££KZ l' MEISJES en VROUWEN Gebruikt- STA AL-TAB L E.T T E M Zij genezen Uw BLOEDARMOEDE en geven een gezonde gelaatskleur Per flacon SO cl. bij Apolh. en drogisten Een schadepost. De gemeenteraad van Weerselo heeft besloten tot het aangaan eener leening van f 37.341 a 6 pCt., welk bedrag moet dienen om den heer A. M. Ledeboer te Enschedé diens aanslag in den hoofdelijkeri omslag terug te betalen, daar Ged. Staten dezen hebben vernietigd. Door een machine gegrepen. In de drukkerij van de Fa. Ellerman Harms in de Warmoesstraat te Amsterdam werd een man door een machine gegrepen, rondgeslingerd en gedood. Het lijk werd naar het Binnengasthuis gebracht. o Een buitenlander over de vlootuitbreiding. Voor de vereeniging «Nederland in den vreemde® heeft de gewezen Engelsche ge zant in den Haag, sir Walter Townley, een causerie gehouden over «Nederlands positie in de wereld.® Over de kwestie der vlootuitbreiding in Nederlandsch-Indië sprekende, zei de heer Townley, dat de handel daar niet kan bloeien zoolang er zware belastingen noodig zijn voor het uitbreiden der vloot en trou wens waarvoor zou zoo'n vloot noodig zyn Geen der groote mogendheden in het Oos ten, noch Engeland, Amerika, Japan of Frankrijk zouden in zulk een voordeel kun nen behalen. En al zou men deze ver zekering van spreker niet gelooven, ieder zal toegeven, dat een dergelijke oorlog een dwaasheid zou zijn. Arrestatie. De marechaussee van Roosendaal heeft gearresteerd en gevankelijk te Breda binnengebracht den zaakwaarnemer H. v. O., te Wouw, verdacht van financieele on regelmatigheden. Waar de heer v. O. in wijden kring het vertrouwen genoot en vooral de kleine burgerij en boeren uit den omtrek tot de slachtoffers behooren, heeft deze arrestatie groot opzien gebaard. Vrijdagavond is ingebroken in de villa van de familie Berentzen te Alkmaar. De bewoners waren alleen thuis. De iubreker, zekere F. T., een ongunstig bekend staand type, is op heeterdaad betrapt en gearres teerd. Vrijdagmiddag is de 19-jarige kantoor bediende J. J. te Nijmegen er vandoor ge gaan met een bedrag van f 23.000, dat hy moest bezorgen bij de Geldersche Crediet- vereeniging aldaar. Nijmeegsche recher cheurs hebben hem Zaterdagmorgen in België aangehouden. Hij was toen nog in het bezit van het volle bedrag van f 23,000. o De Credietvereenlging „De Hanzebank" te 's-Uertogenbosch. Door de Credietvereeniging »De Hanze bank® is Zaterdag de volgende circulaire verzonden «Dezer dager zal door de regeering worden ingediend een wetsvoorstel ten doel hebbende steun te verleenen aan het Ka tholieke Middenstandscrediet, in een nog nader vast te stellen vorm. Deze maat regel zal genomen worden om aan even- tueele moeilijkheden tegemoet te komen tengevolge van de ongekende malaise, waar onder het bedrijfsleven ie ons land, speciaal het iridustrieele leven in de Zuidelijke pro vincies gedrukt gaat. De geleden verliezen en veidere risico's maken het noodig, dat onze instelling aan een reorganisatie worde onderworpen. Mede in verband hiermede hebben wij het noodig geacht surséance van betaling aan te vra gen en zullen onze kassen van Maandag af gesloten zijn. Wij vertrouwen nogthans, dat bovengenoemde reorganisatie zoodanig zal kunnen worden doorvoerd, dat zij zoo wel crediteuren als aan debiteuren bevre diging zal brengen.c De instelling heeft blijkens het Finan cieel Adresboek voor Nederland een gewoon kapitaal van f 10 millioen in aandeelen op naam en een 6 pet. preferent kapitaal van f 2 millioen in aandeelen aan toonder. Van het kapitaal is geplaatst en volgestort f4.245.000. De reserve bedraagt f91.000, de dividend-reserve f 25.000 en de extra reserve f 280.000. De instelling bestaat sedert December 1918. Directeur is de heer M. Verberk. «De Maasboden meldt, dat de Regeering, naar aanleiding van de vraag of op steun van Rijkswege te rekenen viel, een uitge breid onderzoek heeft doen instellen naar het middenstands-bankbedrijf in het alge meen. De regeering deelt mede, dat het onder zoek, hetwelk zich mede over de andere Harizebanken uitstrekt, zeer omvangrijk is. Daarom kan dit onderzoek nog niet be ëindigd worden. Op dit oogenblik kunnen nog geen di- finitieve voorstellen worden gedaan. Toch is naar het oordeel der Regeering reeds komen vast te staan, dat de Hanzebank in het Bisdom 's-Hertogenbosch en de Hanzebank in het Bisdom Utrecht haar bedrijf niet zonder ingrijpende reorganisatie zullen kunnen voortzetten. Uit deze toelichting blijkt, en wij' schrijft «De Maasbode®, stellen er prijs op dit waarschijnlijk ten overvloede nog eens nadrukkelijk te verklaren dat de N.V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem een geheel zelfstandige instelling is zonder eenige belangen-gemeenscbap met welke andere Hanzebank ook. De N. V. Hanzebank in het Bisdom Haarlem strekt haar werkzaamheden uit sluitend uit over de provinciën Zuid- en Noord-Holland (behalve het Gooi) en de Zeeuwsche eilanden. De regeering heeft thans een wetsontwerp ingediend tot wij ziging van de begrooting van financiën voor 1923. De minister van financiën stelt daarbij voor een memoriepost uit te trekken voor uitgaven, voortvloeiend uit de maatregelen, welke door het Ryk in verband met moei lijkheden, waarin de Hanze-Credietbanken verkeeren, zijn getroffen ter voorkoming, dat als gevolg van die moeilijkheden op groote schaal credietnemers wier financieele positie overigens gezond geacht kan worden, aan uitwinning zouden blootgesteld worden, of buiten staat zouden raken hun bedrijven voort te zetten. Verder is in overweging de oprichting van een Centraal Instituut voor het Hanze- krediet. Dit denkbeeld zal intusschen slechts te verwezenlijken zijn, wanneer het kapi taal van dit instituut door de betrokken kringen bijeengebracht wordt. Kantongerecht te Hensden. Strafzitting van het Kantongerecht te HEUSDEN, van Vrijdag 15 Juni 1923. Kantonrechter Mr. C. W. v. Ommeren Ambtenaar van het Openbaar Ministerie (plaatsvervangend)H. J. van Eggelen Griffier Mr. W. Ruitinga, Eene drukke zitting, zooals we er in geen weken eene hebben gehad. Op de rol staan 52 zaken, waarvan 6 kinderzaken en 46 gewone strafzaken. Er is veel pu bliek, terwijl in de 46 gewone strafzaken 21 beklaagden zijn verschenen. Plaatsruimte verbiedt ons al de zaken van deze 21 beklaagden te behandelen en daarom moeten we er meerdere laten rusten. Het eerst worden afgeroepen 10 zaken betreffende overtreding der Invaliditeitswet, waarvan 8 wegens het niet plakken van zegeltjes en 2 wegens het weigeren om inlichtingen te geven aan den controleerenden ambtenaar. P. v. T. te Dussen bekent het hem bij dagvaarding ten laste geleg .e n.l., dat hij in 17 weken van het jaar 1922 niet voor zich zelf heeft geplakt. Beklaagde zegt toen geen werkgever te hebben gehad, waarop de Kantonrechter hem opmerkzaam maakt dat hij dan toch moet plakken. Met 17 boeten, elk van 50 cont of 17 X 1 dag logie's op 's Rijks kosten kon beklaagde, die verklaarde niet in hooger beroep te willen gaan, naar Dussen terugkeeren. A. J. R. te Andel is ook al geen plakker van beroep. Hij had in 16 weken niet geplakt, doch had later blijkens eene door hem overlegde quitantie het geld voor de achterstallige rentezegels betaald. Jammer dat die betaling te laat was geschied. 16 geldboeten van 50 cent elk of 16X1 dag achter slot en grendel werd beklaagde's deel. W. L. v. d. G. te Herpt had blijkbaar ook al een broertje dood aan zegeltjes plakken. Beklaagde zei dat hij 't geld wel had willen opsturen als de betrokken ambtenaar hem zooals gewoonlijk maar gewaarschuwd had. Tot drie geldboeten elk van 50 cent of 3 maal 1 dag hechtenis hoorde beklaagde zich veroordeelen. J. M. B. te Almkerk voerde te zijner verontschuldiging aan dat hij niet geplakt had omdat de betrokken ambtenaar hem gezegd had, dat hij 't geld ook op mocht sturen als hij wilde en dat hij 't geld op stuurde als hij tijding kreeg. De Kanton rechter zei, dat de ambtenaar hem toch, zeker niet gezegd had dat hij het geld ook te laat mocht opsturen. De verdere be handeling dezer zaak werd uitgesteld tot 6 Juli a.s., om dan als getuige den ambtenaar Gielens te hooren. M*. Sa. M. te Dussen had ook al niet aan plakken gedaan, omdat zij, naar zij zeide, in de meening verkeerde dat zy niet behoefde te plakken, wijl haar dienstbode niet noodig vond dat voor haar geplakt werd. Intusschen beloofde zij den Kanton rechter voortaan trouw de noodige zegels te zullen plakken en op grond dezer belofte wilde de Kantonrechter haar niet streng straffen. Zy kreeg de keuze tusschen 4 geldboeten elk van 50 cent of 4 dagen den bak in. E. R. te Dussen had geweigerd aan een ambtenaar vari den Raad van Arbeid de aan haar gevraagde inlichtingen te verstrek ken. De Kantonrechter zeide dat zulks allerminst te pas komt en dat hij gewoon is dergelijke weigering streng te straffen. Dat beklaagde eene niet met aardsche goederen gezegende dienstbode is, wilde hij bij het bepalen zijner strafmaat in aan merking nemen en daarom niet te streng zijn. Betje kwam er af met f 5.00 of 3 dagen. A. S. te deWerken had eene noodslachting van een varken verricht zonder daarvan vooraf aangifte te hebben gedaan aan den keurmeester. Beklaagde zei niet geweten te hebben, dat hij aangifte had moeten doen en voorts beweerde hij dat het varken maar een poot gebroken had en overigens best was om op te eten. Hij had het vleesch verkocht voor 50 cent per pond, welke prijs den Kantonrechter zeker wel wat laag voorkwam, want deze stelde de verdere behandeling der zaak uit tot 6 Juli om alsdan nog den verbalisant S. van de Ruit te hooren. G. W. te Giessen was gedagvaard omdat hij onder Almkerk met een hondenkar zou hebben gereden, zonder dat hij in hei bezit was van een nummerbewijs. Beklaagde zei dat hij het wel gedaan had, doch dat het niet onder Almkerk, maar onder Giessen was gebeurd. De Kantonrechter bepaalde nu. de verdere behandeling der zaak op 6 Juli a.s. en gelastte alsdan het hooren der verbalisanten, de marechaussée 'sMorelisse en Prevo, als getuigen. A. H. te Woudrichem was ten laste gelegd, dat hij mest op den openbaren weg zou hebben laten liggen. Hij had zulks reeds tal van jaren elk jaar gedaan en er nooit eene op- of aanmerking over gehad. Op de vraag van den Kantonrechter of hij ook wist of kon vermoeden waarom hem dan nu een proces-verbaal werd ge geven, antwoordde beklaagde dat hij dacht aan plagerij. Op 6 Juli wordt de verdere behandeling dezer zaak voortgezet en alsdan zal de verbalisant Werther worden gehoord. M. G. T. te Veen had tweemaal de Leerplichtwet overtreden. Hij zeide eerie zieke vrouw te hebben en 9 kleine kinderen. Nu had hij zijn oudste dochtertje tweemaal thuis gehouden voor huiselijke werkzaam heden, daar hij geen vreemde hulp kan bekostigen. Blijkens inlichtingen bleek beklaagde de waarheid te spreken en dit was stellig in zijn voordeel want met twee geldboeten elk van 50 cent of tweemaal 1 dag hechtenis kwam hij er voor ditmaal af. J. S. echtgenoote van C. H. te Werkendam zou haar buurmeisje Dirkje K. met een kan op het hoofd geslagen hebben. Dirkje vertelde dat Janriigje haar erg op het hoofd had geslagen en haar bovendien nog had uitgescholden voor «dondersche katuil®, 't Bleek al gauw dat de geheele zaak weer eens eene burenquaestie betrof, die zijn oorsprong vindt in wegvegen van schrob- water en waaraan stellig beide partyen schuld hebben want nog Jannigje noch Dirkje zijn oogenschijnlijk poesjes om zonder hand schoenen aan te raken. Intusschen zeide Jannigje van niets te weten en dat zij zoo onschuldig was als een pas geboren katje. Dirkje's moeder als getuige gehoord had wel niet gezien dat Jannigje het hoofd harer dochter als mikpunt had gebruikt, maar zei toch dat Jannigje geslagen had, wijl haar dochter het haar verteld had en deze met een buil op haar hoofd in huis was komen loopen. J. van Doesburg, als getuige a, décharge gehoord, bleek van het geheele geval niets te weten. Hij had niets gezien en ook niets gehoord. Jannigje werd vrijgesproken wegens ge brek aan bewijs. G. v. O. te Heusden had voor de zooveelste maal weer eens te diep in het glaasje ge keken. Hij zei aan de fuif te zyn geweest met zijn broer die over was. Zijn broer had goed getracteerd en nu is 'tongJuk dat Gerrit, die al eenigszins op jaren is, niet meer zoo goed drank kan verdragen als vroeger, zooals hij den Kantonrechter vertelde. Deze zei daarop, dat hij zyn royalen broer nu ook maar de boete moest laten betalen. Gerrit kreeg f 10.00 boete of 5 dagen zijn vrijheid kwijt. PLAATSELIJK NIEUWS. Heusden. De collecte voor den ge- wapenden dienst heeft f 16.63 opgebracht. De jongenheer Jan v. Ommeren alhier, is toegelaten tot de eerste klasse yan het openb. gymnasium te 's Bosch. De heer Mr. C. W. v. Ommeren alhier, heeft zich op verzoek van de Kon. Erk. Scherpschutters vereen. «St. Blasius® alhier bereid verklaard de prachtige medailles uit te reiken aan de winnende vereenigingen op het groot nationaal concours van Scherp- schuttersvereeningingen, dat op Zondag 8 Juli alhier gehouden wordt. Aan alle Scherpschutters vereenigingen is verzocht tijdig aanwezig te zijn voor den optocht, die na ontvangst der deelnemende vereeni gingen van 121 n.m. gehouden wordt en opgeluisterd zal worden door de Heusderische Harmonie en Fanfare der H. Familie alhier. Daarna heeft de plechtige opening door den heer Burgemeester van Heusden plaats. Vervolgens plechtige uit reiking der zilvere medaille aan den schutter P. v. d. Oever bij zijn 25-jarig jubileum als lid der vereeniging. Op het verzoek is goedgunstig beschikt om de wal vanaf de z.g. Bromsluis tot aan den opgang bij de Wijkschepoort af gesloten te houden, om voor den toegang tot het concoursterrein een entree te heffen. Door den heer van Strien alhier, zal zorg gedragen worden dat eene ververschings- tent op het terrein aanwezig is. Naar we vernemen is door den heer P. L. Honcoop, Burgemeester van Hattum, als eere-iid der vereeniging een blijdende berinnering toegezegd aan de Scherpscbut- tersvereeniging «St. Blasiusc bij gelegenheid van hun 80 jarig bestaan. Op den Nieuwen Waterweg bad de proeftocht plaats van S. S. «Fano® ge bouwd op de werf van de fa. De Haan Oerlemans alhier, voor Deensche rekening. De hoofdafmetingen «van S. S. Fano« zijn lengte in I. I. 267'0" breed 42'0" en hol 20'6", laadvermogen 3269 Tons. Het schip-is modern ingericht en uitge rust met stoomlaad- en ankerwinches, stoom stuurinrichting, electrisch licht en draad- looze telegrafie, en werd gebouwd volgens hoogste klasse Bureau Veritas en Deensche schepenwet. De voortstuwingsmachine is een triple expansie stoommachine van 1200 I. P. K. met twee daarbij passende ketels, fabrikaat Burgerhouts Machinefabriek en scheepswerf te Rotterdam. Tijdens de proeftocht werd een snelheid van 10 mijl verkregen en werd het schip terstond door den Reeder overgenomen, Van de scheepswerf der firma De Haan Oerlemans alhier, liep met goed gevolg van stapel een stalen rnotorsleepboot, gebouwd voor Holl. rekening. De hoofd afmetingen dezer boot zijn lang 16 M., breed 3.80 M. en hol 1.80 M. In deze sleepboot wordt geplaatst een «Bolnes®motor van 90 P.K. Andel. Na een vacature van ruim 4 jaar mocht de Ger. Gem. de blijde tij ding ontvangen, dat de heer H. H. van Kapel cand. te 's Gravenhage het beroep heeft aangenomen. Beneden-Langstraat Naar vette varkens bestaat goede vraag. Tengevolge van den voldoenden voorraad zijn de prijzen evenwel teruggeloopen tot 52 a 53 cent per halve K.G schoon gewogen. Ook jonge biggen worden lager verhandeld. Men be steedt thans f 20.k f 23.per stuk. Capelle. Voor rekening van den heer P. de Bruijn werd vorige week aanbesteed het bouwen van een woonhuis. Ingeschreven werd als volgt Firma Michaël, Kaatsheuvel f5160. Willemse, Vrijhoeve-Capelle f 5145. J. Quirijns, Capelle f 4920. C. P. Treffers, Capelle f 4446. De begrooting bedroeg f 4500. De gunning is aangehouden. Op de voordracht ter benoeming van een hoofd der O. L. school aan den Loonschendijk zijn geplaatst de heeren A. van Oversteeg te Kaatsheuvel, F. H. J. Geenen te Ammerzoden en D. J. Peters te Eerbeek. De plannen tot oprichting eener naai en knipcursus te dezer plaatse beginnen meer vasteren vorm te krijgen. Door liet bestuur der afd. Sprang-Capelle van Volks onderwijs worden gegadigden opgeroepen voor de te vervullen betrekking van leidster van dezen cursus. Naar men ons mededeelt zal onze gemengde zangvereeniging «Het Rozen knopje® bij de opening van het concours voor muziek- en zanggezelschappen te Raamsdonksveer, aldaar een uitvoering geven. De heer B, Verhoeven, ambtenaar ter secretarie der gemeente Sprang-Capelle, Aardbeien Kruisbessen Asperges Peen Goritichem, is aangesteld tot correspondent der arbeids bemiddeling van deze gemeenten. Drnnen. Veiling 19 Juni nam, 2.30 u. 56-- 70 cent per K.G. 15j—-16J 50 3J per bos 18 Juni. Ter heden al hier gehouden paardenmarkt waren aan gevoerd 576 paarden, hitten en veulens (v. j. 484). De navolgende prijzen werden besteed voor: Luxe paarden f550—700, werkpaarden f 250400, jarige paarden f300500, lj-jarige f200350, slacht- paarden f 100200, veulens f60130, hitten 200350. Er waren vele koop lieden, doch weinig buitenlandsche op deze markt aanwezig. In alle soorten was vlugge handel. In 2J jarige paarden ging veel om. 18 Juni. Aanvoer 113 runderen, 18 nuchtere kalveren, 51 lammeren, 179 overloopers en 550 biggen. Prijzen zware kalfkoeien f 300—500, melkkoeien f 250 350, kalf vaarzen f 250375, guiste vaarzen f 250270, pinken f 100170, nuchtere kalveren fok f 2440, idem export f 1420, lammeren f 1624, over loopers 3050, biggen f 19 30, alles per stuk. 's Gravenmoer. Vrijdagavond hield de Raad dezer gemeente eene openbare vergadering, waarin afwezig waren de heeren W. Kielen en A. Blok. Na opening der vergadering en voor lezing der notulen, doet de voorzitter eenige mededeeiing van ingekomen stukken en stelt vervolgens aan de orde 1. Wijziging der gemeentebegrootingen over 1922 en 1923, waartoe overeenkom stig de voorstellen van B. en W. wordt besloten. 2. Verzoek van het Burgerlijk Arm- bestuui tot goedkeuring van eenige wijzi gingen der begrooting over 1922, welke goedkeuring wordt verleend. 3. Benoeming van een armmeester ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer II. Versteeg. Op de aanbeveling zijn geplaatst de heeren P. van der Dussen en P. van de Laar. De heer P. van der Dussen, aftr. raadslid, wordt als zoodanig benoemd. 4. Benoeming eener commissie tot on derzoek der gemeenterekening over 1922 daartoe werden benoemd de heeren Kielen, Blok en van der Dussen, eerstgenoemde als rapporteur. 5. Herziening der verordening tot heffing van schoolgelden, waartoe overeen komstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. 6. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heeren de Jong, van der Dussen en Mouthaan, met laatstgenoemde als raporteur, adviseert tot toelating, waartoe wordt besloten. 7. Aansluiting der gemeentegebouwen aan de waterleiding. B. en W. worden gemachtigd die aansluiting te doen uitvoe ren. De Voorzitter deelt mede, dat de bewoners der gebouwen van het Arrnfonds in de gelegenheid zullen worden gesteld zich over al of niet aansluiting uit te spreken. 8. Vervolgonderwijs. Eenparig wordt besloten dit onderwijs niet meer te doen geven, waarom aan het personeel eervol ontslag wordt verleend. 9. Postdienst. De vele klachten over den postdienst speciaal wat betreft de ver zending, geven aanleiding tot het besluit om een adres aan den heer Directeur- Generaal der Posterijen te richten. 10. Wijziging der instructie van den Gemeente-Ontvanger, in verband met de belegging van kasgelden, waartoe wordt besloten. 11. Bespreking over den Vaartweg, teneinde deze in de toekomst in plaats van klinkers, met keien te doen bestraten. 12. Breedvoerige bespreking inzake de verhooging van den havenloswal en in verband daarmede het daar stellen eener beschoeïng van gewapend beton. De Voorzitter sluit hierna de vergadering Raamsdonksveer. Tot Voorzitter van den nieuwen Polder werd herkozen dhr. D. Lankhuijzen Gzn. met 9 stemmen, terwijl er 7 stemmen waren uitgebracht op dhr. A. U. v. Dongen. Tot Voorzitter van de Landbouw- vereen. »Raamsdonksveer« werd gekozen dhr. A. W. v. Dongen Hzn. en tot bestuurs lid dhr. H. Dank. Dhr. A. J. Konings werd gekozen tot lid van het hoofdbestuur van de Noord- Brabaritsche Maatschappij van Landbouw. Sprang. Onze dorpsgenoot de heer A. de Valk ontving jl. Zaterdag het n.v, schrijven uit Madrid «Mijnheer 1 Ik zit hier in 't gevang voor bankroet en ben zoo vrij U voor te stellen mij te helpen eene som van 450.000 gulden te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 2