Jan Geenzen, Café- Restaurant en Uitspanning S3P Dolle koe. De dochter van den landbouwer G. te Noorbeek (Limburg) is door een dolle koe aangevallen, toen zij deze in de weide ging melken. De koe stiet haar op den grond en bleef haar met de horens bewerken. Door het gillen van het meisje en het loeien der andere koeien werden de buren op het feit opmerkzaam gemaakt. Zij kwamen toe snellen en konden slechts met groote moeite 't beest meester worden, hetgeen ook hoog tijd was, daar het meisje reeds bewuste loos was. Het mag een wonder heeten, dat niets ergers is gebeurd, want het meisje had nog 'n 3-jarig kind bij zich, dat zij onder een boom had neergezet. Koninginnetjes per vliegmachine. Twaalf koninginnetjes zijn onlangs per vliegmachine van Amsterdam naar Enge land gereisd. Ze hadden niet veel plaats noodig, want ze waren heel klein. Voor elk was een gereserveerd compartiment, iets grooter dan een lucifersdoosje, en zoo ingericht, dat de reizigster goed zichtbaar was. Deze twaalf Hollandsche bijenkoningin- netjes werden veilig en vlug naar Croydon gebracht en vandaar per auto naar Londen, waar vandaan ze per snelsten expresstrein naar Noord-Engeland werden getranspor teerd. Een koninklijke reis dus met drie der modernste vervoermiddelen. Een Nederlandsche klok in Tsjecho-Slowakijc. Dr. Haslinghuis deelt in het Oudheidk. Jaarboek mede, dat hij onlangs van dr. Karl. Kühn, Landeskonservator te Praag vernam, hoe zich te Aussig een klok be vindt met het volgende opschrift Willebert is myn name. Myn gheluyt sy Gode bequame. Alse verre als men my horen sal. Wilt God bewaren overal. Peter Waghevens goot mij int jaer 1519. De klok is bij de oorlogsopvordering ge spaard gebleven. o Be stemplicht. Voor het kantongerecht te Deventer zijn een 100 zaken behandeld tegen personen, die verleden jaar bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer niet aan de stembus zyn verschenen. Zeventien beklaagden waren ter terechtzitting aanwezig. De 37-jarige vrouw H. verklaarde, niet van plan te zijn, haar eigen heerschers te kiezen. Mej. G. H. v. L. voelde niets voor »het stemmen, waar gekken en alles aan mee doen Een andere beklaagde, candidaat van de rapalje-partij bij de laatste raadsverkiezin gen te Deventer, verklaarde tegen elke wet te zijn. Hij zei, een dag te willen gaan zitten, om ook eens aan de staats ruif te knabbelen. A. J. P. d. L., inspecteur der belas tingen, weigerde te verklaren, of hij al dan niet gestemd had hij zei, dat de ambtenaar van het O. M. dat moet aan- toonen. Tusschen beide heeren ontstond een minder aangename woordenwisseling, waaraan de kantonrechter een einde maakte door do zaak uit te stellen, voor het hooren van getuigen. In de overige zaken luidde het vonnis f 1 boete sub 1 dag hechter/is, behalve in één geval, waarbij geen opzet in het spel bleek te zijn, Eenige beklaagden verklaarden min of meer triomfantelijk, dat zij liever zouden gaan zitten, dan boete te betalen. Ougelukkcn. De 6-jarige A. P. d. V., uit de Kem perstraat in Den Haag, heeft bij het spelen een pot kokend water over het lijf ge kregen. Het ventje werd opgenomen in het gemeente-ziekenhuis en is aan de bekomen brandwonden overleden. Te Tiel is het woonhuis van den bloe mist Blauw grootendeels uitgebrand. De gespaarde kamers kregen groote water schade. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Maasbommel is Maandagnacht geheel afgebrand de boerderij van P. B. De be woners konden zich ternauwernood redden. Twee zeugen, 18 biggen, 3 geiten, een hond en een groot aantal kippen zijn ver brand. Tragisch. De heer J. Swaans, een 70-jarig rente nier te Loon-op-Zand (Noord-Brabant), heeft dezer dagen een heelen dag velden en bosschen in de omgeving van zijn woon plaats doorkruist, hij wilde niet naar huis. Kinderen vonden hem toevallig 's avonds in een roggeveld. Ze dachten een dronken man te vinden ze waarschuwden de buren en deze herkenden Swaans, die door een beroerte was getroffen. Hij werd per kar naar huis gebracht, waar hij zonder een woord te kunnen uiten, stierf. Ecu rrouw in brand. In de Bothanienstraat te Amsterdam geraakte een vrouw bij het strijken in brand, waardoor zij ernstige wonden aan bovenlijf eu gelaat bekwam. Na te zijn verbonden werd zij naar het Binnen-gast- huis vervoerd en daar opgenomen. Het Teyler-proces. De Haarlemsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de erfenis-procedure van Van Ooi de c.s. tegen de directeuren van de Teyler stichting. Zooals indertijd breed voerig is medegedeeld, eischen dezen, zich noemende erfgenamen, van de directeuren rekening en verantwoording over de door Teyler van der Hulst nagelaten bezittingen. De eisch werd ontzegd op grond van verjaring. De eischers hadden binnen een termijn van 30 jaar (op 1/3 van een eeuw) om rekening en verantwoording moeten vragen, maar nu is elk recht daarop ver loren gegaan. Voor het ingaan van den termijn van 30 jaar komen in aanmerking 1778 of 1807 (het jaar waarin de heer J. W. van der Vlugt overleed), maar in beide gevallen is de verjaring onbetwist baar. Daarom werd den eischers de vor dering ontzegd, met hun veroordeeling in de proceskosten. De procureur van de eischers, mr. Bruch, deelde reeds mede dat de eischers van dit vonnis in hooger beroep zullen gaan. o Een nachtelijk avontuur. In het middernachtelijk uur van Zater dag op Zondag heeft een manspersoon zich door het slaapkamerraam toegang verschaft in de woning van den alleenwonenden heer D. in de Tuinstraat te Apeldoorn. De heer D., die gewekt werd door het ge stommel, zag voor zijn opengebroken kast een manspersoon staan, die het geldkistje van D. in de hand had. D., die niet gaarne zijn bezit in andere handen zag overgaan, greep den dief aan en een he vige worsteling tusschen twee ongelijke partijen D. heeft slechts één arm te zijner beschikking volgde. Op het hulpgeroep van D. verschenen de buren, die den inbreker overmanden en vast hielden, tot de inmiddels gewaarschuwde politie verscheen, die hem naar het politie bureau overbracht. Het bleek zekere H. te zijn. Het vermoeden bestaat, dat nog anderen bij deze misdaad zijn betrokken. De recherche stelt een uitgebreid onder zoek in. Een koe op het buffet. De slager v. O. te Goirle, wilde een door hem gekochte koe ter slachtbank leiden. Het beest schrikte door een fabi iek- signaal, rukte zich los en holde weg. Na gezet door den eigenaar rende het door de openstaande deur het café van Sp. bin nen. De vrouw des huizes, die aldaar aan het schoonmaken was, sloeg den schrik om het hart en viuchtte ijlings. Na het biljart rondgeloopen te hebben, sprong het dolle beest boven op het marmeren buffet, waar het in eenige oogen blik ken een totale verwoesting aanrichtte. Flesschen, glazen, een heele opstand met spiegel en bijbe- hooren, de marmeren toonbank, alles werd totaal vernield. Door dit glasgerinkel en lawaai nog doller geworden, rende het woedende dier weder de straat op, waar het in de buurt nog eenige vergeefsche pogingen deed om door het een of ander raamkozijn te springen. De bewoners had den echter tijdig de luiken gesloten. Dit gebeuren wekte een groote opschudding in het anders zoo rustige dorp. Door velen werd moeite gedaan het dolle dier te van gen. Toen het beest eindelijk in een tuin gehold was, besloot de eigenaar, om verdere ongelukken te voorkomen, het af te maken. De schade door het dier aangericht, be draagt pl. f400. »Tel.« Marktberichten. GORINCHEM, 28 Mei. Op de vee markt waren aangevoerd 250 runderen, 13 nuchtere kalveren, 342 overloopers, 1008 biggen, 7 schapen, 282 lammeren. De volgende prijzen werden besteed zware kalfkoeien f300f500melkkoeien f250f400; kalfvaarzen f250f375; guiste vaarzen f200f 270; pinken f 100 f170; graskalveren f f nuchtere kalveren f 24 f 36, overloopers f 30f 50, biggen f 20 f 32 schapen f20ff 30 lammeren f '15f24. ROTTERDAM, 29 Mei. Aanvoer 231 paarden, 16 veulens, 866 magere en 856 vette runderen, 272 vette kalveren, graskalveren, 874 nuchtere kalveren, 185 schapen of lammeren, 435 biggen, 4 bokken of geiten, 36 varkens. Koeien f 0.85 a f 1.30 Ossen f 1.05 a fl.25; stieren f 0.80 a f 1,20kalveren fl.a fl.65, alles per kilo. Melkkoeien f 300 a f 500, kalfkoeien f320 a f475, stieren f200 a f500, pinken f150 a f175, graskalveien f a f vaarzen f150 a f 225, werkpaar den f 300 a f 400, slachtpaarden f 100 a f 200, hitten f 200 a f 350, veulens f 80 a f120, biggen f24 a f33, varkens f 34 a f50, slachtkalveren f 18 a f 26, fokkal veren f 25 a f 45. üe Rotterdamsche eierveiling Op de in ons Veilingslokaal, Delftsche- straat 43, gehouden Veiling, werden de volgende prijzen besteed Kipeieren f 4.70f 7.20 Eendeieren f 5.00f 5.85 Aanvoer 325000 stuks. ZALTBOMMEL, 29 Mei. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 234 biggen, prijs f 22 a f 34 38000 eieren, prijs 5 a ct. p. st. 760 K.G. boter, prijs per J K.G. room boter f0.95, boerenboter f0.80 a fl. 's BOSCH, 30 Mei. Op de markt van heden werden aangevoerd 2341 stuks. 883 stuks hoornvee, 1200 biggen, 108 zeugen, 150 schapen en lammeren en 107 kalveren. De prijzen waren als volgtKalfkoeien f 350 k f 425, kalfvaarzen f 260 a f 400, magere ossen en koeien f 200 a f 320, vette ossen en koeien le kw. 65, 2e kw. 57J ct. p. p., pinken f140 f185, zeugen f 130 f 190, biggen f 3 50 af 4.p. w. schapen f 20 a f35, lammeren f9 af 19. Vetvee prijshoudend, kalfvee traag. mmmmm Hotel St. Jansstraat Openbare Raadszitting der gemeente D U S S E N, op Woensdag 30 Mei. Afwezig waren de heeren A. v. Honse- wijk, M v. d. Pluijm en A. v. Krimpen. Te ongeveer 3 uur opent de Voorzitter de heer Snijders, tevens Secretaris de ver gadering en leest de notulen, welke onver anderd worden goedgekeurd. De Voorzitter leest daarna een schrijven van Ged. Staten, inhoudende de goedkeuring der begrooting 1923, wordt voor kennis geving aangenomen. Een schrijven van hetzelfde college, in houdende de goedkeuring van het Raads besluit van 25 April, betreffende de verkoop van grond om op te bouwen aan A. v. Veldhoven, wordt ook voor kennisgeving aangenomen. Verslag over de Warenkeuring 1923 wordt ter inzage gelegd. Dan volgt een schrijven van den Minister van Binnenlandscke Zaken, waarin den Raad wordt bericht, dat met 1 Juni a.s. de zomer tijd begint. Hieraan koppelt de Voorzitter direct een schrijven van enkele ingezetenen, waarin den Raad wordt verzocht om met de abnormale denkwijze der stedelingen, met het oog op de school gaande kinderen niet mee te gaan, maar de schooluren met ingang van 1 Juni 1 uur te verzetten. B. en W. achten het nog al ingewikkeld om daar direct over te beslissen en ver zoeken den Raad om het advies van B.en W. af te wachten, die dan met de hoofden der openbare scholen en besturen de zaak zullen onderzoeken. Aldus wordt besloten. Dan volgt een schrijven van M. Prins, waarin hij den Raad verzoekt vrijen over tocht met het pontveer voor zijn school gaand kind, welk te Raamsdonksveer school gaat. B. en W. achten het verzoek niet vol doende toegelicht. Wanneer dat kind een lagere school bezoekt en de afstand verder is dan 4 K.M., dan zal aan het verzoek worden voldaan, maar wanneer het op een M.U.L.O. school gaat, dan zal er afwijzend op worden beschikt. Aldus wordt besloten. Punt II. Vaststelling en benoeming van een Schattingscommissie, welke zitting heeft van 1 Mei 1923 tot 1 Mei 1927. De Voorzitter zegt, het is wel gewenscht dat de oude leden herkozen worden, daar het werkgevers zijn, met den stand van zaken op de hoogte. Leemans. Maar zijn er geen tegen- candidaten. Voorzitter. Neen, neen, dat is niet wenschelijk. Bij stemming worden de oude leden weer benoemd, nl. de heeren J. J. H. Snijders, A. A. H. v. Honsewijk, F. v. d. Pluijm en G. v. d. Koppel. Nu volgt een wijziging door B. en W. in de regeling voor schoolgeldverordening, Hierin wordt gewijzigd art. 1, waar staat: ouders van kinderen, wordt: ouders, voogden of verzorgers van kinderen. Art. 2 luidt nu bij meer dan twee kinderen wordt van het belastbaar inkomen afgetrokken. Art. 4 wordt werkelijk inkomen veranderd in be lastbaar inkomen. De Klasse indeeling is dan als volgt Iemand met een inkomen van f 800f 1000 bet. f 0.30, vervolgond.f 0.45; f 1000—f1500 f 0,50, f 0,75; f1500—f2000 f 0,55, f 0,90 f2000—f3000 f 0,75, fl,— f3000—f4000 f l,—f 1,25; f4000 en meer f 1,25, f 1,25. Van Drunen. Voorzitter, het is mij niet recht duidelijk, mij dunkt wanneer de re geling zoo blijft dan zullen er zeer veel buiten betaling vallen. Voorzitter. Waarom, dat zie ik niet in. Middelkoop. Alleen het woord werkelijk is veranderd in belastbaar. Van Drunen. Juist daar zit de knoop b.v. iemand met een inkomen van f 800, kan toch daarvoor niet aangeslagen worden. Voorzitter. Hoe bedoelt u datwat verstaat u onder belastbaar inkomen. Van Drunen. Daar versta ik het laatste cijfer op mijn belastingbrief onder, wanneer er afgetrokken is noodzakelijk levensonder houd. Van de Koppel. Ja dat is zoo, dan val len er veel te veel buiten. Voorzitter. U hebt gelijk van Drunen, wacht ik zal eens even gaan zien, hoe of het staat in de wet. (Na gekeken te heb ben) Hier staat het ook niet zeer duidelijk. Middelkoop. Kijk eens, de berekening is gemaakt naar het werkelijk inkomen en het art. luidt belastbaar inkomen. Voorzitter. Wij zullen het nader onder zoeken en aanhouden tot een volgende ver gadering. Rondvraag. Voorzitter. Is er soms nog iemand die iets heeft. Van de Koppel. Er vroeg mij laatst iemand hoe of hetdoopt met den lijkwagen. Ik zeg die loopt goed. Ja maar zei hij, ik bedoel of er bij de Raad werk van wordt gemaakt, dat daar eens een afdoende re geling in wordt getroffen. Voorzitter. Ja, kijk eens ik heb er met Dekker over gesproken en gezegd of hij eens wou terugkomen, maar ik hem niet meer gezien. v. d. Koppel. Het is een algemeen be lang en de tegenwoordige prijs van f 32 is te duur de gemeente behoeft daar toch geen winst uit te halen. Voorzitter. Van Binsbergen heeft er ook over gesproken om de lijkwagen te rijden als er een paar meer komen, zullen we het aanbesteden. v. d. Koppel. De lijkwagen is aange schaft in den duren tijd, toen alles zoo hoog in prijs stond, maar nu alles weer een beetje gedaald is, zullen de voerlui het ook wel voor minder doen. Voorzitter. Wanneer het aanbesteed is, zullen we wel een tarief en een verordening maken, want anders zou de gemeente weer moeten bijpassen. v. Drunen. Al3 men het aanbesteedt, dan de gunning voorbehouden. Alzoo wordt be sloten. A. v. d. Pluijm. Hoe zit het nu met dat schuurtje van van Dortmond aan de Nieuwe Steeg. Voorzitter. Het is bespottelijk zooveel geld als hij er voor vraagt, en dan f 100 voor die kopwilgen. A. v. d. Pluijm. Ik vind het ook veel te veel, maar de toestand kan zoo niet blijven. Het schuurtje beneemt er heele- maal het gezicht en het is er een drukke passage. Voorzitter. Maar jullie kennen dien man, kunnen jullie hem niet murw krijgen. A. v. d. Pluijm. Ik heb er al dikwijls met hem over gesproken maar hij is voor geen reden vatbaar. Middelkoop. Hij vraagt f 500,voor dat schuurtje en f 250 is nog veel te veel, maar als wij de weg verbreeden en dat schuurtje dan maar laten staan. Voorzitter. Dan is het nog maar prul werk, ik wil goed werk hebben, want juist dat schuurtje levert het gevaar op. v. Balkom. Sluit een contract met hem. Voorzitter. Nu we zullen nog wel eens zien. v. Stein. Voorzitter, al meermalen heb ik hier die school in de Polder ter sprake gebracht, ik kom er nu weer mee, want het is een treurigen toestand dat die school niet door de Anti-Rev. en Chr. Hist, wordt overgenomen. Wie daar nu de aanleg van is blijf ik buiten, maar ik kom op voor het belang van de gemeente. De Anti-Rev. zegt men, zijn tegen een openbare school, maar ik vraag de Chr. Hist, zijn dat dan heidenen. Ik zie niet in waarom die twee partijen niet samen die school kunnen over nemen, het kost de gemeente nu een hoop geld, de kinderen die er vlak bij wonen gaan in een andere gemeente school, zoo dat er nu maar 30 kinderen in die school zitten. Er moest op aangedrongen worden dat die 2 partijen het met elkander konden vinden, dan was die schoolkwestie van de baan. Middelkoop. Ik geloof niet dat die school kwestie ooit van de baan gaat, want in Den Haag hebben ze het juist weer op de lange baan gebracht. Voorzitter. We zitten nu niet in den Haag, maar in Dussen en daar zal de weg wel gezocht worden om tot een goed einde met die schoolkwestie te komen. Middelkoop. Die school is ook geheel overbodig, als de L O. wet niet was ge wijzigd, dan had ze er nooit gekomen. De schoolstrijd is nog niet aan een eind. v. Stein. Maar het is treurig dat de gemeente daar de dupe van wordt. Voorzitter. We zullen er maar over op houden en hiermede sluit ik de openbare zitting en zullen we verder vergaderen met gesloten deuren. PLAATSELIJK NIEUWS. 's-Gravemoer. Bij Kon. Besluit is de WelEerw. Heer Ds. H. G. de Jorige, Em. Predikant der Ger. Kerk van Dordrecht, thans alhier woonachtig, benoemd tot ridder in de orde van Orarije-Nassau. 4 Herpt. De kermis behoort weder tot het verleden. De schommels en draaimolen hebben goede zaken gemaakt, de draai molen had het zoo druk dat hij door de as viel en stil moest gaan liggen. De Liedertafel uit Baardwijk gaf eerie uitvoering in het café van Jan Verhoeven met medewerking van de Harmonie »De Eendracht® alhier. Het een en ander gaf een flinke drukte, tot laat in den avond was er een opge wekte stemming en alles liep ordelijk af. Door het Dagelijksch Bestuur van het waterschap »de Polder van Bern® is eene vergadering van Stemgerechtigde In gelanden belegd ter verkiezing van een voorzitter in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Ph. Timmermans uit Waalwijk, sinds de oprichting van het waterschap voorzitter. Land van Altena. Op Vrijdag 25 Mei II., had het Kringbestuur den Bond van van melkveehouders een conferentie met de fa. v. d. Berg te Rotterdam. Daar werd hun medegedeeld dat de f&. door de minder gunstige uitkomsten van het Condens bedrijf en de te groote groote aanvoer van melk zich genoodzaakt zag, op korte termijn, (ingaande 2 Juni) voorloopig in Noord-Brabant geen melk te koopen. Om echter bij de plotselinge stopzetting der leverantie de zaak niet in de war te laten loopen besloot zij, dat de leveranciers eenigen tijd de bussen in ge bruik mogen houden voor eventueele leve ring aan een andere fabriek. Op heden worden door het Kringbestuur verschillende besprekingen gehouden en zal de afzet ver moedelijk we! zijn geregeld verloop hebben. Poederooyen. Beroepen by de Ned. Herv. Kerk alhier, ds. A. Prins te Giessen- dam. Raamsdonksveer. Tot poldermeester van de ïKathuizer kloosterpolder« werd gekozen dhr. B. v. Achterberg, in de plaats van dhr. A. J. Lankhuizen, die bedankt had. Het echtpaar v. d. Pluijm vierde dezer dagen, onder vele blijken van belang stelling, zijn gouden huwelijksfeest. Woensdag-middag brak er een schoorsteenbrand uit bij dhr. A. Nollen door toegeschoten hulp was men den brand spoedig meester. Veen. Op Maandag 4 Juni a.s. des namiddags 6.30 uur, hoopt Ds. Vreugdenhil uit Borsele voor de Geref. Gem. alhier op te treden. Bij het passeeren van een vracht auto schrok het voor de kar gespannen paard van den broodbakker G. V. alhier, zoodanig dat het van den dijk geraakte. Wonder boven wonder, werd hierdoor zoo goed als geen materieele schade veroor» zaakt, Donderdagavond kwamen twee wiel rijders de F. en N. alhier bij het omslaan van een hoek zoodanig in botsing dat zij over den grond werden geslingerd. Met bebloede handen en ingedrukte wielen kwamen zij vrij. Voor de verlofgangers der lichtingen 1917, 1918a, 1918b, uit deze gemeente, zal op 7 Juni as. des middags 12 uur te Heusden in het gemeentehuis het onder zoek worden gehouden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 6