De Schipbreukelingen der Raamsdonksveer. U.LAU1OTW Co s Bank. ODE KEMP, Waterpoort, ïïeusden. IN GOUD EN ZILVER, Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden, AV 4301 Vrijdag 8 Juni 1923 Bij nr ftori m tjoessel. Onze tegenwoordige Kamers van Koophandel. SPAARBANK. Int. Telefoon no, 19. Postrekening no 61525. Reparatie-Inrichting. Und van altena Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post» beschikt /1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. li. In de oorlogsjaren en onmiddellijk daarna zag men dan ook naast een krachtigen opbloei van plaatselijke vereenigingen van nij veren en handelaren de groote centrale organisatie geboren worden. Naast de reeds vroeger opgerichte Maatschappij van Nijverheid en Handel en de vereeniging van Nederlandsche Werkgevers ontstonden de R. K. Werkgeversvereniging, het Ver bond van Nederlandsche Fabrikantenver- eenigingen, de Christelijke Werkgevers vereniging. De Nederlandsche Midden standsbond zorgde met de Federatie van R. K. Middenstandsbonden en den Christ. Middenstandsbond voor de centrale behar tiging der Middenstandsbelangen. Nijver- heidsraad en Middenstandsraad werden het onderling trefpunt voor beide groepen. Met den toenemenden bloei der algemeene standsvereenigingeu hierboven bedoeld liep een krachtige ontwikkeling der vakorgani satie van werkgevers en handelaren zoowel ter behartiging van sociale als van economi sche belangen parallel. Krachtige landelijke vakbonden van patroons ontstonden, sterke patroonsvakcentrales werden gevormd, als Centraal Overleg en het R. K. Verbond van Werkgeversvak vereenigingen. De nieuwe Wet op de Kamers van Koophandel 1920 negeerde den hier ge- schetsten ontwikkelingsgang der particulier gevormde vertegenwoordiging van Nijver heid en Handel vrijwel geheel en al. Terwijl het voor de hand lag bij een eventueele reorganisatie der Kamers aan te sluiten bij hetgeen zich in de vrije maatschappij gevormd had, werd in eerste instantie de nieuwe Kamer van Koop handel geheel los van de vrijwillige ver eenigingen opgebouwd. Eerst tijdens de behandeling van het wetsontwerp in de Staten-Generaal heeft de Minister, om tegemoet te komen aan de ernstige be zwaren, die door verschillende belang rijke organisaties tegen het oorspronkelijk ontwerp naar voren werden gebracht, een poging gedaan om verband te leggen tus- schen de nieuwe Kamers en de vrijwillige vereenigingen van Handel en Nijverheid. Diepoging bestond hierin, dat in de wet naast het kiesrecht van individueele han delaren en nij veren een kiesrecht van hunne organisatie werd erkend. Bij de uitwerking van dit vereenigings- kiesrecht in het Reglement op de Kamers van Koophandel is dit kiesrecht wij weten niet onder welke invloeden vol komen denkbeeldig geworden, zulks met het gevolg dat voor zoover ons bekend is geen enkele vereeniging in den lande bij de verkiezingen voor de Kamers in 1922 als zoodanig daaraan heeft deelgenomen. Aan dit miskennen der beteekenis van hetgeen zich spontaan en door den drang der economische en sociale gebeurtenissen in de vrije samenleving heeft gevormd, is naar onze meening voor een groot deel het betrekkelijk geringe succes der nieuwe ^handel te wijten. Tikkeling der vrijwillig i^^Ejj^ppf^oSnisaties moet naar onze muffig de taak der Kamers zijn het samenbrengen der belangen, die de verschillende vereenigingen van handelaren en nij veren in een bepaald district behar tigen, het scheppen van een gelegenheid om over gemeenschappelijke belangen te spreken, het vormen van een centraal punt, dat aanvullend optreedt, waar groeps- vereenigingen te kort schieten. Wil de Kamer van Koophandel die taak echter behoorlijk volbrengen, dan moet zij geheel en al zijn opgebouwd op de vrij- gevormde organisaties van handel en nij verheid. De meening van Tilburg's Kamer deel ik geheel. Maar er is meer. Immers is het bij onze bestuurslichamen als Staten-Generaal, Provinciale Staten en Gemeenteraden maar al te veel gewoonte om ernstig overwogen en goed-gedocumen- teerde verzoeken of adviezen van lichamen als de Kamers van Koophandel, Gezond- heidseommissie's enz. te beantwoorden met een of anderen niets zeggenden term, als b.v. »De door U bedoelde aangelegenheid heeft onze volle aandacht* of »te zijner tijd zullen wij de door U bedoelde aange legenheid nader onder de oogen zien« enz. Maar van die volle aandacht of dat nader onder de oogen zien, hoort men dikwijls niets meer en dat nu juist werkt zoo ver lammend op de belangstelling der leden. De leden van Kamers van Koophandel zijn zakenmenscken en geen bureaucraten, dus van gansch ander maaksel en tempe rament dan deze laatste. Zij willen een behoorlijk gemotiveerd antwoord en zijn er niets op gesteld om met een fopspeen naar bed te worden gestuurd. Is het te verwouderen dat door antwoorden als be doeld de werklust der leden zoo niet geheel verdwijnt dan toch aanmerkelijk verzwakt. Van harte hopen we dat alsnog getracht worde om zooveel mogelijk aan de bezwaren tegemoet te komen, opdat de Kamers van Koophandel in de toekomst zullen kunnen 32) »Maar,« waagde Black op te merken, «zwavelzuur tast metalen aan, dus ook lood.« «Weet ge er dan eene andere verkla ring aan te geven vroeg de geleerde korrelig, «ik niet. Zwavelzuur tot op 76° tast het lood niet aan. Doch laten we de wetenschap thans rusten. Hij loosde een diepen zucht. «Mannen,® sprak hij, «het zijn thans hoogst ernstige oogenblikken, die wij be leven. Wij staan hier voor het stoffelijk overschot van een verdienstelijk man en jeugdig geleerde. Laten wij hem eene eerlijke begrafenis bezorgen en een graf delven voor den talentvollen zoon der We tenschap. Arme Conetti,® De sohipbreukelingen maakten de ope ningen dicht met kokosvezels en rolden de kist weg, om haar aan den schoot der aarde toe te vertrouwen. X. Het was op een stormachtigen avond. Daar buiten viel de regen bij stroomen neder en klonk de donder onheilspellend in het gebergte. De schipbreukelingen zaten, met den dokter in hun midden, naar den wind te luisteren. De schuifdeur der rots kamer was gesloten, zoodat men geen enkel gevaar te duchten had. Hadden de laatste gebeutenisseu op hen een diepen indruk gemaakt, ze waren thans van den eersten schrik eenigszins bekomen en gevoelden zich tamelijk kalm en rustig. Den dokter speet het niet, dat hij zich thans weder in het bezit zag gesteld van zijn bezittin gen, die zich in gaven toestand bevonden, wat hem ten zeerste verwonderde. Alleen de levensmiddelen waren duchtig aange sproken. Het eenigste wat hem speet was, dat zij zoover van de zee waren verwij derd, een omstandigheid, die alle mogelijk heid, om van dit eiland af te komen, buitensloot. «De afstand, die ons van de zee scheidt, sprak de eerste stuurman, «is waarschijn lijk niet zoo groot, als hij wel schijnt. Hoe is het anders te verklaren, dat het kanaal water zich in zulk een sterk stroomenden toestand bevindt. En de boot, die er ligt, dient wellicht niet uitsluitend tot overvaart. Volgens mijn gevoelen komt dat kanaal in een rivier uit, die naar zee afvloeit, terwijl de bron zich ergens hoog iu het gebergte bevindt. Het is toch geen vreemd ver schijnsel, dat rivieren, na een betrekkelijk korten loop onder den grond verdwijnen en ergens anders weer te voorschijn treden Ic Onmogelijk schijnt mij die verklaring beantwoorden aan de verwachtingen, welke men in 't algemeen van haar na de re organisatie had. Gestort Kapitaal f 55.000.000, Reservefonds - 41.500.000, f96.5 0 070 0 0,— AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12 Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakvrtye Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewenscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. eüITENLANDSCH OVERZICHT Het nieuwe Duitsche voorstel wordt heden Donderdag aan de geallieerde re geeringen overhandigd. Het heet, dat op het laatste oogen blik de nota nog werd gewijzigd. In financieele klingen te Berlijn beweert men dat het aanbod van de aflossing zeer ver ruimd is, deze zouden 75 milliard p. st. per jaar bedragen gedurende 35 jaren. Het is te wenschen dat deze voorstelling juist is. Misschien dat het aanbod dan kans beeft een grondslag te vormen voor verdere onderhandelingen, want het mag waar zijn dat men in Frankrijk onver zoenlijk blijft, doch België begint neiging te toorien dat het genoeg krijgt van het Roeravontuur. Zij willen dat meer toe- niet toe,® gaf de dokter ten antwoord, «en om de waarheid uwer woorden te bevestigen zouden we de proef op de som kunnen nemen als niemand onzer er ten minste tegen opziet de onderaardsche reis te ondernemen Ic «Het zal de vraag zijn of de boot ons allen kan bevatten® liet Harry er op volgen. «Ons allen,vroeg Johnson, «dat is vol strekt niet noodig, een gedeelte kan achter blijven «Neen volstrekt niet,« viel de dokter in, «wij mogen elkaar niet verlaten Dat is niet raadzaam, Johnson De eerste stuurman lachte ongeloovig. «Het is thans bewezen, dat Conetti dood is, van den krankzinnige hebben wij niets meer te vraezen, dus ,c «Blijven we steeds bij elkaar,sprak de dokter. Er heerschte een lang stilzwijgen. «Het is noodweer,c sprak Harry half fluisterend, «arme zeeman, die zich nu in deze streken bevindt.» Men gaf hem geen antwoord. De dokter had een boek genomen, waarin hij driftig zat te bladeren, terwijl de stuurlui het vertrek, waarin zij zich bevonden, nauw keurig opnamen. »Dust hernam Harry, »gezamenlijk zullen we de onderaardsche reis ondernemen. De dokter zag hem veelbeteekenend aan en knikte. »En aangezien de boot ons allen niet ksn bevatten dienen we een vlot samen nadering tot Engeland gezocht wordt, daarom is Poincaré naar Brussel gegaan om een en ander te bepalen. Direct na zijn aankomst op het ministerie van buitenlandsche zaken begonnen de be sprekingen tusschen Poincaré, Theunis en Jaspar. Wat later later kwamen ook Deveze en Neujean er bij. Deze confe rentie der ministers duurde van half 3 tot 3 uur. Een half uur later begon de algemeene conferentie met de gedelegeerden. Toen om half zeven de vergadering eindigde, zag men de gedelegeerden een voor een langs een klein trapje verdwijnen om aan de onderscheiden vragen der in de antichambre op wacht staande journa listen te ontsnappen. Deze moesten zich voorloopig tevreden stellen met een zeer laconiek communiqué, luidende »De Belgische en de Fraosche regee- rir.gen hebben heden in gemeenschappelijk overleg de studie voortgezet van de ver schillende vraagstukken, die betrekking hebben op de bezetting van de Roer. Zij hebben hun vroeger genomen beslissingen onveranderd gehandhaafd, ril. betreffende de voorwaarden onder welke de ontruiming van de Roer na de betaling der herstel lingen zal plaats hebben en verder over de verplichting van Duitschland, om voordat zijn nieuwe voorstellen onderzocht kunnen worden, een einde te maken aan den pas sieven tegenstand in de Roer. Ten slotte hebben België en Frankrijk het program herzien van de nieuwe maat regelen, die moeten worden genomen om de pressie op Duitschland te versterken en het tot een spoedige naleving zijner verplichtingen te dwingen». Tot zoover het communiqué. Om in de traditie te blijven, eindigde deze confe rentie met een banket dat gegeven werd bij minister Jaspar en waarbij aanzaten de gedelegeerden der beiden landen en een 30-tal Belgische persoonlijkheden uit de politieke en administratieve wereld. Wat er eigenlijk bespioken en tot welke resultaten men gekomen is, is echter niet bekend geworden. De toestand aan de Russisch-Roemeen- sche grens in Bessarabië is plotseling ver scherpt. Een sterk leger Bolsjewisten, gewapend met machinegeweren, heeft deri Dnjestr overschreden en is het dorp Arpicanti binnengevallen, dat door gendarmes ver te stellen, dat aan de boot dient vastge maakt te worden »Als we maar beweegkracht genoeg be zitten,® gaf Jehnson ten antwoord. »De beweegkracht,® sprak de dokter, «neemt onder overigens gelijke omstandig heden toe als de dwarsdoorsnede van het schip en het vierkant zijner snelheid Johnson lachte en begreep, dat de dokter in een werktuigkundig boek zat te snnffelen. »Dat zult gij als stuurman toch wel weten, Johnson 1 »In orde »Nu dan, als ge dat weet kunt ge be rekenen of wij in staat zullen zijn het vlot achter ons mede te trekkeu. Ik ben er niet bang voor.® »Dat wil zeggen® liet Black er lachend opvolgen, »als wij de wryving kunnen overwinnen, nietwaar dokter?® »Ja« gaf de dokter ten antwoord, »die zal natuurlijk in dezelfde reden als de druk king toenemen 1 Het is echter niet on- noodig hier eenige zaken te bespreken. In de allereerste plaats mijne vrienden moeten we beginnen met aan te nemen, dat we hier wellicht het grootste gedeelte van ons leven zullen slijten, redenen, waarom we met alle ons ten dienste staande hulpmid delen het ons zoo gemakkelijk mogelijk moeten maken. Ik stel mij voor, dat we nu het ons zoo aangenaam mogelijk kunnen maken en als er geen buitengewone dingen gebeuren, zal dat zoo moeilijk niet zijn 1 Ge weet wel wat ik met die buitengewone dedigd werd. Van beide zijden werd er hard gevochten en vielen er gewonden. Volgens de Universal zijn de bewoners van Arpicanti naar de naburige bosschen gevlucht. Vele huizen 2tjn tot den grond afgebrand. Volgens een ander bericht waren het bandieten, die in Russische uniformen ge stoken, den aanval gewaagd hadden. In den Senaat heeft prof. Costachescu geïnterpelleerd over den toestand in Bessa rabië. De minister van binnerdandsche zaken gaf een uitvoerige uiteenzetting van den huidigen toestand. Naar de »Lupta« verneemt, heeft de koning den bevelvoerenden generaal Pa- povici telegrafisch naar Boekarest ontboden om verslag uit te brengen. BUITENLAND. Bootongeluk. Op de rivier de Duddon (Cumberland) heeft een ernstig bootongeluk plaats gehad. Zes personen begaven zich in een zeilboot naar Barrew-in-Furness. Onderweg kregen zij met een hevigen wind en golfslag te kampen. Een der inzittenden begaf zich aan land, teneinde per trein naar huis terug te keeren. Aan wal gekomen, bleef hij de boot eenigen tijd nastaren en liep toen door. Hij ging nog eenige meters voort, toen hij omziende, bemerkte, dat de boot verdwenen was. Van de inzitten den was niets meer te bekennen. Later werden aan de Noord Westkust van Walney Island de lijken van twee slachtoffers van dit ongeluk teruggevonden. Het lijk van een derde slachtoffer werd gevonden op een zandbank, niet ver van de kust. Een ander bootongeluk had nabij Huil plaats. Een echtpaar, dat een huisboot op het Leven-kanaal bewoonde, ging 's avonds in een klein bootje uit om te zeilen. Er stak een hevige windvlaag op, die de boot deed omslaan. Man en vrouw verdwenen in de diepte. dingen bedoel aardbeving, vulkanische uit barsting, overal door wilden of wilde dieren. «Aardbevingen en vulkanische uitbars tingen® liet Johnson er opvolgen, «zyn hier niet zeidzaam. Hiertegen valt hoegenaamd niets te doen. Tegen een overval van wil den kunnen we ons beschutten, wanneer we maar de noodige voorzichtigheid in acht weten te nemen. Ik geloof trouwens ook, dat ze na^de gevoelige les, die ze ontvan gen hebben het niet meer wagen zullen zich in deze buurt te vertoonen »Dat ben ik volkomen met u eens,® zeide de dokter. «Vervolgens zou ik er sterk voor zijn den rijkdom van dit eiland te onderzoeken, waarvan we onze voordee- len kunnen trekken uietwaar. Het laat zich aanzien, dat de bodem rijk aan delf stoffen is bijv. aan ijzer of steenkolen. Mochten wij zoo gelukkig zijn deze laatste stof te ontdekken, we zouden tevens ons zelveri in het bezit kunnen stellen van licht, van warmtestof, wat voor ons van zeer veel nut zoude zijn 1 Maar bovenal mogen wij geen oogen blik laten voorbij gaan het zeeoppervlak dagelijks te verkennen, daar om zullen wij zoo spoedig mogelijk trachten op te lossen, of het mogelijk is langs het kanaal op eene vlugge wijze de zee te bereiken.® r tiet Land van ei en AlienUeLaoDStraat on de Baimeicrwaard er Wordt vervolgd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1