voor liet Land van lensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. üfl. 4288. Vrijüaö 1 Juni behoorende bij het DE EINDELOOZE TAAK VAN VROUWEN. Gemiddeld werkt een huisvrouw langer dan ieder ander. De rust, die zij kan nemen, is sleehts een onderbreking van haar nooit eindigende taak. Dit is te be treuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan ver- toonen zich urinestoornissen, zenuwachtig heid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, duizelig heid, pijn in den rug of in de lendenen en zijden, loomheid, moedelodkheid, bloed armoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ont spanning buitenshuis. Voorkom zoodoende de ontwikkeling van rheumatiek, water zucht, steenvorming, graveel, of nier- en blaasontsteking. Laat Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet, tot de vermoeide nieren uitgeput zijn. Neem een verstan dige leefwijze aan en vertrouw het her stellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken A f 1.75 per doos. Vervolg Raadsverslag GENDEREN. V. Verkoop gemeentegrond. De Voorzitter zegt, dat het stukje grond aan de Hoef door de schatters is geschat op f 32.Niettegenstaande door de ingezetene E. v. d. Beek bezwaren zijn ingebracht tegen den verkoop, omdat hij daar boomen heeft staan en geen uitweg meer zou hebben, die hij echter nooit heeft gehad, stellen B. en W. voor, het stukje grond aan Joh. Thur te verkoopen tegen de geschatte waarde. De heer v. d. Beek vraagt, wat er gebeurt als er bezwaren tegen den verkoop inkomen. De Voorzitter zegt, dat deze dan mede naar Ged. Staten gaan. De heer G. J. W. Branderhorst vraagt, hoe groot het stukje grond is, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit 60 M. lang en pl.m. 4 M. breed is. Hierop wordt met algemeene stemmen besloten het stukje grond met de rechten die de gemeente daarop heeft, te verkoopen, waarop de Voorzitter dank brengt aan ds schatters. V. Verzoek Bestuur Bijzondere School beschikbaarstelling school. De Voorzitter zegt te willen voorstellen, afwijzend op dit verzoek te beschikken, omdat bij het verzoek wel is overgelegd eene verklaring van het aantal kinderen dat de school zal bezoeken, doch niet zooals de wet ook eischt, een verklaring dat een bedrag als waarborgsom van 15 ten 100 in de gem.kas zal worden gestort en een verklaring dat de schoolcommisssie bij een groep bijz. scholen is aangesloten. De lieer v. d. Beek hoort met verwon dering dat het verzoek ter zijde is gelegd, omdat er niet alle vereischte stukken zijn bijgevoegd. Spr. had het beter gevonden, als de Voorzitter, die voldoende met de wet op de hoogte is en dus bij de in diening van het verzoek reeds wist dat deze bijlagen ontbraken, deze opmerking direct had gemaakt in de vorige vergadering, de mogelijkheid was dan niet uitgesloten geweest, dat het schoolbestuur ze er dan nog had bijgedaan. De Voorzitter is in deze natuurlijk vrij, doch het adres ter elfder ure, het is haast 28 Mei, te be handelen en dan afwijzend te beschikken, is de men8chen zoo'n beetje voor kwajongens zetten. Deze handelwijze is niet fair, mis schien heeft de Voorzitter hiervoor wel zijn reden gehad, doch spr. vindt het niet goed. Hij zou willen voorstellen het adres nog aan te houden tot een volgende vergadering, die dan spoedig gehouden dient te worden, om het dan, als de vereischte stukken zijn bijgevoegd af te handelen. Dit is wat spr. er voorloopig over wil zeggen. Voorzitter. Dus wjj krijgen nog meer. Toen het adres in de eerste vergadering werd behandeld, wist ik niet dat deze bij lagen ontbraken, ik wist toen nog niet de voorschriften. Hoe u er toe komt my een verwyt te maken van het verzwijgen begrijp ik niet. Als iemand een wapen in zijn hand heeft gebruikt hij dit, als hij het noodig heeft. Ik ben naar het schoolbestuur gegaan en heb daar gesproken met den dominé en uw oom v. d. Beek en heb hen voor gesteld hun verzoek niet in te dienen, opdat de tegenwoordige Raad dit niet behoefde af te handelen. De beslissing hierover hoort bij den nieuwen Raad. Men heeft mij toen beloofd, het verzoek te zullen intrekken, om het in te dienen zoodra de nieuwe Raad er was. Men zei mij toen ook dat de school niet gemist kon worden als vergaderlokaal voor zangvereenigingen, kiesvereenigingen en nu kan het ineens wel gemist worden. U hebt gezegd, dat mijn handelwijze niet net is, doch ik vertrouw dat u uwe woorden zult intrekken. Wij hebben een stilzwij gend accoord aangegaan, dat het verzoek eerst zou worden ingediend bij den nieuwen Raad, op grond daarvan stelde ik voor het verzoek in te trekken. Men heeft mij toen beloofd dat mij 's avonds zou worden mede gedeeld of men hiertoe wilde overgaan, doch mijnheer Hayer deelde mij 's avonds mede dat het verzoek gehandhaafd bleef. Iedereen weet dat ik voor Bijzonder Onderwijs ben, doch ik zit hier ook om de belangen van de gemeente te behartigen en dit wel in de eerste plaats. Volgens mijne meening is het beter dat de nieuwe Raad op het verzoek beslist, toen men daar niet op wilde ingaan heb ik gedacht, op grond van art. 73, kan op het verzoek afwijzend be schikt worden en zal dit wapen gebruiken. Gaat u hiermede niet accoord, dan wil ik u wel den weg wijzen. Het schoolbestuur dient direct een nieuw adres in en u dient by mij, met nog 2 raadsleden het verzoek in tot het beleggen van een raadsverga dering en ik zal deze direct uitschrijven, doch dan ben ik er af en berust de ver antwoordelijkheid ook bij u. Nu weet u den weg, als lid van de Geref. Gemeente zou ik misschien zeggen verkoop vandaag nog de school, dochikzithierals burgemeester. v. d. Beek. Zijn er genoeg gegevens aanwezig dat de openbare school binnen kort zoo ontvolkt zal worden, dat er maat regelen genomen moeten worden Voorzitter. Ik heb hier reeds in een vergadering met den Inspecteur op het Lager Onderwijs mijn standpunt uiteenge zet en heb ik gezegd dat ik het onverant woordelijk vond dat de tegenwoordige Raad in deze nog een beslissing zou hebben te nemen. Niettegenstaande een der grootste voorvechters voor Openbaar Onderwijs zelf zegt, dat een éénmansschool een onding is. G. J. W. Branderhorst. Ik zou het gewenscht achten, dat het schoolbestuur niet met een nieuw verzoek kwam. Ik zou daar den nieuwen raad over laten be slissen en dan ook den termijn van 3 maanden niet in acht nemen. Ik vind ze hebben het al zoolang met de school gedaan, zoodat ze het nu ook nog wel een half jaar kunnen uitzingen, ik vind de handelwijze niet netjes. Smits. Was het verzoek vroeger inge diend, dan hadden wij er over moeten beslissen. Boll. De Voorzitter noemt een éénmans school een onding, ik vind deze bewering overdreven, hoeveel knappe menschen zijn niet uit een éénmansschool voortgekomen Voorzitter. Daar zuilen wij niet verder op ingaan, er zijn omstandigheden dat het niet anders kan, de school te Heesbeen zal b.v. altijd wel een éénmansschool blijven, doch iedereen zal moeten toestemmen, dat een school waar twee of meer leerkrachten, hun tijd besteden om de kinderen te onder wijzen beter is, dan wanneer daarvoor slechts een persoon staat. v. d. Beek. Ik zou dit nog willen vragen. Als het verzoek nogmaals werd ingediend, in welken tijd komt het dan bij den nieuwen raad in behandeling. Voorzitter. De nieuwe raad heeft zitting zoodra de geloofsbrieven zijn onderzocht. De eerste vergadering zal waarschijnlijk in de eerste helft van Augustus worden ge houden, ik kan daar niets van zeggen, Ged. Staten bepalen den dag. v. d. Beek. Als het verzoek op nieuw wordt ingediend, kan het wel weer 3 maan den duren voor het behandeld wordt. Voorzitter. Als u wilt dat het thans behandeld wordt en de Raad het verzoek inwilligt, dan draag ik het besluit aan de Kroon ter vernietiging voor. G. J. W. Branderhorst. Ik kan v. d. Beek niet begrijpen, dat het zoo spoedig moet gebeuren. v. d. Beek. Dat is de bedoeling niet, ik vind het niet mooi dat de Voorzitter niet heeft opgegeven dat het verzoek zoo niet in orde was. Boll. Ik vind dat de Voorzitter een prachtig wapen heeft gebruikt. v. d. Beek. U moogt dat vinden, doch nu het schoolbestuur zich niet heeft gehouden aan de afspraak, heeft de Voorzitter ge dacht nu zal ik je toch wel krijgen, een ander mensch mag dat mooi vinden, doch ik niet. Voorzitter. Als u er dat uit wilt halen moet je dit zelf weten, u hebt niet met me gepraat, dus ik vind het ook niet noodig u op uwe abuizen te wyzen. v. d. Beek. Ik vind het tegenwapen niet mooi. Boll. De Voorzitter was niet in staat op een andere manier het aan den nieuwen raad over te laten. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten, afwijzend op het verzoek te be schikken. De heer v. d. Heuvel zou nog willen opmerken, dat het gemeentebestuur een loopje met het bestuur van de Bijz. School neemt. De heer G. J. W. Branderhorst zou het willen omkeeren, het schoolbestuur heeft een loopje met den ouden Raad willen nemen. Regeling pensioen gemeente ambtenaren. De Voorzitter zegt, dat Ged. Staten het Raadsbesluit, waarbij besloten is tot verhaal van 8, pCt. der pensioenstorting op de salarissen der gemeente ambtenaren niet willen goedkeuren. Een circulaire van ge noemd college zegt, dat het alleen een besluit zal goedkeuren, dat genomen is overeenkomstig de bestaande voorschriften. Ged. Staten hebben geen bezwaar tegen verhaal van 3J pCt. der pensioenstorting vanaf 1 Jan. '23. Alle besluiten die echter verder gaan, zullen niet worden goedge keurd. v. d. Beek. Het is weer hetzelfde liedje. Ik kan geen ander inzicht in de zaak krygen. Om nu gaan te zeggen dat wij met 3| pCt. te vreden zijn, inplaats van met pCt., omdat Ged. Staten het niet goed willen keuren, daar ben ik tegen. Ik heb vroeger reeds gezegd, als men in den Bosch het half mee betaalde, had men recht van mee spreken. U hebt dat wel tegenge sproken en het kan wel zyn dat ik daarin ongelijk heb, doch ik blijf vasthouden aan 8j pCt., al baat het dan ook niet. De Voorzitter brengt hierop het voorstel om 3| pCt. van de pensioenstorting te ver halen in stemming. De heeren G. J. W. Branderhorst, v. d. Beek en Boll stemmen tegen, de andere heeren voor, zoodat de stemmen staken. Kasgeldleening. De Voorzitter zegt, dat het noodzakelijk is, een kasgeldleening van ten hoogste f 3500,aan te gaan. De Inspecteur der Directe belastingen en den Rijks-Ontvanger te Heusden, had den geraamd dat de gem.-belastingen f 10.962.97 en f 4460.75 zonder opbren gen en nu bieek dat dit slechts f 7600. en f 3000.zal bedragen. Dit is iets wat geen mensch heeft kunnen voorzien. De opcenten op de vermogenbelasting zullen wel een paar honderd gulden meer opbrengen dan is geraamd, doch het restant hiervan krijgen wij eerst in Augustus, waarom het noodzakelijk is een kasgeld leening aan te gaan van f3500. De heer v. d. Beek vraagt, hoe groot de tegenvaller is, waarop de Voorzitter antwoordt van f 2800.zoodat waarschijn lijk wel met f3000.volstaan zal kunnen worden, om het echter niet te krap te nemen is het bedrag op f 3500.gesteld. De heer Boll meent, dat de gemeente er met al de tegenvallers niet zoo mooi voorstaat als aanvankelijk was gedacht. Met algemeene stemmen wordt hierop besloten, tot het aangaan eener kasgeld leening van ten hoogste f 3500. Af- en overschrijvingen. De heer G. J. W. Branderhorst vraagt, of het hier geldt de gewone af- en over schrijvingen. De Voorzitter antwoordt bevestigend, alleen de aanleg van de electrische installatie en de onderwijzerswoningen die f 1000. hebben gekost, zijn geen gewone af- en overschrijvingen. Met algemeene stemmen wordt tot af- en overschrijving besloten. Vaststelling percentage belasting. De Voorzitter stelt voor den Ontvanger te berichten, dat het percentage gelijk moet zijn aan het percentage van het vorige jaar. De heer G. J. W. Branderhorst vraagt, of het percentage ook in Meeuwen en Drongelen op hetzelfde bedrag zal worden vastgesteld. De Voorzitter antwoordt, dat dit de be doeling is. Met algemeene steromen wordt hierop het percentage vastgesteld op hetzelfde be drag als het vorige jaar. Daar niemand verder het woord verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering met dankgebed. BUITENLAND. Merkwaardig vliegongeval. De bewoners van het kleine eilandje Pantellaria in de Middelandsche Zee tus- schen de kust van Tunis en Palermo (op Sicilië) hebben kunnen rillen van een eigenaar dig vliegongeval, dat zich voordeed boven de rotsen van hun eilandje. Een zekere kapitein Madon was op weg van Palermo naar Tunis toen hij bemerkte dat zijn motor slecht begon te loopen. Hij zon daarom op een noodlanding op de rotsen van Pan tellaria. Dat was een zeer gevaarlijk werkje, want de rotsen steken daar 7 a 800 meter loodrecht uit zee op en zoowat nergens is een plekje waar een vliegma chine kan neerstrijken. Toch daalde Madon veilig neer en stapte uit om te zien wat hij aan zijn motor te doen had, Een zekere luitenant Picard, die met hem mede- gevlogen was, zag hem de noodlanding doen en wilde eveneens dalen om te zien waarmede hij kapitein Madon helpen kon. Juist toen Picard zijn motor afzette, kwam een geweldig dikke mist op en hij moest maar zien hoe zich te redden in een halve duisternis. Hij botste tegen een der vele vulkanische rotsuitsteeksels op en kan telde met zjjn machine om vervolgens weer tegen een rots op te keilen. De laatste manoeuvre kostte hem het leven van zijn benzine-reservoir, zoodat hij overgoten werd. Op een derde rots liep de machine te pletter en Picard, die van onder tot boven in brand stond, stortte zichzelf in zee. Maar voor hij het water kon bereiken, moest hij als een dolle, een vlammend toorts gelijk, een paar honderd meter rennen. De bevolking schoot te hulp, haalde hem uit het water en bracht hem later aan boord van een Fransch schip om hem naar Bizerta, waar een hospitaal is, te vervoeren. Er bestaat kans op behoud van zyn leven. Onlusten in het socialistisch-eoniniunistisehe Saksen. Hier zijn zeer gevaarlijke ongeregeld heden uitgebroken. De menigte dwingt tot sluiting der winkels over te gaan. Uitstalkasten werden vernield en een wapen winkel is geplunderd. De politie doet her haaldelijk aanvallen op de oproerlingen. Tot heden zijn 7 dooden en 30 gekwetsten slachtoffers geworden. Daling bevolking iu Frankrijk. Volgens de officieele statistiek is de, na het sluiten van den vrede begonnen, stijging van het Fransche bevolkingscijfer weder sterk aan het terugloopen. Het geboorte cijfer blijft voor 1922 met ongeveer 30.000 achter bij dat in 1913. Uit 34 departe menten wordt vermindering der bevolking gemeld. o Aardbeving in Perzië. Een bericht uit Mesher (Perzië) meldt, dat een aardbeving te Toerbat-Hidari is voorgekomen. Er zijn talrijke personen gedood, en een groote schade werd aange richt. Naar de »Pioneer« uit Teheran ver neemt zijn bij de aardbeving, die het Per zische handelscentrum Terbet-Heyderi heeft geteisterd, duizend personen om het leven gekomen. Yeertieu anarchisten aangehouden. In den trein Saragossa-Bilbao heeft de Spaansche politie een man en een vrouw aangehouden, die een koffer bij zich had den, waarin zes geladen revolvers en vier bommen zaten. De beide personen stonden in nauwe betrekking tot de extremistische kringen. De vrouw, zekere Adelaide Armas, is te Marseille onder de anarchisten zeer bekend. De politie hield ook nog in de buurt van Madrid, acht mannen en vier vrouwen aan, die in deze zaak betrokken zijn. o Kruitmagazijn iu de lucht gevlogen. Naar »Le Peuple« meldt, is het kruit magazijn te Castau iri Henegouwen in de lucht gevlogen. Voor zoover bekend zijn twee personen gedood en vijf ernstig ge wond. De materieele schade is aanzienlijk. De Azoren met hougersuood bedreigd. Volgens den Portugeeschen consul-gene raal, die voor den districtsrechter verscheen om hieromtrent een klacht in te dienen, worden de Azoreneilanden met hongersnood bedreigd, tengevolge van het ingebreke blijven van een Amerikaansche handelsver- eeniging om voor een waarde van 10,000 dollars koren te leveren. Ontploffing. Tengevolge van een ontploffing in de Hercules Powdes Company te Fayville (Illinois) zijn 5 personen gedood en 3 ge wond. —o Ontploffing op een Deensch oorlogsschip. Bij de vlootmanoeuvres in de zee ten noorden van Laaland, ter hoogte van Masnadö, waaraan werd deelgenomen door den Deenschen kruiser »Geyserc," negen torpedo booten, zes onderzeebooten en eenige depotschepen, heeft op genoemden kruiser een ontploffing plaats gevonden, waarbij 56 man, in hoofdzaak officieren, verwond werden vier officieren werden zoo ernstig gekwetst, dat men voor hun leven vreest. De oorzaak van deze ramp moet worden gezocht in het ontploffen van een rookbom, welke hoofdzakelijk met phosphorus gevuld was. Een der opvarenden heeft over 't ge beurde de volgende bijzonderheden gemeld Vrijdagochtend lagen de meeste onzer torpedobooten en onderzeebooten in 'n hal ven cirkel geschaard om den kruiser Geyser waar aan boord een demon stratie zou plaats vinden met een rookbom, Zweedsch patent, doch welke nu op de Deensche marinewerf wordt gemaakt. Na een korte uiteenzetting over de werking, gaf kapitein Ipsen het bevel den lont aan te steken. Ik stond op een afstand achter eenige andere officieren, en meende te kunnen zien, hoe een kleine vlam aan den buitenkant over den bom kroop, tot op eens een dreunende slag volgde. Ik kon niets zien door den zwaren rook, voelde slechts hoe de phophorus in mijn oogen, gezicht en handen brandde. Eenige man schappen sprongen over boord, doch werden spoedig gered. Nadat de rook weder eenigszins weggetrokken was, kon ik beter overzien welk een vernieling de ontploffing teweeg gebracht had. Het geheele achter dek was schoongeveegd als bij de ontploffing van een granaat en er lagen wel een honderd man tegen het dek geslagen, eenige met vreeselijke wonden overdekt, velen, tijdelijk gelukkig, beroofd van hun gezichts vermogen. De jacht naar bronzen beelden. Te Berlijn, zoo meldt de correspondent van de N. R. Ct.aldaar zijn den laatsten tijd heel wat bronzen beelden, welke de parken en plantsoenen van de stad ver fraaiden, gestolen. Dat deze beelden soms honderden kilo's wegen is voor dieven nooit een hindernis geweest. Met paard en wagen werden de kunstwerken wegge haald. De Berlijnsche politie heeft thans besloten de Berlijnsche monumenten door een bijzondere afdeeling agenten dag en nacht te laten bewaken. De beelden, die echter al te moeilijk te bewaken zijn, daar zij op te ver afgelegen plaatsen staan, zullen worden opgeborgen tot betere tijden aanbreken. o De Vesuvius. Gadurende de laatste maanden is de Vesuvius gestaag in werking. De kleine kegel binnen in den grooten krater neemt voortdurend in omvang toe en telkens stijgen dikke rnokkolommen en soms ook lava daar uit omhoog. Bij tusschenpoozen hebben ontploffingen plaats, gedurende welke groote steenen hoog in de lucht worden geworpen. De ontsnappende zwavel heeft den kegel een geelachtige kleur gegeven, hetgeen in contrast met de rood getinte asch en het zwart van de lava aan den krater een merkwaardig aspect oplevert. Schoon is de activiteit vari den kleinen kegel des nachts, wanneer de spleet, waar door de lava en rook ontsnappen, rood wordt ais een groote heet gestookte oven, terwijl de omhoog geworpen lava en steenen, welke roodheet zijn, geweidig vuurwerk gelijken. BINNENLAND. Inbraak. In de villa van de familie Goudeket aan den Nieuwen 's-Gravelandschenweg te Bus- sum is ingebroken. Toen de familie in de eetkamer kwam, bleek alles overhoop te zijn gehaald en een groote partij tafelzilver ontvreemd. Van de ongewenschte bezoekers hebben de bewoners niets bemerkt. o Bolsjewisten aan de grens. Men meldt aan de »Msb.« uit Doetir.- chem Een vijftigtal bolsjewisten hebben ge tracht tusschen Elten en Beek gem. Bergh over de Nederlandsche grens te komen, hetgeen hun echter door de Nederlandsche politietroepen belet is. Zij dropen af met de mededeeling, dat nog tal van bolsjewisten in aantocht waren. Plotselinge dood. De heer J. v. d. Horst uit IJlst, fietste van Welsrijp naar zijn woonplaats. Onder weg werd hij onwel, stapte nog van zijn fiets en was onmiddellijk dood. -"O—— Nekkramp. Te Heerlen heeft zich weer een geval van nekkramp voorgedaan. BIJVOEGSEL jflenwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 5