Een flacon Foster's Maagpillen bevat een maand gezondheid voor een familie. Zij zyn een uitstekend laxeermiddel, en beteren maagpijn, galzucht, het zuur, slechte spijs vertering, een beslagen tong, schele hoofd pijn, en verstopping. Foster's Maagpillen dienen in elk huis aanwezig te zijn. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65 in apotheken en drogistzaken. van vijftien meter, 's nachts omstreeks drie uur een geweldigen slag hoorde. Hij is toen opgestaan en buiten gaan kijken wat er gebeurd was. Daar hij niets kon zien, is hij weer gaan slapen. Om half vijf, teen hij de koeien ging melken, hoorde hij buiten gekreun. Hij heeft toen opniew een onderzoek ingesteld en vond in het ravijn, ter diepte van omstreeks 8 M., een omgeslagen auto. Hij en een buurman zijn toen begonnen de auto, waaronder zij gekreun hoorden, op te vijzelen. Zy vonden jhr. Boreel door den wagen dood gedrukt, blijkbaar door den val van de auto op zijn hoofd. Baron Van Pallandt slaakte tijdens het opvijzelen een zucht van verlichting. Hij was zwaar gewond, echter bij volle bewustzijn. Hij werd met veel moeite onder het geheel krom gebogen stuurrad vandaan gehaald. De toestand van E. C. baron van Pallandt van Rennenk, te Arnhem, die Vrijdagnacht bij het auto-ongeluk bij Apeldoorn gewond werd, is zeer geruststellend. Ten onrechte is vermeld, dat jhr. Boreel en baron Van Pallandt een feestelijke bij eenkomst in het hotel De Zon te Arnhem hadden bijgewoond. o Beroering. Zaterdagnacht heeft bij de politie van het bureau-Warmoesstraat te Amsterdam een Franschman aangifte gedaan, dat hij in een berucht perceel van de Geldersche kade is beroofd voor een bedrag van f36 000. Een reuzcHkrentenbrood, Vrijdag werd den arbeider P. te Aalten op een handkar een krentenbrood thuis bezorgd dat 84 pond woog en 2| Meter lang was. Het was een geschenk van zijn mede-arbeiders aan de gasfabriek ter ge legenheid van de geboorte van zijn eeiste kind. Het weer in lei. Het Kon. Ned. Meteor Instituut in de Bilt publiceert het volgen ie voorloopige overzicht van het weer in Mei. Gemiddeld over de geheele maand was de dageiijksche maximum temperatuur ruim 2 graden Celsius en het minimum weinig beneden normaal. De eerste dekade was 3 graden te warm. De hoeveelheid neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg ongeveer 106 tegen 48 millimeter normale maaridsom. Andel had 152, Woudenberg 142 milli meter. Het grootste lartdgemiddelde tot dusverre in Mei voorgekomen bedroeg 91 in 1898, toen Winterswijk 164 millimeter bereikte Het aantal uren met zonneschijn te De Bilt bedroeg slechts 114 tegen 203 uren normaal; het geringste aantal sinds 1899 aldaar waargenomen was 130 in 1902. Verscheidenheid. Van de 6 leerkrachten aan de o. 1. school te Warga is 1 roomsch-katholiek, 1 anti-revolutionair, 1 lid der S. D. A. P., 1 vrijzinning en tot voor kort ook nog 1 christelijk-historisch. Op school is de sa menwerking uitstekend. Verdrag tusschen Nederland en Duitsehland. Maandag is te Berlijn een verdrag onderteekend tot wijziging van het handels- en seheepvaartverdrag van 1841 tusschen Nederland en het Duitsche Tolverbod. o Een rumoerige vergadering. Uit Monster wordt gemeld Vrijdagavond werd alhier in de bewaar school een vergadering van de anti-revula- tionaire kiesvereenigirig gehouden, Al spoedig bleek de gemoederen in beroering waren. Toen de secretaris voorstelde, van de agenda af te wijken, brak de storm los. De Voorzitter schorste de vergadering en koos het hazenpad. De secretaris wenschte de vergadering voort te zetten, doch hem werd de voorzittershamer ontnomen. Hierop volgde eene formeeie vechtparty, waarbij een der leden een bloedneus opliep, en de predikant der Geref. Kerk onder den voet werd geloopen. De politie werd gewaar schuwd en ontruimde de zaal. Na de ont ruiming ging het in optocht achter den secretaris, die herhaalde malen werd uit gejouwd, naar diens woning. De politie zette de straat af, zoodat hij ongemoeid zijn woning kon bereiken. PLAATSELIJK NIEUWS Hensden. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppost kantoren werd gedurende de maand Mei ingelegd f 9422.32, terugbetaald f24679.17. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 9298. Onze stadgenoot, C. H. v. Everdingen, reserve-wachtmeester der cavalerie, heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd voor kornet. Ter rectificatie van een vorig be richt deelt men ons mede, dat de heer J. B. Sens, jur. candidaat, door B. en W. van Drunen is benoemd tot ambtenaar ter secretarie aldaar. Op 3 Juni j.l. gehouden groot con cours van scherpschuttersvereenigingen te Helvoirt uitgeschreven door de scherpschut- tersvereeniging aldaar, behaalden de kranige schutters onzer erk. scherpschuttersveree- niging »St. Blasius« een prachtige zilveren medaille. Van een 67-tal scherpsvereeni- gingen behaalden zij den negende prijs. Andel. Tot ons genoegen kunnen wij melden, dat de thans waarnemende Kantoorhouder, T. Hoesen alhier, met ingang van 1 Juni tot Kantoorhouder is benoemd. Velen zullen zich verheugen dat ondanks de tegenwerking van enkelen, ook uit onze gemeente, deze altijd hulpvaardige ambtenaar door het Hoofdbestuur der P. en T. is aangewezen voor deze betrekking en wij wenschen hem van harte geluk, hopende dat hij nog vele jaren in het belang van Andel's publiek mag werk zaam zijn. Almkerk. Onder de melkleverarciers van de fa. v. d. Bergh heerschte de vorige week een zekere ongerustheid, waarheen deze week hun melk wel zou kunnen worden gezonden. Bovengenoemde firma zette n.l. wegens overproductie haar ontvangst op 2 Juni stop Om deze toestand te bespreken had de heer A. Z. Snoek alhier, een ver gadering belegd in café Dekker. Op deze vergadering, die zeer druk bezocht was, was tevens aanwezig de heer H. de Lorm nit Woudrichem, (Lid v. h Kringb. 't Land van Altena en v. I. H. B. S. Lid van den Z. H. B. van Melkhouders) Breedvoerig is op deze vergadering den toestand besproken en het groote nut van een organisatie aangetoond. Alhier is opgericht, met aanvan kelijk 25 leden, een melkveehoudersvereen., waarvan het bestuur bestaat uit de heeren A. Z Snoek, Voorz., J. Pruijsen, Secr. en A. A. Stevens, lid. De vereeniging is aangesloten bij den kring »'t Land van Altenacc en is tevens ingeschreven als afdeeling van den Z.-H. Bond van Melkveehouders te Rotterdam. In de op 29 Mei j.l. gehouden Vergadering vari Stemgerechtigde Ingelan den var, den »Ouden Duorn« werd tot bestuurslid gekozen de heer A. P. J. v. Kuijk alhier, met 44 stemmen, de Heer P. L. Koekoek (aftr.) behaalde 24 stemmen Dezer dagen viel het dochtertje van J. V. zoodat.ig uit den schommel, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. B.-Broek. Maandagavond heeft de gunning van de verschillende vermakelijk heden plaats gehad voor het a.s. festival van den Bond van Muziek- en Zanggezel schappen Land van Heusden en Altena. Ingeschreven is voor Ververschingstent, Zweefmolen, Draaimolen, Luchtschommel, Palingkraam, sigarentent, enz. Beneden-Langstraat. Metdengroo- ten oogst der aardappelen van net vorig jaar i3 blijkbaar gemorst. Er komt nu nog veel gevraag, wat de prijzen verba zend doet rijzen. Men besteedt reeds tot f 3.per H L. Het nieuwe gewas staat tengevolge van het gure weder er nog slecht bij. Capelle. Maandagavond 28 Mei om half acht hield de vereeniging tot stichting en instandhouding van scholen met den Bybei voor de gemeenten Capelle en Vrij hoeve Capelle haar eerste jaarvergadering in de school in de Nieuwstraat alhier. De Voorzitter opende deze bijeenkomst met het laten zingen van Ps. 75 vers 1, las Ps. 111 en ging in gebed voor. Hierna heette hij de talrijk aanwezigen welkom en in het bijzonder Ds. A. Meijers. Alsnu wees spreker in korte trekken om de be langrijkheid van het eerste levensjaar dezer vereeniging. Bijzonder viel daarbij op te mei ken, dat ondanks allen strijd de ver eeniging bloeide, gezien het ledental, zij het dan ook dat het nog niet was, wat het wezen moest. In verband hiermede kon hij tol zijn vreugde mededeelen, dat de aanvraag om oprichting eener school of beschikbaarstelling van gelden daarvoor, die vorig jaar door den raad der voormalige gemeente Capelle was afgewezen, niette genstaande aan alle voorschriften bij de wet vereischt was voldaan en waartegen zoodoende beroep was ingesteld, thans de raad der nieuwe gemeente Sprang-Capelle een gunstige beschikking had genomen door intrekking van aangehaald raadsbesluit en volledige medewerking had toegezegd. Dit was zeide spreker wel typeerend. En hiermede had de practische oplossing van dit vraagstuk haar intrede gedaan. Een en ander zou nog breedvoeriger aangetoond worden door het jaarverslag dat aanstonds volgde. Aangrijpend evenwel was het feit, dat hij zelf dit verslag zou moeten uitbrengen, omdat de secretaris-penning meester, J. Lankhuyzen wegens ernstige huiselijke omstandigheden deze vergadering niet bij kon wonen en bovendien den laat- sten tijd ook geen gelegenheid had gehad om zich aan deze aangelegenheid te wij den. Dat was dan ook de reden waarom de vergadering later was dan zij gehouden zou moeten worden. Spreker vond het zeer treurig, dat een man als den secr.- penningmeester, die zich altijd roet on verdachte liefde en toewijding had gegeven voor den bloei van het Chr. onderwijs, thans uit hun midden gemist zon moeten worden. Eeri man die, zooals allen bekend is, steeds klaar stond om zijn beste krachten te geven en die met respect voor iedereen, bezwaarlijk zou zijn te vervangen. Zijn naam zou dan ook in aangename herinnering blijven voortleven en verbonden blijven met de stichting der school. De Voorzitter sprak dan ook den wensch uit, dat God dezen diep'oedroefden man in alles nabij mocht zijn Voorts bracht hij dar k aan allen, die er het hunne hadden toe bijgedragen om het Chr. onderwijs alhier te dienen en wees er op, dat in een tijd als dezen, waarin zooveel afval heerschte men pal moest staan voor de eeuwige dierbare beginselen van Gods onfeilbaar woord. Het was niet genoeg deze zaak met geld te steunen, maar bovenal te bidden en te werken. Hierna werden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld, gevolgd door een keurig en breedvoerig jaarverslag, dat een duidelijk beeld van den stand der zaken weergaf. Ds. Meijers werd nu op vei zoek van het bestuur tot bestuurslid gekozen en iiet zich tot groot genoegen der aanwezigen deze benoeming welgevallen, waarvoor hem bij monde van den voorzitter werd dank gezegd en vervolgens het voorzitterschap op zich nam op verzoek van het bestuur De gewezen voorzitter bracht hem ook voor deze welwillendheid dank en hoopte dat hij onder Gods zegen werkzaam mocht zijn tot den bloei van het Chr. onderwijs te dezer plaatse. Ds. Meijers dankte voor de gesprokene woorden en zeide, dat hij de benoeming had aangenomen met den vurigen wensch om ook op dit terrein nog iets ts kunnen doen voor de eere Gods. Alsnu verkreeg hij het woord en zeide tot de aanwezigen, dat hoewel bet bestuur op het coiivocatiebiljet had laten drukken sOpwekkend woord« van Ds. Meijers, men nu niet moest meenen een uitgewerkt referaat te hooren te krijgen. Hetgeen hij te zeggen had zou hij slechts bepalen tot een woord van kennismaking. Het Chr. onderwijs bepleiten zou voor de aanwezigen toch wel geen doel meer heb ben. Beginselverklaring in deze af te leggen zou in deze ook wel overbodig zijn. Het gaat om een hoog en heilig beginsel waarover wij het allen eens zijn. De ouders zijn de opvoeders der kinderen en de school draagt een aanvullend karakter, voor zoover zij daartoe niet bevoegd zijn. Niemand zal loochenen, dat Chr. ouders eerst dan hun piicht doen wanneer zij het kind geven en doen geven wat God te dien aanzien in zijn woord geopenbaard heeft. Het middelpunt van alles moet zijn Christus. Dus ook op de school en dan hebben wij niet genoeg aan enkele uren Godsdienstonderwijs. Er moet voor ge zorgd worden, dat de Chr. atmosfeer, waarin de kinderen opgekweekt worden inde school in haar vollen omvang blijft voortduren. De afgetrenen Voorzitter dankte Ds Meyers ten zeerste voor zijn ernstig woord, dat hem als het ware uit het hart gegrepen was. Vervolgens werden de noodige stem mingen gehouden tot verkiezing van bestuurs- eden. Gekozen werden de heeren J. Huijsman en A. Verhagen Sr., die hun deze benoeming lieten welgevallen, waarna rekening en verantwoording werd gedaan en bij monde van den heer Addink advie3 werd uitgebracht, dat ook de penningmeester in dezen weer buitengewone blijken van jekwaamheid had afgelegd. Ten slotte volgde voorlezing van het huishoudelijk reglement, dat onveranderd werd vastge steld, waarna deze bijeenkomst met gebed en het zingen van Ps. 72 vers 11 werd gesloten, aangezien niemand meer gebruik wenschte te maken van de gebruikelijke rondvraag. JJ* puistjes, Gele óelaabkleun - Gal en slijm, veroorzaakt doorlragen.onre- j öeimaiiöen sfoelóand Gebruikt MUNHARDT'5 LAXEER-TABLETTEN Per doos 6 O et J>ij Apcdh en drogisten De Afdeeling Sprang-Capelle en omstreken van volksonderwijs hield j.l. Woensdagavond in de zaal van den heer L. F. van Dongen alhier een zeer druk bezochte ledenvergadering. De voorzitter, de heer E. Colet, opende deze bijeen komst op de gebruikelijke wijze en deelde mede, dat de afdeeling op haar sta tuten de Koninklijke goedkeuring had verkregen. Hierna deed de secretaris voor lezing van de notulen der vorige vergade ring, waarna werd overgegaan tot behan deling van punt 3 der agenda, het op richten van een naai- en knipcursus in deze gemeente, Na een korte toelichting van den voorzitter volgde een langdurige discussie, waaruit bleek, dat aan een dergelijken cursus in deze plaats wel behoefte bestond. In beginsel werd besloten een cursus op te richten, zoo mogelijk onder leiding van een gediplomeerd coupeuse. Besloten werd tot a s. Woensdag 9 Juni de gelegenheid tot aanmelding voor deelname aan dezen cursus open te stellen bij de hoofden der O. L. scholen in deze gemeente en aan den Loonschendyk- Hiermede was de aganda afgehandeld en werd de vergadering met een woord van dank voor de trouwe op komst gesloten. Onze dorpsgenoote, Mej. G. van der Waals slaagde bij het te Rotterdam gehouden examen voor coupeuse. Drunen. Veiling van 1 Juni j I. Kruisbessen voor 20 cent per K G. Zondag 10 Jurii 's morgens halftien (Oode tijd) hoopt D.V. voor de Gem. alhier op te treden de Eerw. Heer Spijkerboer Carid. tot den H. dienst te Harderwijk. Drongelen. Onze dorpsgenoot de heer A. Nieuwkoop slaagde dezer dagen te 's Gravenhage voor het examen adjunct commies der Directe belastingen, Invoer rechten en Accijnzen. Dassen. Dat er veel regen gevallen is, moge blijken uit het feit, dat men het vee, dat in de z.g. »Rentmeester« liep voor het water naar huis moest halen daar deze blank stond. Overal op het veld zijn de greppels veranderd in slooten. De prijzen der aardappelen zijn thans te Dussen flink stijgende. Men be steedde reeds f 2 50 per H.L. Woensdag a. 's avonds 7 uur, hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier (Hank) als spreker voor de Chr. Jongel. Vereen. »Eben Haëzer op te treden, Ds. Röth uit Almkerk. 's Gravenmoer. De echtelieden P. van Gooi en N. van Beek herdachten vorige week onder vele blijken van belangstelling hunne 40jarige echtvereeniging. Ook het fanfarecorps bracht de feestvierenden eene serenade. In de zitting van het Centraal Stembureau op 1 dezer is, tengevolge van het bedanken van den heer G. Hoefnagel, de heer G. Verhagen benoemd verklaard als lid van den Gemeenteraad. De Maandag alhier gehouden grasver- verpachtingen voor particulieren, Armfonds en Gemeente brachten ongeveer de helft op van het vorige jaar. De prijzen zijn nu zoowat als vóór den oorlog. Giessen. Zaterdagavond werd voor de eerste maal de melk v. d. leden de? Melk veehoudersvereen. opgehaald voor rekening v. d. Stoomzuivelfabriek te Ammerzoden. Bij deze route was de knecht van R. uit Andel niet erg gelukkig, want bij het afrijden van den hol, struikelde zijn paard en kwam met vracht en al voor het huis van A. L. terecht. Met vereende krachten werd alles naar boven gebracht en kon hij nog denzelfden avond zijn reis vervolgen. Het overtollige regenwater der vorige week had de lager gelegen weilan den in onze polders voor een groot gedeelte overstroomd, zoodat vele landbouwers hun vee naar hooger gewesten moesten over brengen. Daar deze polders nog door molens worden bemalen, wacht men sinds enkele dagen tevergeefs op een flinke bries en zakt het land intusschen nog meer onder water. Wanneer zal ook hier eens verbetering komen Genderen. Nu de Firma v. d. Berg te Rotterdam heeft opgehouden in de.dor- pen langs de Maas, melk te ontvangen komen veie melkveehouders met hun melk naar de Cöop. Stoomzuivelfabriek alhier. Deze Coöperatie mag dan ook met eere genoemd worden en kan de Concurentie flink het hoofd bieden. De Emmabloem-collecte, in de ge meente Eethen op Hemelvaartsdag gehou den, bracht op te Genderen f 19.te Drongelen f 18.45, te Babiloniënbroek f 18, te Eethen f 11.05, te Meevwen f 11. Een woord van denk komt toe aan de meisjes, die zich met den verkoop belast, hebben. Land van Altena. Op de Zaterdag gehouden H. B. S. vergadering van den Bond van Melkveehouders te Rotterdam, is in overleg met den Bond van Melk- fabrikanten, een regeling vastgesteld, om de overproductie van melk eenigszins te drukken. Van elke leverancier gaat men nu bij elkaar tellen, wat hij in de maanden Dec., Jan. en Febr. heeft geleverddit totaal door 30 gedeeld levert de uitkomst van wat hij thans per dag mag leveren. Gaat hij daarboven, dan zal die overmelk voorloopig met 1 ct. per liter worden ge kort. Voor onze streek, waar des winters nogal tamelijk veel melk geleverd wordt, zal deze regeling allerminst bezwarend zijn. Sleeuwijk. Het concours voor zang en muziekverenigingen, uitgeschreven door het fanfarecorps »Wilhelmina« alhier, ter gelegenheid van' hun tienjarig bestaan, op den 15en en 16eri Augustus belooft een waar succes te worden. Reeds hebben zich pl.m. 40 zang- en 20 muziekverenigingen doen inschrijven. Een flink terrein aan den Rijkstraatweg staat ten dienste en naar men ver neemt, zal dit concours op hoog muzikaal peil staan, daar alle z.g. kermisvermake lijkheden zullen worden geweerd. Men deelt verder mede, dat op 15 Aug. uitsluitend zang- en op 16 Aug. uitsluitend muziekvereen. zullen optreden, terwijl des avonds op beide dagen eeri concert wordt gegeven door hoogstaande muziekvereen. Nieuwendijk. De alhier gehouden Pirikstercollecte voor de zending heeft op gebracht f 505,932 en werd dit jaar f 65.532 meer gecollecteerd aan in 1922. Maandagmorgen omstreeks 7 uur brandde het motorschip geladen met riet, eigenaar den heer C. Colyn Czn. alhier, totaal af. De eigenaar met zijn knecht wisten nog bijtijds te ontkomen. Het schip lag aan de Spieringsluis (Biesbosch). Assurantie dekt de schade. Naar men uit vertrouwbare bron verneemt zal de telefoondienst gewijzigd worden, en wel zoodanig dat van af 3 uur smiddags het kantoor voor het publiek niet meer geopend zal zijn, daar dit anders tot half acht 's avonds gaopeod was, zal dit voor vele inwoners een teleurstelling zijn, deze regeling geldt echter niet voor diegene die aangesloten zijn met het Rijkstelefoonnet, deze kunnen tot half acht geregeld gesprekken voeren. Oudendijk. Voor eenigen tyd werd door de pachters van Gankelwaard aan de fam. de Ranitz te den Haag het verzoek gedaan, inplaats van te Poederoijen de verpachting weder te Gorinchem of te Woudrichem te houden. Aan dit verzoek kan niet worden voldaan, om de eenvoudige reden dat een notaris uit Gelderland b.v., niet in Z.Holland mag verpachten. Spiang. De gehouden collecte voor het huldeblijk voor H. M. de Koningin heeft in de gemeente SprangCapelle f 430.05 opgebracht, waaronder begrepen is het bedrag van ruim f178.'t welk in het voormalig Sprang werd geofferd. In dn plaats van den heer P. de Kort is tot Directeur van het Chr. Man nenkoor »De Volharding« benoemd, de heer J. Nelis die deze benoeming heeft aange- genomen. De heer W. Lijssen, onlangs on derwijzer aan de Chr. School alhier, thans te Dedemsvaart, is benoemd aan de Dr. A. Kuijperschool te Amsterdam. Bij verhuring hebben de zitplaatsen in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier f2145 opgebracht. Dit is ruim f 1000 meer dan het vorige jaar. Over 45 inlagen werd gedurende de maand Mei aan het hulppostkantoor op het Rijkspostspaarbank ingelegd f5357.19 en over 20 terugbetalingen werd f 2615.26 uitgekeerd. De Pinkstercollecte voor de zending heeft bij de Geref. Kerk alhier f31.51 opgebracht. Dezer dagen bezweek ten nadeele van den landbouwer de B. alhier, een dragende zeug aan de vlekziekte. Voor genoemde een heele schadepost.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2