De SÉpbreukeliDp der ÉMm I^IÊÈÈ w f 1 Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No. 4300 Woensdag 6 Juni 1923. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. KH II J.I - -'1 - lm 1 Ml 1 Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden ƒ1.25, en franco per post beschikt ƒ1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BUITENLANDSCH OVERZICHT De Engelsche bladen bespreken de kwestie der Duitsche schadeloosstellingen in ver band met het aan het bewind komen der nieuwe regeering van Baldwin. De Observer, de geheele zaak nagaande, legt den nadruk op het feit, dat liet de beurt van Britiannië is om gehoord te worden. Het blad zegt: Wij hebben3/, millioen dooden op de Europeesche slag velden achtergelaten. Wij hebben daar groote schatten uitgegeven, en ons daardoor voor generaties belast. Het levensonder houd van ons industrieel volk is in de hoogste mate betrokken bij hetgeen aldaar gebeurt. Onze rechten zijn even geldig als die van eenige andere natie, die aan den oorlog heeft deelgenomen. Onze belangen in dit opzicht zijn even dringend als die van Fran krijk. Zij moeten op redelijke, gematigde en billijke wijze, maar zonder mankeeren gehandhaafd worden. Wij zijn te allen tijd bereid anderen hun standpunt te laten uiteenzetten, maar ernstig besloten ook het onze te doen uitkomen. De tijd is gekomen, dat er rekening moet worden gehouden met het Britsche standpunt en wij moeten opnieuw een eigen politiek gaan voeren. De Observer verklaart verder, ofschoon den inval in het Roergebied betreurende: »Aan de andere zijden hebben de Duit- schers de grens van°hun weerstandsver mogen bereikt en zij zullen goed doen een waarschuwing ter harte te nemen. Her haaldelijk hebben zij het gras voor de voe ten weggemaaid van de weinigen van hen, die aandrongen op eerlijkheid. De wereld, die hard is voor ieder na den oorlog, moet hard zijn voor hen. Aan deze ijzeren wet kan niet worden ontkomen. De hoop, die gesteld wordt op meeningsverschillen tus- schen Frankrijk en Britannië, is volkomen ijdel. Zij moeten betalen voor hun eigene fouten in den oorlog en den vrede. Hun financieele poging om zich niet in staat tot betalen te verklaren, moet even zeker als hun militaire poging eindigen in een ge heele nederlaag en een catastrophe. Hun volgende aanbod moet onmiskenbaar meer voldoen dan het laatste en de Britsche voorwaarden van Jan. j.l. meer nabijkomen Het blad besluit aldus «In den een of anderen vorm, hetzij als totaal of in ter mijnen van jaarlijksche betalingen voor een voorloopig aantal jaren moet de schuld van Duitschland worden vastgesteld op een niet te overschiijden minimum en wanneer 2ij 31) «Dat zou ik u niet aanraden. »Waarom niet «Omdat er wellicht eene treurige ont hulling zal volgen Johnson. De eerste stuurman zag den dokter vra gend aan: «Hoe bedoelt u dat De dokter zweeg even, staarde op de kist en hernam fluisterend «Vindt ge niet Johnson, dat- die kist op een doodkist gelijkt Johnson kreeg onwillekeurig een rilling door de leden. Hij liep even naar de an deren, die bezig waren de rotskamer aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen en deelde hnn fluisterend mede, wat de dokter hem had gezegd. Hariy zette een ernstig gezicht en knikte toestemmend. «Het is het beste, dat wij haar dan openen,gaf hij ten antwoord. «Bega toch geen dwaasheden,® pruttelde de dokter, die eenigszins driftig werd. «Maar zij is niet te vervoeren,merkte de «eerste® op, «zij is loodzwaar.® «Ook niet met ons aller kl achten, John- aldus is vastgesteld, moet de betaling on voorwaardelijk worden afgedwongen.® De staking in België behoort tot het verleden. De 'diensten zullen wel niet dadelijk vlot functioneeren, maar over eenige dagen zal het verkeer wel weer zijn normale aanzien hebben. Aan de orders van het Nationale Syn dicaat, om weer aan het werk te gaan, is gevolg gegeven, al scheen het te Ant werpen nog een oogenblik, dat men er zich tegfn zou verzetten. Doch ook in de Scheldestad is het werk weer hervat. Aan wie de overwinning Van ver schillende zijden wordt het verloop der staking als een nederlaag der arbeiders gekenschetst, doch de leiders van het Nat. Syndicaat doen het voorkomen, dat de capitulatie alleszins gemotiveerd is, daar het vernomen heeft, dat de regeering de wenschen der beambten serieus zal onder zoeken en geen slachtoffers zal maken. Doch aan den anderen kant verluidt, dat de regeering wel zeer stellig de ont slagen handhaaft. Wie heeft er gelijk Nog voor de nieuwe Duitsche voorstellen officieel bekend zyn, worden zij in Frank rijk veroordeeld. De Eclair schrijft naar aanleiding van 't garantie-aanbod der Duitsche industrie o.a. Nadat de Duitsche industrieelen, bankiers en landbouwers vijf jaar lang hun kasten met buitenlandsche valuta's hebben gevuld, nadat zij vyf jaar lang hebben geweigerd hun belastingen te beta len, nadat zij vijf jaar larig buitenlandsche obligaties konden koopen voor hun gedepreci- eerde marken, komen zij thans genereuslijk met een aanbod van enkele honderden milli- oenen goudmarken per jaar. Dat is een volkomen uitdaging. Zelfs de grootste Franschenhaters in Duit sche politieke kringen noemen dit aanbod beneden alle critiek. Aan het hoofd der tegenwooidige Duitsche regeering staat een reeder, die zeker bekend moet zijn met de rijkdommen, die den laatsten tijd door de Duitsche industrie zijn bijeengegaard. Hij moet weten dat de groote Duitsche scheepvaartmaatschappijen alleen in papier marken rekenen, wanneer zij haar perso neel ioon uitbetalen, maar dat zij al hun ontvangsten innen in dollars, ponden sterling en pesos. Cuno weet dit en de Fransche en Belgische regeering weten het ook en son vroeg Harry. «Maar de boot kan haar niet dragen,® liet deze er weder op volgen. «Geen nood,« sprak Black, «wij hebben daar ginds een zaag gevonden. Met behulp daarvan zullen we eenige hoornen, die hier in de nabijheid staan, omhakken en uit de stammen een brug vervaardigen over het kanaal. Zoo zal het mogelijk wezen de kist over te brengen.® De schipbreukelingen verlieten nu, op den dokter na, het vertrek, om overeen komstig den raad van den tweeden stuur man te handelen. Toen zij allen verdwenen waren, gaf de dokter zich, ouder gewoonte, aan overpeinzingen over. Waarom ver moedde hij, dat de kist, waarop de naam Conetti stond, een doodkist was? Hij kon hiervan geen rekenschap geven en toch durfde hij er alles onder verwedden, dat zijn voorgevoel hem niet bedroog. Er zit iets in den mensch, dat men een zeer ont wikkeld instinct zou kunnen noemen, iels, dat men niet in bepaalde termen kan uit drukken en dat toch werkelijk bestaat. De dokter behoorde tot de menschen, die als 't ware een tweede geestelijke natuur in zich omdragen, welke hun eene groote mate van iets vooruitzien verschaffen. Maar bovendien, konden de woorden van den krankzinnige niet in verband gebracht wor den met een moord, waarvan het slacht offer hier aanwezig was Nu verscheen- ailes hem in een helder daglicht. Hij stelde zich de gansche geschiedenis aldus voor zij zullen hiermede bij haar optreden re kening houden. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van Vrijdag 4 Juni 4923. KantonrechterMr. C. W. v. Ommeren. Ambtenaar v. h. O, M. Mr. J. S. Loke. Griffier Mr. W. Ruitinga. Eene zitting met 42 zaken op de rol, waarvan 7 kinderzaken. In de 35 gewone zaken zijn slechts 4 beklaagden verschenen. De eerste bekl., wiens naam werd af geroepen, is L. W. S. te Genderen, wien teri laste is gelegd dat hij in gesloten jachttijd een haas heeft vervoerd. Als getuige werd gehoord Mare. Combee, die zeide dat hij wel gezien heeft, dat bekl. een dooden haas in zijn armen had toen hij stilstond, maar niet dat hij met den haas bij zich heeft geloopen. Wel heeft getuige gezien dat bekl. later weg is geloopen, maar niet dat hij toen ook een haas bij zich had. Het doode haasje koste bekl. f 5 en als hij liever dit bedrag niet wil betalen is 3 dagen zittenook goed. Voor overtreding der Jachtwet stond ook terecht A. A. S. te Dussen. Deze bekl. die geen aktehouder was, was met zijn broer en een vriend in het veld. Broer en vriend hadden ieder een geweer bij zich, bekl. niet. Op een gegeven oogenblik verwijderde bekl 's broer zich even en gaf het geweer toen aan bekl. Deze bevond zich nu in jagende houding in het veld met geladen geweer, maar was niet in het bezit van eene jachtakte en eene vergunning van den eigenaar. Ongelukkigerwijs waren er net precies twee rijksveldwachters in de buurt, die bekl. bezig zagen, op hem toeliepen, hem bekeurden en het geweer, hetwelk bekl. inmiddels weer aan zijn broer, die akte houder was, had ter hand gesteld en dat niet in beslag werd genomen, taxeerden op eene waarde van f40. Waar bekl., voor zoover bekend, niet als strooper bekend staat, wilde de Kan tonrechter hem er ditmaal met eene kleine straf laten afkomen en veroordeelde hem tot 2 geldboeten, elk van f 4 subsidiair 2X4 dag hechtenis, zulks met verbeurd verklaring van het niet in beslag genomen geweer of als hij dit terug wil hebben Conetti was stellig op dit eiland geweest, naar alle waaaschijnlijkheid had hij hier zijn station gevestigd. Het schip, waar mede hij hierheen kwam, moest hier schip breuk geleden hebben of zonder hem ver trokken zijn. Het eerste zal wel het ge val geweest zijn. Dit ongeval moet onge twijfeld de ontevredenheid opgewekt heb ben der bemanning, die aan Conetti de ballingschap, waartoe zij veroordeeld waren, toeschreefVerder raakte dokter Arling den kluis kwijt. Hij schudde meewarig het hoofd en loosde een diepen zucht. Dit stond echter vast, dat er een drama was afgespeeld, waarin Conetti was onderge gaan. Straks, als men de kist openen zou, als die kist dan het stoffelijk overschot van den Italiaan bevatte, kon hij wellicht nadere conclusiën trekken. Eenige stappen in de gang brachten hem weder tot bezinning. Hij herstelde zich gansch en al. «Wij zijn gereed,® sprak Johnson. «Ferm,« gaf de dokter ten antwoord, «ik zal een handje helpen.® Men zette zich nu aan den arbeid, die Hercnleskrachten vereischte. Johnson liet een gesmoorden vloek hooren. Langzaam, zeer langzaam vorderde men. Maar het duurde toch een groot kwartier, eer de ijzerzware vracht op de boomen, die men over het kanaal had geslagen, stond. Toen de grootste moeilijkheid achter den rug was, ging het verder op groote houten rollen naar den ingang. dan er f40 voor betalen of er 5 dagen hechtenis voor moet ondergaan. A. v. d. L. te Hedikhuizen had zich te verantwoorden voor overtreding der Arbeids wet, n.l. dat hij 4 zijner arbeiders arbeid zou hebben laten verrichten buiten den officieelen werktijd voor zijne manden makerij. Tot zijne verdediging voerde bekl. aan, dat de overtreding niet zyne schuld was, maar die van zijn broer, die zijn bedrijfs leider was. En tot verontschuldiging van zijn broer zei bekl., dat deze niet goed by zijn hoofd was. De Kantonrechter meende bekl. te moeten opmerken, dat hij het wel wat vreemd vond om een krankzinnigen broer bedrijfs leider in eene zaak te maken, want dat men toch vooraf wel kon welen, dat zulks op de eene of andere wijze mis moest loopen. Jawel, zei bekl., maar hij is niet altijd gek geweest. Maar, aldus de Kantonrechter, was hij het dan wel op het tijdstip der overtreding Op deze vraag antwoordde bekl. toe stemmend. Met 4 geldboeten, ieder van f 4 subs. 4X4 dag hechtenis, kon bekl. naar Hedikhuizen terugkeeren, daarbij tevens het advies van den Kantonrechter verkrijgende om voorzichtig te zyn met het opnemen in zaken van broers, die niet toerekenbaar zijn. H. J. v. D. te Nieuwkuijk was onder Hedikhuizen op zijn hondenkar blijven zitten bij het passeeren van een voertuig, bespannen met een paard. De Kantonrechter vond dit feit niet zoo heel onschuldig, omdat paarden dikwijls bang zijn voor hondekarren. Bekl. zei, niet te hebben geweten dat hij van de hondenkar moet gaan, wanneer hij een paard tegenkomt, maar hij beloofde beterschap. Veroordeeling f 5 of 3 dagen. 9 auto- of motorrijders, die niet waren verschenen en tegen wie verstek werd verleend, waren gedagvaard voor over treding der maximum-snelheid te Nieuwen- dijk, gemeente Almkerk. 8 hunner kregen f 5 of 3 d., 1 kreeg f 40 of 5 d., terwijl 4 er met f3 of 2 d. afkwam. «Moet zij nu geopend worden vroeg Harry. «Natuurlijk,® gaf de dokter ten ant woord, die van inspanning stond te hijgen. «Aangezien we echter geen werktuigen beziten om de spijkers er uit te trekken, moet het er met de zaag op los.« Harry zou zich met deze werkzaamheid belasten. Krachtig gingen de tanden door het hout, doch eensklaps hield hij op. «Doorzagen riep Johnson. «Het kan niet, ik stuit op metaal «Dat dacht ik wel, gaf de dokter ten antwoord, «dat metaal zal lood wezen. Een looden kist in een houten. Kunt ge het lood niet doorzageu Harry «Kunnen is het woord niet, dokter maar de zaag gaat naar de maan. Dat staat zoo vast als een paal boven water Langzaam, zeer langzaam vorderde de arbeid, wat natuurlijk wel in staat was de nieuwsgierigheid der schipbreukelingen in hooge mate te prikkelen. Doch ten slotte kwam er eene opening. Harry liet de zaag plotseling vallen en deinsde achteruit. «Het is niet mogelijk verder door te gaan,® sprak hij, «wat daarin zit, ver spreidt zulk een verpestende lucht «Ik dacht het wel,« viel de dokter hem in de rede, «en we zullen ons onderzoek staken. Wat ik vermoedde, bevestigt zich thans ten volle. Mijne vrienden, er is een misdaad gepleegd I Herinnert ge u de woorden van dien merkwaardigen man «Ge ziet in mij een misdadiger, gevlucht, BINNENLAND. liet smokkelen van jenever. Te Bovenburen onder Winschoten hebben rijksambtenaren Vrijdagnacht geschoten op een auto, die op hun commando niet werd gestopt de inzittenden werden van smok kelen verdacht. Zekere Noord berg uit Gro ningen werd ernstig getroffen en is naar het Groninger-ziekenhuis overgebracht. In de auto, die in beslag genomen werd, is 400 liter Duitsche jenever gevonden" Omtrent deze aanhouding verneemt het H b I d. nog, dat de kommiezen in hinder laag lagen, toen een auto van een erl afkwam. Aangeroepen weigerde men te stoppen, waarop werd geschoten De auto bevatte voor 2500 gulden Duitsche spiritus. Een der inzittenden had een browning in zijn bezit. Het treinverkeer met België. Men meldt uit Roosendaal Zondag was het treinverkeer met Belgii weer normaal te noemen. De gewone treinen kwamen uit Antwerpen op gewoner tijd te Esschen aan. Reizigers verklaren ons echter, dat, ofschoon ook in Belgii het verkeer hersteld is, dit toch nog vee. te wenschen overlaat. Zoo meent mei zeker te weten, dat door velen van 't spoor wegpersoneel lijdelijk verzet wordt gepleegd, waardoor het verkeer vooral vertraging ondervindt. Het militaire treinpersoneel is grooten- deels door burgerpersoneel vervangen. Diamanten Bruiloft. Te Beetsterzwaag herdachten Zaterdap Baron Van Harinxma thoe Slooten, oud Commissaris der Koningin in Friesland, ei mevrouw, hun 60 jarige echtvereeniging Het dorp was in feestdos. Auto ongeluk. Op den Apeldoornschen weg bij Arnhen heeft een ernstig auto-ongeluk plaats ge had, waarbij jhr. W. C. Boreel, eerst< luitenant der huzaren te Deventer, om he leven is gekomen, en de K. baron vai Pallardt zwaar gewond is. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken, dat de bewoner van de boerderij Ruimzichi in de nabijheid van de noodbrug, welk', over den Apeldoornschen weg is geslagei over het daar gegraven ravijn voor he: zand vervoer, welk ravijn een diepte heel om de hand der Nemesis te ontgaan, maai door de Voorzienigheid op dit eiland ge worpen, om hier de kwellingen dier wroe ging te ondergaan Herinnert ge u nog dat angstige, op hollen toon uitgesprokene «Elke avond drijft een onzichtbare kracht mij r.aar deze plaats, om de zwaarste be schuldigingen te hooren, die dan tegen mr worden uitgesproken. Gij behoort, evenals ik, tot het land der levenden, maar op dit land heb ik geen recht meer De dokter bewaarde voor eenige oogen- blikken het stilzwijgen. Daarop vervolgde hij «Is het nog mogelijk te twijfelen aan een misdaad, waarin die man de hand gehad heeft en waarvan zich hier in dn looden omhulsel het rampzalig slachtoffei bevindt Niemand gaf hem antwoord. Eindelijk sprak Johnson «Maar hor verklaart u de aanwezigheid van die looden kist dokter «Die looden kist heeft ongetwijfeld ge diend tot berging van een of andere vloeistof, bijvoorbeeld zwavelzuur of iets dergelijks, wat Conetti noodig zal gehad hebben.® Johnson vond deze verklaring onwaar schijnlijk, maar aangezien hij geen betere wist, berustte hij er in. De dokter stond in gedachten, met de armen over elkaar, naar de kist te staren. -- A <*«£4 9 -<■ i - >- n Heusilen en Altena, straat en de Wordt vervolgd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1