nr. een C. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. De Schipbreukelingen der I. RAAMSD0NKSVEF.R. Und van altena IN GOUD EN ZILVER, Reparatie-Inrichting. KEIZEKSDIJK F. 81. Onze tegenwoordige Kamers van Koophandel. FEUILLETON. 111 Correspondentschap le Klasse. li. J. ABBINK. Uitgave: Firma L J, VEEEMAN, Heusden. iVo. 4299 Vrijdag 1 Juni 1923. 912 uur. li Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonneroentsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19 Postrekening no. 91525. Adrertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. i. Vóór 15 Maart 1921 waren de in den lande bestaande Kamers van Koophandel gemeentelijke instellingen, d.w.z. iedere gemeente, die zulks noodig oordeelde, mocht voor zich zelf eene Kamer van AToophan- del in het leven roepen, maar een dwang daarvoor bestond niet. Het gevolg daarvan was dat in meerdere gemeenten, waar de handel en nijverheid zóó belangrijk waren, dat de instelling van eene Kamer van Koophandel alleszins wenschelijk was, zoo danige Kamer ontbrak. Door hierin ver andering te brengen heeft de wetgever van 1920 zich voorgesteld een nuttig werk te verrichten. Ter vertegenwoordiging van den handel en van de nijverheid is het geheele rijk verdeeld in gebieden, in elk waarvoor een Kamer van Koophandel is ingesteld. De Koningin bepaalt het aantal Kamers en het gebied van elke Kamer, terwijl door Haar tevens de gemeente wordt aangewezen, waar elke Kamer haren zetel heeft. Elke gemeente dus ook die waarin van hande en nijverheid niets valt te bespeuren, res sorteert thans onder het gebied eener Kamer van Koophandel, ook al heeft zoodanige Kamer voor haar niet de minste beteekenis De gemeenteraden hebben nu dus geen keuze meer tusschen de al of niet instelling eener Kamer. Iedere Kamer bestaat uit twee afdeelin- gen, éêne waarin de vertegenwoordigers van het grootbedrijf en ééne waarin die van het kleinbedrijf zitting hebben. Deze vertegenwoordigers worden gekozen, kort weg gezegd, door personen bij handelsza ken betrokken, 't zij als eigenaar, 't zij als directeur, 't zij als commissaris enz. enz en wier namen zijn ingeschreven in he handelsregister, waarover we de vorige week een hoofdartikel schreven. De namen 30) «Wat hebt gij gevonden vroeg de dokter, die van schrik bijna achterover tuimelde. «Alles wat wij hebben verloren, instru menten, boeken, vaatjes kruit, lang touw vleesch, visch en vruchten «Kalmte,* bulderde Johnson, «je spreekt wartaal I* «Bedaar Harry,* liet de dokter er op volgen, «ga zitten mijn jongen en verte geregeld.* De matroos stond te dansen en floot het Erigelsche volkslied. Men liet hem stil begaan en toen zijn opgewondenheic eenigszins voorbij was, viel hij van uit putting op den grond. Hij hijgde als een gejaagd hert en lachte als een dolzinnige De overigen deden het voorkomen, also zij hem niet opmerkten en eerst, toen hi tot volkomen kalmte was gekomen, begon de dokter «Wel, wat heb je nu gevonden «Achter de slangengrot bevindt zich de woning van den «gek* een prachtig on- deraardsch verblyf, maar verlaten.* van hen, die kiezers zijn, worden gebracht op eene kiezerslijst, welke jaarlijks door elke Kamer wordt opgemaakt. Tot lid dezer Kamer kunnen worden ge- iozen ingezetenen des Rijks, tevens Neder- anders, die den ouderdom van 23 jaren lebben bereikt en binnen het gebied der Kamer gedurende twee achtereenvolgende jaren kiezer voor de betrokken afdeeling zijn of geweest zijn. De leden hebben zitting voor vier jaren, terwijl om de twee jaren de helft aftreedt. De taak der Kamers van Koophandel is eenerzijds ad viseer end en anderzijds bestu rend. Wat haar adviseerende taak betreft zijn de Kamers verplicht aan het rijksbe stuur, alsmede aan de provinciale- en de gemeentebesturen, welker gebied geheel of ten deele met het'hare samenvalt, adviezen of inlichtingen te geven over die aange legenheden van handel en nijverheid, waar over door die bestuursorganen haar oordeel of inlichtingen gevraagd worden. Evenwel kunnen zij ook uit eigen beweging zoodanige adviezen of inlichtingen geven en verzoe ken of voorstellen doen aan die bestuurs organen. Voorts zijn de Kamers verplicht de f una ties te verrichten, welke haar door wetten of Koninklijke besluiten zijn opgedragen. Wat de bestuursbevoegdheden der Kamers betreft, zijn deze o.m. bevoegd tot het stichten en beheeren van inrichtingen ten dienste van handel en nijverheid, het ver leenen van subsidies aan instellingen, die een algemeen belang van handel en nijver heid bevorderen, het zich belasten met het haar opgedragen beheer over al of niet door het openbaar gezag in het leven geroepen inrichtingen ten dienste van handel en nijverheid enz. enz. Uit een en ander valt wel af te leiden dat bij den wetgever met de reorganisatie der Kamers van Koophandel de bedoeling voorzat om haar tot lichamen te maken, die veel zouden kunnen verrichten ten goede van handel en nijverheid. En nu rijst de vraag of de reorganisatie ook in de praktijk inderdaad ten gevolge heeft gehad, dat de beteekenis der Kamers belangrijk is toe genomen Ons antwoord op die vraag moe ontkennend luiden. En waarom? Vergun mij dat ik hier een stuk overneem uit het Jaarverslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg over 1922. »Bij de reorganisatie der Kamers van Koophandel is eene zeer groote fout ge maakt nl. dat geen, althans zeer onvol doende rekening is gehouden met de groote ontwikkeling van de vrijwillig gevormde organisaties op het gebied van handel en nijverheid gedurende den wereldoorlog. Terwijl reeds vóór den oorlog de door het particulier initiatief ontstane vereeni- jingen in vele opzichten de Kamer van koophandel als vertegenwoordigend orgaan van handel en nijverheid overbodig hadden gemaakt, is haar beteekenis, door de buiten gewone ontwikkeling der vrijwillige ver- eenigingen, in vele gevallen twijfelachtig geworden. De oorlog toch heeft een bijzonder groote ontwikkeling en uitbreiding van het ver- eenigingsleven doen zien. Niet alleen de arbeidersvakvereenigingen zijn in de oor- "ogsjaren groot geworden, maar ook de organisaties van nij veren en handelaren zoo wel uit groot- en kleinbedrijf, als uit groot- en kleinhandel, zijn tot grooten bloei ge komen. De sociale omstandigheden de voortdurende loonacties hadden op deze ontwikkeling zeer grooten invloed, maar niet minder maakte de steeds verder gaande overheidsbemoeiing aaneensluiting noodza kelijk. Reeds in de oorlogsjaren bleek, dat de Kamers van Koophandel |slechts zeer onvoldoende de belangen van nijverheid en handel konden verdedigen. De vrijwillige organisaties moesten dat op de eerste plaats doen. (Wordt vervolgd) O evestigd: TELEF. 15. Voor verwisseling van Bank papier en Specie, Discontee ring, Beleening, Bewaar geving, Assignation, enz. is het Kantoor geopend van Nadere inlichtingen verschafi gaarne De Correspondent De dokter zag hem verbaasd aan. «Luistert,* vervolgde de matroos, «in dat verblijf loopt een verlichte gang uit Ik stel u voor, mij onmiddellijk te volgen.* «Nog niet,* antwoordde Johnson, «we weten nog te weinig, ga zitten en verte geregeld. Toen allen een kring om hem heen ge vormd hadden ging Harry voort «Ik was opgewonden, maar ge zult u mijne opgewondenheid kunnen voorstellen wanneer ik u alles tot in de kleinste bij zonderheden heb verhaald. Ge moet na melijk weten, dat ik de slangengrot was binnengetreden, om te zien, of er zich wellicht nog van deze dieren zouden ver- toonen. Het middel heeft uitstekend ge holpen, dat verzeker ik u. Maar, terwijl ik die plaats onderzocht, ontwaarde ik een opening in den linkerzijwand, waaruit een lichtende glans mij tegentrad. Wekte dit reeds mijn verbazing, of liever mijne be vreemding op, toen ik de opening binnen ging, bevond ik mij voor een soort kanaal met kristalhelder water, waarin een bootje lag vastgemeerd. In dit vaartuig te sprin gen, was het werk van een oogenblik. Ik trad toen een andere gang binnen, ver licht door een tweetal eigenaardige lam pjes, die zeer helder branden.* «Van denzelfden vorm, als het lampje, dat in ons bezit is vroeg de dokter. «De helft grooter,* liet Harry er op volgen. «Ofschoon ik wel direct had kun nen terugkeeren, besloot ik evenwel door te gaan. Weldra bereikte ik dan ook een soort deur, die half opengeschoven stond Ik gluurde, maar zag niets. Ik sprak mij zeiven moed in, schoof de deur open en kwam een rotskamer binnen, een paleis dokter, waarin ik alles terugvond dat wr verloren hebben, netjes gerangschikt en op elkaar gestapeld. De vloer is bedekt met bamboezen matten. Aan den wand staat een bamboezen beschot, behangen met al leriei zonderlinge zaken, die ik niet thuis kan brengen. Nieuwsgierig doolde ik ronc en kwam toen bij een kist met koperen plaat, waarop de naam «Conetti* staat ge graveerd.« De dokter zette groote oogen op «Heb ik je goed verstaan, Harry «Er staat «Conetti* op,« vervolgde de matroos. «Verder,* hernam dr. Arling. «De kist is gesloten, ik heb tenminste te vergeefs beproefd haar te openen. Maar laten we maar eens er zelf heengaan. Want feiteljjk heb ik mij niet den tijd gegund, alles nauwkeurig op te nemen.* Onder deze laatste woorden waren allen opgestaan. De dokter verkeerde in een zenuwachtige spanning en de overigen branden van nieuwsgierigheid. Zou dan eindelijk het Conetti-raadsel opgelost wor den Geheel volgens de aanwijzingen van den matroos, legde men den korten weg door de gangen af. Merkwaardig I Merkwaardig mompelde de dokter, toen hij aan het kanaal waar BUITENLANDSCH OVERZICHT De stakingsactie eri communistische ter reur iu het Roergebied begint te verloopen. Al is de rust nog niet overal weerge- ceerd, toch begint men meer en meer het werk te hervatten. Hiertoe heeft voor een goed deel bij gedragen de te Berlijn met de mijnwerkers overeengekomen loonsregeling, waarvan iet gevolg reeds is geweest dat, vooral te Gelserikirchen, de mijnwerkers aan den arbeid zijn getogen. Er is dus een ver betering vast te stellen, maar of die van langen duur zal zijn, moet worden afgewacht het zal wel in hoofdzaak afhangen van de verdere ontwikkeling van den economischen toestand want de mark behoeft maar een goede tuimel naar beneè te maken, of de 50 a 65 pCt. loorisverhooging is weer te niet gedaan. De duurte keert dan in dezelfde mate terug en er is op nieuw een reden voor ontevredenheid ge schapen. Het is dan ook te hopen, dat de Duitsche voorstellen ditmaal eens voor de Entente van dermate bevredigenden aard zijn, dat het aanbieden ervan aan de geallieerden niet dadelijk gevold wordt door een nieuwe, een verdere duurtegolf verwekkende, depreciatie der valuta. Want wanneer dit onverhoopt toch mocht ge schieden, is den communisten opnieuw een goede gelegenheid geboden om naar harte lust te ageeren. Omtrent de nieuwe Duitsche voorstellen is nog geen nader nieuws bekend geworden. De Duitsche bladen berichten dat tusschen de regeering overeenstemming is bereikt. De politieke en finantieele grondslagen stonden in groote trekken reeds vast en ook het bestuur van den Reicbslandbunc vergaderde om over de deelneming van den Duitscheri landbouw aan de garantie's voor de schadeloosstelling te beraadslagen Over het algemeen kwam de opvatting op deze vergadering tot uiting dat de landbouw bereid is oflers te brengen. Zoover thans vaststaat zal de Duitsche rijksdag op 5 Juni weder bijeenkomen. In de Fransche Kamer zijn de aanvullings credieten voor de Roeractie, waarbij een nota van vertrouwen in de regeering werf aangenomen, met een groote meerderheic aangenomen. Havas seint nu dat de Fransche bladen blij zijn te kunnen vaststellen, dat met uitzondering van de socialisten en communisten, alle afgevaardigden, de partij van Poincaré kozen. Zij zijn van gevoelen, dat de aanneming van de motie van ver trouwen de positie van Frankrijk versterkt en dat Duitschland eruit kan concludeeren, dat de eenige oplossing is te zwichten en te betalen. In de Belgische spoorwegstaking is nog steeds geen verandering gekomen. Op sommige plaatsen breidt de staking zich zelfs nog uit. De meeste passagierstreineri tusschen Brussel en Antwerpen zijn uitge vallen, zoodat het verkeer geheel ontwricht is. Ook het verkeer tusschen Antwerpen en Essen is geheel stop gezet en hierdoor is ook het verkeer Amsterdam Brussel Parijs stopgezet. Naar de Tel. verneemt, zullen vanaf heden auto-diensten tusschen Roosendaal en de Fransche grens worden ingesteld, die na aankomst van de snel trein uit Amsterdam zullen vertrekken. het bootje lag, was gekomen. Was dit kanaal door menschenhanden gegraven Was hierin het water afgeleic van een of ander naburig onderaardseh meer, als een verdediging tegen het bin nendringen van een of anderen vijand Op al deze vragen kon men geen antwoorc geven. «Kom dokter,sprak Black, «instappen ge wilt toch ook getuige zijn van de won deren, die we zullen aanschouwen «Natuurlijk,* sprak deze, terwijl hij haast maakte en door zijn ruwen stap bijkans de boot deed omkantelen. Toen allen achtereenvolgens over waren, vervolgde hij «Wat dunkt u vrienden, zoo wij den sloep op het droge haalden. Men kan nooit weten, wat er gebeurt, want nu zou ik er haast aan twijfelen, dat de man de eenige bewoner van deze plaats is.« Dokters raad werd opgevolgd, waarop allen de gang binnentraden, waar aan den wand eenige lampjes hingen te branden. Deze zagen er zeer eenvoudig uit, maar getuigden toch van een vindingrijkheid van den vervaardiger en straalde voldoende licht uit, om allen, die zich hier bevonden, den weg te wijzen. Zoo stil mogelijk en zonder een enkel woord te spreken, ging men voort, totdat men aan de schuifdeur kwam, die Harry op een kier had open laten staan. De eerste stuurman gluurde naar binnen en waagde het toen, de deur weg te schuiven. Men bevond zich nu voor een vertrek, dat geheel beantwoordde BUITENLAND. Onlangs is melding gemaakt van het optreden van een giftige vlieg, de Colum- bacoa, in Roemenië, die onder den vee stapel ware verwoestingen aanrichtte. De Roemeensche ministerraad heeft thans be sloten vijftien millioen lei ter beschikking van de geteisterde districten te stellen. Ook de banken verleenen aan deze streken een ruim crediet. De door de Columbacca veroorzaakte schade wordt op 30 millioen lei geschat. Bochum (in Duitschland) zit op 't oogen blik zonder gas, hetgeen zeer hinderlijk is voor de ziekenhuizen, waarin tal van ge wonden liggen, die geopereerd moeten worden. o Te Londen heeft in de Theems, juist beneden de Windsor-brug, een interessante kamp plaats gehad tusschen een bader en een zwaan, De man was ongeveer halfwege de rivier, toen de zwaan hem aanviel. De badgast poogde den oever te bereiken, maar de vogel wilde hem geen concessie ver leenen om zijn kleeren te halen. Enkele toeschouwers die van den kant af den strijd volgden, poogden de aandacht van het dier af te leiden door het brood toe te werpen. Dankbaar maakte de zwaan aan de beschrijving, die Harry er van had gegeven. «Wonderlijk*, fluisterde de dokter, die het eerst binnentrad. «Ja, nu geloof ik, dat Conetti hier heeft gewoond I* Hij wees tegelijkertijd naar de instru menten, die in een hoek waren gerang schikt. Harry pakte hem bij den arm en bracht hem naar de kist, waarop de naam «Conetti* stond geschilderd. Zij was omstreeks l£ meter lang, l meter hoog en 1 meter breed. De sluiting was gelijk aan die van een doodkist, terwijl een vier tal hengels gelegenheid gaven de kist op te heffen of te verplaatsen. De dokter, wien de zonderlinge sluiting was opgevallen, bukte zich om het gewicht te beproeven. Maar hoe sterk hij ook was, het gelukte hem niet het zware voorwerp ook maar eenigszins te verschuiven. «Wat dunkt u daarvan vroeg Johnson. «Ik weet het niet Johnson. Ik vind «Johnson zag hem vragend aan Welnu, u kunt mij uwe meening gerust zeggen.* De dokter trok de schouders op, alsof hij het met zichzelven niet eens was en vervolgde: «Ik vind, dat wij allereerst moesten trachten het voorwerp uit dit ver blijf te verwijderen.* «Waarom «Om den inhoud daarvan te leeren kennen. «We kunnen dat toch evengoed hier doen dokter 1* \IEIWSBL4B t Laid nn Hgysóen si AltenaJoLaigstrast en dg BoniigUrwaaril Giftige vlieg. Ilochum zender gas. Gevecht tusschen badgast en zwaan. Wordt vervolgd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1