Bezoekt ons magazijn. Uiterst LAGE prijzen. ONZUIVERE HUID van gelaat, puistjes^ van de hem bewezen attentie gebruik, doch hield tegelijkertijd een steelschen blik op den bader gevestigd. Na bijna een half uur wachtens dook de man en zwom zoo lang mogelijk onder water. Onmiddellijk echter, toen hij aan de oppervlakte ver scheen, kwam de zwaan met opgestoken vleugelzeilen op den ontsnapte aangestevend. Een spannende zwemwedstrijd volgde, welke echter door den badgast werd gewonnen. Vergadering van den Raad der gemeente HEUSDEN, op Woensdag 30 Mei, nam. half acht. Voorzitter EdelAchtb. heer H. J. van Eggelen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent te 7.50 de verga dering. Hierna worden de notulen der vorige vergadering gelezen, die zonder op- of aanmerking worden vastgesteld. Ingekomen stukken a. Een brief van den heer A. J. van der Kolk, dat hij zijne benoeming tot lid van de schattingscommissie voor de ryks- inkomstenbelasting aanneemt. b. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring van de in de vorige vergadering vastgestelde instructie van den hulpkeur meester. c. Verslag toestand der gemeente en verslag volkshuisvesting over 1922. De stukken onder a en b worden aan genomen voor kennisgeving, die onder c worden ter inzage van de leden gelegd. d. Brief van Ged. Staten waarin de aandacht van het gemeentebestuur wordt gevestigd op de goede gelegenheid om overtollig kasgeld te beleggen bij den post cheque en girodienst. Het college adviseert deze belegging niet op de gewone rekening van de gemeente of gemeente-ontvanger te doen plaats hebben, doch daarvoor een afzonderlijke rekening te openen. B. en W. stellen voor dit advies te volgen, hoewel niet vaak, komt het somwijlen toch voor dat het kasgeld, het bedrag der borgstelling groot f 6000 overtreft en dan is het ge- wenscht dit op de giro te plaatsen. De heer de Moll vraagt of mindere be dragen ook op de giro worden geplaatst. Hierop antwoordt de Voorzitter bevestigend. De gemeente heeft een postrekening, waar op het grootste gedeelte van het aanwezige kasgeld is geplaatst. Men kan tegenwoordig ook moeilijk buiten een dergelijke rekening, omdat alle ontvangsten van het Ryk per giro plaats hebben. Ook zij, die weten, dat de gemeente een girorekening heeft maken daarvan gebruik voor hunne betalin gen. De heer de Haan maakt de opmerking dat de gemeente ook lid is van de bank van de Vereeniging van Nederl, gemeenten en meent, dat deze 4 pCt. rente vergoedt, naar zijne meening zou het dus aanbeveling verdienen, het overtollige kasgeld by deze bank te plaatsen. De Voorzitter brengt hiertegen in, dat men bij genoemde bank een zekere opzeg gingstermijn in acht moet nemen, daarbij komt het zelden voor dat het kasgeld het bedrag van f6000 overschrijdt, zoodat het niet de moeite is, dit bij de Bank te plaatsen. De Voorzitter stelt voor nu te gelijk punt 5 der agenda af te handelen dat hierop betrekking heeft. Met algemeene stemmen wordt besloten in de instructie van den gem. ontvanger de bepaling op te nemen, dat het meerdere kasgeld op een afzonderlijke rekening zal worden geplaatst eri dat voor het opvragen, behalve de handteekening van den Gem. ontvanger, die van den Burgemeester en een der Wethouders noodig is. Benoeming Hoofd der M.U.L.O.-school. Door B. en W. is in overleg met den Inspecteur van het Lager Onderwijs de navolgende voordracht opgemaakt. No. 1 J. van Dijl, Hoek van Holland no. 2 J. .P. Wijts, Roosendaalno. 3 J. v. Deurne, Rotterdam. De Voorzitter deelt mede, dat de 2de candidaat zijn sollicitatie niet gehandhaafd wenscht te zien. De heer van Dijl wordt hierop met algemeene stemmen benoemd. Deze zal telegraphisch van zyn benoeming, die hij, zooals de Voorzitter verzekerde zal aannemen, worden kennis gegeven, op dat hij nog met 1 September in dienst zou kunnen treden. Verzoek Directie Holl. Buurtspoorwegen om subsidie. De Voorzitter leest het schrijven van de Directie voor, waaruit blijkt, dat het ex ploitatietekort over 1921 der lijn Drunen Heusden f8816.44 bedraagt en dat zijde gemeente Heusden een zelfde bijdrage in dit tekort verzoekt als gegeven in het te kort 1919 en 1920. De Voorzitter deelt mede, dat door Heusden in het tekort 1919 een subsidie is verleend van f2000 en dat van 1920 van f1650 en dat de gemeente Genderen hierin f 100 en de gemeente Veen f25 bijdroeg. Het tekort over de beide ge noemde jaren was beduidend hooger dan dat over 1921. Over 1919 bedroeg dit f12997 en over 1920 f13332, terwijl het nu verminderd is tot ruim f 8800. B. en W. hebben dit verzoek nog eens ernstig in overweging genomen en meeuen dat het gewenscht zou zijn in het kort een subsidie te verleenen van f 1000. omdat dezelfde motieven die de vorige jaren voor het verleenen van subsidie golden dit ook thans nog doen. Deze motieven zyn den Raad bekend zoodat B. en W. van oordeel zijn, dat zij een uitvoerige uit eenzetting achterwege kunnen laten. Het voor en tegen is vroeger voldoende over wogen en het college blijft van oordeel dat het behoudt van de tramlijn voor Heusden van groot belang is, zoodat het voor den Raad zeer zeker verantwoord zal zijn, indien hij beslist tot het toekennen van subsidie van f 1000.— Da heer de Haan vraagt of het de be doeling is een subsidie te verleenen van f 1000.en dan te trachten f 100. als vorig jaar van de gemeente Genderen terug te krijgen. De Voorzitter verwacht niet veel van een subsidie van Genderen, deze gemeente verleent thans subsidie aan de auto-dienst. De heer Van Everdingen heeft heden morgen uit het Raadsverslag van de ge meente Genderen gezien dat de Directie der Buurtspoorwegen bij deze gemeente rechtstreeks om subsidie heeft aangeklopt en een afwijzende beschikking op haar verzoek heeft gekregen. De heer de Mol acht de tijdsomstandig heden gewijzigd, er zijn tegenwoordig auto's genoeg, die goedkoop de verbinding met de verschillende plaatsen onderhouden. Al deze vervoermiddelen zijn geen voordeel voor Heusden de neringdoenden hebben er schade van. Spreker is tegen het ver leenen van subsidie. De heer de Haan kan het gesprokene van de heer de Mol niet onderschrijven. De heer Van Everdingen meent dat de auto's weer zullen verdwynen, terwijl de tram blijft. De Voorzitter is van oordeel dat men de auto's niet gelijk mag stellen met den tram. Eerst zal nog bewezen moeten worden of de auto's zullen blijven rijden en al is dit zoo, dan moet men altijd nog afwachten of men mee kan en men misschien niet moet blijven staan. Hiervoor behoeft men bij den tram niet bevreesd te zijn. Den laatsten tijd heeft men over de exploitatie van de lijn niet te klagen, deze is voor Heusden zelfs gunstig gewijzigd. De directie toont, dat zij al het mogelijke wil doen voor het belang der passagiers, het is dan ook absoluut on mogelijk de tram te vergelijken met de i verdwijnt spoedig door I Vraaq vooral de echte voorzien I S van den naamMIJNHARDT. auto-diensten. Spr. acht het een groot belang voor Heusden dat de tram blijft bestaan, zonder tram komt Heusden heele- maal in een vergeten hoek te leggen. En nu kan men wel redeneeren, dat alle ver voermiddelen uit den booze zijn, doch dat gaat niet aan. Spr. wil wel toegeven, dat de verbindingen misschien niet in het be lang van de neringdoenden zijn, doch als men zich daarom van de buitenwereld wil afsnijden, dan vergist men zich en speelt men gewaagd spel, daarbij Heusden telt niet alleen neringdoenden. De heer De Mol merkt op, dat in Heus den 3/5 den een van den ander moet leven. De Voorzitter zegt dat in Heusden veel I te veel kleine winkeltjes zijn, al begrypt hij wel, dat, als dit of dat niet gaat, men iets anders probeert. De beer De Mol antwoordt hierop dat dit in alle dorpen zoo is, de concurrentie werkt overal doodend. Spreker moet zijn standpunt handhaven en blyft tegen subsidie verleening, de tram blijft toch wel bestaan, men kan dit gedeelte, het mooiste van de lijn voor zandvervoer, niet missen. De Voorzitter zegt, dat men niet moet vergeten, dat het subsidiestelsel hier niet alleen wordt toegepast. Wat is er niet to doen geweest over de lijn 's-Bosch Helmond, deze kost de gemeente 's-Bosch oneindig veel meer dan hier. Spr. vindt het wel ellendig dat Heusden alléén voor de subsidie moet opdraaien en de andere gemeentebesturen niet willen bijdragen. De heer de Moll zou den Bo3ch deze f 1000.willen doen opbrengen, deze stad trekt meer profijt van den tram dan Heusden. De Voorzitter blijft er bij, dat men in een geheel vergeten hoek komt te liggen als Heusden den tram zou moeten missen. De tram is geheel met Heusden vereen zelvigd. De heer de Mol kan wel denken, dat de lijn zonder subsidie toch wel blijft bestaan, doch spr. kan deze zienswijze niet deelen. Indertijd heeft de Directie gezegd, dat zij de lijn zal ophefïen en het zoover laten komen is gevaarlijk. Het zou iets anders zijn als het de groote lijn betrof, doch Drunen is een zylijntje dat de Maat schappij heel goed kan missen. De tram is een vervoermiddel dat niet te vervangen is, opheffing kan onmogelijk in het belang van Heusden zijn. Spr. hoopt dat mijnheer de Moll zijn oordeel zal herzien en voor het voorstei van B. en W. zal stemmen. De heer Uhl zou ook nog een enkel woord aan het gesprokene willen toevoegen. Spr. is het geheel eens met het betoog van den Voorzitter. Hy gelooft niet dat opheffing van de tramlijn in het voordeel van den kleinhandel zou zijn, Heusden kan den tram niet missen, dan zou van eenigen bloei van Heusden heelemaal geen sprake meer kunnen zijn. Op het laatst zouden er wel kleine winkeltjes zijn, doch geen menschen meer om er te koopen. Het is waar, de heerschende malaise doet op 't oogenblik ook in Heusden zijn invloed gelden, doch zonder verbinding gaat Heusden heelemaal ten gronde. Spr. vindt het wel hard dat subsidie verleend moet worden, doch hij is van oordeel, dat men er niet buiten kan. De heer de Haan meent, dat het eene winkeltje ten slotte het andere zal op eten. Iedereen die maar eer.igzins kan za! dan Heusden trachten te verlaten om er niet meer in terug te keeren. Het voorstel van B. en W. om aan den tram een subsidie van f 1000.te ver leenen in het exploitatietekort 1921 wordt hierop aangenomen mei 6 tegen 1 stem. De heer de Moll stemde tegen. Wijziging gemeentebegrooting 1922. De Voorzitter zegt, dat enkele postjes der begrooting met kleine bedragen zyn overschreden. Hiervoor is af- en overschrij ving noodig. Dan heeft de gemeente een tegen valler in de bijdragen, die zij volgens de wet moet verstrekken-' voor het bezoeken van gymnasia en hooger^ burgerschool van leerlingen uit deze gemeente in andere plaatsen. Voor gymnasia bedraagt dit f 466. per leerling per jaar. Voor H. B. Scholen f 285.per leerling per jaar. Dit wordt nogal een aardig bedrag Spr. noemt dit een bijzondere manier van het Rijk om te bezuinigen. Zelf heeft het minder uitgaven, doch deze legt ze op de schouders van de gemeenten. Do Vereen, van Nederl. Gemeente voelt de onbillijkheid en doet stappen deze opgeheven te krijgen. Met algemeene stemmen wordt hierop tot de af- en overschrijving besloten. De Voorzitter zegt, dat in de vorige vergadering geen voorstel van B. en W: is ingekomen, om vei haai van de pensioen- storting op de salarissen dergem.ambtenaren toe te passen. Inmiddels is bij het college van B. en W. een circulaire van Ged. Staten inge komen, waarover echter nog niet voldoende van gedachten is gewisseld, waarom zij voorstellen dit onderwerp tot een volgende vergadering aan te houden. De Raad gaat met'dit vooistel accoord. Van de wed. Duijster is een verzoek om ontheffing van rioolbelasting voor een perceel in de Sterrestraat ingekomen, omdat dit perceel niet op het riool is aangesloten. Aangezien gebleken is, dat deze bewering juist is, wordt de gevraagde ontheffing verleend. Bij de rondvraag zegt de heer de Mol, dat de kermis wel voorbij is, doch dat hij toch de aandacht van den Voorzitter wil vestigen op een ergelijk feit in de kermis dagen gepleegd. Door een man met één been, vergezeld van een vrouw en een jongen werd toen op de Nieuwstraat als het ware een tol geheven. Geen mer.sch kon passeeren of de vrouw en vooral de jongen bleef zoolang voor hen loopen totdat men ten laatste in den zak tastte. Spr. noemt dit een eigenaardige kermisverma- kelykheid, die vooral de dames veel last veroorzaakte. Voor den Voorzitter is deze mededeeling iets nieuws, hij heeft dit niet geweten was hem dit feit bekend geweest dan zou hij dit niet hebben toegestaan. Het ver wondert hem dat de politie dit niet gezien heeft en geen paal en perk heeft gesteld aan deze belemmering van den openharen weg. Voor het vervolg zal spr. echter nota nemen van deze mededeeling en er voor waken dat zooiets niet meer plaats heeft. De heer de Jongh meent, dat de heer de Mol de politie hiermede in kennis had moeten stellen, waartegen de heer de Mol inbrengt, dat dit niet op zijn weg ligt. Hierop wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad over in geheime zitting ter behandeling reclames H. O, CORRESPO NDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten verschil lende Plaatselijke Berichten tot een volgend nummer wachten. PREDIKBEURTEN. 3 Juni (Zomertijd) (Collecte Bewaarschool) Geref. Kerk, vm. 10 en nm. 6 u. leesdienst. Geref. Kerk, vm. 10.30 en nm. 3 u. ds Scheelen van Capellè-Biezelingen. Dussen, nm. 3 u. ds Feijkes, Sleeuwijk. Geref. Kerk, vm. 10 en nm. 3 u. ds. de Bruin. Geref. Kerk. vm 10.30 en nm. 3 u. ds v. d. Sluis. ^-Gravenmoer, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Anker. Ger. Kerk vm. 9.30 en nm. 2.30 u. ds. de Jonge. Chr. Ger. kerk vm. 9,30 en nm. 2.30 u. leesdienst. Geref. Kerk vm. 9.30 u. en nm. 2 u. ds de Bruin. van Waspik. Sleeuwijk, vm. 10.30 u. ds Feijkes. Geref. Kerk, vm. 9.30 leesdienst en nm. 3 u. ds André. Ger. Kerk, vm. 9,30 u. ds de Jonge en nm. 2.30 u. leesdienst. Ger. Gem. vm. 10.30 en nm. 3 u. leesdienst. Kalkman. Ger. kerk A, vm. 10 en nm. 6 u. ds André. Ger. Gem. vm. 10 u. en nm. 6 u. leesdienst. Chr. Ger. Kerk, vm. 10 en nm. 6 u. ds Barth. [uitslag of schilferige plekjes Wasch U mal j^oLzegg. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. Tot eerste Onderwijzeres aan de Chr. Bewaar- en Handwerkschool te Baarn, is tegen 1 September a.s. be noemd, onze stadsgenoote Mejuffrouw H. J. Dissel. Den heer J. Sens, jur. candidaat, is toegestaan als volontair werkzaam te zijn ter gem. secretarie te Drunen en wel met ingang van 1 Juni. Aalburg. Met het plukken der kruis bessen is gisteren alhier een begin gemaakt. De prijs is 18 ct. per Kilo. Almkerk. De heer G. Klaasse, Onder wijzer aan de Chr. School alhier, is als zoodanig benoemd te Dordrecht. Tot Onderwijzeres aan de Bijzondere School alhier, is benoemd Mej. Ruitaard van Vlaardingen. De gehouden Pinkstercollecte in de Geref. Kerk alhier, bracht op f 65.83. De gekozen leden voor den Gem.- Raad hebben allen hunne benoeming aan genomen. D Pinkstercollecte gehouden in de Geref. Kerk te Nieuwendijk (gem. Almkerk) bracht op ruim f 500. Hemden, vm. 10 en nm. 5 u. ds Huijgens. Aalburggeen dienst. Andelvm. 9.30 en nm. 2 u. ds v. d. Put. Aalst, nm. 2 u. ds Oskam van Hedel. Almkerk, vm. 10.30 u. ds Röth. Drongelen, geen dienst. Doeveren, nm. 2 u. dr Tjalma. Eethen, nm. 2 u. ds Gobius du Sart. Genderen, vm. 10.30 u. leesdienst. Herpt, geen dienst. Hee8been, geen dienst. Nederhemert, geen opgaaf. Nieuwendijk, geen opgaaf. Raamsdonk(V.), vm. 9.30 u. leesdienst. (Z).), nm. 2 u. ds Jonkers Sprang, vm. 9.30 u. ds Wolthers. Uitwijk, vm. 9.30 en nm. 2 u. dsdeWit. Veen, vm. 10,30 u. dr Tjalma. Werkendam, vm. 10 en nm. 6 u. ds Wijk, vm. 10.30 u. ds Gobius du Sart. Waspikvm. 9.30 u. ds Jonkers. RECLAME DAGEN duren JUNI ing. Groote sorteering lappen. Firma JOHAN DE MOL - HEUSDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2