoeming hun nimmer zal behoeven te berouwen. De Voorzitter deelt vervolgens mede 4. Ingekomen besluit van Gedep. St., reclame van mevr. de wed. M. C. J. van Son, omtrent haren aanslag in den H. O. over het dienstjaar 1 Jan. tot 1 Mei '22, waarin zij door de gemeente was aan geslagen tegen een vermoedelijk inkomen van f20.000, belastbaar f19.600, voor een bedrag van f 483.25 en dit werd verminderd met f 380 en teruggebracht op f 103.25, tegen een vermoedelijk jaar- lijksch inkomen van f 5000, belastbaar f 4600. 2. Een schrijven van de gemeente Het was afschuwelijk I* De dokter stond in gedachten, alsof hij het tafereel, dat hij zooeven van de werking van het oepasgift had gegeven, zich weder voor den geest wilde halen. «We zullen maar zoo spoedig mogelijk hier vandaan gaan* klonk het uit den mond van Johnson, die zich niet op zijn gemak gevoelde. De dokter keerde zich om. «Zoudt ge wel willen gelooven« zeide hij «dat alle levenskiemen uit dien grond zijn, weggeteerd en dat de Natuur met al haar pracht en schoonheid een verfoeilijke gifmengster is I Ja, laten we ons van deze plaats verwijderen en haar den rug toe- keeren.* De schipbreukelingen sloegen nu een smal zijpad in. Na vijf minuten bevonden zij zich weder in de levende wereld. Weldra stond men voor een fraaien boom, dik van lof, waaraan tal van kogelvormige vruchten hingen. De dokter herkende in dezen boom de artocarpus incisa of broodvruchtboom. Gedurende acht of negen maanden van het jaar brengt hij eene groote hoeveelheid vruchten op. Deze worden geplukt, voordat zij volkomen rijp zyn en de bast nog groen van kleur is, terwijl het merg dan eene sneeuwwitte kleur vertoont en op meel gelijkt. «Plukt zooveel ge plukken kunt* sprak dr. Arling «en draagt zooveel ge dragen kunt. We hebben hier het brood voor het grijpen. Ik zal dien spijs voor u be- Smilde, aan den Raad dezer gemeente, waarin adhaesie gevraagd wordt voor eene motie, door den Raad te Smilde genomen en waarin bepaald wordt, bij de regeering er op aan te dringen, eene wettelijke regeling te treffen, waarbij de belasting wordt geheven, niet naar het inkomen van het laatste jaar, maar naar het gemiddelde over de laatste 3 jaren. Wordt voor kennisgeving aangenomen. 3. Een schrijven van den minister van Arbeid, Handel, Nijverheid en van Finantiën, waarbij de bijdrage wordt vastgesteld voor de nieuwe woningen, welke by geregelde bewoning en verhuring met de bydrage van het Rijk geen nadeelig slot opbrengt voor de gemeente. 4. Behandeld wordt het verzoekschrift van den Boerenbond om toetreding tot den veekring Waalwijk, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten met 4 tegen 4. Bij stemming bleek, dat de stemmen weer staakten, 4 tegen 4. Tegen het verzoek zijn de heeren E. Rub- bensj A. Vloeimans, J. de Hond en J. Kamp. Voor zijn de heeren D. van der Rijken, A. Pruijssers, A. Nollen en G. Teunen. Dc -Voorzitter zegt, dat er in de volgende vergadering weer overgestemd zal worden. Blijven dan de stemmen zoo, dan is het verzoek van de baan. Het voorstel van den heer A. Pruijssers, in de vorige vergadering gedaan, om wel toe te treden, werd eveneens bij stemming aangehouden met 4 tegen 4. 5. Een schrijven van het R. K. Kerk bestuur, waarin gevraagd wordt de R, K. jongensschool in orde te brengen. De kosten worden geraamd op f 2800. De Voorzitter zegt, dat B. en W. met het kerkbestuur onderzocht hebben hoe de school er uitziet. Zy hebben geconstateerd dat er veel verbeterd moet worden, Zij achten het in het belang der gemeente, dat er ingegrepen wordtde banken uit de oude school overgenomen, zien er ver veloos uit, er zijn scheuren in de muren aan de Oostzijde, de leermiddelen zijn grootendeels overgenomen en moeten aan gevuld en verbeterd worden, zoodat zij den Raad advizeeren tot inwilliging. De heer v. d. Rijken merkt op, dat de wet voorschrijft hierin te voorzien. De Voorzitter zegt, dat het schoolbestuur bij de overname heeft gezegd, tevreden te zijn, mits de noodige verbeteringen worden aangebracht. reiden.* De mannen togen aan het werk en weidia waren zij zóó beladen, dat de dokter den verzamelden voorraad voldoende achtte. Kort daarop kreeg de eerste stuurman nog eenige herten onder schot, zoodat men tegen den namiddag gepakt huiswaarts keerde. «Het wordt tijd, dat onze magen wat krygen* sprak Black «de honger begint mij leelijk te kwellen Men kwam onderweg eenige bananen, die in dit jaargetijde vruchtdragend waren, tegen. De kleine kolonie hield even halt, om een maagversterking te nemen. De dokter stelde zich aan, alsof hij uitgehongerd was en deed zich zoo te goed, dat hij zich schier niet meer kon voortbewegen. «Ik had zoo'n geweldigen trek* sprak hij lachend, terwyl hy zijn best deed de overigen te volgen. Eenige dagen later, terwijl de dokter bezig was, een plant te onderzoeken en de overigen zich onledig hielden met het vlechten van eenige manden, waarvan het gebruik hun zeer te stade zou komen, holde Harry als een bezetene de grot uit. «Ik heb het gevonden,* schreeuwde hij, zoo hard mogelijk, terwyl zijn oogen van vreugde schitterden. Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1