C. DE KEMP, Waterpoort, Heusden. De Schipbreukelingen her S. 0. LANKHDYZEN Co s Bank. IN GOUD EN ZILVER, Raamsdonksveer. Reparatie-Inrichting. Vrijheid van spreken in Raadsvergaderingen. SPAARBANK. •■AND VAN ALTENA Uitgave: Firma L J. VEERMAN, Heusden. No. 4305 Vrijdag 22 Juni 1923. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. FEUILLËTOI. T97TOOO.OOO Dit blad verschijnt WOENSDAG en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 1 6 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. II. Ziehier eene noodzakelijke voor waarde voor de vrijheid en onafhan kelijkheid der raadsleden d. i voor hunne onschendbaarheid Immers zullen, zooals Prof. Oppenheim zegt. de grieven dikwijls op lokale oorzaken steunen, wier aanwijzing hinderlijk, materieël nadeelig kan worden voor enkele gemeentenaren. Hier is de kring zóó beperkt, dat de uitingen van het raadslid, veel meer dan die van het kamerlid of van den afge vaardigde ter statenvergadering, worden gewogen en gewikt. Onder deze omstandigheden kost het nog meer moeite rondbarstig te zeggen waar het op staat Zonder de zeker heid dat, als de kritiek is geveld, geene rechtsvervolging dreigt, ware het ijdel op hare onomwondenheid te vertrouwen. We moeten de vrijheid van spreken van raadsleden in raadsvergaderingen niet beschouwen als een voorrecht voor hen, maar als eene uitzondering op den regel dat in het algemeen ieder aansprakelijk en verantwoorde lijk wordt gesteld voor zijne woorden, welke uitzondering ter wille van het algemeen belang noodzakelijk is. Zeer terecht dan ook heeft de wetgever den strafrechter buiten de vergader zaal willen houden voor zooveel be treft de daarin bij vergaderingen gesproken woorden. Met betrekking tct de woorden van artikel 47 huldigt men tweeërlei op vatting t. w. eene enge en eene ruime. Zij die het artikel in de enge betee- kenis willen zien toegepast, beweren dat de vrijheid van spreken van raads leden in de vergaderingen enkel be trekking heeft op hetgeen gesproken 36) «Dat is niet kwaad geredeneerd,<r sprak hij, »en gesteld, dat alles zoo in het werk zou gaan, gelijk gij zegt, dan zou de ont wikkelde stoom nimmer zulk een span kracht kuujen bereiken, want, waarde vriend, ge het/ er waarschijnlijk niet aan gedacht, dat kjer de veiligheidsklep aanwezig is. Dooi de gang> die wij zoo even zijn doorgevaren kan de 8toom zjch een uitweg banen »Maar de stoomontwikkjjng de hoeveel heid Btoom, kan op een ggeven oogen- «Neen, niets daarvan,* viel dokter hem in de rede, Dik zal u het verbhijnSel verklaren 'aat ons er heen roeien.* j)e -lemen plasten in het water en sa. tig Jewoog zich de boot naar de aangt ^zen piek. Op dit oogenblik kwam er ji de onderaardsche dierenwereld leven en y^'dng. Harry, die op het vlot stond, j.gS een gr0ote, ongevormde massa, het O-, vergeleken kon worden bij eene vit^chklom^, Waaraan de staarten van zeven er. acht slan6-n bevestigd zaten. wordt in verband met de in behande ling zijnde zaken, zoodat bij eventueele rechtsvervolging de strafrechter in elk geval zou hebben uit te maken, of de gesproken woorden aldaar niet min of meer verband hielden met de orde van den dag. Zij daarentegen die eene ruime uitlegging van het artikel voorstaan, en deze wordt tegen woordig vrij wel algemeen gehuldigd, meenen, dat raadsleden in vergade ringen tegenover den strafrechter vrij zijn in het uiten hunner meening al is die nog zoo beleedigend voor wien ook, en dat het er niets toe doet of de gesproken woorden al dan niet in verband staan met het behandelde onderwerp. Mij komt het voor dat eene ruime uitlegging in 's wet gevers bedoeling heeft gelegen omdat het voorrecht van vrijheid van spreken dan pas tot zijn recht komt, terwijl de geschiedenis van het artikel stellig ook elke beperking van de hand wijst Merkwaardig is het dat de bepaling vau art. 47 niet toepasselijk is op den burgemeester, wanneer hij zijn Voor zittersfunctie vervult en de in de vergaderingen van den raad aan die functie verbonden raadgevende stem uitbrengt. En dit is ontegenzeggelijk eene leemte, want men voelt terstond dat het niet wel aangaat om de leden niet verantwoordelijk te stellen voor wat zij zeggen tot hunnen Voorzitter en dezen wel voor hetgeen hij den leden toevoegt Alzoo gerechtelijk onvervolgbaar- heid der vertegenwoordigers van de gemeentenaren in de raadszaal. Wil dit nu zeggen en zou het inderdaad de bedoeling van den wetgever zijn geweest dat elk raadslid in de ver gadering van den raad nu maar on gestraft kan zeggen wat hij wil, al zijn zijne woorden nog zoo beleedigend van inhoud? Stellig niet. De bedoeling van den wetgever is geweest en zoo wordt het wetsvoorschrift dan ook opgevat dat de vergadering zelf in eigen boezem haar politie zal uit oefenen. De handhaving door tucht moet aan den raad zelf worden over gelaten en hij bezit daartoe de mid delen door voorschriften daaromtrent op te nemen in het reglement van orde. En deze voorschriften moeten door lu de klomp zelve schitterden een paar oogen, zóó fel, dat zelfs de dokter de ver schijning angstig aanstaarde. Het beest zwom om de boot heen. De dokter her kende het, toen dit vreemsoortig schepsel hun naderde. Het was een reuzenpolyp, zoo zonderling gevormd en met zoo'n vrees wekkend uitzicht, dat iemand, die voor de eerste maal het aanschouwt, zijn laatste uur geslagen waant. Toen de »eerste« zijn roeispaan bij het monster bracht, werd dit spoedig aangegrepen, met zulk een kracht, dat Johnson uit de boot was ge tuimeld, zoo hij de riem niet onmiddellijk had losgelaten. »Nu zult ge wat zien,* sprak de dokter luid, terwijl hij op eene donkere gedaante wees, die scheen te naderen. De matroos stond op het vlot te beven, want in die gedaante herkende hij een haai. Intusschen had Johnson zijn geweer ge laden, welk voorbeeld door Black werd gevolgd, voor het geval de zeetyran hun te na mocht komen. Met de grootste kalmte naderde de haai de polyp. Toen hij zich van zijn prooi ongeveer een meter bevond, keerde hij zich om, zoodat zijn met vreeselijke tanden ge wapende bek duidelijk zichtbaar werd. De pdyp scheen evenwel haar vijand opge mekt te hebben. De afzichtelijke armen, die le riem omvat hielden, lieten los en een zwirte vloeistof spoot uit het lichaam, waardoor zij zich als 't ware onnaspoorbaar kon maken en de haai ontvluchtte. Deze den Voorzitter worden gehandhaafd. Veel zal het dus van diens optreden aihangen of de raadsvergaderingen een ordelijk verloop hebben. Houdt hij zich streng aan de betrekkelijke bepalingen van het reglement van orde en weet hij zoo noodig, tactvol, krachtig en doortastend op te treden, dan zal zeker in de meeste gevallen worden voorkomen dat in raadsver gaderingen tooneelen voorvallen, die veel gelijkenis vertoonen met achter- buurtruzie's en allerminst doen denken aan bijeenkomsten van vroede mannen, die op waardige wijze de belangen der gemeente behooren voor te staan. Nu zou men nog kunnen zeggen dat in sommige gevallen geen presidiale hamer krachtig genoeg is om de orde in de raadsvergaderingen te handha ven. En deze opmerking is volkomen juist. Maar dan merk ik daarbij op, dat ook de openbaarheid der verga deringen en de periodieke aftreding der leden ongetwijfeld het hare er toe bijdragen om de orde in de ver gaderingen te helpen bewaren. Want gelukkig zijn we hier te lande nog niet zoo ver dat het groote deel der kiezers de ergste ordeverstoorders op het kussen wil brengen en we zien toch ook dat de grootste levenmakers en schreeuwers in vertegenwoordi gende lichamen dikwijls bij de eerste de beste gelegenheid worden uitge worpen. Hier in Nederland mogen we nog zeggen „De rechtbank der kiezers heeft ook hare goede zijde." BUITENLANDSCH OVERZICHT De laatste weken kwamen geregeld berichten in over verhoogde werking van de vuurspuwende bergen in Italië. Vooral die van de Etna, op Sicilië, blijken groote verwoestingen te hebben aangericht. De dorpen Picciolie, Pallamolata en Ferro zijn volkomen onder de lava bedolven. Volgens een bericht van de «Tribur.at, is de lava tot aan Giardini en Taorrnina gevallen en gaat de lavastroom, die 10 meter hoog is, met ontzaglijke snelheid vooruit. De bevolking is hopeloos, alle pogingen om den lavastroom af te leiden, mislukten. De boeren trekken biddend door de straten, onder een regen van asch. De roode gloed van zes nieuwe kraters werpt een duister licht over deze plaats des onheils. woedend geworden, draaide als een waan zinnige in het rond en sloeg zoo hevig met zijn geduchten staart, dat het water den schipbreukelingen om de ooren spatte. Johnson en Black, die hun gemeenschap pelijke veiligheid nu bedreigd waanden, losten een schot, dat allergeweldigst klonk. De haai deed een luchtsprong en verdween toen in de diepte, een spoor achterlatend. »Dat is jammer,* riep de dokter uit, »ik had zijn maag wel eens willen open snijden. Misschien zouden we nog iets bizonders gezien hebben, enfin, hij ruste in vrede.* Na eenige oogenblikken evenwel ver scheen de polyp weder en thans, vermeteler dan de eerste maal, sloeg zij de armen naar de boot uit. Johnson knarsetandde van woede. »Dat is al te erg!* riep hij uit, zijn geweer ladende. De tweede bromde een vloek en laadde insgelijks. Een oogenblik later weergalmden twee schoten. De uitslag bekroonde het werk. De polyp trok hare armen terug en zonk in de diepte weg. »Wel te rusten« mompelde de dokter, Ddie komen vast niet terug.* Na dit kort oponthoud ging men verder en toen de boot de plek had bereikt, waar de belletjes knapten, noodigde de dokter den stuurlieden uit het water te proeven. Johnson en Black voldeden aan zijn ver langen en bevonden, dat het water zoet Ontzettende rommelingen, telkens en telkens herhaalde aardschokken vermeer deren de ontzetting, terwijl de heete lava stroom nader en nader komt en nieuwe dorpen bedreigt. De correspondent van de «Voss. Ztg.t te Rome seint: »De breedte van den lava stroom aan den Etna bedroeg gisteren 700 M., de hoogte meer dan 8 M. Op enkele plaatsen bereikte de lavamassa een hoogte van 20 M. De verhalen van de vluchte lingen uit de stad Giarre herinneren aan die van Bulwer in zijn roman «De laatste dagen van Pompei*. Als hagelsteenen striemen lavakorrels de gezichten der on gelukkige vluchtelingen. Op grooten afstand hoort men het geknetter, dat de vuur massa veroorzaakt, wanneer zij zich over de velden en bosschen uitgiet. Tergelijker- tijd komen uit geheel Italië berichten om trent atmosferische ongelukken. In de Romagna heeft een waterhoos twee vis- schersschepen in de lucht geslingerd en verpletterd. Uit de Apenijnen komen be richten omtrent sneeuwstormen. Het spoor wegstation Cerro is reeds door de lava massa geheel overdekt. De vruchtbare vlakte van Giarre staat in brand. De plaats schijnt ten doode op geschreven. Voortdurend worden dikke rookwolken en wolken gloeiende asch in de hoogte gestuwd. De vuurzee is van ver af zichtbaar. Reeds voordat de lava de wijn bergen en beplantingen der heuvels heeft aangetast zijn deze reeds door den verstik kende» gloed gedood. Steeds is men in angstige spanning over het lot van de stad Linguaglossa, waar men door de uitstralende hitte en de steeds dichter neervallende aschregeris bijna niet meer ademen kan. De lavastroom is over den spoorweg gegaan, zoodat met groote spanning het lot van Linguaglossa wordt afgewacht. De stad is geheel door de inwoners ontruimd en ligt thans geheel verlaten. Ook te Giarre, dat 2500 zielen telt, is alles in volle actie om het dorp geheel te ontruimen. De spoorweg, die rondom den berg loopt, evenals het bosch, dat vlak hij Linguaglossa ligt, is ook reeds geheel ver nield door de lavastroom. Catania is door een menigte van hon derdduizend vluchtelingen overstroomd. De geheele stad verkeert in een opgewonden stemming. Langs de wegen trekken de vluchtelingen in bonte menigten met wat haastig bijeengepakte goederen op den rug smaakte DVindt ge dat niet vreemd* lachte de dokter, «dat ge temidden van deze zoute watermassa zoetwater vindt De stuurlieden zagen hem .verbaasd aan. «Kom Johnson, verklaart gij nu dit merkwaardig verschijnsel, hebt ge het nooit op zee waargenomen, want ook in volle zee openbaart het zich menigmaal.* «Zoover ik mij herinneren kan* liet Johnson er op volgen «heb ik het niet bij gewoond, zoodat ik er dus geen verklaring van geven kan, tenminste niet eene, die bevredigend is.« Welnuvervolgde dr. Arling «tusschen Perpignan en la Spezzia bevindt zich een onderzeesche zoetwaterbron, die 60 kubieke meters water in de seconde oplevert. In de golf van Spezzia, op 50 meters van de kust, ziet men een soort opwelling met een middellijn van 25 meters en een hoogte van 0.3 k 0.4 meter. Als de zee kalm is ontwaart men duidelyk verticale stralen, die naar de oppervlakte der zee opstijgen. Als ge olie in het water stort, zal zij, omdat zij lichter dan water is, opwaarts stijgen aangezien nu zoetwater aanmerke lijk lichter is dan zoutwater, stijgt zij even eens naar de oppervlakte. Dat is dus be grijpelijk genoeg niet waar In de golf van Tarente bevindt zich een opwelling van zoetwater, zóó groot en krachtig, dat men op de plek zuiver zoetwater, met geen enkel zoutdeeltje bezwangerd, kan putten. Iets dergelyks bestaat in den zouten vijver of op handwagentjes. Ook in Messina zijn reeds vluchtelingen aangekomen. Ook daar bracht de aanblik dezer menschen de bewoners in opwinding, welke toestand nog verergerde toen ook onderaardsch gerommel werd waargenomen. Honderden namen de wijk naar het strand. Thans komen ook berichten, dat de Vesuvius bij Napels verhoogde werking vertoont. Op het plateau tusschen twee uitloopen van de Vesuviu-, de Monte Rosse en de Monte Roselle heeft zich een soort «Waterval* van lava gevormd, die over een hoogte van twee honderd meter lood recht in het dal valt. Groote lava-stroomen komen uit de kleine nevenkraters, en ook de rookwolk uit den hoofdkrater is dichter geworden. Gestort Kapitaal f 55.000.000, Reservefonds - 42.000.000, AGENTSCHAP Telefoon No. 15. Kantooruren van 9-4. Zaterdags van 9-12 Handels- en Landbouwcredieten. Rekeningen-Courant. Deposito's. Effecten (uitsluitend soliede belegging). Coupons. Vreemd geld. Inschrijvingen Grootboek. Assurantiën. Reiscredietbrievenop 3600 betaalkantoren Administratie van vermogens. SAFE DEPOSIT INRICHTING (Brand- en inbraakrrije Lipskluis.) ZEÈR SCHERPE CONDITIE's. Indien gewerscht bediening aan huis. Spaarboekjes worden bij eerste storting gratis verstrekt. Nadere inlichtingen verschaft gaarne DE DIRECTIE. van Thau bij Cette. En zoo zijn er nog tal van andere plaatsen, waar zich hetzelfde openbaart. Op eenige kilometers ten Zuiden van Cuba bestaat een geweldige zoetwater bron, waar de schepen hun zoetwater, be- noodigd voor de reis, putten.* Toen de dokter had uitgesproken staarde hij in gepeinze naar het natuurverschijnsel. «Wij hebben dus hier een vergaarbak van zoetwater* sprak Johnson. «Ja zeker* liet de dokter er op volgen «een vergaarbak die onuitputtelijk zal blij ven, zoolang er zich nog water in de aarde bevindt.* «Maar vanwaaar komt de kracht, die het water opwaarts drijft vroeg Black. «Uit de aarde Black, da&r huizen de talrijke natuurkrachten, die ook het vuur uit het ingewand der aarde naar buiten drijven, geweldige natuurkrachten, die wij nog niet voldoende hebben leeren kennen, van wier gesteldheid wij slechts hypothesen of veronderstellingen kunnen maken. Kom, laten wij onzen onderzoekingstocht ver volgen.* Intusschen was het Johnson niet ontgaan, dat de sterke strooming in het kanaalwater in dit reusachtig verblijf verdwenen was, een verschijnsel, dat ongetwijfeld moest worden toegeschreven aan twee tegenge stelde stroomen van ongelijk temperatuur of ongelijke dichtheid. blik Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1923 | | pagina 1